ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Meer strijd In gemeentebesturen Studie naar landplek voor luchtschepen in Vlissingen PZC Tulp VVD en CDA in het geweer tegen kilometerheffing 595 Willem-AIexander bij waterforum in Vlissingen Minister De Vries stelt snelle invoering dualisme in lokale politiek voor Vervoerder kan met accijnsvrije biodiesel weg op Bloedige dageraad HR-Dubbelglas Hemelvaartsdag open! Boesak vrij na een jaar gevangenis Zorghoeve voor senioren Hondo wint opnieuw in Giro Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 22° 12 NO 4 Zonnig Zonnig, met hooguit enige sluierbewolking. Matige, vanmiddag soms vrij krachtige noordoostenwind. Maxima rond 22 graden. 244e jaargang no. 121 woensdag 23 mei 2001 losse nummers 2,00 Onze kantoren in Goes, Middelburg en Zierikzee zijn op vrijdag 25 mei gesloten. internet: www.pzc.nl rfnnrMauritsSep VLISSLNGEN - Prins Willem- AIexander neemt dinsdag 26 ju ni deel aan het Jeugd Wereld ffater Forum in Vlissingen. Hij brengt een werkbezoek aan het Forum en opent een website waarop jongeren over water kunnen discussiëren. Het JWWF vindt plaats op de Hoge school Zeeland. Wïllem-Alexander komt naar Vlissingen als voorzitter van het tweede Wereld Water Forum. Hij brengt dus een werkbezoek. Zijn verloofde Maxima zal niet meereizen naar Zeeland. Het Jeugd Wereld Water Forum vormt de verbindende schakel tussen het tweede Wereld Water Forum, dat in Nederland plaatsvond, en het derde, dat in Japan wordt gehouden. De uit komsten van het jeugdforum worden bekendgemaakt op de website die door de prins wordt in gebruik wordt genomen. De site dient tevens als permanent discussieforum voor jonge des kundigen, die daarmee hun in breng hebben in het derde Fo rum voor volwassenen in Japan Bestuursvoorzitter L. Labruyè- re van de Hogeschool Zeeland is zeer verheugd over de aanwe zigheid van prins Willem- Alexander. „Juist omdat wij steeds hebben geprobeerd jonge professionals in de discussie te betrekken. De prins is zo'n jon ge deskundige en zijn komst be tekent dus zeker een meerwaar de voor het Forum. Vooral als die tot meer aandacht voor de website leidt.'' Aan het JWWF doen ruim twee honderd jongeren uit 35 landen mee. Van maandag 25 tot en met donderdag 28 juni disussiëren zij over allerlei aspecten die met water te maken hebben. De Ho geschool Zeeland verwacht dat het Forum een belangrijke stimulans zal zijn voor de mari tieme opleidingen, zoals aqua- tische ecotechnologie. De jon geren gaan op dinsdag 26 juni in debat met 'volwassen' deskun digen. Die dag wordt-geopend door staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat. Aan het eind van de ochtend neemt Willem-AIexander de website in gebruik. De prinselijke aanwezigheid vereist volgens Labruyère waarschijnlijk nauwelijks ex tra veiligheidmaatregelen. Een belangrijke gast is de Ja panse voorzitter van het derde Wereld Water Forum, H. Oda. door Ap van den Berg DEN HAAG - Onmiddel lijk na de gemeenteraads verkiezingen van maart 2002 kan in de lokale poli tieke arena's meer strijd worden geleverd. Minister De Vries van Binnenland se Zaken wil vanaf dat moment de tegenstelling tussen raad en college aanscherpen, zoals nu al bij de regering en de Twee de Kamer bestaat. De minister presenteerde giste ren een wetsvoorstel, waarin dat dualisme is vervat. Nu nog maken de wethouders deel uit van de gemeenteraad. In de toekomst krijgt het dagelijks bestuur een zelfstandige ver antwoordelijkheid en wordt de gemeenteraad controleur, zoals die ook bestaat tussen de rege ring en de Tweede Kamer. „Dat kan voor wat meer vuurwerk zorgen, waardoor de belang- steUing van de burgers voor de lokale politiek wordt geprik keld", zei De Vries. Aan het aan tal leden in de gemeenteraad wordt niet getornd. Er komen wel meer zetels in de raadsza len. Zo veel meer als er wethou ders zijn. Hun aantal mag nog steeds door de gemeenten zelf worden vastgesteld. Wethouders kunnen vanaf vol gend jaar ook van buiten de ge meenteraad worden aangetrok ken. En de burgemeester krijgt de bevoegdheid om kwesties op de politieke agenda te plaatsen. Raadsleden hijgen van de mi nister een wettelijk recht op bij stand van ambtenaren en een recht op officieel onderzoek (en quête). Tijdens zo'n onderzoek kunnen getuigen onder ede worden gehoord. Gemeenten worden wel verplicht him fi nanciële handel en wandel jaar lijks door plaatselijke rekenka mers te laten controleren. Om zijn voornemens kracht bij te zetten, overweegt minister De Vries de salarissen van wethou ders te verhogen. Met hoeveel wilde hij gisteren niet zeggen. De vergoeding van raadsleden gaat zeker niet omhoog. „Daar- DEN HAAG - Het vervoer over de weg kan met ingang van vol gend jaar gebruikmaken van een experimentele regeling met accijnsvrije biodiesel. Een mo tie van die strekking van VVD- Kamerlid Hofstra kan rekenen op een meerderheid in de Twee de Kamer. Verder wil staatssecretaris Bos (Financiën) de vrijstelling van accijns inbrengen in het overleg van het kabinet over de lasten verlichting volgend jaar. Ka merlid Hofstra verwacht niet dat dit er toe zal leiden dat de benzinestations overal biodie sel gaan verkopen. De motie werd gesteund door PvdA, CDA en D66. Het experi ment moet duren tot 2010, om dat anders de investering in de aanpassing van de motor niet kan worden terugverdiend. In de motie is bovendien vastge- dat het gaat om brandstof uit 'koudgeperste plantaardige olie'. Biodiesel kan ook worden lakt uit geraffineerde plantaardige olie, die minder milieuvriendelijk is dan de koudgeperste. ANP (Advertentie) CERCHEZ - Een Albanese vrouw toont de bloedvlek ken op haar kleren. Zij heeft met haar gezin onderdak gevonden in het dorp Cerchez bij Kumanovo in het noorden van Macedonië. De vrouw en andere inwoners van haar dorp Runica zijn gisteren vlak voor zonsopgang verdreven door gemas kerde mannen. De aanvallers hebben huizen in brand gestoken en som mige dorpelingen geslagen. Steeds meer mensen ont vluchten de dorpen aan de grens met Kosovo en Servië, nadat maandag Macedonische regeringstroepen en Al banese rebellen met elkaar slaags zijn geraakt. foto Radu Sigheti/RTR pagina 5: Albanezen in Servië leggen wapens neer (Advertentie) Morgen, op Hemelvaartsdag, is de Konmar in Middelburg open van 10.00 tot 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel .}hjüL u, oak, i vrori bkkesL tknP door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het kenniscen trum voor verkeer en vervoer Connekt begint met onder meer de NV Haven van Vlissingen en Zeeland Airport een haalbaar heidsstudie naar de inrichting van een aanlandstation voor luchtschepen in Vlissingen- Oost. Het onderzoek richt zich op de komst van luchtschepen van de Duitse firma Cargolifter, die bedoeld zijn voor het trans port van zware ladingen. De NV Haven van Vlissingen heeft Cargolifter aangeboden een aanlandstation voor lucht schepen te bouwen in Vlissin- gen-Oost en een parkeerplaats (Advertentie) DE TACUMA VANAF 36.995,- voor die schepen te maken bij Zeeland Airport, bij Amemui- den. Vlissingen-Oost leent zich, volgens B. Zonneveld van het havenbedrijf, uitstekend voor zo'n voorziening. „Om de Cargolifter, een lucht schip met een lengte van 260 meter, te kunnen ontvangen, heb je veel ruimte nodig", legt Zonneveld uit. „Rotterdam en Antwerpen hebben die ruimte niet, Vlissingen-Oost wel. En zo'n parkeerplaats bij Zeeland Airport, waar het schip bij tankt, wordt onderhouden en de bemanning wordt gewisseld, kan een interessante toeristi sche attractie worden." Dat Connekt, een instelling ver bonden aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat, een (Advertentie) haalbaarheidsstudie gaat ver richten, werd gisteren bekend gemaakt op een symposium over luchtschepen in Den Haag. De onderzoekers gaan zich vooral bezighouden met de juri dische, planologische en ruim telijke ordenings-aspecten die aan een aanlandstation voor luchtschepen kleven. Hoewel de Cargolifter nog in ontwikkeling is en het eerste prototype pas in 2003 klaar zal zijn, is het volgens Zonneveld nodig zo'n haalbaarheidsstudie nu al uit te voeren. „Anders kunnen we dat luchtschip straks om wat voor reden dan ook niet in Vlissingen-Oost krij gen." Cargolifter is een trans portonderneming, waarvan on der meer het Nederlandse bedrijf Mammoet aandeelhou der is. In Brand, een plaats zes tig kilometer ten zuiden van Berlijn, heeft Cargolifter een /Va gt sy\ Glashandel \X/ MELIESTE Bezoek onze showroom! (Advertentie) KEUKENS b Kijk voor meer informatie over P één van onze 14 vestigingen op: bv www.tulpkeukens.nl Allan Boesak, de 53-jari- ge oud-dominee en strij der tegen apartheid in Zuid-Afrika mocht giste ren wegens goed gedrag de gevangenis in Kaap stad verlaten. De wegens fraude veroordeelde Boe sak zal zich voortaan vooral voor de kerk inzet ten en zich min- der bezighouden ''y. met politiek. voor zie ik geen aanleiding. Het raadslidmaatschap moet een deeltijdfunctie blijven", zei De Vries. Bijna alle extra kosten die uit het wetsvoorstel voortvloei en, neemt de minister voor zijn rekening. Behalve die van de re kenkamers. GPD Na de zorgboerderij voor gehandicapten verschijnt nu ook de zorghoeve voor ouderen. Het idee komt van verzorgingshuis Poel wij ck in 's-Heer Arendskerke, een speciaal centrum voor ondernemen op het platteland werkt het plan uit. Op de zorg boerderij kunnen ouderen die in aanmerking komen voor dagopvang- en verzorging aan allerlei activi- ~jF teiten meedoen. Danilo Hondo toonde zich gisteren opnieuw de snelste van de massa. De Duitser klopte de Italiaan Leoni en de Slo- veen Hauptmann in de sprint. Rik Verbrugghe rijdt "O ondanks een val vandaag weer in het roze. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 8; wetenschap: 9; radio en televisie: 10 en 11; kunst cultuur: 13,14 en 15; uit: 17 en 19; zeeland: 23,24,25,27,28 en 29; sport: 31, 32 en 33; buitengebied: 35, 36,37 en 39 door Koos van Wees DEN HAAG - Het scenario rond de invoering van de tolpoorten dreigt zich te herhalen. Nadat verzet vanuit politiek en maat schappij minister Netelenbos van Verkeer dwong haar plan voor tolpoorten in te trekken, stuit nu haar voorstel voor een kilometerheffing op bezwaren. WD en CDA, ook al de felste criticasters van het rekeningrij den, dreigen opnieuw met een veto. PvdA, D66 en GroenLinks zijn wel voor het invoeren van de kilometerheffing. Netelenbos verklaarde gisteren dat ze een proef met kilometer heffing niet nodig acht; de hef fing kan in 2004 meteen worden ingevoerd. Uit onderzoek zou al voldoende zijn gebleken dat de kilometerheffing werkt en de fi les kleiner maakt. WD en CDA willen bewijzen hebben dat de kilometerheffing echt werkt. „Je moet toch weten of het effectief is. Dat kan alleen als je tevoren vaststelt met welk percentage de files moeten af nemen", aldus WD'er Hofstra. Vervanging Netelenbos zei gisteren in de Kamer dat met een proef de sug gestie wordt gewekt dat de overheid nog terug kan. Omdat de opbrengst van de kilometer heffing als vervanging moet die nen van de wegenbelasting en de BPM, is dat onmogelijk. WD en CDA maken ook be zwaar tegen een hogere kilome terheffing voor automobilisten in de spits en in de Randstad. GPD Advertentie hangar met productiecapaciteit voor het zware transport-lucht schip neergezet voor 145 mil joen Duitse mark. Er werken 380 mensen. Het is de bedoeling dat de Cargolifter onder meer wordt ingezet voor het vervoer van grote industriële producten, de len van bruggen, windmolens voor op zee en bij noodhulpac ties. De laadcapaciteit is 160 ton. Goederen van die omvang kunnen nu niet als één geheel worden getransporteerd. Ver voer per lucht bespaart kosten. (Advertentie) In de prijzen gevallen? Zie de trekkingsuitslag van de Staatsloterij verderop in deze krant. naam:y'tf?noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:I H| noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail" twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in - wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. fc- automatische incasso handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"0000Ö2" 123 4380 VB Vlissingen di wa do vr za (postzegel niet nodig) ■■■■■Hl Scabiosa Rijkbloeiende plant met lila bloemen. Bloeit de hele zomer. GOES, 0113-215395. OOSTBURG. 0117-452279. 3 «NESSE. 0111-461031 RENESSE: HEMELVAARTSDAG OPEN: 10.00-17.00 UUR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1