Echt zeldzaam en echt uniek Stemmen in de watertoren PZC Roep in Staten om aftreden bestuur Zeeuws Museum Domburgse galerie eert Groningse kunstenaarscollectief De Ploeg 15 Bijzondere flora en fauna in jubileumboek Het Zeeuwse Landschap V:% Mercurius goed te zien kunst cultuur VSB Poëzieprijs voor bundel van Kees Ouwens Lezing auteur Pearl Abraham dinsdag 22 mei 2001 doorRinus Antonisse HEINKENSZAND - De stichting Het Zeeuwse Landschap (HZL) heeft de AOW-gerechtigde leeftijd bereikt. Haar werk rust op drie pijlers: aan koop en beheer van waardevolle natuurgebieden, behoud en bescher ming van het unieke Zeeuwse land schap, voorlichting over natuur en landschap. Deze doelstellingen ko men volop aan hun trekken in het ju bileumboek Zeldzaam Zeeuws. Een bijzondere uitgave over honderd planten en dieren, die zeldzaam ge worden zijn en waar Zeeland belangrijk voor is. Een bloemlezing die een rijkdom aan veldbiologische kennis biedt - 65 auteurs en illustrator Adri Karman werkten eraan mee - en de lezer vol verwondering achterlaat. Natuurliefhebbers hebben al gauw de neiging te roepen dat iets zeldzaam is, om over het royale gebruik van het woord uniek nog maar te zwijgen. De planten en dieren die in Zeldzaam Zeeuws belicht worden zijn zonder uitzondering zeldzaam én uniek. Het zwaartepunt van hun versprei dingsgebied ligt in Zeeland; ze zijn kenmerkend voor de provincie. Het gaat .ook om flora en fauna die in de hoek zitten waar klappen vallen. Voor sommige soorten is het vijf voor twaalf: als er geen reddingsactie wordt ondernomen zullen ze uit de Delta verdwijnen. Zee en land Wat natuurwaarden betreft is Zee land een heel bijzonder gebied, vooral door de ontmoeting tussen zee en land. De doorsnee-Zeeuw is zich daarvan nauwelijks bewust; het is voor hem een vanzelfsprekend gege ven. Uit Zeldzaam Zeeuws blijkt dui delijk dat die grote biodiversiteit he lemaal niet zo vanzelfsprekend is. Voor het eerst is in beeld gebracht hoeveel planten en dieren behoren tot de zogenoemde Rode Lijst van be dreigde soorten. Het zijn er bijna 500 en ze zijn geselecteerd op basis van het criterium dat minstens een kwart van de Nederlandse populatie van een soort (of van het Nederlandse ver spreidingsgebied van een soort) in Zeeland ligt of in daarna 1950 gelegen heeft. Van de bedreigde soorten komen er honderd in het boek aan bod. Niet al leen populaire diergroepen als vogels en zoogdieren, maar ook bijvoorbeeld De kerkzesoog. De spin is in Nederland alleen in Zeeland te vinden. vlinders, wespen, bijen, slakken, schimmels en korstmossen. Want ook de minder 'aaibare' soorten leveren een belangrijke bijdrage aan de biodi versiteit, en daarmee aan de kwaliteit van de totale levensgemeenschap. Al die aparte soorten - van rosse grutto tot bijenorchis, van grote aderbeker- zwam tot meikever - vormen allemaal een stukje van wat 'de natuur' ge noemd wordt. Een natuur die met haar overstelpen de en telkens weer verrassende varia tie aan levensvormen, voor de meerderheid van de mensen van on schatbare waarde is. In de twintigste eeuw zijn veel karak- tei-istieke planten- en diersoorten uit Zeeland verdwenen. Met veel andere soorten dreigt deze eeuw hetzelfde te gebeuren. Dijkplanten als ruige anjer en donderkruid nemen steeds verder in aantal af en met de boomkikker en zandhagedi's is het bijna gedaan. Er is nu door de provincie, samen met de natuurorganisaties, eenactiepro gramma opgesteld om met soortge- richte maatregelen de flora en fauna van Zeeland veilig te stellen. Dat zal nog niet meevallen; van enkele soor ten is zelfs de verspreiding niet goed bekend, laat staan dat er duidelijk- illustraties Adri Karman heid is over de biotoopeisen die bij voorbeeld heikikker, veldspitsmuis, glassnijder en sleedoornpage stellen. Al te veel somberheid past niet. De achteruitgang van de Zeeuwse natuur heeft een keerpunt bereikt. De kwali teit van natuur en milieu verbetert en dat moet vroeg of laat zijn uitwerking hebben op bedreigde soorten. Ook kan hoop geput worden uit de veerkracht die planten en dieren van nature be zitten. De verhalen over de honderd Rode Lij st-soorten zij n in veel opzich ten een oogopener. Ze geven aan hoe kwetsbaar de natuur in een verecono- miseerde en vertechnologiseerde sa menleving is. En ook hoe belangrijk het alleen al in Zeèland is daar wat aan te doen. Neem bijvoorbeeld de kleinbloemige salie. Een plant, vroeger als artsenij gewas in gebruik, die in de provincie voor het eerst in 1799 gevonden werd in het duingebied van Walcheren en daarna nog maar sporadisch werd ge zien. Hij leek te zijn vei'dwenen, tot in 2000 de kleinbloemige salie heront dekt werd in de buurt van Hoofdplaat Vooralsnog de enige bekende groei plaats in Zeeland, die dan ook met ex tra zorg omringd wordt. Op de plek hebben in het recente verleden grond verplaatsingen plaatsgevonden. Het is niet onwaarschijnlijk dat daarbij een oude zaadvooiTaad aan de opper vlakte is gekomen; de oliehoudende zaden kunnen meer dan honderd jaar kiemkrachtig blijven. Eén enkele groeiplaats in de Benelux is een wan kele basis voor het voortbestaan. Kerkzesoog Een ander voorbeeld: de kerkzesoog. Een gi-oot-formaat griezel die graag in de menselijke omgeving vertoeft. In Nederland is deze spin alleen in Zee land te vindenmet een voorkeur voor oude muren. Heel bijzonder is het motje bij de kerk van Kortgene. Zo heet deze kleine nachtvlinder echt, omdat het diertje in Nederland alleen wordt aangetroffen in Kortgene, bij de kerk van de Gereformeerde Ge meente en op de begraafplaats aan de Hoofdstraat. De graszanger, de klein ste Europese zangvogel die tot voor kort waaierstaartrietzanger heette, is in 1973 voor het eerst ontdekt in Saef- tinge. en weet zich daar sindsdien aar dig te handhaven. Maar één strenge winter en het dier is voor jaren afwe zig. Zo is er in Zeldzaam Zeeuws over ie dere behandelde soort wel wat bijzon ders te vertellen. Er is gekozen voor een indeling in gebieden: duin en strand; schor en slik; dijken; graslan den; bos; de menselijke omgeving: ak ker, stad en dorp; kreken, welen en in lagen; het nieuwe landschap. Dat onderstreept de variatie en de gebon denheid aan plaatselijke omstandig heden. Zeldzaam Zeeuws. Honderd bijzondere plantenen dieren in Zeeland Onderredac tie van M. Hemminga en Ch. Jacobusse. met illustraties van Adri Karman. Uitgave stichting Het Zeeuwse Landschap te Hein- kenszand. door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het bestuur van het Zeeuws Museum moet opstappen. Dat zeggen de Sta tenfracties van CDA en Groen- Links. Zij reageren hiermee op de verwachting van J. Rietber gen van het museumbestuur dat het Zeeuws Museum nog een jaar langer dicht blijft nu er geen interimmanager komt. Alle fracties in Provinciale Sta ten willen een snelle komst van een nieuwe directeur. Dat bleek gisteren in de commissie alge meen bestuur. Het Zeeuws Mu seum mag zijn zoektocht naai de opvolger van de opgestapte directeur I. Spaander beginnen. Voor een interimmanager is vol gens alle partijen op de PvdA na geen plaats. Het verzoek van het bestuur van het Zeeuws Muse um om voor 120.000 gulden een interimmanager tot 1 januari 2002 aan te trekken werd rigou reus van tafel geveegd. „Hier schieten we geen bal mee op", reageerde Rietbergen. Geen interimmanager betekent volgens hem dat het museum nog tot zeker 2004 dicht blijft. Dat is een jaar langer dan tot nu toe de verwachting was. De in terimmanager is hard nodig om leiding te geven aan de voorbe reidingen om het museum in april 2003 te heropen, aldus Rietbergen die voor Stichting Vrienden van het Zeeuws Muse um in het museumbestuur zit. Tegen de Statenleden had hij eerder gezegd dat zelfs met een interimmanager heropening in 2003 een 'helse toer' is. „Ben je mal", reageert CDA- fractievoorzitterL. Nederhoed- Zijlstra op Rietbergens ver wachting dat het museum zon der interimmanager een jaar langer dicht blijft. „Hoe durft hij dat als een dreigement te ge bruiken." Volgens haar is het museumbestuur 'niet be kwaam'. Fractievoorzitter F. van Kollem van GroenLinks be ticht het museumbestuur van 'onprofessioneel gedoe'. „De mensen in het bestuur kunnen het museum geen goed meer doen", zegt hij. „Ze moeten plaats maken voor nieuwe be stuursleden." Volgens Rietbergen kan het be stuur helemaal nog niet op zoek naar een nieuwe directeur om dat pas in september van dit jaar meer duidelijk is over de toekomst van het Zeeuws Muse um. Dan nemen de Staten een beslissing over een voorstel van Gedeputeerde Staten. Het college denkt nog na over de mogelijkheden die bureau Twijnstra en Gudde voor het nieuwe museum heeft bedacht. „Hoe kan ik nu iemand aanne men als ik hem niet kan vertel len hoe het museum eruit gaat zien?", aldus Rietbergen. „Ik kan nu echt niemand vinden, in ieder geval niet de topper die ik nodig heb." Onzin Onzin, vindt Van Kollem (GroenLinks). „Het moet echt geen probleem zijn om een top per naar Zeeland te halen." Vol gens Rietbergen kan er op z'n vroegst in april volgend jaar een nieuwe directeur zijn. „En in de tussentijd kan ik niks." De Statenfracties vinden dat het huidige personeel van het Zeeuws Museum de lopende za ken maar moet afhandelen. Vol gens Rietbergen ligt het zo simpel niet en is er een kundig interimmanager beslist nood zakelijk. „Een interimmanager van Twijnstra en Gudde kan morgen zo aan de slag." MIDDELBURG - De planeet Mercurius staat vandaag maxi maal ten oosten van de zon. De planeet is daardoor goed zicht baar. Volgens de stichting Volksster renwacht Philippus Lansber gen is Mercurius met een een voudige verrekijker goed te zien. Waarnemingen vanaf de aarde zijn normaal gesproken erg moeilijk. Dat heeft gedeelte lijk te maken met het kleine for maat van de planeet en gedeel telijk met zijn geringe afstand tot de zon. Mercurius heeft geen atmosfeer. De Japanse Michiko Kanzawa (links) en Anet van de Elzen in de watertoren in Oost-Souburg. foto Lex de Meester door Richard Hoving OOST-SOUBURG - Anet van de Elzen (38) is fotograaf, beeld houwer, performer en zangeres. Vrijdagavond geeft de Brabant se een internationale stem-per- formance in de Watertoren in Oost-Souburg. „Met de stem zit je direct op de drager van de emoties." Van de Elzen is door Johan Kui pers gevraagd een zangperfor mance te houden. Kuipers heeft de tentoonstelling 'Oplossend Vermogen' samengesteld die sinds eind april in de Waterto ren wordt gehouden. Op de ex positie is ook fotowerk van de veelzijdige kunstenaar Van de Elzen te zien. Het eenmalige concert in de wa tertoren langs de A58 is een in ternationale aangelegenheid. Van de Elzen benaderde Alanna O'Kelly. De Ierse performer bracht de Brabantse in contact met haar landgenote Frances Mezetti Duggan en de Japanse Michiko Kanzawa. De Zuid- Afrikaanse Senzeni Marasela moest het op het laatste moment laten afweten. Ze kon geen vi sum krijgen. Van de Elzen kwam gistermor gen met de Japanse Kanzawa naar de watertoren. De Bra bantse legt de kille, gesloten ruimte vast op video. Later op de dag brengt ze verslag uit aan de Ierse performers die naar haar atelier in de Melkfabriek in Den Bosch komen. De Japanse klautert zwijgend de metalen trappen op. TÏissen de decimeters dikke muren van het waterreservoir boven in de toren test ze de akoestiek. Met haar rechtervoet tapt de Japan se op de betonnen vloer en laat een gulden vallen. Ze kijkt be zorgd. Het geluid weerkaatst sterk en sterft maar langzaam weg. De Ierse en Japanse performers zijn niet alleen voor het concert in Souburg naar Nederland ge komen. Van de Elzen wil een cd opnemen met haar drie colle ga's. „Een uitstapje naar Zee land past prima in het program ma", zegt ze. Van de Elzen sluit niet uit dat de performance in de watertoren ook op de cd terecht komt. Ontmoeten De performers gaan de komen de dagen in Den Bosch het con cert van vrijdagavond voorbe reiden. Tijdens de gesprekken wordt de vorm en de inhoud van de voorstelling bepaald. Voor Van Elzen staat voorop dat de stemmen elkaar moeten ont moeten. „De performance moe ten meer worden dan de klan ken van vier individuen. Het moet één geheel worden zonder dat één van onze namen daarop wordt geplakt." De kracht van de voorstelling ligt volgens Van de Elzen in het onderscheid tussen de deelne mers. „Elke cultuur heeft zijn eigen traditie van het gebruik van de stem Voor Van Elzen is de stem de 'directe drager van de emoties'. „Een uiting van gevoel en verlangen." Het gratis concert wordt van 20.00 tot 22.00 uur gehouden. Het tijdstip is met toevallig ge kozen, zegt Van de Elzen. „Bij de overgang van licht naar don ker." door Jan Dirk van Scheyen DOMBURG - In de Domburgse galerie Degalerie is zondag een tentoonstelling geopend die in het teken staat van kwaliteit en contrasten. Eigenaars Karei van IJsseldijk en Christoffel van Zetten hebben de hand weten te leggen op een prachtige reeks kunstwerken van leden van de Groningse kunstenaarsgroep De Ploeg, die in de periode van 1918 tot 1930 actief was. Daar naast zijn eigentijdse schilderij en te zien van Herman Jansen - werk dat balanceert op de grens van abstract en figuratief - en van de Fries Jelle Hoogstra. En als de zintuigen met dit werk nog niet genoeg zijn geprikkeld, kan de bezoeker van Degalerie ook nog genieten van het speelse beeldhouwwerk van Desirée Wijgman. Een uiterst heterogeen geheel dus, deze tweede verkoopexpo sitie in het nog korte bestaan van Degalerie. De kunstwerken van De Ploeg die Van IJsseldijk en Van Zetten in hun royaal be meten tentoonstellingsruimte hebben opgehangen zijn alle maal afkomstig uit privébezit. Er is werk te zien van Jan Wie- gers (1893 - 1959), Johan Dijk stra (1896 - 1978) en Jan Altink (1885 - 1971), waarbij opvalt dat vooral Johan Dijkstra uit blinkt in stadsgezichten. Er zijn ook landschappen te zien van deze Groningse schilders, als mede stillevens en een fraai da mesportret (olie op doek) van Jan Wiegers, dat een zeer krach tige indruk maakt en in opval lende kleuren met vlotte en rake streken is neergezet. Dit portret is niet voor niets een van de duurste schilderijen op de expo sitie. Parijs bij nacht (gemengde techniek) van Dijkstra doet op het eerste gezicht denken aan de kitsch die je aantreft onder de schilders van Place du Tertre op Montmartre, maar blijkt bij na- Beeldje van Desirée Wijgman. dere beschouwing een uiterst knap en feeëriek schilderij te zijn dat dankzij de uitgebalan ceerde compositie, de techniek van de schilder en het smaak volle kleurgebruik de juiste toon weet te treffen. De schilders van De Ploeg wa ren vakmensen die met recht zijn opgenomen in de annalen van de Nederlandse schilder kunst; modernen met oog voor de traditie die actief waren in een periode waarin de schilder kunst aan voortdurende veran dering onderhevig was en druk op zoek was naar nieuwe vor men van expressie. Ingetogen Het werk van de in Leeuwarden geboren Jelle Hoogstra sluit mooi aan op het werk van de schilders van De Ploeg, of schoon hij veel later dan hen is geboren (in 1924). Zijn titelloze landschappen, stadsgezichten foto Lex de Meester en menselijke gestalten, uitge voerd in oliepastel, hebben stuk voor stuk een ingetogen koloriet en zijn vaak met een brede pen seelstreektot stand gekomen. In schril contrast hiermee staat het werk van Herman Jansen (geboren in 1946). Deze Amster dammer is van huis uit tekenle raar en psycholoog, maar besloot in 1990 fulltime kunst schilder te worden. Zijn uitbun dige schilderijen zijn een uit barsting van felle kleuren die van elk doek afspatten. Zijn kleuren zijn soms zo fel dat het pijn doet aan je ogen. Jansen brengt de verf in dikke lagen aan op het doek en creëert kunst die vitaal, temperamentvol en uiterst fris oogt. Niet alle doeken zijn even sterk, maar Jansen is onmiskenbaar een schilder met een eigen stem. In het schilderij Passage (olie op linnen), voorstellende een wouw, gaan abstractie en figu- BRESKENS - Dichter Kees Ouwens heeft de VSB Poëzieprijs 2001 gewonnen voor zijn bundel 'Mythologieën', die voor een groot deel geïnspireerd is op de Wester- schelde. Volgens de jury herinnert 'Mythologieën' soms aan de poëzie van Gorter. Sinds diens sensitivistische Verzen zou er in onze taal niet meer zo uitbundig, zo roekeloos gedicht worden als in het eerste deel van Ouwens' bundel. In het winnende werk ontdekt de hoofdfiguur Winfried zijn mythologische herkomst en natuur. In de latere delen van de bundel volgt de bezinning en de terug keer naar de cultuur. „De taal schittert als het licht op de Schelde", aldus de jury, be staande uit Theo de Boer, Anneke Brassin- ga, Elke Brems, Kees Fens en Juan Heinsohn Huala. Ze nomineerden voor de achtste editie van de VSB Poëzieprijs zeven gedichtenbundels. Aan de poëzieprijs is een bedrag van 50.000 gulden verbonden. De eerste VSB Poëzieprijs ging in 1994 naar Hugo Claus voor zijn dichtbundel 'De Spo ren In voorgaande jaren wonnen respectie velijk Huub Beurskens, Leo Vroman, Gerrit Kouwenaar, Rutger Kopland, Esther Jans- ma en K. Michel. De uitreiking van de prijs is op vrijdag 8 juni in De Rode Hoed in Amsterdam. ratie een vruchtbare symbiose aan. In het werk dat in Domburg te zien is van Desirée Wijgman (Amsterdam, 1964) domineren gebeeldhouwde vrouwenfigu ren in uiteenlopende houdin gen. De bronzen sculpturen van Wijgman bezitten een aansteke lijke vormentaal en zijn ook niet gespeend van humor. Sommige van haar wouwenfiguren zijn buitensporig dik en heten dan ook Dikkertje. Dikkertje Sprong, een beeld van een cor pulente wouw die over een bal springt, is het meest aanspre kende werk van Wijgman op de tentoonstelling. Van een heel andere orde en seri euzer zijn haar sculpturen Tors en Circle of life. Vooral de laatste heeft naast de picturale beteke nis ook een sterke symboliek. De tentoonstelling in Degalerie in Domburg, aan de voet van de duinen tegenover villa Carmen Sylva, is nog tot en met 13 au gustus te bezichtigen. Tentoonstelling met werk van de schilders Jan Altink, Johan Dijk stra, Jan Wiegers, Jelle Hoogstra en Herman Jansen, en beeldhouwer Desirée Wijgman in Degalerie, Badhuisweg 2, Domburg, t/m 13 au gustus Open: dagelijks van 11.30 tot 22.00 uur. MIDDELBURG - De Ameri kaanse schrijfster Pearl Abra ham geeft op 6 juni vanaf 20 uur een lezing in de Zeeuwse biblio theek in Middelburg. Ze brak in '95 door met haar roman Vreug de der wet. De in Israël geboren Abraham bracht een groot deel van haar jeugd door in de VS. Ze groeide op in een chassidisch gezin. Ze maakt deel uit van een groep jonge schrijvers die de litera tuur over de religieuze erva ringswereld van joden nieuw le ven in heeft geblazen. In haar lezing, getiteld If Only zal Abraham de schijnbare af wezigheid van godsdienst in haar dagelijks leven in verband brengen met de culturele ont wikkelingen in Amerika. De lezing is georganiseerd in sa menwerking met het Roosevelt Study Center in Middelburg. Daar vindt van 6 tot 8 juni een conferentie plaats over gods dienst in Amerika.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43