Zorgen over hoge hertaxaties Popkoor Blaaat stopt ermee bij gebrek aan leden Vrijwilligers willen vooral erkenning Architect Résidence Haamstede wuift kritiek VAC weg Waterschapskantoor duurzame kolos Aardappelboulevard voor boeren Werkstraf voor verkoop harddrugs Ton voor plan groter Ledel Nieuw parkeerbeleid Oostburg Zadeldieven in Yerseke Seniorenraad is bang dat gemeente bezwaren niet serieus neemt Gigantische klimwand bij Pinksterevenement Straatmuziek in Renesse voor CliniClowns s 13 dinsdag 22 mei 2001 GOES - Boeren kunnen binnenkort wandelen over de 'aard- appelboulevai-d'. Het is een project, opgezet door de Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Organisatie, proefboerderij Rusthoe- ve en DLV Adviesgroep. Op de boulevard kunnen agrariërs informatie vergaren over marktgericht aardappelen telen. Door middel van een demonstratieveld worden alle beslismo menten in de teelt via verschillende objecten getoond. Te zien zijn naast een groot aantal rassen, de bestrijding van onkruid, gewasbescherming en loofdoding. Een belangrijk onderdeel is de bemesting: voorjaarsgebruik van drijf mest en diverse mogelijkheden voor gebruik van mineralen na het po ten en gewasbespuitingen. Alle nieuwigheden op het gebied van de aardappelteelt zijn aanwezig. Het doel van de aardap pelboulevard is het betrekken van zoveel mogelijk boeren bij de huidige problemen van de aardappelteelt. Op 4 september wordt een open dag gehouden, waar telers, afnemers, toeleve ranciers en winkelbedrijven met elkaar over de teeltsituatie van gedachten kunnen wisselen. Om de informatie zo goed mogelijk aan te reiken is ook een internetsite ontwikkeld (www.aardappelboulevard.nl). Daar staan gegevens op over de aardappelboulevard en wordt uitleg gegeven over inhoud en verloop van de verschillende proeven. DEN HAAG - Voor handel in hard drugs in Vlissingen is de 36- jarige man uit Moerdijk is in hoger beroep veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en drie maanden voorwaardelijke cel straf. De straf van het Haagse gerechtshof is gelijk aan het eerdere vonnis van de rechtbank in Middelburg maar lager dan de eis van de aanklaagster. Deze vorderde tegen de man een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. De man zelf zegt slechts amfetamine, XTC en cocaïne voor eigen ge bruik te hebben ingekocht. Bij een huiszoeking in zijn woning in Moerdijk werd echter begin vorig jaar op het toilet een bol speed van achthonderd gram aangetroffen. OOSTBURG - De voorbereidende werkzaamheden voor de uitbreiding van het Ledeltheater gaan de gemeente Oostburg honderdduizend gulden kosten. Het gemeentebestuur wil al vast een begin maken met het ontwerp, de juridische en fisca le advisering en technische voorbereidingskosten, zoals het vervaardigen van constructietekeningen. De commissie fi nanciën bespreekt de uitgave op vrij dagmiddag 1 j uni om 9.00 uur in de kantine van het gemeentehuis. OOSTBURG De gemeente Oostburg wil werk maken van een nieuw parkeerbeleid en een verkeersbeleidsplan. In alle ker nen komt daarom een onderzoek naar de parkeermogelij khe- den. Speerpunten zijn daarbij de plaatsen Oostburg, Cad- zand en Breskens, waar het vooral in de zomermaanden erg druk met auto's kan zijn. Het streven is om in het toeristensei zoen van 2003 de eerste parkeergelden te kunnen heffen. De commissie voor verkeer, vervoer, milieu, volksgezondheid en sociale zaken vergadert hierover op dinsdag 29 mei om 19.30 in de kantine van het gemeentehuis in Oostburg. YERSEKE - Onbekenden hebben zondagnacht tien paarden- zadels, een bosmaaier, een kruiwagen en een singel uit een paardenstal in Yerseke gestolen. De eigenaar van de paarden stal aan de Grintweg is voor enkele duizenden guldens gedu peerd. door Ali Pankow RENESSE - De Stichting Wes- terschouwen Aktief heeft voor het pinksterweekend in Renesse enkele gevarieerde evenemen ten bedacht, waaronder een su- per-klimmuur. Deze mobiele klimwand is met 45 meter een van de hoogste in Europa. Het is zaterdag 2 juni in Renesse de eerste keer dat dit gevaarte in Nederland staat opgesteld. Vanaf de grond worden de deel nemers gezekerd. Ze kunnen tot 45 meter klimmen om dan van een weids uitzicht te genieten. De eerste klimtocht wordt om 15.00 uur gemaakt en het klim men gaat door tot 23.00 uur. Verder is er de Renesse Tour 2001. Dit evenement staat ga rant voor veel live-muziek en show. De band Footloose opent vrijdag 1 juni om 20.00 uur de Renesse Tour op het terras bij De Stulp. Op 2 juni wordt er de gehele dag live-muziek ge speeld in de Kerkring. Verder zijn er die dag muziekoptredens bij strandpaviljoen De Loze Visser en 's avonds in het dorp op het podium naast de Waterme ter. Tenslotte wordt er zondagmid dag 3 juni vanaf 13.00 uur een spectaculaire show gepresen teerd op de Pretplaza aan de Ho- gezoom. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Mensen die we kelijks vijftien a twintig uur aan vrijwilligerswerk besteden, doe je geen plezier met een Kaaps vi ooltje of een vrijkaartje voor De Ridderslag van Zierikzee. Zij willen erkenning en respect. Die mening ventileerde A. Pols gis terochtend tijdens de vergade ring van de Seniorenraad Schouwen-Duiveland. Zij reageerde daarmee op dis cussies binnen de raadscommis sie Maatschappelijke Aangele genheden over de wijze waarop de gemeente in dit Jaar voor de Vrijwilligers eens iets extra's kan doen voor al die mensen die zich inzetten voor hulpverle ning of verenigingsleven. Het stoort Pols dat er op ge meentelijk niveau wat ondoor dacht wordt gediscussieerd over dit soort zaken. Zij kreeg bijval van sommige leden van de Seniorenraad. Voorzitter H. Klatter concludeerde dat het vrijwilligers uiteraard nooit te doen is om een presentje. Waar echter wel grote behoefte aan bestaat, zijn erkenning voor hun inzet, verzekering van de ri sico's die vrijwilligers lopen en vergoeding van de onkosten die zij moeten maken. Hij zegde toe daar in de richting van het ge meentebestuur voor te zullen pleiten. Directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Oude ren had naar aanleiding van de discussie binnen de commissie Maatschappelijke Aangelegen heden eens geturfd hoeveel mensen op Schouwen-Duive land zich op enigerlei wijze in zetten voor vrijwilligerswerk. Op basis van een zeer voorzich tige schatting kwam zij toen op ruim vijfduizend mensen. „Wel licht is het een droom, maar ik zou best graag al die mensen eens bijeen gebracht willen zien om anderen te laten beseffen hoeveel mensen zich vrijwillig inzetten voor een warme en menslievende samenleving", al dus De Looff. De hertaxaties voor de onroerend-zaakbelasting leveren in sommige gevallen een waardestijging op van meer dan 120 procent. foto Marijke Folkertsma Hoor Ali Pankow ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland maakt zich grote zorgen over de effec ten van de hertaxatie voor de onroerend-zaakbelasting (0ZB). De toezegging van wet houder G. J. van der Salm van financiën dat de meeropbrengst volgend jaar wordt terugbe taald aan de inwoners, vindt de Seniorenraad niet voldoende. De waardestijgingen werken immers door in de tarieven van waterschapsheffingen en in komstenbelasting. De Seniorenraad heeft er bo vendien moeite mee dat de wet houder er zomaar van uit gaat dat het overgrote deel van de be zwaarschriften ongegrond kan worden verklaard. De commis sie Sociaal-Economische Zaken binnen de Seniorenraad heeft inmiddels ongeveer vijftien concrete gevallen geregistreerd waarin de waardestijging 80 a 120 procent bedraagt ten op zichte van de voorgaande taxa tie. „Voorlopig is het voor deze commissie een strijdpunt als be zwaarschriften daarover zo maar ongegrond worden ver klaard. We zullen bekijken in hoeverre we dat juridisch zou den kunnen aanvechten", liet vice-voorzitter J. Hendrikse van de Seniorenraad gisteroch tend tijdens de ledenvergade ring weten. Voorzitter H. Klatter gaf aan dat in het overleg met het colle ge van burgemeester en wet houders is aangedrongen op een serieuze behandeling van alle bezwaarschriften. „Wellicht behoeven veel taxa ties een correctie en leidt clat in een aantal gevallen tot terugga ve." Volgens Klatter betreft die teruggave dan alleen een deel van de OZB, maar heeft de ex- treem hoog uitgevallen her taxatie ook zijn invloed op de waterschapslasten en de in komstenbelasting. Wethouder Van der Salm heeft inmiddels erkend dat de +gemiddelde waardestijging door de her taxaties aanzienlijk hoger is uitgevallen dan verwacht. De gemeente was uitgegaan van een gemiddelde waardestijging van dertig procent. In de prak tijk echter blijkt de stijging uit te komen op gemiddeld 45,7 procent. Individueel blijken de stijgingen echter vaak veel gro ter. „Bij de gevallen die wij nu bin nen de commissie hebben gere gistreerd, komt het neer op gemiddeld 80 procent waarde stijging", zei Hendrikse. Wethouder Van der Salm heeft inmiddels toegezegd de meer opbrengst van de OZB als ge volg van de waardestijging de burgers in klinkende munt te zullen terugbetalen. Die te veel berekende OZB zal echter pas in 2002 worden ver rekend omdat nu nog onduide lijk is wat de meeropbrengst zal zijn. De burgers zullen het geld eerst moeten betalen. J. de Jon ge van de Seniorenraad had daarvoor weinig begrip. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Volgens architect E. Hoogenberk is de Résidence Haamstede specifiek bedoeld voor 'kerngezonde, jongere ou deren'. Hij verbaast zich dan ook enigszins over de halstarri- ge manier waarop de Vrouwen Advies Commissie (VAC) blijft aandringen op wijzigingen in het ontwerp voor het luxe senio rencomplex, dat op de plaats van het voormalige gemeente huis in Burgh-Haamstede moet verrijzen. Hoogenberk schreef dit in een reactie op de advieslijst die de VAC op het aangepaste ontwerp voor Résidence Haamstede heeft ingediend. Voorzitter A. Berkulin van de VAC maakte gisterochtend tijdens de verga dering van de Seniorenraad melding van de opmerkelijke omschrijving 'kerngezonde, jongere ouderen'. Haar citaat bracht een golf van verbijste- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G. van den Broek P. Kleemans F. F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R. H. N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ring te weeg binnen de vergade ring. De Seniorenraad heeft al vaker kritiek geuit op de gang van zaken bij de verkoop van het voormalig gemeentehuis. De raad verwijt het gemeente bestuur te weinig rekening te hebben gehouden met de be hoefte aan aanvullende zorg voorzieningen in de Westhoek bij de keus voor het ontwerp van projectontwikkelaar Sagro uit 's-Heerenhoek. De Senioren raad gaf de voorkeur aan duur zame woningen voor oudereri, ook die minder mobiel zijn. De VAC maakt zich zorgen over de gebruiksvriendelijkheid van het gebouw voor minder valide senioren. Met zijn omschrijving dat Résidence Haamstede spe cifiek bedoeld is voor 'kernge zonde, jongere ouderen' lijkt architect Hoogenberk deze standpunten niet al te serieus te nemen. Eerder al stelde de VAC een waslijst aan kanttekeningen op naar aanleiding van de oor spronkelijke bouwtekeningen. Het toilet in de badkamer bleek daarin niet toegankelijk met een rolstoel en in de liften in de bijgebouwen paste geen bran card. Ook de verbinding tussen woon- en slaapkamer werd niet ideaal geacht. In het ontwerp zit er een badkamer tussen. Vol gens de VAC is het prettig als er een visuele relatie is tussen woon- en slaapkamer. Iemand die ziek op bedligt, kan dan toch mee kijken en luisteren naar wat zich in de kamer afspeelt. In het tweede ontwerp werd slechts gedeeltelijk tegemoet gekomen aan de wensen van de VAC. Daarom werd nogmaals een lijst met kritische kantteke ningen en adviezen ingediend. Zowel de leden van de Senio renraad als de voorzitter van de VAC toonden zich gisterochtend bijzonder ontevreden met het antwoord van de architect. De prijzen van de appartemen ten variëren van vijf tot zeven- enhalve ton. De vier geplande penthouses met dakterrassen van bijna tweehonderd vier kante meter komen op meer dan één miljoen gulden. De wacht lijst voor de luxe seniorenhuis vesting vermeldt bijna zeventig namen van belangstellenden. De gemeente heeft nog geen bouwvergunning afgegeven. Daar moet nog een bestem mingsplanwijziging aan vooraf gaan en een inspraakronde wor den gehouden. Waarschijnlijk is die in het najaar. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met een applausje voor architect Taco Tuinhof werd gisteren de informatieavond over het nieuwe kantoor van Waterschap Zeeuwse Eilanden afge sloten. Tuinhof presenteerde zijn defini tieve ontwerp aan ongeveer 150 omwo nenden. Het kantoor is een kolos van bruin baksteen, met glazen wanden aan de kant van het Kanaal door Walcheren. Het publiek in de stadsschouwburg was mild. Bewoners van de tegenover het kan toor gelegen Loskade en Maisbaai en mensen uit de Edelstenenbuurt bogen zich over tekeningen en maquettes. Zorg vuldig werd vastgesteld dat het kantoor zo'n 25 meter hoog en negentig meter breed wordt. Sommigen maakten zich zorgen over schade aan hun huizen door trillingen bij de bouwwerkzaamheden. Parkeergarage De bouw van het kantoor en de verhuizing van Goes naar Middelburg kost het Wa terschap 44,5 miljoen gulden. In septem ber van dit jaar wordt begonnen met het bouwen van een ondergrondse parkeer garage die plaats biedt aan 150 auto's. In januari 2002 begint de bouw van het kan toor zelf. Het moet in september 2003 klaar zijn. Waterbassin Architect Tuinhof van bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft koos voor een strakke, meer gesloten achterkant, omdat aan die kant het spoor en de Kanaalweg lopen. De kanaalzijde van het gebouw is speelser. Op straatniveau oogt het gebouw toegan kelijk door het gebruik van glas. Opval lend, maar vanaf de buitenkant niet te zien, is het waterbassin op de derde ver dieping. Daar wordt het regenwater van het dak opgevangen om bijvoorbeeld de toiletten door te spoelen. Op de begane grond worden gasten ont vangen en komt het bedrijfsrestaurant, dat ook toegankelijk is voor het publiek. Hier is ook de zaal voor de algemene ver gadering. Vanuit die zaal is door een gla zen wand zonder kozijnen de binnenstad van Middelburg te zien. Een deel van het laboratorium komt aan de straatkant, zo dat mensen die buiten langslopen er een kijkje kunnen nemen. Op de overige eta ges komen kantoor- en vergaderruimten. De bovenste verdieping wordt de eerste tijd verhuurd en dient als uitbreidings mogelijkheid voor de toekomst. Het dak wordt van glas, zodat door de vides bene den daglicht naar binnen komt. Behalve het waterbassin komen er meer milieuvriendelijke snufjes in het gebouw. Zowel het waterschapskantoor als het stadskantoor worden verwarmd en ge koeld door middel van grondwaterbron nen. Door gebruik te maken van koud- en warmwaterbronnen op zo'n honderd me ter diepte in de bodem, wordt bespaard op energie. Op het glazen dak komen zonne collectoren. Door daglicht dat in de ramen valt te weerkaatsen met spiegels, kan het verder het gebouw binnendringen. Voetgangersbrug Voor de aanleg van het kantoor is het noodzakelijk dat de Kanaalweg richting het spoor wordt verlegd. In juni begint de gemeente daarmee. Achter het nieuwe stadskantoor komt een nieuwe verbin ding voor voetgangers over het spoor. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de monumentale voetgangersbrug die eerst bij het station stond daar werd ge plaatst. Dat is nu niet meer zeker. Het is nog niet duidelijk of het technisch haal baar is om de oude brug op die plek terug te zetten. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Het Schouwse popkoor Blaaat stopt er na vijf jaar mee. Weinig jonge aanwas en vertrek van de wat oudere le den deden het ledental te veel slinken. De koek is op, oordeelt voorzitter J. Roon nuchter. Het einde van Blaaat stemt haar niet droevig: „We hebben een fan tastische tijd gehad." Blaaat voorzag lange tijd in een grote behoefte onder jongeren tussen de 14 en 35 jaar, die hun muzikale ei kwijt wilden. Met een eigen band en in de hoogtij dagen ruim veertig zangers en zangeressen, speelde de groep nummers van ZZ Top, The Rol ling Stones, maar ook eigen composities. Even lonkte Bla aat nog naar theater en dans, maar de popmuziek bleef cen traal staan. „Mensen noemden het wel een koor, maar eigenlijk was het een hele grote popgroep", vindt Roon dan ook. Vorig jaar kwam de houdbaar heidsdatum van Blaaat ineens in zicht. Het koor telde nog der tig leden, maar toen de vaste re petitieavond werd verschoven in verband met de komst van een nieuwe dirigent, nam dat aantal drastisch af. Een ledenwerf-actie leverde te weinig op. „Op een gegeven mo ment waren er nog elf koorleden en bestond de band nog uit vijf mensen, van wie sommigen ei genlijk ook weieens wat anders wilden", aldus Roon. Toen zij zelf haar voorzitterschap wilde overdragen in verband met an dere bezigheden, bleek de rek eruit. „Met zo'n kleine club is het heel moeiljke om opnieuw te beginnen. Daarom hebben we besloten het koor op te heffen. Concurrentie Blaaat heeft sinds een klein jaar ook te kampen met de concur rentie van het nieuwe koor Pop wave, dat geen bovengrens aan de leeftijd van haar leden stelt. „In de statuten van Blaaat staat nu eenmaal dat je na je 35-ste niet meer mee mag zingen. Zelf ben ik daar ook mee gestopt toen ik 36 werd. Maar uit die groep oudere jongeren is een nieuw koor ontstaan waar in de loop van de tijd toch wel wat mensen naar toe zijn getrok ken," geeft Roon toe. Zij signa leert bovendien een afnemende belangstelling van de jongeren onder de 25 voor het zingen in een koor. „Ze zijn wel met mu ziek bezig, maar meer individu eel of in eep kleine band." Zo is er na vijf roemruchte jaren een einde gekomen aan dat koor met die gekke naam. Er waren hoogtepunten genoeg, vindt Roon. „De finale van de Kunst bende, waar we een gastoptre den verzorgden, was fantas tisch. En de optredens met Blof, natuurlijk. Eerst in Zierikzee, toen ze nog niet zo bekend wa ren en later in het voorprogram ma in Vlissingen. Stonden we daar in een propvolle sporthal, en iedereen ging uit z'n dak op onze muziek. Echt te gek." Het zijn dierbare herinnerin-' gen, die vast nog vaak boven zullen komen. Over een paar maanden wellicht, als er een af-; scheidsbarbecue wordt gehou den. Voor die tijd dienen er nog enkele praktische zaken te wor den afgehandeld. De geluidsap paratuur die de de band in bruikleen had, wordt terugge ven aan de Rotary in Zierikzee. Het batig saldo schenkt Blaaat aan het Prins Bernhardfonds. RENESSE - Onder het motto Renesse Leeft organiseert de Stichting Recreatie Activiteiten Westerschouwen de komende weekeinden verschillende mu zikale activiteiten in het cen trum van Renesse. Na de braderie die tijdens de Re- nesse-dag zaterdag 26 mei wordt gehouden, zijn er zondag 27 mei verschillende muzikale en theatrale straatoptredens te zien ten bate van de stichting CliniClowns. Om 13.00 uur gaan de artiesten de straat op. Er zijn optredens van onder andere De Muziek- fiets, Hans en Ans, The Old Dixie Street Paranders en Beun en De Haas. Rond 16.00 uur brengen alle deelnemers hun volle vioolkist of pet naar het evenemententerrein aan de Ho- gezoom, waar het geld geteld wordt. Ambassadrice Conny Peek van de stichting CliniClowns zal het eindbedrag in onvangst nemen. Computertekening van het nieuwe waterschapskantoor in het Middelburgse Stationsgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31