EEUWSE COURAN Amsterdam krijgt het huwelijk Meer Amerikaanse bemoeienis met conflict in Midden-Oosten 15 Kamerfractie PvdA verwacht vertrek Kok Intercity ramt goederentrein Dick Jol leidt finale Champions League Goes' meisje verdrinkt bij ongeval trekker Stemkunst in watertoren Oost-Souburg Paarse partijen vinden dat Maxima geen koningin mag worden Gewonden door gaswolk BASF Rebellen Presovo geven zich over Smit Tak toch bij berging Koersk Jubileumboek Zeeuwse Landschap Mondiale damtop naar Zeeland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 19° 112° N0 4 Vrij zonnig Vrij zonnig en droog. Matige tot vrij krachtige noordoostenwind. Maximumtemperatuur rond 19 graden. 244e jaargang no. 120 dinsdag 22 mei 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Prins Wil- lem-Alexander en Maxi- Zorreguieta trouwen op zaterdag 2 februari 2002 in Amsterdam. Het is nog onduidelijk waar het huwelijk wordt voltrok ken. VVD, PvdA en D'66 vinden dat Maxima prin ses moet blijven als Wil- lem-Alexander koning wordt. Het burgerlijk huwelijk en de kerkelijk inzegening ervan val len op dezelfde dag. De keuze viel op Amsterdam omdat het de hoofdstad is. Dat blijkt uit het voorstel van de Toestemmings- wet dat gisteren bij de Staten- Generaal is ingediend. Burgemeester J. Cohen vindt het logisch dat de Prins van Oranje in de hoofdstad in het huwelijksbootje stapt. Cohen weet nog niet of hij het paar in de echt verbindt, maar hij zei wel dat 'het in de rede ligt' dat hij dat zal doen. Maxima wordt, na toestemming door beide Kamers, bij haar hu welijk lid van het Koninklijk Huis. Ze krijgt de titel Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Méxima der NederlandenPrin ses van Oranje-Nassau, me vrouw van Amsberg. Méxima mag zich dus niet 'Prinses van Oranje' noemen. Die titel wil de regering voorbe houden aan de troonopvolger en nfet aan diens huwelijkspart ner. Dat riep gisteren in de Tweede Kamer de vraag op of Maxima straks, na de troons wisseling, koningin of prinses wordt. WD-Kamerlid Te Veld huis: „Ik zou er geen bezwaar tegen hebben als Maxima ook na de troonopvolging gewoon prinses blijft. Ais ze koningin wordt, kan het idee ontstaan dat ze dezelfde positie inneemt als koningin Beatrix nu. Dat is dus niet zo, ze is de gemalin van de koning.'' Het D66-Kamerlid Scheltema zou het zelfs 'logisch' vinden als Maxima prinses blijft. „In het verleden was het zo dat de echt genote van de koning ook ko ningin werd, maar de man van de koningin werd prins. Waar om zou dat nu niet gelden voor de vrouw van de koning?" Volgens PvdA-er Rehwinkel moet echter ook naar het bui tenland worden gekeken. „Het moet geen automatisme zijn dat wat in het verleden gebruikelijk was nu ook geldt. Toen waren alle vrouwen van de koning ko ningin. Aan de andere kant moet je ook om je heen kijken. In België en Zweden is de vrouw van de koning ook koningin." Voor het CD A-Kamerlid Hillen is speculeren over de toekomst 'flauwekul'. „De monarchie en traditie gaan samen. Dan moet je niet plotseling iets afwijkends bedenken. Naast koning Wil- lem-Alexander hoort koningin Maxima. Punt uit." Volgens premier Kok is de vraag pas aan de orde op het moment van de troonswisseling. In Amsterdam is overigens niet iedereen blij met de komst van Willem-Alexander en Maxima. LUDWIGSHAFEN - Als gevolg van gassen die vrijkwamen na een explosie en brand op het ter rein van een chemische fabriek van BASF in het Duitse Lud- wigshafen, zijn gisteren meer dan 130 mensen lichtgewond geraakt. Dat meldde de politie gisteren. Het merendeel van de slachtof fers ondervond ademhalings problemen of had last van huid en oogirritaties. Onder hen wa ren vijftig kinderen van een na burige basisschool. Vanaf het terrein steeg een grote gaswolk op en de bewoners van de omliggende wijken kregen de opdracht ramen en deuren dicht te houden. Volgens een woord voerster van BASF was de gas wolk niet giftig. Over de oor zaak van de explosie bestaat nog onduidelijkheid. AP Bij de botsing tussen de intercity en de goederentrein raakten zeven mensen lichtgewond. van onze redactie binnenland ZWOLLE - In de nabijheid van het sta tion van Zwolle heeft gisteravond een in tercity een goederentrein in de flank aan gereden. Enkele wagons van de goede rentrein werden daarbij uit de rails ge duwd, ook de intercity ontspoorde ge deeltelijk. Volgens een woordvoerder van de politie zijn zeven mensen lichtgewond geraakt. Zij zijn voor nader onderzoek gebracht naar het ziekenhuis. De machinist van de intercity verkeerde in een shock. Het ongeval deed zich omstreeks 20.20 uur voor in de wisselstraat bij het station van Zwolle. De intercity kwam uit Amersfoort, de goederentrein was net - met vertraging- vertrokken naar Almelo. Omdat de treinen in de wisselstraat re den, was hun snelheid niet groot, hoog stens 20 kilometer per uur De goederentrein vervoerde zand. De po litie schat dat de intercity ongeveer tach tig reizigers vervoerde. Die mochten de trein rond tien voor half tien verlaten na dat de elektriciteit van de bovenleiding was afgehaald. Van en naar Zwolle was gisteravond slechts beperkt treinverkeer mogelijk. Giertank Eerder op de dag ontspoorde op het tra ject Zwolle-Groningen ter hoogte van het Drentse Hooghalen een passagiers foto Jacob Melissen/ANP trein na een botsing met een giertank. De boer die de tractor bestuurde, een trein- passagier en een NS-medewerker raak ten lichtgewond. De ravage was enorm. Treinverkeer was de hele dag in beide richtingen niet mo gelijk. Het ongeluk gebeurde op een on bewaakte spoorwegovergang in een zandweg. De 21 - j arige bestuurder van de tractor met giertank, zag volgens de poli tie vermoedelijk de naderende trein over het hoofd. ANP doorCilya van der Kooy ZEIST - De Europese voetbal bond Uefa heeft Dick Jol aange steld als scheidsrechter voor de finale van de Champions Lea guemorgen tussen Bayern Miin- chen en Valencia in Milaan. „Dit is een fantastische eer. De bekroning van mijn loopbaan", reageerde Jol. De Hagenaar krijgt langs de lijn assistentie van Jaap Pool en Jan-Willem van Veluwe. Vierde official in Milaan is Jan Wegereef. Jol is na Leo Hom en Charles Corver de van onze redactie buitenland derde Nederlander die de finale van het belangrijkste Europese bekertoernooi mag leiden. Jol is sinds 1990 scheidsrechter in het betaald voetbal. Hij be gon in 1985 als arbiter na een loopbaan in het betaald voetbal bij onder meer het Belgische KV Kortrijk. Vorig jaar was hij ac tief bij Euro 2000 en floot hij Zweden - Turkije, Portugal - Duitsland en Portugal - Turkije. Ook floot hij bij het eerste we reldkampioenschap voor club teams in Brazilië. Hij kreeg daar de finale toegewezen. ANP pagina 20: finale is bekroning TEL AVIV - De Amerikaanse re gering wil zich actiever inzetten voor de beëindiging van hel ge weld in het Midden-Oosten en de hervatting van vredesonder handelingen. De Amerikaanse ambassadeur in Jordanië, Wil liam Burns, wordt speciale ge zant van de Amerikaanse rege ring in het Midden-Oosten. Hij heeft de taak de Palestijnen en de Israëliërs ertoe te bewegen de aanbevelingen van de com- (Advertentie) missie-Mitchell uit te voeren. Deze werd vorig najaar inge steld om de escalatie van het ge weld in het Midden-Oosten te onderzoeken. De Amerikaanse minister Powell van Buiten landse Zaken maakte de benoe ming van Burns gisteren be kend, nadat oud-senator Mit chell, bekend van het vredes proces in Noord-Ierland, het 32 pagina's tellende rapport van de vijf leden tellende commissie had gepresenteerd. De meeste aanbevelingen van de commissie waren al uitge lekt. Zij roept Israël en de Pales tijnen op onmiddellijk en zon der voorwaarden vooraf een einde aan het geweld in het Mid den-Oosten te maken, De com missie bepleit dat Israël de bouw van nieuwe nederzettin gen in de Gazastrook en op de Westelijke Jordaanoever op schort. Van de Palestijnse auto riteiten wordt verlangd dat zij zich ondubbelzinnig tegen ter roristische acties keren en beter hun best doen om aanslagen te gen Israëlische doelen te voor komen. Beide partijen zouden het overleg over veiligheidsza ken onverwijld moeten hervat ten. Opschorting De Palestijnen omarmden de voor-stellen, al vonden zij dat de commissie ten onrechte niet had aangegeven hoe de voorstellen moeten worden uitgevoerd. De Israëlische regering wees op schorting van de bouw van nieuwe nederzettingen af. Maar In de voormalige filmacademie in Amsterdam komen zaterdag tegenstanders van de monar chie bijeen om acties voor op de huwelijksdag te verzinnen. Zij willen via de rechtbank al in een vroeg stadium het recht op vrijheid van meningsuiting af dwingen. ANP/GPD pagina 3: huwelijk uiteraard in hoofdstad Albanese opstandelingen in de Presovo Vallei in Servië, die streven naar aansluiting van de vallei bij Kosovo, hebben zich gisteren overgegeven aan de internationale troepenmacht KFOR. Voor het einde van de maand zullen zij de wa pens inleveren. De commandanten van de rebellen hebben daartoe gisteren een verklaring getekend. In een ander consortium is Smit Tak alsnog betrokken bij het lichten van de gezonken Russische onderzeeër Koersk. Takel specialist Mammoet, dat vorige week de bergingsopdracht binnensleepte, heeft gisteren de hulp van Smit Tak ingeroe pen. Eerder zou de Rotterdamse bex-ger samen met het offshorebedrijf Heerema de duikboot naar boven - gaan halen. Honderden planten en dieren krijgen aandacht in het jubile umboek Zeldzaam Zeeuws van Het Zeeuwse Landschap, de stichting die 65 jaar bestaat. Aan de uitgave werkten 65 auteurs mee. Adri Karman verzorgde de illustra ties. 1 Alexei Tsjizjov, Guntis Valneris en Johan Krajenbrink. De topdrie van het laatste wereldkampioenschap dammen is be gin juli te bewonderen tijdens het SNS Zeeland Open damtoernooi in Goes. Het evenement is dit jaar het 1} sterkst bezette toernooi in Nederland. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7 radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20 GOES - Een 17-jarige meisje uit de gemeente Goes is gistermiddag om het leven gekomen, na dat zij in een boomgaard langs snelweg A58 bij Goes klem kwam te zitten onder een gekantelde trekker. De trekker die zij bestuurde, kantelde rond twee uur toen ze een bocht nam. Het voertuig kwam ondersteboven in een sloot terecht, waarbij het slachtoffer onder de trekker vast kwam te zit ten en verdronk. De Arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. foto Erik Schwartz door Ap van den Berg DEN HAAG - Vrijwel alle leden in de top van de Tweede-Ka merfractie van de PvdA rekenen er op dat Wim Kok zal terugtre den als partijleider. Dat blijkt uit vraaggesprekken met 25 van de 45 Kamerleden. Kok heeft herhaaldelijk gezegd dat hij pas in augustus bekend maakt wat hij doet. Onlangs zei Kamerlid Oudkerk in een tele visieshow dat hij er 'bijna heilig van overtuigd is' dat Kok stopt. Daarna is afgesproken dat nie mand nog uitlatingen doet over de 'troonsopvolging'. Maar ach ter gesloten deuren blijken veel fractieleden bereid hun visie te geven. Kamerlid Hamer: „Wim gaat weg, denk ik." Slechts één van de ondervraag den denkt dat Kok doorgaat. Acht zijn ervan overtuigd dat Kok stopt. Die acht zijn vrijwel allemaal lid van het fractiebe stuur of staan hoog in de pikor de van de fractie. Twee anderen vinden zijn heengaan 'wense lijk'. Vier politici wensen 'niet mee te werken aan speculaties'. Tien anderen zeggen 'geen keu ze te kunnen maken'. Bij de nieuw gekozenen in de fractie wordt terughoudend ge reageerd. „Dat is logisch, want veel nieuwe fractieleden zijn achter de brede rug van Kok binnengekomen", aldus een Ka merlid. Volgens bronnen werken de PvdA-bewindspersonen in het kabinet liever onder Kok dan onder Melkert. GPD pagina 2: Kamer spreekt nauwelijks over opvolging (Advertentie) zij bleek verdeeld. Minister Pe res van Buitenlandse Zaken had meer waardering voor de voor stellen dan de haviken in de re gering. Premier Sharon zei afgelopen weekeinde dat hij het gehele mi litaire arsenaal tegen de Pales tijnen zal inschakelen om de veiligheid van Israëliërs te waarborgen. Het geweld kostte gisteren ze ker drie Palestijnen het leven. In het noordoosten van de Jor daanoever schoten kolonisten een Palestijn dood. Hij zou zijn betrapt bij een inbraak in een nederzetting. Bij een vluchte lingenkamp in de Gazastrook doodden Israëlische militairen twee Palestijnen die lid zouden zijn van de Fatah-beweging van de Palestijnse leider Ara fat. GPD/AFP/RTR naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode- onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: a noteert u mij voor een e abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. automatische incasso 39,45) handtekening: per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ft "71 ft91 A'^nnnnD" Antwoordnummer 123 UUUUUzJ 4380 VB Vlissingen di wo do vf za (postzegel niet nodig) H

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1