Kok fluit Van Boxtel terug II Israël neemt wraak na aanslag Harnas Ur\ r Controle op EKO-keurmerk niet waterdicht De Vossenhoek Super zaterdag Minima ontvangen elk jaar extraatje van duizend gulden Werven vragen extra 180 miljoen Asielzoekers niet welkom voor oplossen personeelstekort Lena verwoest hele dorpen in Siberië Vandaag, caravan recreatie 10% feestkorting op de gehele collectie! (C&Aj Reddingsteam traceert speleologen Biologische oorlog in boomgaard Afscheid Hoek-spelers 19 Weervisserij als attractie is een heel ander geluid 1 8° Zon in zicht Eerst wolkenvelden, later ook flinke zonnige perioden. Maxima bij matige noordwestenwind rond 17 graden. 244e jaargang no. 118 zaterdag 19 mei 2001 losse nummers 3,00 DEN HAAG - De scheepsbouw heeft minister Jorritsma (Eco nomische Zaken) 180 miljoen gulden extra ordersteun ge vraagd. Zonder dat geld dreigen de scheepswerven tot 2003 3,2 miljard gulden aan nieuw- bouworders te verspelen. Het verzoek aan Jorritsma is in gegeven door een stortvloed aan orders die de werven eind vorig jaar kregen. Dat was op de val reep, vlak voor in Europa offici eel de steun aan de scheeps- nieuwbouw afliep. Volgens de Europese Commissie mag er nog steun worden verleend voor op drachten die in 2000 zijn ge boekt. De schepen moeten wel in2003 opgeleverd zijn. Om in te spelen op die Europese regelgeving stelde minister Jor- ntsma in 1999 al zestig miljoen gulden extra beschikbaar voor orders die doorlopen tot in 2 003 Volgens directeur P. J. Schouten van de Vereniging Nederlandse Scheepsbouwindustrie (VNSI) isdie zestig miljoen gulden Veel te weinig'. De nieuwbouwopdrachten zijn verstrekt onder voorbehoud van steun. ,,En", weet Schouten, „scheepvaartbedrijven hebben ze vaak dubbel geboekt, om er zeker van te zijn dat ze ergens in Europa met steun kunnen wor den gebouwd." Minister Jorritsma heeft zich in het verleden altijd welwillend getoond tegenover de Neder landse scheepsbouw. In 1999 verhoogde zij het budget voor 1999 en 2000 nog, en zegde zij de zestig miljoen gulden voor het tijdsbestek 2001-2003 toe. Schouten heeft goede hoop dat Jorritsma opnieuw over de brug komt. „Wij zijn in diepgaand overleg met elkaar." Hij ver wacht binnen een paar weken uitsluitsel. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De krapte op de ar beidsmarkt is voor het kabinet geen reden om meer economische asielzoekers toe te laten. Minister Van Boxtel van Grote-Stedenbe- leid en Integratie opperde dit idee deze week. Premier Kok steunt dit niet. Hij wil eerst de arbeidsparticipatie van de eigen be volking stimuleren. Het huidige tekort aan personeel leidt tot forse loonstijgingen. Daardoor stijgen de prijzen, wat weereen hoge inflatie tot ge volg heeft. Op deze manier dreigt een loonprijsspiraal te ontstaan. De president van De Nederlandsche Bank, Wellink, waarschuwde hier deze week voor. Kok sluit zich bij die waar schuwing aan. Kok maakt zich zorgen over de concur rentiepositie van het Nederlands be drijfsleven. „De voorsprong die Neder land op de rest van Europa heeft door jarenlange loonmatiging dreigt weg te spoelen. Ik pleit niet voor loonmatiging, maar wel voor een verantwoorde loon stijging." De krapte op de arbeidsmarkt wil de regering bestrijden door meer mensen aan het werk te krijgen en door de werkweek te verlengen. „Met fiscale maatregelen willen we de 5 5-plussers en herintreders aan het werk krijgen." Geen beleid Kok maakte duidelijk dat de suggestie van Van Boxtel, om de krapte te bestrij den door het toelaten van economische asielzoekers, weinig kans maakt. „Het was een persoonlijk idee, het is geen ka binetsbeleid." Eerder op de dag had ook CD A-fractie- LENSK - De rivier Lena heeft in Siberië ontelbare huizen en soms complete dorpen vernie tigd. Tienduizenden mensen zijn geëvacueerd. De stad Lensk, waar 27.000 mensen wonen, is voor negentig procent ondergelopen. Enorme ijsblokken blokkeren de stro ming van de rivier. Bombarde menten door Russische ge vechtsvliegtuigen op de ijsdam hebben vooralsnog weinig uit gehaald. In Lensk bereikte de waterstand gisteren de hoogste stand sinds honderd jaar. Gebouwen met twee verdiepingen zijn tot het dak ondergelopen. Alle commu nicatie is afgesloten. Een opeenhoping van ijs, zeven tig kilometer stroomafwaarts van Lensk, is nog steeds niet vernietigd. De hoeveelheid af geworpen bommen is gisteren verdubbeld. „Dit is Siberië", verklaarde een woordvoerder van het ministe rie van Noodsituaties. „Als je een bom van vijfhonderd kilo gram gooit, dan heb je een gat dat alleen groot genoeg is om in te vissen." Het ijs zou zo dik zijn dat er nauwelijks water onder zit, hoewel de rivier soms diep tes bereikt van meer dan twaalf meter. De opeenhoping van ijs is het gevolg van de extreem stren ge vorst in de afgelopen winter in Siberië. GPD Israëlische hulpverleners kijken onder een laken, dat één van de slachtoffers van de zelfmoordaanslag in Netanya bedekt, van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Palestijnse op stand die september vorig jaar begon, heeft met zeker zestien doden op één dag een nieuw dieptepunt bereikt. Een zelf moordaanslag in de Israëlische badplaats Netanya eiste giste ren zes mensenlevens. Tegen de avond kwam de Isra ëlische luchtmacht in actie - voor het eerst met F-16 ge vechtsvliegtuigen - tegen doe len van de Palestijnse politie macht in Nabloes en Ramallah, beide op de Westelijke Jor- claanoever. Volgens Palestijnse bronnen kwamen bij die aan vallen zeker negen mensen om, onder wie een lid van het elite korps van de Palestijnse presi dent Arafat, Force 17. Ver scheidene gebouwen van Force 17 zijn verwoest. Op de Westoever schoten Pa- lestijnse extremisten een jood se kolonist dood. Deze aanslag werd opgeëist door een onbe kende groepering. Opvallend De zelfmoordaanslag deed zich voor bij een winkelcen trum in het centrum van Ne tanya. Een jongeman die naar binnen wilde, trok de aandacht van veiligheidsfunctionaris sen. Hij was opvallend dik ge kleed, terwijl het buiten snik heet was. Toen hem de toegang werd geweigerd, besloot hij de explosieven die aan zijn li chaam hingen voor de ingang op te blazen. De klap van de ontploffing was enorm. Zeker honderd mensen raakten gewond, van wie som migen ernstig. De dader was een twintigjarige man uit Tulkarm op de Westoever. Hij was een aanhanger van de Pa lestijnse militante beweging Hamas, die zich verantwoor delijk heeft verklaard voor de aanslag. Het Israëlische antwoord op de aanslag in Netanya liet niet lang op zich wachten. Na een bijeenkomst van het kernkabi net van premier Sharon voerde het leger bombardementen uit op politieposten in Nabloes en Ramallah. F-16's bestookten ook het hoofdkwartier van de Palestijnse marine in het noor den van de Gazastrook. De Is raëlische regering zei vastbe sloten te zijn vaker gevechts toestellen in te zetten. Bloedig Het geweld komt aan het eind van een week die al even bloe dig was begonnen. Maandag brachten Israëlische militai ren in Ramallah vijf Palestijn foto Eitan Hess-Ashkenazi/AP se politiemannen om het leven. Woensdag stelde Israël net binnen de Palestijnse gebieden voorposten in, om zo aanvallen op Israëlische doelen te voor komen. De Palestijnse leiders zeggen dat ze niets met de aanslagen te maken hebben. Ook de aanslag van gisteren in Netanya kon op een Palestijnse veroordeling rekenen, maar Israël lijkt daar geen boodschap aan te hebben. Het was al de derde keer dat Netanya doelwit was van een anti-Israëlische aanslag. Op 4 maart vielen er bij een zelf moordactie vier doden: drie Is raëliërs en de dader zelf. Op de nieuwe geweldsgolf in Israël en de Palestijnse gebie den is met afgrijzen en be zorgdheid gereageerd. Direct na de aanslag bij het winkel centrum scandeerden Israë liërs anti-Arabische leuzen. GPD/ANP/DPA/AFP Advertentie ml=WïJTaJW^m' Ter gelegenheid van de feeetolljk heropening van Jachthaven Roompot Marina te Kamperland Spectaculaire demonstraties met reddingsboot KNRM en inehelicopter: 15.00 uui 1\lautische markt: 14.00 uur Ballonnenwedstrijd voor kinderen 16.00 uur Vuurwerk: 16.00 uur Rondvaarten Springkussen van onze redactie binnenland ZWOLLE - Als op een product het EKO- keurmerk slaat, dan betekent dit niet auto matisch dat het daadwerkelijk om een bio logisch product gaat. Het keurmerk geeft slechts aan dat het pro duct op een biologische manier is geprodu ceerd. Met het product zelf kan toch iets mis zijn. Volgens accountantskantoor KPMG worden hierdoor bij consumenten mogelijk verkeerde verwachtingen gewekt. KPMG komt tot die conclusie na een onder zoek dat is uitgevoerd in opdracht van Skal, een controle- en certificeringsorganisatie. Skal controleert op verzoek van het minis terie van Landbouw de productie van Advertentie Industriestraat 3, Rucphen (Industrieterrein De Nijverhei) Telefoon (0165) 343 053 www.vossenhoek.com zondag 20 mei geopend van 11.00 -17.00 uur (Advertentie) voorzitter De Hoop Scheffer de visie van Van Boxtel bekritiseerd. „De minister gaat voorbij aan de vele Nederlanders die wel willen werken maar dat niet kun nen We hebben hier bijna een milj oen ar beidsongeschikten", aldus de CD A-frac tievoorzitter. De Hoop Scheffer meent bovendien dat Van Boxtel te weinig rekening houdt met Europa. Op termijn verwacht de CD A-leider een Europees migrantenbeleid. „Dat bete kent de invoering van toelatingsquota per land en greencards (werkvergunnin gen)." GPD/ANP Reddingswerkers heb ben de acht Zwitserse speleologen gevonden, die in een grot in de Franse Jura zijn over vallen door hoog water. De hulpverleners pro beren via het boren van een vluchttunnel bij de speleo logen te ko men. Zeeuwse fruittelers zetten roofwantsen in in hun strijd tegen de schadelijke perenbladvlo. De roofwants is verzot op deze parasiet. De eetlust van het roofinsect moet de toe passing van chemische bestrijdingsmiddelen terug- i dringen. Zaterdag hoofdklas ser Hoek neemt van daag afscheid van twee spelers met een grote staat van dienst. Angelo Nijskens en Patrick Naudts, die jarenlang in het prof voetbal actief waren, sluiten hun carrière af in een wedstrijd met oude bekenden. Vanaf volgende week kunnen er weer dagtochtjes worden ge maakt naar de weervissers in de kom van de Oosterschelde. De vissers gaan nog op een traditionele manier te werk en leg gen zich tot half juli toe op de vangst van ansjovisVanuit Ber gen op Zoom worden er tochten georganiseerd. Kom kijken, zeggen de vissers, want de weervisserij is op *|j sterven na dood. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 21; reportage: 23,24,25,27 en 29; reizen: 31, 32,33; mobiel: 35; wonen: 39 en 41. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Mensen die al drie jaar van een minimumuitkering moeten rondkomen en geen kans hebben op werk, kunnen vanaf 1 januari volgend jaar re kenen op ongeveer duizend gul den extra per jaar. De regeling gaat gelden voor mensen in de bijstand, WAO'ers en WW'ers. Dat heeft een woordvoerder van minister Ver meend van Sociale Zaken giste ren gezegd. De maatregel kost ongeveer honderd miljoen gul den. Het kabinet heeft bij de voor jaarsafspraken over de begro ting al rekening gehouden met deze uitgavenpost. Eerder liet Vermeend zich al positief uit over een motie van PvdA-Ka- merlid Noorman, die vroeg om een extraatje van minimaal honderd gulden per maand. Volgens de woordvoerder van PvdA-minister Vermeend kun nen de bedragen voor alleen staanden, bijstandsouders en gezinnen iets verschillen. De uitvoering van de regeling, die momenteel wordt uitgewerkt, komt in handen van de gemeen ten. Allen De FNV noemt de structurele verhoging van de uitkering een goede stap in de richting. „Lie ver hadden wij gezien dat alle minima, dus ook mensen die nog geen drie jaar een minimumuit kering hebben, erop vooruit gaan", aldus een woordvoerster. De vakcentrale vraagt, samen met andere belangenorganisa ties, al langer meer geld en aan dacht voor mensen met de aller laagste inkomens. ANP pagina 2: Paars loopt tegen grenzen aan (Advertentie) KIJK EENS IN DE SPIEGEL VAN DE PSYCHOLOOG Roelf Zant, psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (0113 - 232013) (Advertentie) biologische producten. Daarbij mogen bij voorbeeld geen kunstmest en bestrijdings middelen worden gebruikt. Volgens Skal is het denkbaar dat een pro duct biologisch is geproduceerd op een be drijf, maar dat het wordt vervuild omdat het bedrijf in de nabijheid van een snelweg ligt. „Mogelijk komt er daardoor een te hoge concentratie lood in terecht." ANP (Advertentie) 19 mei 2001 Niet geldig in combinatie met andere acties. Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 tot 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel JCUM U, Öók. /ZÓ £^~A OPEN HUIZEN ERA ROUTE ■M1M1UWH.II (Advertentie) 8"713214"000019 Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! V DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1