Rechtbank fluit gemeente terug PZC Honderdjarige rijdt nog altijd in zijn auto Gezicht op Tholen krijgt mooie plaats Goesenaren tegen verhuizing AMA's Schuttevaer dringt aan op snelle aanleg van derde sluiskolk I Geen referendum over burgemeester voor Middelburg >20 Claim door overlast transferium Renesse moet opnieuw worden bekeken Open dag scouting Goes p i !n«KiS&\ké *7 mm Grondverkoop levert Vlissingen miljoenen op vrijdag 18 mei 2001 door Marcel Modde RENESSE - De arrondisse mentsrechtbank in Middelburg heeft de gemeente Schouwen- Duiveland teruggefloten in de planschadekwestie rond het transferium. Volgens rechter R. Reinarz is de claim van H. Dick- hoff in Renesse op verkeerde gronden afgewezen en moet de procedure worden overgedaan. Dickhoff heeft overlast van het transferium. Hij woont op een krappe 35 meter afstand van de druk gebruikte parkeerplaats annex busstation. Vooral in de zomer rijden auto's en bussen daar tot diep in de nacht af en aan. Wat hem bovendien stoort, is de felle verlichting op het ter rein. Voorheen keek hij uit op een rustig, landelijk gebied. De aanleg van het transferium heeft de verkoopwaarde van zijn woning met 30.000 gulden verminderd, zo voert hij aan; hij eist daarom een schadevergoe ding. Dickhoff beroept zich daarbij onder meer op de ge deeltelijke wijziging van het be stemmingsplan van agrarisch tot recreatiegebied. Buffer De strijd van de Renessenaar te gen de komst van het transferi um voor zijn deur duurt al bijna elf jaar. Reeds in de planfase van de toenmalige gemeente Wes- terschouwen tekende Dickhoff bezwaar aan. Dat trok hij in na de toezegging dat er een groen- GOES - Scoutinggroep Frans Naerebout uit Goes houdt mor gen een open dag in en rond scoutcentrum De Braak aan de Oosterschans in Goes. De scouts zullen zich presente ren met activiteiten als pionie ren, primitief koken en zeilen. Iedereen vanaf vijf jaar die ken nis wil maken met de scouting, is welkom. De open dag duurt van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid- strook zou komen. Bovendien werd hem voor slechts één gul den 285 vierkante meter ge meentegrond als buffer aange boden. De door de latere gemeente Schouwen-Duive- land ingeschakelde Stichting Adviesbureau Onroerende Za ken (SAOZ) stelt dat, 'mocht er sprake zijn van een planolo gisch nadeliger positie', die schade is vergoed met de bewus te transactie. Dickhoff heeft daarentegen van meet af aan volgehouden de tegemoetko ming van de gemeente louter te beschouwen als tegenprestatie voor het intrekken van zijn be zwaarschrift. Hij bestrijdt dat hij daarmee ook zijn recht op eventuele planschade heeft prijsgegeven. In mei 1997 diende Dickhoff een claim in bij de gemeente. De ge meenteraad bepaalde een maand later de eis onterecht te vinden, waarop de Renessenaar bezwaar aantekende. Drie jaar later, in mei 2000, werd dat be zwaar door de raad eveneens ongegrond verklaard. Dickhoff ging tegen dat besluit in beroep bij de arrondissementsrecht bank. Die heeft nu bepaald het SAOZ-advies, waarop de raad haar oordeel heeft gevormd, te mager te vinden. Uit de rapportage van het bu reau blijkt volgens rechter Reinarz onvoldoende of de overlast die Dickhoff claimt al dan niet valt toe te schrijven aan het transferium. De rechtbank vindt dat 'de gemeente zich bij zijn besluitvorming niet zonder meer aan dit rapport heeft kun nen conformeren' en acht het raadsbesluit dan ook 'onvol doende gemotiveerd en niet met voldoende zorgvuldigheid voorbereid'. Voor afhandeling van de kwes tie moet de gemeente 'nader deskundigenadvies' aanvragen bij de SAOZ, op basis waarvan kan worden vastgesteld of er sprake is van relevante schade. „Pas dan kan de vraag aan de orde zijn welke invloed de grondtransactie daarop in rede lijkheid moet hebben", stelt de rechtbank in zijn schriftelijke motivatie bij het besluit. Dick hoff noch zijn advocaat was gis teren voor een reactie bereik baar. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De muren van het nieuwe Thoolse gemeentehuis moeten nog wor den opgetrokken. Het is zelfs niet eens bekend waar het ge bouw komt te staan. Wel zeker is dat het schilderij Gezicht op Tholen van Hendrick van An- thonissen een prominente plaats in de nieuwbouw zal krij gen. De gemeente Tholen heeft het zeventiende eeuwse olieverf schilderij aangekocht van gale rie Falkenberg uit Wenen. Deze in oude - voornamelijk van de hand van Nederlandse en Vlaamse meesters afkomstige - schilderijen gespecialiseerde galerie heeft Gezicht op Tholen in Zweden aangekocht en heeft de gemeente tot het doen van een bod kunnen verleiden. De richtprijs van 55.000 gulden is door de Vereniging Rem brandt in Den. Haag, die de ge meente geadviseerd heeft over de betrouwbaarheid van de bie der en het te doene bod, als nor male marktwaarde betiteld. Het bod van de gemeente Tholen om het schilderij voor 50.000 gul den te kopen, is door de galerie geaccepteerd. Het paneel is aangekocht uit het krediet nieuwbouw gemeentehuis. Daaruit zal ook de restauratie en schoonmaak van het schilde rij worden bekostigd. Naar ver wachting is daarmee een perio de van vijf tot tien jaar gemoeid. Volgens R. Ekkard van de Haag se vereniging, die tevens werkt bij het Bureau voor Kunsthisto rische Documentatie, is de hui dige - nog niet gerestaureerde - kwaliteit van het werk accepta bel maar niet ideaal. Het schil derij meet zevenendertig bij ne genenveertig centimeter. De afbeelding lijkt op een gravure die mogelijk van de hand is van Pieter Hendriks Schut en waar het schilderij wellicht als voor beeld voor heeft gediend. Van Anthonissen is een navolger van Jan van Goyen, die eveneens ooit een Gezicht op Tholen heeft afgeleverd. Zijn schilderijen zijn op dit mo ment meer dan een miljoen gul den waard. Het door de gemeente Tholen aangekochte schilderij krijgt tot het nieuwe gemeentehuis af is een plaatsje in het admini stratiekantoor van het huidige gemeentehuis in Sint-Maar tensdijk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hij is een beetje krom en hoort niet alles meer, maar verder is J. Brust uit Middelburg nog kernge zond. Hij fietst nog dagelijks en stapt ook nog regelmatig in de auto. Dinsdag wordt hij hon derd. Omdat een feest wat te druk is, viert hij zijn verjaar dag met zijn zoon in Portugal. „Ikzit soms te mijmeren: Wat is er enorm veel gebeurd in al die jaren. Vroeger, in mijn jonge ja ren, kon je uit elke sloot drin ken. Nu is alles verpest. En het verkeer is ook zo veranderd. Ik heb meegemaakt dat de eerste vrachtwagen verscheen. Dat was toen een bezienswaardig heid. Als er één langskwam, ging je naar buiten om te kij ken." Hij neemt zelf nog actief aan het verkeer deel. „Ik heb mijn rijbewijs nog tot 2004. Ik rijd nog regelmatig, maar lie ver niet in de spits of als het donker is." Onlangs heeft Brust een rolla- tor gekregen. „Ik loop nog goed, maar ik gebruik hem voor de zekerheid." Hij woont sinds drie jaar in een aanleun woning in Middelburg. Als personeelsleden langskomen met een kar met maaltijden, zegt hij: „Daar maak ik geen gebruik van. Ik kook zelf. Dan kun je eten wat je wilt en wan neer je wilt." Zelf bepalen wat hij doet, dat vindt hij belang rijk. „Ik ben een vrijheids mens." In een bejaardenhuis wonen, wilde hij nooit. „Toen ik me vijftien jaar geleden opgaf voor het Jacob Rogge veenhuis, zei ik tegen een medewerker: 'Zet mij maar on deraan de lijst, ik hoop hier nooit terecht te komen. Het lijkt me verschrikkelijk.' Maar je groeit er langzaam naar toe." Hij woonde in Veere, 'in het bungalowpark'. „Het was een paradijs gewoon", zegt hij stralend. „Er was ruimte en stilte, maar ook veel werk. Op den duur werd het echt een werkkamp." Brust kwam in Veere terecht na 43 jaar in Rot terdam te hebben gewerkt als Natuur- en Scheikundeleraar. „Ik ben geboren voor het on derwijs. Ik houd van kinderen. Ik heb nog steeds contact met oud-leerlingen." Op negen juni komt er zelfs een groepje naar Middelburg om zij n verjaardag te vieren. Verder doet hij er eigenlijk niets aan. „Ik heb misschien wel honderdvijftig vrienden en kennissen. Dat kan ik niet meer aan." Daarom vertrekt hij mor- Bmwii J. Brust: „Ik rijd nog regelmatig, maar liever niet in de spits of als het donker is." foto Lex de Meester gen naar Portugal. „Ik ga met welijk heeft hij nog een zoon we terecht komen." De burge mijn zoon van 31. Ja, mijn van 72. „We hebben een auto meester, die traditiegetrouw tweede vrouw was 39 jaar jon- besteld, die staat klaar in Lis- honderdjarigen feliciteert, ger dan ik." Uit zijn eerste hu- sabon. Dan zien we wel waar heeft hij afbesteld. „Ik heb ge zegd dat ik er niet ben. Boven dien is dit toch niet de echte burgemeester en eigenlijk stel ik er ook geen prijs op." Bombardement In Rotterdam maakte hij in 1940 het bombardement op de stad mee. „Daar ben ik goed vanaf gekomen. Ik woonde in Kralingen. In het Kralingse Bos was een batterij opgesteld. Daarmee beschoten ze de Waalhaven. We zijn op die dag naar De Rotte gegaan, naar kennissen die daar woonden. Van daaruit konden we het bombardement zien. Daarna zag je de mensen uit de stad vluchten. Die zochten een vei lig heenkomen." Zeilen was zijn passie. De boot is twee jaar geleden verkocht. Aan de muur in zijn woonka mer hangen schilderijen van havens. „Zeilen is één van de prettigste manieren om te ont spannen. Dan ben je vrij. Ik ben met de boot door heel Neder land geweest." Nu zeilt hij niet meer. „Niemand wil meer mee, want voor velen ben ik een ou de vent en alleen zeilen vind ik te riskant." Hij gaat nog wel eens naar de haven in Veere. „Dan maak ik een praatje. Zei lers praten gi'aag over de toch ten die ze gemaakt hebben." Schouwen-Duiveland in oude ansichten door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van de Roo- seveltstede in Goes maken be zwaar tegen de verplaatsing van een 'doorgangshuis' voor al leenstaande minderjarige asiel zoekers (AMA's) in hun buurt. Zij vrezen onder meer overlast en waardedaling van de koop woningen. Gisteren overhan digden zij enkele tientallen handtekeningen aan wethouder M. 't Hart. In de Rooseveltstede 62 bestaat al enige tijd een doorgangshuis, waar AMA's tijdelijk kunnen verblijven, in afwachting van verdere stappen in hun proce dure. Woningbouwvereniging RWS wil het huis echter ver plaatsen naar een ander deel van de buurt, Rooseveltstede 63. De opvang komt, als het aan de RWS ligt, in een deel van de Rooseveltstede waar relatief weinig zal veranderen. De rest van de buurt ondergaat een grootschalige renovatie. De be woners vinden het onverteer baar dat het doorgangshuis juist bij hen in de buurt komt. De kans op overlast is volgens hen groot en hun ervaring is dat er ook weinig zorg aan de wo ning wordt besteed. „Wij heb ben niets tegen asielzoekers op zich, maar de wijk gaat hierdoor verarmen en niet verrijken", zo staat boven een verklaring die veel buurtbewoners hebben ge tekend. Directeur J. Franken van de RWS zei dat de woningbouw vereniging bij de toewijzing van woningen 'zich niet laat sturen door gevoelens in de wijk'. Niet temin bleek hij bereid te zijn tot een afzonderlijk gesprek met de bewoners. „Maar wel in een kli maat dat elke vorm van discri minatie buiten de deur sluit." Voor dinsdag 22 mei is een af spraak gemaakt. door Cor Pols Op 3 juni 1930 werd het pompstation van de wa terleiding op Schouwen- Duiveland geopend door Mr. Lietaert Peerbolte. OfschooJi daarbij vrijwel alle eilandelijke autori teiten aanwezig waren, ontbraken afgevaardig den van de toen nog zelf standig opererende ge meenten Haamstede en Renesse. Deze twee ge meenten adviseerden hun inwoners om betere dakgoten en regenbak ken te laten maken. An derzijds circuleerde een lijst ter tekening door voorstanders van een waterleiding. Tussen de vele genodig den bevond zich onder meer Jhr. Mr. J. H. Quar- les van Ufford, toen Com missaris van de Konin gin in Zeeland. Plaats van handeling was Haamstede door Wout Bareman GOES - De capaciteit van de Kreekraksluizen, de sluizen bij Terneuzen en andere sluiscom- plexen op de noord-zuidverbin- dingtussen Rotterdam en België en Frankrijk moet snel worden uitgebreid. Voornaamste knel punt vormen de Kreekrakslui zen, de belangrijkste schakel voor de scheepvaart tussen Rot terdam en Antwerpen. De aan leg van een derde sluiskolk heeft voor de schippersorganisatie Koninklijke Schuttevaer de hoogste prioriteit. „Het vervoer via deze sluis maakt een stormachtige ont wikkelingdoor. Dat hangt voor al samen met de spectaculaire groei van de containervaart tus sen Rotterdam en Antwerpen, die vorig jaar met ongeveer twintig procent steeg, terwijl in de jaren daarvoor stijgingsper centages van tien en vijftien werden gehaald. Gezien de wachttijden, waarmee de bin nenvaart regelmatig wordt ge confronteerd, heeft de bouw van een derde sluis voor ons de hoogste prioriteit", zei voorzit ter J. Terlouw gisteren op de eer ste dag van het congres van Schuttevaer in Goes. De organisatie van binnen vaartschippers vindt dat minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat de procedure nog dit jaar moet opstarten. Recente studies hebben ook aangetoond dat op termijn ex tra sluiskolken nodig zijn bij de Volkerak, de Krammer en in Temeuzen. Terlouw: „Dit mag misschien vreemd klinken, om dat het Volkerakcomplex al be schikt over drie kolken, maar bedenk wel dat hier regelmatig 400 tot 600 schepen per dag pas seren. Daarmee zijn de Vol- keraksluizen de drukste ter wereld. Als de minister niet voornemens was om vanaf 2005 de Haringvlietsluizen op een kier te zetten - en daarmee eb en vloed opnieuw toe te laten in dit gebied - dan zouden wij sterk pleiten voor het open zetten of zelfs verwijderen van de Vol- keraksluizen. Maar de realiteit gebiedt ons nu te vragen om een extra kolk." Terlouw stelde vast dat de Wes- terscheldecontainerterminal in het Sloegebied, na ingebruik name, beschikt over uitsteken de achterlandverbindingen over water en dat de aan- en af- voer over water en via de we? voor bijna honderd procent ge garandeerd kan worden. „He- laas kan ik dat nog niet zeggen over de Tweede Maasvlakte in Rotterdam. Tot mijn spijt moet ik vaststellen dat de aanleg van een binnenvaartverbinding dergeschikt wordt gemaakt u™, andere belangen. En dat, terwijl meer dan de helft van de goede ren straks per binnenschip moet worden afgevoerd." Ferm ver volg hij: „Zonder goede binnen- vaartaansluiting geen Maas vlakte II! Want geen enkele andere vervoerstechniek is in staat de goederenstromen zo massaal van en naar het achter land te vervoeren." Terlous sprak z'n teleurstelling en ver bazing uit over het feit dat mi nister Netelenbos, ondanks do enorme groei van de binnen vaart, de komende jaren gee extra geld wil uittrekken voce onderhoud en verruiming var de vaarwegen. De komende ja ren halveert het budget, maa: volgens onderzoek is er 200 mi joen extra per jaar nodig. Borrel Aan het eind van de eerste con gresdag trakteerde de Zeeuwse gedeputeerde Hennekeij dc driehonderd deelnemers na mens de provincie op een borre; Hij stelde vast dat de Zeeuwse havens jaarlijks door zon 17.000 binnenschepen worden aangedaan. Ze vervoeren mil joenen tonnen goederen naar bestemmingen in de Benelux Noord-Frankrijk, Duitsland ea richting Basel. „Maar de gren zen zijn daarmee niet bereikt' Verwijzend naar de nieuwe eon- tainerterminals in het Wester- scheldegebied riep de gedepu teerde op tot samenwerking tussen de overheden, maat schappelijke organisaties én de binnenvaart om knelpunten de achterlandverbindingen te lossen. Zeeland moet ook deel gaan uitmaken van het netwerk van knooppunten voor de goe derenoverslag. door Richard Hoving MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt geen referen dum over de nieuwe burgemees ter. Volgens het college van bur gemeester en wethouders komt de nieuwe wetgeving die dit mo gelijk maakt, te laat. Oppositie partij Leefbaar Middelburg legt zich niet neer bij die lezing. Het Middelburgse college maakt haast met de opvolging van Spar van der Hoek. Tijdens de raadsvergadering van ko mende maandag wordt een ver trouwenscommissie van raads leden ingesteld die zich bezig gaat houden met het opstellen van een profielschets. In een la ter stadium adviseert de com missie de commissaris van de koningin over de sollicitanten voor de burgemeesterspost. In het voorstel voor de vertrou wenscommissie gaat het college ook in op mogelijkheid om de bevolking mee te laten praten over de nieuwe burgemeester. De fracties van het CDA en Leefbaar Middelburg stelden onlangs dat de naderende wijzi ging van de Gemeentewet een referendum mogelijk maakt. Het college laat de raad weten dat de wetswijziging te laat komt voor Middelburg. Lef CD A-fractievoorzitter S. Buis man heeft begrip voor de opstel ling van het college.,Ik vind het spijtig, maar het is niet anders." Fractievoorzitter H. Akdag van Leefbaar Middelburg noemt de reactie van B en W 'kortzichtig „Als de raad een referendumwl houden over een nieuwe burge meester, kan dat. Wetswijziging of niet." Volgens Akdag moe; Middelburg 'lef tonen' en eerste in Nederland de bevol king mee laten praten over de benoeming van een burgemees ter. Leefbaar Middelburg vindt een referendum een 'uitstekend alternatief voor de achterka mertjespolitiek van de vertrou wenscommissie'. De oppositie partij gaat in elk geval niet in de vertrouwenscommissie zitten, zegt Akdag. „Leefbaar Middel burg is voor open communicatie met de burgers van Middel burg." Minister De Vries van Binnen landse Zaken maakte onlangs bekend dat Spar van der Hoek met ingang van 1 juni wordt ontslagen. De advocaat van burgemeester zei eerder d( week in de PZC dat hij zich daar niet bij neerlegt. Spar van der Hoek (54) neemt geen genoegen met de wettelijke wachtgeldre geling: 1,5 miljoen gulden tot aan zijn pensioen. Het college ontkent dat de ge meente bezwaar aantekent te gen het ontslag van Spar van de; Hoek. In de Volkskrant van gis teren werd gesuggereerd dal Middelburg de grond van het ontslag, verstoorde verhoudin gen, zou willen aanvechten. Vol gens wethouder J. van Dijk- Sturm (WD, personeel) besloo'. het college afgelopen dinsdagal niet in beroep te gaan. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De grondver koop in Vlissingen zit in de lift. Het college verwacht bovenop de bestaande reserve grondex ploitatie van 4,5 miljoen gulden binnenkort nog eens 3,9 miljoen gulden bij te kunnen schrijven. De toename is een direct gevolg van de snelle uitgifte van kavels grond in Lammerenburg, Koop mansvoetpad in Oost-Souburg en de Beukenstraat/Platanen- straat. De gemeente verwacht de komende jaren nog meer ka vels te kunnen verkopen. He! heeft grond in eigendom voor uitbreiding van Lammeren- burg, Baskensburg III en Sou burg-Noord. KSG-terrein Of de verkoop van de kavels goed is voor de reserve grondex ploitatie is nog maar de vraag Het gemeentebestuur staat voor grote investeringen in het KSG- terrein, herstructurering van het Middengebied en verdere ontwikkeling van de binnen stad. Het transferium in Renesse met aangrenzend de woning van H. Dickhoff. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 44