Duitse tekst was een eitje PZC Zwitserse alpentoppen gehuld in mist en wolken Aardenburg eert verlichte dichteres Petronella Moens Een mengeling van losse eindjes naar een grote kluwen Engels leverde over het algemeen ook weinig problemen op antwoorden kunst cultuur Misschien de archeologie in Scheikunde was lastig Struisvogels kijken op open dag boerderij Streekmuseum IJzendijke vrijdag 18 mei 2001 door Henk Postma Een blindengeleidehond die in middels al aan z'n vijfde eige naar toe is. Nadat hij z'n vier vorige baasjes linea recta de dood in had gejaagd. Was dat even lachen. Half weg het examen Duits verscheen bij menig ploeterend vwo'er een brede grijns op het gezicht. Het ging over de geleidehond Lucky. Z'n eerste baas kwam onder een rijdende trein terecht, de tweede tuimelde zo van een pier de zee in, en ook de anderen kwamen door toedoen van het dier op ongelukkige wijze om het leven. „Gemeen hoor", vond Kim Koper van de Nehalennia-scliool in Mid delburg. Maar wel erg grappig." En nu de vraag: waarom zette de krant die over het gebeurde publi ceerde er 'Dumme Hunde' boven? Nogallogisch, dacht Kim: omdat het een hond is die node aan bijscholing toe is. Grinnikend vertrouwde ze dat antwoord toe aan het examenpapiei*. En dat was dus fout. Want het verhaal had nog een staartje. Het verscheen al in vele kranten, en cir culeerde jaren geleden al op het internet. Met elke versie werd het sterker. Zo was Lucky in het eerste verhaal nog gewoon een hondje dat een schaapskudde hoedde. Men kan dan ook veilig aannemen dat Lucky nimmer een blinde heeft geleid. Dus wie zijn nu die domme honden? In derdaad, al die journalisten die zich door het dier naar fabeltjesland lie ten voeren. Jammer voor Kim. Maar niet rampzalig. Want wat in al die andere Duitse teksten stond begi-eep ze wel. Ze waren soms wel wat lang dradig. Vooral die saaie tekst over de wijziging van de regels voor de Duit se spelling. Maar op de keper be schouwd was het een eitje. Erg ge makkelijk dus. Antibiotica Tevredenheid was er ook over het havo-examen Engels. De kandida ten hadden er heel wat minder moei te mee dan woensdag met Neder lands. Alleen die 'March of the Superbugs'. Wat ze daar nu mee be doelden? Menig havist ging er mee de mist in. Sander Geldof (16) uit Heinkenszand gokte dat het ging over de dreiging van een nucleaire ramp. Goed fout dus. De gewraakte tekst stelde een nog ernstiger gevaar aan de orde: de royale wijze waarop dokters en boeren met antibiotica omspringen. Virussen en bacteriën raken er zo aan gewend dat ze on kwetsbaar worden. Als niet snel maatregelen worden genomen, waarschuwde de schrijver, is er straks tegen al die ziektekiemen geen kruid meer gewassen. Voor Sander was dat geen Duits, maar Koeterwaals. De havist van het Goese Buijs Ballot College ver speelde er nogal wat punten door. Maar de rest van het examen ging hem zo gemakkelijk af dat hij toch nog een scoi-e bereikte van 7,9; ge noeg voor een vol punt opwaarde ring van het zesje waarop hij in school was blijven hangen. Ook Ilona van den Ouden (17) uit Zierikzee mocht niet klagen. De lap pen Engelse lectuur haalden haar gaandeweg wel wat uit haar concen tratie, wat zich wreekte toen ze bij de tekst was beland over de Ameri kaanse visies op de doodstraf. Ver velend, want ze moest wel even een onvoldoende wegwerken. Achteraf viel het mee.Ik zit nu zo goed als ze ker op een zes." Meest gevreesde on derdeel van de talen-examens is de invuloefening. Die ging dit keer over een typisch Engelse liefhebberij: spanking. Ofwel: de voors en tegens van billenkoek. De schade viel mee. Ilona moest na afloop diep naden ken voordat het haar te binnen schoot waar het ook alweer over ging. 0 www.pzc.nl VWO Duits 1B; 5D; 7A; 9E; 10A; 11C; 12D; 13C; 15A; 16C; 17A; 19A; 20B; 21D; 22C; 23B; 24A; 25C; 26C; 27D; 28A; 29D; 30D; 31D; 32D; 33B; 34A; 36D; 37C; 38B; 40B; 41A; 42A; 43C;45C. HAVO Engels 1C; 3A; 5C; 6D; 8B; 9B; 10B; 11D; 12A; 13A; 14C; 15C; 16A; 17B; 18B; 19B; 25D; 27A; 28D; 30D; 31D; 32A; 33A; 34D; 35B; 37A; 38C; 39C; 40D. Even lachen tijdens het examen. Het vwo-examen Duits bevatte een verhaal over een geleidehond die de een na de andere baas de dood in jaagt. Ze scoort het hoogst met de talen. Ach ten en zevens schudt ze er mee uit de mouw. Maar denk niet dat Erica ten Hove daar verder in gaat studeren. „Er zijn er al zoveel die dat doen.Nee, de 19-jarige vwo'stervanhet Oostburgs Zwin College duikt de historie in. Daar hoeft ze niet ver voor van huis. Ze woont al net over de grens, in Sint Margriete. Van daar kan ze zo elke dag op en neer naar de Gentse Universiteit, waar ze terecht kan op de faculteit geschiedenis. Erica zal eerst nog wel even het vwo-di- ploma moeten halen. Drie vakken zijn al achter de rug: woensdag Nederlands, en gisteren Duits en economie. Tot dusver is het allemaal naar wens verlopen. Duits vond ze het moeilijkst, maar omdat ze nu eenmaal goed is in talen, was dat niet echt een probleem. Van economie had ze het meest te vrezen. Op school kwam ze er niet verder mee dan een vijf. En dat zal, venoacht ze, wel zo blijven. Erica heeft daar vrede mee. Immers, één onvoldoende op je examen- lijst kan geen kwaad. Niet dat het econo mie-examen een rotklus xuas. Ze had het veel moeilijker verwacht. Het begin, ivis- selkoersen berekenen, ivas zelfs erg sim pel. Het venijn zat in de staart. Gedoe Hij zat nog maar twee dagen in de exa menzaal. En nu al is hij over de helft. Met nog drie vakken te gaan, kan Mathijs Mol alzo'n beetje op z'n lauweren rusten. De Heinkenszandse havist van het Buijs Ballot College hoeft alleen nog maar even goed z'n best te doen voor wiskunde B om met een fraaie lijst van achten en ze vens naar Arnhem te kunnen vertrekken. Daar gaat hij studeren aan de hogeschool voor autotechniek, de enige in de hele Benelux. Eigenlijk was het donderdag al feest. Ma thijs werd tussen de examenvakken door ook nog even zeventien jaar. Maar dat gaat hij pas vieren op de dag dat hij zijn diploma op zak heeft. De dag begon lek ker. Engels, z'n zwakste vak, was zo sim pel dat hij z'n gemiddelde kon opkrikken naar een dikke zeven. Scheikunde was een ander verhaal. „Er zaten een paar lastige opgaven tussen." Vooral de evenwichtsreactie op het eind, bracht menig havist aan het wankelen. Mathijs had er ook moeite mee. Maar dat werd weer vergoed door een paar simpele kernfusie-sommetjes. Wat gebeurt er al lemaal wanneer een nikkelatoom tegen een loodatoom knaltDaar ivist hij dus wel raad mee. En ook voor het tekenen van een structuurformule draaide hij de hand niet om. Erica ten Hove over benzineprijzen. En dan uitrekenen of de trein niet goedkoper is. Veel te inge wikkeld. Geschiedenis is heel wat leuker. Ook al scoorde Erica daar op school niet hoger mee dan een zes. Wat ze later met dat vak gaat doen? Dat ziet ze nog wel. Misschien bij een museum aan de slag, of de archeo logie in. Eén ding is al wel zeker. Ze gaat er zeker niet mee voor de klas staan. Mathijs Mol Om zich te. kunnen bekwamen in de auto techniek koos Mathijs voor het vakken- profiel natuur en techniek. Voor zijn pro fielwerkstuk klopte hij bij het Goes stree- klaboratorium aan. Hij deed er onder zoek naar de desinfecterende eigen schappen van chloor en alcohol. Kan al tijd van pas komen, mocht hij daar in Ar- hem ooit nog eens in de olie geraken. SLUIS - Struisvogels zijn intrigerende dieren. Daar is de familie De Bruijckere uit Sluis inmiddels wel achter. Vier jaar geleden gingen ze de beesten, aan vankelijk als neventak, houden op hun boerderij. Inmiddels weten vele in woners en recreanten hun bedrijf te vinden. Ook dit jaar houdt Struisvogel boerderij Monnikenwerve tijdens de Pinksterdagen open dagen. In de struisvogelboerderij is de afgelopen periode j, behoorlijk geïnvesteerd. Er werd een broedkast aangeschaft om zelf eie ren uit te broeden, er kwam een klimaatkamer om kuikens eendroognes- tje te geven, een tearoom annex winkeltje voor be zoekers en een koel-vries- installatie om het vlees van de slachtvogels - meestal in bevroren toe stand - te kunnen verko pen. Waar het publiek op 2, 3 en 4 juni ook voor het eerst mee kan kennismaken, is een uitgebreide collectie van spulletjes die van struisvogeleieren, vet en huid worden gemaakt. De ivoorkleurige eieren wor den onder meer gebruikt voor het maken van li keur, het vet wordt ge perst en als olie verwerkt in een cosmeticalijn en de huid krijgt een tweede le ven als leer voor tassen en portemonnees. De lederen producten kenmerken zich door talloze putjes, die de aanhechtingsplaat sen van de veren marke ren. Susanne de Bruijckere heeft een boekje geschre ven met wetenswaardig heden over de reusachtige loopvogels. Tijdens de open dagen hebben door lopend rondleidingen plaats. Tussen 10.00 en 19.00 uur kunnen bezoe kers terecht in de boerde rij aan cle Hogeweg in Sluis. ZEI |i invu fin| fier doorErnst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Op exposi ties met aquarellen zijn meestal bloemstillevens of landschap pen met uitgestrekte luchten te zien. Zo niet op de expositie van de Zwitserse kunstenaar Heinz Leuzinger (Glarus, 1940) in 't Kunstuus in Heinkenszand. Leuzinger heeft een passie voor bergen. Eigenaar Arjen Pouwer van 't Kunstuus leerde Leuzinger drie jaar geleden kennen toen hij zelf in Zwitserland foto's exposeer de. Het contact hield stand en heeft nu geresulteerd in een ten toonstelling in Heinkenszand. De galerie is gevuld met berg toppen. De aquarel leent zich voor idyl lische plaatjes en dat zijn Leu- zingers werken zeker. In enkele streken weet hij karakteristieke bergtoppen of -hellingen op het papier te zetten, soms zelfs zo dat de kijker zich daar aanwezig voelt. Ineen werk getiteld 'Zinal Rothorn' is weergave van licht en schaduw indrukwekkend. De zon staat in de rug van de be schouwer, maar schijnt kenne lijk over een bergwand, want de voorgrond ligt in de schaduw. De sneeuwvlakte waar de be schouwer op uitkijkt ligt echter in de zon. Dit effect heeft Leu zinger levensecht weer weten te geven. Op twee andere aquarel len - 'Grosse Winclgalle' en 'Ei- ger' - heeft hij hoge Alpentop pen geschilderd die gedeeltelijk in mist en wolken zijn gehuld. De hoogte en de kou zijn bijna voelbaar. Overigens zondigt de kunste naar hier tegen de wetten van het medium door het wit niet uit te sparen, maar hier en daar met acrylverf over cle waterverf heen te schilderen. Het mistef- fect heeft hij verkregen door de len van het oppervlak te wassen. Uit de aquarellen is makkelijk op te maken dat Leuzinger de Alpen op zijn duimpje kent. Aanvankelijk was hij berggids, Strahler (kristallenzoeker) en legerinstructeur. Hij leverde een Advertentie Wat ontvangt een beginnend verpleegkundige? (voor 36 uur) A 3.021 bruto p/mnd B 3.339,- bruto p/mnd C 3.734,- bruto p/mnd IIP U3 siaAafopaM poq %g pm KLZid De zorg verdient het! belangrijke bijdrage aan het boek Operation 4000 - in 't Kunstuus in te kijken - waarin alle Zwitserse bergtoppen bo ven de vierduizend meter zijn beschreven en uitgebeeld. Heupproblemen noopten Leu zinger ertoe zijn passie voor het gebergte op een andere manier uit te leven. Zijn beklimmingen zijn tegenwoordig korter, maar schildersezel en schetspapier gaan altijd mee. Van de weers omstandigheden hangt af of hij zijn aquarellen ter plekke af maakt, danwel een eerste con cept vervaardigt dat hij in zijn atelier uitwerkt. Variatie Hoewel elke aquarel een berg top toont, is de variatie in de tentoonstelling groot. Leuzin ger heeft oog voor de vele ver schijningsvormen van het berg landschap. De zon in de rug, de zon aan de hemel, de zon achter een bergwand, opkomend on weer, sneeuw, kale rotsen of lieflijk groen; alle gedaanten waarin de Alpen zich voordoen heeft Leuzinger in waterverf proberen te vangen. Expositie: Heinz Leuzinger, Ein Aquarell-malerei eines Bergsteigers aus den Alpen, t/m 9 juni in 'l Kunst uus in Heinkenszand, open wo en do van 13.00-18.00, vrivan 13.00-18.00 en 19.00-21.00 en zavan 10.00-12.00 en 13.00-16.00 uur. door Lilian Dominicus AARDENBURG - Kenners spreken van een 'cultureel monument'. Niet vanwege haar literaire kwaliteiten, want hoewel Petronella Moens (1762-1843) geprezen werd door haar tijdgenoten, kon ze de generaties na haar nauwelijks meer boeien. Haar werk is met name interessant vanwege haar verlichtings idealen, haar politiek engage ment en haar ideeën over op voeding en de rol van de vrouw. Moens woonde een groot deel van haar leven in Aardenburg. Die plaats eert deze vrouw aanstaande zaterdag met on der andere de onthulling van een borstbeeld, een kunstrou te en een zevental panelen met daarop haar gedichten. Ze was waarschijnlijk de eer ste vrouw in Nederland die boekbesprekingen voor alge meen-culturele tijdschriften schreef en maakte deel uit van de avant-garde van het femi nisme, waartoe ook het schrijfsters-duo Bet je Wolff en Aagje Deken behoorde Niet geheel toevallig maakten Wolff en Deken, net als de let terkundigen Willem Bilder- dijk en Hendrik Tollens, dan ook deel uit van haar omvang rijke vriendenkring. Ze was een populaire tante onder haartijdsgenoten. Moens had haar roem niet alleen te dan ken aan haar werk. Haar per soonlijkheid moet daar een grote rol in hebben gespeeld, zo suggereert haar biograaf dr. A. Veltman-Bos. Ook het feit dat ze blind was, ver grootte de niet aflatende be wondering voor haar oeuvre aanzienlijk. Slaapmutsen Wie de naam Petronella Moens tegenwoordig nog kent, noemt nog steeds in een adem 'de blinde dichteres'. Toch moet ze niet geheel blind zijn geweest; de blinde dame breide slaapmutsen met spreuken en afbeeldingen en was handig in het schikken van kleding. Ook kleedde ze zich in voor die tijd opzichtige kleuren. De veelsch rijf ster moet in haar opvallende kle dij en in haar kielzog haar se cretaresse en vriendin Adria- nan van Overstraten, fel af Petronella Moens hebben gestoken tussen de be pruikte, nette heren, die nor maliter de literaire en weten schappelijke genootschappen van die tijd frequenteerden. Wat Moens bijzonder maakt voor hedendaagse weten schap is de manier waarop ze in het leven stond. Haar werk bestond uit politieke en gods dienstige betogen, maar ze schreef ook verhalen en ge dichten voor kinderen. De po litieke, godsdienstige en op voedkundige onderwerpen, die erin behandeld worden, geven een spiegel van die tijd. Ze geven een beeld van de ideeën die leefden ondermen sen die de reformatorisch Ver lichting vertegenwoordigden. Dat hield in, dat de autonomie van de rede verbonden werd aan het gèzag van de christe lijke openbaring. Zo is vol gens de dichteres de moeder binnen het gezin de geschikt ste opvoeder. Zei het dat er zo weinig verlichte en geleerde vrouwen rondliepen, die zich van die nobele taak konden kwijten. Opvoeding van de vrouw was voor haar daarom van het grootste belang. Wel vond ze, dat de politieke op voeding meer een taak voor de vader was. Deze verlichte vrouw staat op zaterdag 19 mei centraal in de Sint Baafskerk in Aarden burg. Om 13.15 uur begint in de Sint Baafskerk een literair symposium, waar verschil lende sprekers haar leven en haar werk belichten. Onder de sprekers dr. A. Velt- man-vandeBos, die vorig jaar een lijvige biografie over de dichteres schreef, en Prof. dr. J. de Vet van de Katholieke Universiteit Nijmegen, die in gaat op de roman 'Aarden burg, of de onbekende volks planting in Zuid-Amerika'. Laatstgenoemde roman ver schijnt binnenkort in een her druk. Gedichten Het borstbeeld van Moens, dat de gemeente Sluis-Aar- denburg vorig jaar aankocht, wordt vervolgens om 16.20 uur onthuld. Gedichten uit de vierdelige cyclus 'De twaalf maanden des jaars' die op ze ven panelen rondom de kerk zijn neergezet worden tegelij kertijd aan het publiek voor gesteld. Ook de eerste gedichtenroute door het centrum van Aarden burg wordt dan officieel in ge bruik genomen. GOES, 't Beest 'Gebakken meeuw', door To neelgroep Het Volk, met Bert Bunschoten, Joep en Wigbolt Kruijver en Jan Heijer. Decor van Jan Heijer, regie van Aike Dirkzwager. door Willem Nijssen 9 ebakken meeuw' speelt in VXhet hiernamaals. Drie zwagers (Leo, Lex en Louis) ko men daar samen -de een na de ander, de een 'op slag', de ander na 4 maanden coma. Dat ze dood zijn, weten ze wel, maar flarden van het oude leven blij ven nog aanwezig. Als er in het hiernamaals een telefoon hangt, is het ook niet meer dan logisch, dat je nog eens wilt bellen. Dat geeft eerst nog wel wat verwar ring, maar gaandeweg komt volledige berusting. Hoewel, volledige berusting.... het spel is toch al een heel eind gevorderd, als de kastelein van de herberg 'Het Hiernamaals' (een schitterende nurkse rol van Jan Heijer) onthult dat het de heren vrij staat te gaan wanneer ze dat zouden willen. En na het fantastische lied 'Wij zijn niet bang' -fantastisch qua a capella zang, qua sfeer, qua mengeling van spot en angst- stormen ze inderdaad naar buiten. Om na een tijdje 'sadder and wiser' te rug te komen. Er is daar bene den voor de doden niets anders te doen dan machteloos toekij ken en nog verder ontnuchterd te worden. De bange vraag „Dus dit is het dan?" -eerst heel bib berig en teleurgesteld door Leo gesteld over 'het hiernamaals'- verschuift heel langzaam naar het leven: „Dus dit is het dan?" Die langzame verschuiving is misschien wel het meest boeien de aan dit -toch lichtelijk bizar re en ironische- stuk. Als toe schouwer word je ongemerkt meegenomen in die verschui ving en millimeter voor milli meter word je van het hypothe tische of fantastische gevoerd naar een steeds realistischer „Dus dit is het dan?" De levens van Leo, Lex en Louis blijken leger, onvervulder, machtelozer geweest te zijn dan ze zelf lange tijd hebben willen toegeven -ze ker niet toen ze nog op aarde leefden en drukdoenerig in hun eigen valse sprookjes van (moe derliefde wensten te geloven. Het trio Het Volk, al jarenlang in dezelfde samenstelling en altijd weer ongelooflijk creatief irri thema's en uitwerking, gooit ook nu weer in achteloos brede gebaren van alles op een hoop: stukjes actualiteit - het ongeluk dat de drie zwagers overkwam; betreft de waargebeurde ramp met de Italiaanse kabelbaan ge ramd door een Amerikaanse straaljager- stukjes 'maat schappij kritiek' in de vorm van al die vage theorieën overleven na de dood, over alles kunnen' horen tijdens een coma en over euthanasie („gewoon de stekker er uit trekken"). Geheel terloops komt daar het godsvraagstuk bij: de kastelein is zeker een1 beeld van het goddelijke. Hij heeft nooit geleefd zegt hij.': Maar dan besta je dus eigenlijk; niet, zegt Leo, want als je nooit' geleefd hebt, dan kan je dus niet bestaan. Een serieus theolo gisch probleem, sterk versim-1 peld maar niet minder confron-' terend. Die mengeling van allerlei losse eindj es tot één gro te kluwen maakt de voorstelling ongelooflijk spannend van cre ativiteit. Dat gevoegd bij het altijd iro- nisch-onderkoelde spel van het trio maakt van 'Gebakken meeuw' (een verwij zing naar de heldendaden van de moeder van Leo, die in de hongerwinter vo gels uit de lucht schoot) een bij zondere voorstelling: plagerig uitdagend, heerlijk speels, vol doende verontrustend en lekker relativerend tegelijkertijd. IJZENDIJKE - Trekpaardenen duiven horen bij de plaats IJ zendijke. Beide zijn nu verenigd in het plaatselijke Streekmuse- De tentoonstelling 'Staf een fe nomeen', over de nestor van de West-Zeeuws-Vlaamse duiven- houders, wordt wegens succes geprolongeerd. Vanavond vind tevens de opening plaats van de expositie 'Aquarellen van Jaap Crajé'. Crajé schildert figura tief; landschappen, portretten en dieren, vooral trekpaarden in IJzendijke. Een serie werken over de ringrijders tijdens de jaarlijkse Folkloristische Dag zal velen aanspreken. De dub beltentoonstelling loopt tot en met zaterdag 23 juni 2001. Mail-art kunstenaars geven hun interpretatie van Everything goes to the ocean, foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 42