Wekelijkse veemarkt verandert drastisch NS-top enquêteert personeel PZC Van streepjes behang tot luie ligstoel! berco Twee a drie miljoen mensen dreigen huisarts te verliezen Gijzelnemer personeel Kwantumhallen geeft zich over Doden bab^ bliJft onbestraft De Grave belijdt in Kamer schuld voor verspilling Unmee Duitse neonazi roept op tot plegen aanslagen Maatregelen tegen gevaar mond- en klauwzeer Tandartsen voeren vanaf half juni actie Minder animo verpleegkunde Te weinig vee om stallen te vullen na crisis mkz Hollandse Nieuwe moet wat vetter Kindergraven vernield in Gemert Justitie let op 90.000 jongeren Zes jaar en TBS voor doodslag GALLGALL het is weer Penny Time de moeite woord lange vorststraat - goes MARCONISTRAAT; GOES vrijdag 18 mei 2001 rnn7e redactie binnenland VffTRlK - De Duitse neonazi Kriek heeft begin deze saand op een bijeenkomst van jt extreemrechtse Nederlandse folks Unie (NVU) rechts-radi- lalen opgeroepen aanslagen te plegen op rechters en officieren ianjustitie. i-extremisten moeten volgens hem het voorbeeld van de Baskische terroristische or ganisatie ETA volgen. Kriek was 6 mei een van de spre kers op de partijbijeenkomst van de NVU in het Gelderse plaatsje Niftrik. De NVU had onder valse voor wendselen een zaal gehuurd. De eigenaren waarschuwden de politie, maar die greep niet in. De Duitse televisiezender ZDF heeft opnamen gemaakt tijdens de bijeenkomst. Kriek riep de tientallen Duitse en Nederlandse rechts-extre- misten op om het voorbeeld van de ETA te volgen. De Baskische afscheidingsbeweging pleegt regelmatig aanslagen op politici en medewerkers van politie en justitie. Rechts-radicalen in Nederland en Duitsland moeten zich in eerste instantie richten op rechters en officieren van justitie, aldus Kriek. NVU-voorzitter C. Kusters zegt dat Kriek op eigen titel sprak. „Hij is geen lid van de NVU en de partij is niet verantwoorde lijk voor wat gastsprekers zeg gen. Ook wij waren verbaasd en geschrokken over wat Kriek voor de camera zei", aldus Kus ters. Kriek is onlangs uitgeweken naar Nederland. Hij zou in de omgeving van Rotterdam wo nen. ANP door Kees Bos DEN HAAG - De wekelijkse leemarkten in Nederland gaan compleet anders werken. Ze worden voortaan op meerdere dagen gehouden, met elk een andere diersoort. De Groep Nederlandse Veehan delscentra heeft dat gisteren be kendgemaakt tijdens een gesprek met de Tweede-Kamer commissie voor Landbouw. De egel moet de onderlinge contacten tussen dieren en boe ren beperken. Hiermee wordt het gevaar verminderd dat een besmettelijke ziekte zoals mond- en klauwzeer (mkz) zich na de Nederlandse veemarkten Verspreidt. Bovendien mogen geen dieren worden verhandeld die Iforter dan vier weken in Neder land zijn, Hierdoor kunnen vee ziekten zich openbaren voordat de dieren op een handelsplaats komen. De markten kwamen vorige week ter discussie te staan. Landbouworganisatie LTO- Nederland en minister Brink horst van Landbouw drongen sterk aan op veranderingen. LTO-bestuurder G. van Gisber gen wilde dat de markten, die nu wegens mkz zijn gesloten, nooit meer open mogen. Uitwijken Gehele sluiting van de markten is volgens de marktdirecteuren niet raadzaam, omdat veehan delaren dan uitwijken naar plaatsen vlak over de grens. Daar zijn de voorzorgsmaatre- MUWEGEIN - De tandartsen gaan vanaf half juni actie voe ren voor een betere vergoeding van de gestegen praktijkkosten. Hoe de acties er precies uit ko men te zien, is nog niet duide lijk. Maar het is de bedoeling de patiënten zo lang mogelijk te ontzien. De actiebereidheid onder de 'andartsen is groot, zo bleek af gelopen week tijdens de regio nale ledenvergaderingen van de landartsenorganisatie NMT. De helft van de afdelingen steunt het plan over te gaan tot een pa tiëntenstop. Andere afdelingen willen bij wijze van protest een opslag op de tarieven leggen, al dus de NMT. Komende weken worden acties voorbereid. De algemene leden vergadering van de NMT neemt 15 juni een besluit. ANP DEN* HAAG - Het aantal nieu we studenten dat dit studiejaar met de studie verpleegkunde 1 i, is gedaald met zestien procent. Vorig jaar daalde de in stroom nog met één procent. Dit heeft de HBO-raad gisteren gemeld. De daling is volgens F. beijnse, voorzitter van de HBO- raad, met het huidige tekort aan verplegend personeel een 'zor gelijke ontwikkeling'. ANP gelen tegen dierziektes niet be ter dan in Nederland. In Nederland worden jaarlijks 1.5 miljoen dieren (vooral koei en, kalveren en schapen) ver handeld op acht grote veemark ten. Dit zijn Den Bosch, Leiden, Leeuwarden, Utrecht, Zwolle, Doetinchem, Purmerend en Groningen. De markt in Utrecht beperkt zich tot twee diersoor ten, waarschijnlijk gevolgd door Doetinchem en Purmer end. Directeur G. Bootsma van de IJsselhallen Zwolle verwacht dat de veemarkten eind juni weer open kunnen. De aanpas singen gaan dan direct in. „Het is een fikse operatie", aldus Bootsma. In plaats van één dag per week, moet er nu op meerde re dagen een kleinere markt worden gehouden. Dat heeft ge volgen voor het beheer van de hallen, waar ook beurzen en an dere evenementen plaatsvin den. Het ministerie van Landbouw kan nog niet zeggen of de aan passingen voldoende zijn om het huidige verbod op veemark ten op te heffen. Op korte ter mijn vindt een gesprek plaats met de marktdirecteuren, aldus het ministerie. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Melkvee houders die getroffen zijn door de mond- en klauwzeer crisis zoeken vergeefs naar een compleet nieuwe veesta pel. Het aanbod van koeien voldoet bij lange na niet aan de vraag. Dit blijkt uit gege vens van Land- en Tuinbouw Organisatie (LTO) Neder land. De LTO heeft begin deze maand een mkz-veebank op gezet. De bank is een initia tief van organisaties die zich bezighouden met handel en export van vee. Vragers en bieders kunnen zich daar melden. In totaal moeten de komende maanden vijfhon derd bedrijven in de mkz-ge- bieden worden voorzien van nieuw vee. Erzijn 25.000 die ren nodig. Tot begin deze week vroegen 140 melkvee houders om 7500 koeien. In totaal boden 238 boeren 3250 zwartbonte en duizend rood bonte koeien aan. Tot nu toe werden zestig complete vee stapels aangeboden. Veehouders hebben de voor keur voor een complete vee stapel van boeren die stop pen of emigreren. Dat zou beter zijn voor welzijn van de dieren en de continuïteit van het bedrijf. GPD SCHEVENINGEN - Het Nederlands Visbureau is voorzichtig positief over de kwaliteit van de Hollandse Nieuwe, die sinds deze week wordt gevangen. „Met een paar dagen mooi weer moet het vetpercentage snel kunnen toenemen", aldus voorzitter L. Ouwehand van het Nederlands Visbureau gisteren. De nieuwe vangst behoort volgens Ouwehand tot de uitzonderlijke jaarklasse 1998, een van de sterkste van de afgelopen vijftig jaar. De visserij op maatjesharing is jaarlijks beperkt tot een aan tal weken. Dit jaar loopt die periode van half mei tot eind juni. De verkoop van de Hollandse Nieuwe begint op woensdag 30 mei. De verkoop van haring is goed voor een kwart van de om zet in de Nederlandse visdetailhandel. ANP GEMERT - Op een kerkhof in het Noord-Brabantse Gemert zijn zeven kindergraven vernield. Bij drie graven zijn de ste nen omver geslagen. Bij vier anderen zijn engelenbeeldjes ka potgeslagen. De vernieling is gisterochtend ontdekt, aldus een woordvoer der van de politie. Het misdrijf moet zijn gepleegd in de nacht van woensdag op donderdag. De politie stelt een onderzoek in, maar dat heeft nog niets opgeleverd. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Kalsbeek van Justitie wil dat politie, justitie en de Raad voor de Kinderbescherming meer gebruik maken van de computerbestanden van het zoge noemde Cliënt-Volgsysteem Jeugdcriminaliteit (CVS-Jc). Per maand wordt het systeem nu 8500 keer geraadpleegd. Kalsbeek wil dat hulpverleners, agenten en officieren van justitie het CVS-Jc standaard gaan raadplegen wanneer een minderjarige van een delict verdacht wordt. Politie, justitie en de Raad voor de Kinderbescherming houden nu in totaal 90.000 jongeren onder de achttien jaar in de gaten. ANP De politie voert de gijzelnemer af. van onze redactie binnenland DORDRECHT - Een overval op de Kwantumhallen in Dordrecht is gister middag uitgelopen op een gijzeling van vijf personeelsleden. Rond 17.10 uur gaf de dader zich over aan een arrestatie team. De man had drie van de vijf gegij zelden opgesloten in een vertrek. Vier an dere personeelsleden en klanten in de winkel konden op tijd wegkomen, aldus de politie gisteravond op een persconfe rentie. De politie voerde de dader met een auto af. Over de identiteit was op de pers conferentie nog niets bekend De politie sluit niet uit dat andere personen bij de mislukte overval betrokken waren. Er werd een vuurwapen aangetroffen. foto Etienne Busink/WFA De Kwantumvestiging aan de Burge meester de Raadtsingel werd om 16.00 uur overvallen. De omgeving van de zaak werd afgezet. Kort daarop besloot de gijzelnemer zich over te geven. ANP door Jaap Folkerts UTRECHT - De NS-directie gaat een enquête uitvoeren on der alle medewerkers. Nog deze week valt die op de deurmat bij de twaalfduizend personeelsle den van NS Reizigers. De uit komsten van de enquête zullen de basis vormen voor het over leg tussen de directie en de on dernemingsraad (OR). Dat staat in een brief die de NS- directie aan minister Netelen bos van Verkeer heeft gestuurd. Het overleg tussen directie en OR moet uitmonden in verbete ring van de kwaliteit van het werk. De enquête komt een paar dagen nadat het conflict tussen de NS en het personeel over het dienstrooster terug bij af is. FNV Bondgenoten verwierp het akkoord maandag, waarna ook de NS de handen er van aftrok ken en teruggrepen op het basis akkoord uit 1999. In dat ak koord was afgesproken dat voorafgaand aan invoering van het nieuwe dienstrooster op 10 juni een enquête zou worden ge houden. In de brief schrijft de directie verder op korte termijn contact op te zullen nemen met alle be trokken partijen 'om waar mo gelijk de dialoog gericht op het herstel van relaties en het helder maken van rollen en verant woordelijkheden constructief op te pakken'. Netelenbos wil dat de NS-direc- tie de problemen voortvarend aanpakt. In een brief aan de Tweede Kamer schreef ze giste ren te verwachten dat de direc tie 'zich zal inspannen om het proces van normalisatie actief ter hand te nemen'. De PvdA en het CDA willen van Netelenbos weten of de veiligheid van de treinreizigers is gewaarborgd. Aanleiding is een intern rapport van de NS, waaruit volgens de fracties blijkt dat door gebrek aan onderhoud de veiligheid van de reizigers in het geding is. Problemen die optreden zijn (nood)remmen die niet werken en dsuren van treinstellen die spontaan open gaan tijdens de rit. De Kamerleden Van Gijzel (PvdA) en Eurlings (CDA) wil len uiterlijk volgende week dui delijkheid van Netelenbos over de veiligheidsrisico's. ANP Advertentie door Hans Leber UTRECHT - Tussen de twee en drie miljoen Nederlanders zul len in 2006 geen eigen huisarts hebben. Dit toekomstbeeld schetst de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV). Nu al kunnen zo'n 125.000 mensen niet terecht bij een eigen arts. In grote steden als Den Haag en Utrecht loopt het aantal wijken zonder huisarts al op. De Dis tricts Huisartsen Vereniging in Den Haag telt tweeduizend mensen zonder huisarts en ver wacht dat dit er op korte termijn twintigduizend worden. In Utrecht hebben vierduizend mensen geen dokter. Op vijftig andere locaties in het land spelen dezelfde proble men. „Gemiddeld gaat het per geval om zo'n twee- tot driedui zend patiënten die geen arts hebben. De situatie wordt dra matisch. Het is in sommige de len van het land al niet meer door collega-artsen op te van gen. Het huisartsentekort ont wikkelt zich veel sneller dan we dachten", aldus een woordvoer der van de LHV. Huisartsen stoppen steeds va ker eerder met werken of gaan over tot deeltijdwerk. „Als deze ontwikkeling niet wordt ge stopt, dan verwachten we over enkele jaren minimaal duizend artsen minder te hebben. De pa tiënten van die artsen - twee- tot drieduizend per praktijk - zit ten dan allemaal zonder dok ter." Het tekort aan huisartsen wordt al enkele jaren aangekondigd, maar volgens de LHV zijn waar schuwingen steeds genegeerd. „Toen men het wél inzag, was het te laat om iets te doen." In ons land werken 7500 huisart sen. Recent werd nog het aantal opleidingsplaatsen uitgebreid, maar volgens de LHV is het vak door de werkdruk en de geringe vergoeding niet meer interes sant. Kiezen „Een basisarts die nog kan kie zen wordt geen huisarts. Want die ziet dat-ie zeventig tot tach tig uur in de week moet werken GRONINGEN - De rechtbank in Groningen heeft gisteren een 29-jarige vrouw uit Harkstede ontslagen van alle rechts vervolging. Vorig jaar bracht zij haar baby om het leven, me teen na de geboorte. De rechtbank acht weliswaar kinder doodslag bewezen, maar volgt het advies van het Pieter Baan Centrum. Volgens het centrum was de vrouw op het moment van haar daad ontoerekenbaar. De ouders van de verdachte ontdekten op 17 juni vorig jaar het babylijkje in een plastic zak in een afvalcontainer bij hun woning. De vrouw was eerder die dag met hevige bloedingen naar het ziekenhuis gebracht, maar zij ontkende dat zij beval len was. Sectie wees uit dat het jongetje door een aantal mes steken om het leven was gebracht. ANP DORDRECHT - De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren een 27-jarige man uit Zwijndrecht tot zes jaar cel en TBS veroor deeld. Hij sloeg op 12 december een man uit Alblasserdam dood in zijn woning. Tegen hem was zes jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist. De veroordeelde stelde tijdens de behandeling van de zaak dat het latere slachtoffer als eerste naar een wapen greep, toen de twee ruzie kregen. Hij pakte daarom een steen en sloeg, naar eigen zeggen, het slachtoffer een keer op zijn hoofd. De rechtbank acht de kans dat de verdachte zich opnieuw ge welddadig gaat gedragen aanwezig. De Zwijndrechtenaar volgde eerder vrijwillige verpleging, maar vertrok voor het einde van zijn behandeling. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Bij de aanschaf van materieel en het huren van personeel voor de VN-missie Unmee in Eritrea is een paar miljoen gulden verspild. Minis ter De Grave van Defensie heeft hiervoor gisteren in de Tweede Kamer openlijk schuld beleden. Maar het overgrote deel van de 145 miljoen gulden die de ope ratie uiteindelijk zal kosten, is goed besteed, meent De Grave. Voorlopig nemen de Kamerle den genoegen met zijn knieval. Maar hij moet hen nog wel uit leggen welke bemoeienis oud- militairen mogen hebben met defensieorders. Ook komt er een onderzoek naar de rechtmatig heid van deze uitgaven, waar schijnlijk door de Algemene Rekenkamer. De Kamer wil bo vendien alle offertes zien die externe bedrijven hebben opge steld voor de levering van goe deren en burgerpersoneel voor Advertentie voor een loon dat daarmee niet in verhouding staat." Volgens een woordvoerder van Zorgver zekeraars Nederland moeten patiënten zonder huisarts zich tot him verzekeraar wenden. „In veel gebieden werken de verzekeraars al aan maatrege len. Die lopen uiteen van het aantrekken van Belgische art sen tot het instellen van centra les waar mensen telefonisch medische adviezen kunnen krij gen, zodat de druk op de huis artsenpraktijken vermindert." Waarnemers Recent nog concludeerde de commissie-Tabaksblatt, die de situatie in de zorg tegen het licht houdt, dat er vijfhonderd werk loze huisartsen in ons land rondlopen. „Dat is niet waar," aldus de LHV-woordvoerder, „Tabaksblattzagdat er vijfhon derd artsen als waarnemer ac tief zijn. Dat is iets heel anders. Die werken in perioden van ziekte, vakantie of bijscholing van de arts. Tien jaar geleden hadden we nog duizend waar nemers." GPD Teachers Blended Scotch Whisky lOOcl 44^ 9Q 99 7y €13,61 Geniet, maar drink mei male. Aanbieding is geldig t/m 27 mei 2001 WWW.GALLNL de Unmee-operatie. Kamerle den zetten vraagtekens bij de gunning van een order van dik zeventien miljoen gulden aan het Moerdijkse bedrijf Transmo Special Products. Een deel van de geleverde goederen was dom weg niet te gebruiken in Afrika, een ander deel van het materiaal had Defensie zelf gewoon in huis. Zij vermoeden dat oud-militai ren hebben bemiddeld bij het toespelen van deze opdracht aan dit bedrijf. Dat is niet het geval, stelt De Grave, die zich hierbij baseert op een onder zoek van zijn eigen accountants. Wel gaf hij toe dat de coördina tie op zijn ministerie veel beter had gekundDan had de marine, die de VN-missie uitvoert, geen spullen aangeschaft die de landmacht zo uit de kast had kunnen trekken. Accountant De Grave denkt herhaling te voorkomen door aan de staf van opperbevelhebber luitenant admiraal Kroon een accountant toe te voegen. Kroon, die na het overleg met de Kamerleden toe gaf dat 'dingen beter hadden ge kund' is als chef defensiestaf verantwoordelijk voor de sa menwerking tussen de krijgs machtdelen. Nu is door de marine voor 5,6 miljoen gulden aan wissellaad systemen voor containers aan geschaft. Daar had de land macht er ook nog een groot aantal van liggen. Maar volgens De Grave is het geld niet over de balk gegooid: op termijn had de marine die systemen no dig gehad. Wel dienen de gele verde systemen aangepast te worden. De Kamer vermoedt echter on wil tussen de legerdelen om sa men te werken. „De marine denkt: de landmacht kan ze wel hebben maar wij kopen ze toch. Dan hebben we ze alvast", schetste Timmermans van de PvdA zijn vermoedens. Dat de Kamer niet elke keer te horen krijgt dat de raming van de kosten hoger uitvalt, is lo gisch, aldus De Grave. GPD (Advertentie) Duizend-en-één woonideeën! Mikro Electro. Brugman Keukens Et Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, tie Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf Et Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en Beter Bed, ...U vindt het op de Woonboulevard!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3