Kreekraksluizen groot knelpunt Honderdjarige Middelburger nog regelmatig achter het stuur Geen referendum in Middelburg Regen verdrijft Olympiade naar sporthal Reimerswaal volgen gemeente op de voet GEEF WAT VRIJE TIJD AAN EPILEPSIE Schuttevaer dringt aan op snelle realisatie derde sluiskolk Ondernemers in Jaarmarkt Vlissingen Nationaal Epilepsie Fonds De Olympiade vond binnen plaats, maar de lol was er niet minder om. foto Wi I lem M ieras door Rob Paardekam 'S-GRAVENPOLDER - Het zit de Borsel- se scholieren niet mee. Voor de tweede keer werd voor hen de Schoolsport Olym piade gehouden en evenzoveel keren kon die vanwege het slechte weer niet op het sportpark plaatsvinden. Sporthal De Zwake in 's-Gravenpolder diende als al ternatief. De lol bij de scholieren was er gelukkig niet minder om. De Olympiade is een jaarlijks terugke rend evenement voor leerlingen uit de groepen zeven en acht van de Borselse ba sisscholen. Dit jaar hadden dertien scho len zich ingeschreven. Dat zijn er vier meer dan vorig jaar. Met in totaal zo'n driehonderd deelnemers, vorig jaar wa ren dat er honderd minder, was de sport hal bomvol. Hoewel de dag in de eerste plaats is be doeld om de scholieren een leuke dag te bezorgen - meedoen is op een olympiade irryners belangrijker dan winnen - werd er door de scholieren hard gestreden om de prijzen. Aan het eind van de middag bleken de jon gens en meiden van de Kanaries, het team van basisschool De Reiger uit Heinkens- zand, het best te hebben gesport, Ook het derde team van De Leeuwerik uit Lewe- dorp ging niet met lege handen naar huis. Zij wonnen de sportiviteitsprijs. vrijdag 18 mei 2001 door Rob Paardekam KRUININGEN - De Onderne mersvereniging Reimerswaal wil een meer inhoudelijke bij drage leveren aan de beleids vorming in de gemeente. Daar toe zijn binnen de vereniging enkele commissies van één of twee mensen gevormd. Zij hou den de gemeente nauwlettend in de gaten en laten hun stem ho ren wanneer dat nodig is. Het contact tussen de gemeente en de ondernemersvereniging, die dit jaar tien jaar bestaat, bleef tot nu toe beperkt tot één gesprek per jaar. „Niet voldoen de", zegt voorzitter A. Rijk. „Dat gesprek is zeker niet zin loos, maar de zaken worden in een te groot verband besproken. Het is daarom niet efficiënt." Veel zaken zouden op het mo ment dat ze worden besproken al in een vergevorderd stadium zitten. Volgens Rijklopendeon- dernemers op die manier achter de feiten aan. Aan de gemeente is gevraagd of dat in de toe komst niet anders kan. Die rea geerde positief. Er is afgesproken dat er in de toekomst vaker overlegd wordt Niet op vastgestelde tijdstip pen, maar wanneer beide partij en het nodig achten. „We varen mee op de agenda's van de ge meente", aldus Rijk. Ook worden er binnen de onder nemersvereniging kleine com missies gevormd die allemaal een eigen aandachtsgebied krij gen. Bijvoorbeeld ruimtelijke ordening, milieu of bedrijven terreinen. De mensen uit de commissie krijgen van de ge meente de stukken opgestuurd die op hun gebied betrekking hebben. Zo denken de onderne mers in een vroegtijdig stadium invloed te kunnen uitoefenen. door Richard Hoving MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt geen referen dum over de nieuwe burgemees ter. Volgens het college van bur gemeester en wethouders komt de nieuwe wetgeving die dit mo gelijk maakt, te laat. Oppositie partij Leefbaar Middelburg legt zich niet neer bij die lezing. Het Middelburgse college maakt haast met de opvolging van Spar van der Hoek. Tijdens de raadsvergadering van ko mende maandag wordt een ver trouwenscommissie ingesteld die een profielschets schrijft. Later adviseert deze commissie de commissaris van de koningin over de sollicitanten voor de burgemeesterspost. In het voorstel voor de vertrou wenscommissie gaat het college ook in op mogelijkheid om de bevolking mee te laten praten over de nieuwe burgemeester. De fracties van het CDA en Leefbaar Middelburg stelden dat de naderende wijziging van de Gemeentewet een referen dum mogelijk maakt. Het colle ge laat de raad weten dat de wetswijziging te laat komt. Minister De Vries (Binnenland se Zaken) maakte onlangs be kend dat Spar van der Hoek met ingang van 1 juni wordt ontsla gen. De advocaat van de burge meester zei deze week dat hij zich daar niet bij neerlegt. Spar van der Hoek (54) neemt geen genoegen met de wettelijke wachtgeldregeling: 1,5 miljoen gulden tot aan zijn pensioen. Het college ontkent dat de ge meente bezwaar aantekent te gen het ontslag van Spar van der Hoek. In de Volkskrant van gis teren werd gesuggereerd dat Middelburg de grond van het ontslag, verstoorde verhoudin gen, zou willen aanvechten. Vol gens wethouder J. van Dijk- Sturm (WD, personeel) besloot het college afgelopen dinsdag al niet in beroep te gaan. door Wout Bareman GOES - De capaciteit van de Kreekraksluizen, de sluizen bij Terneuzen en andere sluiscom- plexen op de noord-zuidverbin ding tussen Rotterdam en België en Frankrijk moet snel worden uitgebreid. Voornaamste knel punt vormen de Kreekrakslui zen, de belangrijkste schakel voor de scheepvaart tussen Rot terdam en Antwerpen. De aan leg van een derde sluiskolk heeft voor de schippersorganisatie Koninklijke Schuttevaer de hoogste prioriteit. „Het vervoer via deze sluis maakt een stormachtige ont wikkeling door. Dat hangt voor al samen met de spectaculaire groei van de containervaart tus sen Rotterdam en Antwerpen, die vorig jaar met ongeveer twintig procent steeg, terwijl in de jaren daarvoor stijgingsper centages van tien en vijftien werden gehaald. Gezien de wachttijden, waarmee de bin nenvaart regelmatig wordt ge confronteerd, heeft de bouw van een derde sluis voor ons de hoogste prioriteit", zei voorzit ter J. Terlouw gisteren op de eer ste dag van het congres van Schuttevaer in Goes. De organisatie van binnen vaartschippers vindt dat minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat de procedure nog dit jaar moet opstarten. Recente studies hebben ook aangetoond dat op termijn ex tra sluiskolken nodig zijn bij de Volkerak, de Krammer en in VLISSINGEN - Op vrijdag 25 mei vindt in Vlissingen de Ruy- ter-Jaarmarkt plaats. Tijdens de markt strijden 25 standwerkers om de Michiel de Ruyter bokaal. Daarnaast zijn er 75 gewone marktkraampjes. De markt begint om 9.30 uur en concentreert zich rond het Zee manserve en de Lange Zelke. Voor kinderen is er een spring kussen en een draaimolen. Terneuzen. Terlouw: „Dit mag misschien vreemd klinken, om dat het Volkerakcomplex al be schikt over drie kolken, maar bedenk wel dat hier regelmatig 400 tot 600 schepen per dag pas seren. Daarmee zijn de Vol- keraksluizen de drukste ter wereld. Als de minister niet voornemens was om vanaf 2005 de Haringvlietsluizen op een kier te zetten - en daarmee eb en vloed opnieuw toe te laten in dit gebied - dan zouden wij sterk pleiten voor het open zetten of zelfs verwijderen van de Vol- keraksluizen. Maar de realiteit gebiedt ons nu te vragen om een extra kolk." Maasvlakte Terlouw stelde vast dat de Wes- terscheldecontainerterminal in het Sloegebied, na ingebruik name, beschikt over uitsteken de achterlandverbindingen over water en dat de aan- en af voer over water en via de weg voor bijna honderd procent ge garandeerd kan worden. „He laas kan ik dat nog niet zeggen over de Tweede Maasvlakte in Rotterdam. Tot mijn spijt moet ik vaststellen dat de aanleg van een binnenvaartverbinding on dergeschikt wordt gemaakt aan andere belangen. En dat, terwijl meer dan de helft van de goede ren straks per binnenschip moet worden afgevoerd." Ferm ver volg hij: „Zonder goede binnen- vaartaansluiting geen Maas vlakte IIWant geen enkele andere vervoerstechniek is in staat de goederenstromen zo massaal van en naar het achter land te vervoeren." Terlouw sprak z'n teleurstelling en verbazing uit over het feit dat minister Netelenbos, ondanks de enorme groei van de binnen vaart, de komende jaren geen extra geld wil uittrekken voor onderhoud en verruiming van de vaarwegen. De komende ja ren halveert het rijksbudget terwijl onderzoek uitwijst dat er 200 miljoen extra per jaar nodig is. Aan het eind van de eerste con gresdag trakteerde de Zeeuwse gedeputeerde Hennekeij de driehonderd deelnemers na mens de provincie op een borrel. Hij stelde vast dat de Zeeuwse havens jaarlijks door zo'n 17.000 binnenschepen worden aangedaan. Ze vervoeren mil joenen tonnen goederen naar bestemmingen in de Benelux, Noord-Frankrijk, Duitsland en richting Basel. „Maar de gren zen zijn daarmee niet bereikt." Verwijzend naar de nieuwe con- tainerterminals in het Wester- scheldegebied riep de gedepu teerde op tot een nauwe samenwerking tussen de over heden, maatschappelijke orga nisaties én de binnenvaart om knelpunten in de achterland verbindingen op te lossen. Zeeland moet ook deel gaan uit maken van het netwerk van knooppunten voor de goederen overslag. COLLECTANTEN GEZOCHT! Het Nationaal Epilepsie Fonds zoekt vrijwilligers voor de jaarlijkse nationale collecte (5 t/m 9 juni). Al is 't maar een paar uur op één avond. De opbrengst van de collecte is van groot belang voor onderzoek, voorlichting, individuele hulp, begeleide vakanties en bijzondere projecten in ontwikkelingslanden. Bel: Henny van Mourik, tel. (030) 6344063. "ZEG GEEN NEE, MAAR HELP MEE! Telefoon (030) 634 4063 Fax (030) 634 4060 Postbus 270, 3990 GB Houten info@epilepsiefonds.nl www.epilepsiefonds.nl al een opmerkelijk model. Maar hij trekt nu wel extra de aandacht. Hij heeft een facelift gehad. We hebben hem onder andere een nieuw neusje gegeven, nieuwe wat stoerder geworden maar oordeelt u zelf. Onze deuren staan voor u open. U rijdt al een nieuwe Matiz vanaf 17.495,-. U BENT TOE AAN 'N DAEWOO J. Brust: „Ik rijd nog regelmatig, maar liever niet in de spits of als het donker is." foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hij is een beetje krom en hoort niet alles meer, maar verder is J. Brust uit Middelburg nog kerngezond. Hij fietst nog dagelijks en stapt ook nog regelmatig in de auto. Dinsdag wordt hij honderd. Omdat een feest wat te druk is, viert hij zijn verjaardag met zijn zoon in Portugal. „Ik zit soms te mijmeren: Wat is er enorm veel gebeurd in al die jaren. Vroeger, in mijn jonge ja ren, kon je uit elke sloot drin ken. Nu is alles verpest. En het verkeer is ook zo veranderd. Ik heb meegemaakt dat de eerste vrachtwagen verscheen. Dat was toen een bezienswaardig heid. Als er één langskwam, ging je naar buiten om te kij ken." Hij neemt zelf nog actief aan het verkeer deel. „Ik heb mijn rijbewijs nog tot 2004. Ik rijd nog regelmatig, maar liever niet in de spits of als het donker is." Onlangs heeft Brust een rollator gekregen. „Ik loop nog goed, maar ik gebruik hem voor de ze kerheid." Hij woont sinds drie jaar in een aanleunwoning in Middelburg. Als personeelsle den langskomen met een kar met maaltijden, zegt hij: „Daar maak ik geen gebruik van. Ik kook zelf. Dan kun je eten wat je wilt en wanneer je wilt." Zelf bepalen wat hij doet, dat vindt hij belangrijk. „Ik ben een vrij heidsmens." In een bejaarden huis wonen, wilde hij nooit. „Toen ik me vijftien jaar gele den opgaf voor het Jacob Rog geveenhuis, zei ik tegen een medewerker: 'Zet mij maar on deraan de lijst, ik hoop hier nooit terecht te komen. Het lijkt me verschrikkelijk.' Maar je groeit er langzaam naar toe." Werkkamp Hij woonde in Veere, 'in het bun galowpark'. „Het was een para dijs gewoon", zegt hij stralend. „Er was ruimte en stilte, maar ook veel werk. Op den duur werd het echt een werkkamp." Brust kwam in Veere terecht na 43 jaar in Rotterdam te hebben gewerkt als Natuur- en Schei kundeleraar. „Ik ben geboren voor het onderwijs. Ik houd van kinderen. Ik heb nog steeds con tact met oud-leerlingen." Op negen juni komt er zelfs een groepje naar Middelburg om zijn verjaardag te vieren. Verder doet hij er eigenlijk niets aan. „Ik heb misschien wel hon derdvijftig vrienden en kennis sen. Dat kan ik niet meer aan." Daarom vertrekt hij morgen naar Portugal. „Ik ga met mijn zoon van 31. Ja, mijn tweede vrouw was 39 jaar jonger dan ik." Uit zijn eerste huwelijk heeft hij nog een zoon van 72. „We hebben een auto besteld, die staat klaar in Lissabon. Dan zien we wel waar we terecht ko men." De burgemeester, die tra ditiegetrouw honderdjarigen feliciteert, heeft hij afbesteld. „Ik heb gezegd dat i k er niet ben Bovendien is dit toch niet de echte burgemeester en eigenlijk stel ik er ook geen prijs op." In Rotterdam maakte hij in 1940 het bombardement op de stad TOT DEUR TOT DEUR TOT DEUR stootlijsten en een luxer interieur. Hierdoor heeft hij een meer uitgesproken uiterlijk gekregen. Wij vinden 'm mee. „Daar ben ik goed vanaf gekomen. Ik woonde in Kralin gen. In het Kralingse Bos was een batterij opgesteld. Daarmee beschoten ze de Waalhaven. We zijn op die dag naar De Rotte ge gaan, naar kennissen die daar woonden. Van daaruit konden we het bombardement zien. Daarna zag je de mensen uit de stad vluchten. Die zochten een veilig heenkomen." Vrij Zeilen was zijn passie. De boot is twee jaar geleden verkocht. Aan de muur in zijn woonkamer hangen schilderijen van havens. „Zeilen is één van de prettigste manieren om te ontspannen. Dan ben je vrij. Ik ben met de boot door heel Nederland ge weest." Nu zeilt hij niet meer. „Je wordt onzeker. Niemand wil meer mee, want voor velen ben ik een oude vent en alleen zeilen vind ik te riskant." Hij gaat nog wel eens naar de haven in Veere. „Dan maak ik een praatje. Zei lers praten graag over de toch ten die ze gemaakt hebben," VERNIEUWD VAN DEUR TOT DEUR De multifunctionele Daewoo Matiz was natuurlijk door zijn prestaties, rijgedrag, zijn 5 deuren en zijn lage verbruik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 38