Wuts wil geschiedenis schrijven Kruistocht in een zwarte pantalon Spannend slot van Zeeuwse dartstrijd at» i Den Inkeltriatlon verwend met tjokvolle startlijst Belangstelling voor baanatletiek tanende 31 Schaakster uit Helmond (26) op drempel van Zeeuwse schaaktitel KNVB schaft leeftijdsgrens arbiters af Scheidsrechters liggen in clinch over contributie vrijdag 18 mei 2001 ■to.rEldridge Pentury HELMOND - Het moet zater dagwél heel raar lopen wil He- lène Wuts naast de Zeeuwse schaaktitel grijpen. De 26-jari- gc Helmondse heeft in de aan loop naar de slotronde een vol punt voorsprong op haar con currenten. ..De sterkste tegen standers heb ik al gehad, dus ik ga er wel een beetje van uit dat ik kampioen word." Als Wuts geen fouten maakt, zal ze de eerste vrouw zijn die zich tot Zeeuws kampioen laat kro nen. De Brabantse tovert een glimlach op het gezicht „Ik wist er mets van. Maar toen ik na de derde speelronde aan de leiding was gekomen, las ik het in de krant. Het lijkt me best leuk om de eerste vrouwelijke kampioe ne te worden." Het is een voor de hand liggende vraag: wat doet een Helmondse in hemelsnaam bij de Zeeuwse kampioenschappen? Helène Wuts is weliswaar lid van schaakclub Souburg maar heeft verder weinig binding met de provincie. Ze doet mee omdat ze de vriendin is van de Souburgse schaker Corné Boogaard. „Cor- néen ik hebben elkaar in 1992 leren kennen bij het Nederland se schaakkampioenschappen in Nijmegen", vertelt Wuts. ,,Ik speelde bij de meisjes, hij bij de jongens." Het was in de tijd dat beiden studeerden. Boogaard in Nijme gen, en Wuts in Eindhoven. ,,We hadden in Nijmegen niet zo heel veel contact, ook daarna nog niet zo. Maar dat veranderde toen we elkaar weer ontmoetten in Sas van Gent. Ik speelde er een schaakpartij met mijn toen malige club Venlo tegen Het Witte Paard. Corné was ook van de partij als competitieleider." De liefde tussen beiden groeide. Van het een kwam het ander. In 1998 betrokken Wuts en Boog aardeen huisje in Helmond. „Of we wel eens tegen elkaar scha ken? Ja, we spelen regelmatig een potje snelschaak", zegt Wuts. „Het hangt van de stelling die we spelen af wie er wint. Soms is dat Corné, soms ik. Het ligt er ook aan hoe serieus we zijn tijdens de partij Deliefde voor het schaken zat er Helène Wuts kan komend weekeinde de Zeeuwse schaaktitel veroveren. „Ik had eerlijk gezegd niet verwacht dat de anderen zoveel punten zouden laten liggen." fotobureau Van de Meulenhoff bij Helène Wuts al vroegin. Al in 1981 werd ze lid van de schaak bond. „Mijn moeder schaakte, mijn broer ook. Het was haast vanzelfsprekend dat ook ik met schaken begon", zegt Wuts, die in het verleden tweemaal Ne derlands kampioen tot en met zestien jaar werd en één keer de nationale titel opeiste voor schakers tot en met twintig jaar. In 1993 greep ze naast de natio nale vrouwentitel. Wuts: „Ik heb bij Helden gespeeld, en bij Leudal in Venlo. Later ben ik ook lid geweest van Venlo zelf. Daarna heb ik nog meegedaan aan interne competities bij Eindhoven en Veldhoven. Nu ben ik lid van HSC, de Hel mondse Schaakclub." Ze vergeet eraan toe te voegen dat ze ook lid is van schaakclub Souburg. Zonder het lidmaat schap had Helène Wuts niet kunnen meedoen aan het Zeeuws kampioenschap. „Cor né deed al vaker mee en vorig jaar ben ik mee geweest om te kijken. Corné vroeg of ik het leuk vond om dit jaar mee te doen. Ik heb ja gezegd." De provinciale titelstrijd, waar in Wuts leidt, heeft al drie wed strijddagen plaats zonder de Zeeuwse toppers Koen Leen- houts (de winnaar van vorig jaar Cor Jansen, Kees de Wolf, Hans Groffen en René Tiggel- man. Zij lieten het kampioen schap om uiteenlopende rede nen links liggen. De absentie van het vijftal weerhield Helène Wuts er niet van zich in te schrij - ven. „Het is jammer dat ze er niet bij zijn", zegt de geboren Limburgse die van alle overge bleven deelnemers de hoogste elo-rating (2010) heeft. „Ze hebben allemaal hun reden, maar ik vind het eerlijk gezegd van sommigen vreemd dat ze er niet zijn." Voor de spanning zou het mooi geweest zijn, als ze er waren, zegt Wuts. Nu is het een gedevalueerd toernooi. „Maar ik moet zeggen dat je ook leuke partijen kunt spelen tegen scha kers die minder goed zijn." Favorietenrol Wuts kon voor aanvang van het door Souburg georganiseerde toernooi niet om de favorieten- rol heen. Toch heeft het de schaakster ietwat verbaasd dat ze met nog een ronde te gaan aan kop staat. „Als je degene met de hoogste rating bent, verwacht je dat je in de bovenste regionen meedoet, dat lijkt me logisch. Maar ik had eerlijk gezegd niet verwacht dat de anderen zoveel punten zouden laten liggen. Neem nou Chris Lanckriet, die heel sterk startte. Hij verspeelde meer punten dan verwacht." Helène Wuts liet in de eerste ronde al een half punt liggen, maar herstelde zich op de speel dagen die volgden. „Ik liet in de partij tegen Max Toetenel een halfje liggen. In de tijdnoodfase plaatste ik een goede aanval, maar het lukte me net niet om de parti] in winst om te zetten." De partij tegen Toetenel was span nend, net als de wedstrijd tegen Jeroen Hekhuis, op 21 april. „Die partij was boeiend omdat Jeroen het aan het einde plotse ling weggaf." Leuk weekendje Wuts nam door die overwin ning, en later door winst op Ewoud van Hecke, de leiderpo sitie over van Hekhuis. Van avond reist ze samen met Corné Boogaard naar Zeeland om zich klaar te maken voor de slotron de, die in Souburg plaatsvindt. „We gaan waarschijnlijk zon dag weer terug. Het is niet zo dat we alleen voor het schaken ko men en meteen weer terug naar huis gaan. Corné's ouders wo nen in Souburg, dus we maken er een meteen een leuk week endje van." door SjaakSinke KRUININGEN - De twaalf de editie van de Den Inkeltri atlon, die zaterdag wordt ge houden in Kruiningen, is met driehonderd inschrijvingen vrijwel volgeboekt. Om extra startplaatsen te creëren heeft secretaris Pim Huijbregsen toestemming gevraagd en gekregen van de Nederland se Triatlonbond om elf deel nemers in een haan te laten zwemmen in plaats van de reglementaire tien. „Dit had ik in mijn stoutste dromen niet durven hopen", be kende Huijbregsen. „Zó veel deelnemersVoor de achtste triatlon is zelfs een wacht lijst aangelegd. Een van de oorzaken van de grote deel name kan liggen in de mkz- crisis, die een paar weken ge leden nog als een zwaard van Damocles boven de wed strijd in Kruiningen hing. Er lag al een brief van de ge meente Reijmerswaal klaar met een verbod voor deelne mers uit de beruchte mkz- driehoek. Vroegtijdig overleg met de burgemeester en de versoe peling van de beperkende maatregelen klaarden de lucht echter op. Alleen het fietsparkoers moest worden aangepast, zodat de deelne mers niet langs plaatsen met schapen zouden rijden. Een ander voordeel voor Kruiningen is de afgelasting van het NK halve triatlon in Nieuwkoop, waardoor de kwalificatiemogelijkheden voor de hele triatlon van Al- mere op 1 september erg be perkt zi j nHet NK is nu voor lopig verplaatst naar 30 sep tember. Oud-winnaars Aan de start in de tweede se rie halve triatlon over 2,5 ki lometer zwemmen, 80 kilo meter fietsen en 20 kilometer lopen, starten twee oud-win naars: Machiel Ittman (Rot terdam) en Casper van den Burg (Leiden). Zij krijgen af te rekenen met onder ande ren Vincent Bruins (Hoorn) die onlangs in een hele triat lon in Zuid-Afrika elfde werd en met Tido Tinga, die de halve triatlon in Arcen heeft gewonnen, derde werd in de wintertriatlon van As sen, vijfde op het NK run- bike-run in Venray en vorig jaar achtste werd in Almere. De Zeeuwse inbreng op de halve triatlon beperkt zich tot Peter Rotte (Middelburg), Jan van der Linde (Oostburg Wilfried de Kort (Axel) en Erik Blansjaar (Vlissingen) en de vrouwen-veteranen Willy de Nooyer en Terèse van Lare. Nederlands kampioene Cora Vlot (Hendrik-Ido-Ambacht gaat van start voor haar derde overwinning in Krui ningen. Zij krijgt te maken met veterane Marijke Zee kant (Amsterdam) en de Fin se Riika Kelja, die al een aan tal jaren de partner is van oud-bondscoach Bert Vree wijk. Kelj a is de tweede Finse deelnemer ooit in Kruinin gen. Ze volgt Pauli Kuri op, die de eerste triatlon op zijn schreef en nu in het hoofdbe stuur van de Finse triatlon- bond zit. Evenals vorig jaar moet vete rane en Ridder in de Orde van Oranje Nassau, Terèse van Lare (Sluis), als enige in het bezit van tien wereldtitels, in staat zijn om zich overall op het podium te plaatsen. Op eerbiedige afstand van de topdrie start Willy de Nooyer (Serooskerke), die in voorbe reiding is op het EK triatlon in Denemarken. Ronny Babijn kan op de olympische afstand over 1500 meter zwemmen, 40 ki lometer fietsen en 10 kilome ter lopen zijn leidende posi tie in het Ironman wetsuit triatloncircuit versterken, omdat zijn directe tegen stander in de eerste wedstrijd in Bergen op Zoom, Anton Mol, op een achterstand van tien minuten werd gezet. De wedstrijden in Kruiningen worden besloten met de achtste triatlon. Scheidsrechter Leo Blok (52) strijdt voor afschaffing leeftijdsgrens in biljartsport door Rudy Boogert DEN HAAG - De leeftijdsgrens van scheidsrechters in het ama teurvoetbal komt te vervallen. Volgens Arthur Paulides, voor zitter van de scheidsrechters- commissie van het KNVB dis trict West III, zal de nieuwe regeling vanaf 1 juli van dit jaar vankracht worden. „Voorwaar de is wel dat het bestuur van de sectie amateurvoetbal van de KNVB tijdens de algemene ver gadering op 5 juni akkoord gaat met het voorstel. Maar ik ver wacht daarmee geen proble men." Momenteel is het nog zo dat arbiters na hun vijftigste verjaardag niet meer mogen fluiten op het hoogste amateur- niveau. Naarmate zij ouder worden, moeten zij vervolgens telkens een stapje terug doen. Het wijzigingsvoorstel is tot standgekomen vanwege het snel groeiende tekort aan scheidsrechters in het amateur voetbal. „Maar ook het Uilen berg-arrest (Jaap Uilenberg en zijn collega Wout Schaap dwon gen via de rechtbank het recht af om ook na hun 47e in de eredivi- sie te mogen fluiten) heeft bin nen de KNVB een discussie los gemaakt", aldus Paulides. GPD DEN HAAG - Binnen de scheidsrechters-organisatie COVS is onenigheid ontstaan over de contributie. De achter ban verwerpt een bestuursvoor stel de contributie op te trekken van 36 naar 45 gulden per jaar. Volgens de achterban is de con tributieverhoging onverkoop baar en onevenredig hoog (25 procent). Het zal de COVS leden gaan kosten, zo denken de scheidsrechters. De COVS-ach- terban meent bovendien dat de contributieverhoging veel te laat bekend is gemaakt De meeste scheidsrechtersvereni- gingen hebben hun contributies al lang vastgesteld. Tenslotte stellen de arbiters dat de reden voor de contributieverhoging - de kosten van het blad 'De Scheidsrechter' - niet deugt. In dien het blad te duur is, moet het minder vaak verschijnen. Een ander idee is om het lidmaat schap van de COVS en het abon nement op het blad los te koppe len, waardoor scheidsrechters die dat willen apart voor het blad zouden moeten betalen. GPD door SjaakSinke GOES - Na een afwezigheid van twee jaar stapte Theo Rabout de atletiekbaan van sportpark het Schenge op. De Zeeuws-Vla ming wilde weer eens een wed strijd van 3000 meter lopen. He laas was er nauwelijks een tegenstander van formaat. Rabout won gemakkelijk in een tijd van negen minuten en acht tien seconden. De deelname op de 3 000 meter is tekenend voor de baanatletiek in Zeeland. De belangstelling neemt steeds verder af. Het is een trend die zich inmiddels ook aftekent bij de jeugd. „Een aan tal jaren geleden waren er zeker twintig D-junioren bij een num mer als verspringen", merkte voorzitter Niek Flipse van AV'56 op. Nu stopte de teller bij vier deelnemers. Toch waren er wel aardige pres taties te noteren in Goes, onder meer bij het polsstokhoogsprin gen bij de jongens A. Rob Sonke (AV'56) vestigde een clubrecord (3.70 meter). Het was een verbe tering van 10 centimeter. Hij had pech bij de poging over 3 80. Hij ging er ruim overheen, maar de polsstok viel de ver keerde kant op, nam de lat mee, hetgeen een ongeldige poging betekende. Erik de Waard (Delta Sport) won afgetekend bij de jongens B de 10 0 meter in 116 seconden en de 200 m in 23.4 seconden. Op het hoogspringen was er bij de j ongens B een leuke strij d te zien die onbeslist eindigde, omdat Hans Stoutjesdijk ((AV'56), Emiel Goudswaard (Schelde- sport) en Wouter Sa man (RKH- AV) alle drie over de één meter en 70 centimeter geraakten. De zelfde hoogte die ook A-junio ren Michel Lubbers en Jeroen van Belzen de baas bleven. Dorien Dek (AV'56) bleef op de 100 meter en de 200 m meisjes B de zusje Docters (Scheldesport) ruim voor. Marije Jansen (AV'56 afgelopen zondag in Vlissin gen goed voor drie Zeeuwse ti tels meisjes C was ook nu drie maal de sterkste en wel op de 80 meter, de 150 meter en het ver springen. Discuswerpen Vera Wisse (Dynamica) heeft bij het discuswerpen in Zeeland nauwelijks enige tegenstand. In Goes overbrugde ze een puike 30 meter en 66 centimeter, ruim voor Wendy Docters die bij het kogelstoten met 11 meter en 79 centimeter Wisse veertig centi meter voor bleef. C-junior Stefan Stokman (AV'56) pakte overwinningen op de kogel met 10 meter en 36 cen timeter en discus met een af stand van 30 meter en 96 centi meter, ruim vijf meter voor Tony Landegent (Delta Sport). De volgende wedstrijden voor het avondbaancircuit zijn op 12 juni in Terneuzen en 22 juni in Middelburg. door Eldridge Pentury VLISSINGEN - In sporthal Baskensburg wordt zondag de tiende en laatste ronde van de Zeeuwse dartkampioenschap pen gehouden. Het regerende kampioenskop pel Manfred Venema en Erik Janssen stond na een flitsende start (vier rankingzeges) we kenlang bovenaan. Door een slechte serie verspeelde het de koppositie in de vorige speel ronde aan Sohilait en Schrijver. Met nog één ronde te gaan heeft de combinatie Sohilait/Schrij- ver een totaal van 163 punten, Venema/Janssen volgt met een totaal van 151. Daarachter staan Craig Anuels/Karl Mese (150) en Edwin Pasman/Simon Sijbrands (149). Bij de singles is de kampioen al een tijdje bekend. Simon Sijbrands werd in de voorlaat ste competitieronde, in IJzen- dijke, voor de derde achtereen volgende maal Zeeuws kampi oen. De darter uit Heinkens- zand heeft met een puntentotaal van 198 een straatlengte voor sprong op de Middelburgse nummer twee Alex de Best. De derde en vierde plaats worden bezet door Antilla Pardon (157) en Danny de Vos (151), beiden afkomstig uit Terneuzen. Zaterdag wordt in Yip Plaza de Zeeuwse bekerfinale gehouden. Het eerste dartteam van DTP neemt het daarin op tegen de hoofdmacht van Triple Players. WISSENKERKE - Leo Blok. 52 jaar, uit Wissenkerke wil dolgraag biljartscheidsrechter worden op nationaal niveau. Volgens het reglement is hij daarvoor echter vijf jaar te oud en dat vindt hij te belachelijk voor woorden. Na twee afwij zingen op rij overweegt Blok nu via juridische stappen zijn gelijk te halen. Want wat drie voetbalarbiters kunnen, kan Leo Blok ook. In het begin van dit jaar meld de Leo Blok zich aan bij het ge west Zuid-Nederland als kan didaat voor de opleiding tot nationaal arbiter. Zijn aan melding werd echter niet geho noreerd, omdat hij de leeftijds grens van 47 jaar al gepasseerd was. Dat was geen verrassing voor Blok, maar wél het begin van zijn 'kruistocht in een zwarte arbiterspantalon'. Blok: „Ik had die afwijzing op schrift nodig om verder te gaan." Hij diende een beroepsschrift in bij de Commissie Arbiters van de Nederlandse biljart bond (KNBB), maar ook dat werd afgewezen. Volgens de bond is de leeftijdsgrens van 47 jaar legitiem voor de instroom van nieuwe medewerkers. Se cretaris T.M. Evers van de Commisse Arbiters verwijst daarbij naar soortgelijke re gelgeving in het leger, waar in- stromers niet ouder mogen zijn dan 27 jaar. Absurd, vindt Leo Blok. „Ie mand die goed kan biljarten, wordt probleemloos toegela ten tot de ereklasse. Ongeacht zijn leeftijd. Iemand die goed kan arbitreren, kan niet hoger komen vanwege die leeftijds grens. Dat vind ik niet te recht." Schrappen Deze week raadpleegt Blok de bond om te kijken wat de mo gelijkheden voor verder be roep zijn. Hij heeft de hoop dat de bond de leeftijdsbeperking uit het reglement zal schrap pen. Hij baseert zijn optimisme op het succes dat drie betaald- voetbalscheidsrechters vorig jaar behaalden, die de leef tijdsgrens in het KNVB-regle- ment aan de kaak stelden. Jaap Uilenberg, Wout Schaap en Jan Kardol werden in 1999 door de voetbalbond van de scheidsrechterslijst geschrapt, foto Willem Mieras aandacht voor het fysieke en verbale geweld op en rond de voetbalvelden. Hij zette zijn oproep kracht bij door ver kleed als ME'er op het veld te verschijnen bij een vriend schappelijk duel. De boycot werd overigens niet overgeno men door zijn collega's. Secretaris van de Commissie Arbiters, T.M. Evers, gunt Blok zijn kruistocht. „Maar ik vind dat meneer Blok een beetje met zijn hoofd in de wolken loopt. Ik denk dat er geen rechter te vinden is, die hem gelijk zal ge ven. De KNBB is geen profes sionele aangelegenheid, maar meer een commerciële onder neming. Zo'n opleiding tot na tionaal arbiter is een kostbare zaak. De Staat der Nederlan den zal ons volgens mij daarom geen bepalingen opleggen bij de uitvoering van onze taken." omdat ze de leeftijdsgrens van 47 jaar hadden overschreden. Het drietal spande daarop een rechtzaak aan. Aanvankelijk verloren de arbiters de zaak bij een rechtbank in Utrecht, maar vervolgens werden ze bij het Gerechtshof in Amsterdam in het gelijk gesteld. Conse quentie: de leeftijdsgrens in het betaald voetbal werd ge schrapt. Blok, die zelf jarenlang voet balscheidsrechter was, volgde de zaak toentertijd op de voet. „Daardoor kwam ik op het zelfde idee voor de biljartsport. Een leeftijdsgrens is niet meer van deze tijd. Ik vind het bela chelijk dat je na je 47e geen scheidsrechter meer kunt wor den Zo lang je kunt staan en de spelregelkennis hebt, moet dat toch geen probleem zijn?" „Als voetbalscheidsrechter had ik de ambitie om zo hoog mogelijk te komen en dat heb ik nu als biljartarbiter ook. Ik heb al gearbitreerd bij eredivi siewedstrijden driebanden en bij een Europees kampioen schap libre in Brabant. Dat ging me goed af. De spelers mopperden niet en ik kreeg goede kritieken. Dat smaakt naar meer, maar door die leef tijdsgrens kan dat niet." Na zijn voetbalscheidsrech ters-loopbaan stortte Blok zich enkele jaren geleden op de biljartsport Niet als speler („Want ik kan niet tegen mijn verlies."), maar opnieuw als arbiter. Hij doorliep de curus- sen tot districts- en gewestelijk arbiter zonder problemen en nu hij nationaal arbiter wil worden, kan dat niet vanwege zijn leeftijd. „Ik besef dat mijn ageren me wellicht niet in dank zal wor den afgenomen. Ik doe het ech ter niet zozeer voor mezelf, maar meer voor het algemeen belang. Voor arbiters in de toe komst. Ik betwijfel of dit het allemaal waard is voor mij n ei gen carrière. Maar ik ga door voor de mensen die na mij ko men. Hoe ver ik hiermee wil gaan? Tja, ik ben niet vies van een kort geding, hoor. Maar ik hoop dat het met weinig ge donder opgelost wordt. Ik zit heus niet te wachten op zaken als rechtbanken en advoca ten," Boycot Maar Blok is niet bang om uit de pas te lopen. Vijftien jaar geleden riep hij bijvoorbeeld alle voetbalarbiters op een weekeinde geen wedstrijden te fluiten. Hij vroeg daarmee Leo Blok: „Ik vind het belachelijk dat je na je 47e geen biljartscheidsrechter meer kunt worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31