Van boemerang tot didgeridoo PZC Opgravingen voor tunneltracé bieden blik in een ver verleden Zorg in ziekenhuizen kan niet voor 'n prikkie. cfc Fietsenzaak Oostkapelle viert jubileum Goesenaar hoort jaar cel eisen voor ontucht Milieudefensie in actie voor open ruimte ipsa Sloeweg na bouwvak gestremd Australian Treasures biedt alles op gebied van aboriginal cultuur in detail ondernemend zeeland mm' 23 Even de hakken in het zand tussen de mannen w Boor Sara zit haar zus op de hielen ma mi vrijdag 18 mei 2001 Hoor Ellen De Vriend VLISSINGEN - Australian Treasures vestigt zich vandaag aan de Walstraat in Vlissingen. De winkel verkoopt artikelen die betrekking hebben op Au stralië en de aboriginal cul tuur. Daarnaast is de winkel een leerwerktraject voor me dewerkers van het integratie- bedrijf LétE. De winkel wordt gerund door Ben van Rijswijk (44). Vlissinger Van Rijswijk raakte op jonge leeftijd gefascineerd door Australië en de autochto ne aboriginal bevolking. In zijn jeugdig enthousiasme wilde hij zelfs emigreren. Door de stren ge eisen die het consulaat stel de, werden zijn plannen in de kiem gesmoord. Van Rijswijk voltooide zijn opleiding tot elektromonteur aan de mts en kreeg vervolgens een zee van tijd, omdat de arbeidsmarkt nog niet gereed voor hem was. Na een grondige studie ging hij als hobby boemerangs maken. Tot op heden maakte hij er 350. Na een aantal jaren een baan gehad te hebben, raakte Van Rijswijk in de WAO. Via de wet sociale werkvoorziening Het Pottenbakkers Atelier aan de RA.de Genestetlaan in Vlissingen houdt vandaag en morgen een open huis van 10.30 tot 17.00 uur. Het atelier van eigenaresse Emmy de Dreu is gevestigd in de garage. Zij maakt sierkannen en potten van keramiek, gehuld in een zelfgemaakte glazuurlaag. De Wereldwinkels op Wal cheren houden morgen een cu linaire koffie dag, waarbij ver schillende soorten koffie ge proefd kunnen worden. Ook ligt er een boekje met de titel 'Alles over koffie' met recepten op basis van koffie, verhalen en achtergronden. Er is speciale aandacht voor de koffieboeren die voor hun producten een te lage prijs ontvangen. Advocatenkantoor Adriaan- se van der Weel, met vesti gingen in Vlissingen en Ter- neuzen, heeft twee nieuwe De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Jeffrey Kutterink. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. kwam hij terecht bij LétE. Sinds 1 januari zijn de Werk plaatsen Walcheren en de stichting Werkgelegenheids projecten Walcheren samenge voegd tot het integratiebedrijf LétE. „Wij begeleiden mensen met een afstand tot de arbeids markt via maatwerktrajecten naar regulier of gesubsidieerd werk", vertelt algemeen direc teur J. Burgemeester. „Voor Ben was een winkel in Austra lische producten een harte- wens. Hij haalde zelf het mid denstandsdiploma en wij ondersteunen zijn initiatieven. Australian Treasures is een test of hij zich financieel en maat schappelijk kan redden. Het doel is zelfstandig, zonder onze steun, te gaan cfraaien", legt Burgemeester uit. De winkel wordt een leerwerktraject voor medewerkers uit de integratie en productie divisies. Burge meester: „Zeventig medewer kers van LétE hebben nu een leerwerkplaats waar ze leren op tijd te komen en hoe zij met collega's en klanten moeten omgaan." De toonbank van Australian Treasures is een blikvanger en bestaat uit een grote boeme rang. In de zestig vierkante me ter grote zaak worden originele Australische spullen verkocht waaronder boemerangs, boe ken, kleding, schilderijen en didgeridoos. De officiële opening, die door wethouder H. J. M. de Haas (sociale zaken) wordt verricht, is om 14.30 uur. Muziekdocent Jan Terpstra uit Tilburg zal de opening met didgeridoo mu ziek opluisteren. Australian Treasures is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 18.00 uur. advocaten aangetrokken. Me vrouw mr. drs. A. Fenijn is deze week opnieuw beëdigd. Zij was al eerder advocaat en daarna assistent-griffier van de Twee de Kamer. Zij zal op het kan toor in Middelburg gaan wer ken in de sectie Overheid, Mi lieu en Onroerend goed. Per 1 juni treedt bij de vestiging Middelburg mr. H. van den Boezem aan, die nu nog bij een financieringsmaatschappij werkt. Hij gaat deel uitmaken van de sectie Personenschade. Rouwcentrum De Bevelan- den aan het Geldeloozepad in Goes is ingrijpend verbouwd. De bestaande accommodaties zijn aangepast aan moderne ei sen en er is een geheel nieuwe aula met kantoren. Om de vol tooiing te markeren houdt be grafenisondernemer De Beve- landen morgen van 10.00 tot 16.00 uur open dag. Dian Clarijs Makelaardij opent morgen een nieuwe zaak aan de Turfkade in Goes met een open huis van 10.00 tot 16.00 uur. Clarijs werkte tot voor kort vanuit huis. Zij be gon in 1991 met nieuwbouw van woningen en werd twee jaar later door de rechtbank beëdigd tot makelaar. Het kan toor aan de Goese haven heeft geen receptieruimte, maar een soort huiskamer met een zitge legenheid. Ben van Rijswijk raakte op jonge leeftijd gefascineerd door alles wat met Australië te maken heeft. foto Lex de Meester OOSTKAPELLE - Jan en Corrie Wagema- kers openden één week na hun trouwdag in mei 1966 hun Profile fietsspeciaalzaak aan de Noordweg in Oostkapelle. Het 35- jarig bestaan van de winkel wordt de hele zomerperiode met forse kortingsacties ge vierd. Het kersverse echtpaar Wagemakers uit Standdaarbuiten nam de zaak in Oostka pelle over van C. van de Broeke. Moderni seringen en veranderingen waren volgens Wagemakers noodzakelijk omdat de ont wikkelingen op fietsgebied niet stil staan. Van een onmisbaar vervoermiddel is de fiets een populaire vrijetijdsbesteding ge worden. De zaak bestaat uit een beneden- en bo venverdieping en is 250 vierkante meter groot. Zij verkopen en repareren een assor timent fietsen van bekende merken. Daar naast regelt Corrie de verhuur van fietsen. De ondernemers hebben regelmatig een vakantiehulp en hadden tot voor kort ook een vaste werknemer, die onlangs is ver- huisd. Naar nieuw personeel wordt nog uitgekeken. door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 49- jarige inwoner van Goes is gis teren bij de rechtbank in Mid delburg wegens ontucht met zijn dochter een jaar cel geëist. Officier van justitie R. Jeuken achtte bewezen dat de man het slachtoffer vanaf haar tiende tot haar achttiende jaar heeft mis bruikt. Jeuken vond het een kwalijke zaak dat tijdens die periode - van '90 tot eind maart '98 - de ontucht door de spanningen en ruzies binnen het gezin naar de achtergrond was verdrongen. „Het is buitengewoon triest dat in zo'n sfeer met een agressieve vader de handtastelijkheden een ondergeschikte rol speel den." Het slachtoffer zou door haar vader aan haar borsten en bil len zijn betast. Volgens haar en haar zusje (zij deed geen aangif te) deed hij regelmatig hun py jama omhoog om te kijken of him borsten wel groeiden. De seksuele handelingen had ze een paar keer in haar dagboek ge schreven. Volgens de officier werden de verklaringen van beide meisjes onderbouwd door anderen, aan wie ze hun verhaal hadden ver teld. De verdachte ontkende stellig de ontucht, die duurde tot de echtscheiding. „Ik heb dingen gedaan die in elk gezin plaats vinden. Elke vader staat wei eens met zijn kinderen onder de douche of heeft zijn dochter ge knuffeld als ze in bed woi'dt ge stopt." De Goesenaar stelde dat er sprake was van een complot, omdat alle verklaringen op el kaar zouden zijn afgestemd. „Mijn ex-vrouw is erop uit mijn leven kapot te maken. Mijn dochter is sterk door haar beïn vloed." Zijn woorden werden gisteren bevestigd door getuigenverkla ringen van zijn nieuwe vriendin en een vriend. Raadsman E. Smit knoopte daarbij aan. De strafpleiter vond bovendien het dossier te vaag en vroeg om vrij spraak. De rechtbank doet 30 mei uit spraak. noemde webcam geïnstalleerd die het bedreigde gebied in de gaten houdt. Via een scherm komt het betreffende landschap in beeld en het is ook te zien via de website www.milieudefen- sie.nl. 's Avonds is er vanaf 20.00 uur een debat in hotel Terminus te Goes. De Groene Grensronde is een onderdeel van de landelijke handtekeningenactie Teken voor de Groene Grens, die Mi lieudefensie dit voorjaar voert. De actie is bedoeld als een appèl aan de politiek, om te voorko men dat het open, groene land schap zal verdwijnen. Als de nieuwe Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening werkelijkheid wordt, vreest Milieudefensie dat het landschap zal dichtslibben. De actie wordt eind juni afgesloten met het aanbieden van de hand tekeningen aan regering en par lement. GOES - De Vereniging Milieu defensie trekt komende drie we ken door Nederland met een Groene Grensronde. Tijdens deze tournee bezoekt Milieudefensie in elke provi ncie locaties waar de open ruimte wordt bedreigd door plannen voor aanleg van wegenwoning bouw of bedrijfsterreinen. Dat gebeurt in samenwerking met plaatselijke milieugroepen en bewonersorganisaties. In Zee land is dat de vereniging Red de Kaloot. Tentoonstelling Tijdens de Groene Grensronde gaat Milieudefensie met een rei zende tentoonstelling langs lo caties in heel Nederland. Op 8 juni is vanaf 14.00 uur de Grote Markt in Goes aan de beurt. Er wordt op de resten van de Ka- loot in het Sloegebied een zoge- 1997 gepland tijdpad I inrichten oplevering Coördinator vergunningen Lenny Dekkers: „Ik sta er zelf van te kijken hoeveel ik van het hele tunnelboorproces en de aan leg snap." foto Nicolai door Barend Pelgrim TERNEUZEN - Toen ze zowat een j aar geleden aantrad in haar functie als coördinator vergunningen bij Kom- binatie Middelplaat Westerschelde (KMW) moest de pas afgestudeerde Lenny Dekkers nog wel eens haar hakken in het zand zetten. Het mannen wereldje van tunnelbouwers moest er blijkbaar even aan wennen dat ook een 25-jarig broekie - en in dit geval ook nog eens een dame - haar mannetje kan staan. „In het begin werd er bij een werkoverleg nog wel eens vanuit gegaan dat ik wel even zou notuleren. Ze kwamen er echter snel ach ter dat ik echt wel weet waar ik over praat. Dekkers is milieudeskundige, met een HEAO-achter- grond van management, economie en recht. Deze brede kennis maakt haar bij KMW tot de spil tussen de tech neuten en plannenmakers bij de tunnel en de verschil lende overheden waar het project mee te maken heeft. In haar functie als coördinator regelt ze, kort gezegd, al le benodigde vergunningen voor de aanleg van de Wes terschelde Oever Verbinding. Dekkers werd door haar werkgever Iwaco, een adviesbureau voor water en mi lieu, gedetacheerd bij KMW. „Mijn rol bestaat er in feite uit om te zorgen dat het project niet gefrusteerd wordt door het ontbreken van vergunningen", zegt Dekkers. ,Het aardige van mijn positie is dat ik met veel verschil lende partijen in contact sta en voor hen bemiddel. Daarin zijn twee kanten te onderscheiden: aan de ene kant heb ik te maken met het bevoegde gezag, de ver gunningverstrekkers; anderzijds sta ik voortdurend in contact met mensen en afdelingen intern. En ik moet zeggenik sta er zelf van te kij ken hoeveel ik van het hele tunnelboorproces en de aanleg snap." Als verantwoordelijke voor de vergunningenis Dekkers vragende partij naar de vier overheden die betrokken zijn bij de tunnel: de gemeente Terneuzen, de water schappen Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Eilanden, de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat als beheerder van de Westerschelde. „Vooraf sta je niet stil bij de com plexiteit van dit werk", verklaart de milieudeskundige. Zo komt het voor dat tussentijdse aanpassingen ge vraagd worden. Met name wanneer er zaken anders lo pen dan gepland. „Hiervoor moet dan op korte termijn een vergunning worden aangepast." Het meest indruk wekkende onderdeel van de tunnelbouw beschouwt Dekkers het afzinken van het caisson in Ellewoutsdijk voor de ontvangst van de tunnelbuizen. „Dat vind ik ongelooflijk, dat zo'n gevaarte de grond in zakt terwijl er mensen onder aan het werk zijn." door Wout Bareman ELLEWOUTSDIJK - Het Ar cheologisch Diensten Centrum (ADC) uit Bunschoten heeft het onderzoek naar de opgravingen in de Ellewoutsdijkpolder afge rond. In het voorjaar van 1999 werd in opdracht van de NV Westerscheldetunnel op zeven locaties in het noordelijke weg- tracé een oriënterend onder zoek uitgevoerd, dat al direct duidelijk maakte dat verder on derzoek gerechtvaardigd was. Een groep archeologen stuitte op de locatie ter hoogte van de Steendammeweg op een diepte van 1,5 meter onder het maai veld al direct op handgevormd aardewerk uit de Romeinse tijd. De archeologische vondsten be vonden zich op een kop in het Hollandveen en werden afge dekt door een kleilaag. Het ge vonden materiaal strekte zich 1 Om -!-20m HlOm ZEEUWS- lengte 6,5 im> VLAANDEREN j-60m Z-BEVELAND IWEEKBOEK TUNNEL 18 mei 2001 uit over een terrein van onge veer 40 bij 80 meter. De archeo logen troffen in de werkputten een schat aan materiaal: 2848 stuks aardewerk, 77 stenen, 26 stukken verbrande klei, 235 houtvondsten en 313 botfrag- menten. De onderzoekers stuitten uit eindelijk op de resten van een groot houten houten huis uit de Romeinse periode. Uit de lengte van het huis (25 bij 7 meter) en de tweedeling van het bouw werk kan worden afgeleid dat het ging om een zogenaamd woonstalhuis. Het oostelijk ge legen gedeelte was de woon ruimte met open haard. De Handgevormde potten met kartelranden en 'verfstrepen'-versie- ring, enkele van de archeologische vondsten. foto Peter Nicolai westzijde diende als stalling voor het vee, De archeologen be rekenden dat het huis meer dan drie meter hoog moet zijn ge weest. Voor de wanden werd ge bruik gemaakt van els, es en eik. De dragende palen waren van dennen- en elsenhout. Opmer kelijk vonden de onderzoekers dat de dennen palen tijdens de bouw van het huis al 3500 jaar oud waren. Mogelijk zijn de stammen oorspronkelijk af komstig van bomen uit een ver dronken oerbos bij Terneuzen, dat zich uitstrekte over heel Zeeuws-Vlaanderen In het huis woonden in de eerste eeuw inheemse boeren, die van zowel de akkerbouw als veeteelt en visserij (fuiken en mosselen) leefden. Ze verbouwden gerst, huttentut, lijnzaad en paarde- boon. Mogelijk werd door hen ook haver en spelt verbouwd. Zo goed als zeker maakten wilde planten zoals zeekraal deel uit van him voedselpakket. Als vee werden voornamelijk runderen gehouden (voor melk, trek kracht en vleesconsumptie) en op kleine schaal geiten, schapen en varkens. Ook waren paarden aanwezig als rijdier, voor het vervoer van lichte lasten en als statussymbool. De boeren on derhielden contact met de Ro meinen, wat kan worden opge maakt uit de aangetroffen resten van Romeins gedraaid aardewerk, het keukenkruid dille en twee bronzen munten, door Jacob Hoekman NIEUWDORP - Het verkeer tussen Nieuwdorp en 's-Hee- renhoek kan nog tot de bouw vakvakantie gebruikmaken van de Sloeweg en Bernhardweg- West, waar momenteel een ro tonde wordt aangelegd voor de aansluiting op de nieuwe weg naar het Sloegebied en de Wes terscheid etunnel Na deze periode (de bouwvak vakantie duurt tot vrijdag 3 au gustus) zal het kruispunt wor den afgesloten voor het verkeer. Daarbij komt een behoorlijke omleiding, vertelt C. Rockx, co ordinator uitvoering wegen bij de Westerscheldetunnel. „Het verkeer zal gedurende een week omgeleid worden via de A58." Het is de bedoeling op korte ter mijn ook te starten met de aan leg van een klaverblad bij 's- Heerenhoek. Rockx: „We stre ven er naar de weg tegelijk met de tunnel op te leveren, maar we hebben nog wat problemen met de grondverwerving." In eerste instantie was het niet een sesterius van Nero (54-68 na Chr.) en een as van Vespanius (69-79 na Chr.). De vondsten zijn opgeslagen in het Provinciaal Depot van Zee land en de documentatie is on dergebracht bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek. Woordvoerder Ingo de Moor van de NV Westerschelde tunnel: „We zijn nog in gesprek over de bestemming van de bo demvondsten. Het zou natuur lijk heel mooi zijn als we er ze tentoon kunnen stellen in het Tunnelcentrum in Terneuzen. Daar worden in ieder geval nog vóór de zomer de mammoetres- ten, die werden aangetroffen bij de voorbereidingen van het af zinken van het caisson in Elle woutsdijk, getoond. Die zijn in middels geconserveerd." TERNEUZEN - Tunnelboormachine Sara, die de oostbuis van de Westerscheldetunnel bouwt, loopt in op boormachine Neeltje Suzanna in de westelijke buis. Gisteren zat Sara op 3706 meter (1853 tunnelringen), Neeltje Suzanna was 3784 meter gevorderd (1892 ringen). Sara liep de afgelopen weken in omdat Neeltje Suzanna twee weken stilstond in verband met een geplande onderhouds beurt. Het afgelopen weekeinde werden de laatste afdicht- borstels tussen het boorschild en de tunnelwand vervangen. De verwachting is dat Neeltje Suzanna nu zonder verdere re paraties de overkant zal bereiken. De grote onderhouds- en reparatiestop van Sara begint zodra die machine ring 1900 heeft bereikt. Dat gebeurt waarschijnlijk op maandag 28 mei. Tijdens de stop, die naar verwachting ruim twee weken zal duren, wordt ook het lek in de afdichting van de hoof dlager op de boorkop gerepareerd. De eerste zes dwarsverbindingen van de tunnel zijn in ruwbouw gereed. Bij dwarsverbinding zeven wordt het vlechtwerk aangebracht. Dwarsverbinding acht is ontgraven en de spuitmortel is tegen de wanden gespoten. De grond voor de negende en tiende dwarsverbinding wordt bevroren, ter wijl de vriesinstallatie bij de elfde dwarsverbinding in op bouw is. Voor verbinding twaalf worden nu de gaten geboord voor de vrieslansen. (Advertentie) de bedoeling een klaverblad aan te leggen en zou het verkeer uit de richting 's-Gravenpolder en Ovezande gewoon over de Bern- hardweg naar Middelburg kun nen blijven rijden. Omdat de ontwikkelingen in het Sloege bied echter sneller gaan dan verwacht, is gekozen voor een ongelijkvloerse aansluiting. Wie straks naar Middelburg wil moet eerst een stukje over de Bernhardweg, dan terug over de rotonde naar het klaverblad met de WOV-weg en zo verder richting Middelburg. Ziekenhuispersoneel werkt heel hard. De werkdruk is enorm hoog. Veel werknemers worden dan ook ziek, haken af of komen zelfs in de WAO. Aan die ongezonde situatie moet snel een einde komen. Wie zo goed voor anderen zorgt, verdient waardering en respect en een fatsoenlijk salaris. De hoogste tijd dus voor een goede CAO. Met daarin niet alleen een markt conforme loonsverhoging, maar ook een welverdiende plus. Die extra honorering is nodig om het werken in de zorg aantrekkelijker te maken. En dat de mensen die zo hard werken meer collega's krijgen. Dat is toch niet teveel gevraagd? Helaas denken de werkgevers nog steeds dat zorg in ziekenhuizen voor 'n prikkie kan. Dat maakt de werknemers inmiddels erg boos. En daarom voeren ze nu actie. Dat doen ze ook voor u. Want u heeft recht op goede zorg door fatsoenlijk gehonoreerde professionals. Zij hopen dan ook.dat u begrip heeft voor hun actie. Overigens zien ook de toekomstige werk nemers in de zorg de bui al hangen. Daarom voeren studenten maandag a.s. actie in Amsterdam. Namens de gezamenlijke bonden bij de ziekenhuizen: ABVAKABO tel 079-3536140 tel 070-4167167 Voor meer informatie: www.abvakabo.nl/zorgactie of www.cfo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 23