Kreekraksluizen groot knelpunt PZC Honderdjarige rijdt nog altijd in zijn auto Schouwen wil overlegplatform regionale economie oprichten PvdA in Kapelle verwijt college gebrek aan visie I Fracties Goes vinden 55 miljoen voor nieuw stadskantoor te veel Schuttevaer dringt aan op snelle realisatie derde sluiskolk Een wijk met geschiedenis *20 De Niro in Goes vrijdag 18 mei 2001 door Wout Bareman GOES - De capaciteit van de Kreekraksluizen, de sluizen bij Terneuzen en andere sluiscom- plexen op de noord-zuidverbin ding tussen Rotterdam en België en Frankrijk moet snel worden uitgebreid. Voornaamste knel punt vormen de Kreekrakslui zen, de belangrijkste schakel voor de scheepvaart tussen Rot terdam en Antwerpen. De aan leg van een derde sluiskolk heeft voor de schippersorganisatie Koninklijke Schuttevaer de hoogste prioriteit. ,,Het vervoer via deze sluis maakt een stormachtige ont wikkeling door. Dat hangt voor al samen met de spectaculaire groei van de containervaart tus sen Rotterdam en Antwerpen, die vorig jaar met ongeveer twintig procent steeg, terwijl in de jaren daarvoor stijgingsper centages van tien en vijftien werden gehaald. Gezien de wachttijden, waarmee de bin nenvaart regelmatig wordt ge confronteerd, heeft de bouw van een derde sluis voor ons de hoogste prioriteit", zei voorzit ter J. Terlouw gisteren op de eer ste dag van het congres van Schuttevaer in Goes. De organisatie van binnen vaartschippers vindt dat minis ter Netelenbos van Verkeer en Waterstaat de procedure nog dit jaar moet opstarten. Recente studies hebben ook aangetoond dat op termijn ex tra sluiskolken nodig zijn bij de Volkerak, de Krammer en in Terneuzen. Terlouw: „Dit mag misschien vreemd klinken, om dat het Volkerakcomplex al be schikt over drie kolken, maar bedenk wel dat hier regelmatig 400 tot 600 schepen per dag pas seren. Daarmee zijn de Vol kera ksluizen de drukste ter wereld. Als de minister niet voornemens was om vanaf 2005 de Haringvlietsluizen op een kier te zetten - en daarmee eb en vloed opnieuw toe te laten in dit gebied - dan zouden wij sterk pleiten voor het open zetten of zelfs verwijderen van de Vol- keraksluizen. Maar de realiteit gebiedt ons nu te vragen om een extra kolk." Terlouw stelde vast dat de Westerscheldecontainer- terminal in het Sloegebied, na ingebruikname, beschikt over uitstekende achterlandverbin dingen over water en dat de aan- en afvoer over water en via de weg voor bijna honderd pro cent gegarandeerd kan worden. „Helaas kan ik dat nog niet zeg gen over de Tweede Maasvlakte in Rotterdam. Tot mijn spijt moet ik vaststellen dat de aan leg van een binnenvaartverbin- ding ondergeschikt wordt ge maakt aan andere belangen. En dat, terwijl meer dan de helft van de goederen straks per binnenschip moet worden afge voerd." Ferm vervolg hij: „Zonder goe de binnenvaartaansluitinggeen Maasvlakte II! Want geen enke le andere vervoerstechniek is in staat de goederenstromen zo massaal van en naar het achter land te vervoeren." Teleurstelling Terlouw sprak z'n teleurstelling en verbazing uit over het feit dat minister Netelenbos, ondanks de enorme groei van de binnen vaart, de komende jaren geen extra geld wil uittrekken voor onderhoud en verruiming van de vaarwegen. De komende ja ren halveert het rijksbudget, terwijl onderzoek uitwijst dat er 200 miljoen extra per jaar nodig is. Aan het eind van de eerste con gresdag trakteerde de Zeeuwse gedeputeerde Hennekeij de driehonderd deelnemers na mens de provincie op een borrel Hij stelde vast dat de Zeeuwse havens jaarlijks door zo'n 17.000 binnenschepen worden aangedaan. Ze vervoeren mil joenen tonnen goederen naar bestemmingen in de Benelux, Noord-Frankrijk, Duitsland en richting Basel. „Maar de gren zen zijn daarmee niet bereikt." Verwijzend naar de nieuwe con- tainerterminals in het Wester- scheldegebied riep de gedepu teerde op tot een nauwe samenwerking tussen de over heden, maatschappelijke orga nisaties én de binnenvaart om knelpunten in de achterland verbindingen op te lossen. Zeeland moet ook deel gaan uit maken van het netwerk van knooppunten voor de goederen- overslag. - ipiii piibmh 11 in i s mam m Voorzitter Hans Overduin en bestuurslid Claudia Degenhardt van de jubilerende bewonersvereniging. foto Lex de Meester door Richard Hoving MIDDELBURG - De 28e Wijk in Middel burg stond vijfentwintig jaar geleden vol met auto's. Een aantal bewoners van de smalle straatjes rond het Hofplein stapte naar de gemeente en dwong een woonerf met parkeervakken af. Vanmiddag blikt de 28e Wijk terug op een kwart eeuw bewo nersvereniging. De wijk ligt in het hart van Middelburg en wordt omsloten door de Balans, Wagenaar- straat, Hofplein, Blindenhoek, Latijnse Schoolstraat en de Korte Burg. De straten zijn smal, de huizen monumentaal. De naam 28e Wijk gaat terug tot de zestiende eeuw, zegt Lineke van den Bout van het Zeeuws Archief. In 1574 werd het rooms-katholieke Minderbroederklooster aan de Balans afge broken. Op de plaats van het klooster wer den huizen gebouwd. In het belastingregis- ter van 1594 werd dit deel van de stad aangeduid met 28e Wijk. De samenstelling van de wijk is gemêleerd, zegt voorzitter Hans Overduin van de be wo- nersvereniging. „Een gepensioneerde tim merman woont naast een directeur van een groot bedrijf." Overduin kocht tien jaar ge leden een woning in de Bogardstraat. De vereniging telt zestig leden. Volgens de voorzitter is dat ruim de helft van alle huis houdens in de kinderrijke wijk. De bewonersvereniging 28e Wijk is niet al leen een belangenclub, zegt bestuurslid Claudia Degenhardt. De vereniging doet mee aan de jaarlijkse straatspeeldag en houdt lezingen over de geschiedenis van de straten, huizen en vroegere bewoners. In de 28e Wijk staan bijzondere woningen, valt Overduin haar bij De bewonersvereniging is 25 jaar geleden opgericht uit onvrede met de parkeeroverlast in de wijk. In het jubile umjaar is opnieuw commotie ontstaan over parkeren, zegt Degenhardt. De gemeente maakte onlangs bekend dat overal in de binnenstad betaald parkeren wordt inge voerd. Degenhardt vreest extra verkeer in de smalle straatjes van toeristen en andere bezoekers van de stad die op zoek zijn naar een parkeerplaats. „Daar is de 28e Wijk niet blij mee." Het jubileum van de wijkvereniging wordt vanmiddag gevierd met een borrel voor be woners en oud-bewoners in het Zeeuws Ar chief aan het Hofplein. In het Archiefcafé is een toonstelling ingericht over de wijk. Op de expositie zijn foto's, prentbriefkaarten, etsen en stadsplattegronden te zien van vroeger en nu. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Hij is een beetje krom en hoort niet alles meer, maar verder is J. Brast uit Middelburg nog kernge zond. Hij fietst nog dagelijks en stapt ook nog regelmatig in de auto. Dinsdag wordt hij hon derd. Omdat een feest wat te druk is, viert hij zijn verjaar dag met zijn zoon in Portugal. „Ik zit soms te mij meren: Watis er enorm veel gebeurd in al die j arenVroeger, in m i j n j onge j a - ren, kon je uit elke sloot drin ken. Nu is alles verpest. En het verkeer is ook zo veranderd. Ik heb meegemaakt dat de eerste vrachtwagen verscheen. Dat was toen een bezienswaardig heid. Als er één langskwam, ging je naar buiten om te kij ken." Hij neemt zelf nog actief aan het verkeer deel. „Ik heb mijn rijbewijs nog tot 2004. Ik rijd nog regelmatig, maar lie ver niet in de spits of als het donker is." Onlangs heeft Brust een rolla- tor gekregen. „Ik loop nog goed, maar ik gebruik hem voor de zekerheid." Hij woont sinds drie jaar in een aanleun woning in Middelburg. Als personeelsleden langskomen met een kar met maaltijden, zegt hij: „Daar maak ik geen gebruik van. Ik kook zelf. Dan kun je eten wat je wilt en wan neer je wilt." Zelf bepalen wat hij doet, dat vindt hij belang rijk. „Ik ben een vrijheids mens." In een bejaardenhuis wonen, wilde hij nooit. „Toen ik me vijftien jaar geleden opgaf voor het Jacob Rogge veenhuis, zei ik tegen een medewerker: 'Zet mij maar on deraan de lijst, ik hoop hier nooit terecht te komen. Het lijkt me verschrikkelijk.' Maar je groeit er langzaam naar toe. Hij woonde in Veere, 'in het bungalowpark'. „Het was een paradijs gewoon", zegt hij stralend. „Er was ruimte en stilte, maar ook veel werk. Op den duur werd het echt een werkkamp." Brust kwam in Veere terecht na 43 jaar in Rot terdam te hebben gewerkt als Natuur- en Scheikundeleraar. „Ik ben geboren voor het on derwijs. Ik houd van kinderen. Ik heb nog steeds contact met oud-leerlingen." Op negen juni komt er zelfs een groepje naar Middelburg om zijn verjaardag te vieren. Portugal Verder doet hij er eigenlijk niets aan. „Ik heb misschien wel honderd vijftig vrienden en kennissen. Dat kan ik niet meer aan." Daarom vertrekt hij mor gen naar Portugal. „Ik ga met mijn zoon van 31. Ja, mijn tweede vrouw was 39 jaar jon ger dan ik." Uit zijn eerste hu welijk heeft hij nog een zoon van 72. „We hebben een auto besteld, die staat klaar in Lis sabon. Dan zien we wel waar we terecht komen." De burge meester, die traditiegetrouw honderdjarigen feliciteert, heeft hij afbesteld. „Ik heb ge zegd dat ik er niet ben. Boven dien is dit toch niet de echte burgemeester en eigenlijk stel ik er ook geen prijs op." Bombardement In Rotterdam maakte hij in 1940 het bombardement op de stad mee. „Daar ben ik goed vanaf gekomen. Ik woonde in v J. Brust:Ik rijd nog regelmatig, maar liever niet in de spits of als het donker is." Kralingen. In het Kralingse Bos was een batterij opgesteld. Daarmee beschoten ze de Waalhaven. We zijn op die dag naar De Rotte gegaan, naar kennissen die daar woonden. Van daaruit konden we het bombardement zien. Daarna zag je de mensen uit de stad vluchten. Die zochten een vei lig heenkomen." Zeilen was zijn passie. De boot is twee jaar geleden verkocht. Aan de muur in zijn woonka mer hangen schilderijen van havens. „Zeilen is één van de prettigste manieren om te ont spannen. Dan ben je vrij. Ik ben met de boot door heel Neder land geweest." Nu zeilt hij niet meer. „Niemand wil meer mee, foto Lex de Meester want voor velen ben ik een ou de vent en alleen zeilen vind ik te riskant." Hij gaat nog wel eens naar de haven in Veere. „Dan maak ik een praatje. Zei lers praten graag over de toch ten die ze gemaakt hebben." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland wil serieus werk gaan maken van de oprichting van een regio naal overlegplatform voor werkgevers, werknemers en lokale overheid. Het idee is dat met een dergelijke 'Schouwse SER' beter inzicht komt in de beschikbare arbeidsplaatsen en het nodige personeelOok kan dit platform van belang zijn bij het aantrekken van nieuwe bedrijvigheid en het scheppen van een beter 'klimaat' voor de be staande ondernemers. Het idee voor oprichting van een 'Soci aal Economische Raad' (SER) voor Schouwen-Dui veland is een uitvloeisel van het symposium dat de gemeente begin dit jaar hield in Burgh-Haamste- de. Tijdens die bijeenkomst werd een duidelijk appèl gedaan op een betere dialoog tussen de verschillende secto ren. De wethouders D. van der Wekken (PvdA, sociale zaken) en C. Veerhoek (WD, economische zaken) verwachten dat een dergelijk overlegplatform vol gend jaar daadwerkelijk van de grond komt. Ook de Federatie van Ondernemers verenigingen Schouwen-Duiveland (FOS) is er volgens voorzitter D. Meul- blok veel aan gelegen om de regionale SER in het zadel te helpen. De koepel van middenstanders zal het initiatief als één van de voornaamste speerpun ten opnemen in het nieuwe beleidsplan voor de komende vijfjaar. De Onderne merskring Schouwen-Duiveland (grootschalige bedrijven) en de Kamer van Koophandel hebben eerder laten weten een dergelijk platform te wen sen. Meulblok ziet in het orgaan een uitge lezen kans om langdurig werkelozen aan een baan te helpen. Hij wil in dat verband onderzocht hebben of het mo gelijk is op regionaal vlak een 'financiële prikkel' te geven, zodat het voor sommige mensen met een uitke ring aantrekkelijker wordt de gang naar de arbeidsmarkt te maken. Meer inhoud Het platform dient in ogen van Meul blok ook te helpen bij het opstellen van een 'eilandbrede economische visie'. „Die wordt hier node gemist. Het ac quisitiebeleid van de gemeente stelt momenteel weinig voor. Die functie moet veel meer inhoud krijgen. Ont wikkel een eigen databank met allerlei relevante gegevens van bestaande be drijven, de groei- en vestigingsmoge lijkheden, de infrastructuur en ga daarmee actief de boer op. Het ont breekt de gemeente aan creativiteit op dat gebied. Ook hebben ze het steeds over aantrekken van externe bedrij vigheid. Op zich is daar niks mis mee, maar laten we beginnen bij het koeste ren van wat er al is." Wethouder Veerhoek is blij met de steun uit middenstandshoek. Het mo del dat de FOS voorstaat, gaat hem echter te snel. „Laat zo'n platform eerst maar eens in de praktijk bewijzen wat de meerwaarde is. Tot die tijd moe ten adviezen van die kant heel vrijblij vend zijn. Blijkt het te werken dan kunnen verplichtingen worden aange gaan. Iets dergelijks moet er alleen maar komen als je er ook écht iets mee kunt." door Rolf Bosboom GOES - Een compleet nieuw stadskantoor in Goes, met alles erop en eraan, gaat 55 miljoen gulden kosten. De fracties in de gemeenteraad wordt dat te gor tig, zo bleek gisteren tijdens een vergadering van de commissie die het bouwproject begeleidt. Vooral voor een parkeerkelder, het onderbrengen van het Cen trum voor Werk en Inkomen en het compleet vernieuwen van de inventaris is weinig steun. Twee maanden geleden werd al duidelijk dat de geraamde bouwkosten van een nieuw stadskantoor aan het Hollan- diaplein waren opgelopen van 24,1 naar 35,8 miljoen gulden. Dat had vooral te maken met de extra vierkante meters die no dig zijn om de ambtenaren te huisvesten en de enorme prijs stijgingen in de bouwsector. Voor dat geld kan de gemeente de 'basisvariant' realiseren. De kosten van de diverse 'opties' zijn nu ook in beeld en kosten samen een kleine twintig mil joen gulden: een parkeerkelder van 122 plaatsen onder het ge bouw (8,3 miljoen), een combi natie met het toekomstige Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI, 4,5 miljoen), het onder brengen van het gemeentear chief in het nieuwe pand (3,4 miljoen), extra maatregelen op het gebied van duurzaam bou wen (0,8 miljoen) en vervangen van alle tafels en stoelen (2,3 miljoen). Onbespreekbaar „Onbespreekbaar", zei H. Hoo- gerland (PvdA) gisteren over de som van 55 miljoen gulden. Ook de andere leden van de begelei dingscommissie wilden - de een wat meer dan de ander - schrap pen in de lijst met opties. Alle partijen vonden bijvoorbeeld een compleet nieuw inventaris overbodig, zolang het aanwezi ge meubilair maar aan de arbo- normen voldoen. Alleen S. de Putter (SGP/Chris- tenUnie) en M. Dieleman (CDA) hadden 8,3 miljoen over voor een parkeerkelder. De andere commissieleden vonden dat echter te veel geld. De mogelijk heid om de garage deels onder en deels boven de grond aan te leggen, blijkt ook nauwelijks goedkoper te zijn. Berekeningen komen uit op K. ven miljoen. Alle commissieleden lieten we ten nog maar weinig vertrou wen te hebben in de komst van het CWI, als onderdeel van een groot bedrijfsverzamelgeboiitf op het gebied van werk en inko men. Als daar niet binnen enke le weken duidelijkheid over is er geen contracten voor langde nge huur zijn getekend en er geen garant ie is dat de gemeente er geen geld hoeft bij te leggen dan wil de politiek die optie schrappen. Over een verhuizing van het ar chief naar het nieuwe gebous waren de meningen verdeeld Nieuwbouw is wat goedkope: dan de totale investeringen dit op korte termijn en ook in de toekomst aan het huidige pand in de Wijngaardstraat moeten worden gepleegd. PvdA'erHoo- gerland wees op de onzekerhe den in de archiefwereld, gezien de plannen van de staatssecre taris regionale historische cen tra te vormen. Een combinatie met Walcheren is daarbij niet bij voorbaat un gesloten. Wat GroenLinks, PvdA en D6S betreft, kan er ook nog steeds worden getornd aan de basisva riant. GroenLinks heeft er eer der al, gelet op de stijgendekos- ten, voor gepleit alternatieven te onderzoeken, waaronder uit breiding van het huidige pand meer thuiswerken en huisves ting op meerdere locaties (klei nere nieuwbouw in combinatie met huren elders). De andere partijen, samen een klems meerderheid, vinden dat echte: een 'gepasseerd station'. Geen uitstel Wethouder S. Heijning zei ook vast te houden aan nieuwboiw en huisvesting op één locatie es geen uitstel te dulden.We zui len kijken hoe we tegemoet kun nen komen aan de wensen van sommige partijen, zonder dat het project vertraging oploopt De bedoeling is dat de raad op 21 juni het bouwprogramma vaststelt. De architect, die d? komende weken wordt gekozen, kan daarna direct aan de slag door Esme Soesman KAPELLE - De PvdA-fractie in de gemeente Kapelle verwijt het college van burgemeester en wethouders gebrek aan een lan- getermijnvisie. B en W zouden op vele fronten tekortschieten bij het informeren van de raad. Dat blijkt uit de algemene be schouwingen van deze partij op het beleidsplan 2002-2005. Het jongste beleidsplan voor de raadsverkiezingen van volgend jaar laat goed zien wat de coali tiepartijen (CDA, WD en sinds vorig jaar SGP als vervanger van Gemeentebelang) nu eigen lijk bereikt hebben, stelt de PvdA. Dat is niet om vrolijk van te worden, luidt de conclusie. Veel uitstel danwel afstel van plannen, zonder enige toelich ting. „En als er dan een opris ping van daadkracht was, dan ging dat op een wijze waarvan iemands haren te berge rijzen." De 'operatie bedrijventerrein Smokkelhoek' wordt onder an dere als voorbeeld aangehaald. In februari ging de PvdA, even als Gemeentebelang, niet ak koord met het gemeentelijk voorkeursrecht op de grond bij het bedrij ven'terrein in Bieze- linge. Dit voorkeursrecht leidde tot opschudding bij onderne mers die nog maar net grond van de gemeente hadden aange kocht. Het voorkeursrecht be paalt dat bij grondverkoop de gemeente als eerste in aanmer king komt om de grond te ko pen. Voor de PvdA reden om kanttekeningen te plaatsen bij het handelen van het college, omdat het gemeentelijk beleid blijkbaar 'zonder enig plan in korte tijd alweer fors is bijge steld'. Dat bovendien niet met de raad is gesproken, vindt de PvdA helemaal onverteerbaar. Maar herkenbaar, want hetzelf de manco doet zich volgens de fractie ook voor bij uitbreiding van de jachthaven en uitwer kingvan de Regiovisie. Voornemen De PvdA mist ook een toelich ting op keuzes d ie gemaakt wor den als het om nieuw beleid gaat. In het oog springend is in ieder geval het voornemen jaar lijks 125.000 gulden te stoppen in de uitbreiding van personeel. De PvdA'ers denken dat er met interne formatieverschuivin gen misschien ook wat kan wor den bereikt. Daar zal in ieder geval over gesproken moeten worden, want: „Zonder geac cordeerd toekomstplan zulle: wij de automatische piloot va: elk jaar geld erbij niet onder steunen." De SGP wil over datzelfde derwerp overigens ook uitvoeri ger worden voorgelicht. Uitee: quick scan is gebleken dat dege- meente Kapelle over onvol doende menskracht beschikt Dat trekt de SGP niet in twijfel: met name de sector grondgebi heeft 'veelomvattende taken' haar bordje liggen. Wel is deze partij van mening dat het eer. onderwerp betreft dat in de raad besproken moet worden, zodat eerdere beslissingen - zoals bij voorbeeld de intensiteit van hel groenbeheer of het in beheer exploiteren van een zwembad - nogmaals in de af wegingen kunnen worden mee genomen. De WD gaat wel akkoord met de formatieuitbreiding, die 125.000 gulden kost. GOES - De Zeeuwse rock band De Niro houdt aan staande zondag 20 mei het laatste optreden voor de zomer in café De Pompein Goes. De band heeft sinds de op richting in 1995 drie cd's gemaakt. Het optreden in De Pompe begint om 17.00 uur. CDA vergadert AAGTEKERKE - Het CDA Veere houdt op 22 mei een alge mene ledenvergadering. J.M.M. Kühler- den Hollander draagt daar het voorzitterschap over aan J.J.A.M. Bruurs. Her vormd predikant L.J.Th. Heu velman houdt een lezing over politiek, met als titel: 'Christe lijke politiek, als een vreemde ling in Babyion?' De vergad" ring begint om 19.45 uur wordt gehouden in verenigings gebouw Amicitia in Aagteker- ke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 20