EU wil eind aan tabakssubsidie PvdA en VVD willen loonmatiging PZC Koop nu Leolux en verdien geld terug! Netelenbos maakt handmatig bellen in auto strafbaar Flyers voor studentenfeest ROC te heet voor directie Constantijn en Laurentien sober in de echt verbonden HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BENEDEN IM 4 Strop voor boeren in Zuid-Europa Macedonië geeft rebellen respijt a Bush sombert over energie Vitesse maakt het spannend Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 2 en 5 Prijs kerosine drukt winst KLM Eeuwige automobilist DE GROOTSTE SUOOtCtlH COLLECTIE VAN ZEELAND GORTSTRAAT 28 MIDDELBURG 0118-617652 13° 9° Minder buien Eerst veel bewolking en af en toe regen, later opklaringen met enkele buien. Maximaal 13 graden. 244e jaargang no. 117 vrijdag 18 mei 2001 losse nummers 2,00 rioor Mare Pee perkorn BRUSSEL - De Europese Commissie wil de subsidie voor tabaksboeren af schaffen. De jaarlijkse steun van ruim twee mil jard gulden voor de productie van veelal infe rieure tabak, is de anti rooklobby al jaren een doorn in het oog. Het is voor het eerst dat de Com missie - het dagelijks bestuur van de EU - unaniem de tabaks die wil afschaffen. Com missievoorzitter Prodi en Commissaris Byrne van Ge zondheidszorg waren de felste voorstanders tijdens een beslo tendebat. Commissaris Fischler van Landbouw ging pas ak koord na de toezegging dat het voor alternatieve gewassen gebruikt mag worden om een faillissement van de betrokken boeren te voorkomen. Daarop bonden ook de Griekse Euro commissaris Diamantopoulou van Werkgelegenheid en haar Spaanse collega De Palacio van Transport in. Griekenland, Italië en Spanje zijn veruit de grootste gebrui kersvan deEU-tabakssubsidie. Tweehonderdduizend mensen verdienen hun brood met de ver bouw van tabak in Europa. Het voorstel van de Commissie moet volgende maand door de Europese regeringsleiders wor den goedgekeurd. Diplomaten verwachten de nodige proble men met Spanje, Griekenland en Italië. Byrne hoopt de drie over de streep te trekken met de belofte om de subsidie 'gezon der' in te zetten. „Ik maak mij sterk voor andere vormen van inkomenssubsidie voor de be trokken boeren. Maar ik bepleit ook een geloofwaardige EU-po- litiek. Tabakssubsidies passen daar niet in", aldus Byrne. De Nederlandse Europarlemen tariër Maaten (WD), spreekt van een 'doorbraak' in het be leid. Hij meent dat de EU 'zichzelf belachelijk' maakt door jaarlijks twee miljard steun te geven aan de tabaks teelt. „Hoe kun je nu waarschu wen tegen roken en reclame voor sigaretten verbieden, als je tegelijkertijd de tabaksteelt subsidieert?" GPD door Roelf Reinders MIDDELBURG - Het eerste echte hete ROC studenten feest, staat er op de mei- maandflyer van de Middel burgse discotheek The Night- train. Op de aparte flyer voor het feest heet het Erotic Stu dent Party For Boys Girls. Met ergens tussen die regel het logo van het ROC Zeeland. En daar was de directie niet echt blij mee. Op de flyer is het logo één maal klein te zien. Eén keer te veel, aldus de directie. „Wij hadden geen toestemming voor het gebruik van ons logo gegeven", aldus directielid Jan Roovers. „Wij hebben dat logo ontwikkeld en niemand mag daarmee aan de haal. De directie vroeg The Night- train om opheldering. Zo'n 250 flyers zijn teruggehaald. De rest van de duizend flyers was al weg. „Er werd erg sterk op het logo en onze naam gespeeld", zegt Roovers. De directie gooide het op het gebruik van het ROC-logo zonder toestem ming, zegt eigenaar Mario Spetic van The Nighttrain. „Maar tussen de regels viel te beluisteren dat ze niet met een erotisch feest geassocieerde wilden worden." Een lid van het organiserende scholierencomité denkt ook dat het erotische het ROC heeft afgeschrikt. „Dat is wel een beetje preuts, maar ook wel weer begrijpelijk." De kleurige folder om feest gangers te werven, belooft vanavond vanaf 23.00 uur in discotheek The Nighttrain een groot Fata Morgana-feest 'met de lekkerste shooter boys and girls, topless barbedie- ning, spetterende erotische acts etc.' Spetic zegt dat de disco zelf heeft aangeboden om de flyer terug te halen. SKOPJE - Rust overheerste gis teren in het noorden van Mace donië nadat het ultimatum dat de regering aan de Albanese re bellen had gesteld, was verstre ken. De autoriteiten in Skopje hadden de opstandelingen tot 12.00 uur de tijd gegeven om de door hen bezette dorpen in de streek te verlaten. Korte tij d na afloop van het ulti matum liet de Macedonische president Trajkovski weten dat het leger het staakt-het-vuren voor onbepaalde tijd zou hand haven, en geen groot offensief tegen de rebellen zou beginnen. Deze beslissing moest volgens Trajkovski niet worden uitge legd als een teken van aarzeling. Ook zei Trajkovski te willen la ten zien dat zijn land een vreed zame oplossing van de proble men nastreeft en een bloedbad probeert te voorkomen. Volgens hem kan het leger de opstandige Albanezen in een dag of twee verslaan. „Maar dit is niet een militair probleem, dus moet er alles aan gedaan worden een op lossing voor de lange termijn te vinden." RTR/DPA pagina 5: waarom Macedonië niet explodeert Prins Constantijn geeft Laurentien Brinkhorst na de huwelijksvoltrekking een handkus. door Bernice Breure en Berrit de Lange DEN HAAG - Prins Constantijn en Lau rentien Brinkhorst zijn gistermiddag in Den Haag voor de wet getrouwd. De so bere ceremonie werd gehouden in het voormalige stadhuis aan de Javastraat, in aanwezigheid van familie en vrienden. Enkele honderden toeschouwers juich ten het bruidspaar toe. Ook Willem- Alexander en Maxima Zorreguieta wer den enthousiast onthaald door het pu bliek. Het huwelijk werd voltrokken door bur gemeester Deetman. „Den Haag is zeer vereerd om tussen Brussel en Londen de stad te zijn waar dit allemaal gebeurt", liet hij het bruidspaar weten. Een speci aal welkom was er voor de 89-jarige prins Bernhard. „Het is toch heel bijzon der is dat u opnieuw aanwezig kunt zijn bij de trouwerij van één van de kleinkin deren." Na de plechtigheid bleef het zoenen door het echtpaar uit. Constantijn beperkte zich tot een handkus: „Zoenen doen we alleen op ons eigen commando." De getuigen van Laurentien waren haar broer Marius en haar vriendin Sophie van de Wouw. Voor Constantijn zetten zijn broer Johan Friso en Mikkel Hofstee, een studievriend uit Leiden, hun handte kening. Na de voltrekking van het burgerlijk hu welijk werd in besloten kring een dejeu ner op Huis ten Bosch gehouden. Aan het einde van de middag vond een receptie foto Marcel Antonisse/ANP voor ruim vijfhonderd gasten plaats op Paleis Noordeinde. Ook daar stonden nog Oranjefans te wachten om een glimp van het koninklijk gezelschap op te van gen. Morgen volgt de kerkelijke inzege ning. Dan worden ook tal van koninklij ke gasten uit het buitenland verwacht. GPD pagina 10: het is dik aan aanhang Oranje geniet Maxima praat honderduit Zeeuwen in klederdracht (Advertentie) 19 mei 2001 door Jaco van Lambalgen en Hans Gertsen DEN HAAG - PvdA en VVD vinden dat werkgevers en werk nemers nieuwe afspraken met elkaar moeten maken om de loonstijging in de hand te hou den. De fracties vrezen dat de concurrentiepositie van Neder land wordt aangetast door de stijgende lonen. PvdA'er Crone pleit voor een nieuw akkoord van Wassenaar. Dat is het befaamde akkoord uit 1982 tussen werkgevers en werknemers, waarin de bonden hun looneisen matigden in ruil voor arbeidstijdverkorting. Wat financieel woordvoerder Van Beek van de WD betreft, hoeft het niet direct een nieuw akkoord te worden. „Dat is weer zo zwaar. Maar het zou wel erg goed zijn als beide partijen zich met elkaar over de ontwikkelin gen zouden buigen en bepalen wat hun rol daarin moet zijn", aldus Van Beek. Volgens hem dreigen de looneisen van de bonden voor 2002 nog hoger uit te vallen dan die voor dit jaar. De fracties reageren daarmee op de waarschuwende woorden van president Wellink van De Nederlandsche Bank woensdag in een gesprek met de financiële experts van de Tweede Kamer. De internationale concurren tiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven dreigt in gevaar te komen door de hoge looneisen, Onzinnig (Advertentie) LEOLUX (Advertentie) Benieuwd of u in de prijzen valt? Kijk dinsdag naar de StaatsloterijShow op RTL4 om 20.30 uur. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. -3^< Zuidweg 20A, Zonnemaire 0111-401318. Maandag gesloten vrijdagavond koopavond. www.interieur-paauwe.n Spelle beslissers kunnen nü nog geld verdienen op Leolux. Bestellen vóór 27 méi kan u veel geld besparen. Kom dus naar Zonnemaire voor meer info. l!' De Amerikaanse president Bush (midden) geeft ruim baan aan de olie-, gas- en kolenindustrie in zijn gisteren gepresenteerde 'energieplan voor de 21ste eeuw'. De Republikeinse leider zegt dat het energie tekort van de Verenigde Staten sinds de oliecrisis van de jaren zeventig niet meer zo groot is geweest. Vitesse heeft gisteravond de spanning in de strijd om Euro pees voetbal uiterst spannend gemaakt. De Arnhemmers wonnen uit bij Ajax met 1-2. Daardoor staan drie clubs (Ajax, Vitesse en FC Utrecht) op de gedeelde vierde plaats met 55 punten uit 32 wedstrijden. Roda JC staat nu Q met een punt meer op plaats drie. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9: huwelijk: 10; trends: 11,12,13en 14; zeeland: 17,18,19,21,23 en 25; sport: 27, 28,29 en 32. door Koos van Wees en Gerlach Hochstenbach DEN HAAG - Handmatig bel len in de auto wordt vanaf begin volgend jaar strafbaar. Ook het bellen op de bromfiets wordt verboden. Wie achter het stuur wil bellen, moet een handsfree- set aanschaffen. Minister Nete lenbos (Verkeer) hoopt zo de verkeersveiligheid te vergroten. Nog onduidelijk is welke straf bellende bestuurders te wach ten staat. Verwacht wordt dat Justitie aansluit op soortelijke overtredingen, zoals het niet dragen van een gordel. Daarop staat negentig gulden boete. Het voornemen van de minister komt enigszins als een verras sing. Eerder weigerde ze maat regelen te nemen, omdat vol gens haar dan ook andere handelingen in de auto, zoals het verwisselen van een cd'tje, verboden moeten worden. Volgens een woordvoerster is Netelenbos tot haar omslag in denken gekomen, omdat het aantal slachtoffers als gevolg van bellen toeneemt. Hoewel de wet nu ook al verbiedt hande lingen te verrichten die de vei ligheid in gevaar brengen, blijkt dat weinig bestuurders af te schrikken. De Tweede Kamer is ingenomen met het plan. Alleen denkt WD-er Niederer dat het verbod moeilijk te handhaven is. ANWB-directeur G. van Woer- kom is het met hem eens. „Een echte aanpak van het probleem ontbreekt." Volgens hem wordt de suggestie gewekt dat hands- free bellen veilig is. „En dat is een foute suggestie." Verkeers veiligheidsorganisatie 3VO is blij met het voorstel. GPD pagina 2: commentaar aldus Wellink. Hij verwacht dat de inflatie hoger zal uitkomen dan de twee procent waar mi nister Zalm van uitgaat. (Advertentie) In een eerste reactie noemt de FNV een vernieuwing van het akkoord van Wassenaar 'een beetje onzinnig'. Woordvoerster Tieman: „Het komt allemaal uit de koker van Wellink. Die be weert dat de Nederlandse con currentiepositie is verslechterd tot het niveau van 1987, maar volgens ons, en ook volgens het CPB klopt daar niets van. Als je de cijfers vergelijkt, doet Ne derland het wat economische groei en werkgelegenheid be treft nog beter dan onze buur landen. Van een dramatische verslechtering van onze concur rentiepositie is geen sprake." Dat de inflatie fors is gestegen, bestrijdt de FNV-vakcentrale niet, maar dat is niet de schuld van de bonden. „Dat de inflatie nu rond de vijf procent be draagt, ligt aan zaken als de be lastingherziening en de verho ging van de BTW en de hoge vlees- en benzineprijzen", aldus Tieman. De werkgeversorganisatie VNO/NCW is minder laconiek. Net als de FNV vinden de werk gevers de vraag of er een nieuw akkoord van Wassenaar nodig is op dit moment voorbarig, maar ze onderschrijven de zorgen en analyse van Wellink. GPD voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- I I I I I I I I TT~1 handtekening- 8 713214 0000021 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) D, noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Over het hele jaar zag de Koninklij ke Luchtvaart Maatschap pij de winst met 6,6 miljoen groeien tot 170 miljoen gulden. Dat hadden nog mooiere cijfers kunnen zijn als de kerosine begin dit jaar niet fors duurder was gewor den. Middelburger J. Brust is misschien wel de oudste automobilist in Neder land. Volgende week hoopt hij zijn honderdste verjaardag te vieren. Niet thuis, maar in Portugal waar hij met zijn 31-jarige zoon naar toe vliegt. "We hebben een auto be steld, die staat klaar in Lissa bon."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1