Fabrieken passen niet in Gapinge Hulde na vier natte tochten Restauratie pakhuis nadert voltooiing PZC College Veere belooft zo snel mogelijk huizen bij te bouwen Goese wijk wil geen asielzoekers als buur fr v- w 19 Man gewond door val in put Boete voor bezit werpmes Vernielingen aan school Bruinisse Portemonnee van Vlissingse gerold Bromfietser gewond bij val Winkeldief krijgt boete Stropers lopen in de val Ruimte voor woningbouw Skeelers weg Open tuin Verkoop grond levert Vlissingen miljoenen op Zangdienst Jaarmarkt Goes onderzoekt extra ontsluiting De Poel I RITTHEM - Een 24-jarige Middelburgse werknemer van een bedrijf is woensdagavond omstreeks half twaalf in een put ge vallen en gewond geraakt. Tijdens zijn werkzaamheden aan de Frankrijkweg in Ritthem werd de man door een ketting geraakt, waardoor hij in de put viel. De ketting zou door magnetische kracht in de richting van de man zijn gevlogen. De Middelburger is met letsel aan het ge zicht en nektrauma overgebracht naar het ziekenhuis in Vlis- singen. VLISSINGEN - De politie heeft bij een verkeerscontrole op de Boulevard de Ruijter in Vlissingen gistermorgen omstreeks half zeven een man aangehouden die een werpmes bij zich had. De man kreeg een bekeuring. BRUINISSE - Tussen woensdagavond acht uur en gistermor gen zijn vernielingen aangericht aan een schoolgebouw in Bruinisse. Een basketpaal werd kromgebogen en er werd een ruit ingegooid. Het schade bedraagt een paar honderd gulden. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg is gistermorgen tussen elf uur en half twaalf de portemonnee gerold van een 22-jarige Vlissingse. De portemonnee, met daarin een paar honderd gulden en een identiteitskaart, werd weggenomen uit haar schoudertas. NIEUWDORP - Een 41-jarige bromfietser uit Vlissingen is woensdag gewond geraakt toen hij op de Frankrijkweg bij Nieuwdorp moest uitwijken voor een auto en daardoor ten val kwam. De 21-jarige Kapellenaar die de auto bestuurde, reed een uitrit uit en zag de bromfietser door de laagstaande zon over het hoofd. De Vlissinger werd met verwondingen aan het been in een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De brommer werd flink beschadigd. VLISSINGEN - Een 57-jarige Vlissinger is gisteren rond het middaguur aangehouden in de Gamma in zijn woonplaats voor winkeldiefstal. Hij werd heengezonden met een boete van 250 gulden. VLISSINGEN - In het Krammer-Volkerak, in de directe om geving van de Slikken van de Heen, hebben buitengewone op sporingsambtenaren van de provincie Zeeland en Zuid-Hol land, de politie te water uit Willemstad en een jachtopzichter twee stropers uit Bruinisse en Huizen (Noord-Holland) aan gehouden. Zij waren in het bezit van 24 aalfuiken en vijftien kilo levende paling. De opsporingsambtenaren waren de stro pers al twee weken op het spoor. Woensdagavond werden zij op heterdaad betrapt. Om zeven uur haalde de politie ze van het water. Om te voorkomen dat de stropers zouden vluchten via de Krammersluis, was uit voox-zorg de deur gesloten. De boot wei-d vervolgens richting jachtsluis gedirigeerd, waar de politie de twee heeft vei-hooi-d. Omdat vermoed werd dat de stropers informatie achterhielden, is gisteren nog gedregd. Daarbij kwamen nog eens acht fuiken boven water. dnnrMiriam van den Broek DOMBURG - Gapinge kan in de uekomst misschien woningen bouwen op de plaats van de alu minium verwerker aan de Van Reigersbergstraat. De fabriek moet dan wel verhuizen naar een bedrijventerrein elders in Veere. Ook het perceel van het kraanverhuurbedrijf aan de Vriezenveenseweg kan later worden opgevuld met wonin gen, Dat staat in de Structuur- visie Gapinge van stedenbouw kundig bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft. De structuurvisie is een eerste aanzet om te komen tot een nieuw bestemmingsplan voor Gapinge. Aan de hand van deze visie wordt gediscussieerd over de toekomst van het dorp. Dat moet leiden tot het nieuwe be stemmingsplan voor de be- bouwdekom. Uitgangspunt van destructuurvisie is dat Gapinge zoveel mogelijk behouden moet blijven. De gemeente moet wel de komst van nieuwe voorzie ningen stimulei-en, zegt het stedenbouwkundig bureau. Lo kale, kleinschalige bedi-ijven kunnen blijven. Ze dienen bo vendien de kans te krijgen zich ie ontplooien. Grote bedrijven moeten overwegen naar een van degrotere bedrijventerreinen in degemeente te verhuizen. Gapinge wordt gekenmerkt door eenvoud. Het dorp bestaat MIDDELBURG - Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Stadsschuur in Middelburg, is iussen dinsdag en gisteren, een paar skeelers gestolen. De auto was niet op slot. De skeelers zijn bijna duizend gulden waard. door Rolf Bosboom GOES - Bewoners van de Roo seveltstede in Goes maken be zwaar tegen de verplaatsing van ten 'doorgangshuis' voor al leenstaande minderjarige asiel zoekers (AMA's) in hun buurt. Zij vrezen onder meer overlast on waardedaling van de koop woningen. Gisteren overhan digden zij enkele tientallen handtekeningen aan wethouder 11't Hart. IndeRooseveltstede 62 bestaat aienige tijd een doox-gangshuis, waar AMA's tijdelijk kunnen BIGGEKERKE - De rotstuin aan de Dorpsstraat 38 in Bigge- kerke is morgen open voor publiek. Tijdens de open dag kunnen bezoekers informatie en over de aanleg van de rotstuin. Er is ook infox-matie vrijdag 18 mei 2001 uit een verzameling woningen aan rustige straten. Het is de kleinste kern van de gemeente en een ouder kerkdorp. Gapinge is gebouwd op een kreekrug en dat is nog te zien aan de karak teristieke lintbebouwing langs de Gapingseweg, de Dorps straat en de Kreekweg. De aluminiumfabriek aan de Van Reigersbergstraat past wat maat en schaal betreft, niet bin nen de kern, staat in de struc tuurvisie. Er moet daarom naar gestreefd worden cle fabriek te verplaatsen naar het bedrijven terrein in Serooskerke of Kou- dekerke. Dat geldt ook voor het gedeelte van het perceel aan de Vriezenveenseweg. Deze plek komt in aanmerking voor een zogenoemde inbreidingsloca- tie, een locatie voor nieuwbouw tussen de bestaande bebou wing. De huidige bedrijvigheid kan misschien verplaatst wor den naar de grotere bedrijven- teiTeinen van Veere. Korenmolen In het gebied bij de korenmolen aan de Dorpsstraat mag geen hoge bebouwing komen en ook geen hoge beplanting. De molen is namelijk omringd met een be schermingszone van honderd meter. De Schellachseweg wordt evenmin een inbreidings- locatie. Dat komt door de cul tuur-historische waarde van het gebied. Het dorp heeft aan deze kant een waardevol silhouet. Aan de zuidzijde van Gapinge, nog onder de nieuwbouwlocatie Schotsehoek, is uitbreiding van het dorp wel mogelijk, ,,Maar", vindt het bureau, „voor deze plek moet alleen gekozen wor den, als het niet mogelijk is een van de twee inbreidingslocaties te ontwikkelen." Bewoners van Gapinge kunnen 28 mei vanaf 20.00 uur over het plan meepraten. Met een cadeautje of bloemen leggen deelnemers de laatste vierdaagse-meters af. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Twaalfhonderd kinderen en volwassen hebben de afgelopen vier da gen regen en storm doorstaan tijdens de 41- ste editie van de avondvierdaagse in Vlis singen. De wandelaars werden gisteren op de laatste dag feestelijk onthaald door fa milie en vrienden. Met spandoeken, vlaggen van Vlissingse basisscholen en veel bloemen verzamelden de lopers zich voor het Theo van Doesburg- centrum. Vanaf die plek legde het gezel schap onder begeleiding van een muziek korps de laatste meters af naar het Baskens- burgplein. Daar werden de verdiende me dailles opgehaald, „Het was dit jaar erg slecht weer", zegt de achtjarige Kayleigh Sijnstra die voor de derde keer de vierdaag se liep. „Vooral maandag en dinsdag was het heel erg slecht. Hagel hebben we net niet gehad, maar wel veel regen." Toch heeft het meisje geen moment gedacht aan stoppen. „Nee hoor, waarom? Woensdag en vandaag viel het hartstikke mee." Ja, het stormde wel, maar dat vond ze niet erg. Ook DebbyBoogerd die de vierdaagse mee liep met een groep kinderen van de Theo Thijssenschool, vindt dat het dit jaar weer goed is gegaan. „Dinsdag was het wel nood weer, maar we zijn gewoon doorgegaan. De kinderen vonden het niet erg." De deelnemers konden kiezen uit een tocht van vijf kilometer of van tien. Iets meer dan cle helft van de deelnemers liep de kortste route, weet een medewerkster van de orga niserende wandelsportvereniging De Vro lijke Tippelaars. Ook waren er meer deelne mers dan vorig jaar. verblijven, in afwachting van verdere stappen in hun proce- dure. Woningbouwvereniging RWS wil het huis verplaatsen naar Rooseveltstede 63. Reden is de ingrijpende opknapbeurt die dit deel van de Goese Polder ondergaat. De opvang komt, als het aan de RWS ligt, in een deel van de Rooseveltstede waar re latief weinig zal veranderen. De bewoners vinden het onverteer baar dat het doorgangshuis juist bij hen in cle buurt komt. De kans op overlast is volgens hen groot en hun ervaring is dat er ook weinig zorg aan de wo ning wordt besteed. „Wij heb ben niets tegen asielzoekers op zich, maar de wijk gaat hierdoor verarmen en niet verrijken", zo staat in een verklaring. De laatste hand wordt gelegd aan de restauratie van het voormalige pakhuis van de Middelburgse Commercie Compagnie aan de Balans. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis over bijzondere soorten bollen. De open dag begint om 10.00 uur. VLISSINGEN - De grondver- koop in Vlissingen zit in de lift. Het college verwacht bovenop de beslaande reserve grondex ploitatie van 4,5 miljoen gulden binnenkort nog eens 3,9 miljoen gulden bij te kunnen schrijven. De toename is een direct gevolg van cle snelle uitgifte van kavels grond in Lammerenburg, Koop mansvoetpad in Oost-Souburg en cle Beukenstraat/Platanen- straat. De gemeente verwacht de komende jaren nog meer ka vels te kunnen verkopen. Het heeft grond in eigendom voor uitbreiding van Lammeren- burg, Baskensburg III en Sou burg-Noord. Middengebied Of de verkoop van de kavels goed is voor de reserve grondex ploitatie is nog maar de vraag. Het gemeentebestuur staat voor grote investeringen in het KSG- terrein, hei-structurering van het Middengebied en verdere ontwikkeling van de binnen stad. Daarnaast verwacht het college in toenemende mate re kening te moeten houden met schadevergoedingen als gevolg van de bouwplannen, Vorig jaar werd al bijna negen ton uitge keerd aan mensen die windhin- der ondervinden van de hoog bouw op de boulevard. Het college stelt in een notitie dat bij kleine inbreidingsplarmetjes en bij reconstructie rekening ge houden moet worden met ver lies. MIDDELBURG - Het voorma lige pakhuis van de Middel burgse Commercie Compagnie aan de Balans is bijna klaar. In opdracht van de BV Monumen- tenbeheer wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de cas co-restauratie. In het rijksmo nument komen drie grote koopappartementen op de ver diepingen en op de begane grond kantoren en expositie- en opslagruimte voor de Stichting Kunstuitleen Zeeland. 1 Het pakhuis zou aanvankelijk in december vorig jaar klaar zijn. Door miscommunicatie tussen de opdrachtgever en de architect is de oplevering vijf maanden vertraagd. De BV Monumentenbeheer, die oude, verwaarloosde panden in Middelburg aankoopt en res taureert, heeft drie miljoen gul den gestoken in de restauratie. De kopers van de appartemen ten moeten zelf ook nog enkele tonnen betalen voor sanitair, keuken en scheidingswanden. „Het is een uniek monument", zegt Wally van der Veur, sectie hoofd bouwkunde van de ge meente. „Het is één van de wei nige gebouwen, die niet in de rooilijn van de straat staan. Daarnaast is het natuurlijk heel bijzonder dat een pakhuis mid denin de stad stond, ver weg van de haven." Het pakhuis werd rond 1600 ge bouwd. Het verving soortgelijke gebouwen aan de Blauwedijk, die plaats moesten maken voor het Kanaal door Walcheren. La ter kreeg het een dubbelfunctie. door Rolf Bosboom GOES - Bij de aanleg van de rondweg om de wijk Nieuw- West in Goes gaat de gemeente nog eens goed kijken naar de si tuatie in de buurt van de Akker- distelstraat. Het gaat daarbij niet alleen om een veilige over steek voor de fietsers, maar ook om een extra ontsluiting voor autoverkeer richting bedrijven terrein De Poel I. Wethouder M. 't Hart zegde dat gisteravond tijdens de raads- Tot 1889 was het ook in gebruik als waag waar goederen werden gewogen en verhandeld. Dat verklaart ook het ruime binnen plein voor het monument, waar in vroeger tijden de paarden en wagens stonden te wachten. In 1860 ging het pakhuis over naar de Wést Indische Compagnie. De laatste gebruiker was het de pot voor bodemvondsten. Het gebouw verkeerde bij de aankoop in redelijke staat. „Ze- vergadering toe, mede naar aanleiding van kritische opmer kingen van de fracties van GroenLinks en CDA. Die acht ten de voorziene fietsoversteek ter hoogte van de Akkerdistel- straat, met een brede midden berm, voorlopig wel veilig, maar voorspelden problemen als de rondweg op termijn wordt verlengd. A. van Oosten (Groen Links) pleitte ervoor nu al voor uit te denken. Hij opperde een stoplicht voor fietsers of de aan leg van een rotonde. ker als je nagaat hoe oud het pand is. Het was goed onder houden", weet Van der Veur. „Verval komt meestal als er sprake is van lekkage. Maar om dat het pakhuis altijd in gebruik is geweest, is het goed onder houden." Balken Karakteristiek aan het pakhuis is het grote voorplein, het hijs- omament en de deuren op de verdiepingen. De verdiepings vloeren waren heel zwaar uitge voerd met zware balken van twintig bij dertig centimeter om de zware last te kunnen dragen. De balken werden op hun beurt weer ondersteund door kruis- liggende balken en pilaren. De restauratiewerkzaamheden be stonden hoofdzakelijk uit hout en metselwerk. „Echte proble men zijn we niet tegen gekomen. Na restauratie is het in- en het exterieur authentiek. We heb ben niets verwijderd. Het enige dat gedaan is, is het specifieke karakter van het pakhuis op een creatieve manier te gebruiken voor woningen. Behoud van het monument en het opnieuw ge bruiken zijn de doelstellingen van de BV Monumentenbe heer", aldus Van der Veur. door Ab van der Sluis DOMBURG - B en W van Veere willen voor het einde van het jaar de achterstand in nieuw te bouwen woningen inlopen. In juni al krijgt de gemeenteraad te horen welke locaties in aanmer king komen voor het uitgeven van kavels. Uit een tussentijdse evaluatie kwam vorige maand naar voren dat de gemeente de afgelopen drie jaar dertig wo ningen te weinig had gebouwd. Wethouder L. Wisse (CDA) kreeg gisteren tijdens de raads vergadering forse kritiek te ver duren van de SGP-fractie ert van zijn eigen partij. „Als wij straks weer bij gedeputeerde Van Zwieten op het matje moe ten komen wanneer wij nieuwe woningen willen bouwen", be toogde R de Visser (SGP), „dan zal hij zeggen: je krijgt er min der want je hebt niet alles ge bruikt. Het volgende college van B en W zit dan met de ge bakken peren. Dit is niet te ver kopen aan onze burgers. We moeten deze collegeperiode het volle aantal woningen bou wen." P. Hengst van de christen-de mocraten noemde de achter stand 'spijtig', omdat het college bij vrijwel alle dorpsbezoeken te horen kreeg dat er meer hui- VLISSINGEN - In kerkgebouw de Schaapskooi in de Vlissingse wijk Papagaaienburg wordt za terdag een zangdienst gehou den. Het thema van de dienst is 'zin gen uit jehart'. Erstaan liederen op het programma die makke lijk mee te zingen zijn. Ook zul len er gedichten gelezen wor den. De dienst begint om 16.30 uur. VLISSINGEN - Op vrijdag 25 mei vindt in Vlissingen de Ruy- ter-Jaarmarkt plaats. Tijdens cle markt strijden 25 standwerkers om de Michiel de Ruyter bokaal. Daarnaast zijn er 75 gewone marktkraampjes. De markt begint om 9.30 uur en concentreert zich rond het Zee manserve en de Lange Zelke. Voor kinderen is er een spring kussen en een draaimolen. zen nodig zijn. Hij maande zijn eigen wethouder tot spoed en eiste van hem een toezegging dat nog dit jaar de achterstand is ingelopen. „Eind dit jaar moet de achterstand nul zijn. De tijd dringt." Vraagprijzen Wisse noemde de opmerkingen terecht. Hij gaf een aantal oor zaken voor de te trage bouw: moeizame onderhandelingen met grondeigenaren, bezwaar schriften die bestemmingsplan nen vertragen en hoge vraag prijzen. Hij beloofde de gemeenteraad zo snel mogelijk de achterstand in te zullen lo pen. Voor het einde van het jaar is de uitgifte van kavels een feit. De SGP vond die toezegging on voldoende. Het diende een wij zigingsvoorstel in, waarin het college van B en W de opdracht kreeg de minder gebouwde wo ningen alsnog te realiseren. Bo vendien moet het college de nadruk leggen op huizen voor starters, ouderen en jongeren. Na een korte schorsing besloot het college het voorstel onge wijzigd over te nemen. B en W kwamen met een extraatje: alle inwoners van de gemeente Veere kunnen inschrijven op een wo ning. Normaal gesproken ko men alleen bewoners in aan merking die in het dorp wonen waar de huizen worden ge bouwd. Advertentie redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J, van den Broek K: L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet i www.pzc.nl I E-mail: web@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19