Geen referendum Middelburg 17 Vlissingse moet kind afstaan aan vader in Griekenland Wissenkerkse ouders voeren weer actie voor schooldirecteur Predikant op non-actief na aangifte seksuele misdraging De allerhoogste internet- spaarrente van Nederland Zeewater krijgt een schuimkraagje Met hoge salarissen werk je geen wachtlijsten weg Volgens B en W komen nieuwe regels te laat voor opvolging Spar zeeuwse almanak Ledigheid PZC MIDDEN vrijdag 18 mei 2001 Hnnr Roelf Reinders TERNEUZEN - De eisen van de vakbonden in de strijd om de ziekenhuis-CAO zijn slecht voor de aanpak van de wacht- lijsten.Dat zegt directeur P. Rademacher van Ziekenhuis Zeemvs-Vlaanderen. Als de vakbonden gelijk krijgen, zegt Rademacher, zijn ziekenhui- zen gedwongen de loonsverho ging voor een deel uit de wachtlijstgelden te halen. „We moeten het geld toch ergens vandaan halen", aldus de zie kenhuisdirecteur. „Maar met salarissen werk je geen wacht lijsten weg." Minister Borst geeft ziekenhuizen wachtlijst middelen om de wachtlijsten te bestrijden. Bovendien, stelt Rademacher, gaat inwilliging van de eis om een forse loons verhoging ten koste van het streven om meer verpleegkun digen in de ziekenhuizen te krijgen. „Je kunt als zieken huis het geld maar één keer uit geven. Dus als je het besteedt aan hogere lonen, belemmert dat de uitvoering van de wens om meer handen aan het bed te krijgen." De onderhandelin gen over de ziekenhuis-CAO zitten muurvast. Al zo'n twee weken praten de bonden en de werkgeversorganisatie Neder landse Vereniging van Zieken huizen niet met elkaar. De bon den willen een loonsverhoging van 12,8 procent voor twee jaar, de ziekenhuizen willen niet verder gaan dan 9 procent. In de ziekenhuizen in Vlissin- gen en Goes zijn vandaag ac ties in de vorm van zondags diensten. In locatie De Honte in Terneuzen van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen draait personeel van de operatieka mer een zondagsdienst. pagina 25: acties zijn contraproductief door A.J. Snel VLISSINGEN - De Vlissingse Pascale Terlaak (32) moet haar vijfjarige zoontje Dinos laten terugkeren naar diens Griekse vader. De jongen mag tot 1 juli in Vlissingen blijven. Op die manier kan hij het schooljaar afmaken. Daarna dient hij ech ter terug te keren naar het ei land Poros in zijn geboorteland. De kinderrechter in Middelburg heeft dat besloten. Daarmee wordt uitvoering ge geven aan het Haags Verdrag, waarin is vastgelegd dat ont voerde kinderen naar het land van herkomst terug moeten. De vader van Dinos heeft de voog dij over zijn zoon. Op 1 februari kwam Pascale Terlaak met haar zoontje naar Nederland. Zij trok in bij haar moeder in Vlissingen. Terlaak stelt dat haar man Jorgos zich in de afgelopen vijf jaar niet met de opvoeding van zijn zoon be moeid heeft, dat zij door haar man financieel niet in staat ge steld werd om voor het kind te zorgen en dat derhalve voor haar en Dinos geen toekomst in Griekenland is weggelegd. Pascale Terlaak meent dat zij als moeder als eerste in aanmer king komt om haar zoon op te voeden. Zij wil dat in Nederland doen. Terlaak is van oordeel dat in het Haags Verdrag geen rekening gehouden wordt met de belan gen van het kind. Verder stelt ze dat de Nederlandse Centrale Autoriteit, die voor het ministe rie van Justitie het verdrag uit voert, zich overijverig en hard vochtig opstelt. De Centrale Autoriteiten in an dere landen spannen zich aan zienlijk minder in als het erom gaat kinderen die in Nederland zijn geboren, terug te brengen. Kamerleden De moeder van Dinos wordt in haar opvattingen gesteund door de Tweede-Kamerleden B. Dit- trich van D66 en S. Buijs van het CDA. Buijs: „We hebben de mi nister van Justitie vorig j aar ok tober gevraagd een protocol op te stellen waarin wordt vastge legd dat bij uitvoering van het Haags Verdrag de belangen van het kind moeten worden afge wogen. De minister heeft toege zegd dat hij met zo'n protocol zou komen. Ik ken de zaak Ter laak niet. Mogelijk geeft bestu dering van de stukken aanlei ding de minister nader te ondervragen over zijn toezeg ging-" De moeder van Dinos overweegt nog of ze tegen de uitspraak van de kinderrechter in beroep zal gaan. Kans „Maar ik weet niet of ik veel kans maak. Als het absoluut moet, ga ik met Dinos mee terug naar Griekenland. Ik laat hem nooit in de steek. Mijn man en ik hebben intussen uitvoerig con tact gehad en hij heeft gezegd dat hij mij wel tegemoet wil ko men. We willen geen van beiden de ander het kind afpakken. Misschien kunnen we dus iets regelen, maar dat moeten dan wel afspraken zwart op wit worden. Ik hoop in ieder geval dat het Haags Verdrag nog eens goed wordt bekeken en aange past. Als ik daar niet mee gehol pen ben, dan hebben andere moeders er misschien in de toe komst iets aan." Teleurgesteld De raadsman van Terlaak, de Bredase advocaat J. Schoenma kers, toonde zich gisteren te leurgesteld over het vonnis. „Er is geen onderzoek ingesteld naar de omstandigheden waar in Dinos in Griekenland komt te verkeren. Aan de andere kant, er is wel enigermate rekening gehouden met de belangen van het kind. Hij mag het schooljaar afmaken en er is geen organisatie als Jeugdzorg ingeschakeld om te zorgen dat hij naar Griekenland wordt teruggebracht. Dat had tot een drama kunnen leiden. Nu heeft de moeder tijd om haar gedachten te bepalen over de toekomst van haarzelf en haar kind." door Rob Paardekam WISSENKERKE - Actievoe rende ouders van kinderen van openbare basisschool De Vliete in Wissenkerke hebben gisteren opnieuw actie gevoerd om Ron Meuldijk tot directeur benoemd te krijgen. Ze blokkeerden de achteringang van het gemeen tehuis en bombardeerden de ge meente Noord-Beveland voor één dag tot 'gemeente van list en bedrog'. De ouders strijden al weken voor de benoeming van Meul dijk. Volgens hen heeft hij de af gelopen anderhalf jaar als plaatsvervangend directeur prima gefunctioneerd. De ge meente heeft echter een sollici tatieprocedure op gang gezet en heeft Meuldijk dringend ver zocht niet mee te solliciteren. De reden daarvoor is volgêns ver antwoordelijk wethouder A. Dees van 'persoonlijke aard'. Nadat ze hun kinderen eerder al een dag van school hielden, stel den de ouders de gemeente een week geleden een ultimatum: öf Meuldijk wordt per 1 juni be noemd tot directeur of er volgt een nieuwe grote publieksactie. Het werd dat laatste. straat, hepen ouders in witte pakken rond om langskomende auto's en fietsen te ontsmetten. Volgens hen moeten de mensen beschermd worden tegen het vi rus van list en bedrog en de com municatie-ziekte, die in de ge meente heersen. Het gesprek tussen de gemeente en de medezeggenschapsraad (MR) van de school, dat vandaag zou plaatsvinden, is verschoven naar maandag. De gemeente zou een kandi daat-bemiddelaar voorstellen, maar de MR heeft meer tijd no dig om zich op haar standpunt te beraden. W. van den Berge, woordvoerder namens de ou ders, weet in ieder geval wel wat hij wil. „Wij gaan niet met een bemiddelaar rond de tafel voor Ron Meuldijk officieel tot direc teur is benoemd." (Advertentie) Vriendelijk Hoewel de gemeente met een nieuwe bezetting van het ge meentehuis rekening had ge houden, bleef de actie 'vriende lijk'. De achteringang van het ge meentehuis werd geblokkeerd en aan de voorkant, in de Voor- Kijk nou toch eens. Schan dalig toch!", riep een vrouw dezer dagen bij het betreden van een winkel in de Vlis singse binnenstad. Haar gramschap werd veroor zaakt door een groep van zes mannen in oranje hesjes. De heren werden geacht een re paratie aan het wegdek te verrichten, maar daar ston den hun hoofden kennelijk niet zo naar. Ze leunden be gaafd op hun schop, alsof ze model stonden voor een foto graaf die bij gebrek aan licht een tijdopname moet maken. De boze vrouw kreeg onmid dellijk bijval. Zowel van de winkelier als van enkele an dere klanten. Er klonken knorrige opmerkingen over het belastinggeld dat daar buiten aan het vervluchtigen Tot een van de klanten tot de ontdekking kwam, dat hij deel uitmaakte van een kwartet dat stond te kijken naar mannen die stonden te niksen. „Het werkt wel aansteke lijk", zei hij. „Nu staan we met z'n tienen tijd te ver doen." CSW-bestuur schorst leraar wegens relatie met scholiere VLISSINGEN - Het bestuur van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren heeft bij de politie aangifte gedaan van een ernstig vermoeden van een relatie tussen een leraar en een minderjarige scholiere. Het meisje is jonger dan zestien jaar. De school spreekt van een 'ongewenste relatie' op de Vlis singse vestiging. De leraar komt tot nader order niet meer op school, zegt J. ter Welle, lid van de centrale directie. Het CSW heeft alle ouders via een brief op de hoogte gesteld. Het schoolbestuur is door ande re scholieren ingelicht over de relatie. Een relatie met een minderjarige leerling is in strijd met onze richtlijnen. We hebben een meldplicht en daarom zijn we naar de politie gegaan. Het is met aan het schoolbestuur om te bepalen of er sprake is van een strafbaar feit", aldus Ter Welle. De politie onderzoekt de zaak. (Advertentie) Voor Vlissingen heeft zich een witte lijn van schuim gevormd. door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Sinds enige tijd wordt op verschillende plaatsen in de Delta wateren een langgerekte witte schuim kraag waargenomen. Het is een regel matig terugkerend verschijnsel, dat de ene keer opvallender is dan de andere. Dit komt door diverse omstandighe den, zoals de temperatuur, aanwezig heid van voedingsstoffen (fosfaten en nutriënten) en de lichtdoordringing van het water. De schuimkraag wordt veroorzaakt door de afgestorven resten van algen (de soort phaeocystis). Het is een natuurlijk proces, dat meest al begin mei en eind juli opduikt. Vol gens woordvoerder J. Geluk van Rijks waterstaat, directiè Zeeland, zijn deze zogeheten plaagalgen normaal gespro ken niet gevaai'lijk, ze zijn alleen wat lastig. De algen kennen een korte bloei- tij d en sterven dan snel af. Het schuim is afkomstig van de afgestorven algen. Het verschijnsel verdwijnt als het goed is na enkele weken uit zichzelf. De langgerekte of ook wel bolvormige schuimkraag wordt gevormd doordat de algenresten, die elk enkele millime ters in doorsnee zijn, samenklonteren en zo een hele kolonie vormen. De tallo ze balonnetjes kleuren het water bruin- wit en hebben een dempend effect op de golfslag. Vanaf schepen of vanuit vlieg tuigen bestaat daarom wel de neiging ze voor olievlekken aan te zien. Dat heeft soms geleid tot vergeefse speur tochten. De algenmassa kan overigens op het strand aanspoelen. In de monding van de Westerschelde, waar zich voor de toegang tot de veer haven bij Vlissingen een witte schuim kraag manifesteert, is sprake van min der troebel water. Het licht kan redelijk goed doordringen en dat is een van de gunstige omstandigheden voor de al- genbloei- en sterfte. „Op zich niets bij zonders op die plek. Doet het zich ach terin de Westerschelde voor - daar is het water minder doorlatend - dan is het wel iets opvallends", aldus Geluk. Er wordt wel altijd onderzoek naar het aantreden van de schuimalgen gedaan. Verstikt Ook in de Oosterschelde is de plaagalg aanwezig en daar is met name voor de mosselkwekers sprake van overlast. De gezonken resten van de algen zetten luchtfoto Peter Buteijn zich waarschijnlijk af op de mosselper celen en veroorzaken daar een meer dan normale sterfte onder de schelpdieren. De mossels worden als het ware verstikt onder een laag schuimalgen. Daarom heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij voorlopig een visverbod voor de mosselen in de mon ding van de Oosterschelde afgekon- digd. Rijkswaterstaat - en trouwens ook an dere instanties - wil graag weten wat er in de Oosterschelde precies aan de hand is. Het is de vraag of het daar wel om de gebrui keli j ke schu imalg gaat. Mogel ij k zit er een ander beestje tussen, waar door de algen samenklonteren en een slijmerige deken over de mossels uit spreiden Begonnen is met nader onder zoek. elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie) Afwerkingsbedrijf Siereveld •O® spackspuiten en sierpleister Meerkoetweg 11 4458 NH 's-Heer Arendskerke tel. 0113-670400 06-22480857 door Rolf Bosboom (Advertentie) r Belg L Bel gratis 0800 -18 8o of ga snel naarsnsbank.nl Dichterbij kan uw bank niet zijn. SHS bank 's-GRAVENPOLDER - De ker kenraden van de gereformeerde kerk en de Nederlands-her vormde kerk in 's-Gravenpolder hebben predikant L. Lagendijk op non-actief gezet. Aanleiding is het feit dat er aangifte tegen hem is gedaan wegens seksuele misdraging. Er loopt zowel een justitieel als een kerkelijk on derzoek die duidelijk moeten maken in hoeverre de beschul diging op waarheid berust. Lagendijk zegt zelf 'verbijsterd' te zijn door de aantijgingen. Dit is de nachtmerrie van iede re predikant. Het is vreselijk als je dit overkomt, omdat het zulke grote consequenties heeft voor je kerk, je gezin, je loopbaan." Vertrouwen De predikant zegt de uitkom sten van de onderzoeken met vertrouwen tegemoet te zien. De aanklacht, die pas onlangs is ingediend, heeft betrekking op de periode dat Lagendijk bij de Samen op Weg-gemeente in Wolphaartsdijk werkte. Twee jaar geleden is Lagendijk over gestapt naar 's-Gravenpolder. De beschuldiging komt neer op wat in kerkelijke termen 'seksu eel misbruik binnen pastorale relaties' wordt genoemd. Daar onder valt een veelheid aan ge dragingen, van een schunnige opmerking tot ontucht. De predikant is de afgelopen weken door de politie verhoord Tegelijkertijd is een kerkelijk onderzoek in gang gezet. In af wachting van de uitkomsten heeft de Provinciale Synode van de Samen op Weg-kerken de do minee 'verlof' verleend. Dat is een standaardprocedure in der gelijke gevallen. Lagendijk: „De betrokken da me heeft destijds wat schokken de dingen meegemaakt en daar door mogelijk wat zaken door elkaar gehaald. Het komt vaker voor dat mensen werkelijkheid en fantasie verwarren en dingen menen te herinneren die niet waar zijn." Lagendijk is predikant bij zo wel de gereformeerde als de her vormde kerk. De beide kerken raden hebben de gemeenteleden per brief op de hoogte gesteld van het verlof van Lagendijk wegens 'een mogelijk door hem begaan strafbaar feit'. De ker kenraden benadrukken dat de maatregel bedoeld is om de do minee 'in alle rust gelegenheid te geven zich tegen de beschul diging teweer te kunnen stel len'. Verder hebben zij de ge meenteleden opgeroepen de fa milie 'de komende tijd deze rust te gunnen' en uiterst terughou dend met 'deze diep ingrijpende kwestie' om te gaan. „Met na druk willen wij erop wijzen dat niemand schuldig is tot het te gendeel is bewezen." Ongeloof J de Jager, scriba van de gere formeerde kerkenraad, zegt dat de kerken 'met ongeloof en on begrip' hebben gereageerd op de beschuldiging. Verder stelt hij dat beide kerken buiten de kwestie staan, omdat de zaak betrekking heeft op de periode in Wolphaartsdijk. „Wij zijn er dus geen partij in." In Wol phaartsdijk is afgelopen zondag tijdens de dienst mededeling ge daan van het onderzoek tegen Lagendijk. Scriba A. Wester- weel-Hulshof wil verder niet op de kwestie ingaan. De politie doet geen mededelin gen over het verloop van het on derzoek. door Richard Hoving MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt geen referen dum over de nieuwe burgemees- Ier. Volgens het college van bur gemeester en wethouders komt denieuwe wetgeving die dit mo gelijk maakt, te laat. Oppositie partij Leefbaar Middelburg legt zich niet neer bij die lezing. Het Middelburgse college maakt haast met de opvolging van Spar van der Hoek. Tijdens de raadsvergadering van ko mende maandag wordt een ver trouwenscommissie van raads leden ingesteld die zich bezig gaat houden met het opstellen van een profielschets. In een la ter stadium adviseert de com missie de commissaris van de koningin over de sollicitanten voor de burgemeesterspost. In het voorstel voor de vertrou wenscommissie gaat het college ook in op mogelijkheid om de bevolking mee te laten praten over de nieuwe burgemeester- De fracties van het CDA en Leefbaar Middelburg stelden onlangs dat de naderende wijzi ging van de Gemeentewet een referendum mogelijk maakt. Het college laat de raad weten dat de wetswijziging te laat komt voor Middelburg. CDA-fractievóorzitter S. Buis man heeft begrip voor de opstel lingvan het college. „Ik vind het spijtig, maar het is niet anders." Fractievoorzitter H. Akdag van Leefbaar Middelburg noemt de reactie van B en W 'kortzichtig'. „Als de raad een referendum wil houden over een nieuwe burge meester, kan dat. Wetswijziging of niet." Volgens Akdag moet Middelburg 'lef tonen' en als eerste in Nederland de bevol king mee laten praten over de benoeming van een burgemees ter. Leefbaar Middelburg vindt een referendum een 'uitstekend alternatief voor de achterka mertjespolitiek van de vertrou wenscommissie'. De oppositie partij gaat in elk geval niet in de vertrouwenscommissie zitten, zegt Akdag. „Leefbaar Middel burg is voor open communicatie met de burgers van Middel burg." Minister De Vries van Binnenlandse Zaken maakte onlangs bekend dat Spar van der Hoek met ingang van 1 juni wordt ontslagen. De advocaat van de burgemeester zei eerder deze week in de PZC dat hij zich daar niet bij neerlegt. Spar van der Hoek (54) neemt geen genoe gen met de wettelijke wacht geldregeling: 1,5 miljoen gulden tot aan zijn pensioen. Het colle ge ontkent dat de gemeente be zwaar aantekent tegen het ont slag van Spar van der Hoek. In de Volkskrant van gisteren werd gesuggereerd dat Middelburg de grond van het ontslag, ver stoorde verhoudingen, zou wil len aanvechten. Volgens wet houder J. van Dijk-Sturm (WD, personeel) besloot het college afgelopen dinsdag al niet in beroep te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17