ZEEUWSE COURANT NMa pakt oliemaatschappij aan Spar wil meer geld zien 16,95 presentatie Amerikaanse rente opnieuw omlaag u intratuin Joegoslavisch leger herovert Oraovica op rebellen -l495j A Kartelwaakhond verdenkt pomphouders Texaco van prijsafspraken Dag van de Ramp verloopt bloedig Overnames doen omzet Ahold goed Van Liere naar Noord-Beveland Topschakers naar Vlissingen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 EUROPAjuiN Constantijn wilde nooit vorst worden Hard-glazen deuren <S> 17° |11° Z 4 Buien Vandaag veel bewolking met buien en kans op onweer. Bij matige zuidenwind maxima rond 17 graden. 244e jaargang no. 115 woensdag 16 mei 2001 losse nummers 2,00 Honderdduizenden Palestijnen stonden gisteren stil bij het ont staan van het vluchte lingenprobleem door de stichting van de staat Israël op 15 mei 1948, 53 jaar geleden. Bloedige confrontaties tussen Israël en de Pa lestijnen op de Dag van de Ramp eisten zes levens. Er vie len ruim 150 gewonden. Bestuursvoorzitter C. van der Hoeven van Ahold kon gisteren tijdens de aandeel houdersvergadering een om zetstijging van 65,8 procent melden. Het is vooral de overname van US Foodservi ce en in mindere mate die van het Spaanse Superdiplo die de omzet opstootten tot veer tig miljard gulden. Ook de samenwerking met het Scandinavische ICA legde de Zaanse onderne ming geen windeie- Q ren. Burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg gaat op 1 juni als waarnemer aan de slag op Noord-Beveland. Hij zal zich de komende maanden volledig op die taak con centreren. Dat betekent dat ook een waarnemer voor -- ",i Q Sluis-Aardenburg gevonden moet worden. Jeroen Piket en Loek van Wely zijn de blikvangers op het vijf de Hogeschool Zeeland Schaaktoernooi, dat van 27 juli tot 4 augustus in Vlissingen wordt gehouden. De lustrum editie van het toernooi zal het sterkste deelnemers- "1? veld ooit verwelkomen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 8wetenschap: 9; radio en televisie: 11; uit: 13,14,15 en 17; zeeland: 19,20,21,23 en 25; sport. 27 en 29; buitengebied: 31,32,33 en 34. door John Wanders WASHINGTON - De Federal Reserve, het stelsel van centrale banken in de VS, heeft gisteren voor de vijfde keer dit jaar be sloten tot een renteverlaging van een half procentpunt. De rente die Amerikaanse ban ken aan elkaar doorberekenen, staat nu op vier procent. De Fed, aangevoerd door Alan Green span, tracht met zijn achtereen volgende renteverlagingen een recessie te voorkomen. De basisrente in de VS, die als uitgangspunt dient voor allerlei geldleningen, is als gevolg van het agressieve rentebeleid van de Fed sinds begin dit jaar 2,5 procentpunt gedaald. De rente staat nu op het laagste niveau sinds zeven jaar. De opeenvol gende renteverhogingen die de Fed vanaf 1999 doorvoerde om oververhitting van de economie te voorkomen, zijn in korte tijd ongedaan gemaakt. Greenspan en consorten zien geen tekenen die wijzen op toe nemend inflatiegevaar. Daaren tegen is er volgens de Fed alle re den om bezorgd te blijven over de afnemende kracht van de Amerikaanse economie. De zorg richt zich vooral op het oplo pende werkloosheidscijfer. De werkloosheid in de VS is met 4,5 procent weliswaar laag, maar het jongste cijfer is niette min het hoogste sinds 2,5 jaar. Stijgende werkloosheid ver taalt zich in afnemende con sumptie. Analyseren Naar verwachting benut Alan Greenspan de komende weken om te analyseren hoe zijn ren tebeleid uitpakt op de econo mie. Daar zit een vertragende factor in. Een aanvullende renteverla ging valt daarom op korte ter mijn niet te verwachten, meent de gemiddelde marktanalist in de VS. GPD (Advertentie) voorletters:m/v straat: e-mail: q noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig nr,toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:I MB n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 39,45) n per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: TTT handtekening: 8"713214ll000002l Stationspark 51, Goes. tel. 0113-213120, fax 0113-221941. Seissingel 100, Middelburg, tel0118-634000, fax 0118-625417. Karnemelksvaart 2, Zierikzee, tel. 0111-417155. fax 0111-415099. Advertentie 19 mei 2001 OPEN HUIZEN ERA ROUTE HET GROENE WARENHUIS Maandag 21 mei. Stadsschouwburg Middelburg MOOI WEER1 Een Joegoslavische militair rent in Orao van onze redactie buitenland ORAOVICA - De Joegoslavische strijd krachten hebben gisteravond na een kort vuurgevecht met Albanese rebel len het dorp Oraovica heroverd. Vol gens de Joegoslavische commandant in het gebied vielen er veertien doden aan de kant van de Albanezen. ica naast een tank, die kort daarvoor Albe De rebellen trokken zich terug naar de bufferzone met Kosovo. Oraovica ligt in het zuiden van Servië en viel zater dag in handen van de rebellen. De VN- vluchtelingenorganisatie Unhcr zei in Genève dat sinds maandag meer dan duizend Albanezen vanuit de bufferzo ne naar Kosovo zijn gevlucht vanwege de gevechten en een samentrekking van ese rebellen onder vuur heeft genomen. Joegoslavische troepen. Het geweld kan nog verder oplaaien nu de NAVO het Joegoslavische leger toestemming heeft gegeven om ook de resterende twintig procent van de bufferzone bin nen te trekken. In dat deel bevinden zich veel Albanese rebellen die strijden voor aansluiting van de Presevo-vallei bij Kosovo. foto Goran Tomasevic/RTR De vijf kilometer brede gedemilitari seerde zone werd ingesteld na afloop van de Kosovo-oorlog van 1999. De NAVO gaf het Joegoslavische leger eer der dit jaar toestemming naar de zone terug te keren om vanuit Kosovo opere rende rebellen te verdrijven die er meerdere dorpen hadden veroverd. DPA/AFP/AP Het ontwerp van het nieuwe waterschapsgebouw Voor meer informatie, kijk aanstaande donderdag in de PZC. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voor het eerst in zijn driejarige ge schiedenis heeft de Neder landse Mededingings autoriteit (NMa) een olie maatschappij aangepakt. Op initiatief van Texaco Nederland en op kosten van deze oliemaatschap pij hebben vier pomphou ders in Nijmegen collec tief hun prijzen verlaagd om nieuwkomer Tango te dwarsbomen. Volgens de NMa riekt dat naar kartelvorming. De beschuldigde oliemaat- schappij liet gisteren weten met verbazing kennis te hebben ge nomen van het rapport van de NMa. Texaco Nederland heeft met zijn dealers in Nijmegen nooit prijsafspraken gemaakt, aldus een woordvoerder. „Dat doen wij niet, wij spreken alleen over adviesprijzen." De NMa kwam in actie na een klacht van M. Schroder van Tango wegens oneerlijke con currentie. Ruim een jaar gele den opende hij in Nijmegen het eerste onbemande tankstation, waar de brandstof spotgoed koop is. Inmiddels zijn op meer plaatsen dergelijke stations. Ondermijnen Tango dook eerst een kwartje en later zeventien cent onder de normale benzineprijs. Texaco probeerde door een scherpe prijsverlaging de positie van de nieuwkomer te ondermijnen, aldus de NMa. Ook andere olie- maatschappijen als Shell en Es- so begonnen met hun prijzen te stunten. In haar onderzoek heeft de NMa ook gekeken naar andere tankstations in de omge ving van Nijmegen, maar heeft daar geen bewijzen gevonden van onderlinge prijsafspraken. Bij Texaco gaat het, aldus een woordvoerder van het concern, om een gecoördineerde kor tingsactie. Zelfstandige pomp houders maakten op initiatief van Texaco een prijsafspraak. Zij gaven in de eerste week kor tingen van dertig cent, waarmee de Texaco-pomphouders maxi maal vijftien cent onder de prijs zaten die Tango hanteerde. Au torijdend Nijmegen en wijde re gio profiteerden van de benzi neoorlog en concurrentie is net wat de NMa wil. „Maar als er sprake is van een gecoördineer de actie met het doel een nieuw komer weg te drukken, is er op langere termijn geen concur rentie meer. En er is in de benzinemarkt al zo weinig con currentie." Texaco krijgt nu de kans om zich te verweren. Een besluit over een eventuele sanc tie van de NMa volgt pas over enkele maanden. Texaco zegt de uitkomst ervan met vertrouwen tegemoet te zien. Het onderzoek van de NMa staat los van een breed onder zoek dat de concurrentiepolitie uitvoert naar mogelijke kartel vorming in de benzinemarkt, al dus de Texaco-woordvoerder. In de zomer zal de NMa daarover meer bekendmaken. GPD pagina 3: zuchten onder hoge prijs DEN' HAAG - Prins Constantijn heeft er nooit rekening mee ge houden dat hij koning van Ne derland zou worden. De jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus verklaarde dat tij dens het interview dat de NOS gisteravond uitzond op televisie Ier gelegenheid van Constan- tijns huwelijk met Laurentien Brinkhorst. Tibouchina Terrasplant met fluweel zachte bladeren en paarse bloemen. Bloeit langdurig. I GOES. 0113-215395, OOSTBURG. 0117-452279. RENESSE, 0111-461031 door Richard Hoving Laurentien Brinkhorst maakte van de gelegenheid gebruik om geruchten te ontzenuwen dat zij zich zou ergeren aan de aan dacht die Maxima Zorreguieta, de verloofde van prins Willem- Alexander, voor zich opeist. „Wij zijn in Brussel hele goede vriendinnen geworden. Het is heel leuk dat we nu tegelijk ver loofd zijn en dat we samen vol uit pret kunnen hebben over alles wat het toetreden tot de koninklijke familie met zich meebrengt. We hebben veel steun aan elkaar." De prins en zijn verloofde zei den drie kinderen te willen als zij getrouwd zijn. Dat die kinde ren geen prinsen en prinsessen worden vinden ze niet erg. Het aanstaande bruidspaar noemt het veel belangrijker dat hun kinderen de achternaam Van Oranje Nassau van Amsberg krijgen. De twee trouwen morgen voor de wet in Den Haag en zaterdag voor de kerk in dezelfde stad. Het echtpaar gaat na de bruiloft in Londen wonen, waar zij bei den met een nieuwe baan begin nen. ANP pagina 4: Constantijn en Laurentien MIDDELBURG - De Middel burgse burgemeester L. Spar van der Hoek legt zich niet neer bij zijn ontslag. Hij is het niet eens met de financiële vergoe ding die tegenover zijn gedwon gen vertrek staat. Spar van der Hoek (54) heeft gisteren bezwaar gemaakt te gen zijn.ontslag bij minister De Vries van Binnenlandse Zaken. De burgemeester beroept zich volgens zijn raadsman R. Duk op een eerdere toezegging van commissaris van de koningin W. van Gelder. De commissaris schreef op 4 juli vorig jaar dat de minister pas tot ontslag zal overgaan als over eenstemming is bereikt over een afvloeiingsregeling. Mochten de gemeente en Spar van der Hoek er niet uitkomen, dan zou volgens Van Gelder een bindend advies van drie aan te wijzen deskundigen moeten volgen. Over de afvloeiingsregeling zijn de gemeente Middelburg en Spar van der Hoek het niet eens geworden. De gemeente wil hem tot aan zijn pensioen de wette lijke wachtgeldregeling beta len. De burgemeester vindt dat te weinig. Tot een instelling van een commissie van wijzen is het desondanks nooit gekomen. Het ministerie van Binnenland se Zaken maakte vorige week bekend dat Spar van der Hoek met ingang van 1 juni uit zijn functie wordt ontheven. Aanlei ding voor het eervol ontslag is een motie van de gemeenteraad op 22 juni vorig jaar waarin het vertrouwen in de burgmeester werd opgezegd. De minister concludeerde dat er sprake is van een verstoorde verhouding tussen hem en de raad. Volgens de raadsman van Spar van der Hoek kan de burge meester op grond van de Alge mene wet bestuursrecht be zwaar maken tegen zijn ontslag. De wet schrijft voor dat een on afhankelijke commissie zich vervolgens over het bezwaar schrift moet buigen. Duk denkt dat zijn cliënt sterk staat. „De minister is voorbijgegaan aan toezeggingen die de commissa ris namens hem heeft gedaan Dat kan niet." Het bezwaarschrift dat gisteren per post is verstuurd, heeft vol gens Duk geen schorsende wer king. Het ontslag en het zoeken naar een nieuwe burgemeester voor Middelburg kunnen ge woon doorgaan. Commissaris van de koningin Van Gelder zegt in een reactie dat de minister de brief van 4 ju li heeft betrokken in de afwe ging om Spar van der Hoek te ontslaan. Dat de bewindsman niettemin heeft besloten de burgmeester te ontslaan, is vol gens hem verklaarbaar. „Partij en kunnen niet gedwongen wor den te onderhandelen. Ook niet door de minister." Dat het niet Advertentie (Advertentie) D www.pzc.nl dossier spar (Advertentie) Glashandel i MELIESTE Bezoek onze showroom! Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854J (Advertentie) tot een commissie van wijze mannen is gekomen, heeft vol gens Van Gelder een duidelijke oorzaak. „Daar voelde de ge meente Middelburg niets voor." Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623 Grote stamfuchsia in diverse kleuren Van 24f9S nu voor €7,69

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1