II Bonden vrezen chaos op spoor Sancties tegen Rome uitgesloten Veren en treinen stil voor bomruiming Zorgverzekeraars zijn boos op Borst Succes met het examen! Werknemers lema dreigen met stakingen iinde ruimingen (ootvvijkerbroek Porto speelt voor Rotterdam Kabeffw vertoopt 13 Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Directie NS veegt akkoord van tafel na afwijzing door FNV Politieagent is bang op straat Mitchell vangt bot bij Israël Hogere sterfte mosselen Gras groeit eindelijk in Arena PSistANia NAA>LD FUUST KTTB- WURlttO/ «OÜRISCO' ""««tKO Luzac College 070 350 84 55 www.luzac.nl gisteren de laatste bedrijven ge ruimd. Dat zegt de Rijksdienst voorde keuring van Vee en Vlees (RVV). In de gemeenschap zijn ruim GO.000 dieren afgemaakt. Begin april braken in Kootwij kerbroek rellen uit, omdat boe ren niet wilden geloven dat in hun dorp mond- en klauwzeer was uitgebroken. Naar de mkz- besmetting in Kootwijkerbroek loopt nog een justitieel onder zoek. Het wordt voor mogelijk gehouden dat de betrokken vee houder de besmetting op zijn bedrijf opzettelijk heeft veroor zaakt, omdat hij in financiële problemen had. ANP pagina 2: te gast pagina 5: boeren en milieufront (Advertentie) ■u era OPEN HUIZEN ROUTE BÜZ2Z3 Hnnr Marcel van Silfhout l'TRECHT - De vakbon den vrezen de komende maanden totale chaos en zelfs sabotage op het spoor. Ze zijn 'verbijsterd' dat de NS-directie liet on derhandelingsresultaat met de vakbonden en de ondernemingsraad gister- lag aan de kant schoof. De directie deed dat in antwoord op de af wijzing van het akkoord doordeFNV-leden. Het spoorbedrijf is nu helemaal terug bij af. Er is geen enkel zicht op een eind aan het lang slepende arbeidsconflict over het 'rondje om de kerk'. De af wijzing van het akkoord aan FNV-kant is te wijten aan een zeer kleine groep tegenstem mers bij FNV Bondgenoten. Ge durende de afgelopen twee weken kwam tijdens de leden- legingen nog geen zeven procent van de leden opdagen. Van de 242 aanwezige leden stemden er 116 voor en 126 te gen het akkoord. Wantrouwen Bestuurder A. van den Berg van FNV Bondgenoten zei gisteren diep teleurgesteld te zijn. Toch islüj niet van plan af te treden. Volgens hem is de afwijzing te rerklaren uit een 'te diep wan trouwen' onder het rijdend per soneel waardoor 'geen enkel ak koord mogelijk is'. De vakbond trekt zich geheel terug uit de discussie over het 'rondje kerk' i zegt zich te concentreren op deCAO-onderhandelingen. BUSSUM - De tienduizend werknemers van Hema maken zich op voor acties. Gisteravond werd een bod voor een nieuwe CAO voor de winkelketen door de werknemers weggestemd. Er is een ultimatum tot donder dag gesteld. Mocht er niets ver anderen, dan kunnen er vanaf vrijdag stakingen uitbreken. Bet eindbod van de werkgever isveeltelaag", aldus een woord voerder van de Dienstenbond CNV. De directie van het bedrijf wil vooral fors bezuinigen op de eugdlonen. Jongeren verdienen )ij Hema vijf procent meer dan bi] de concurrentie. Dat wil de du-ectie schrappen. Een ander twistpunt is de sala risverhoging. Het bedrijf biedt 6,75 procent in twee jaar, terwijl de bonden mikken op acht pro cent. Als werkgevers en werk nemers er niet uitkomen, dan komen er werkonderbrekingen en stakingen bij 125 van de 250 filialen. ANP KOOTWIJKERBROEK - In het Gelderse Kootwijkerbroek zijn in verband met het mkz-virus Voorzitter G. Wold van de on dernemingsraad bij de NS vindt dat er nog voldoende mogelijk heden waren om door te gaan op basis van het bereikte onder handelingsresultaat. ,,De NS-directie lijkt niet van plan er op een goede manier uit te komenDat is koren op de mo len bij het toch al zo wantrou wende personeel." Het zwartste scenario is volgens hem nu uit gekomen. Als gevolg van perso neel- en materieeltekort en een uitzonderlijk hoog ziektever zuim van bijna dertig procent zullen de treinen de komende maanden volgens Wold steeds vaker stil komen te staan. Prik- acties, meer ziekmeldingen en zelfs 'muiterij' zullen het er niet beter op maken. WMC-bestuurder H. Vankan noemt het 'diep triest' dat de NS-directie niet in zee wil gaan met de andere partijen. Bij de CNV Bedrijvenbond stemde zelfs tachtig procent van de leden in met het onderhande lingsresultaat dat een 'verzach ting' van het gewraakte dienst rooster moest opleveren. CNV- bestuurder W. Kusters is woest op de NS-directie. „Het lijkt wel of iedereen z'n verstand aan het verliezen is." NS stellen dat het onderhande lingsresultaat pas geldig kan zijn als alle partijen ermee in stemmen. Kusters noemt dat grote onzin. „Er zijn genoeg voorbeelden in Nederland waarbij een akkoord is bereikt zonder deelname van alle bon den. Het lijkt wel alsof de NS graag van het akkoord af wil. Dat is toch te zot voor worden. En dat terwijl het bedrijf in brand staat!" GPD pagina 2: commentaar Hier word! het en Noorse Kab Kabeljauw verkoop! PORTO - Een straatje in de Portugese stad Porto is voor de periode van een maand De Fabriekstraat maakt deel uit van een overeenkomst tussen Rotterdam en Porto, omgedoopt tot 'Fabriekstraat'. Er wordt van alles te koop aangeboden en daarbij Beide steden zijn dit jaar Culturele Hoofdstad van Europa. neemt men het met de spelling niet zo nauw. foto Joao Abreu Miranda/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - Europa is niet blij met de uitslag van de Italiaanse verkiezingen, maar de Europese regeringsleiders ver welkomen premier Berlusconi in hun kring. Italië komt niet in de Europese be klaagdenbank terecht vanwege de rege ringsdeelnamevan extreemrechts. Sanc ties zijn volgens de Zweedse premier Persson, EU-voorzitter, uitgesloten. Eind vorig jaar hebben de regeringslei ders in het verdrag van Nice afgesproken om 'waakzaam' te zijn wanneer in een Europese lidstaat de democratie en de mensenrechten gevaar lopen. „Of dat in Italië het geval zal zijn, weten we nog niet", aldus Persson gisteren. Vorig jaar kondigde de EU een boycot af tegen Oostenrijk nadat de extreemrecht se FPÖ van Jörg Haider daar in de cen trumrechtse regering kwam. Een derge lijke 'spontane' boycot is door het nieuwe artikel in het verdrag van Nice niet lan ger mogelij k.We hebben met Oostenrijk onze les geleerd", aldus de Deense minis ter van Buitenlandse Zaken, Lykketoft. „In de toekomst moeten we regeringen op hun daden beoordelen." In de centrumrechtse regering van Ber lusconi zit naast de Liga Nord, die open lijk vreemdelingenhaat predikt, ook de Nationale Alliantie, die uit een neofascistische partij is voorgekomen. Legitiem Voormalig Italiaans premier Prodi, mo menteel voorzitter van de Europese Commissie, zei zuinig dat een regering onder Berlusconi volledig 'legitiem' is. Voorafgaand aan de verkiezingen had Prodi steun gegeven aan de centrumlink se kandidaat Rutelli. Laatstgenoemde gaf gistermiddag zijn verlies toe. Op dat moment waren nog niet alle stemmen ge teld. Maar de voorsprong van Berlusconi was zo groot dat Rutelli de handdoek in dering gooide. In de Senaat (315 gekozen zetels) kan het 'Huis van de Vrijheid' van Berlusconi re kenen op 177 zetels. Rutelli en zijn cen trumlinkse Olijfboom-coalitie komt uit op 125. In de Kamer van Afgevaardigden (630 zetels) gaat het volgens voorlopige gege vens om 330 tot 365 zetels voor Berlusco ni en 250 tot 280 voor Rutelli. Rutelli toonde zich een verbitterd verlie zer. GPD/ANP pagina 2: commentaar Silvio belooft vuurwerk Z4 Later buien Vandaag eerst opklaringen en droog. Later buien mogelijk met onweer. Maxima bij matige zuidenwind rond 19 graden. 244e jaargang no. 114 dinsdag 15 mei 2001 nummers 2,00 I Brommobiel niet meer naar de overkant voorletters:m/v postcode: plaats' Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 1 handtekening: 8 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) ip; noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 39,45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) (Advertentie) internet: www.pzc.nl door Hans Leber ZEIST - Zorgverzekeraars Ne derland (ZN), de koepel van alle ziektekostenverzekeraars, ver wijt minister Borst van Volksge zondheid dat zij liaar afspraken niet nakomt. Noodzakelijke in vesteringen om wachtlijsten te gen te gaan, blijven uit en van marktwerking in de zorg is on danks toezeggingen geen spra ke, schrijft ZN aan Borst. Voorzitter H. Wiegel van ZN zegt zich 'grote zorgen' te ma ken over de financiering van de zorg. Zo zouden ziekenhuizen geld voor de aanpak van wacht lijsten gaan gebruiken voor een betere CAO voor het personeel. Dit omdat het kabinet daarvoor geen extra geld geeft. Ook extra geld voor dure geneesmiddelen in de ziekenhuizen blijft uit, waarna de ziekenhuizen dit vol gens Wiegel 'terugverdienen' door minder ingrepen te doen. Zeer kwalijk vindt ZN dat Borst een eerdere toezegging over de aanpak van de wachtlijsten ('geld mag geen probleem zijn') niet is nagekomen. Nog steeds stelt het Budgettair Kader Zorg een plafond aan de mogelijkhe den in de gezondheidszorg. Dit terwijl Borst en de verzekeraars juist waren overeengekomen, dat de vraag naar zorg bepalend zou worden, aldus Wiegel. Meerdere adviezen aan Borst, onder meer van de Wetenschap pelijke Raad voor het Rege ringsbeleid, wijzen op de nood zaak van die 'vraagsturing' in plaats van budgettering. Vol gens Wiegel betekent het opne men van gedetailleerde maatre gelen in de voorjaarsnota door het kabinet, dat de overheid de verzekeraars geen centrale rol wil geven, zoals was afgespro ken. Volgens Wiegel is nog steeds geen geld apart gelegd voor nieuwe tarieven in de ge zondheidszorg, hoewel deze wel door een overheidscommissie zijn vastgesteld. GPD Sergeant Jacobs bij het explosief dat in de Vlissingse haven was achtergelaten. foto Ruben Oreel door Anita de Jong VLISSINGEN - De omgeving van de Vlissingse Binnenhaven wordt morgenochtend ont ruimd om een zeemijn uit de Tweede Wereldoorlog onscha delijk te maken. In een straal van 450 meter rond de vismijn, waar het explosief gevonden is, moeten mensen huizen en bedrijven verlaten. Ook het veer naar Breskens en het treinverkeer worden stilge legd. De Vlissingse sluizen en de Keersluisburg blijven dicht voor de scheepvaart. De bewoners van zo'n tachtig huizen aan de Piet Heinkade en enkele woningen bij de Binnen haven zijn gisterenavond door de burgemeester schriftelijk op de hoogte gebracht van de ope ratie. Zij moeten morgen om ze ven uur hun huis verlaten. Het Explosieven Opruimings Commando van de marine wil rond acht uur beginnen met de demontage van de bom. Tussen tien uur en half elf is de klus naar verwachting afgerond. De gemeente zorgt bij de evacuatie voor vervoer en opvang. Ook de krap honderd opvarenden van enkele Marokkaanse en Russi sche schepen die in de Binnen haven liggen, moeten hun schip verlaten. De Hogeschool Zee land valt net buiten het te ont ruimen gebied. De mijn werd zondagmiddag aangetroffen op de kade bij de vismijn. Het gaat om de kern van een Franse zeemijn die 106 kilo springstof bevat, zo beves tigde het Explosieven Oprui mings Commando gisteren na onderzoek. De kade is inmid dels afgezet. De politie denkt dat het explo sief er al vanaf donderdagnacht ligt. Het is achtergelaten door de bemanning van een vissers schip dat het heeft opgevist. De politie overlegt vandaag met justitie of de kapitein strafbaar is, omdat hij de vondst niet heeft gemeld. „De vraag is of het explosief als zodanig herkenbaar was, omdat het alleen een kern is. Het om hulsel was blijkbaar al wegge rot", zegt politiewoordvoerder J. van Mourick. (Advertentie) Het is huilen met de pet op bij de politiekorpsen. Een groot aantal agepten in Nederland voelt zich onveilig op straat, niet fit en onvoldoende toe gerust op hun taak. Dat blijkt uit onderzoek van de Nederlandse Po- litieBond. In de monding van Oosterschelde is er een meer dan nor male sterfte onder mosselen. Oorzaak is waarschijnlijk de schuimalg die de mosselen verstikt Het ministerie van visserij heeft een vangstverbod ingesteld. Overigens werd er al niet gevist. Het visseizoen begint pas half Q juli. w feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6radio en televisie: 7; zeeland: 9,10, 11,13 en 15; sport: 17 en 18. De afgelopen jaren kwam de grasmat van de Amsterdam Arena louter negatief in het nieuws. Voetballers gleden erop uit, het veld werd zelfs gevaar lijk bevonden. Bobby Haarms en Han van Wees zijn er nu in ge slaagd het Arena-gras voor het eerst sinds de opening in 1996 te laten groei- 18 De regering van Israël legt vandaag de oproep van de commissie-Mitchell om de bouw van nieuwe ne derzettingen in de bezette gebieden op te schorten, naast zich neer. Het ge weld in Israël en de Pa lestijnse gebieden ging gisteren in alle hevigheid door. Het leger moest zelfs burgers on der vuur ontzet ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1