Bibliotheek Spui stoot taken af PZC Luxe appartementen in villa Veldzigt Omrijden of sjouwen na sluiting hellingbaan PZC Heiiih<P>aan afgesloten 14 Mei Openbaar vervoer moet middel zijn om leven te verbeteren Van Wallenburg was betrokken bij het lot van Middelburg Mosselhandel sjoemelt met datum Kar Tex krijgt fikse boete Showgirls boeken succes Bromfietser breekt been Palingroker voorwaardelijk beboet Basisschool in teken van scheepvaart College hoopt ton te besparen Scholier fietst voor Ethiopië Concert Dorpsraad Oostkapelle dinsdag 15 mei 2001 MIDDELBURG - Mosselhandel Gebroeders Murre uit Yerse- ke is maandag in Middelburg conform de eis veroordeeld tot 3500 gulden boete. De economische politierechter achtte be wezen dat het bedrijf een zak mosselen van een verkeerde ver pakkingsdatum had voorzien. Bij een controle op 3 oktober werd op een van de zakken de datum van 4 oktober aangetrof fen. Volgens de officier van justitie was het niet de eerste keer de mosselhandel met de verpakkingsdatum had gesjoemeld. „Bovendien wordt het de controleurs door medewerkers van het bedrijf onmogelijk gemaakt om te werken." Een van de vennoten verzekerde dat de zak niet bestemd was voor de handel. Hij zei tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. MIDDELBURG - Kar Tex uit Middelburg is maandag door de economische politierechter in Middelburg veroordeeld tot tienduizend gulden boete. Het bedrijf had vier Irakezen zon der tewerkstellingsvergunning in dienst genomen. De werk gever vertelde gisteren geen personeel te kunnen krijgen. De asielzoekers hadden wel een verblijfsvergunning, maar het ontbrak ze aan een werkvergunning. Ze werkten van novem ber '99 tot eind maart 2000 in het bedrijf. Officier van justitie M. Kappeyne van de Coppello eiste de standaardboete: 2500 gulden per vreemdeling. De politierechter vonniste conform de eis. 's HEERENHOEK - The Showgirls uit 's Heerenhoek hebben afgelopen weekeinde goede resultaten behaald tijdens wed strijden in Middelharnis en in Lisse. In Middelharnis werd het twirlteam van The Showgirls B, meisjes van 10 tot en met 22 jaar, eerste in de basisklasse met een danstwirl, gebaseerd op de Olympische Spelen. Het C-team werd negende en het D- team twaalfde. The Showgirls A werd derde in de topklasse. Bij een twirl wedstrijd in Lisse zorgde Angelique van de Ven voor een tweede plaats in de categorie juvenile beginners. Haar zusje Sandra van de Ven, nog maar vier jaar, haalde een bronzen medaille in de categorie military. AXEL - Een 18-jarige bromfietser heeft gisteren bij een aan rijding in Axel zijn been op twee plaatsen gebroken. De jon gen reed over Zonnemare, komend uit de richting van de Sportlaan. In de bocht botste hij tegen een automobiliste die uit de andere richting kwam. De exacte oorzaak van het onge val is niet bekend. MIDDELBURG- Een 62-jarige man uit Bruinisse is maandag in Middelburg veroordeeld tot 200 gulden boete voorwaarde lijk. De man had op 3 juni vorig jaar in Vlaardingen op een ou- de-ambachtenmarkt paling gerookt, terwijl dit verboden was. Daarbij had hij zich niet gehouden aan de bewaartempe- ratuur. De economische politierechter wees de verdachte erop dat er alleen een vrijstelling geldt voor het kampioenschap palingroken. De palingroker, die al eens kampioen werd, ver telde dat zijn hobby altijd werd gedoogd op ambachtmark- ten. De officier van justitie eiste duizend gulden boete. Hij meende dat er op bierfeesten, zoals in Vlaardingen, met het palingroken aardig wordt verdiend. Raadsman M. van der Want vond dat zijn cliënt moest worden ontslagen van rechts vervolging. „Het is geen commerciële activiteit. Het wordt al jarenlang gedoogd. Mijn cliënt houdt zich verder aan de voor schriften." De politierechter geloofde dat er geen financieel voordeel was en vond een voorwaardelijke straf passend. kosten van dat vervoer te druk ken. „Experimenten zijn het; middel, openbaar vervoer het- doel." Fout, vond Van Kollem. „Het geluk van de Zeeuw is het doel,- het openbaar vervoer slechts, het middel." Marjan de Koster van de PvdA viel hem bij: „De! klant staat centraal voor ons. Mensen hebben recht op mobili-- teit." Tal van experimenten passeer den de revue: een Zeeuwse strip-" penkaart die toegang geeft tot zowel de gewone bus als het col lectief vraagafhankelijk ver-.; voer (cw); de kosten voor cvw verlagen; een weekendkaart; zitplaatsreservering; 'gratis'; openbaar vervoer naar de- schouwburg (Blanker- „Niet echt gratis omdat de prijs voor het theater een paar kwartjes omhoog gaat om de bus te be kostigen, maar dat voelt nie mand en het voordeel is dat sommige mensen er geen ge bruik van maken en zo levert het geld op".); convenanten afslui ten met de gemeenten, die im mers groot belang hebben bij een goede ontsluiting van de buitengebieden. Ho&Go Van Kollem bleef het proberen met een idee van het Centrum voor Internationale Samenwer king Zeeland: Ho&Go. Particu lieren geven iemand bij een bus halte een lift. De lifter betaalt wat hij anders kwijt geweest zou zijn aan een buskaartje. „Ik voel het als mijn plicht te voor komen dat dit idee vandaag on besproken blijft", verklaarde hij zijn vasthoudendheid. VVD en SGP vonden dat idee meer passen in het milieubeleid omdat het niet zozeer leidt tot meer mensen in de bus, maar wel tot minder mensen in de auto. „Ja, als we niet integraal willen denken, blijven we door-' modderen met het mobiliteits- vraagstuk", mopperde een zichtbaar gepikeerde Van Kol lem. „We beperken ons tot be staande vormen van openbaar vervoer en doen niks aan ver nieuwing." Gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer) maakte een ein de aan de bijeenkomst. Hij be loofde op een rij tje te zetten wel ke experimenten de meeste steun hebben. In een volgende commissievergadering kan dan een keuze gemaakt worden wel ke ideeën worden uitgevoerd. door Maurits Sep MIDDELBURG - Is een beter openbaar vervoer het doel, of slechts een middel om het leven van de Zeeuw gelukkiger te ma ken? Als het aan GroenLinks ligt, vooral het laatste. Maar tot onvrede van GroenLinkser Frans van Kollem ging de work shop voor experimenten met het openbaar vervoer gisteren toch vooral over 'meer reizigers, ho gere opbrengsten en lagere kos ten'. Op verzoek van Provinciale Staten zelf vond gisteren in Middelburg een workshop plaats waar nieuwe ideeën wer den verzameld om het openbaar vervoer in Zeeland te verbete ren. Om 'de negatieve spiraal' waarin dat zich bevindt, om te buigen. Workshopleider F. Blanker van het bureau MuCon- sult: „Rijksbezuinigingen heb ben geleid tot minder bussen, minder bussen tot minder reizi gers, minder reizigers tot min der opbrengsten en zo begint het weer opnieuw." Volgens Blanker kan de spiraal worden omgebogen door meer reizigers te trekken, door meer geld te verdienen met het ver voeren van mensen of door de OOST-SOUBURG - Openbare basisschool De Tweemaster in Oost-Souburg staat tot woens dag 30 mei in het teken van Tweemaster-Maritiem. Veel les sen in alle groepen gaan over het strand, de kust, dijken, duinen, de scheepsbouw en de scheep vaart. Tijdens de projectperiode wordt veel aan aanschouwelijk onder wijs gegaan. De kinderen gaan donderdag naar Waterland Neeltje Jans. Voor de kinderen van de groepen zes tot en met acht staat er bovendien een rondleiding in het stedelijk mu seum in Vlissingen op het pro gramma. In het schoolgebouw aan de Jan de Priesterstraat wordt 30 mei een afsluitende tentoonstelling gehouden van 18.30 tot 20 uur. jnnrAb van der Sluis VLISSINGEN - B en W van Vlissingen willen dat biblio theek 't Spui stopt met onderzoeken voor regionale non-profitorganisaties, zoals het maatschappelijk werk, ge nieentenen scholen. Het college vindt dat werk geen taak voor de bibliotheek. Voor de onder zoekers (in totaal ging het om 1,85 banen) is ander werk ge vonden. Het college hoopt met het afstoten ongeveer honderd duizend gulden te besparen. Begin dit jaar werd bekend dat de bibliotheek 't Spui het bud get met ruim een miljoen gulden had overschreden. Het tekort was aanleiding voor het ge meentebestuur om de bedrijfs voering en de financiering eens kritisch tegen het licht te hou den. De gemeenteraad besloot eenbedrijfsanalyse te laten uit voeren. Daaruit kwam naar vo ren dat er flink moest worden gesneden in de zakelijke dienst verlening. Aan de belangrijkste taak van de bibliotheek, het uit lenen van boeken en het ver strekken van informatie, mocht niet getornd worden Bij de opening van de nieuwe bi bliotheek aan de Spuistraat, kreeg 't Spui niet alleen de taak op zich boeken uit te lenen, maar ook informatie te ver strekken op uiteenlopende ter reinen. Sindsdien maakten hon derden mensen gebruik van deze nieuwe tak van dienstver lening. Vorig jaar nog begon de bibliotheek met het opzetten van een vrijwilligersvacature- bank. B en W hebben allerlei extra ta ken van 't Spui grondig laten doorlichten. Daaruit is gecon cludeerd dat de bibliotheek ba sisscholen moet blij ven steunen dat het filiaal in de Stedelijke Scholengemeenschap Schelde- mond mag blijven, dat de boe- kenbezorgclienst voor ouderen en gehandicapten niet ge schrapt wordt en dat medewer kers van de Vlissingse biblio theek de medische bibliotheek in het ziekenhuis kunnen blij ven steunen. Het college weet nog niet of 't Spui onderzoeken kan blijven verrichten voor de afdelingen Burgerzaken en Communicatie van de gemeente. B en W vinden het werk wel belangrijk, maar er moet intern nog nagedacht worden hoeveel geld de ge meente Vlissingen er voor over heeft. De onderzoeksfunctie voor non-profitorganisaties moet weg. Volgens het college zijn er voldoende commerciële bu reaus te vinden die het werk kunnen overnemen. De projec ten die nog lopen, worden afge bouwd. De besparingen op de biblio theek komen morgen aan de orde tijdens een vergadering van de commissie welzijn, die om 19.30 uur begint in het stad huis. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zijn laatste ingezonden brief bereikte de krant op de dag van zijn dood. Middelburger Jaap van Wal lenburg (44) trok zich het lot van zijn stad aan. In een sper vuur van ingezonden brieven ventileerde hij op een onna volgbare manier zijn menin gen. Als oprichter van de Stichting Vrienden van Mid delburg vocht hij tegen de ver loedering van de stad. Zijn laatste brief ging over de macht van grote winkelcon cerns, die de kleine onderne mers steeds meer uit de stad verjagen. „Wees zuinig op wat je hebt", waarschuwde hij in 1996 in een interview in deze krant. De lijst met onderwer pen waarVan Wallenburg zich over opwond is lang. Hij keer de zich onder andere tegen het stadsgewestelijk zwembad en de bouw van de schouwburg op het Molenwater. Hij schreef een hele serie brieven waarin hij Spar van der Hoek fel bekritiseerde. De burge meester werd door hem conse quent met de titel 'de cowboy van Coevorden' aangeduid. In 1986 richtte hij samen met Job van Zwan de Stichting Vrienden van Middelburg op. De stichting verzette zich te gen de grootscheepse verbou wing van het Abdij complex. De glazen aanbouw van ar chitect Cees Dam kwam er toch. De stichting werd wel betrokken bij de plannen voor de herinrichting van het plei n 'De vrienden' hebben zich in de loop der jaren ingezet voor het behoud van een groot aan tal gebouwen en beeldbepa lende elementen in de stad. Het meest recente succes is het behoud van het Seinhuisje, dat door de ontwikkeling van het Stationsgebied moest ver dwijnen. Het huisje werd op een spectaculaire manier ver plaatst naar Goes. Verder hebben ze geijverd voor de te rugkeer van de oude pomp op het Abdij plein en voor de her plaatsing van oude beeldjes in het Schuttershofcomplex. De stichting heeft zich verzet te gen de verbouwing van het hofje Onder den Toren. Niet alle acties hadden succes: het pleidooi om de oude goede renloods, waar dansschool Janvier in zit, te behouden, was tevergeefs. De loods wordt binnenkort gesloopt. Van Wallenburg, in een inter view met een landelijk medi um onlangs aangeduid als 'be kende Middelburger', was een veelzijdig persoon. Hij was fo tograaf en handelde een tijdje in bijzondere bieren. Hi] was bezig aan een langlopend pro ject om alle oorspronkelijke huisnamen in Middelburg in kaart te brengen. Die inventa risatie moest in 2004 in boek vorm verschijnen. In 1995 monsterde hij aan op het Greenpeace-schip Sirius om aan boord rondleidingen te geven aan bezoekers. Vorig jaar viel hij de milieuorgani satie af, door - natuurlijk in een ingezonden brief - te plei ten voor het openhouden van de kerncentrale in Borssele. MIDDELBURG - Enkele hon derden kinderen van de tien ba sisscholen op Walcheren doen vrijdagavond mee aan de zeven tiende editie van de Wereldkin- dertoer. Onder begeleiding van ouders en leerkrachten rijden zij een sponsorfietstocht. De organisa tie is in handen van de vereni ging Wereldkinderen, ter onder steuning van projecten in ontwikkelingslanden. De kin deren laten zich sponsoren door familie en kennissen door mid del van bedragen per gereden kilometer. Er zijn twee routes van elk ongeveer twintig kilo meter. Er kan worden gestart bij tien scholen. De opbrengst dit jaar gaat naar de opvang van straatkinderen in het Ethiopi sche Addis Abeba. Voorafgaand aan de tocht wordt op de scholen aandacht (besteed aan het pro ject. MIDDELBURG - Het jeugdor kest van de Middelburgse har monie MKK geeft donderdag een concert op de Markt in Mid delburg. Het optreden begint om 19 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Onderzoeken In maart besloot de gemeente raad tot een aantal nieuwe on derzoeken. Die moesten uitwij zen met welk werk 't Spui geld verdient en voor welke op drachten de bibliotheek te veel risico loopt. OOSTKAPELLE - De Dorps raad Oostkapelle houdt morgen een vergadering in sporthal De Halve Maan. Aan cle orde komt ondermeer de herinrichting/re constructie van de Duinweg, een brief van A. Joziasse over het plaatsen van een tijdelijke GSM-mast in de Dorpsstraat. De vergadering begint om 19.30 uur. de volgende keer maar om", zegt ze. Pie- ter Dekker komt net uit school en staat weifelend onder aan de trap. Na wat wik ken en wegen gaat hi] met zijn fiets naar boven. Geen eenvoudige klus met een volgepakte boekentas op de bagagedra ger. Klachten Op deze eerste dag dat cle hellingbaan is afgesloten heeft lokettiste Josien Vercouteren al een aantal klagende men sen voor haar neus gehad. De meeste klachten gaan over de afgesloten hei foto Ruben Oreel lingbaan. Maar er wordt ook gemopperd over een ander probleem dat is ontstaan nu het Stationsgebied op de schop wordt genomen. „Veel mensen klagen over het gebrek aan parkeerplaatsen", zegt Vercouteren. Het parkeerterrein naast het NS-gebouw kan door de werkzaamheden niet ge bruikt worden. De parkeerplaats achter het station staat overvol. Aan het eind van het jaar moet de nieuwe f ietstunnel klaar zijn. De tunnel word ge bouwd ter hoogte van de plaats waar de oude voetgangersbrug stond. door Richard Hoving Fietsers kunnen sinds gisteren niet meer t door Mario Wisse MIDDELBURG - De meeste mensen til len hun fiets op en nemen zwoegend de trap. Een enkeling rijdt om via de spoor wegovergang bij de Schroebrug. De hel lingbaan bij het NS-station in Middel burg is sinds gisteren afgesloten en dat dwingt menigeen tot een krachtsinspan ning. „Het is heel lastig, vooral als je een rolla- tor hebt", stelt F. Vinkenstijn. Samen met zijn vrouw staat hij voor de trap in de or de tunnel bij het station. Middelburgse stationstunnel. Het be jaarde echtpaar gaat om boodschappen naar de stad. „Nou is-ie nog leeg, maar straks is-ie vol", zegt hij, wijzend op de tas die op de rollator ligt. Dat zal gevaar lijk worden, gezien de moeite die het paar heeft de rollator met lege tas boven te krijgen. Tree voor tree wordt het loop- karretje de trap op gesleept. De dertienjarige Margriet Damwijk komt halverwege de trap in de proble men. Haar fiets zwiept alle kanten op. Met wat hulp komt ze uiteindelijk heel huids beneden. „Waarschijnlijk fiets ik MIDDELBURG - Villa Veld zigt aan de Oude Vlissingse- wegin Middelburg is verkocht. In het vervallen buitenhuis uit 1820 komen vier dure apparte menten. De nieuwe eigenaar is het Roosendaalse bouwbedrijf Aan de Stegge. Veldzigt staat sinds juni 1996 leeg. De Werkplaatsen Wal cheren die een kwekerij had den aan de Oude Vlissingse- weg, gebruikten de villa als kantoorruimte, kantine en op slagplaats. De kwekerij en de villa werden vijf jaar geleden verkocht aan de gemeente. Projectontwikkelaar IBC liet vervolgens op het negen hecta re grote kwekerij terrein twee honderd huur- en koopwonin gen bouwen. De witte villa in de nieuwe woonwijk werd in de verkoop gezet. Het buitenhuis is onlangs ge kocht door bouwbedrijf Aan de Stegge uit Roosendaal. Aan de Stegge bouwt vier ruime koopappartementen in Veld zigt. Volgens hoofd verkoop C. Vissers van het bouwbedrijf gaat het om dure appartemen ten. Ze moeten volgens haar tussen de 860.000 en 930.000 gulden gaan kosten. Uitstraling Voor de nieuwbouw moet de villa gedeeltelijk worden ge sloopt. Het dak wordt vervan gen en een deel van het niet- authentieke binnenwerk gaat er uit. In de sloopvergunning, die door de gemeente is afgege ven, staat dat de historische uitstraling van het gebouw niet verloren mag gaan. De plannen voor de nieuw bouw zijn ontwikkeld door ar chitectenbureau Sturm uit Roosendaal. Samen met een medewerker van het Zeeuws Archief heeft Aan de Stegge onderzoek gedaan naar de au thenticiteit van Veldzigt. Uit dit onderzoek kwam volgens Vissers naar voren dat veel van vroeger is verdwenen. De naam villa Veldzigt wordt in 1777 voor het eerst in officiële stukken genoemd. Het huidige gebouw dateert van 1820. De appartementen moeten over ongeveer een jaar klaar zijn. Aan de Stegge verbouwde onlangs een oude pastorie in het Brabantse Oud Gastel, die tot voor kort in gebruik was als gemeentehuis, tot een complex met twaalf appartementen. De vraagprijs van villa Veldzigt was 780.000 gulden. Volgens Vissers lag de verkoopprijs la ger. Wat bouwbedrijf Aan de Stegge uiteindelijk heeft be taald, kon ze gisteren aan het eind van middag niet achter halen. Villa Veldzigt wordt voor de verbouwing gedeeltelijk gesloopt, maar de historische uitstraling moet behouden blijven. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11