Debat over dichtslibben Zeeland Honden imponeren op keuringsdag PZC Campagne tegen zwerfvuil Goes Organisatie zijspanrit zet door Kijken wat jij en je auto kunnen Klassiekers tuffen door Zuid-Beveland Vereniging Redt de Kaloot vecht voor behoud groene ruimte Vijfde en zesde plaats bij NK schooldammen Bromfietser rijdt agente aan Twee gewonden bij steekpartij Kapellenaar mishandeld Schade bij autokraak Scooterrijder gewond bij botsing Bromfietsster glijdt onderuit F outparkeerders krijgen prent Mishandeling Politie verricht aanhoudingen maandag 14 mei 2001 jnorInarid Huibers GOES - Vereniging Redt de Ka loot, die vecht tegen de dreigen de verdwijning van het strand De Kaloot bij Borssele, organi seert vrijdagavond 8 juni vanaf acht uur in hotel Terminus in Goes een debat. Thema van de discussie is: 'Houden we Zee land blauw/groen of wordt het rood?'. De discussie zal worden inge leid door sprekers A. de Klerk, werkzaam bij het Zeeuws ar chief, en F. Wesselingh, conser vator bij museum Naturalis in Leiden. Wesselingh vertelt over de geologische waarde van de Kaloot en De Klerk zal zich wij den aan het Zeeuwse landschap. Daarna betreedt een forum de ring, bestaande uit gedeputeer de D. Bruinooge, ZLTO-voor- zitter R. van 't Westeinde, H. Wiskerke, docent aan de univer siteiten van Wageningen en Amsterdam en R. Engelsdorp Gastelaars, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. Het forum wordt voorgezeten doorN. Ginjaar-Maas. Alle forumleden zullen een van tevoren aangedragen stelling verdedigen. Zo zal Engelsdorp Gastelaars pleiten voor het idee dat 'Zeeland meer gebaat is bij plattelandsvernieuwing dan bij zeehaven- en corridorontwik keling'. Bruinooge, die als voor zitter van het Havenschap en Zeeland Seaports een andere mening is toegedaan, zal spre ken over 'evenwicht'. Wiskerke meent dat 'investeren in verbrede landbouw meer so ciaal-economisch perspectief biedt voor Zeeland dan de bouw van een containerterminal'. Van 't Westeinde tenslotte heeft 'lie ver de Kaloot dan (natuurcom pensatie'. Fossielen Redt de Kaloot probeert al dik een jaar te voorkomen dat het strand, waar talloze bijzondere fossiele schelpen en haaientan- den aanspoelen, aan de steeds maar uitbreidende havenactivi teiten wordt geofferd. De Ka loot moet wijken voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Volgens de vereniging zijn er genoeg alternatieve loca ties voorhanden. Behalve 's avonds tijdens het de bat, is de vereniging, die inmid dels 220 leden telt, vrijdag 8 juni ook overdag actief. Dan staat Redt de Kaloot vanaf twee uur 's middags samen met Milieude fensie met een infostand op de Grote Markt,in Goes. Gezamen lijk worden handtekeningen opgehaald voor de actie 'Trek de Groene Grens', waarmee Mi lieudefensie al geruime tijd ten strijde trekt tegen het dichtslib ben van Nederland en het ver dwijnen van open groene ruim te. Om die actie kracht bij te zetten, wordt er een webcam geïnstal leerd op De Kaloot. De beelden zijn de hele dag rechtstreeks via internet te volgen. door Ingrid Huibers B1EZELINGE - De motorklep van een brutaal glimmende zil vergrijze Chevrolet Impala uit 1961 gaat open en binnen de korste keren staat een groepje mannen dicht over de kleppen gebogen. Het over en weer be wonderen van eikaars pk's en lakwerk was zaterdag mis schien wel het leukste onderdeel van de zevende editie van de BLESKENSGRAAF - Het Kompas uit Oost-Souburg en De Regenboog uit Oostkapelle zijn zaterdag in Bleskensgraaf in hun categorie zesde en vijfde geworden tijdens het NK- schooldammen voor basis schoolleerlingen. Het team van De Regenboog deed mee bij de 'welpen, het Kompas bij de pu pillen. Per categorie speelden achttien scholen mee. bloesem-oldtimerrit van servi ceclub Kiwanis Goes-De Beve- landen. Zo'n 65 trotse Zeeuwse en niet- Zeeuwse bezitters van een ou derwetse automobiel of motor verzamelden zich zaterdagmor gen bij wegrestaurant De Cais son in Biezelinge voor de tocht. Die voerde onder meer langs de beeldentuin in Eversdijk, Baar land, 's-Heerenhoek en eindig de in Goes. Hoewel weinig deelnemers zich de moeite getroost hadden zich in ouderwets rijkostuum te ste ken, was wel gedacht aan aller lei andere nostalgische details. Zo was een in statig roomwit en chocoladebruin gelakte Bugatti 44 coupé uit 1929 voorzien van een prachtige authentieke leren reiskoffer. Oude houten kisten met hel glimmende tomaten, boontjes en bloemkolen zijn hoog achterop een bestudeerd stoffige Chevrolet Pick-up 3100 uit 1949 getorst. Met de rit werd zo'n 11.500 gul den bijeengebracht voor de kin- der-tv-studio van het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen en een (kraam)kliniek in Indonesië. joorlnqrid Huibers GOES - De politie gaat vanaf vandaag in Goes streng contro leren op het achterlaten van zwerfvuil. De actie is vooral be doeld om jongeren tussen de twaalf en achttien jaar ervan te doordringen dat ze hun eigen rommel moeten opruimen. De politie haakt met de zwerf- vuilcampagne aan op een uitge breide schoonmaakactie die vo rige week op initiatief van de wijkinfowinkels Goes-Oost en Goese Polder op verschillende Goese scholen werd gehouden. Zo gingen ongeveer zeshonderd brugklassers van het Goese Ly ceum, Groot Stelle en het Buys Ballot College met prikkers en bezems op jacht naar zwerfvuil. 4an de schoonmaakactie ging eerst een aantal lessen over mi lieuproblematiek vooraf. Om de scholieren de komende maanden bij de les te houden, gaat de politie streng controle ren op het achterlaten van zwerfvuil. Daarbij zal worden samengewerkt met de stads wachten en de bijzondere op sporingsambtenaar van de rei nigingsdienst. Overigens was de politie al lan ger van plan strenger op te gaan treden tegen mensen die hun af val laten rondslingeren. ,,Het blijkt dat veel burgers zich ontzettend storen aan zwerf vuil. Dat horen we telkens op bijvoorbeeld wijkbijeenkom sten. Maar ook agenten worden op hun rondes regelmatig aan gesproken door bewoners die klagen over rotzooi op straat", zegt projectleider A. Capello van de politie. „Zwerfvuil staat al lange tijd samen met hondenpoep en sto rend verkeersgedrag in de top drie van zaken waaraan burgers zich ergeren." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Bij een jubileum past goed nieuws en daaraan hielden Simon en José Kuypers van de Zeelandia-run zich. De vijftiende editie van zaterdag dreigde lang de laatste te worden, omdat er erg veel werk op de twee initiatiefnemers van het eerste uur afkwam. Maar na afloop deelden ze mee dat de race met zijspan- motoren voor verstandelijke gehandicap ten blijft bestaan. „Dit geef je toch niet zo maar op", zei José Kuypers. „Want als je 's ochtends vertrekt met al die gelukkige bijrijders dan weet je dat dit nooit mag ophouden. Toch hebben we er aan gedacht om te stoppen. In de loop der jaren zijn er veel vrijwilligers afgehaakt. De organisatie komt daardoor steeds meer op vooral onze schouders terecht. Dat is pittig." Het is niet alleen de tocht zelf die vanuit Vlissingen via Middelburg naar Veere, Kamperland, Kortgene, Goes en weer Vlissingen vlekkeloos moet verlopen. „We moeten ook de catering en de overnach ting regelen van alle motorrijders, dat zijn er zo'n 130 in totaal. Ze komen uit binnen- en buitenland." De organisatoren zullen proberen een groep samen te stellen, die zorgdraagt voor alle bijkomende zaken tijdens het weekeinde. „Simon en ik kun nen zich dan concentreren op het motor rijden. Dan hebben we daarvoor onze handen vrij." De verstandelijk gehandicapten kunnen blij zijn met het goede nieuws. Piet-Jan Wisse glunderde na zijn rondje Walcheren en de Bevelanden. Het was zijn vijftiende toer met Simon Kuypers. „Echt, het was weer heel mooi vandaag. Heel mooi." foto Ruben Oreel redactie midden-zeeland ^10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N. F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M. J. van den Broek K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Edith Ramakers VLISSINGEN - Standaard in Ryco's beautycase zitten een pak maizena en in elk geval een borstel. Als de Old English Sheepdog, oftewel de Bobtail, naar een show of keuring gaal, moet hij er verzorgd uitzien. „Dit ras heeft de eigenaardig heid dat de witte haren geel worden als ze nat zijn. Ik heb nog nooit hoeven te strooien met maizena. Ryco is geen kwijler", zegt Peter de Kunder, even na dat Ryco de jury heeft geïmpo neerd bij de keuringsdag van de Hondenvereniging Walcheren (HOWA) in Vlissingen. De een na de andere hond wordt zaterdag op zijn uiterlijk beoor deeld tijdens de drukbezochte keuringsdag. „Voor de een is dit een pure schoonheidsdag, voor de ander is het gewoon eens leuk om te kijken wat voor hond hij heeft. Iedereen vindt zijn eigen hond toch de mooiste", zegt voorzitter Piet Verhulst van de HOWA. Verhulst vindt dat een hond een hond moet blijven, dat hij moet mogen ravotten. „Een hond wil rollen in het gras en moet dat ook mogen. Er zijn bazen die erg ver gaan. Een voorbeeldje? Wit te West Highland Terriërs die rode haartjes tussen hun tenen krijgen, worden soms in de bio- tex gestopt. Dat gaat erg ver. Maar het gros is gelukkig niet zo. Die borstelen gewoon een keer extra voor een dag als van daag." Ook de bobtail is extra gebor steld voor deze keuringsdag. Veel meer poespas is niet nodig voor Ryco. Maar De Kunder is toch al drie tot vier uur kwijt om te box-stelen volgens de regels. De rug moet licht getoupeerd worden, bij de voorpoten moe ten de haren weer glad naar be neden hangen. „De specifieke eigenschappen van de hond moeten benadrukt worden. Ry co is geen soort kind van ons. Het is en blijft een hond die zijn plaats weet, als een lid van ons gezin. We hebben wel het geluk dat het een mooie hond is, die ook nog eens prijzen kan win nen." Allerlei soorten honden, ras en rasloos, verschijnen in rap tempo in de ringen. Vijf keu- ringsmeesters inspecteren de gebitten, de gang, de houding, de uitstraling. Max, een stoere Jack Russel Terriër, staat recht op naast Patricia Stroo. Max loopt keurig mee en houdt op tijd halt. Aan de zijlijn begint Joey te piepen. Hij wil ook mee doen. Max is uniek in zijn klas se. Hij krijgt het boi'dje nummer één. „Dit is de eerste keer dat ik met een keuringsdag meedoe", zegt Patricia Stroo. „Ik was ge woon nieuwsgierig. Mooi vond ik ze al, nu weet ik ook dat ze er volgens het ras goed uitzien." De Jack Russel is goed gewassen voordat hij gekeurd werd. „Maar veel meer heb ik niet ge daan. Ook geen tanden ge poetst. Ik denk dat ze dat niet zouden toelaten, want dat doen we nooit. Het zijn gewoon ei genzinnige honden." WEMELDINGE - Op het sluisplateau in Wemeldinge is zater dag omstreeks 18.30 uur een politieagente aangereden door een 18-jarige bi-omfietser uit de gemeente Middelburg, die zonder helm op zijn bromfiets over het sluisplateau reed. Hij negeerde een stopteken en reed daarna moedwillig met zijn bromfiets de agente aan. Zij ï-aakte gewond aan haar knie, de bromfietser liep een hoofdwond op die gehecht moest wor den. De man werd aangehouden. Zijn medepassagier, die zonder helm achterop zat, kreeg hiervoor een boete. De brom fiets, zonder geldig verzekeringsbewijs, is in beslaggenomen. TERNEUZEN - In de Nieuwstraat in Terneuzen vond zondag omstreeks 04.30 uur een steekpartij plaats. Tijdens een woor denwisseling zijn twee Engelsen, van 33 en 36 jaar, in hun been en rug gestoken. Zij zijn voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. In verband hiermee werd diezelfde nacht omstreeks 06.45 uur een 30-jarige inwoner uit Terneuzen aangehouden. Hij is in verzekering gesteld en het mes werd in beslag genomen. De politie heeft de zaak in onderzoek. GOES - Op de kruising Heernisseweg/Leliestraat in Goes werd zondag omstreeks 04.19 uur een 27-jarige inwoner uit Kapelle door enkele onbekenden mishandeld.Eei-der die avond had tussen hem en de onbekenden in een uitgaansge legenheid een woordenwisseling plaatsgevonden. Toen hij la ter op zijn fiets door de Heernisseweg fietste werd hij van zijn voertuig geslagen en geschopt. De man viel en verloor op een gegeven moment het bewustzijn. Toen hij bijkwam werd hij opgevangen door de politie en de ambulance die inmiddels was gearriveerd. Hij werd met een gebroken neus overge bracht naar het ziekenhuis. Gistei-morgen om 07 00 uur mocht hij het ziekenhuis weer verlaten. De politie stelt een nader onderzoek in. NIEUW-HAAMSTEDE - Een auto die stond aan de Badweg in Nieuw-Haamstede is zatei-dagmiddag vernield. Onbeken den hadden geprobeerd de auto open te breken, maar slaag den niet in hun opzet. De sloten werden vernield, maar de die ven slaagden er kennelij k niet in de portieren op te krij genDe omvang van de schade is bij de politie niet bekend. SLUIS - Bij een botsing met een auto is vrijdagavond een 18- jarige scooterrijder uit de gemeente Sluis-Aardenbui-g ge wond geraakt. De scooteiTijder wilde vanaf de Markt linksaf de Ridderstraat inrijden maar had de van links komende au to, bestuurd door een 35-jarige man uit het Belgische Sint Laureins over het hoofd gezien. De jongen werd geschept en kwam met zijn scooter tegen een voordeur terecht. Hierna maakte hij nogmaals een schuiver en kwam op het wegdek tot stilstand. De scooterrijder liep een hoofdwond op en werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. GOES - Een 16-jarige bromfietsster is zondag om 04.40 uur op de Terlucht in Goes bij een eenzijdig ongeval gewond ge raakt. De bromfietsster reed over het fietspad en door onbe kende oorzaak gleed haar bromfiets weg. Zij kwam ten val en raakte gewond aan haar gezicht. Ze is ter controle naar het ziekenhuis vervoerd. De Jack Russel terriërs Max (rechts) en Joey met Patricia Stroo. foto Ruben Oreel door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Zon, strand en een mogelijkheid om je eens lekker uit te leven met je ter reinwagen. Dat was gisteren voor meer dan 130 terreinwa- genbezitters reden om naar de Brouwersdam af te reizen, om mee te doen aan het jaarlijkse strandevenement van de Stich ting Zeeland 4x4. De toeloop was zo groot dat de organisatie zelfs deelnemers moest weige ren. „We hebben de streep getrokken bij 130 terreinwagens. Anders zou het gewoon een beetje te gek worden", zegt voorzitter van de Stichting Zeeland 4x4, F. Gramberg. De belangstelling voor het ter reinrijden is volgens Gramberg weer behoorlijk aan het groeien. „Wat je ook steeds meer ziet zijn wat ik 'speeltjes' noem: zelfge bouwde terreinwagens waar je niet mee de openbare weg op mag. Ze zijn van harte welkom, maar we hebben wel als eis ge steld dat ze verzekerd zijn." Lolletje Het strandevenement - dat zon dag de negende editie beleefde - is inmiddels uitgegroeid tot een traditie. Eigenlijk tot verbazing van Gramberg. „Want het be gon allemaal als een lolletje. We wilden eigenlijk alleen maar een demonstratie terreinrijden doen, maar inmiddels is er al een competitie bijgekomen en neemt de belangstelling steeds meer toe. De deelnemers komen uit heel Nederland en daarbui ten." Wat de Belgische deelnemer W. Roelofsen uit Issen betreft zou den er best wat vaker 4x4- strandevenementen gehouden kunnen worden. „Voor mij is het terreinrijden een uitlaatklep. Awel, even ontsnappen aan de sleur van alledag. Ik probeer toch minstens twee keer per maand ergens in Nederland of VLISSINGEN - Langs de Wal- cherse kust zijn zaterdag in to taal 32 boetes uitgedeeld aan foutparkeerders. De auto's stonden aan de Kaapduinseweg in Dishoek, Joossesweg in West- kapelle. Kenau Hasselaarstraat en de Zwanenburg in Vlissingen en de Langstraat in Zoutelande. België in het terrein te rijden De kunst van het rijden is vol gens Roelofsen het doelmatig gasgeven. „Er zitten hier nogal wat cowboys tussen die teveel gas gevenen dan graaf j e j e zo in in het rulle zand hier. De uitda ging is om te kijken wat jij en je auto kunnen. Maar je moet het vooral rustig aan doen." Het terreinrijden op het strand langs de Brouwersdam bevalt de Belg uitstekend. „Hier kun je wel vast komen te zitten, maar er zal niet snel iets stukgaan. Want ik vind wel dat je terrein wagen helemaal in orde moet zijn. Als ik naar een evenement ga, kijk ik de auto altijd hele maal na." De sleepdiensten van de organi satie hadden zondag handelvol werk om ingegraven deelne mers weer vlot te trekken. „Te veel gas geven blijft de grootste fout", zegt één van de slepers. Hetgeen ter plekke gedemon streerd wordt door een Range Rover- bezitter die de wielen door het zand laat malen en daarbij metershoge zandfontei- nen veroorzaakt. Wat later is de Range Rover vlotgetrokken. Op naar de volgende onfortuinlijke chauffeur. VLISSINGEN - Een 34-jarige Vlissinger heeft zaterdagmid dag tussen 15.45 en 16.15 uur in Toutenburg in zijn woonplaats en een andere Vlissinger een ge broken neus geslagen. De twee hadden een conflict, waarover is niet bekend. TERNEUZEN - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zater dag diverse aanhoudingen ver richt. In Terneuzen werd een 17-jarige Terneuzenaar aangehouden wegens mishandeling. Hij had tijdens een ruzie in de Terneu- zense Nieuwstraat een 25-jarige plaatsgenoot een vuistslag in het gezicht gegeven. In Breskens heeft de politie drie jongens van 17 jaar opgepakt. Een getuige had gezien dat de drie zich verdacht ophielden tussen geparkeerde auto's rond de-Jachthaven. Eén van de jon gens voelde aan portieren en kofferbak, terwijl anderen op de uitkijk stonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9