PZC Delta koopt groene stroom bij Ander peilbeheer Grevelingen peperduur Ontslagbrieven komen hard aan bij Morres Hulst 7 Wegwijzers voor pontjes en handige gids voor skaters Eerste Open Havendag drukbezocht Acht gewonden bij botsingen A58 en Sloe ANWB uit kritiek op aanpak Oosterschelde Provincie slaat alarm over verdronken dorp Directeur roemt geslaagde campagne tijdens opening windpark Middelburgse PvdA hekelt Delta-actie Vechtersbazen aangehouden Tweetal duwt vrouw van fiets zeeuwse almanak Wisseltruc MIDDEN maandag 14 mei 2001 dei- Hoor Edith Ramakers BORSSELE - Energieprodu cent Delta Nutsbedrijven heeft afgelopen weken groene energie moeten bijkopen om alle aan meldingen voor Zeeuws groene stroom met honderd procent te kunnen honoreren. In totaal reageerden 36.471 Zeeuwse gezinnen op de cam pagne voor Zeeuws Groen. „Dat is meer dan een kwart van de Zeeuwse aansluitingen zei een verheugde algemeen directeur MIDDELBURG - De Middel burgse fractie van de PvdA vraagt zich af of de energiepro ducent Delta Nutsbedrijven de Zeeuwse kleinverbruikers op een juiste manier heeft voorge licht in de campagne voor op wekking van groene stroom. Zij stelt daarom schriftelijke vragen aan het college van B en W van Middelburg, dat aan deelhouder is van Delta. De PvdA ziet geen rechtstreekse re latie tussen diegene die zich aanmelden als groene stroom- gebruiker en de hoeveelheid op te wekken groene energie. Dat betreurt de fractie. Daarbij is volgens de PvdA op geen enkele manier duidelijk of het bedrijf ook extra inspanningen zal ver richten om groene stroom op te wekken. De partij vindt dat er in de gaten gehouden moet worden of deze campagne niet louter bedoeld is om mogelijke overstappers die groene energie willen hebben te behouden, door hen het idee te geven dat zij reeds groene stroom afnemen van Delta Nutsbedrijven. „Dit moet wel licht worden uitgelegd als on juiste voorlichting die het ge volg is van privatisering van de energiesector", schrijft de PvdA. J. de Back van Delta zaterdag middag bij de opening van een nieuw windpark van Zeeuwind en Delta in het Vlissingse Sloe- gebied. De Back deelde mee dat Delta de campagne ook al een succes genoemd zou hebben als er 15.000 reacties zouden zijn ge weest. „Dit aantal verrast ons. Om het volledige programma te kunnen uitvoeren, hebben we van elders groene stroom bij moeten kopen. We zien het als een morele verplichting om on ze klanten, die snel op de actie hebben gereageerd, voor hon derd procent groene stroom te leveren." Bezuinigen De energieproducent vindt het verstandig dat zoveel Zeeuwen zich voor deze campagne heb ben aangemeld. De Back: „Maar nog verstandiger is het om min der stroom voor een beter milieu met elkaar te gebruiken. Bezui nigen dus. Dat klinkt misschien vreemd uit de mond van een energieproducent, maar dat is wel mijn standpunt. Trouwens, ook dat van de regering." In het nieuwe windpark staan vijf windturbines met een hoog te van 65 meter en een vermogen van 660 kWh. Twee zijn van de vereniging Zeeuwind, drie van Delta. Gedeputeerde T. Poppe- laars roemde het samenwer kingsverband. Het park levert bij elkaar 3,5 megawatt energie. Om die cijfers tastbaarder te maken, meldde Poppelaars dat Zeeland de laatste jaren gemid deld vijf megawatt aan wind energie haalt. „Dit park levert dus een forse bijdrage. Als er plannen zijn om gezamenlijk een tweede windpark te openen, zal de provincie alle mogelijke medewerking verlenen." Zon Poppelaars stelde dat de pro vincie acties voor duurzame energie ook financieel wil on dersteunen. „De actie 'Zon in Zeeland' biedt ons ook de kans om zelf groene zonne-energie op te wekken. We willen niet blij ven hangen in stapels papieren met mooie beloften. We willen stimuleren, coördineren en soms financiëren." Voorzitter A. de Bruijn van Zeeuwind zei dat de vereniging sinds haar oprichting al zo'n ne gen windparken heeft ge bouwd. „We zijn daarmee de grootste windenergie-coöpera tie van Nederland, met het grootst aantal leden en de mees te windmolens." Zeeuwind heeft onlangs door de vrije markt de mogelijkheid ge kregen om de groene stroom ook aan andere, dan het plaatselijke energiebedrijf te verkopen. „Het is een gemiste kans voor Zeeland dat wij de productie van de parken in Bath II en dit nieuwe park aan Nutsbedrijven Maastricht hebben verkocht", zei De Bruijn. De Back van Del ta erkende: „We zullen hierop alerter moeten zijn." Eén van de slachtoffers op de A58 bij Middelburg wordt in d« ambulance gedragen. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Bij aanrijdingen op de A58 in Middelburg en in het Sloegebied zijn zondag- en zaterdagmiddag acht ge wonden gevallen. Zondag botsten rond twee uur twee auto's op elkaar op de noordbaan van rijksweg bij Middelburg. Voor zover bekend reed een automobilist, van wie leeftijd en woonplaats niet bekend zijn gemaakt, vanuit een invoegstrook de A58 op. Een 20-jarige automobilist uit Roosendaal reed al op de snd weg en kon de andere au to niet meer ontwijken. Beide bestuurders zijn naar het ziekenhuis gebracht. Op de kruising *an de Europaweg met de Finlandweg in iet industriegebied Vlis- singen-Oost raakten zaterdagmiddag om tien over driezes mensen gewond. Een 43- jarige automob.list uit 's-Gravenpolder reed over de Erropaweg-Zuid en kwam uit de richting van Nieuwdorp. Op de kruising sloeg hij linksaf en liet daarbij een tegemoetkomende personeelsbus niet voorgaan. De bus werd bestuurd door een 45-jarige Vlissinger. Daardoor ontstond de aanrij ding, waarbij de twee mensen in de perso nenauto nekletsel opliepen. Vier inzitten den van het personeelsbusje raakten gewond aan nek en benen. Alles zes ge wonden zijn overgebracht naar het zie kenhuis in Goes. door Jacques Cats COLIJNSPLAAT - Hoewel de landelijke fietsdag met Goes als startplaats zaterdag vanwege het meeleven met de getroffen mkz-gebieden was afgelast, vond er toch een toeristisch ge tint treffen plaats. Tijdens en aansluitend op een promotione le tocht met het pontje 'Bree veertien' werden diverse toeris tische wetenswaardigheden gepresenteerd. Het project 'Fiets een rondje met het pontje' viert dit seizoen het VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond om half elf vier vechtersbazen aangehouden op het De Ruyterplein in Vlissin- gen. De vier mannen, twee van 18, één van 19 en één van 20 jaar, al len uit de gemeente Vlissingen, wordt openbare geweldpleging en mishandeling ten laste ge legd. Tijdens een vechtpartij, die om kwart over tien ontstond op het Bellamypark sloeg, stompte en schopte het viertal een aantal mensen. Drie daar van, afkomstig uit Vlissingen, hebben aangifte gedaan. De vier mannen zijn ingesloten in To- rentijd. MIDDELBURG - Een 21-jarige vrouw uit de gemeente Veere is vrijdagavond omstreeks 23.45 uur door twee onbekende fiet sers ten val gebracht. De vrouw fietste over de Bree- weg tussen Middelburg en Big- gekerke toen één van de fietsers haar een duw gaf waardoor ze met haar voorwiel het achter wiel van de andere fietser raak te. Hierdoor kwam ze ten val en had diverse blauwe plekken. De fietsers reden door. eerste lustrum. De mogelijkheid om tijdens een fietstocht aan ei landhoppen te doen, slaat enorm aan: per seizoen worden er zo'n 25.000 passagiers geteld. Het project is dit jaar weer een paar pontjes aangekomen. Dat betekent dat er met inbegrip van de PSD-service in de zomer achttien veerverbindingen in Zeeland bestaan. Voorzitter J. Mandos van de stichting Vrien den van de Pontjes kondigde aan dat het de bedoeling is de pontjes langer te laten varenz zodat er ook buiten het hoogsei zoen (langer) gebruik van kan worden gemaakt. Om de weg naar de aanlegplaat sen goed te kunnen vinden, heb ben het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) en de ANWB het plan voor een bewegwijzering ontwikkeld. ANWB-directeur G. van Woerkom onthulde op het havenplateau in Wemeldin- ge het eerste bord. Hij was het ook die aan een groepje skaters de eerste exemplaren van de ANWB-skategids voor Zeeland uitreikte. Het handzame poc ketboekje, waarvoor beoefena ren van de sport praktische in formatie aandroegen, maakt deel uit van een serie van twaalf. Het geeft naast een beschrijving van een aantal routes ook aan op welke bezienswaardighede de sporters onderweg moeten let ten. In het boekje staan voorts technische gegevens en veilig heidstips. Mobiliteitskaart Regiomanager H. Bouma van vervoersmaatschappij Connex- xion presenteerde de geheel nieuwe mobiliteitskaart Zee land, een in samenwerking met het Bureau voor Toerisme Zee land opgepakt initiatief om de verblijfsgast meer uit de auto te krijgen. Allerlei alternatieve vormen tot verplaatsing door Zeeland worden vermeld. Later komen er per regio meer gede tailleerde kaarten. Gedeputeer de J. G. van Zwioeten die het eerste exemplaar kreeg aange boden, nodigde de toeristische ondernemers uit om het nieuwe product verder op te tuigen. door Jacques Cats WEMELDINGE - De ANWB heeft kritiek op het concept be heers- en inrichtingsplan 'Na tionaal Park Oosterschelde in oprichting'. Volgens hoofddi recteur G. van Woerkom komt het watermilieu er verhou dingsgewijs maar bekaaid van af. De ANWB-directeur stelt vast dat de vermoedelijke achteruit- van de dodemansduim, een in Nederland inheemse ko raalsoort, niet eens wordt ge noemd. „En dat terwijl wij ons druk maken over de teloorgang van het koraal in tropische zee- en. Wat dichter bij huis is, is kennelijk toch minder belang rijk." Volgens Van Woerkom verdient ook het recreatief medegebruik aandacht bij de inrichting van het Nationaal Park. De ANWB zal eind volgende maand samen met het Breed Overleg Delta wa teren (BOD) met een construc tieve reactie komen, inclusief voorstellen op het concept Be heer- en Inrichtingsplan Oos terschelde. Van Woerkom plaatste zijn kanttekeningen zaterdag bij de presentatie van een zogeheten belevingspaspoort voor natuur- gerichte recreatie in het Ooster- scheldegebied. De uitgave is ge richt op wandelaars en fietsers en geeft informatie over natuur, cultuur en landschapsbeleving. Het boekje maakt onderdeel uit van een landelijke serie natuur belevingspaspoorten van de ANWB. Voorzitter C. Kostense van de stichting Het Zeeuwse Landschap kreeg het eerste ex emplaar. Jong en oud bezochten de havendag in Vlissingen-Oost. foto Ruben Oreel door Frank Gifsel AARDENBURG - De provincie Zeeland wil dat er op korte ter mijn actie wordt ondernomen om het verdronken dorp Valkenisse voor het nageslacht te bewaren.Dat zei Gedeputeer de drs. G. de Kok zaterdag tij dens de Zeeuws Amateur Archeologen Dag in de Doops gezinde Kerk Het Lam te Aar denburg. Sinds begin dit jaar is Valkenis se een archeologisch monu ment. Dankzij de inspanningen van de amateur-archeologen is er veel bekend geworden over het verdronken dorp. De resten dreigen door stroming te ver dwijnen. De gedeputeerde wil daarom Rijkswaterstaat vragen om zo snel mogelijk actie te on dernemen om in het kader van de natuurcompensatie voor de verdieping van de Westerschel- de de cultuurhistorische waar den van het verdronken dorp te behouden. In de ogen van de provincie wordt deze bescher ming het best bereikt door de aanleg van een zogenaamde leidam, die de vernietigende stroom van de slik en de schor weg houdt. Een andere mogelijkheid is een geulrandverdediging door het storten van steen. De uiterste optie, het geheel afgraven van het verdronken dorp, is nog niet aan de orde. Als dat echter nodig zou worden zal dit een veel duurdere oplossing blijken. „De tijd van overleg en studie begint nu op te raken. Het is de hoogste tijd voor effectieve maatrege len", aldus De Kok. door Edith Ramakers BORSELE - Wanneer verhuist de Koninklijke Schelde Groep van de Vlissingse binnenstad naar het Sloegebied of hoe staat het met de nieuwe containerter- minal? Wat houdt maritiem en flexibel werken in? De eerste Open Havendag op het indu strieterrein van Vlissingen- Oost trok volgens de organisatie Port Promotion Council Zee land (PPCZ) zaterdag naar schatting meer dan tweedui zend bezoekers. De open dag is opgezet om de ac tiviteiten in de Zeeuwse havens meer onder de aandacht te bren gen. In totaal deden er 52 bedrij ven mee en stelden 19 bedrijven hun deuren voor het publiek open. De organisator voegde daarmee een nieuwe vorm van tijdverdrijf in Zeeland toe- het industrieel toerisme. „We heb ben eens kunnen laten zien waar de economische motor van Zee land ligt. Dat is dus dit havenge bied", stelt S. Kwekkeboom- Janse van PPCZ, die over een onverwacht groot succes spreekt. De bezoekers konden zaterdag per bus een rondrit over het enorme bedrijventerrein maken en de bedrijven bezoeken of vanaf het water naar de bedrij vigheid aan de kades kijken. Bootjes voeren af en aan. Voor het vertrekpunt was locatie Landlust Partycentrum in Nieuwdorp gekozen. Punt van kritiek was dat de wachttijd voor een rondrit soms opliep tot meer dan een uur. „Dat moeten we volgend jaar verbeteren. We hadden vier bussen ingezet, maar dat bleek op sommige mo menten onvoldoende." In het partycentrum was een in formatiemarkt waar vertegen woordigers van maritieme in stellingen bezoekers te woord stonden. Ook gaf een afvaardi ging van de gemeenten Borsele en Vlissingen en van de bedrij ven die gevestigd zijn op het normaliter hermetisch gesloten industriegebied daar acte de présence. De gemeente Borsele liet zien hoe het tracé van de Wester- scheldetunnel loopt en hoe bo vengronds de weg in Terneuzen of Ellewoutsdijk een vervolg krijgt. „Maar vreemd genoeg hebben we vandaag niet zo veel vragen over economische of mi lieutechnische gevolgen van de tunnel gekregen. Onze folders over mooie fiets- en wandelrou tes zijn er wel uit gevlogen", merkt Mariska van Heugten van de gemeente Borsele op. Dat gold ook voor de bulletins over streekproducten. „Voor de meeste bezoekers is het een dag je uit, denk ik." door Sheila van Doorsselaer HULST - Op de werkvloer van Morres Wonen in Hulst heerste zaterdag en zondag een zeer be drukte sfeer. Dit weekend kre gen de medewerkers een brief in de bus met daarin hun toekomst bij de meubelgigant. Koeriers leverden vrijdag persoonlijk ruim zestig brieven met slecht nieuws af, terwijl diegenen voor wie de toekomst er iets roos kleuriger uitziet zaterdag per gewone post op de hoogte wer den gebracht. Leden van de ondernemings raad (OR) van Morres waren za terdag aanwezig om de werkne mers op te vangen. Zij konden desgewenst een gesprek voeren met OR-leden als zij vragen hadden. Ook had de afdeling personeelszaken psychologi sche opvang geregeld en werden sommige personeelsleden die ontslag wacht per taxi naar huis gebracht. Deze groep hoefde za terdag en zondag niet op de werkvloer te verschijnen als zij daar niet aan toe waren. Volgens OR-voorzitter M. Ver- vaet hebben veel werknemers gebruikgemaakt van de moge lijkheid even te kunnen praten. „Sommigen komen bij je zitten met een heel zwart scenario voor ogen, anderen zijn positief soms zelfs naïef." Vervaet stelt dat er vooral vragen gerezen zijn over het systeem van ont slagen, namelijk het LIFO-sys- teem last in, first out). „Zo kon het gebeuren dat mensen die al vijftien jaar op een afdeling werkten, toch ontslagen zijn, omdat er na hen niemand meer was bijgekomen. Voor deze groep was de pil bijzonder bit ter, gewoon omdat ze absoluut niet verwacht hadden dat ze zouden worden ontslagen. Op de afdeling inkoop is er iemand ontslagen die al bijna dertig jaar bij Morres werkt. Gelukkig is dit geval een uitzondering. Van de zestig ontslagbrieven, waren er zo'n 25 bestemd voor contracters, medewerkers met een contract voor bepaalde tijd. Zij hadden over het algemeen de bui al zien hangen. De overige 35 brieven werden afgeleverd bij personeelsleden in vast dienstverband. Vooral bij de af delingen 'meeneem' en de hore ca zijn veel ontslagen gevallen. In het bedrijf komt het voor dat echtgenoten beiden bij de meu belgigant werken. De OR heeft er op aangedrongen dat er reke ning gehouden moest worden met deze gevallen, zodat niet beiden hun baan verliezen. Ver vaet: „Maar ik weet ook geval len van alleenstaanden voor wie binnen de organisatie geen plaats meer is. Dat vind ik netzo erg." Morres zal gedeeltelijk worden ontmanteld, onderdelen ver dwijnen. Het zou bijvoorbeeld kunnen gaan om de gordijnaf deling, de verlichtingen creatief joor Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Aanpassing van het peilbeheer in het Grevelingenmeer host volgens eerste voorzichtige ra mingen ongeveer twintig miljoen gul den. Dat blijkt uit een door Rijkswater staat uitgevoerde effectenstudie naar de peildynainiek. Het invoeren van een variërend waterpeil biedt in de visie van Rijkswaterstaat zeker kansen voor net Grevelingenmeer. Belangrijkste doel van het laten fluctu eren van het waterpeil - dat kan door aanleg van een doorlaat in de Grevelin- gendam naast het Volkerak - is de na tuurlijkheid van de oevers van het Grevelingenmeer te vergroten. Een wisselend waterpeil heeft echter ook invloed op recreatievoorzieningen als steigers. Rijkswaterstaat heeft vier scenario's losgelaten op het Grevelin genmeer. Die lopen uiteen van het creë ren van 20 centimeter verschil tussen 'hoog en laag water' tot een verschil van zo'n 70 centimeter. Afhankelijk van het scenario houdt het realiseren van een variërend waterpeil in het Gre velingenmeer in dat een aantal steigers vervangen moet worden. Versterking Een fluctuerend waterpeil in het Gre velingenmeer betekent volgens Rijks waterstaat een versterking van de na tuurwaarden van het meer. Die krijgen door de ingreep 'een positieve impuls'. Wat het precies voor de recreatie bete kent, is volgens de effectenstudie nog moeilijk te zeggen. Wel wordt vastge steld dat juist vanwege het huidige vas te waterpeil veel recreanten naar het Grevelingenmeer komen. Een grotere peildynamiek kan hen afschrikken, maar tegelijkertijd een ander soort re creanten trekken. Variatie in het waterpeil van het Greve lingenmeer kan volgens Rijkswater staat ook gevolgen hebben voor onder meer de visserij en daar moet rekening mee worden gehouden. Ook moeten er keuzes gemaakt worden hoe om te gaan met de oevers van het meer. Uit oog punt van natuurontwikkeling verdient het toestaan van erosie de voorkeur, maar minimaliseren van die erosie is ook een mogelijkheid. Om in' de toe komst verantwoorde keuze te kunnen maken, is volgens Rijkswaterstaat na der onderzoek nodig. Die Hulster grapjas had er al tijd al een handje van zichzelf bij vrienden uit te nodigen. Meestal gebruikt hij hiervoor twijfelachtige technieken, de zogenaamde wisseltruc, zo als op vrijdag naar een vriend opbellen om nog even de mosselmaaltijd van de vol gende dag te 'bevestigen'De ander vertwijfeld, agenda controlerend, achterlatend. De volgende avond zat hij dan ook daadwerkelijk te schransen. De brutalen heb ben de halve wereld. Deze week probeerde hij het weer. Hij stuurde een vriend een e- mailtje. Dat hij het een leuk idee vond, die barbecue in de tuin van zijn stadsgenoot. Dat het tijdstip ook zo goed gekozen was, met dat stra lende weer. Of nog wel even de aanvangstijd doorgege ven kon wordenZijn vriend had hem deze keer tuk. Stuurde hem een mailt je te rug: „Degenen die welkom zijn, hebben hun uitnodiging inmiddels in de bus." Dat wordt dus droog brood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7