PZC Weg van lab naar patiënt is Hoofdpijn is minder sociaal ontwrichtend dan vroeger lang Oudere heeft zorg zelf verdiend Sprankje hoop voor asbestslachtoffers Syndroom van Down is nog te onbekend Duizeligheid Farmaceutische industrie traag met financieren nieuw medicijn Tomaat tegen hartziekten Agressiviteit jeugd belicht Mystieke ervaringen via hersenen Meer tijd ouders voor kinderen Zorg gewicht vrouwenprobleem homeopathie maandag 14 mei 2001 door Marieke van Schie Meneer Zwinkels kwam voor zijn pijnlijke rug op het spreekuur, maar zijn verhaal gaat over tekorten in de zorg. „Dat gesjouw met mijn broer heeft me de das om gedaan," zegt hij. Vorig jaar is mevrouw Zwin kels overleden. Meneer Zwinkels heeft goed voor zijn hulpbehoevende vrouw gezorgd. Na haar overlijden deed meneer Zwinkels' 91-jarige broer in toenemende mate een beroep op hem. „Mijn zus van 75 en ik houden een oogje in het zeil. Zelf ben ik al 80, maar hij heeft het nog steeds over zijn jon gere broer. Ik verzorg zijn administra tie en doe zijn wekelijkse boodschap pen. Vlak voor de Pasen was hij plotseling heel duizelig, kon niet meer op zijn benen blijven staan. Via de huisarts werd hij opgenomen en in het ziekenhuis onderzocht. De neuroloog zei dat hij wel weer naar huis kon. Goede vrijdag zat hij op de rand van zijn bed, ik kon hem komen halen, zei de hoofdzuster. Maar hij kon nog nau welijks op zijn benen staan. Ik kon hem ook niet meenemen in mijn auto, dus brachten ze hem met de ambulan ce naar huis." „Daarna heeft hij een attack gekre gen. Hij liet alles lopen, lag op de grond. De buurvrouw belde me. We hebben een matras op de grond ge legd, met een zeiltje, en hem zo goed als het ging erop gesjouwd. De dienst doende huisarts stond hoofdschud dend te kijken hoe dat allemaal ging. Hij heeft het ziekenhuis weer gebeld, maar er was geen capaciteit. Ook de thuiszorg had geen plek, zei hij. Zo hebben we dat paasweekend doorge bracht." Het is een lang verhaal, maar ook ei genlijk te erg om waar te zijn. Dit is geen waardige behandeling, noch voor de patiënt, noch voor zijn fami lie. Gelukkig is hij op de dinsdag na Pasen weer opgenomen. De eigen huisarts heeft dat voor elkaar gekre gen. „Ze hebben hem die vrijdag voor Pasen gewoon geloosd", zegt meneer Zwinkels. Maar nu gebeurt me dat niet meer. Ze zoeken maar een plekje in het verpleeghuis. Al gaat me dat aan mijn hart." Het is ook hard: deze generatie heeft onze maatschappij na de oorlog hel pen opbouwen tot de welvaart van nu. En juist voor hen is er geen verzorging. Als huisarts sta ik dan met mijn mond vol tanden, zou me bijna willen ver ontschuldigen voor het onrecht dat we hun aandoen. „Ik ben ook nog erg geschrokken", zegt meneer Zwinkels. „Ik kreeg om drie uur 's nachts vorige week een tele foontje, dat het misschien ging aflo pen met mijn broer. Ik ben met mijn zus naar het ziekenhuis gegaan. We hebben er een uur gezeten. Toen de zuster zei dat het weer meeviel, zijn we maar weer naar bed gegaan. Een dag later zat hij weer rechtop en zwaaide toen we binnen kwamen. Ik ben er helemaal door uitgeput, mijn zuster trouwens ook." Tja, hoe zal dat verdergaan. Schuldgevoel, dat hij hem niet meer naar huis kan halen en het besef tegen zijn eigen grenzen aan te lopen, strijden om voorrang als hij terugkijkt op dit verhaal. Zijn broer hecht nog erg aan het leven, doet zijn ogen niet zomaar dicht. Dat is me wel meer opgevallen bij veel hoogbejaar de mensen. Zij zijn het leven vaak niet moe, maar lopen wel tegen een tekort aan aandacht en zorg op en voelen zich daardoor overbodig. Mobilisatie Met een beter zorgaanbod en persoon lijke belangstelling kan het leven voor hen nog veel betekenen. Ik probeer daarvoor samen met de mensen in mijn praktijk zo veel mogelijk de be schikbare zorg te mobiliseren, zodat we geen oneigenlijke hulpvragen krij gen om eventueel uit het leven te stap pen. Wij zijn er voor behoud van kwaliteit en ik hoop dat ons de middelen gegund worden. GPD Marieke van Schie is huisarts door Cindy Cloïn NIJMEGEN - De enthousiaste wetenschapper die een mogelijk veelbelovend medicijn heeft ontwikkeld, staat voor een pro bleem wanneer hij het middel op de markt wil brengen. Het vinden van een financiële part ner blijkt zeer moeilijk. In het Radboud Ziekenhuis in Nijmegen ontwikkelde me- disch-bioloog Ypke van Ooster hout de afgelopen jaren een ex perimenteel medicijn tegen de omgekeerde afstotingsziekte. Een zeer zeldzame ziekte die in Nederland hooguit enkele tien tallen keren per jaar voorkomt. T-cellen Iemand die een beenmergtrans plantatie heeft gehad (meestal een leukemie-patiënt), loopt het gevaar dat T-cellen uit het do- norbeenmerg het lichaam gaan aanvallen. Ruim 90 procent van de patiënten die niet reageert op de gangbare behandeling, over lijdt aan de ziekte. Van Oosterhout heeft een stof ontwikkeld die deze aanvalre- actie tegengaat. De pilotstudie is zeer hoopgevend, maar geld om verder te gaan is er niet. Stichtingen die wetenschappe lijk onderzoek via subsidies on dersteunen, haken meestal af wanneer het middel vanuit het lab naar de patiënt gaat. Dan wordt het namelijk toegepast in plaats van fundamenteel onder zoek. Vervolgonderzoek Maar de farmaceutische indu strie wil juist meer bewijzen zien dat het middel werkt en vindt het nog te vroeg om er geld in te steken. Het vervolgonder zoek kan het ziekenhuis onmo gelijk zelf financieren. „Als We aan het eind van dit jaar geen farmaceutische partner hebben gevonden die het medicijn ver der wil ontwikkelen, dan houdt het op", zegt Van Oosterhout. De Nederlandse overheid en de Europese Unie weten dat dit probleem bestaat. Daarom zijn er eerder dit jaar regels opge steld, die de ontwikkeling van deze geneesmiddelen moeten stimuleren. Zo wordt de markt jarenlang beschermd en hoeft de fabrikant geen registratie kosten te betalen (al gauw zo'n van onze redactie gezondheid Er gloort hoop voor mensen met de asbestziekte meso- thelioom. Onderzoeker Paul Baas is in Amsterdam bezig met enkele experimentele behande lingen en die zorgen er in een klein aantal gevallen voor dat patiënten langer leven. Karei Mulders uit het Limburg se Posterholt (59) leeft nu al weer enkele jaren langer dan de artsen dachten toen eind 1997 bij hem mesothelioom werd ge constateerd, astbestkanker. Dat heeft hij te danken aan een ex perimentele behandeling in Rotterdam, waar wordt ge werkt met een in het Amster damse Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis ontwikkelde therapie. Mulders is een uitzondering, zegt onderzoeksleider Paul Baas van het Antoni van Leeu wenhoek Ziekenhuis. „Mensen bij wie mesothelioom wordt vastgesteld, hebben gemiddeld 'een korte levensverwachting. Statistisch gezien sterft het me rendeel binnen een jaar aan de ze vorm van asbestkanker." Een standaard behandeling is er eigenlijk niet. „Meestal wordt chemotherapie als experiment toegepast gecombineerd met beperkte bestraling. Chirurgen halen in sommige gevallen het borstvlies en (een stuk van) een long weg. Maar dat lost niet al les op", weet Baas. Bestraling „Er blijven daarna toch nog mi croscopisch kleine celletjes ach ter. Die moeten ook worden doodgemaakt. Begin jaren ne gentig deden we dat met bestra ling, maar daarbij werden ook niet-aangetaste vitale organen belast. Na zes patiënten zijn we er daarom mee gestopt." In Amsterdam is vervolgens in 1996 besloten tot een proef met fotodynamische therapie (PDT) om de lokale kanker te beheer sen. Amsterdam is daarmee een van de vier plekken ter wereld waar met deze therapie wordt geëxperimenteerd, aldus Baas. „Er wordt dan een kleurstof in gespoten en de patiënt moet voor en na de operatie een aan tal dagen in het donker leven. De kleurstof hoopt zich op in de aangetaste plekken en door die veivolgens met een laser te be stralen, ontstaat een fotochemi- sche reactie. Daardoor gaan de kankercellen kapot." De fotodynamische behande ling in Amsterdam, en later ook in het ziekenhuis van Rotter- twee ton per jaar). Voor dit jaar heeft Van Oosterhout subsidie gekregen van het Stigon (Sti muleringsprogramma voor In novatief Geneesmiddelonder zoek en Ondernemerschap in Nederland van het NWO). Vol gens Werner Most, secretaris van het Stigon, zijn er ieder jaar tientallen wetenschappers die de stap naar het ondernemer schap willen zetten en daar sub sidie voor ontvangen. Most is van mening dat er voldoende geld is bij de farmaceutische in dustrie en verstrekkers van durf kapitaal. „Als ze geloven in een middel zullen ze er zeker dam, is tot december 1999 toe gepast op achtentwintig Neder landse patiënten. De eerste deelnemer, uit 1996, leeft nog steeds, net als Mulders. Toch tempert de Amsterdamse on derzoeker het enthousiasme. „De gemiddelde overleving was negen tot twaalf maanden en in de helft van de gevallen was de lokale situatie onder controle", zegt Baas, voonxitlopend op een publicatie dit najaar in vakblad Chest. „Maarerwaren ook men sen met uitzaaiingen op af stand, patiënten met complica ties en een klein aantal van de patiënten is aan de behandeling overleden. Daarnaast moeten de mensen drie weken in het zie kenhuis blijven, dat is relatief lang." Spoelen Inmiddels wordt in het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis alweer gewerkt met een andere therapie; spoelen als vorm van chemotherapie. Daarbij wordt de borstholte gespoeld met cel- dodende medicijnen. Het voor deel is dan, dat een patiënt niet na drie maar na twee weken kan worden ontslagen. „Inmiddels is deze therapie bij veertien patiënten toegepast. We verwachten ook hier dat de helft van de gevallen lokaal te beheersen is. Over de levensver wachting kan ik nog niks zeg gen." Over één tot twee jaar zullen de uitkomsten van het spoelen bekend zijn, verwacht Baas. Uiteindelijk zal in de toe komst na de operaties kunnen worden gekozen voor fotodyna mische therapie of voor het spoelen, verwacht Baas. Voorlo pig blijft het echter bij klein schalige experimenten, waar aan alleen nog maar mensen met een goede conditie kunnen meedoen, zoals Mulders uit Pos terholt. Hij is blij dat hij mocht participeren in de proef met fo todynamische therapie. „Na tuurlijk hoop ik hierdoor langer te leven," bekent Mulders. „Maar aan de andere kant vind ik het ook belangrijk dat de art sen zo kunnen oefenen. Anders komt er nooit een goede behan deling van mesothelioom." Mulders heeft mesothelioom opgelopen bij zijn werkgever NedCar. In Nederland zijn zeker enkele tientallen mensen die door werk in een garage of auto- fabriek een asbestziekte hebben opgelopen. GPD Asbest is hittebestendig, isole rend, chemisch niet reagerend en slijtvast. Hierdoor is dit ma teriaal tot het verbod hierop in 1993 veel toegepast. Hg ÉmSÊlil Meer dan de helft van de Nederlanders denkt dat mensen met het Downsyndroom zwaar verstandelijk gehandicapt zijn. In werke lijkheid geldt dat maar voor een kwart van de gevallen. foto AN P door Annelieke Dirks DEN HAAG - Veel mensen zijn niet goed geïnformeerd over wat het Downsyn droom precies is, vindt belangengroepe ring Downpower. Volgens de organisatie beoordelen Nederlanders mensen met het syndroom van Down onterecht als zwaar gehandicapt en worden er onevenredig veel risico's genomen, zoals vruchtwater puncties, om te voorkomen dat mongolo- ide kinderen geboren worden. De Gezondheidsraad heeft minister Borst van Volksgezondheid gevraagd alle zwangere vrouwen een bloedtest aan te bieden om het Downsyndroom en neura- lebuisdefecten als een open ruggetje vroegtijdig op te sporen. Nu wordt alleen aan zwangere vrouwen boven de 36 jaar een serumtest aangeboden, maar de mees te Downkinderen worden geboren bij jon gere moeders. De uitslag van een bloedtest geeft aan hoe hoog het risico op het Downsyndroom is en of een vruchtwaterpunctie nodig is. De Gezondheidsraad schat dat zo'n 50 procent van de zwangere vrouwen ge bruik zal maken van de test. Dit betekent dat jaarlijks meer mensen te weten zullen komen of hun kindje wel of niet gezond is en dit stelt mensen voor complexe vragen. „Juist daarom is het heel belangrijk dat mensen goed en neu traal geïnformeerd worden over Down kindjes", zegt woordvoerster I. Sofifer van Downpower.ANP door Roelf Reinders TERNEUZEN - Wat whiplash nu nog is, was migraine vijftien jaar geleden: een niet erkende aandoening waar artsen maar weinig van begrijpen. Migraine, dat was iets wat vrouwen had den. Een mode voor de high society. Inmiddels worden pa tiënten met migraine serieus ge nomen, stelt neuroloog Jos van de Nes van locatie De Honte in Terneuzen van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Van de Nes is er de laat ste jaren veel gebeurd op het ge bied van pijnbestrijding bij mi graine. „We snappen er nu veel meer van, we kunnen migraine beter behandelen", zegt hij. Van der Nes spreekt woensdag in Terneuzen over hoofdpijnbe- strijding op een bijeenkomst in het kader van de landelijke voorlichtingscampagne van de Nederlandse Vereniging van Hoofdpijnpatiënten over hoofdpijn. Pas vijftien jaar erkend, al tweeduizend jaar bekend. Van de Nes komt met een beschrij ving van de Romein Aretaeus uit de tweede eeuw na Christus die over de klassieke migraine moet gaan. „Het veroorzaakt onbeta melijke en vreselijke sympto men misselijkheid, galspu- wen, instorting van de patiënt men is erg lui, het hoofd is zwaar, men is angstig en het le ven wordt een last. Want ze ont vluchten het daglicht, de duis ternis verzacht hun kwaal, noch kunnen zij het makkelijk ver dragen iets plezierigs te horen of te zien de patiënten zijn het leven beu en willen sterven." Clusterhoofdpijn Dat laatste herkent Van de Nes echter meer bij clusterhoofd pijn, 'de ergste hoofdpijn die er bestaat'. „Clusterhoofdpijn gaat met grote wanhoop ge paard", legt de neuroloog uit. „Patiënten met deze vorm van hoofdpijn gooien het liefst hun hoofd tegen de muur, zo on- draaglijkis clusterhoofdpijn. Ik heb een patiënt die zegt dat als hij het voelt opkomen hij naar de dijk rijdt en z'n hoofd aan de koude Westerscheldewind bloot stelt in de hoop dat de pijn over gaat." Clusterhoofdpijn is wel erg, zegt hij, maar het gaat over Migraine ook, maar een aanval kan ingrijpender gevolgen heb ben, Een migrainepatiënt heeft twee maal zoveel kans op een beroerte, heeft Van de Nes on dervonden. „Ik ben erg bezorgd over migraine. Er bestaat een relatie met bloedvaten" Neurologen in het ziekenhuis krijgen vooral te maken met de zware vormen van hoofdpijn als migraine en clusterhoofdpijn. „Dan is hoofdpijn de expressie van een disfunctionerend li chaam." De zogeheten span ningshoofdpijnen, het gevolg van een stressvol leven, blijven door-gaans bij de huisarts han gen. „Hoofdpijn, dat zijn vaak vage klachten waar mensen in kunnen vluchten als ze moeilijk oplosbare problemen in het le ven ondervinden. Dan kan het om pijn bij de slapen of om druk achter de ogen gaan, de licha melijke reactie op overbelas ting. Meer begrip De vooiiichtingscampagne van de NedeiTandse Vereniging van Hoofdpijnpatiënten wil meer begrip voor hoofdpijnlijders. De vereniging stelt dat levens- vi-eugde, vriendschappen en re laties vaak onder chronische hoofdpijn lijden en maatschap pelijke carrières soms moeilijk verlopen. Van de Nes pleit voor een wat genuanceerder beeld. „Met moderne medicijnen kun nen mensen goed blijven func tioneren. Hoofdpijn is minder geld in steken, maar misschien moeten ze iets meer risico dur ven nemen." En het risico is ze ker niet gering: slechts 1 op de 1000 stoffen wordt uiteindelijk echt een nieuw medicijn. GPD LONDEN - In Engeland zijn tomaten ontwikkeld die extra beschermen tegen hart- en vaatziekten. Het gehalte aan heil- zame stoffen is tientallen malen hoger gemaakt door de to maat te voorzien van een gen uit de petuniaplant. Zo meldt het tijdschrift Nature Biotechnology van mei. Het gaat om flavonolen, anti-oxiderende verbindingen die helpen tegen hart aandoeningen, celveroudering vertragen en ontstekingen remmen. Deze nuttige stoffen zitten van nature in tomaten, maar in lagere concentraties dan bijvoorbeeld in uien en thee. GPD UTRECHT - De Universiteit van Utrecht houdt vx'ijdag 18 mei een conferentie over de oorzaken van jeugdig agressie! gedrag. De bijeenkomst moet antwoorden en suggesties ge ven aan onderzoekers, beleidsmakers en mensen die in de praktijk met agressieve jongeren te Snaken hebben. De organisatoren van de conferentie W. Koops en B. Orobiode Castro van de capaciteitsgroep ontwikkelingspsychologie willen antwoorden krijgen op vragen als: worden kinderen agressief gemaakt door hun opvoeding? Of zijn er zodanige individuele verschillen dat sommige kinderen van nature ge neigd zijn tot gevaarlijke niveaus van agressief gedrag. ANP DEN HAAG - Mystieke en religieuze ervaringen vinden hui oorsprong in het menselijk brein. Bij mensen die mediteren, zijn delen van de hersenen uitgeschakeld, waardoor het be wustzijn van ruimte en tijd vei'dwijnt. Dat meldt het Amer- kaanse weekblad Newsweek naar aanleiding van een ondei-1 zoek van Amerikaanse neurologen. Neurotheologie is de naam van de theorie over de werking vai dehersenenbij spirituele ervaringen. De theorie probeertspi rituele ervaringen zoals een extatische belevenis of een visi oen te verklaren door hersenonderzoek. Gelovigen en ongelovigen die tijdens een gebed of meditate mystieke ervaringen hebben, geven vaak aan dat ze zich 'bs van zichzelf' voelen en 'één met het universum'. Volgens neu rologen ervaren zij dat, omdat delen in de linker hersenheJt dan een 'black-out' hebben. ANP MICHIGAN - Ouders besteden meer tijd met hun kinderen dan twintig jaar geleden, zo blijkt uit een onderzoek van ie universiteit van Michigan. Volgens de onderzoekers zagen kinderen in 1997 hun ouders vier tot zes uur per week vaker dan in 1981. Die stijging wis zowel bij werkende ouders te zien als in gezinnen waar 8e moeder thuis bleef .Uit het onderzoek bleek dat Amerikaanse kinderen tussen 3 en 12 jaar oud in gezinnen met twee oudas ongeveer 31 uur per week met hun moeder doorbrachten, S 1981 was dat nog 25 uur. ANP GLASGOW - Vi-ouwen hebben een tien keer grotere kans ot zich zorgen te maken over hun gewicht dan mannen, ook tl zijn veel vrouwen niet te zwaar in verhouding tot hun lengte Uit een onderzoek van de universiteit in Glasgow blijkt, dit zorgen over overgewicht een typisch vrouwenprobleem is ei dat er een groot verschil is in hoe mannen en vrouwen hun ei gen lichaam zien. Het onderzoek onder meer dan tweeduizend mensen toonè aan, dat meer mannen te zwaar zijn, maar dat vrouwen een tien keer grotere kans hebben om te denken dat ze te zwaar zijn. ANP sociaal ontwrichtend dan vroe ger. Twintig jaar geleden was migraine nog een legitieme re den om van je werk weg te blij ven, nu veel minder. Migraine hoeft geen medisch probleem meer te zijn." Toch constateert Van de Nes nog veel verborgen leed bij hoofd pijnpatiënten. Hij zegt dat er bij werkgevers maar ook bij de ge zinsleden nog vaak onbegrip heerst. „Patiënten moeten de gelegenheid krijgen om te her- stellen. Ze moeten dan even ont zien worden, maar daar biedt de huidige maatschappij maar weinig ruimte voor. Het zou daarom goed zijn als er ver pleegkundigen komen die met de personeelschefs maar ook met het gezin van hoofdpijnpa tiënten gaan praten over begrip en begeleiding. Een hoofdpijn patiënt functioneert soms even minder en mag dan best met wat begrip benaderd worden," Neuroloog Jos van de Nes praat over hoofdpijn op woensdag avond 16 mei in hel kader van de landelijke voorlichtingscam pagne over hoofdpijn in locatie De Honte van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen aan de Wielingenlaan in Terneuzen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. door Jacques van Dam De meest bekende vorm van duizeligheid is reis ziekte. Deze vorm van duize ligheid gaat gepaard met misselijkheid. Misselijkheid echter, is een aandoening van maag en darmen. Duizeligheid heeft meer met het zenuwstelsel te maken. De reguliere medicijnen te gen misselijkheid werken vaak ook prima bij duizelig heid. Medicijnen tegen dui zeligheid werken meestal op een suggestieve manier. Er is aan duizeligheid name lijk niet veel te doen. Tegen woordig wordt regelmatig gesproken over de ziekte van Meniere. Dit is een ziekte met terugkerende aanvallen van duizeligheid. Meestal gaat dit samen met tijdelijke hardhorendheid en oorsui- zen. Ook misselijkheid, bra ken en overmatig transpire ren kunnen hierbij optreden. Hyperventilatie De ziekte wordt het meest waargenomen bij mannen tussen de 40 en 60 jaar. De oorzaak is niet bekend. Een van de belangrijkste oorza ken van duizeligheid is hy perventilatie. Omdat men vaak bij hyperventilatie niet in de gaten heeft dat er iets mis is, wordt aan die oorzaak van duizeligheid zelden ge dacht. Duizeligheid kan ook wor den veroorzaakt door her senbeschadiging en kan de bijwerking zijn van een aan tal medicijnen waaronder anti-epileptica, antibiotica en tranquillizers. De lijst van homeopathische medicijnen die kruinen wor den toegepast bij duizelig heid is bijna oneindig. U dient zich daarom goed te realiseren dat de door mij be sproken medicijnen slechts voorbeelden zijn. Hersenschudding Een oorzaak van duizelig heid kan een hersenschud ding zijn. Arnica (valkruid) en Aconitum (monnikskap) zijn dan de eerst aangewezen middelen. De patiënt die in aanmerking komt voor Arnica klaagt over aanvallen van duizelig heid. Die kunnen ook lang na de hersenschudding blijven voortduren. De klacht verer gert door beweging van het hoofd. Ook opstaan en lopen geeft een draaierig gevoel. Het sluiten van de ogen verergert de duizeligheid. Direct na de hersenschud ding zal de patiënt de ernst van de klacht niet inzien en zeggen dat het wel goed gaat. Een tweede vaak voorge schreven medicijn is Argen tum nitricum (zilver-nitraat). Deze patiënt kan last hebben van hyperventilatie. Hij is angstig en nerveus. De duize ligheid gaat gepaard met zwakte van de benen. Hij heeft een onzekere gang. Vooral in het donker. De duizeligheid is daarom ook erger 's nachts en bij het sluiten van de ogen. De dui zeligheid doet zich vooral voor als hij angstig is. Hij heeft enorme hoogtevrees en voor bruggen over water. Cocculus (kokkelstruik) heeft haar nut bewezen bij duizeligheid door reisziekte. De duizeligheid gaat samen met sterke uitputting en mis selijkheid. De misselijkheid neemt toe bij het overeind komen in bed. De duizelig- I heid kan ook ontstaan door slaapgebrek, door lawaai en door de zon. Een ander be langrijk medicijn bij reis ziekte is Tabacum (tabak). De extreme duizeligheid gaat samen met een enorme misselijkheid en overvloedig koud transpireren. Toch wil de patiënt niet toegedekt worden. Hij ziet bleek tot groen en heeft een ingevallen gelaat. Elke beweging verer- gert de klacht. Hier zien we dat de duizeligheid juist toe neemt bij het openen van de ogen. Naast reisziekte is Ta bacum een van middelen die voorgeschreven kunnen worden bij de ziekte van Me- nière. Zeeziek Vooral als de patiënt het ge voel heeft zeeziek te zijn. Als laatste voorbeeld Conium maculatum (gevlekte scheer ling). Vaak betreft het hier duizeligheid bij oudere men sen. Duizeligheid en zwakte van de benen. Duizeligheid met het gevoel alsof het bed draait. De klacht verslech tert door het hoofd zijwaarts te bewegen en bij het draaien van de ogen. De patiënt moet zijn blik ergens op fixeren, Ook zachte geluiden en de stemmen van andere mensen doen de duizeligheid toene men. Jacques van Dam is klassiek homeopaat te Oostkapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 6