Strijd in zuiden Servië laait op Britten kunnen oorlog niet vergeten Israël blijft zich keihard opstellen tegen Palestijnen Manuputty hees vlag uit noodzaak Hennepgalerie in Antwerpen dicht na protest Blok 5 Geld voor Concordeslachtoffers Veiligheidschef Ethiopië gedood Verkiezingsgeweld Filipijnen Tientallen doden in Somalië Spoorkaartje Parijs goedkoper Albanezen voeren mortieraanvallen uit in Presevo-vallei Grozny is nog steeds een thuis voor zijn inwoners Pakistan weigert asiel Afghaanse vluchtelingen Na de rellen GEVRAAGD VEILING A. I. VERHAGE maandag 14 mei 2001 BERLIJN - De drie advocaten van de nabestaanden van de Duitse slachtoffers van de ramp met de Concorde vorig jaar juli, hebben een overeenkomst over een schadevergoeding met de Franse luchtvaartmaatschappij Air France bereikt. Over de hoogte van uitkeringen zwijgen de betrokkenen. Bij de vaststelling van het totaalbedrag is uitgegaan van wat in de Verenigde Staten aan de nabestaanden zou zijn uitbetaald Bij het ongeluk met de Concorde bij Parijs kwamen alle 109 inzittenden om. De meesten waren Duitsers, die in New York op een luxueus cruiseschip zouden stappen. RTR ADDIS ABEBA - De chef van de Ethiopische veiligheidsdien sten, Kinfe Gebre-Medhin, is zaterdag door een aanslag om het leven gekomen in de hoofdstad Addis Abeba. De dader is een majoor van de strijdkrachten. Het motief voor de aanslag is nog onbekend. De majoor is gearresteerd. Kinfe Gebre-Medhin werd neergeschoten toen hij een officiersclub wilde binnengaan. Kinfe Gebre-Medhin was al tien jaar baas van de veiligheids diensten. Verder was hij lid van het politbureau en het cen traal comité van het Tigray Volksbevrijdingsfront (TPLF). De partij is de dominante factor in de regeringscoalitie die het land sinds 1991 regeert. AFP/DPA/RTR MANILA - Een Filipijns parlementslid is zaterdag doodge schoten toen hij inTiaong in de provincie Quezon uit zijn auto stapteOok de lijfwacht van het parlementslid werd doodge schoten. Twee mensen raakten gewond. In de Filipijnen worden vandaag gemeenteraads- en parle mentsverkiezingen gehouden. Sinds begin dit jaar zijn vol gens de politie zeker 55 mensen om het leven gekomen door geweld dat verband hield met de verkiezingen. Bij een campagnebijeenkomst in Sultan Sabarongis in de provincie Maguindanao kwamen zaterdag vier mensen om het leven en raakten 28 mensen gewond toen iemand een gra naat in de menigte gooide. AP MOGADISHU - Door hevige gevechten in Somalië zijn vrij dag en zaterdag ten minste 42 en mogelijk zelfs tachtig men sen om het leven gekomen. Troepen van de overgangsregering en vijandige milities vochten om de controle over de haven van de hoofdstad Mogadishu. Het waren de zwaarste gevechten in maanden in het Oost- Afrikaanse land, waarin het regeringsleger van president Sa- lied Hassan en strijders van krijgsheer Hussein Aideed tegen over elkaar staan. Zeker tweehonderd mensen zouden ge wond zijn geraakt. Hassans regering werd vorig jaar ingesteld. Het is de eerste Somalische regering in bijna tien jaar die wordt erkend door de internationale gemeenschap. AFP/RTR PARIJS - Treinreizigers in de regio Parijs gaan 15 tot 30 pro cent minder betalen voor hun abonnement. De actie van de Franse spoorwegen, SNCF, is bedoeld als compensatie voor de stakingen in maart en april van dit jaar. Tegelijkertijd ho pen de spoorwegen met de tariefsverlaging de treinreizigers terug te winnen, die als gevolg van de acties met de auto naar en van hun werk zijn gaan rijden. De lagere prijzen gelden vooral voor het maandabonnement, de zogeheten 'carte oran ge'. Ook voor een aantal regionale treinen, de TER, wordt een tariefsverlaging doorgevoerd. GPD „pnnn/e redactie buitenland PRESEVO - In het zuiden van Servië zijn dit weekeinde op nieuw gevechten uitgebroken lussen Albanese rebellen en eenheden van het Joegoslavi- sche leger. De Albanese opstandelingen in de Presevo-vallei zouden meer dan honderd mortiergranaten opstellingen van het Joegosla vische leger hebben afgevuurd, zo meldde een woordvoerder van de Servische autoriteiten in Belgrado. Eerder meldden verscheidene bronnen dat bij de gevechten roid de plaats Oraovica een Al- baiees kind om het leven zou zi|n gekomen, maar dat is niet bevestigd. Wel verklaarde het ieger dat een meisje ernstig ge- ntnd is geraakt. Servische bronnen meldden dat h?t dorp Oraovica werd bezet door rebellen, die van daaruit ip de Joegoslavische troepen rebben geschoten. Een deel van ce bevolking van Oraovica ver trok vrijdagavond al om de stijd te ontlopen. Cvereenstemming Oidanks de hernieuwde ge- vehten bereikten vertegen- wiordigers van de Albanese roellen en het leger dit week- eude overeenstemming over de ditum waarop twee dorpen in d< bufferzone tussen Servië en Kjsovo worden gedemilitari- serd. Zowel het leger als de re- billen zullen het gebied op 15 of Moorden Algerije AGIERS - Gewapende extre- nistische moslims hebben gis- ta-en in Mérouana, 430 kilome- tir ten zuidoosten van Algiers, ef mensen vermoord. Dat heb- kn de Algerijnse veiligheids- densten meegedeeld, blgens getuigen hadden onge- \?er vijftien gewapende man en een wegversperring opge- vorpen. Zij hielden verscheide- e wagens tegen en doodden de ver inzittenden van een bestel - vagen die schapen ver-voerde. Cok zeven agenten die inmid- ds waren gealarmeerd, wer- cen gedood. AFP 16 mei gezamenlijk verlaten. In de Servische stad Nis heeft een rechtbank 193 Joegoslavi sche militairen en reservisten aangeklaagd wegens misdaden tegen Albanese burgers in Kos ovo in het voorjaar van 1999. Zeven militairen zijn wegens meervoudige oorlogsmisdaden tegen burgers aangeklaagd, al dus rechter Vukadin Milojevic gisteren tegenover het persbu reau Tanjug. Twaalf reservisten moeten voor de rechter verschij nen op beschuldiging van moord op burgers, anderen voor verkrachting. De overgrote meerderheid, 169 in totaal, moet zich verantwoorden voor diefstal en plunderingen. Milojevic ontkende opnieuw het gerucht dat de Joegoslavische strijdkrachten tijdens de Koso- vo-crisis speciale eenheden naar de provincie zouden heb ben gestuurd om sporen en be wijzen van oorlogsmisdaden uit te wissen. Dat is een verzinsel, aldus de rechter. AFP/DPA GROZNY - Inwoners van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny lopen langs kapotgescho ten gebouwen. Duizenden Russische soldaten houden Grozny nu al meer dan een jaar bezetVrede, veiligheid en orde brachten ze echter niet aan de inwoners, die de vernie tigde stad nog steeds als hun thuis beschouwen. De gevechten tussen rebellen en het Russische leger, elders in Tsjetsjenië, zijn vorige week weer opgelaaid. Waarnemers spraken van de hevigste strijd sinds het begin van dit jaar. In Argoen, de derde stad van de afvallige republiek, vinden al dagen bloedige straatgevechten plaats waarbij tientallen doden en honderden gewonden zijn geval len. De hervattiig van de strijd kwam niet als een verrassing. Tot dusverre heropenden de opstandelingen hun offensief tegen de Russen altijd bij het aanbreken van de zomer. foto Musa Sadulayev/AP 'ESHAWAR - Pakistan heeft indanks oproepen van de Ver- ;nigde Naties gisteren gewei- jcrd tienduizenden Afghaanse vluchtelingen in zijn noordelij- <e grensgebied met Afghanis- :an asiel te verlenen. De gouverneur van de Noord westelijke Grens Provincie gaf als reden dat Pakistan het zich financieel niet kan veroorloven de nieuwe vluchtelingen op vang te bieden. Pakistan her bergt twee miljoen Afghanen en heeft daar al de grootste moeite mee, aldus de gouverneur. De VN proberen al maanden lang Pakistan te bewegen tot re gistratie van de ongeveer 80.000 Afghanen in het Pakistaanse vluchtelingenkamp Jalozai. AP door Harm Harkema LONDEN - Onderschat het aantal Britten niet dat een diep wantrouwen koestert jegens Europa in het algemeen en je gens Fransen en Duitsers in het bijzonder. Eén hunner is zeer ze ker Sir Peter Tapsell, ervaren Lagerhuislid en Conservatief. Tapsell vergeleek dit weekeinde voorstellen van de Duitse bondskanselier Gerhard Schro der om tot een soort federalis tisch Europa te komen met Hit- Iers Mein Kampf. In een verkiezingstoespraak zei Tapsell: ,,We mogen Hitiers Mein Kampf te laat bestudeerd hebben, maar, 'by heaven', we hebben geen excuus om het plan Schroder nu niet te bestude- 'an onze redactie buitenland •ERUZALEM - Israël blijft 'asthouden aan zijn spijkerhar- «e opstelling tegenover de Pa- bstijnse autoriteiten. Jeruza lem is vastbesloten door te gaan i »et zijn politiek van het liqui- wren van Palestijnse activisten m wil de bewegingsvrijheid van ie autoriteiten sterk inperken. Hinister van Sport en Weten- I shappen Matan Vilai verklaar- ce gisteren, daags na een dode- l]ke helikopteraanval op I onhangers van de Fatah-be- veging, dat zijn land doorgaat net dergelijke precisieacties. Tier Israëlische gevechtsheli- lopters beschoten zaterdag ochtend een auto met drie Fa- hh-leiders in het noorden van ie Westelijke Jordaanoever. Het 'oertuig werd getroffen door ra- letten. Twee inzittenden kwa- nen daardoor om het leven. Ten ninste vijftien Palestijnse om- tanders raakten gewond. En gelen van hen zijn er slecht aan oe. Volgens Israël hielden de nannen zich bezig met het bou- ven van mortieren en granaten lie tegen Israëlische doelen 'Ouden worden ingezet. Hit de hele wereld komt felle Iritiek op de methoden die Isra- d hanteert terwijl het geweld in ce regio er niet door lijkt af te nemen. In Rome noemde paus Johannes Paulus het oplaaien van geweld en dood in het ge bied gisteren 'absurd'. Mogelijk als reactie op de be schieting van de Fatah-leden besloot de Palestijnse president Arafat gisteren dat een militan te leider van radicale islamiti sche Hamas-beweging vrijgela ten moest worden. Abdel Asis Rantisi werd drie weken gelden opgepakt, omdat hij kritiek uit te op de hervatting van de Pales tijns-Israëlische samenwerking op veiligheidsgebied. Ook zou hij tegen de orders van de rege ring in Palestijnen hebben op geroepen mortiergranaten af te blijven vuren op Israëlische doelen. Jeruzalem reageerde woedend op de vrijlating. De twee kampen blijven mijlen ver van elkaar verwi] derd op het gebied van het hervatten van de vredesgesprekken. De Pales tijnse minister Nabil Shaath be vestigde dat de Palestijnen de voorstellen van de Amerikaanse commissie Mitchell '100 pro cent accepteren'. De Ameri kaanse onderhandelaars stellen voor onmiddellijk een einde te maken aan de bouw van joodse nederzettingen en een wapen stilstand af te kondigen om zo nieuwe vredesgesprekken mo gelijk te maken.DPA/RTR/AFP Tapsell voorspelde de komende jaren een 'uitbarsting van woe de' van het Britse volk tegen de Europese Unie, en deed in de aanloop naar die gebeurtenis alvast nog een duit in het zakje met de uitspraak dat Napoleon, Bismarck en Hitier alle drie streefden naar één Europese munteenheid. Labour en de li beraal-democraten waren er als de kippen bij om Tapsells uit spraken te kwalificeren als 'on gehoord' en 'beledigend', het is immers verkiezingstijd. De Conservatieve leider William Hague reageerde vrij laconiek met de mededeling dat Tapsell voor zichzelf had gesproken, en met zijn omstreden uitlatingen niet het gedachtengoed van de partij had vertolkt. Wind En daarmee ging de wind rond Tapsell al net zo snel weer liggen als zij was opgekomen. Heilige huisjes had de parlementariër voor Louth and Horncastle toch al niet omver geworpen. Menige Brit geniet namelijk met sata nisch genoegen van een pittige belediging aan het adres van Duitsers en Fransen. Veel openlijker dan in Neder land wordt bij voetbalwedstrij den tussen Engeland en Duits land in de Britse pers ook gerefereerd aan de Tweede We reldoorlog - en aan wie die heeft gewonnen. Wedstrijdverslagen en voorbeschouwingen zijn dan opvallend vaak gelardeerd met woorden als 'oorlog', 'lucht alarm' of 'grondoffensief'. Toen Gebhardt von Moltke an derhalf jaar geleden afscheid nam als Duits ambassadeur in Londen, klaagde hij erover dat de Engelsen het vij andbeeld van de Duitsers zo grondig in stand hielden. ,,Men krijgt wel eens de indruk dat het geschiedenison derwijs in dit land stopt bij 1945." En dat, terwijl hij zich juist zo had ingespannen om zijn land aan het Britse volk te presenteren als 'een partner, bondgenoot en vriend'. Gelukkig voor Von Moltke heeft hij vorig jaar niet meer de ver kiezing mee hoeven maken van de meest komische televisie- sketch van de twintigste eeuw. Met afstand op de eerste plaats kozen de Britten de aflevering Alex Manuputty, de man die op 25 april in Ambon de vlag van afscheidingsbeweging Republik Maluku Selatan hees, ivacht in een politiecel in Jakarta het onderzoek naar zijn zaak af. Hij is beschuldigd van verraad en riskeert zeven jaar cel. De voorzitter van het Molukse front, FKM, ziet het hijsen van de vlag niet als een politieke maar als een humanitaire daad. doorTheo Haerkens JAKARTA - De politiecel waar de Molukse arts Alex Manuput ty, voorzitter van het Front Kedaulatan Maluku (FKM) ver blijft, ziet er niet erg comforta bel uit. Er ligt een matrasje op de grond, er staan wat houten banken. Verderop in de ruimte zitten zes man op een mat te kaarten en te roken. Separatisten zijn niet erg gezien in Indonesië. Het leger treedt sinds eind vorig jaar weer hard op tegen de bevrijdingsbewe gingen in Atjeh en Irian Java, oftewel Papoea. Manuputty wist dat hij een risico nam toen hij in de christelijke wijk Kudamati het dundoek hees van de Republik Maluku Selatan. „Maar we moesten iets doen om de aandacht te trekken. De Mo- lukken gaan volledig de vernie ling in. We worden als beesten behandeld en vermoord en In donesië doet niets om een eind te maken aan de oorlog. We willen dat de buitenwereld zich om ons bekommert." Provocatie FKM eiste afgelopen december in Ambon, Nederland en New York de onafhankelijkheid op die de RMS in 1950 uitriep, maar die door Indonesië noch de internationale gemeenschap wordt erkend. Op 25 april ging de RMS-vlag in top samen met de roodwitte Indonesische vlag en de blauwe van de VN. Een re gelrechte provocatie van de au toriteiten en de radicale mos lims van Laskar Jihad, die voor het merendeel van buiten de Molukken komen. Dat het hijsen van de RMS-vlag koren is op de molen van deze (Advertentie) 'The Germans' uit de serie Fawlty Towers, waarin hotel houder Basil Fawlty (John Clee- se) voortdurend uitroept 'don't mention the war', ('praat niet over de oorlog') maar er onder tussen een groepje Duitse gas ten niet bepaald fijnzinnig aan herinnert. GPD I Schilderijen, meubilair, sieraden, horloges, bloedkoraal, granaat, Zeeuwse messen, munten, goud en zilver etc. Voor onze belangrijke] IN DE SCHOUWBURG TE MIDDELBURG BEL 0118 - 627 639 MIDDELBURG BELFAST - Margaret Brooks kijkt door de vernielde ruit van haar woonkamer in de wijk Short Strand in Belfast. Een aantal huizen en voertuigen werd vernield tijdens schermutselingen gisteren tussen pro-Ierse nationalisten en pro-Britse loyalisten. De oproerpolitie greep in om de orde te herstellen. foto Paul Faith/EPA radicalen, die allang schermen met vermeend christelijk sepa ratisme dat vanuit Nederland wordt geregisseerd, lijkt Manu putty weinig uit te maken. Maar de autoriteiten op Ambon vreesden voor nieuw geweld. Manuputty ziet dat anders: „Wij vechten met ons verstand, niet met wapens. Bovendien telt on ze organisatie naast christenen ook moslims, net als de RMS." Cijfers over de steun die hij op de Molukken geniet, ontbreken. Maar volgens de medicus 'be weegt de thermometer de goede kant op.' Het was al een maand of vier rustig op Ambon. Manuputty zegt dat. dit komt doordat het le ger zijn taak serieuzer neemt en dat is het resultaat van meer druk op de regering. GPD door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De omstre den Antwerpse hennepgale rie is zaterdag meteen na de officiële opening, weer geslo ten. De eigenaar, de Haar lemse koffieshop-houder Nol van Schaik, beschikte niet over de benodigde vergun ningen. Over een week wil hij het opnieuw proberen. Van Schaik kwam één stem pel te kort van de Belgische Kamer van Koophandel. Zijn hennepgalerie annex museum onderging daardoor hetzelfde lot als de eerste Belgische growshop aan de Antwerpse Paardenmarkt. Die werd vorige maand me teen na de opening verzegeld door de politie, omdat de koopwaar zou aanzetten tot drugsgebruik. De eigenaars riskeren drie tot vijf maan den cel. De rechtbank doet woensdag uitspraak. De opening van de hennep galerie verliep zoals ver wacht rumoerig. Bijna 300 aanhangers van het Vlaams Blok protesteerden tegen het initiatief van Van Schaik. De demonstranten, onder aan voering van de Antwerpse fractievoorzitter van ex treem rechts, Filip Dewinter, en het kamerlid Gerolf Anne- mans, droegen spandoeken met zich mee met opschrift 'drugs is moord'. Er was een indrukwekkende ordemacht op de been. Er deden zich geen incidenten voor. Van Schaik zelf was niet lij felijk bij de opening aanwe zig. Tegen de Nederlander, die in Haarlem twee koffie shops en het Global Hemp Museum uitbaat, loopt een internationaal aanhou dingsbevel. Hij werd enkele jaren geleden in Frankrijk veroordeeld tot vijf jaar cel voor de smokkel van 200 kilo marihuana. De Antwerpse politie heeft de Haarlemmer meegedeeld dat hij in België het risico loopt aangehouden en uitgeleverd te worden. Van Schaik sprak de bezoe kers per videoscherm toe. Hij liet weten de collectie 'hen nepkunst' in de toekomst te willen uitbreiden, maar daarvoor eerst de nieuwe Belgische drugswetgeving af te wachten. Voorlopig ver koopt de hennepgalerie al leen ansichtkaarten en hen- nepkleding. Boven het muse um wil Van Schaik een klein hotel openen, met kamers die zijn ingericht met hennep meubelen. De Belgische overheid be sloot begin dit jaar net als Nederland het gebruik van cannabis en marihuana te gedogen. De verkoop van (soft)drugs blijft echter ver boden. Nogal wat Neder landse handelaren zien in de wetswijziging een uitgelezen kans om in België voet aan de grond te krijgen. Het gedoog beleid wordt echter waar schijnlijk pas in het voorjaar van 2002 van kracht. Het Vlaams Blok is fel tegen de liberalisering van het drugsbeleid gekant, De par tij wil voorkomen dat 'Ant werpen een tweede Amster dam wordt'. De betoging, za terdag, was dan ook in de eer ste plaats bedoeld als een sig naal aan iedereen die Van Schaiks voorbeeld wil vol gen. „Antwerpenaren willen geen koffieshops en andere drugspropaganda", stelt het Vlaams Blok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5