PZC Marine verspilde miljoenen Kamer vreest wildgroei van verzamelplaatsen voor vee SS 33 PZC met astma of C0PD Aanschaf onbruikbaar materiaal voor Ethiopië en Eritrea Actie gevangenen voor langer luchten Drie christelijke fracties gekwetst door verwijten van intolerantie Motoragenten rijden sloot in UolLu Astma Fonds collecte 14-19 mei Ook voordelig vliegen vanaf Rotterdam Airport. IMICE BARCELONA BASIQI AIR Lieske wint Libris Literatuurprijs Benzine weer duurder bij Shell Studenten verhalen RSI op school Groningen krijgt stripmuseum Treinverkeer Randstad ontregeld Jongetje verdronken in Almere 14 mei 1951 maandag 14 mei 2001 door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Koninklijke Marine heeft 'uit gebrek aan kennis' spullen aangeschaft voor de VN-vredesmissie in Ethiopië en Eritrea, die zij daar niet kon gebruiken. Tot de aanschaf is te snel over gegaan. De marine had ver zuimd eerst bij andere legeron derdelen na te gaan of die over bruikbaar materiaal beschik ten. In de toekomst zal de mari ne daar wel op letten om geld verspilling te voorkomen, zo zei staatssecretaris Van Hoof van Defensie afgelopen weekeinde. Hij reageerde hiermee op de ver kwisting van miljoenen guldens binnen zijn ministerie door on bezonnen aankopen. Defensie schafte bij het Moerdijkse be drijf Transmo Special Products voor 17,8 miljoen gulden aan goederen aan, bedoeld voor de Nederlandse VN'ers in Eritrea. Een deel van het materiaal is echter niet te gebruiken, aldus accountants van het ministerie van Defensie. Volgens de ac countants kunnen twee ber gingskranen niet worden inge zet en vier DAF-trekkers met water- en brandstoftanks even min. Ook zijn goederen aange schaft waarover de krijgsmacht al beschikte Mede door deze ex terne aanschaf valt de VN-vre desmissie voor Nederland 45 miljoen gulden duurder uit dan was geschat. D66-Kamerlid Van 't Riet meent dat de marine de opdracht aan het Moerdijkse bedrijf heeft ge gund op voorspraak van een stichting van oud-militairen. Een van haar leden, luitenant- generaal b.d. Van Kappen is commissaris bij Trasmo. Staatssecretaris Van Hoof weerspreekt dat sprake is ge weest van vriendjespolitiek bij het gunnen van de opdracht. „Van Kappen is commissaris bij het bedrijf, maar hij is niet be trokken geweest bij deze aan schaf. De Koninklijke Marine van onze redactie binnenland HEERHUGOWAARD - Een groep van veertig gevangenen van penitentiaire inrichting Zuy- der Bos in Heerhugowaard heeft gisteren rond het middaguur geweigerd na het luchten de cellen weer op te zoeken. De „fantastische weersomstandigheden" wa ren de oorzaak van deze spontane actie, zo liet een woordvoerder van justitie weten. De gedetineerden lieten aan het einde van hun gebruikelijke uurtje buiten, tegen twaalven, het gevangenispersoneel weten langer te wil len luchten en bleven waar ze waren; op de luchtplaats van het gevangeniscomplex. Personeel en directie, die onder meer geholpen werden door een pastor, hebben uiteindelijk door het voeren van gesprekken de gevangenen weer zover gekregen dat ze terug naar hun cel len gingen. Maar met deze overredingstechniek is bijna twee uur gemoeid geweestTegen twee uur wa ren alle gevangenen weer binnen. Preventief Ondertussen had de politie uit preventief oog punt een aantal politieauto's en motoren naar de Heerhugowaardse inrichting gestuurd. Vol gens de justitie woordvoerder is de situatie geen moment bedreigend geweest en hoefden politiemensen het complex niet in. GPD heeft zelf besloten materiaal bij dat bedrijf te bestellen." De VN-vredesmissie was be groot op 100 miljoen gulden. Daarbij waren de Apaches al opgeteld waarmee de 1100 Ne derlandse VN'ers moeten wor den geëvacueerd wanneer de situatie te gevaarlijk wordt. Burgerpersoneel Vorige week meldde minister De Grave van Defensie de Kamer dat de kosten van de VN-vre desmissie nu worden geschat op 145 miljoen gulden. Hij wijt dat onder meer aan gestegen brand stofprijzen en een grotere be hoefte aan materieel voor com municatie en accommodatie. Ook is meer burgerpersoneel in gehuurd dan was voorzien, al dus De Grave. Luitenant-generaal b.d. Van Kappen zegt dat het bedrijf Transmo gewoon geleverd heeft waar Defensie om vroeg. Het gaat vooral om voertuigen, con tainers en koelapparatuur. Alles ging „conform de behoeftestel ling" en „conform de specifica ties" van Defensie. GPD DEN HAAG - De drie christelij ke fracties in het parlement, CDA, ChristenUnie en SGP, zijn gekwetst door verwijten dat zij onverdraagzaam zouden zijn geweest in het euthanasiedebat. De ChristenUnie wil hierover een publieke discussie met WD-leider Dijkstal voeren, de SGP overweegt een open brief aan de liberaal te schrijven. Het CDA doet mee aan 'elk debat over normen en waarden'. Dijkstal beschuldigde vrijdag de christelijke fracties van on verdraagzaamheid. Zij hebben volgens hem geen respect voor de keuze van anderen. „Christe lijke partijen gaan ervan uit dat de ethiek alleen bij hen in goede handen is." D66-fractieleider De Graaf verklaarde zaterdag dat hij zich had geërgerd aan het verwijt van de christelijke par tijen dat Paarse over alle nor men en waarden heen walst. Dijkstal zelf toont weinig res pect voor onze overtuiging", zegt fractievoorzitter Van Dijke van de ChristenUnie. „In een debat moet hij maar uitleggen waar wij geen respect tonen." SGP-fractieleider Van der Vlies is van plan een 'Beste Hans, wat krijgen we nu?-brief' aan de WD-collega te sturen. ,.Ik snap zijn uitlatingen niet. In het eu thanasiedebat hebben weop goede toon met elkaar gediscus sieerd." Ook de opmerking van De Graaf bevreemdde Van der Vlies. „Juist de D66-woord- voerder in de Tweede Kamer zei na afloop dat het een waardig debat was geweest. Wellicht gaan de paarse partijen nu om zich heen meppen omdat er in ternationaal kritiek op onze eu thanasiewet wordt geleverd." Sinds vorige maand de eutha nasiewetgeving is vernieuwd, zijn artsen die zorgvuldig han delen niet langer strafbaar als zij een euthanasieverzoek in willigen. Uit diverse landen klinkt kritiek op deze wet en ook de christelijke partijen in eigen land zijn ertegen gekant. In het debat in de Eerste Kamer legde senator Schuurman van de ChristenUnie een indirect ver band tussen de euthanasiewet ennazi-Duitsland. Op een sym posium in het Europarlement veroordeelde de christelijke fractie EVP de Nederlandse eu thanasiewet fel. GPD DE LIER - Twee motoragenten van de politie Haaglanden zijn gistermiddag door een ongeval ernstig gewond geraakt. De twee politiemannen bege leidden de wielerronde van de Glazen Stad in het Westland. Door nog onbekende oorzaak kwamen ze tussen De Lier en Hoek van Holland met elkaar in I aanraking, vielen van het talud jgens een woordvoerder zijn ze Monumentale boerderijen in Enspijk door brand verwoest met „behoorlijke" verwondin gen naar het ziekenhuis ge- ENSPIJK - Twee monumentale woonboerderijen in het Gelderse Enspijk zijn zaterdagavond tot de grond toe afgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door werkzaam- bracht. ANP heden die de eigenaar van een van de boerderijen uitvoerde aan zijn rieten dak. Deze man liep brandwonden aan zijn handen op. De brand heeft volgens de brandweer een mil- joenenschade veroorzaakt. foto William HoogteylingAA/VP (Advertentie) het is weer Penny Time de moeite waard lange vorststraat - goes (Advertentie) Geef! Aan de collectant of giro 55055 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het afschaffen van veemarkten werkt een wildgroei van verzamelplaat sen voor vee in de hand. Derge lijke plaatsen kunnen veterinai re risico's met zich meebrengen omdat zij niet worden gecontro leerd, zeggen de fracties van CDA, VVD, PvdA en SGP in de Tweede Kamer. Dit bezwaar brengen zij in tegen het plan van LTO-varkenshou- dersvoorman Van Gisbergen en (Advertentie) VANAF VANAF Boekingen en informatie. WWW.BASIQAIR.COM □900-BASIQAIR of 0900-227 4"7 24*" of neem contact op met uw reisbureau. •Genoemde car vanaf-canaven Transavia's smart class. Transavia airlines D66-minister Brinkhorst (Landbouw) om de acht vee markten in Nederland af te schaffen. Van Gisbergen en in zijn kielzog Brinkhorst menen dat de veemarkten een groot ri sico vormen voor de versprei ding van allerlei veeziekten zo als mond- en klauwzeer. In Nederland worden sinds een paar maanden in totaal 280.000 dieren afgemaakt om het mond en klauwzeervirus te bestrijden De vrees voor het lukraak ont staan van verzamelplaatsen is unaniem bij de fracties. Verder is de Kamer verdeeld over de suggestie van de minister en de boerenorganisatie, Het CDA is tegen, bij de PvdA valt het plan 'op zich met verkeerd', de WD wil zich er verder nog niet over uitlaten en de SGP vindt het nog te vroeg om over afschaffen van de markten te praten. „Afschaffen is geen goed idee", stelt CDA'er Atsma. „Veemark ten kunnen misschien wel beter worden georganiseerd om risi co's uit te sluiten." PvdA-Kamerlid Waalkens vindt dat Brinkhorst iets te kort door de bocht gaat. „Het dicht gooien van veemarkten klinkt wel sympathiek om greep te krijgen op het gesleep met die ren, maar wat is dan het alterna tief." Merkwaardig WD'er Oplaat stelt dat het merkwaardig is dat de minister zich al uitspreekt voor sluiting van veemarkten terwijl in op dracht van Brinkhorst een spe ciale commissie onderzoekt hoe het verder moet met de Neder landse landbouw. „Wacht die studie nu eens even af." Volgens SGP-fractievoorzitter Van der Vlies komt het plan tot afschaffing te snel. „Eerst moet de mond- en klauwzeercrisis voorbij zijn maar daarna moe ten we er beslist naar kijken. Dat geldt ook voor het interna- door Peter van Vlerken AMSTERDAM - Tijdens een feestelijke bijeen komst in Amsterdam, is gisteravond laat de Libris Literatuurprijs 2001 uitgereikt aan Tomas Lieske voor zijn roman 'Franklin'. Tomas Lieske, een bij het publiek tamelijk onbe kende grootheid, verkeerde tussen vijf andere ge nomineerden die, op J. Bemlef ('Boy') na, allen een vooralsnog beperkte reputatie hebben. Dat was meteen ook het belangrij kste punt van kritiek op de selectie van de jury die ditmaal onder lei ding stond van Winnie Sorgdrager. Geen Jeroen Brouwers en geen Arnon Grunberg, wel de talent volle Vlaamse superstilist Erwin Mortier ('Mijn ROTTERDAM - Marktleider Shell heeft de prijzen van benzi ne zaterdag met 4 cent verhoogdSuper plus kost aan de pomp 2,93 en euro ongelood komt op 2,81. Diesel is 1 cent in prijs verhoogd en kost nu 1,82. Met deze twaalfde stap sinds begin maart heeft de benzine prijs een nieuwe top bereikt. Sinds begin maart is brandstof bijna drie dubbeltjes duurder geworden. Diesel werd in die periode nog geen dubbeltje duurder. Er liggen verschillende oorzaken ten grondslag aan deze prijsverhogingen. De vraag naar benzine in de Verenigde Sta ten is groot nu het zomerseizoen voor de deur staat. Ameri kaanse oliemaatschappijen kopen Europese brandstof. Het aanbod is laag door onderhoud aan raffinaderijen. ANP UTRECHT - De Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) roept studenten die lijden aan ernstige vormen van RSI op om zich te melden. De LSVB wil vervolgens in samenwerking met het Bureau beroepsziekten FNV bezien of de schade te verhalen is op universiteit of hogeschool. Volgens de LSVB mankeert er nogal wat aan de werkplekken waar studenten met computers aan de slag zijn. De Arbowet, die sinds 1999 ook voor studenten geldt, zou nauwelijks wor den nageleefd. ANP GRONINGEN - De stad Groningen krijgt halverwege 2002 een stripmuseum. Het stadsbestuur moet daarvoor wel een garantie van 5 miljoen gulden geven voor de exploitatie. Het museum verrijst in het nieuwe winkelcomplex op de Wester haven. In totaal vergt het Stripmuseum een investering van zo'n 15 miljoen gulden. Aanvankelijk werd gezegd dat het museum gefinancierd moest worden met sponsorgelden en andere bij dragen van particulieren. De laatste maanden werd duidelijk dat deze eis te hoog gegrepen was. Om andere geldschieters over de streep te trekken is de ge meente gevraagd borg te staan voor 5 miljoen gulden. GPD DEN HAAG - Het treinverkeer is zaterdag op tal van plaatsen ontregeld geweest als gevolg van wissel- en seinstoringen tus sen Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Leiden. Deze storingen legden de treinenloop in genoemde gebied tussen tien en twaalf uur 's morgens lam. Het niet of met vertraging rijden van treinen in Zuid-Holland had langdurige negatieve effecten op trajecten elders in het land. De hele dag door kwamen met name in het midden en zuiden des lands grote vertragingen voor. Ook vielen veel trei nen uit. Zo ging er na 23.00 uur geen trein meer van Den Bosch naar Utrecht. GPD ALMERE - Een 7-jarig asielzoekertje is zaterdagavond in de Lage Vaart in Almere verdronken. Het jongetje was met ande re kinderen in de buurt van het asielzoekerscentrum aan het zwemmen en raakte daarbij onder water. Omdat hij niet snel genoeg naar boven kwam, sloegen zijn vriendjes alarm. Een aantal passanten sprong onmiddellijk in de Lage Vaart omdejongen te zoeken, maar zij konden hem niet vinden. Uit eindelij k wist het duikteam van de brandweer het kind na on geveer twintig minuten uit het water te halen. Het jongentje werd daarna in kritieke toestand naar het Fle volandziekenhuis in Almere gebracht, waar het twee uur la ter overleed. ANP Dienstregeling De zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen die 20 mei ingaat is een be langrijke verbetering voor het hele land en in het bijzonder voor Oost-Nederland. Vanaf deze datum zal de industrie streek een elektrische trein verbinding hebben met het westen. Ook de verbindingen met het buitenland zijn aan zienlijk verbeterd. Muziekconcours Het concours van de Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen in Zeeland in de Middelburgse wijk het Zand- dorp was het afgelopen week end ondanks het slechte weer een succes. De vele Zeeuwse muzikanten speelden alsof de zon volop scheen. Bioscoopbrand Volgens de eerste berichten zijn bij een brand in een bio scoop in Kano in Noord-Nige- ria meer dan honderd perso nen om het leven gekomen. Driehonderd mensen raakten zwaar gewond. Jachthaven In Goes is zaterdagmiddag de nieuwe jachthaven van de jon ge watersportvereniging De Werf door burgemeester W. C. ten Kate van Goes geopend. Ten Kate sprak zijn vreugde uit dat de gemeente thans be schikt over een goed uitgerus te jachthaven. tionale gesleep met dieren waar een eind aan moet komen." De veemarkten kenden het standpunt van LTO-leider Van Gisbergen al, maar de bijval van minister Brinkhorst kwam har der aan. „Hij heeft niet eens de moeite genomen met ons te praten. We overleggen al maanden met de LTO over de vraag hoe wij ver antwoord verder kunnen gaan. Ook de handelaren waren daar bij betrokken", zegt directeur Van der Steen van de Brabant hallen in Den Bosch, waar voor de mkz-crisis elke woensdag de grootste rundveemarkt van Ne derland werd gehouden. Ontsmetten Van der Steen somt op wat èr volgens hem moet veranderen: „Betere hygiëne door het reini gen en ontsmetten van voertui gen, registratie van alle aan- en afgevoerde dieren en scheiden van diersoorten." GPD tweede huid'), de rauwe Hollandse verteller Frank Noë ('Het gemaal'), de voornamelijk van kinderboeken bekende auteur Toon Teilegen ('De trein naar Pavlovsk en Oostvoorne') en de swin gende woordkunstenares Wanda Reisel ('Een man een man'). En niet te vergeten Bemlef dus. De jury was niettemin zeer ingenomen met de winnaar. Lieske is met 'Franklinde schepper van een verbluffend universum, zei Winnie Sorgdra ger Het boek gaat over een verschoppeling die reist van de koude hel van de nikkelmijnen in Si berië naar het dikdoenerige en bij tijd en wijle even helse Den Haag. Tomas Lieske streek een ton aan prijzengeld op. De andere genomineerden keerden met 5 mille op zak huiswaarts. GPD Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mait redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax (0114)373840 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100 Abonnementen bij automatische incasso- (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (n v t per kwartaal, 107.50 109.15) per jaar: 409.50 (ƒ411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMFtO 47 70 65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3