Dure aanpassing Grevelingen 7 Kijken wat jij en je auto kunnen Promotiedag voor De Ridderslag Ontslagbrieven komen hard aan bij Morres Hulst Wegwijzers voor pontjes en handige gids voor skaters Provincie slaat alarm over verdronken dorp ANWB uit kritiek op aanpak Oosterschelde Under peilbeheer ten gunste van natuur kost 20 miljoen gulden Acht gewonden bij botsingen A58 en Sloe Scooterrijder aangereden Motor gestolen uit tuin in Goes zeeuwse almanak Wisseltruc waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 14 mei 2001 finnrPiet Kleemans SCHARENDIJKE - Aanpas sing van het peilbeheer in het Grevelingenmeer kost volgens eerste voorzichtige ramingen ongeveer 20 miljoen gulden. Dat blijkt uit een door Rijkswater staat uitgevoerde effectenstu die naar de peildynamiek. Het invoeren van een variërend wa terpeil biedt in de visie van Rijkswaterstaat zeker kansen voor het Grevelingenmeer. Belangrijkste doel van het laten fluctueren van het waterpeil - dat kan door aanleg van een doorlaat in de Grevelingendam naast het Volkerak - is de na tuurlijkheid van de oevers van het Grevelingenmeer te vergro ten. Een wisselend waterpeil heeft echter ook invloed op re- creatievoorzieningen als stei gers. Rijkswaterstaat heeft vier sce nario's losgelaten op het Greve lingenmeer. Die lopen uiteen van het creëren van 20 centime ter verschil tussen 'hoog en laag water' tot een verschil van zo'n 70 centimeter. Afhankelijk van het scenario houdt het realise ren van een variërend waterpeil in het Grevelingenmeer in dat een aantal steigers vervangen moet worden. Impuls Een fluctuerend waterpeil in het Grevelingenmeer betekent volgens Rijkswaterstaat een versterking van de natuurwaar den van het meer. Die krijgen door de ingreep 'een positieve impuls'. Wat het precies voor de recreatie betekent, is volgens de effecten studie nog moeilijk te zeggen. Wel wordt vastgesteld dat juist vanwege het huidige vaste wa terpeil veel recreanten naar het Grevelingenmeer komen. Een grotere peildynamiek kan hen afschrikken, maar tegelijker tijd een ander soort recreanten naar het Grevelingenmeer lok ken. Variatie in het waterpeil van het Grevelingenmeer kan volgens Rijkswaterstaat ook gevolgen hebben voor onder meer de vis serij en daar dient dan ook ter dege rekening mee gehouden te worden. Oevers Ook moeten er keuzes gemaakt worden hoe om te gaan met de oevers van het meer. Uit oog punt van natuurontwikkeling verdient het toestaan van erosie de voorkeur, maar minimalise ren van die erosie is ook een keu zemogelijkheid. Om in de toekomst samen met Natuur -en Recreatieschap De Grevelingen, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij verant woorde keuze te kunnen maken is volgens Rijkswaterstaat na der onderzoek nodig. MIDDELBURG - Bij aanrijdin gen op de A58 in Middelburg en in het Sloegebied zijn zondag en zaterdagmiddag acht ge wonden gevallen. Gisteren botsten rond twee uur twee auto's op elkaar op de noordbaan van rijksweg bij Middelburg. Voor zover bekend reed een automobilist, van wie leeftijd en woonplaats niet be kend zijn gemaakt, vanuit een invoegstrook de A58 op. Een 20- jarige automobilist uit Roosen daal reed al op de snelweg en kon de andere auto niet meer ontwijken. Beide bestuurders zijn naar het ziekenhuis ge bracht. Op de kruising van de Europa- weg met de Finlandweg in Vlis- smgen-Oost raakten zaterdag middag om tien over drie zes mensen gewond. Een 43-jarige automobilist uit 's-Gravenpol- der sloeg op de kruising sloeg linksaf en liet daarbij een tege moetkomende personeelsbus niet voorgaan. De bus werd be stuurd door een 45-jarige Vlis- singer. Daardoor ontstond een aanrijding, waarbij de twee mensen in de personenauto nek letsel opliepen. Vier inzittenden vanhetpersoneelsbusje raakten gewond aan nek en benen. Alle zes gewonden zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. SLUIS - Bij een botsing met een auto is vrijdagavond een 18-ja rige scooterrijder uit de ge meente Sluis-Aardenburg ge wond geraakt. De scooterrijder wilde vanaf de Markt linksaf de Ridderstraat inrijden maar had de van links komende auto, be stuurd door een 35-jarige man uit het Belgische Sint Laureins over het hoofd gezien. De jongen werd geschept en kwam met zijn scooter tegen een voordeur terecht. Hierna maak te hij nogmaals een schuiver en kwam op het wegdek tot stil stand. De scooterrijder liep een hoofdwond op en werd per am bulance naar het ziekenhuis vervoerd. Hij bleek gedronken- te hebben en moest een bloed proef ondergaan. De scooter werd geheel vernield, de auto en de voordeur raakten bescha- - Liefhebbers van het 4x4-rijden konden zaterdag bij de Brouwersdam diverse hindernistrajecten afleggen, door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Zon, strand en een mogelijkheid om je eens lekker uit te le ven met je terreinwagen. Dat was giste ren voor meer dan 130 terreinwagenbe- zitters reden om naar de Brouwersdam af te reizen, om mee te doen aan het jaarlijkse strandevenement van de Stichting Zeeland 4x4. De toeloop was zo groot dat de organisatie zelfs deelne mers moest weigeren. „We hebben de streep getrokken bij 130 terreinwagens. Anders zou het gewoon een beetje te gek worden", zegt voorzit ter van de Stichting Zeeland 4x4, F. Gramberg. De belangstelling voor het teri'einrijden is volgens Gramberg weer behoorlijk aan het groeien. „Wat je ook steeds meer ziet zijn wat ik 'speeltjes' noem: zelfgebouwde teiTeinwagens waar je niet mee de openbare weg op mag. Ze zijn van harte welkom, maar we hebben wel als eis gesteld dat ze ver zekerd zijn." Het strandevenement - dat zondag de negende editie beleefde - is inmiddels uitgegroeid tot een traditie. Eigenlijk tot verbazing van Gramberg. „Want het begon allemaal als een lolletje. We wil den eigenlijk alleen maar een demon stratie terreinrijden doen, maar inmid dels is er al een competitie bijgekomen en neemt de belangstelling steeds meer toe. De deelnemers komen uit heel Ne derland en daarbuiten." Wat de Belgische deelnemer W. Roelof- sen uit Issen betreft zouden er best wat vaker 4x4-strandevenementen gehou den kunnen worden. „Voor mij is het terreinrijden een uitlaatklep. Awel, even ontsnappen aan de sleur van alle dag. Ik probeer toch minstens twee keer per maand ergens in Nederland of Bel gië in het terrein te rijden." Doelmatig gasgeven De kunst van het terreinrijden is vol gens Roelofsen het doelmatig gasgeven. „Er zitten hier nogal wat cowboys tus sen die teveel gas geven, en dan graaf je je zo in in het rulle zand hier. De uitda ging is om te kijken wat jij en je auto kunnen. Maar je moet het vooral rustig aan doen." Het rijden op het strand langs de Brou- foto Pieter Honhoff wersdam bevalt de Belg uitstekend. „Hier kun je wel vast komen te zitten, maar er zal niet snel iets stukgaan. Want ik vind wel dat je terreinwagen helemaal in orde moet zijn. Als ik naar een evenement ga, kijk ik de auto altijd helemaal na." De sleepdiensten van de organisatie hadden zondag handelvol werk om in gegraven deelnemers weer vlot te trek ken. „Teveel gas geven blijft de grootste fout", zegt één van de slepers. Hetgeen ter plekke gedemonstreerd wordt door een Range Rover- bezitter die de wielen door het zand laat malen en daarbij me tershoge zandfonteinen veroorzaakt. Wat later is de Range Rover vlotgetrok- ken. Op naar de volgende onfortuinlij ke chauffeur. door Jacques Cats COLIJNSPLAAT - Hoewel de landelijke fietsdag met Goes als startplaats zaterdag vanwege het meeleven met de getroffen rakz-gebieden was afgelast, vond er toch een toeristisch ge tint treffen plaats. Tijdens en aansluitend op een promotione le tocht met het pontje 'Bree veertien' werden diverse toeris tische wetenswaardigheden gepresenteerd. Het project 'Fiets een rondje met het pontje' viert dit seizoen het eerste lustrum. De mogelijkheid om tijdens een fietstocht aan ei landhoppen te doen, slaat enorm aan: per seizoen worden er zo'n 25.000 passagiers geteld. Het project is dit jaar weer een paar pontjes aangekomen. Dat betekent dat er met inbegrip van de PSD-service in de zomer achttien veerverbindingen in Zeeland bestaan. Voorzitter J. Mandos van de stichting Vrienden van de Pont jes kondigde aan dat het de be doeling is de pontjes langer te laten varen zodat er ook buiten het hoogseizoen (langer) ge bruik van kan worden gemaakt. Om de weg naar de aanlegplaat sen goed te kunnen vinden, heb ben het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) en de ANWB het plan voor een bewegwijzering ontwikkeld. ANWB-directeur G. van Woerkom onthulde op het havenplateau in Wemeldin- ge het eerste bord. Hij was het ook die aan een groepje skaters de eerste exemplaren van de ANWB-skategids voor Zeeland uitreikte. Het handzame pocketboekje, waarvoor beoefenaren van de sport praktische informatie aandroegen, maakt deel uit van een serie van twaalf. Het geeft naast een beschrijving van een aantal routes ook aan op welke bezienswaardighede de spor ters onderweg moeten letten. In het boekje staan voorts techni sche gegevens en veilig heidstips. Mobiliteitskaart Regiomanager H. Bouma van vervoersmaatschappij Connex- xion presenteerde de geheel nieuwe mobiliteitskaart Zee land. een in samenwerking met het Bureau voor Toerisme Zee land opgepakt initiatief om de verblijfsgast meer uit de auto te krijgen. Allerlei alternatieve vormen tot verplaatsing door Zeeland worden vermeld. Lgter komen er per regio meer gede tailleerde kaarten. Gedeputeer de J. G. van Zwioeten die het eerste exemplaar kreeg aange boden, nodigde de toeristische ondernemers uit om het nieuwe product verder op te tuigen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Gauche, gauche, gauche'. Commandant Heer Jan van Cruyninghen loodst zijn boogschutters met luid schal lende bevelen door de straten van Zierikzee. In zijn kielzog een bont gezelschap van non nen, lakenspoelsters en Iaken- verfsters, en als hoge gast hofschrijver Melis Stoke. Het marcheren gaat gepaard met ge zang. Openluchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee komt eraan en dat moeten zoveel mo gelijk mensen weten. Het grasveld bij de Sint Lievens Monstertoren is druk bevolkt. Mensen genieten van de zon. Van Cruyninghen maant zijn gezelschap tot stoppen. De CD wordt gestart en al snel schalt het slotlied - een liefdesverkla ring aan Zierikzee, nadat de Vlaamse belegeraars verdreven zijn - uit de speakers en de kelen van de vrijwilligers die met de actiedag 'hun' Ridderslag onder de aandacht willen brengen. De ridders, verfsters, spoelsters en nonnen maken veel reacties los. In de Poststraat salueert een passant als Jan van Cruy ninghen en zijn boogschutters passeren. De groet word spontaan, maar met militaire discipline beant woord. Volder Jacob roept de omstanders op de modeshow van Middeleeuwse kledij in de Beuze bij te wonen. In de overdekte Beuze, midden in het centrum van Zierikzee, puft het gezelschap uit. „Pfoe, door Frank Gijsel AARDENBURG - De provincie Zeeland wil dat er op korte ter mijn actie wordt ondernomen om het verdronken dorp Valke- nisse voor het nageslacht te be waren. Dat zei Gedeputeerde drs. G. de Kok zaterdag tijdens de Zeeuws Amateur Archeolo gen Dag in de Doopsgezinde Kerk Het Lam te Aardenburg. Sinds begin dit jaar is Valkenis- se een archeologisch monu ment. Dankzij de inspanningen van de amateur-archeologen is er veel bekend geworden over het verdronken dorp. De resten dreigen door stroming te ver dwijnen. De gedeputeerde wil daarom Rijkswaterstaat vragen om zo snel mogelijk actie te on blij da'k even in de schaduw sta. Het is knap warm in deze kle ren", zegt een boogschutter. De modeshow doet passanten be langstellend stilstaan. La dyspeaker E. Lems geeft uitleg over maliënkolders, pothelmen en de kostbare kledij van de middeleeuwse notabelen. Doel van de actiedag, legt voor zitter A. Hommel van de Vrien den van de Ridderslag uit, is tweeledig. In de eerste plaats moet een dag als deze de kaart verkoop naar een hoger plan til len. „Vorig jaar werd De Ridder slag voor het eerst opgevoerd en kregen we heel veel publiciteit. Dit jaar is dat een stuk minder en daarom willen we met deze actiedag de aandacht er nog eens op vestigen. De dag is, zegt Hommel, ook heel goed voor het groepsgevoel onder de spelers. „Iedereen krijgt er door een dag als deze dernemen om in het kader van de natuurcompensatie voor de verdieping van de Westerschel- de de cultuurhistorische waai den van het verdronken dorp te behouden. In de ogen van de provincie wordt deze bescher- ming het best bereikt door de aanleg van een zogenaamde leidam, die de vernietigende stroom van de slik en de schor weg houdt. Een andere moge lijkheid is een geulrandverdedi ging door het storten van steen. De uiterste optie, het geheel af graven van het vei'dronken dorp, is nog niet aan de orde. Als dat echter nodig zou worden zal dit een veel duurdere oplossing blijken. „De tijd van overleg en studie begint nu op te rakenHet is de hoogste tijd voor effectieve maatregelen", aldus De Kok. kanttekeningen zaterdag bij de presentatie van een zogeheten belevingspaspoort voor natuur- gerichte recreatie in het Ooster scheid egebied. De uitgave is ge richt op wandelaars en fietsers en geeft informatie over natuur, cultuur en landschapsbeleving. Het boekje maakt onderdeel uit van een landelijke serie natuur belevingspaspoorten van de ANWB. Voorzitter C. Kostense van de stichting Het Zeeuwse Landschap kreeg het eerste ex emplaar. door Jacques Cats WEMELDINGE - De ANWB heeft kritiek op het concept be heers- en inrichtingsplan 'Na tionaal Park Oosterschelde in oprichting'. Volgens hoofddi recteur G. van Woerkom komt het watermilieu er verhou dingsgewijs maar bekaaid van af. De ANWB-directeur stelt vast dat de vermoedelijke achteruit- gang van de dodemansduim, een in Nederland inheemse ko- raalsoort, niet eens wordt ge noemd. „En dat terwijl wij ons druk maken over de teloorgang van het koraal in tropische zee- en. Wat dichter bij huis is, is kennelijk toch minder belang rijk." Volgens Van Woerkom verdient ook het recreatief medegebruik aandacht bij de inrichting van het Nationaal Park. De ANWB zal eind volgende maand samen met het Breed Overleg Delta wa teren (BOD) met een construc tieve reactie komen, inclusief voorsteUen op het concept Be- heer- en Inrichtingsplan Oos terschelde. Van Woerkom plaatste zijn GOES - Uit een tuin van een wo ning in de Tak van Poortvliet- straat in Goes is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 1.00 en 7.00 uur een op slot staande motorfiets gestolen. Het betreft een blauwe motor fiets, van het merk Piaggio, met een onbekende waarde. Samen met de motorfiets werden ook eenhelm, regenpak, handschoe nen en een niergordel weggeno men. door Sheila van Doorsselaer HULST - Op de werkvloer van Morres Wonen in Hulst heerste zaterdag en zondag een zeer be drukte sfeer. Dit weekend kre gen de medewerkers een brief in de bus met daarin hun toekomst bij de meubelgigant. Koeriers leverden vrijdag persoonlijk ruim zestig brieven met slecht nieuws af, terwijl diegenen voor wie de toekomst er iets roos kleuriger uitziet zaterdag per gewone post op de hoogte wer den gebracht. Leden van de ondernemings raad (OR) van Morres wax*en za terdag aanwezig om de werkne mers op te vangen. Zij konden desgewenst een gesprek voeren met OR-leden als zij vragen hadden. Ook had de afdeling personeelszaken psychologi sche opvang geregeld en werden sommige personeelsleden die ontslag wacht per taxi naar huis gebracht. Deze groep hoefde za terdag en zondag niet op de werkvloer te verschijnen als zij daar niet aan toe waren. Volgens OR-voorzitter M. Ver- vaet hebben veel werknemers gebruikgemaakt van de moge lijkheid even te kunnen praten. „Sommigen komen bij je zitten met een heel zwart scenario voor ogen, anderen zijn positief, soms zelfs naïef. Wij hebben ge probeerd hen zo goed mogelijk te helpen." Vervaet stelt dat er vooral vragen gerezen zijn over het systeem van ontslagen, na melijk het LIFO-systeem last in, first out). „Zo kon het gebeu ren dat mensen die al vijftien jaar op een afdeling werkten, toch ontslagen zijn, omdat er na hen niemand meer was bijgeko men. Voor deze groep was de pil bijzonder bitter, gewoon omdat ze absoluut niet verwacht had den dat ze zouden worden ont slagen." Van de zestig ontslagbrieven, waren er zo'n 25 bestemd voor contracters, medewerkers met een contract voor bepaalde tijd. Zij hadden over het algemeen de bui al zien hangen. De overige 35 brieven werden afgeleverd bij personeelsleden in vast dienstverband. Vooral bij de af delingen 'meeneem' en de hore ca zijn veel ontslagen gevallen. In het bedrijf komt het voor dat echtgenoten beiden bij de meu belgigant werken. De OR heeft er op aangedrongen dat er reke ning gehouden moest worden met deze gevallen, zodat niet beiden hun baan verliezen. Ver vaet: „Maar ik weet ook geval len van alleenstaanden voor wie binnen de organisatie geen plaats meer is. Dat vind ik net zo erg." Morres zal gedeeltelijk worden ontmanteld, onderdelen ver dwijnen. Een mogelijkheid is dat andere bedrijven deze on derdelen willen overnemen. Volgens ingewijden is er al be langstelling getoond voor di verse winkeltakken. Acteurs van de Ridderslag maakten zaterdag een rondgang door Zierikzee om het publiek te attende ren op de voorstellingen in juni. foto Pieter Honhoff enorm veel zin in." Het effect van de actiedag is volgens Hom mel moeilijk te meten. „Maar je ziet wel dat mensen reageren zo van 'Oh ja, dat stuk wordt bin nenkort weer opgevoerd". De Ridderslag van Zierikzee be leeft zaterdag 2 juni de premiè re. Daarna wordt het stuk opge voerd op vrijdag 8, zaterdag 9, vrijdag 15 en zaterdag 16 juni, op het plein voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Die Hulster grapjas had er al tijd al een handje van zichzelf bij vrienden uit te nodigen. Meestal gebruikt hij hiervoor twijfelachtige technieken, de zogenaamde wisseltruc, zo als op vrijdag naar een vriend opbellen om nog even de mosselmaaltijd van de vol gende dag te 'bevestigen'. De ander vertwijfeld, agenda controlerend, achterlatend. De volgende avond zat hij dan ook daadwerkelijk te schransen. De brutalen heb ben de halve wereld. Deze week probeerde hij het weer. Hij stuurde een vriend een e- mailtje. Dat hij het een leuk idee vond, die barbecue in de tuin van zijn stadsgenoot. Dat het tijdstip ook zo goed gekozen was, met dat stra lende weer. Of nog wel even de aanvangstijd doorgege ven kon worden? Zijn vriend had hem deze keer tuk. Stuurde hem een mailtje te rug: „Degenen die welkom zijn, hebben hun uitnodiging inmiddels in de bus." Dat wordt dus droog brood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29