Debat over dichtslibben Zeeland PZC PZC Kijken wat jij en je auto kunnen Politie begint campagne tegen zwerfvuil in Goes Ander peilbeheer Grevelingen kost twintig miljoen Klassieke automobielen vangen veel bewonderende blikken Honden imponeren jury op keuringsdag b9 Vereniging Redt de Kaloot vecht voor behoud groene ruimte Antiekbeurs in Zeelandhallen Orgelconcert Woninginbraak Kapellenaar mishandeld Politie pakt vier vechtersbazen op Fietsster ten val gebracht Schade bij autokraak Twee gewonden bij steekpartij Bromfietsster glijdt onderuit Rommelmarkt Dorkas zamelt oude kleding in Aandacht voor koffiesoorten maandag 14 mei 2001 jnnrInqrid Huibers jjlEZELINGE - De motorklep v an een brutaal Amende zilvergrijze Chevrolet Impala uit 1961 5 - binnen de korste keren staat een »aat open en Loepje mannen dicht over de kleppen gebogen, getover en weer bewonderen van eikaars pk's en lakwerk was zaterdag misschien wel het leukste onderdeel van de zevende editie van de bloesem- oidtimerrit van serviceclub Kiwanis Goes-DeBe- velanden. Zo'n 65 trotse Zeeuwse en niet-Zeeuwse bezitters van een ouderwetse automobiel of motor verza melden zich zaterdagmorgen bij wegrestaurant DeCaisson in Biezelinge voor de tocht. Die voerde r meer langs de beeldentuin in Eversdijk, Baarland, 's-Heerenhoek en eindigde in Goes. Hoewel weinig deelnemers zich de moeite ge troost hadden zich in ouderwets rijkostuum te steken, was wel gedacht aan allerlei andere nos talgische details. Zo was een in statig roomwit en chocoladebruin gelakte Bugatti 44 coupé uit 1929 voorzien van een prachtige authentieke leren reiskoffer. Oude houten kisten met hel glimmende tomaten, boontjes en bloemkolen zijn hoog ach terop een bestudeerd stoffige Chevrolet Pick-up 3100 uit 1949 getorst. Met de rit werd zo'n 11500 gulden bijeengebracht voor de kinder-tv-studio van het Radboudzieken- huis in Nijmegen en een (kraam)kliniek in Indo nesië. foto Willem Mieras rinorlnqrid Huibers GOES - Vereniging Redt de Ka loot, die vecht tegen de dreigen de verdwijning van het strand De Kaloot bij Borssele, organi seert vrijdagavond 8 juni vanaf acht uur in hotel Terminus in Goes een debat. Thema van de discussie is: 'Houden we Zee land blauw/groen of wordt het rood?'. De discussie zal worden inge leid door sprekers A. de Klerk, werkzaam bij het Zeeuws ar chief, en F. Wesselingh, conser vator bij museum Naturalis in Leiden. Wesselingh vertelt over de geologische waarde van de Kaloot en De Klerk zal zich wij- denaan het Zeeuwse landschap. Daarna betreedt een forum de ring, bestaande uit gedeputeer de D. Bruinooge, ZLTO-voor- zitter R. van 't Westeinde, H. Wiskerke, docent aan de univer siteiten van Wageningen en Amsterdam en R. Engelsdorp Gastelaars, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam. Het forum wordt voorgezeten doorN. Ginjaar-Maas. Alle forumleden zullen een van tevoren aangedragen stelling verdedigen. Zo zal Engelsdorp Gastelaars pleiten voor het idee dat 'Zeeland meer gebaat is bij plattelandsvernieuwing dan bij zeehaven- en corridorontwik- GOES - De Zeelandhallen zijn vrijdag 18, zaterdag 19 en zon dag 20 mei het decor van de Zeeuwse Antiekbeurs. Ruim vijftig geselecteerde antiquairs zullen er hun waar aan de man proberen te brengen. Er worden onder meer klokken, karaffen, mineralen, sieraden, barome ters, meubelen en schilderijen aangeboden. De beurs is vrijdag van 17.00 tot 21.00 uur, zater- en zondag van 11.00 tot 18.00 uur open. KAPELLE - Organist Henk van Putten bespeelt zaterdag 19 mei het monumentale orgel van de Nederlands Hervormde kerk in Kapelle. Hij speelt onder meer werken van Bach en Rheinber- ger. Het concert begint 's avonds om acht uur. GOES - Uit een woning aan de Fluitekruidstraat in Goes wer den zaterdagavond tussen kwart over negen en half elf per soonlijke papieren en een deel van een computer gestolen. redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. deBruijn I. Huibers A. M. van der Jagt R. J. A. Paardekam E. Soesman K. L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl keling'. Bruinooge, die als voor zitter van het Havenschap en Zeeland Seaports een andere mening is toegedaan, zal spre ken over 'evenwicht'. Wiskerke meent dat 'investeren in verbrede landbouw meer so ciaal-economisch perspectief biedt voor Zeeland dan de bouw van een containerterminal'. Van 't Westeinde tenslotte heeft 'lie ver de Kaloot dan (natuur) com pensatie'. Redt de Kaloot probeert al dik een jaar te voorkomen dat het strand, waar talloze bijzondere fossiele schelpen en haaientan- den aanspoelen, aan de steeds maar uitbreidende havenactivi teiten wordt geofferd. De Ka loot moet wijken voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Volgens de vereniging zijn er genoeg alternatieve loca ties voorhanden. Behalve 's avonds tijdens het de bat, is de vereniging, die inmid dels 220 leden telt, vrijdag 8 juni ook overdag actief. Dan staat Redt de Kaloot vanaf twee uur 's middags samen met Milieude fensie met een infostand op de Grote Markt in Goes. Gezamen lijk worden handtekeningen opgehaald voor de actie 'Trek de Groene Grens', waarmee Mi lieudefensie al geruime tijd ten strijde trekt tegen het dichtslib ben van Nederland en het verdwijnen van open groene ruimte. Om die actie kracht bij te zetten, wordt er een webcam geïnstalleerd op De Kaloot. De beelden zijn de hele dag recht streeks via internet te volgen. Liefhebbers van het 4x4-rijden konden zaterdagbij de Brouwersdam diverse hindernistrajecten afleggen. foto Pieter Honhoff door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Zon, strand en een mogelijkheid om je eens lekker uit te leven met je terreinwagen. Dat was gisteren voor meer dan 130 terreinwagenbezit- ters reden om naar de Brouwersdam af te reizen, om mee te doen aan het jaarlijkse strandevenement van de Stichting Zeeland 4x4. De toeloop was zo groot dat de organisatie zelfs deelnemers moest weigeren. „We hebben de streep getrokken bij 130 terreinwa gens. Anders zou het gewoon een beetje te gek wor den", zegt voorzitter van de Stichting Zeeland 4x4, F. Gramberg. De belangstelling voor het terreinrijden is volgens Gramberg weer behoorlijk aan het groeien. „Wat je ook steeds meer ziet zijn wat ik 'speeltjes' noem: zelfgebouwde terreinwagens waar je niet mee de openbare weg op mag. Ze zijn welkom, maar we hebben wel als eis gesteld dat ze verzekerd zijn." Het strandevenement - dat zondag de negende editie beleefde - is inmiddels uitgegroeid tot een traditie. Ei genlijk tot verbazing van Gramberg. „Want het begon allemaal als een lolletje. We wilden eigenlijk alleen maar een demonstratie terreinrijden doen, maar in middels is er al een competitie bijgekomen en neemt de belangstelling steeds meer toe. De deelnemers ko men uit heel Nederland en daarbuiten." Uitlaatklep Wat de Belgische deelnemer W. Roelofsen uit Issen be treft zouden er best wat vaker 4x4-strandevenemen- ten gehouden kunnen worden. „Voor mij is het ter reinrijden een uitlaatklep. Awel, even ontsnappen aan de sleur van alledag. Ik probeer toch minstens twee keer per maand ergens in Nederland of België in het terrein te rijden." De kunst van het terreinrijden is volgens Roelofsen het doelmatig gasgeven. „Er zitten hier nogal wat cowboys tussen die teveel gas geven, en dan graaf je je zo in in het rulle zand hier. De uitdaging is om te kijken wat jij en je auto kunnen. Maar je moet het vooral rus tig aan doen." Het rijden op het strand langs de Brouwersdam bevalt de Belg uitstekend. „Hier kun je wel vast komen te zit ten, maar er zal niet snel iets stukgaan. Want ik vind wel dat je terreinwagen helemaal in orde moet zijn. Als ik naar een evenement gakij k ik de auto altij d he lemaal na." De sleepdiensten van de organisatie hadden zondag handelvol werk om ingegraven deelnemers weer vlot te trekken. „Teveel gas geven blijft de grootste fout", zegt één van de slepers. Hetgeen ter plekke gedemon streerd wordt door een Range Rover- bezitter die de wielen door het zand laat malen en daarbij metersho ge zandfonteinen veroorzaakt. Wat later is de Range Rover vlotgetrokken. Op naar de volgende onfortuin lijke chauffeur. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Standaard in Ryco's beautycase zitten een pak maizena en in elk geval een borstel. Als de Old English Sheepdog, oftewel de bobtail, naar een show of keuring gaat, moet hij er verzorgd uitzien. „Dit ras heeft de eigenaardig heid dat de witte haren geel worden als ze nat zijn. Ik heb nog nooit hoeven te strooien met maizena. Ryco is geen kwijler", zegt Peter de Kunder, even na dat Ryco de jury heeft geïmpo neerd bij de keuringsdag van de Hondenvereniging Walcheren (HOWA) in Vlissingen. De een na de andere hond wordt zaterdag op zijn uiterlijk beoor deeld tijdens de drukbezochte keuringsdag. „Voor de een is dit een pure schoonheidsdag, voor de ander is het gewoon eens leuk om te kijken wat voor hond hij heeft. Iedereen vindt zijn eigen hond toch de mooiste", zegt voorzit ter Piet Verhulst van de HOWA. De bobtail is extra geborsteld voor deze keuringsdag. Veel meer poespas is niet nodig voor Ryco. Maar De Kunder is toch al drie tot vier uur kwijt om te bor stelen volgens de regels. De rug moet licht getoupeerd worden, bij de voorpoten moeten de ha ren weer glad naar beneden hangen. Allerlei soorten honden, ras en rasloos, verschijnen in de rin gen. Vijf keuringsmeesters in specteren de gebitten, de gang, de houding, de uitstraling. Max, een stoere Jack Russel Terriër, staat rechtop naast Patricia Stroo. Max loopt keurig mee en houdt op tijd halt. Max is uniek in zijn klasse. Hij krijgt het bordje nummer één. „Dit is de eerste keer dat ik met een keuringsdag meedoe", zegt Patricia Stroo. „Ik was gewoon nieuwsgierig. Mooi vond ik ze al, nu weet ik ook dat ze er vol gens het ras goed uitzien." GOES - Op de kruising Heernisseweg/Leliestraat in Goes werd zondag rond half vijf een 27-jarige inwoner uit Kapelle door enkele onbekenden mishandeld. Eerder die avond had tussen hem en de onbekenden in een uitgaansgelegenheid een woordenwisseling plaatsgevonden. Toen hij later op zijn fiets door de Heernisseweg fietste werd hij van zijn voertuig geslagen en geschopt. De man viel en verloor op een gegeven moment het bewustzijn. Toen hij bijkwam werd hij opgevan gen door de politie en de ambulance die inmiddels was gearri veerd. Hij werd met een gebroken neus overgebracht naar het zie kenhuis. Gistermorgen om zeven uur mocht hij het ziekenhuis weer verlaten. VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond om half elf vier vechtersbazen aangehouden op het De Ruyterplein in Vlissingen. De vier mannen, twee van 18, één van 19 en één van 20 jaar, al len uit de gemeente Vlissingen, wordt openbare geweldple ging en mishandeling ten laste gelegd. Tijdens een vechtpar tij die om kwart over tien ontstond op het Bellamypark sloeg, stompte en schopte het viertal een aantal mensen. Drie daar van, afkomstig uit Vlissingen, hebben aangifte gedaan. De vier mannen zijn ingesloten in Huis van Bewaring Torentijd in Middelburg. MIDDELBURG - Een 21-jarige vrouw uit de gemeente Veere is vrijdagavond omstreeks 23.45 uur door twee onbekende fietsers ten val gebracht. De vrouw fietste over de Breeweg tussen Middelburg en Biggekerke toen één van de fietsers haar een duw gaf waardoor ze met haar voorwiel het achter wiel van de andere fietser raakte. Hierdoor kwam ze ten val en had diverse blauwe plekken. De fietsers reden door. door Ingrid Huibers GOES - De politie gaat vanaf vandaag in Goes streng contro leren op het achterlaten van zwerfvuil. De actie is vooral be doeld om jongeren tussen de twaalf en achttien jaar ervan te doordringen dat ze hun eigen rommel moeten opruimen. De politie haakt met de zwerf- vuilcampagne aan op een uitge breide schoonmaakactie die vo rige week op initiatief van de wijkinfowinkels Goes-Oost en Goese Polder op verschillende Goese scholen werd gehouden. Zo gingen ongeveer zeshonderd brugklassers van het Goese Ly ceum, Groot Stelle en het Buys Ballot College met prikkers en bezems op jacht naar zwerfvuil. Aan de schoonmaakactie ging eerst een aantal lessen over mi lieuproblematiek vooraf. Vorige maand trokken de leer lingen uit groep 8 van de basis scholen 't Noorderlicht, De Tweemaster en de Holtkamp- school ook al de wijk in op zoek naar blikjes, papier, plastic en andere viezigheid. Dit nadat er bij de wij kinf owinkels door om wonenden herhaaldelijk was geklaagd over rotzooi op straat. Stadswachten Om de scholieren de komende maanden bij de les te houden, gaat de politie streng controle ren op het achterlaten van zwerfvuil. Daarbij zal worden samengewerkt met de stads wachten en de bijzondere op sporingsambtenaar van de rei nigingsdienst. Overigens was de politie al lan ger van plan strenger op te gaan treden tegen mensen die hun af val laten rondslingeren. „Het blijkt dat veel burgers zich ont zettend storen aan zwerfvuil. Dat horen we telkens op bij voorbeeld wijkbijeenkomsten Maar ook agenten worden op NIEUW-HAAMSTEDE - Een auto die stond aan de Badweg in Nieuw-Haamstede is zaterdagmiddag vernield. Onbeken den hadden geprobeerd de auto open te breken, maar slaag den niet in hun opzet. De sloten werden vernield, maar de die ven slaagden er kennelijk niet in de portieren op te krijgen. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. TERNEUZEN - In de Nieuwstraat in Temeuzen vond in de nacht van zaterdag op zondag om half vijf een steekpartij plaats. Tijdens een woordenwisseling zijn twee Engelsen, van 33 en 36 jaar, in hun been en rug gestoken. Zij zijn voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis. In verband hiermee werd diezelfde nacht omstreeks 06.45 uur een 3 0-jarige inwoner uit Terneuzen aangehouden. Hij is in verzekering gesteld en het mes werd in beslag genomen. De politie heeft de zaak in on derzoek. GOES - Een 16-jarige bromfietsster is zondag om 04.40 uur op de Terlucht in Goes bij een eenzijdig ongeval gewond ge raakt. De bromfietsster reed over het fietspad en door onbe kende oorzaak gleed haar bromfiets weg. Zij kwam ten val en raakte gewond aan haar gezicht. Ze is ter controle naar het ziekenhuis vervoerd. hun rondes regelmatig aange sproken door bewoners die kla gen over rotzooi op straat", zegt projectleider A. Capello van de politie. „Zwerfvuil staat al lan ge tijd samen met hondenpoep en storend verkeersgedrag in de top drie van zaken waaraan burgers zich ergeren." Tot en met vrijdag 29 juni, het begin van de zomervakantie, zal er regelmatig worden gecon troleerd in bijvoorbeeld de wij ken rondom de scholen, langs de routes tussen de scholen en de diehtsbijzijnde bakkers en snackbars en op hangplekken. Jongeren die worden betrapt op het achterlaten van lege flesjes, snoepverpakkingen of andere rotzooi, zullen worden doorver wezen naar bureau HALT. Meerderjarige overtreders krij gen een boete van 150 gulden. Hierover zijn met het Openbaar Ministerie inmiddels afspraken gemaakt. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Aanpas sing van het peilbeheer in het Grevelingenmeer kost volgens eerste voorzichtige ramingen ongeveer 20 miljoen gulden. Dat blijkt uit een door Rijkswater staat uitgevoerde effectenstu die naar de peildynamiek. Het invoeren van een variërend wa terpeil biedt in de visie van Rijkswaterstaat zeker kansen voor het Grevelingenmeer. Belangrijkste doel van het laten fluctueren van het waterpeil - dat kan door aanleg van een doorlaat in de Grevelingendam naast het Volkerak - is de na tuurlijkheid van de oevers van het Grevelingenmeer te vergro ten. Een wisselend waterpeil heeft echter ook invloed op re creatievoorzieningen als stei gers. Rijkswaterstaat heeft vier sce nario's losgelaten op het Greve lingenmeer. Die lopen uiteen van het creëren van 20 centime ter verschil tussen 'hoog en laag water' tot een verschil van zo'n 70 centimeter. Afhankelijk van het scenario houdt het realise ren van een variërend waterpeil in het Grevelingenmeer in dat een aantal steigers vervangen moet worden. Impuls Een fluctuerend waterpeil in het Grevelingenmeer betekent volgens Rijkswaterstaat een versterking van de natuurwaar den van het meer. Die krijgen door de ingreep 'een positieve impuls'. Wat het precies voor de recreatie betekent, is volgens de effectenstudie nog moeilijk te zeggen. Wel wordt vastgesteld dat juist vanwege het huidige vaste waterpeil veel recreanten naar het Grevelingenmeer ko men. Een grotere peildynamiek kan hen afschrikken, maar te gelijkertijd een ander soort re creanten naar het Grevelingen meer lokken. Variatie in het waterpeil van het Grevelingenmeer kan volgens Rijkswaterstaat ook gevolgen HOEDEKENSKERKE - Buurt vereniging 'Klaver 3' houdt za terdag 19 mei tussen 10.0 uur en 12.30 uur bij De Griend een rommelmarkt. hebben voor onder meer de vis serij en daar dient terdege reke ning mee gehouden te worden. Ook moeten er keuzes gemaakt worden hoe om te gaan met de oevers van het meer. Uit oog punt van natuurontwikkeling verdient het toestaan van erosie de voorkeur, maar minimalise ren van die erosie is ook een keu zemogelijkheid. Om in de toekomst samen met Natuur -en Recreatieschap De Grevelingen, het ministerie van Verkeer en Waterstaat en het ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij verant woorde keuze te kunnen maken, is volgens Rijkswaterstaat na der onderzoek nodig. 's-GRAVENPOLDER - De werkgroep De Bevelanden van de christelijke hulpverlenings organisatie Dorkas houdt zater dag 19 mei een inzameling van kleding, schoenen, dekens en ander beddengoed bij de Elim- kerk in 's-Gravenpolder. Tussen 9.00 ten 11.30 kunnen de spullen worden gebracht, liefst in dichtgebonden plastic zak ken. Dorkas regelt het vervoer van ingezamelde goeden naar onder meer Roemenië en Tjetsjenië, waar groot gebrek aan dergelijke goederen be staat. Dezelfde actie op dezelfde uren wordt zaterdag 26 mei ge houden bij de Petrakerk in Ka pelle en bij de christelijk gere formeerde kerk in Biezelinge. KAPELLE - Met een speciale actie besteden de Wereldwin kels in Kapelle en Goes aan dacht aan koffie. Dat doen ze op de Europese Wereldwinkeldag, zaterdag 19 mei. In beide winkels zijn verschil lende koffiesoorten te proeven, en hapjes bereid met producten uit het eigen assortiment. In Ka pelle kan zaterdag een kleur plaat ingeleverd worden. Voor kinderen die de winkel in Goes bezoeken ligt een aardigheidje klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25