Rolverdeling Formule 1 duidelijk Nederlands volleybalteam legt accent op verdediging Verrassende rentree verspringer Powell Van den Hoogenband groeit naar WK-vorm Didier Rous kan meer dan alleen klimmen Crosser Eggens steeds sterker in Grand Prix Derde succes op rij ijshockeyers Tsjechië 21 Coulthard wint, Schumacher op gênante wijze naar tweede plaats Tweede plaats vader en zoon Bleekemolen Luyendijk op startplaats zes Jordan en Barkley in training Waterpolobekers AZC en Donk Rugbysters missen promotie Nederland krijgt WK ijshockey Revanche Ferrero op Kuerten maandag 14 mei 2001 doorJosvandeVen SPIELBERG - Na de zesde race van het seizoen in de Formule 1 js de rolverdeling duidelijk. In het Oostenrijkse Spielberg was geen plaats voor twijfels. Mi chael Schumacher is koning bij Ferrari, David Coulthard bij McLaren. En Rubens Barrichel- joenMika Hakkinen dan? Na de zege voor Coulthard en het uitvallen van teamgenoot Hakkinen en de stalorder aan Barnchello om Schumacher vlak voor de streep voor te laten gaan.is duidelij k wie dit seizoen om de wereldtitel gaan strijden. Natuurlijk. Schumacher is drie voudig wereldkampioen en prijkte voor de Grand Prix in Oostenrijk met 36 punten bo venaan de tussenstand in het WK. De manier waarop de Duit ser de tweede plaats in de schoot geworpen kreeg was echter ronduit gênant. Teamgenoot Barichello - vooraf derde in de WK-stand met veertien punten -moestvoor de streep zowat zijn Ferrari stilzetten om Schuma cher te laten passeren. „Ik open mijn hart hier niet over", ver beet de Braziliaan zijn teleur stelling. Schumacher had daar bedui dend minder moeite mee. „La ten we wel wezen... als ik op het einde van het seizoen een punt tekortkom, heeft het team hele maal geen wereldtitel." Een kern van waarheid zat wel in de woorden van de Duitser, omdat winnaar Coulthard vier punten op de titelverdediger wist goed temaken. De Brit heeft met zijn totaal van 38 punten een achter stand van slechts vier punten op Schumacher. De 'geste' van Barrichello zette de tweede man van Ferrari met achttien punten achter zijn naam definitief bui tenspel. Dat deed tweevoudig wereld kampioen Mi ka Hakkinen zich zelf aan. De Fin moest met het schamele totaal van vier punten scoren in Oostenrijk om nog enigszins zicht te houden op een wereldtitel. Niet voor de eerste keer dit seizoen kwam Hakkin en bij de start niet van zijn plaats. In Brazilië waarschuw de hij al het achteropkomend verkeer door wild met de armen te zwaaien. Gisteren was zijn wagen alleen door tien stewards van de baan te duwen. Hakkin en: „Het kan een technisch pro bleem zijn, het kan aan mij lig gen." De startposities waren in Oos tenrijk net zo opvallend. Schu macher had nog nooit in Spiel berg gewonnen en zelfs nog nooit op de eerste startrij ge staan. Zaterdag reed hij zich 'plots' naar pole-position. On verwacht omdat tot aan de kwa- lificatietraining de McLarens regeerden. De wagens van Coul thard en Hakkinen waren zater dag echter zo slecht geprepa reerd, dat ze gisteren van de plaatsen zeven en acht moesten vertrekken. De start van de race was het sein voor opvallend boeiende 71 ron den. Met Hakkinen reageerden ook Trulli, Heidfeld en Frentzen niet op de lichten. De beide Wil- liams-BMW's met Montoya en Ralf Schumacher wel. Het duo verraste de Ferrari's voor korte tijd. De jongste Schumacher moest met problemen aan de remmen al na negen ronden aan de kant, Montoya volgde in ron de 42. Race-incident De Colombiaan had toen al een deel van het 'Ferrari-gevecht' bepaald. Schumacher probeer de aan het begin van de race Montoya aan alle kanten te pas seren, maar zag steeds alle deu ren dicht slaan. Tot de wagens van beide coureurs elkaar bijna raakten en voor even van de baan moesten. Schumacher: „Montoya maakte de bocht niet. De Colombiaan dacht daar an ders over. „Het was een gewoon race-incident. Schumacher remde nogal laat, ik ook waar door ik uit de bocht ging." De nummers drie en vier van voor het incident tussen Schu macher en Montoya, Barrichel lo en Verstappen, promoveerden naar posities een en twee met Coulthard in hun kielzog. De Schot: „Het was geen kwestie of er iets zou gebeuren tussen die twee. maar waar en wanneer." Coulthard trok uiteindelijk aan het langste eind. Schumacher kwam alleen door de actie van Barrichello een plaatsje dich terbij. GPD van onze sportredactie MODESTO/OSAKA/PRINCE- TON - Mike Powell heeft na vijf jaar afwezigheid een verrassen de rentree gemaakt op de atletiekbaan. De 37-jarige Amerikaanse verspringer, we reldrecordhouder met 8,95 me ter, deed mee aan een wedstrijd in Modesto. Powell blijkt het vliegen nog niet verleerd. Hij landde na 8,05 meter. De donkere Powell vocht eind jaren tachtig, begin jaren ne gentig legendarische duels uit met Carl Lewis. Hij verbeterde 30 augustus 1991 tijdens het WK in Tokio het illustere we reldrecord van Bob Beam on, dat sinds 1968 stond (8,90). Powell besloot onlangs weer te begin nen. Aanleiding waren de slech te prestaties van zijn landgeno ten tijdens de Olympische Spelen in Sydney. door Cilya van der Kooij ATHENE - Als twee body guards moesten coach Jacco Verhaeren en manager Marcel Wouda hem vorige week nog naar het startblok begeleiden. Na alle hectiek rond zijn optre den in Frankrijk en in Glasgow had Pieter van den Hoogenband zich ook bij de Akropolis Meet in Athene op het ergste voorbe reid. Maar de Grieken lieten de tweevoudig olympisch kampi oen vooral met rust en bewon derden op afstand. Het leverde Van den Hoogen band zijn beste races sinds de Olympische Spelen op. Hij zwom op de 100 meter vrije slag met 49,34 zijn snelste tijd van het jaar. Op de dubbele afstand kwam hij zondag met 1.47,59 zelfs tot de vierde seizoenspres tatie. uSinds Sydney heb ik niet meer zo lekker gezwommen", sprak Van den Hoogenband tevreden. i.Ik ben blij dat het hier niet zo hectisch was. In Griekenland plaatsen ze je uit respect op een voetstuk. Dat is ook raar, maar het is beter dan wat er in Frank rijk gebeurde. Ik kon me einde lijk weer op de wedstrijden con- centeren." Tussen de heldenverering door probeerde Van den Hoogenband de afgelopen weken een goede basis te leggen voor de wereld kampioenschappen. Volgens zijn coach Jacco Verhaeren heeft hij technisch en conditio neel bijna het vereiste niveau bereikt. „De tijden hier zijn zeer bevre digend. Maar ik loop nog niet de polonaise", stelde de trainer. „Door al die randzaken die blijkbaar horen bij olympisch goud, heeft hij rust en trainings intensiteit ingeleverd. Tot na de NK zullen we verder aan zijn ni veau moeten werken." ANP SILVERSTONE - Michael en Sebastiaan Bleekemolen boek ten tijdens de vierde race van het FIA GT kampioenschap succes. Vader en zoon eindigden op het circuit van Silverstone als tweede achter de Fransman Bouchut. Htm teamgenoten Mike Heze- mans en Jeroen Bleekemolen hadden weer pech. Ze startten van pole position, maar vielen snel uit met een kapotte dyna mo. Klassementsleider Tom Co- ronei nam met zijn teamgenoot Jamie Campbell de leiding over, maar kreeg ook panne. ANP Mario Cipollini won in Genève de laatste etappe van de Ronde van Romandië in de eindsprint. van onze sportredactie DUINKERKEN - Didier Rous heeft met opvallend overwicht de Vierdaagse van Duinkerken naar zijn hand gezet. De Frans man uit de bescheiden Bonjour- ploeg sloeg zaterdag zijn slag in de vijfde etappe met de ritzege en de leiding in het klassement. Gisteren stelde hij de eindzege veilig door de individuele tijdrit ook nog te winnen. De Est Jaan Kirsipuu mocht vervolgens in de middag de slot rit winnen. Het was zijn vierde dagzege in de ronde, waarin Je roen Blijlevens achtste werd in het eindklassement. Didier Rous maakt een sterk seizoen door. Eerder zegevierde de Franse klimmer in de Ronde van de Vendeé en de strijd om de Klimmerstrofee. Zondag ver raste hij ook nog eens als tijdrij den door specialisten als de Brit Millar en de Fransman Moreau over dertien kilometer te klop pen. In het eindklassement volgde Laurent Jalabert als nummer twee op veertig seconden. „Ik hoop deze vorm ook in de Ronde van Frankrijk te hebben", sprak Jalabert verwachtingsvol. Dario Frigo won ook een etap pekoers. De winnaar van Parijs- Nice eerder dit jaar was nu de sterkste in de Ronde van Ro mandië. Zijn ploeg Fassa Borto- lo is vanaf volgende week in de Giro de te kloppen formatie. De slotrit van gisteren eindigde in een traditionele massasprint, die door de Italiaanse spurter Mario Cipollini naar zijn hand werd gezet. 'Cipo' lijkt klaar voor de Giro. In de Tour ont breekt hij straks. Zijn ploeg kreeg geen uitnodiging. De Duitser Jan Ullrich was te- foto Dennis Balibouse/RTR vreden over zijn optreden. De Telekom-coureur eindigde als 56e in het eindklassement. „Het ging beter dan ik had verwacht", meende de Duitser, die zaterdag aan de start staat van de Giro. In Spanje gebruikte Abraham Olano de slotdag om de Clasica Alcobendas te winnen. Na de zege van Lopez de Munain in de ochtendrit, reed Olano in de af sluitende tijdrit naar de tweede plaats. De Spanjaard moest zes secon den toegeven op de Tsjechische winnaar J an Hruska De tijd van Olano was wel vol doende om de eerste plaats in het eindklassement over te ne men. Ook Olano start in de Giro. AFP/ANP De Amerikanen waren bij het verspringen nergens. Dwight Phillips deed het nog het beste met de achtste plaats en een af stand van 8,06 meter. „Ik had tranen in de ogen toen ik dat zag", aldus Powell. De atleet be sloot te gaan trainen en verloor twintig kilo. Na de wedstrijd in Modesto was hij tevreden. „Ik wist dat ik nog goed springen kon", zei hij. „Nu weet ik dat ik nog veel verder kan komenPo well kondigde aan dat hij bij de Amerikaanse kampioenschap pen, 21 tot 24 juni in Eugene, nog sterker voor de dag komt. Bij dezelfde wedstrijd liep land genoot Tim Montgomery een snelle 100 meter: 9,96. Exact de zelfde tijd als wereldrecordhou der Maurice Greene in Osaka liet noteren. De 26-jarige Gree ne legde de afstand voor de achttiende keer in zijn carrière binnen de tien seconden af. DPA/AFP Sander Olsthoorn probeert de bal langs het Braziliaanse blok te slaan. foto Karei Zwaneveld/ANP door Vincent Ronnes GRONINGEN - Of de nog onbekende, jonge nationale volleybalploeg er ooit in zal sla gen de gouden generatie lange mannen te doen vergeten, is de vraag. Maar doordat het accent noodgedwongen veel meer op de ver dediging is komen te liggen, wordt het kij ken naar het Nederlands volleybalteam minstens zo leuk. „Maar winnen moet ook", constateerde bondscoach Bert Goedkoop gistermiddag na het tweede verlies dit weekeinde tegen Brazilië. Na het krappe verlies van vrijdagavond gingNederland gistermiddag in de Martini hal in Groningen heel wat vlotter onderuit (21-25,25-22,17-25,20-25). Brazilië, dat in Sydney door het 'oude' Oranje nog werd verslagen in de strijd om de vijfde plaats, bleek dit weekeinde voor het sterk verjong de Nederlands team nog een stevig maatje te groot. Maar de ploeg werd in ieder geval niet van het veld geslagen, zoals menigeen van tevoren had gevreesd. „Ik heb er vorige week wel eens over lopen denken dat we van het veld geslagen zouden kunnen worden door die Brazilianen", sprak Richard Schuil, een van de overgeble ven oude rotten van het team. „Maar toen we al wat langer aan het trainen waren werd ik daar eigenlijk steeds minder bang voor. We hebben nog genoeg jongens in het veld staan die goed kunnen volleyballen." Elkaar aanmoedigend werden dit weekein de veel meer ballen van de vloer 'geraapt' dan het trouwhartige publiek in jaren van de lange mannen gewend is geweest. Tij dens de trainingen in deze eerste twee we ken is dan ook veel meer nadruk gelegd op het verdedigen. „Het is een ander spelletje", zegt Goedkoop. „Zeg maar meer wouwen- volleybal Het kost wel veel meer energie." „Ik vind het wel leuk", zegt Richard Schuil, die Goesenaar Martijn Dieleman vrijdag en gisteren op de bank hield, en net als collega aanvaller Reinder Nummerdor opvallend veel ballen verdedigde. Nummerdor, bij af wezigheid van Bas van de Goor aanvoerder, had er zichtbaar plezier in. Complimenten waren er ook van derden. De Braziliaanse coach Bernardo Rezende bijvoorbeeld. „Ons team heeft veel meer ervaring dan de Nederlanders, maar kan een voorbeeld ne men aan hun enthousiaste verdedigen." Het neemt niet weg dat Nederland na het eerste weekeinde van de World League met lege handen staat. Volgend weekeinde zijn INDIANAPOLIS - Arie Luyendijk start vanaf de zesde start plaats in de Indy 500 op zondag 27 mei. De tweevoudig win naar stuurde zaterdag in Indianapolis zijn G-Force/Oldsmo- bilerond met de gemiddelde snelheid van 224,257 mijl, 358,81 kilometer, per uur. De polepositie was voor de Amerikaan Scott Sharp in een Dallara/Oldsmobile. Hij kwam tot 361,65 kilometer per uur. De 47-jarige Luyendijk doet voor de zestiende keer mee. Hij won in 1990 en 1997. Twee jaar geleden nam hij afscheid, maar begin dit jaar besloot de man uit Sommelsdijk toch weer in te stappen voor het team Treadway Racing. „Het is mooi om terug te zijn, maar ik wilde ook met de snelsten meekunnen", zei Luyendijk. De coureur, die al sinds 1972 rijdt, bevestigde andermaal dat hij slechts voor de Indy 500 is teruggekeerd en misschien ook volgend jaar meedoet. ANP/RTR LOS ANGELES - Charles Barkley en Michael Jordan over wegen terug te keren in de basketbalconrpetitie van de NBA. Barkley gaat in juni trainen bij Michael Jordan in Chicago en bekijkt dan wat de mogelijkheden zijn. Barkley is al op dieet. Hij moet 2 8 kilo kwijt voordat hij zijn ideale gewicht heeft be reikt. Barkley vertelde dat Jordan hem opzocht in zijn huis in Scottsdale, Arizona, en de mogelijkheid opperde op een geza menlijke rentree. „Mikezag er fantastisch uit", vond Barkley. „Geen grammetje vet teveel." Jordan is al langer in training en viel daarbij een kleine elf kilo af. RTR AMSTERDAM - Voor het tweede opeenvolgende jaar heeft de mannenploeg van AZC Alphen de dubbel behaald in het wa terpolo. De ploeg was zaterdag heer en meester in het Sloter- parkbad in Amsterdam in de bekerfinale tegen LZ 1886:10-3 (3-0 1-1 3-1 3-1). Met de overwinning koppelde AZC dit sei zoen de veertiende bekerwinst aan de twaalfde landstitel. Bij de vrouwen ging de beker voor de negende keer naar Donk. De Goudse ploeg verraste landskampioen Nereus in een door zwak keeperswerk vermakelijke wedstrijd met 14-11 (2-3 6-4 4-3 2-1). ANP LILLE - Het is de Nederlandse rugbyvrouwen niet gelukt om tijdens het EK in Lille naar de A-poule te promoveren. Oranje verloor in het beslissende duel met Zweden nipt met 13-12. Kicker Nasja Arends miste vlak voor tijd vanuit moeilijke po sitie de kans om Nederland via de conversie alsnog de winst te bezorgen. Zweden kwam snel voor (0-3). Nederland kwam in de 22e mi nuut langszij via een try van Tessa Koeken en een conversie van Nasja Arends (7-3). Vlak voor en na rust sloeg het Zweed se team toe met scores (7-13). Ilse Wijbenga bracht vlak voor het einde de spanning terug met een try (12-13), maar die was zo ver aan de zijkant van het veld dat de penaltykick niet te benutten viel. Nederland krijgt bij het EK 2003 een nieuwe kans om uit de onderste groep van vier te komen. ANP HANNOVER - Nederland is in 2002 organisator van het WK ijshockey in Divisie I (Groep A). De internationale ijshockey- federatie IEHF wees het evenement aan Nederland toe tijdens een congres in Hannover. Nederland was een van de vijf lan den die zich kandidaat hadden gesteld. Wit-Rusland, Frank rijk, Kazachstan en Kroatië werden gepasseerd. ANP van onze sportredactie TEUTSCHENTHAL/DEN BOSCH - Motorcrosser Erik Eg gens uit Milheeze is niet langer bang voor harde circuits. Draai de hij zes weken geleden in Au stralië soms het gas nog een beetje dicht, gisteren in het Duitse Teutschenthal aasde hij achter de Engelsman James Dobb op een klein gaatje voor de zege in de vijfde Grand Prix 125 cc dit seizoen. Dobb liet echter geen steek vallen en dus moest Eggens met een tweede plaats genoegen nemen. Eggens heeft de bescheiden heid, die hem voorgaande jaren best wel eens parten speelde, af gelegd. Onder de hoede van KTM-teamchef Kees van der Ven uit Bakel heeft de van oor sprong Drentse motorcrosser geleerd voor zichzelf op te ko men. In de moderne opzet van de Grand Prix met slechts een manche, is het alles of niks. Maar Eggens kende wel zijn angst, de harde circuits. Dat speelde hem in Australië nog parten, in Teutschenthal niet meer. Tenminste niet tij dens die ene zo belangrijke manche. Met zijn tweede plaats belandde Eggens ook stevig op de tweede plaats in het klasse ment op de wereldtitel achter de al bijna onbereikbare Dobb en voor nummer drie, de Belg Steve Ramon. Marc de Reuver, de tweede Ne derlander in de 125 cc, kon zich zaterdag niet kwalificeren door een ongelukkig ongeval waarbij hij zich blesseerde aan de top van een wijsvinger. GPD ROME - Juan Carlos Ferrero be haalde zondag zijn grootste suc ces tot nu toe. In de finale van de Masters Series in Rome versloeg hij de nummer één van de we reld, Gustavo Kuerten. De 21-jarige Spanjaard, als achtste geplaatst, had daarvoor wel 3 uur en 5 minuten nodig. Hij won uiteindelijk in vijf sets, 3-6 6-1 2-6 6-4 6-2. Vorig sei zoen verloor Kuerten ook al de eindstrijd van Rome. Het was een soort van revanche voor Ferrero. In de halve finale van de Open Franse verloor hij vorig jaar na vijf sets van de Brazili aan. Kuerten won de betreffen de Grand Slam vervolgens voor de tweede keer. Amelie Mauresmo heeft zondag in Berlijn opnieuw bewezen dit seizoen nauwelijks af te stoppen tezijn.De21 -j arige speelster uit Frankrijk versloeg in de finale Jennifer Capriati in drie sets, 6- 4 2-6 6-3. Deals vierde geplaats te Mauresmo won dit jaar al 27 partijen. Daar staan slechts twee nederlagen tegenover. RTR de twee uitwedstrijden tegen de Verenigde Staten. Die duels kunnen cruciaal zijn in de strijd om de eerste twee plaatsen in deze poule, die recht geven op deelname aan de World League-finale eind juni in Polen. Ne derland is gewaarschuwd, want Duitsland kreeg dit weekeinde al een pak slaag van de VS. Brazilië is de verwachte poulewinnaar. Geld In de komende wedstrijden kan Bert Goed koop in ieder geval rekenen op de steun van Guido Górtzen, die het er gisteren overigens behoorlijk bij liet zitten. Görtzen dreigde vorige week te stoppen met spelen voor het nationaal team als hij dit weekeinde niet alsnog geld van vorig seizoen zou ontvan gen. Het bedrag dat hij nog van Top Volley bal Nederland (TVN) tegoed heeft, bedraagt niet meer dan enkele duizenden guldens. Maar het gesteggel over dit geld is wel teke nend voor de minder florissante situatie waarin TVN financieel verkeert. TVN is op zoek naar een sponsor voor zo'n twee mil joen per jaar. Görtzen heeft net als andere spelers van de oude garde bericht gekregen dat het restant nu is overgemaakt. De jonge ren hebben die sores niet. Die zijn al veel te blij dat ze erbij horen. GPD van onze sportredactie HANNOVER - De Tsjechische ijshockeyers hebben in Han nover hun derde opeenvolgende wereldtitel veroverd. Tsjechië was in de finale van het WK voor A-landen te sterk voor Finland: 3-2. David Moravec maakte in de verlenging de golden goal voor de olympisch kampioen. De dominantie van Tsjechië is niet uniek De Sovjet-Unie werd tussen 1978 en 1983 vijfmaal achter elkaar wereldkampioen. Hoewel de Tsjechen als favoriet aan de finale begonnen, zag het er na twee periodes somber voor ze uit. Finland, voor het laatst kampioen in 1995, nam een voorsprong van 2-0. Juha Lind van de Montreal Canadiens maakte de openingstreffer, Juha Ylonen van de Phoenix Coyotes vergrootte de marge. Voor 10.513 toeschouwers in de uitverkochte Preussag-Arena hervond Tsjechië zich net op tijd. Martin Prochazka en Jiri Dopita dwongen met doelpun ten een verlenging af. In de 70e minuut besliste Moravec de wedstrijd. Hij werd ook tot meest waardevolle speler van het toernooi gekozen. De Zweedse ploeg pakte brons. De Scandinaviërs versloegen de Verenigde Staten met 3-2. De Zweden lieten hun ster Mats Sundin per privéjet vanuit Ca nada invliegen. Sundin moest ook met de Toronto Maple Leafs spelen in de prof competitie NHL. SID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21