PZC 1 I I I Feyenoord kraakt, Ajax breekt Zeeuws voetbal is niet in voor combine 13 Merckx stapt uit beheerraad van Olympisch Comité Vliegende start levert Verstappen punt op Nacompetitie Schakers van HWP naar Meesterklasse 14 Onverzettelijkheid Rotterdammers geeft doorslag in tweede helft Recordaantal toeschouwers in eredivisie Davids krijgt vandaag uitslag contra-expertise Arnemuiden pas laat naar zege IOostkapelle gelaten onder degradatie Nederlaag bezegelt lot van Tjoba maandag 14 mei 2001 Laatste titelstrijd in Poelendaele I w Tweede hoofdprijs voor Liverpool Volleyballers met lege handen Anonieme Est op de voorgrond HnnrYpe Minkema AMSTERDAM - Eindelijk een Klassieker met zo'n echt klas siek karakter. Buigen of bar sten. erop of eronder. Een wed strijd onder hoogspanning. In een kokende Arena kraakte Feyenoord, maar brak Ajax. Na de3-4zijn de verhoudingen dui delijk. Feyenoord won twee van de vier topduels en mag de Champions League in, Ajax verloor drie keer en pakte een schamel puntje en hangt nog er gens tussen plek drie en zes. Bij Feyenoord zit het in de ge nen. Je kunt de voetballers van Rotterdam Zuid in een hoek zet ten, de ene rake klap na de ande regeven, maar er komt altijd een moment dat de aangeslagen bokser met twee dichte ogen zich opricht en verder vecht. Bij Ajax zit het al evenzeer in de genen. Geef de Amsterdammers honderd kansen om 'de klus' ai te maken, geef ze een pistool voor het genadeschot, de knal zal uitblijven. Ajacieden zijn geen'killers'. Het was in de rust van Ajax- Feyenoord dat het tij keerde. In de kleedkamer van Feyenoord probeerde Bert van Marwijk zo rustig mogelijk over te komen. Zijn ploeg stond met 2-1 achter en had helemaal niets in te bren gen. Maar gaandeweg het be toog merkte de trainer het al: er richtte zich in de groep iets op van onverzettelijkheid. Precies op het moment dat het moest. Het was nog voor rust dat voor Ajax de ommekeer kwam. Een aanval van fluweel na een helft van klasse. Eén keer raken; dat was een hele tijd geleden. Via Arveladze kwam de bal bij Van der Gun. In één keer schieten was de opdracht. De Ajacied draalde en werd 'onder het gras' gestopt. Ajax verloor daar de wedstrijd. Dat gebeurde vaker en is dus geen toeval. Soms zijn het niet de trainers die RIJSWIJK - Nooit eerder kwa men er zo veel toeschouwers in de eredivisie als dit seizoen. Het afgelopen weekeinde kwam het totaal op 4.416.611. Daarmee werd het in de vorige competitie gevestigde record (4.303.890 na 306 duels) alweer verbeterd. De aantallen zullen nog scherper worden gesteld. In de eredivisie zijn nog negentien .ANP de opstelling bepalen, maar zijn het de omstandigheden. En soms zijn het de toevalligheden die de oefenmeesters vervolgens weer een handje helpen. Bert van Marwijk, onder grote druk, hield zijn derde aanvaller (Leo nardo) in eerste instantie aan de kant en verloochende daarmee zijn principes. De straf leek zo duidelijk: Ajax was superieur, Feyenoord kon aanvallend niets. Na de pauze, Van Marwijk had inmiddels niets meer te verliezen, greep de coach terug op Leonardo. Ferry de Haan, flink geblesseerd, moest van de trainer blijven staan, maar dat kon niet meer. Gyan kwam, Emerton schoof door naar het middenveld en vanaf dat moment werd alles anders. In Amsterdam koos coach Adri- aanse weer voor het tandem Chivu/Pasanen. Voor Yakubu, die het de afgelopen weken in 't centrum toch zo aardig had ge daan, was er een troostprijs: hij mocht rechtsback spelen. Dat waren twee verkeerde beoorde lingen. Chivu deed bijna alles verkeerd en haakte halverwege de tweede helft af met kramp. Yakubu had geen last van Jan de Visser, maar wel van Leonardo. Bij rust was het 'maar' 2-1. Fey enoord was de middellijn één keer overgestoken en meteen was het raak (Connolly). Ajax antwoordde meteen (Arvelad ze). De tweede treffer van de Ge orgiër, na achttien minuten, had het begin moeten zijn van veel meer. Maar Feyenoord leefde nog. Na de gelijkmaker (Leo nardo) was het plots prijsschie ten op de kermis. Witschge De ruimte die Ajax gaf was enorm, zelfs voor Amsterdamse begrippen. En het verweer ama teuristisch. „We werden overlo pen", kreunde Adriaanse later. Vooral op het middenveld, voor al - hij toch weer - Richard Wit schge. Connolly scoorde 2-3, en zelfs Jon Dahl Tomasson, onge veer de belichaming van Feye- noords onmacht van de laatste maanden, maakte een doelpunt. Arveladze's derde (3-4) kwam veel te laat. De opluchting bij Feyenoord was oprecht en bijna ontwape nend. David Connolly stapte met een geweldig grote fles champagne door de gang. Een normaal ritueel als er een grote prijs wordt gepakt. En eigenlijk voelde het ook zo. Voor een ploeg die zo veel ellende over zichzelf afriepwas de overwin ning op Ajax een wereldpresta tie. Ajax-aanvaller Shota Arveladze, de maker van drie doelpunten, wordt op de huid gezeten door Ulrich van Gobbel. foto Ron Pichel/GPD door Frits Bakker VLISSINGEN - Kijk, het zit zo, zei de komiek. „Sport in Zee land, dat is net zoiets als sex in Staphorst." Het kwam gelukkig maar uit de mond van Freek de Jonge, op het gala van de sport in Terneuzen, waar het voetbal in de provincie er met een aan moedigingsprijsje maar karig van af kwam. Het was de avond voor de ont knoping van de voetbalcompe titie en dus kwam ook de vraag op: hoe zit het dan met het voet bal in Zeeland? Twee Zeeuwse hoofdklassers (Kloetinge en Hoek) hadden zaterdag de derde (Oostkapelle) nog kunnen red den van een bijna zekere onder gang. Het scenario was zo aar diggeweest: een combine tussen drie clubs die op een klein ge bied in de hoogste klasse acte ren. Maar Zeeuwen blijken in het voetbal niet bereid combines te vormen. De aanzet voor een een-tweetje werd op de slotdag verstoord door de wet van de lo gica. Kloetinge was met het eind in zicht zo uitgeblust dat het zich bij Achilles Veen gewillig liet afdrogen (4-1) en Hoek deed er thuis tegen Kozakken Boys (2-5) alles aan om eigenhandig het vonnis te vellen over het vij andige broertje in Oostkapelle. De Walcherse club verloor zelf met 3-1 bij Sparta Nijkerk. De balans was na afloop snel ge maakt. Het vorig jaar zo mooi gepromoveerde Oostkapelle is na één jaar, na een trainerswis sel en een crisis in het bestuur, teruggestuurd naar waar het vandaan kwam. Kloetinge (vijf de op de ranglijst) en Hoek (achtste) spelen ook volgend seizoen op het hoogste podium Het Zeeuwse voetbal raakte in deze jaargang één hoofdklasser kwijt en kreeg er één voor terug. Terneuzen is dankzij drie titels °P rH gestegen naar de hoogste zondagklasse. Dat heuglijke feit heeft een blinde vlek op de Zeeuwse kaart uitgeveegd, want al tien jaar werd er op zon dag alleen nog in de marge ge speeld. De status blijft dus in wezen on gewijzigd, na een jaar dat nogal hectisch werd afgesloten. Het incident in de derby tussen Oostkapelle en Hoek. waarbij Jean Paul Mulder (Oostkapelle) de knie van de Hoekse aanvaller Arco Herrebout ernstig toeta kelde, dreunde nog na op de laatste speeldag. Het zette Hoek ertoe aan indirect mee te werken aan de onttakeling van Oostka pelle en kon Kloetinge kenne lijk ook niet meer inspireren om voor de Walcherse buurman een grote inspanning te leveren. Het meest opzichtig was de ver toning zaterdag in Hoek. Zelden kwam een verliezende trainer met zo'n stralende lach van het veld als Angelo Nijskens van Hoek. En na afloop vierden sup porters van Kozakken Boys ('Zeeuwen bedankt') en Hoek met een gigantisch vuurwerk voor de kantine gezamenlijk een feestje. Krap budget De jaargang heeft geleerd dat Kloetinge met een krap budget nog niet rijp is voor een gooi naar de titel, dat Hoek te lang heeft geteerd op zijn oudere spe lers en volgend jaar nog meer op de Belgische toer gaat en Oost kapelle in kwaliteit de potentie mist om mee te spelen met de hoogste clubs in rang. Diederik Hiensch had met Kloe tinge een wervelende start. Met een nieuwe spits (Erik de Groe ne in plaats van Arjan Human) was de slagkracht van het elftal niet aangetast, maar in de afre kening werd het collectief ge wogen en te licht bevonden. Voor de topdrie is meer nodig dan een goedwillend elftal en de club die het amateurisme nog te hoog in het vaandel heeft. Die derik Hiensch zei niet voor niets zaterdag na de laatste wed strijd: „Het is een klein wonder dat wij met een budget van twee ton al drie jaar bij de beste vijf clubs eindigen. Dat blijft na tuurlijk niet duren." Diederik Hiensch weet uit eigen onderzoek wat andere clubs doen. „Tien van de veertien clubs in onze klasse werken met een budget van rond de half mil joen gulden of meer. Ons budget moet omhoog. Kwaliteit en grof geld. Daar draait het om in de top bij de amateurs. Hoek had dit jaar van het één te veel en van het ander te weinig. Frans Vermeulen, die een vorstelijk salaris had, werd de deur gewezen en met een zak centen terug naar Brabant ge stuurd. Het nieuwe beleid, on der leiding van Angelo Nijskens (trainer) en Patrick Naudts (technisch manager) heeft een drastische verjonging inge- van onze sportredactie SPIELBERG - De start was fenomenaal, zijn optreden in de race uitgekiend. Jos Verstappen haalde gisteren tijdens de Grand Prix van Oostenrijk het eerste WK- punt van dit seizoen. De Limburger ein digde als zesde. De zege ging gisteren naar David Coulthard. Zijn zeventiende WK-punt in zijn loop baan was er één om in te lijsten. Vooral de start was indrukwekkend. Verstappen ontweek vier wagens die niet van hun plaats kwamen en haalde nog voor de eer ste bocht en passant vier collega's in. De Nederlander had uiteindelijk slechts zes wagens voor zich bij de eerste passage. Verstappen reed zoals vooraf in het team was afgesproken. Bij de start weinig ben zine in de tank om snel weg te komen, zo veel mogelijk coureurs inhalen en zo snel mogelijk afstand nemen van zijn achter volgers. Het was fascinerend om Verstap pen op jacht te zien naar de broertjes Schumacher, Montoya en Barrichello. „Het werkte", aldus de coureur die in ron de achttien zelfs even op de tweede plaats mocht rijden. Door de teamtactiek van Arrows moest Verstappen als enige van het veld wel twee keer een pitsstop maken. De computerge gevens vertelden tijdens de race, dat Ver stappen alleen op die manier maximaal kon blijven presteren. Na de eerste stop viel hij terug van de tweede naar de zeven de plaats. De tweede stop gaf hem de zesde plaats en het eerste WK-punt van het sei zoen. Teambaas Walkinshaw reageerde na af loop verheugd. Dit was een goede race. Als Jos nu in de kwalificatie nog zo'n twee plaatsen opschuift, kan hij nog veel ver der komen. Verstappen na zijn 80e race: „We zijn op de goede weg bij Arrows." Dat was andere taal dan aan de voor- avaond van de race. Toen had Verstappen zijn onvrede nog uitgesproken over de gang van zaken bij het team. Zo consta teerde hij dat er nog steeds geen kwalifi catiemotor van Asia Tech was. Verstappen constateerde in de aanloop naar de race in Spielberg zelfs ijskoud: „Vorig jaar zaten we dichter tegen de subtop aan dan nu." Gisteren werd dat gelogenstraft, kon hij weer een beetje lachen en waren de zorgen voor even vergeten. GPD/ANP pagina 21: rolverdeling Formule 1 duidelijk Ajax - Feyenoord 3-4 (2-1). 12. Con nolly 0-1, 12. Arveladze 1-1, 18. Ar veladze 2-1, 61 Leonardo 2-2, 66. Connolly 2-3, 73. Tomasson 2-4, 85. Arveladze 3-4. Scheidrechter: Jol. Gele kaart: Yakubu, Witschge, Gala- sek, Van der Vaart, Emerton, Tomas son, Connolly, Dudek. Aantal toe- schouivers: 46.334. Ajax: Grim; Yakubu, Pasanen, Chi vu (79. Van der Vaart) en De Cler; Galaselc, Van der Gun (46. Van der Meyde) en Witschge; Ikedia, Ar veladze en Wamberto (77. Machlas). Feyenoord: Dudek; Emerton, Van Gobbel, De Haan (62. Gyan), Van Wonderen en Tininho; Paauwe, To masson, De Visser (46. Leonardo); Kalou (87. Van Gastel) en Connolly. GPD Jk maak me geen illusies meer dat we met Sparta de nacompetitie nog kunnen ontlopen. Net als tegen For- tuna, Groningen en Utrecht hebben we het ook tegen AZ weer niet waargemaakt. De wil ivas er wel, maar de vorm niet. Misschien moetje zo langzamerhand ook conclu deren dat we het niveau niet hebben. Je staat niet voor niks zeventiende en je ver liest niet voor niks elke week. Ja, en dan verdien je het dus ook niet om de nacompetitie te ontlopen. Tegen AZ was ik eigenlijk voor de eerste keer de diepste spits, het heeft alleen niet ge holpen. Normaal win ik wel op punten van Peter Wijker, dit keer was e?n,s r het anders om. Toen ik van Heeren veen kwam, was ik in vorm, maar dat is lang zaam weg geëbd. Ik heb nog niet één doelpunt voor Sparta gemaakt en nog maar een assist geleverd. Nee, ik heb bij Sparta tot nu toe niet kunnen brengen wat ik had gewild. Daar ga ik best wel onder gebukt, ik trek het me ook persoonlijk aan en draag het me mee. Het zijn troosteloze weken. Waar het nu door komt, ik zou het niet weten. Vorm is iets ongrijp baars. Het enige wat ik kan doen is hard trainen. In uitgebreide gesprekken geloof ik niet, hoewel ik moet toegeven dat het bij Feye noord deze week wel heeft gewerkt. Ik moet er altijd een beetje om lachen. Dan praten ze met elkaar en komen ze naar buiten en roepen ze dat het een goed gesprek is ge weest. Nou, ik heb nog nooit iemand horen roepen dat het een vervelend gesprek was. Tja, wat moetje elkaar nog in zo'n gesprek zeggen. Het heeft geen zin om elkaar de schuld te geven, iedereen moet maar bij zichzelf te rade gaan. De grote vraag voor mij is hoe we ons nu moeten gaan voor bereiden op de nacompetitie. We hebben nog twee competi tieduels voor de boeg. Moetje daarin nou voluit gaan of moetje wat gas terugnemen? Ik weet niet hoe de techni sche leiding erover denkt. Ik denk zelf dat het niet ver standig is om gas terug te ne men. We moeten zorgen dat we weer in vorm komen, zo dat we in de nacompetitie kunnen pieken. We moeten over die nacom petitie in elk geval niet te lichtzinnig denken. De sup porters bij Sparta roe pen wel dat ze het twee jaar geleden ook gered hebben, maar dat was wel op het nip pertje. Ze kropen door het oog van de naald. In zo'n nacompeti tie wordt wat anders gevoet bald. Er is een hoop strijd, die eerste-divisieclubs hebben niks te verliezen. Het is een loterij. Vergeet niet dat er vorig seizoen ook een eredivisieploeg is gesneu veld. We komen waarschijn lijk in een poule met Excelsi or, Cambuur en Volendam. Dat wordt zeker geen gemakkelijke opgave. Zo'n Cambuur is al tien wedstrij den ongeslagen, dus die hebben het ritme te pak ken. Vorig jaar kon ik vanwege die blessure niet op vakantie en nu zit het er door die nacom petitie niet in. Maar daar moet ik niet over zeuren. Ik heb het gewoon aan mezelf te wijten dat ik niet op vakantie kan. Dennis de Nooijer DU IMJJlBl voerd en wil een vooraanstaan de rol spelen. Stoffel Schipper zwaait af met een onbestemd gevoel. Het is de trainer niet gelukt om een pover elftal op de rails te houden. En nu maar hopen dat Paul Te- lussa en Terneuzen het langer volhouden. zie ook pagina 15 van onze sportredactie BRUSSEL - Eddy Merkcx heeft zijn zetel in de beheerraad van het Belgisch Olympisch en In terfederaal Comité (BOIC) op gegeven. De voormalige wieier- vedette verklaarde niet meer akkoord te kunnen gaan met het beleid dat voorzitter Francois Narmon heeft uitgestippeld voor de toekomst. Volgens Merckx krijgt de topsporter in die plannen te weinig aandacht. „Er is een beheerraad waalmaan advies wordt gevraagd voor er een beslissing wordt genomen. Voorzitter Narmon doet dat niet. Hij geeft zelf direct ant woord", beklaagde de oud-win naar van onder meer de Ronde van Frankrijk zich over de pre ses. „De voorzitter doet zijn ei gen zin. Ik had geen zin nog lan ger ja te knikken." Volgens Merckx besteedt Nar mon te veel aandacht aan de bu reaucratie en te weinig aan het sportieve gedeelte. „Er is te wei nig geld voor topsport in België. Vooral als we ons vergelijken met de noorderburen en het aantal medailles dat zij in Syd ney behaalden. Het BOIC wordt een spaarbank. Er is wel geld, maar het wordt niet gebruikt." Belga Jos Verstappen reed gisteren even op de tweede plaats, maar finishte uiteindelijk als zesde in de GP van Oostenrijk. foto Robert Jaeger/EPA door Koen de Vries SAS VAN GENT - Walter Car- don had zich nog even zenuw achtig gemaakt. De voorzitter en teamleider van schaakploeg Het Witte Paard vreesde zater dagmorgen dat tegenstander Den Bosch zijn drie sterke Deense spelers naar Sas van Gent zou meenemen en daarmee de kampioenskansen van zijn ploeg de bodem in zou slaan. De Brabanders hielden hun troe ven echter thuis en HWP had weinig moeite de drempel naar de Meesterklasse te overschrij den: 6,5-3,5. Toen Den Bosch zonder Denen het Sasse zaaltje betrad, liep de hartslag van Cardon-senior al flink terug, maar gerust was hij er nog lange tijd niet op. Keer op keer berekende hij de kansen van zijn ploeg, keer op keer kwam hij op een magere zege. Uiteindelijk viel het allemaal nogal mee. Op een voor schaak wedstrijden uitermate vroeg tijdstip - nog voor half zes - kon den alle stukken in de doos: HWP was kampioen. „Ik heb mezelf nooit zorgen ge maakt over de einduitslag"ver telde Helmut Cardon, de zoon van Walter. „Eigenlijk had ik gerekend op een wat ruimere ze ge dan 6,5-3,5. Helmut Cardon (37) droeg bij aan de overwin ning door met succes een vari ant die hij vijftien jaar geleden eens speelde (en verloor) uit zijn geheugen op te diepen. Het duurde even, maar toen hij weer wist wat hij moest doen, was de klus snel geklaard. Het is de tweede keer dat HMT5 naar de Meesterklasse promo veert. Vijf jaar geleden duurde het avontuur slechts een sei zoen. De kans dat dat opnieuw gebeurt is groot. Er is volgens kopman Paul Motwani één re medie: „we moeten strijden tot we er bij neervallen. Alleen met vechtschaak hebben we een kans." pagina 19: hogere machten helpen HWP TURIJN - De urine van de van doping verdachte international Edgar Davids is gisteren in een laboratorium in Rome opnieuw onderzocht. Het Italiaans Olympisch Comité (Coni) zal de uitslag van de contra-expertise vandaag bekendmaken. De urine, waarin eerder sporen van het spierversterkende mid del nandrolon zijn gevonden, zou eigenlijk dinsdag al voor de tweede keer worden onder zocht. Het Tribunaal van Rome had echter meer tijd nodig om een verweerschrift van Davids te bestuderen. Daarin geeft een dopingexpert van de universi teit van Rome uitleg. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13