Berlusconi wint in Italië 65.- II Nationalisten winnen Baskische stemronde Allemaal aan cfë wandel! Blpf eert Chris Götte met live-cd £tos Een jaar na de ramp Meeste Nederlanders willen dat Wim Kok doorgaat als premier Hoge opkomst bij parlementsverkiezingen Slecht resultaat Michelle op festival is funest voor Nederland Acties bij Hema tegen bezuinigen op jeugdlonen «HHIill Schroder en Hitier op één lijn gezet Zwarte dag bij Morres in Hulst Pillars wint Zeeuwse Belofte Feyenoord wint klassieker Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 244e jaargang no. 113 maandag 14 mei 2001 losse nummers 2,00 KOPENHAGEN - Door het slechte resultaat van Michelle bij het 46ste Eurovisie Songfes tival, mag Nederland volgend jaar niet meedoen aan de Euro pese liedjeswedstrijd. De 19-ja- rige zangeres kreeg voor Out Of My Own zestien punten, wat een gedeelde achttiende plaats op leverde. Toch was er zaterdagavond bij het festival in de Deense hoofd stad Kopenhagen een Neder lands succes. Efr'en Benita, een Nederlander van Arubaanse af komst die woont in Estland, won onder de artiestennaam Dave Benton voor de Baltische staat het songfestival. Samen met de zanger Tanel Padar ver sloeg hij met het nummer Everybody de overige 22 kandi daten met een duidelijke voor sprong (198 punten) .ANP pagina 4: Michelle onderuit van onze redactie buitenland ROME - De centrumrecht se coalitie Huis van de Vrijheid van de omstreden mediagmagnaat Silvio Berlusconi heeft gisteren zeer waarschijnlijk de Ita liaanse parlementsverkie zingen gewonnen. Daar mee wordt Berlusconi voor de tweede keer in ze ven jaar premier van het land. Volgens prognoses van twee on derzoekbureaus won Berlusco ni met overmacht. Huis van de Vrijheid kreeg voor beide parle mentaire kamers van ruim 48 procent van de kiezers achter zich. Zijn rivaal Francesco Ru- telli, leider van de centrum linkse Olijfboom-coalitie, kwam zeven procent lager uit. De presentatie van deze progno ses kwam op het moment dat duizenden kiezers hun stem nog moesten uitbrengen. Er was een ongekend hoge opkomst van naar verwacht 80 procent. Mede als gevolg van een tekort aan stembureaus viel de sluiting er van rond middernacht en niet om tien uur 's avonds, zoals officieel was vastgelegd. De hoge opkomst duidt erop, dat de internationale en natio nale kritiek op Berlusconi's mogelijke come-back (in 1994 leidde hij voor het eerst een re gering, die echter na zeven maanden viel) hem electoraal geen windeieren hebben gelegd. Succes De Italiaanse kiezers bleken ge voeliger voor het aureool van succes en doener dat de politi- cus-mediakeizer-voetbalclub- eigenaar omringt dan voor zijn veronderstelde banden met de maffia, corruptie en belasting ontduiking. Voor een aantal be schuldigingen op dit vlak pro beert hij zich in hoger beroep nog vrij te pleiten. In de marges die de opiniepei lers aanhouden zou een nieuwe regering-Berlusconi tussen de 320 en 380 van de 630 zetels in het Huis van Gedeputeerden (de Italiaanse Tweede Kamer) krij gen. In de Senaat ligt het aantal tussen de 155 en 185 van de 315 zetels. Italië werd sinds 1996 geregeerd door centrumlinks. Hoewel het de Italianen economisch voor de wind ging, moeten de kiezers moe geraakt zijn van de ontel bare ruzies tussen de tien partij en in deze coalitie. Die leverden DEN HAAG - De werknemers van de Hema komen vanavond inBussum bijeen om zich te be raden op acties. De directie van de winkelketen wil in de nieuwe CAO fors bezuinigen op de jeugdlonen. Het eindbod dat werkgevers op tafel leggen, is volgens de bon den veel te laag, vindt onder handelaar Geert Rijzinga van de Dienstenbond CNV. .DeHema-directie wil bezuini- ;en op de jeugdlonen omdat ze meent dat de loonkosten te hoog fijn en dat de salarissen ten op- zichte van die bij de concurren ten te hoog zijn", stelt Rijzinga. kij legt uit dat een jongere bij de Hema in vergelijking met win kels als Blokker en Marskramer inderdaad iets meer verdient. ,De Hema betaalt vijf procent meer dan het minimum dat voor jeugdlonen geldt. Dat is trou wens altijd al zo geweest. En nu wil de directie die extra vijf pro cent opeens schrappen. Dat gaat zomaar niet! Voor sommige jongeren kan dat op jaarbasis enkele honderden guldens sche len." Over de aard van de personeels- acties wilde Rijzinga zich giste ren nog niet uitlaten. Hij wacht eerst het overleg van vanavond af. GPD ENSCHEDE - Honderden belangstellenden volgen de herdenkingsplechtigheid bij het rijksmuseum Twente voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in Enschede. De ramp op 13 mei vorig jaar kostte 22 mensen het leven en vaagde een hele woonwijk weg. Naast de herdenkingsplechtigheid van zaterdagavond was er gisteren een tocht langs de brandweerkazerne, het bloemenmonument en de houten schutting rond het van onze redactie binnenland SAN SEBASTIAN - De natio nalistische combinatie PNV- EA van Juan José Ibarretxe heeft gisteren de parlements verkiezingen in het Spaanse Baskenland gewonnen. De re geringspartij haalde 33 van de 75 kamerzetels, een stijging van zes zetels. De rechtse Volkspartij (PP) van premier Aznar werd tweede met 19 ze tels, één meer dan in 1998. De socialisten verloren een ze- tel en komen uit op dertien. Grote verliezer is Euskal Her- ritarrok, de politieke arm van de terroristische organisatie ETA. De groep van Arnaldo Ortegi zakte van 14 naar zeven afgevaardigden. De links- communistische IU krijgt drie zetels. De opkomst was met 78 procent bijzonder hoog. Over het algemeen zijn de ver- kiezingen rustig verlopen. Op sommige plaatsen demon streerden aanhangers van de ETA met spandoeken en leuzen tegen de lijsttrekkers van de niet-nationalistische partijen. Er waren vijfduizend agenten op de been om de verkiezingen ongestoord te laten verlopen. Aan het eind van de campagne. vrijdagnacht, liet de ETA in Madrid een autobom ontplof fen waardoor veertien mensen licht gewond raakten. De vervroegde verkiezingen in Baskenland stonden in het te ken van het geweld en de straatterreur door de ETA en haar aanhangers De laatste anderhalf jaar zijn dertig men sen door de terreurgroep ge dood. De hoge opkomst woi'dt door de politieke leiders gezien als een teken dat de Basken het geweld zat zijn. GPD/ANP Advertentie Luxe 1-stand buggy •5-punts gordel •klein opvouwbaar •keuze uit 2 dessins van 99.- naar 34 - VOORDEEL! Waar haal je de energie vandaan? doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De popgroep Bief brengt donderdag 14 juni een live-album uit als eerbetoon aan de verongelukte drummer Chris Götte. De plaat gaat Oog in oog, live in Ahoy' heten en is alleen verkrijgbaar via de inter netsite www.blof.nl. Vanaf van avond (maandag) kunnen fans daarop intekenen. Het album zal tien tot twaalf liedjes bevatten, die op 15 janu- ari zijn opgenomen in de Rotter damse concerthal Ahoy'. Daar vond het laatste popconcert plaats van Götte, want daarna begon Bief aan een theatertour nee. Die werd afgebroken, om dat de drummer zaterdag 17 maart omkwam bij een ver keersongeluk net buiten Nieuw- en Sint Joosland. ,,We doen dit ter nagedachtenis aan Chris", zegt manager Frank van der Meijden van Blof. .,Het was een fantastisch concert. We hebben het destijds opgenomen met het idee het ooit misschien te gebruiken. Niet direct, want we waren helemaal niet van plan een live-plaat uit te bren gen. Maar nu Chris er niet meer is, willen we fans de gelegenheid geven thuis nog eens naar zijn laatste grote concert te luiste ren." Om ervan verzekerd te zijn dat niemand enig commercieel ge win heeft van het album, ver loopt de distributie via de inter netsite van Blof. De gehele opbrengst gaat naar War Child, de internationale organisatie die opkomt voor kinderen in oorlogsgebieden. Vorig jaar promootte Blof deze organisatie tijdens de helikoptertournee die de groep op Bevrijdingsdag langs festivals in Zwolle, Gro ningen, Haarlem en Vlissingen voerde. „De plaat komt niet in de winkel en kan ook niet via andere inter netsites worden gekocht", ver klaart Van der Meijden. „We willen niet dat iemand eraan verdient en willen ook niet dat iemand ermee stunt door hem juist goedkoper aan te bieden. Alle royalties en publishing rechten gaan naar War Child. Onze platenmaatschappij EMI brengt geen onkosten in reke ning voor de opname en de mixage, we voeren er geen com merciële campagne omheen, op geen enkele manier willen we dat er iemand met deze plaat wegloopt. Het is ook niet hét nieuwe album van Blof, het is een tribute aan Chris." De titel Oog in oog verwijst naar een nummer waarin Götte ruimschoots de gelegenheid had zijn drumkwaliteiten te etale ren. Het was bovendien het fa voriete liedje van zijn vriendin. OPEN HUIZEN ERA ROUTE binnen de zittingstermijn van vijf jaar drie verschillende kabi netten op. Gevoelige snaar De hoge opkomst werd mede toegeschreven aan de bittere verkiezingscampagne. Er werd keihard op de man gespeeld, hoewel de programma 's van bei de blokken niet geweldig veel verschilden. Maar Berlusconi's simpele boodschappen als 'minder be lasting, meer werk' en zijn be lofte om een einde te maken aan bureaucratie, lijken een gevoe lige snaar bij de kiezers te heb ben geraakt. GPD Britten kunnen de oorlog maar niet vergeten.Peter Tapsell, ervaren Lager huislid en Conservatief, noemde afgelopen week end de Duitse bondskan selier Schroder in één adem met K Hitier Zestig medewerkers van Morres Wonen in Hulst kregen de af gelopen dagen hun ontslagbrief. Morres wordt gereorgani seerd en de directie heeft besloten dat er banen moe- ten verdwijnen bij het meubelbedrijf in Hulst. De sfeer op de werkvloer was bedrukt. De Walcherse band Pillars heeft zaterdag het popconcours de Zeeuwse Belofte gewonnen. In de finale streden verder Bru no, Celldust en Trippin' mee. De jury had een moeilij ke avond, want alle bands waren aan elkaar ge waagd. Pillars won uiteindelijk op originaliteit. Feyenoord heeft in de Arena de voetbalklassie- ker tegen Ajax gewonnen. Het werd 4-3 voor de Rot terdammers. Bij rust leid de Ajax nog, 2-1. De Am sterdamse doelpunten kwamen alle op naam van Arveladze. Voor Feye noord scoorden Connolly (twee keer, foto), Leonar do en Tomasson. De Rot terdammers zijn door de winst vrijwel zeker van deelname aan de Champions Lea- gue. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; ge zondheid: 6; zeeland: 7, 9 en 11; sport: 13,14,15,16,17, 18, 19,20,21 en 22 ■i rampgebied. Aan die tocht namen tienduizenden mensen deel. De houten schutting rond het rampgebied werd aanvankelijk vooral gebruikt om de honderden hulpverle ners te bedanken. Inmiddels doet deze steeds meer dienst als 'klaagmuur' om de on vrede te uiten over onder meer verstoorde illusies omtrent snelle schadevergoeding. foto Robert Vos/ANP door Henk van Lierop HILVERSUM - Ruim de helft van de Nederlanders wil dat premier Kok voor een derde keer premier wordt. Drie op de tien vinden echter dat iemand anders het na de verkiezingen van hem moet overnemen. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek door Center Data in opdracht van Radio 1. Kok geniet duidelijk meer ver trouwen dan PvdA-fractievoor- zitter Melkert, die algemeen wordt gezien als zijn opvolger. Van de ondervraagden vindt slechts een op de vij f Melkert ge schikt als minister-president, terwijl de helft hem ongeschikt vindt. Onder PvdA-stemmers vindt zo'n 80 procent dat Kok premier zou moeten blijven. Van hen vindt slechts een op de drie Mel kert geschikt, terwijl eveneens eenderde hem niet geschikt vindt. De rest weet het niet. Ook blijkt dat de helft van de PvdA-aanhang Melkert ziet als een goede lijststrekker. Maar 20 procent vindt dat hij niet boven aan de lijst moet staan. WD-fractievoorzitter Dijkstal wordt door eenderde van alle ondervraagden gezien als een geschikte premier, maar bijna de helft acht hem ongeschikt. WD-Kamerlid Cornielje en CDA-Kamerlid Balkenende vinden dat in de peiling een 'richtingenstrijd' binnen de PvdA tot uitdrukking komt. Premier Kok staat voor een soli de financieel beleid, terwijl fractievoorzitter Melkert tornt aan de afspraken in het regeer- akkooord, aldus Cornielje. PvdA-Kamerlid Duivesteijn vindt de uitslag daarentegen 'heel normaal', omdat Melkert moet werken in de 'schaduw van Kok' ANP Advertentie Waarschijnlijk zal ook het num mer 'Anders' op de plaat te rechtkomen. Daarin vervult saxofoniste Candy Dulfer een gastrol. Van het liedje 'Abraga- me', dat met de andere gast Fer nando Lameirinhas werd ge speeld, bleek de opnamekwali teit niet voldoende voor een plek op het live-album. Advertentie 19 mei 2001 naam c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats eenmalig binnen zes maanden) telefoon:WÊ kk O noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in j wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice "713214"000002" tSXïïST!™"123 4380 VB Vlissingen a: wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1