Benzineprijs breekt record Eervol ontslag Spar van der Hoek onncE rrou Urijdag 11 mei na THE UI0RLD Zonweren en sfeer creëren! Marokko stemt in met Nederlandse controle uitkeringen 23° Sieraden moetje durven dragen Vakanties in Amerika maken autorijden hier duurder Ook tandarts komt in actie EU-grenzen na vijf jaar open voor mensen uit Oost-Europa Archeologen vinden resten kind in Romeinse sarcofaag dansen bij Pake Sake Problemen met ZOAB-wegen Scoutingactivitelten Fris en vrolijk in het onderwijs Rios misdraagt zich in Rome Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 NO 4 Stralend Zonnig. Matige noordoostenwind, 3 tot 4 beaufort. Middagtemperatuur circa 23 graden. Aan zee frisser, 244e jaargang no. 111 vrijdag 11 mei 2001 losse nummers 2,00 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De benzine maatschappijen hebben hun eigen record gebro ken. Aan de pomp is ben zine nog nooit zo duur geweest. Een liter euro on gelood kost sinds gisteren in de meeste gevallen 2,77 gulden, dertig cent meer dan rond Kerstmis vorig jaar. Het vorige record (2,74 gulden) dateert van juni 2000. De oorzaken van de hoge prijzen zijn legio. Traditioneel lopen de prijzen in de zomer op omdat dan iedereen (en vooral de Ame rikanen in hun benzineslurpen- de sleeën en campers) op vakan tie gaat. De vraag naar benzine stijgt en dus de prijs. Daar komt nog bij dat de afgelo pen jaren niet of nauwelijks is geïnvesteerd in nieuwe produc tiemiddelen om olie op te pom pen en te raffineren. Tot twee jaar geleden was de olieprijs te laag om moeilijk winbare olie rendabel te exploiteren. Ook waren de verschillende maat schappijen te druk bezig met fu seren en elkaar overnemen. De oliehandelaren in Londen volgen als haviken het nieuws. Het kleinste berichtje over stok kende productie, vervoer of raf finage is aanleiding om de pro- ductprijzen op te stuwen. Raffinaderijen Deze week was er weer voldoen de nieuws. Een aantal Ameri kaanse raffinaderijen produ ceert minder dan verwacht, waardoor de Amerikanen de benzine in Europa komen halen. Daarnaast liet de OPEC, de or ganisatie van olieproducerende landen, weten dat er nu genoeg olie voorhanden is. De produc tie hoeft in juni niet omhoog, zo zei OPEC-president Chakib Khelil. Misschien is de situatie in juli of augustus anders, voeg de hij daaraan toe. Van de Akker, analist bij de Ra bobank wijst er op dat het nog maar begin mei is en dat vorig jaar de prijzen later in de zomer piekten. Ook is de markt mo menteel alleen nog maar be vreesd voor de Amerikanen. Straks gaan ze op vakantie en dat zie je volgens Van de Akker terug in de cijfers. Een Shell- zegsman wijst er nog op dat de verhoging van de BTW en ac- NIEUWEGEIN - De tandartsen gaan over tot actie. Ze zijn niet tevreden over de tegemoetko ming van minister Borst (Volks gezondheid) in de gestegen praktijkkosten. De tandartsenorganisatie NMT heeft gisteravond voorgesteld om geen nieuwe patiënten meer in te schrijven en wachtlijsten aan te leggen. Het voorstel voor de voorlopig patiëntvriendelijke actie wordt volgende week voorgelegd aan de regionale besturen. Pas dan wordt duidelijk wanneer de tandartsen in actie komen. Minister Borst heeft volgens de NMT beloofd dat de tandartsen dit jaar compensatie zouden krijgen voor de sterk gestegen premies voor $e arbeidsonge schiktheids- en ziektekosten verzekering. Dat is volgens de tandartsen niet gebeurd. ANP BRUSSEL - Europese landen kunnen werknemers uit nieuwe EU-lidstaten niet zeven, maar maximaal vijf jaar buiten de deur houden. De eerste twee jaar mogen alle lidstaten hun ei gen immigratiebeperkingen handhaven. Duitsland en Oostenrijk, twee landen die ernstige sociale en economische problemen vrezen, kunnen die periode met maxi maal drie jaar verlengen. Daar na moeten ook zij hun grenzen openstellen voor Polen, Tsje chen of Hongaren die in West- Europa hun brood willen ver dienen. Dat is de kern van een compro mis dat de lidstaten van de Eu ropese Unie op hoog ambtelijk niveau hebben bereikt. De am bassadeurs van de lidstaten hebben een ingrijpender voor stel van het dagelijks bestuur van de Europese Unie afge zwakt. De Europese Commissie stelde, onder druk van Duits land en Oostenrijk, een over gangsperiode van maximaal ze ven jaar voor. Die twee landen zijn bang voor een toevloed van goedkope arbeidskrachten wanneer hun buurlanden lid worden van de EU. Landen zijn vrij om hun grenzen meteen na de toetreding open te stellen voor werknemers uit nieuwe lidstaten. Het ambtelijke compromis le vert nog geen politiek akkoord op over het 'vrije verkeer' van personen. Tijdens de Europese top in Gotenburg, volgende maand, moeten de regeringslei ders onder leiding van het Zweedse voorzitterschap een ingewikkelde knoop ontwar ren. Spanje en Portugal willen alleen maar instemmen met een regeling voor het vrije verkeer van personen wanneer zij er op kunnen rekenen dat zij er, na de uitbreiding van de Unie, finan cieel niet op achteruit gaan. In de periode 2000-2006 ont vangt Spanje bijna honderd miljard gulden uit de EU-be- poting. Nederland en Duits land, die meer aan Europa beta len dan ze terugkrijgen, hebben al laten weten dat de Spaanse ris geen kans maakt. Volgens pn Nederlandse diplomaat zou Nederland in het ergste geval jaarlijks rond vijf miljard extra aan de EU moeten afdragen. Mi nister Zalm is daar niet toe be reid en Duitsland stelt zich bikkelhard' op, aldus een di plomaat. GPD NIJMEGEN - Archeologen en oudheidkundig mede werkers van de gemeente Nijmegen leggen voorzichtig de inhoud van een sarcofaag bloot, die enkele weken ge leden is gevonden bij werkzaamheden in het centrum van Nijmegen. In de kist vonden ze het stoffelijk over schot van waarschijnlijk een kind. De sarcofaag en het lichaam stammen uit de vierde eeuw na Christus. Het gaat om de enige loden grafkist uit de Romeinse tijd, die ooit in Nederland is aangetroffen. Met kleine troffeltjes schraapten de archeologen geduldig het zand uit de kist, dat er vermoedelijk in is gekomen door het gedeel telijk vergaan van het houten deksel. De archeologen verwachten nog waardevolle spullen aan het voeteneinde van het skelet te ontdekken. foto Erik van 't Hullenaar/ANP door Abvan derSluis MIDDELBURG - Burgemeester L.H.B. Spar van der Hoek (54) van Middelburg is eervol ont slagen. Hij is met ingang van 1 juni bij Koninklijk Besluit uit zijn functie ontheven. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken heeft dat gisteren bekend gemaakt. Aanleiding voor het ontslag is de motie van de gemeenteraad op 22 juni vorig jaar waarin het vertrouwen in Spar van der Hoek werd opgezegd. De minis ter concludeert dat er sprake is van een verstoorde verhouding tussen hem en de raad. Middel burg kan nu op zoek naar een nieuwe burgemeester. In juni vorig jaar besloot een raadsmeerderheid dat Spar van der Hoek met onmiddellijke in gang moest opstappen. Met ze ventien tegen twaalf stemmen werd een motie van wantrou wen aangenomen. Het besluit volgde op een uitgelekte brief van de vier wethouders, waarin zij de burgemeester adviseerden naar een andere baan uit te kij ken. Sindsdien zat Spar van der Hoek thuis, in afwachting van een passende afvloeiingsrege ling. De ontslagen burgemeester wil de geen commentaar leveren op het besluit van de minister. ,,Ik volg de beleidslijn die ik in juni vorig jaar heb ingezet. Geen commentaar dus." Opgelucht Loco-burgemeester P. M. Bruinooge zei opgelucht, maar niet verrast te zijn. ,,Er zitten twee kanten aan: we kunnen nu verder gaan. We staan voor de opgave om een nieuwe burge- (Advertentie) elke vrijdag iets le vrijdag van de maand: 2e vrijdag van de maand: 3e vrijdag van de maand: 4e vrijdag van de maand: uannf 20.00 uur Terug tiaar de dansschool! FoKtrot, Cha [ha [ha, Jiue, Ulals, met liue muziek! te doen bij Pake Sake Muziek uit de oude doos Terug naar de dansschool Salsa-party (Soka, Salsa, Merenqlie) Surprise Night Wijngaardstraat BB, Goeshttp://iuuiuj.pake5ake.nl info@pakesake.nl Uannf 21 jaar Entree f 7,50 3,40) meester te zoeken in de weten schap dat heel Nederland over onze schouder zal meekijken. Aan de andere kant moeten we ook het menselijke aspect niet vergeten." Commissaris van de koningin W. T. van Gelder zal, zodra hij terug is uit het buitenland, con tact opnemen met B en W over de te volgen procedure voor een nieuwe burgemeester. Dat zal waarschijnlijk volgende week gebeuren. „Ik denk dat er voor het opstellen van een pro fielschets wat meer tijd uitge trokken moet worden dan nor maal. Middelburg moet goed nadenken en aangeven wat voor burgemeester het wil", reageer de E. van der Hoop, provinciaal beleidsmedewerker burge- meesterszaken. Na het eerste overleg met het college zal de gemeenteraad een profielschets opstellen, waarna de vacature wordt opengesteld middels een advertentie in de Staatscourant. Dat zal naar verwachting na de zomerva kantie gebeuren. Van der Hoop denkt dat Middelburg voor het einde van het jaar een nieuwe burgemeester heeft. Bruinooge zegt lering getrok- (Advertentie) Surf naar www.ambiance-zonwering.nl cijns begin dit jaar ook een rol heeft gespeeld. „Bij het belas tingregime van vorig jaar zou een liter benzine nu zes cent goedkoper zijn." Tot welke prijzen het leidt is koffiedik kijken. Drie gulden voor een liter euro ongelood is mogelijk, stelt de Rabo-analist. Op de langere termijn komt er wel wat meer rust op de markt, zo verwacht analist De Buijzer van Fortis. De hoge prijzen nodigen uit tot investeren in olievelden en raffinagecapaci- teit. Daardoor neemt het aan bod binnen nu en een paar jaar toe en daalt de prijs. GPD/ANP ken te hebben uit de kwestie Spar van der Hoek. „De ge meenteraad zal moeten analy seren wat voor soort burge meester we willen aantrekken." De Middelburgse loco-burge meester wilde daar niet op voor uit lopen. „We hebben informeel in het college wel 's gezegd: we zouden graag een jongere Bur gers willen hebben." D.C.B. Burgers (69) is sinds het ge dwongen vertrek van Spar van der Hoek waarnemend burge meester in Middelburg. Akkoord Onduidelijk is of de ontslagen burgemeester akkoord gaat met het raadsbesluit van maart dit jaar. Daarin staat dat Spar van der Hoek recht heeft op maxi maal 1,5 miljoen gulden. Hijzelf deed er gisteren het zwijgen toe. Ook zijn advocaat R. Duk liet weten geen commentaar te wil len geven. Volgens Bruinooge is er sinds maart geen contact meer geweest tussen het college, Spar van der Hoek en diens ad vocaat. Voor Bruinooge is de zaak met het besluit van de mi nister afgedaan. „We gaan nu gewoon uitvoering geven aan het raadsbesluit van maart." Het slijtende ZOAB op de Nederlandse wegen zorgt voor een onverwacht probleem. Losrakende steentjes uit het zeer open asfalt-beton worden door passerend verkeer gelanceerd en vernielen autoruiten. Rijkswaterstaat en wegenbou- wer Heijmans bevestigen dit door autoruitschade- bedrijf Carglass gesignaleerde euvel. Veel scoutingactiviteiten komen in gevaar door de steeds strengere brandveiligheidseisen. Een kampvuurtje stoken, overnachten in een houten clubhuis of een 1 Kj schommel bouwen kan al bijna niet meer. Wat nou: onderwijzers hebben een hondenbaan. Zestien leer krachten, 25 jaar geleden afgestudeerd in Middel- burg, houden volgende week een reünie. Na een Q kwart eeuw werken in 'een fantastisch mooi vak'. De Chileense tennisser Marcelo Rios wordt be schuldigd van mishande ling van twee politieagen ten en een taxichauffeur. Hij werd gisteren in be schonken toestand aange houden in Rome en gear resteerd voor zijn gewelddadige optreden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23,25 en 27 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het diplomatieke conflict tussen Nederland en Marokko lijkt opgelost, nu ambtenaren uit beide landen gisteren in Rabat een akkoord hebben gesloten over de contro le van Nederlandse bijstands uitkeringen. Nederland krijgt voor de beno digde gegevens voor het frau deonderzoek toch weer toegang tot het Marokkaanse kadaster. Het ministerie van Sociale Za ken bekijkt sinds oktober of Marokkanen die in Nederland bijstand krijgen of aanvragen, in Marokko onroerend goed be zitten met een waarde hoger dan 20.000 gulden. Als dat het geval is, dan hebben de Marokkanen geen recht op de uitkering. Voor het onderzoek heeft Ne derland gegevens nodig uit het Marokkaanse kadaster. De re gering van het Noord-Afri kaanse land zette de medewer king aan de controle eind maait stop, waarna de verhoudingen tussen beide landen ernstig be koeld raakten. Marokko duldde geen geheel zelfstandig onder zoek door Nederland. Een ambtelijke missie van Bui tenlandse Zaken en Sociale Za ken heeft de afgelopen dagen in overleg met Marokkaanse colle ga's bereikt dat de kadasters toch weer toegankelijk worden voor Nederland. Voor het on derzoek wordt een speciale commissie opgericht met verte genwoordigers uit beide landen. Als de Nederlandse en Marok kaanse regering een positief oordeel geven over het akkoord, kunnen de werkzaamheden op korte termijn worden hervat. Het onderzoek heeft tot nu toe enkele tientallen vermoedens van bijstandsfraude opgele- verd.ANP Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:....eenmalig binnen zes maanden) telefoon:S c noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. j automatische incasso 39,45) handtekening: V c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice ''71^91 AiinnnnnQ11 Antwoordnummer 123 f^óe^^A UUUUU^ 4380 VB Vlissingen di wo do ia za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1