Zeeuwse artsen verlengen acties Sluis-Aardenburg stemt in met fusie Hoezo 12 mei? BETER CAO in voor bereiding 5 OOST, l.C. dag Honderd doden bij voetbalduel België beëindigt mkz-controles aan Nederlandse grens Protest in ziekenhuis Walcheren I/U VOEREN AGENDA 9MEI: PSYCH. 7 TECHNIEK woonadvies ZONDAGDIENST 2 NOORD transp. fysio Laatje verleiden! 23° Gejuich voor Prins en Maxima Jean-Paul Mulder zit psychisch stuk Toezegging extra geld zorgverzekeraars moet eerst zwart op wit staan Isabel Allende Portret in sepia 10 MEI-OPERATIE www.tulpkeukens.nl .Tulp What a site! Leger waarschuwt Wahid 15 Bayern München in finale Protest kerntransport gesmoord Afrikaanse marionetten Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 41 Wu 04 Veel zon Vandaag zonnig en droog. Maxima bij een matige oostenwind rond de 23 graden. 06-104S0215 244e jaargang no. 110 donderdag 10 mei 2001 losse nummers 2,00 LISSE - „Samen kan niet zo ooed", zei Maxima gistermid dag toen ze samen met Prins van Oranje Willem-Alexander een Koningslinde plantte bij het Oranje Nassau-paviljoen in De Keukenhof in Lisse. Met één schep gooide het paar aarde bij de boom, maar omdat dat moei zaam ging, deden ze het daarna omen om. De boom is een herin nering aan him bezoek. De 25.000 toeristen in De Keu kenhof onthaalden het paar en thousiast. Na de bekendmaking van de verloving op 30 maart was dit het eerste openbare op treden van Maxima. foto Robert Vos/ANP door Björn Goorden OOSTKAPELLE - Jean-Paul Mulder komt voorlo pig niet in actie voor voetbalvereniging Oostkapelle. Dat vertelde secretaris Wim Kodde gisteren, nadat het bestuur de afgelopen dagen een aantal gesprek ken met de aanvaller heeft gehad. „Mulder zit er psychisch helemaal doorheen. Hij is hevig aangeslagen door alle commotie die rondom hem is ontstaan na het voorval met Hoek-speler Ar- co Herrebout", aldus Kodde. Mulder (31) maakte af gelopen zaterdag in de derby tegen Hoek (1-1) een zware overtreding op het zeventienjarige talent van Hoek, waarbij cle kruisbanden en de binnenband van diens knie afscheurden. Kodde: „Het was Mul ders eigen beslissing om voorlopig te stoppen." Mulder was zelf niet voor commentaar bereikbaar. doorRoelf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse huisartsen gaan door met acties. Ondanks de toezegging van Zorgverzekeraars Nederland (ZN) dat de huisartsen in Neder land nog eens 180 miljoen gul denextra voor hun praktijkkos- ten krijgen. „Eerst zien, dan geloven", zegt voorzitter P. de Doelder van de Zeeuwse huis artsenvereniging. De Doelder ziet het akkoord tussen ZN en de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV) als een eerste stap op weg naar de 450 miljoen die de huisartsen claimen voor vergoeding van praktijkkosten. De toezegging betekent zo'n 33.000 gulden per huisarts erbij voor kosten aan bijvoorbeeld assistenten. De 180 miljoen komt bovenop de zeventig miljoen gulden die mi nister Borst van Volksgezond heid al had toegezegd (10.000 gulden per arts). Maar De Doel der wil de mondelinge toezeg ging eerst op papier zien. „Er zijn ons al zoveel kunstjes ge flikt." Hij zegt wel vertrouwen in het akkoord te hebben. Maar totdat de toezegging zwart op wit staat en de ledenvergadering van de LHV op 17 mei het voorstel be spreekt gaan de acties van huis artsen in Zeeland door, zegt De Doelder. Na de driedaagse sta king van vorige week, waar de huisartsen in Zeeland massaal aan meededen, beperken de ac ties zich nu tot minder ingrij pende maatregelen. Het gaat om het boycotten van reguliere overleggen en het weigeren van nieuwe patiënten. De Doelder weet niet hoeveel artsen in Zee land deze acties ook echt uitvoe ren. ,Maar de meesten doen hier denk ik wel aan mee." De Doelder ziet het nieuwe ak koord en de steun van het tarie- venorgaan CTG als een erken ning van de eis van de artsen. Maar er moet volgens hem nog meer geld komen. Dat geld is nodig om rekening te houden met de regionale verschillen bij praktijkkosten. „De tweede stap naar 450 miljoen gulden moet in de zomer of herfst wor den gezet", stelt hij. Als dit niet van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische mi nister Gabriels van Landbouw versoepelt de maatregelen die het mond- en klauwzeervirus buiten de grenzen moeten hou den. Dat heeft hij gisteravond bekendgemaakt. Vanaf morgen worden de per manente grenscontroles aan de Belgisch-Nederlandse grens opgeheven. Daarvoor in de plaats komen steekproefsgewij ze controles door vliegende bri gades. De fysieke grensblokka- des worden weggehaald op 18 mei. Maandag al werd cle grensover gang op de Westkade in Sas van Gent naar Zelzate heropend.Te gelijkertijd werden twee andere grensovergangen bij Sas van Gent gesloten. Vanaf dinsdag mogen in België onder strikte voorwaarden opnieuw slacht- varkens uit Nederland worden ingevoerd. De invoer van andere mkz-gevoelige dieren (biggen, runderen, kalveren, schapen, geiten) blijft verboden. De strenge maatregelen voor Groot-Brittannië blijven van krachtANP/RTR/Be Iga (Advertentie) I Haar nieuwe Meeslepend' - Margriet bij de boekhandel (Advertentie) door Roelf Reinders VLISSINGEN - Zo'n twintig personeels leden van Ziekenhuis Walcheren in Vlis- singen hebben zich gisteren als staker in geschreven. De afdeling psychiatrie, de technische dienst en de dienst instrumen tatie en automatisering draaiden zon dagsdiensten. In Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen zijn voorlopig geen stakingen te verwachten. Op z'n vroegst is volgende week vrijdag de eerste actie. In locatie De Honte in Ter- neuzen komt vandaag ziekenhuisperso neel bij elkaar om een actiecomité op te richten. „De actiebereidheid is enorm", zegt P. Quataert van het comité in oprich ting. „Maar voorlopig komen er geen acties, omdat we stakingen zeven werk dagen van tevoren moeten aanzeggen." Mogelijke acties krijgen net als bij Zie kenhuis Walcheren de vorm van zondags diensten. Volgens Quataert, lid van de on dernemingsraad van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen, heeft de ondernemingsraad het overleg met de directie opgeschort. „Daarmee volgen we de landelijk trend", zegt hij. „Hier raken we de directie mee, de patiënt heeft er geen enkele last van." Operatiepersoneel van acht ziekenhuizen in Groningen, Drenthe en Friesland legde gisteren het werk voor 24 uur neer. Vier honderd geplande operaties vielen hier door uit. Een onbekend aantal spoedei sende ingrepen werden wel uitgevoerd. Ook in Deventer, Hengelo en Nijmegen waren acties. pagina 20: Vechten voor je boterham De actievoerders in Vlissingen maakten via een groot spandoek hun plannen voor de komende dagen alvast bekend. foto Dirk-Jan Gjeltema 2.RT.L200ST r - (Advertentie) www.meliesteglas.nl (Advertentie) (GRATIS) Het Bailly-Team bestaan de uit specialisten op het gebied van interieur, kleur en styling houdt een gratis woon-adviesdag bij Interieur Paauwe. Meer informatie vindt u op onze website. kleur- interieur- adviesbureau Zuidweg 20A, Zonnemaire. Maandag gesloten vrijdagavond koopavond. www.interieur-paauwe.nl door Conny van Gremberghe SLUIS - De gemeenten Oost burg en Sluis-Aardenburg gaan op 1 januari 2004 op in de nieuw te vormen gemeente Sluis. De besturen van de twee gemeen ten hebben ingestemd met de vrijwillige fusie. Het definitieve besluit moeten de gemeentera den 28 mei nemen. Gedeputeerde A. Poppelaars stemt in met het extra jaar dat nodig is om de herindeling in West-Zeeuws-Vlaanderen in het vat te gieten. Leden van de stichting Sluis-Aardenburg Zelfstandig zijn buitengewoon teleurgesteld over de overeen komst, die gisteren in het Sluis- se Belfort bekend is gemaakt. De stichting maakte na een spoedvergadering gisteravond bekend dat ze zichzelf voorlopig niet opheft, maar wel afziet van verdere acties. De afgelopen tijd voerden de dagelijkse besturen van de twee gemeenten intensief overleg. Uiteindelijk raakten de be stuurders ervan overtuigd dat de geïsoleerde ligging van West- Zeeuws-Vlaanderen, het dalen de inwonertal, de druk op voor zieningen in de kernen en de slechte positie van de landbouw een gezamenlijke aanpak nood zakelijk maken. Sluis-Aarden burg ging uiteindelijk overstag, nadat aan een aantal randvoor waarden werd voldaan. Een belangrijke eis van Sluis- Aardenbux-g was dat de nieuwe gemeente zich op grensover schrijdend gebied manifesteert. Aan die eis is nu voldaan. Euregio De beide gemeenten zullen stre ven naar de vorming van een kleine Euregio, met de West- Vlaamse buurgemeenten Knok- ke en Damme en de Oost- Vlaamse Maldegem en Sinl- Laureins. Het provinciebestuur heeft steun voor de vorming van een mini-euregio toegezegd. gebeurt, voorziet hij nog dit jaar opnieuw een huisartsenstaking. pagina 20: Arts heeft aandacht Den Haag De Indonesische strijd krachten hebben presi dent Wahid gewaar schuwd het parlement niet te ontbinden. Dat zou de politieke crisis alleen maar verdiepen, aldus chef staf Sutarto (foto). Hij dreigde dat het leger de veiligheidstaken zal overnemen van de politie als de situatie blijft verslechte- i-Q ren. Bayern München heeft de finale van de Champions League bereikt. De Duitsers wonnen ook het tweede duel in de halve eindstrijd tegen bekerhouder Real Madrid. In het olympisch stadion werd het 2-1. Bayern staat in de eindstrijd op 23 mei in Milaan tegenover Valencia. De politie heeft gisteren 24 actievoerders van 'Onkruit ver gaat niet' aangehouden, voordat zij konden beginnen aan een blokkade van wegen en spoorwegen uit protest tegen kern transporten van Borssele naar Frankrijk en van Do- dewaard naar Engeland. De transporten konden Q daardoor zonder problemen vertrekken. Het Afrika Museum in Berg en Dal duikt in de wereld van de marionet. Onder de titel Wereld in Beweging worden marionet ten getoond van de Anago- Yoruba in het grensgebied van Benin en Nigeria. Felgekleurde, gelede maskers met fantasierij ke opbouwsels die veel over het dagelijks leven vertellen. Een expositie met een glim lach, voor wie het wil zien. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 11,12 en 13; sport: 14,15 en 17; zeeland: 19, 20, 21, 23, 25 en 27; kunst cultuur: 29, 30, 31,34 en 35 ACCRA - Bij een drukbezochte voetbalwedstrijd in Ghana zijn gisteravond zeker honderd do den gevallen doordat ze onder de voet werden gelopen. Dat hebben woordvoerders van een ziekenhuis meegedeeld. Er zou den ook veel gewonden zijn. De ramp gebeurde tegen het eind van een wedstrijd tussen de twee belangrijkste clubs van Ghana, Assante Kotoko en Hearts of Oak. Assante stond achter met 1-2, en fans van dit team begonnen volgens oogge tuigen flessen en stoelen op het veld te gooien, De politie pro beerde met traangas een einde te maken aan de onrust. Daar door raakten de toeschouwers in paniek, en probeerden ze massaal weg te lopen. De ramp in Ghana is het vierde ernstige voetbalincident in Afrika in een maand tijd.AP (Advertentie) De mooiste moederdagverrassingen come in and find out zie onze moederdagadvertentie in deze krant Een andere Sluisse randvoor waarde was dat de Sluisse parkeergelden (jaarlijks zo'n miljoen gulden) ten goede ko men aan Sluis. Ook daarover zijn bindende afspraken ge maakt. Met name Oostburg heeft veel toezeggingen gedaan. Zo wordt de naam van de nieu we gemeente: Sluis. „Omdat", zo gaf burgemeester G. Noorde wier van Oostburg aan, „Sluis internationale bekendheid ge niet en dat kan van Oostburg niet gezegd worden." Ook de be stuurszetel komt in het monu mentale Belfort in Sluis. Daar vinden straks raadsvergaderin gen en officiële ontvangsten plaats. Het gemeentepersoneel houdt kantoor in Oostburg. Het personeel van beide gemeenten is gisteravond geïn formeerd. Volgens de burge meesters waren de reacties niet echt juichend, maar waren me dewerkers wel tevreden over het feit dat er nu eindelijk duide lijkheid is. naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nrtoestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) postcode: plaats: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I II I ITT handtekening: 8 713214"000002 c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) n per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1