PZC Verzekeraars zeggen artsen extra geld toe Kansen ex-dwangarbeiders op schadevergoeding zijn gering Cellentekort voor jeugdigen loopt op Onderzoek KNVB na dopingzaak De Boer 10 It A Militaire en politieke actie Skopje Portretten op de tuinstoel Strijd tegen water moet breder Voorzitter Oostkapelle treedt terug VB9HH Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Overeenstemming over 250 miljoen voor praktijken Maxima bezoekt vandaag met Willem Alexander Keukenhof Jonge vandalen opgepakt voor vernielingen in Heinkenszand Van Aartsen pleit voor druk EU en VS op Israël HR-Dubbelglas O KNVB brengt Tern. Boys in verwarring CV-KETEL NODIG? 19' NO 4 Wolkenvelden 's Ochtends eerst bewolking, 's avonds opklaringen. Temperatuur rond 19 graden Matige noordoostenwind. 244e jaargang no. 109 woensdag 9 mei 2001 losse nummers 2,00 Terwijl het Macedonische leger onder meer met heli kopters de strijd aanbindt met Albanese rebellen werkt men in Skopje aan een regering van nationa le eenheid. Daarin zitten partijen die verschillende etnische groepen verte genwoordigen. De politici hopen zo de opstandelin gen de wind uit de zeilen te ne- Het is de praktische stoel die iedereen heeft, maar die snel in de hoek wordt gezet als er bezoek komt. De Vlaamse kunstenaar Luk Berghe struint juist met zo'n witte tuinstoel door de straten van Vlis- singen om voor een expo sitie duizend in- woners erop te j portretteren. Bredere waterkeringen bieden in Zeeland volgens een rap port van Rijkswaterstaat de beste garantie voor maximale veiligheid tegen overstromingen. Daarbij moeten aan de zee kant van de dijken slikken en schorren komen, en aan de land zijde een achterland voor opvang van overslaand water. Waar een brede waterkering niet mogelijk is, l blijft dijkversterking nodig. Hans Barth is niet langer voorzitter van voetbalvereniging Oostkapelle. Barth heeft zijn functie bij de zaterdag-hoofd klasser gisteren neergelegd. Zijn besluit volgt op de wedstrijd Oostkapelle-Hoek van afgelopen zaterdag, waarbij Oostka- pelle-speler Jean Paul Mulder tegenstander Arco Herrebout zwaar blesseerde bij een onbesuisde over- treding. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; wetenschap: 7; economie: 8; radio en televisie: 9; uit: 11,12,13 en 15; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitengebied: 27,28,29 en 30 door Frans van den Houdt DEN HAAG - Bij jeugdgevan genissen dreigt het cellentekort de komende jaren fors op te lo pen, tot ruim 700 in 2006. Daar naast zijn voor het in bewaring stellen van vreemdelingen 1770 extra plaatsen nodig. Voor andere categorieën gedeti neerden lijkt een eind te zijn ge komen aan de jarenlange stij ging van het cellentekort. Na 2002 wordt zelfs een overschot van 500 cellen verwacht, meldt minister Korthals (Justitie) in een gisteren aan de Tweede Ka mer verzonden brief. Korthals benadrukt dat het voor een stevige aanpak van de jeugdcriminaliteit belangrijk is dat er snel extra cellen komen voor jonge criminelen. Hij wil de aankoop stimuleren van grond voor het bouwen van nieuwe inrichtingen. Korthals neemt voorts een aantal nood maatregelen. De capaciteit van bestaande inrichtingen wordt tijdelijk uitgebreid en criminele jongeren worden ook bij niet- justitiële jeugdinrichtingen on dergebracht. Korthals hoopt hiermee in 2003 voorlopig een eind gemaakt te hebben aan het cellentekort voor jongeren. Het tekort aan plekken om vreemdelingen in bewaring te nemen, wordt deels verlicht door het verwachte overschot van 500 gevangeniscellen. Maar omdat niet alle cellen geschikt zijn voor vreemdelingen wordt het tekort niet helemaal wegge werkt. Tot 2003 zijn er ook te weinig plaatsen bij tbs-klinie ken. Om ruimte in gevangenissen te creëren wil Korthals in noodge vallen ook gedetineerden ver vroegd naar huis sturen. Hij geeft hier de voorkeur aan bo ven het op vrije voeten stellen van iemand die net is opgepakt voor een ernstig misdrijf. GPD (Advertentie) naam:c noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:mN 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon...- C. noteert u mij voor een abonnement. De eerste e-mail: twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. automatische incasso handtekening: 39,45) :.;D Per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC afdeling lezersservice 8 "713214"000002" iT1<£,Summer ,23 4380 VB Vlissingen di us do vr za (postzegel niet nodig) door Jaap Folkerts DEN HAAG - De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV en de Zorgverzekeraars Nederland (ZN) zijn het gisteren in principe eens ge worden over een hogere ver goeding voor de gestegen praktijkkosten van de huis artsen. Nieuwe acties van de huisartsen lijken daardoor voorlopig van de baan. Het voorstel voorziet in eerste instantie in een extra bijdrage van in totaal 250 miljoen gul den. Het compromis komt uit de ko ker van het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG). De zorgverzekeraars wilden aan vankelijk geen extra geld geven. Voor de huisartsen had dat tot gevolg dat de teller stokte bij de 70 miljoen gulden die minister Borst van Volksgezondheid er bij de onderhandelingen over de begroting van volgend jaar heeft uitgesleept voor de prak tijkkosten. „Dat was het begin. Het CTG heeft gegronde rede nen aangegeven dat er meer geld moet komen. Daar zijn we het mee eens", aldus woord voerster M. de Jong van ZN. Verschillen Naast de 250 miljoen gulden die eerlijk wordt verdeeld over aHe huisartsen zullen nog afspraken worden gemaakt over de wijze waarop rekening kan worden gehouden met lokale en regio nale verschillen voor wat be treft praktijkkosten. Huisart sen die veel duurder uit zijn dan collega's, door bijvoorbeeld ho ge huisvestings- en personeels kosten, krijgen nog een extra- tje. De LHV wil dat hiervoor 200 miljoen gulden beschikbaar DEN HAAG - Prins van Oranje Willem Alexander en zijn ver loofde Maxima Zorreguieta brengen vandaag een bezoek aan De Keukenhof in Lisse. Dat voornemen heeft de Rijksvoor lichtingsdienst gisteren desgevraagd bevestigd. Het paar bezoekt de bloementuin vrijwel zeker in de middag. Het is voor Maxima het eerste openbare optreden na het be kendmaken van de verloving op 30 maart. Aanvankelijk zou zij ook van de partij zijn bij de koninginnedagviering in Mep- pel en Hoogeveen, maar dat ging niet door wegens de mond en klauwzeercrisis. ANP/GPD komt. ZN gaat daar voorlopig nog niet in mee. Als er een definitief akkoord is, zal opnieuw met Borst worden overlegd om te bekijken of ze alsnog meer geld wil uittrekken dan de toegezegde 70 miljoen. De leden van de LHV geven 17 mei hun oordeel over het voor stel. Dan wordt ook duidelijk of de acties helemaal van de baan zijn. „Het ziet er positief uit", aldus woordvoerder F. Seegers van de LHV. ANP HEINKENSZAND - De po litie heeft twee jongetjes van tien en elf jaar uit Heinkens zand opgepakt, die hebben bekend begin april voor 30.000 gulden vernielingen te hebben aangericht in ont moetingscentrum De Stenge, waar een groot vernieuw bouwproject aan de gang De kinderen sloegen pas ge zette glazen wanden stuk, vernielden betegelingen, sloegen lichtkoepels, ruiten en gymnastiektoestellen stuk, spoten leidingen vol en zetten hakenkruizen op de wanden. Het is niet uitgeslo ten dat de schade op de ou ders van de kinderen wordt verhaald. De gemeente Borsele, die sa men met Sportfondsen op drachtgever is voor de ver bouw, heeft in samenspraak met de aannemer en de poli tie besloten een bewakings dienst in te huren om te voorkomen dat dergelijke in cidenten zich herhalen. door Ad Bloemendaal GAZA - Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken vindt het van groot belang dat de Eu ropese Unie en de Verenigde Staten samen druk uitoefenen op Israël. Alleen als de regering van premier Sharon het Mit- chell-rapport en de Egyptisch- Jordaanse vredesvoorstellen aanvaardt, is er volgens hem een uitweg te verwachten uit de hui dige, gevaarlijke impasse. Van Aartsen heeft gisteren in Gaza van president Arafat de verzekering gekregen dat diens Palestijnse bestuur achter beide documenten staat. Sharon daarentegen heeft bezwaren, vooral tegen het Egyptisch-Jor- daanse plan. Hij heeft stelling genomen tegen passages.die een bevriezing van de nederzettin- genbouw eisen en hij neemt geen genoegen met minder dan een aanzienlijke periode van volledige rust voor kan worden onderhandeld. Van Aartsen acht die eis niet realistisch. De Nederlandse minister zei gisteravond dat Arafat hem heeft verteld dat hij er alles aan doet om het geweld de kop in te (Advertentie) (ja st drukken. Dat zou onder meer blijken uit zijn verklaringen tegen het afschieten van mor tiergranaten op Israëlische ne derzettingen. Arafat liet zijn Nederlandse gesprekspartner ook weten dat hij niets te maken heeft met de smokkel van wa pens vanuit Libanon naar de Gazastrook. De Israëlische ma rine onderschepte het afgelopen weekeinde een schip met onder meer Katyusha-raketten, ra ketwerpers, AK-47 geweren, mortieren en granaten. Volgens premier Sharon beschikt alleen Arafats Palestijnse bestuur over de middelen om de wapens en explosieven over te laden en in Gaza aan land te brengen. Minister Van Aartsen zei dat hij Arafatheeft gevraagd 'alles te doen wat in zijn vermogen ligt' om een eind te maken aan het geweld. De tweede dag van zijn bezoek aan het Midden-Oosten heeft de Nederlandse minister niet opti mistischer gestemd. Wel blijft hij 'lichtpuntjes' zien. Hij noem de het Mitchell-rapport en het Egyptisch-Jordaanse vredes voorstel. Daarnaast, aldus Van Aartsen, blijft de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres internationale contacten onderhouden. De minister merkte ook op dat niet heel Israël achter Sharon staat. „Er zijn andere geluiden", zei hij. GPD Frank de Boer tijdens zijn zelf belegde persconferentie: weet dat ik nooit doping zou gebruiken." foto E PA van onze sportredactie BARCELONA - In dezelfde periode als Ed gar Davids zijn ook in de urine van Frank de Boer sporen van het spierversterkende mid del nandrolon gevonden. De KNVB is door het tweede dopinggeval in korte tijd in opspraak geraakt. De voetbalbond heeft daarom besloten een onafhankelijk onder zoek in te stellen. Frank de Boer is op 15 maart positief bevon den na afloop van de wedstrijd in de Uefa Cup tussen zijn club Barcelona en Celta de Vigo. Bij de verdediger is een nandrolon- waarde vastgesteld van 8,6 nanogram per milliliter, waar 2 de limiet is. Elf dagen voor de controle van De Boer werden in de urine van Edgar Davids sporen van nandrolon aangetroffei Ook bij de Juventus-speler was de namrolonwaarde 8 nanogram per milliliter. De Boer en Iavids speelden op 28 februari met het Nedclands elftal een vriendschap pelijke wedsrijd tegen Turkije. De clublei ding van Juvntus suggereerde :wee weken geleden al da Davids het spierversterkende middel bij 1st Nederlands elftal binnen moet hebbergekregen. De KNVB zegt ech ter niet te twifelen aan de integriteit van de medische sta Desondanks laat de bond een onafhankelij: onderzoek instellen naar de voedingssupplementen die de internatio nals bij het Nderlands elftal hebaen gekre gen. Wie het nderzoek uitvoert, is nog on bekend. De bond heeft sportkoepel NOCNSF om advies gevraagd. Ook het Ne derlands Centrum voor Dopingvraagstuk- ken (NeCeDo) wil een onderzoek beginnen. Het NeCeDo dient bij het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport een voorstel in om te onderzoeken of een keur merk voor voedingssupplementen haalbaar is. PSV heeft alvast maatregelen getroffen en stopt voorlopig met de preparaten. Patrick Kluivert moest net als Frank de Boer na afloop van het duel met Celta de Vi go op de dopingcontrole verschijnen. Bij de aanvaller werden geen sporen van verboden middelen aangetroffen. ANP pagina 25: Frank de Boer snapt er helemaal niks van Sporter is en blijft verantwoordelijk Glashandel 1 W MELIESTE j Bezoek onze showroom! (Advertentie) doorGerlach Hochstenbach DEN HAAG - De meeste Neder landse dwangarbeiders uit de Tweede Wereldoorlog hebben weinig kans op een schadever goeding. Het grootste deel vol doet niet aan de strenge criteria die aan het ontvangen van een vergoeding zijn gesteld. Dat stelt de Internationale Or ganisatie voor Migratie (IOM), die gisteren i n Den Haag bekend maakte dattotnutoe 12.000Ne- derlandse ex-dwangarbeiders een aanvraag voor een schade vergoeding hebben ingediend. Op 11 augustus sluit de termijn. De IOM is een van de zeven uit voerders van een Duitse wet die vorig jaar augustus van kracht is geworden. De wet maakte de oprichting mogelijk van een fonds dat schadevergoedingen uitkeert aan dwang- en slaven arbeiders en bepaalde andere slachtoffers van het nazi-regi me. Overheid en bedrijfsleven in Duitsland hebben het fonds met tien miljard D-mark ge vuld. Uit dat potje mag de IOM een bedrag van 540 miljoen verde len onder niet-joodse slachtof fers, overal in de wereld woon achtig behalve in landen van het voormalige Oostblok. Voor die landen gelden andere compen satieprogramma's. De IOM verwacht wereldwijd in totaal 200.000 aanvragen te ontvangen, waarvan rond 28.000 uit Nederland. De scha devergoedingen lopen uiteen van 2000 mark voor dwangar beiders in de landboiw tot 15.000 mark voor slaveiarbei- ders in concentratiekmpen. Ook mensen die aan mdische experimenten zijn onerwor- pen kunnen op het mximale bedrag aanspraak make Eisen De eisen om voor de verpeding in aanmerking te komn zijn zeer streng. Er moet sprke van zijn dat slachtoffers vasgehou- den werden in uiterst eDarme- lijke omstandigheden, ioals - bijvoorbeeld in een 'Aneitser- ziehungslager', een conentra- tiekamp voor dwanganeiders. In de praktijk blijkt dt maar weinig West-Europee ex- dwangarbeiders aan dacriteri- um voldoen. „Het grosvan de dwangarbeiders zal an ook niet voor een vergoeding in aan merking konen", beseft direc teur D. De Winter van het bu reau dat vanuit Genève het schadevergoedingsprogramma coördineert. De IOM voert in Nederland het project uit ia samenwerking met de Stichting Burger Oor logsgetroffenen (SBO). De orga nisatie registreert en beoordeelt de aanvragen Wanneer tot eventuele uitkering van de ver goedingen wordt overgegaan, is niet bekend. Gelden uit het fonds zijn nog niet beschikbaar omdat in de Verenigde Staten rechtszaken van ex-dwangar beiders tegen Duitse bedrijven lopenPas als die j uridische pro blemen zijn opgelost, komt het geld vrij en kan met de uitbeta lingen worden gestart. GPD VLISSINGEN - De voetbal bond heeft gisteren voor ver warring gezorgd bij de voetbal club Terneuzense Boys. Hoewel de Zeeuws-Vlaamse vereniging zich niet heeft geplaatst voor de nacompetitie, kreeg ze gisteren wel een uitnodiging voor deel name aan de promotiestrijd. Als het aan de KNVB ligt, speelt Terneuzense Boys zaterdag in eigen huis tegen Tricht. Of het uiteindelijk zo ver komt, is zeer de vraag. Alles wijst erop dat er sprake is van een pijnlijke mis rekening. Uit naspeuringen blijkt dat de bond tijdens het seizoen een verkeerde uitslag in de eindstand heeft opgenomen, waardoor Terneuzense Boys ten onrechte hoger geklasseerd staat dan SSC'55 uit Sprang- Capelle. De bond onderzoekt de zaak, maar kon gisteren nog geen uitsluitsel geven pagina 24: rekenfoutje? HR-combHcetels van Remeta, Mant; Agpo, intergas, Nefit en AWB slechts NLC. 3199,= ind. montage m BTW. Leaseprijs vanaf NLC. 62,50 p.lTI. Postbus 235 A 2980 AE Ridderkerk Warmte Garant Meer informatie? Bel GRATIS 0800 02440244 of kijk op owe site www.warmte-garantnl Alle pqzen ind. btw. leasepripen op basis van 120 mnd, nel lente en koaen Ett renle p+10 Toelsins BKR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1