Leger Israël voert acties op LaBan Oxfam kraakt houding rijke landen Oppositieleider Zimbabwe haalt eerste slag binnen A Rellen bij start herbouw moskee Banja Luka Japanse premier kondigt vergaande hervormingen aan Treinrover Ronnie Biggs weer achter Britse tralies Premier Sharon houdt vast aan harde lijn tegen Palestijnen Moskou tegen visumstop België Nieuwe vluchten VS bij China Mobieltje voor doven op komst Hongkong weert Falun Gong Wolf zwerft door Stockholm Ylaamse minister viert feest □et ex-oostfrontstrijders j nrïïin h vnwnn n> it it nrnnrR n tw rrrnrnrninnn ImjnnRnmuïniïïirrTiTiïïraiïïTrPïïf-wniTiriir ifïïJinrrnFW"nr^"jriiT-ïïTT~-fi?ir,rTT]n! MOEDERDAG MOEDERDAG MOEDERDAG MOEDERDAG natuurlijk naar. r PRIJS Spontane actie legt treinverkeer België deels lam 12 |.2.a 5 tab s V CD dinsdag 8 mei 2001 LONDEN - De roemruch te treinrover Ronnie Biggs zit voor het eerst na zijn ontsnapping 35 jaar gele den, weer achter de tralies in een Britse gevangenis. Gisterochtend kwam hij, verzwakt na drie beroer tes in de afgelopen jaren, maar uit vrije wil, overge vlogen uit Rio de Janeiro waar hij de afgelopen der tig jaar heeft gewoond. Op de luchtmachtbasis Nordholt bij Londen werd hij opgewacht door een horde journalisten en tientallen politieagenten. Biggs die nauwelijks nog kan lopen en spreken, werd onmiddellijk gear resteerd. Na een procedu rele zitting voor een recht bank werd hij overge bracht naar de Belmarsh gevangenis in Londen. Daar kreeg hij, in de zie kenafdeling, een cel voor zich alleen. Advocaten van de treinro ver zullen bij het hof van beroep vrijlating op hu manitaire gronden be pleiten. Biggs maakte tij dens de korte zitting voor de rechtbank een zwakke en vermoeide indruk, en kon met grote moeite 'yes' uitbrengen op de vraag of hij een van degenen was die in 1964 was veroor deeld wegens het beroven van de posttrein van Glas gow naar Londen. [n een schriftelijke ver- daring bedankte Biggs ater de Britse autoritei- ;en voor de snelle ver strekking van een nood- Daspoort, dat het hem nogelijk maakte naar zijn .'aderland af te reizen. Biggs heeft officieel nog 18 jaar tegoed van de der- ig jaar gevangenisstraf he hij in 1964 kreeg opge- egd voor zijn aandeel in le roemruchte treinroof, vaarbij 2,8 miljoen pond sterling werd buitge- naakt. Die overval is de geschiedenis is ingegaan als de 'Great Train Robbe ry'. Hij wist na 15 maan den te ontsnappen. GPD van onze redactie buitenland GAZA - Israël lijkt niet van zins af te stappen van de harde lijn. Het Israëlische leger verhevigde gisteren de acties tegen militan te Palestijnen. Daarbij kwamen drie Palestijnen om het leven, onder wie een vijf maanden oud kind. Twintig mensen raakten gewond. Sharon gaf een verklaring uit waarin hij zei de dood van de baby te betreuren. Volgens de premier probeert Israël te voor komen dat in de strijd kinderen en onschuldigen het slachtoffer worden. Israëlische tanks namen 's och tends doelen onder vuur in het vluchtelingenkamp Chan Junis in de Gazastrook. Een zegsman zei dat de actie het antwoord was op het afschieten van mor tiergranaten op de nederzetting Neve Dekalim in de Gaza strook. Daarbij raakte niemand gewond. De woordvoerder ontkende dat militairen Tulkarem op de Wes telijke Jordaanoever waren bin nengetrokken. Volgens oogge tuigen openden Palestijnen vanuit die plaats het vuur op de Israëliërs. Daarop trokken tanks op naar de rand van de stad en schoten ze verscheidene Palestijnse huizen in puin. Er vielen een dode en zeker tien ge wonden, allen Palestijnen. Volgens de Palestijnen trok het leger tegen de avond ook Khan Younes in het zuiden van de Ga zastrook en bij Bethlehem op de Westelijke Jordaanoever bin nen als reactie op beschietingen. De Israëlische minister Ben- Eliezer van Defensie gaf zijn strijdkrachten zondag toestem ming voor acties in gebieden die in handen zijn van de Palestijn se Autoriteit. Sharon toonde zich in het parle ment onverzoenlijk. „In de strijd tegen de terreur is geen compromis mogelijk." Hij kon digde aan dat Israël niet alleen zal reageren op Palestijnse aan slagen maar zelf het initiatief gaat nerven. Sharon ontkende dat de rege ring bijna 1 miljard gulden wil uittrekken voor de bouw van nieuwe nederzettingen in de be zette gebieden, zoals kranten hadden gemeld. Jeruzalem wil slechts sommige nederzettingen versterken en kolonisten com penseren voor de schade die ze hebben geleden door de op stand. Hij wees de door de commissie- Mitchell geëiste bouwstop voor nederzettingen af. De Israëli sche minister van Buitenlandse Peres noemde zondag het rap port 'eerlijk en evenwichtig'. Minister Van Aart sen van Bui tenlandse Zaken is na gesprek ken met Sharon en Peres nog altijd somber over het vredes proces. Volgens hem ligt de zaak 'heel moeilijk'. Het grootste probleem is dat Israël eist dat het rustig moet zijn en dat het geweld van Palestijnse kant he lemaal is gestopt voordat het land bereid is verder te praten. De Israëlische weigering het ne- derzettingenbeleid te bevriezen vond de bewindsman een nog groterer belemmering. RTR/ANP/AFP/DPA Bosnisch-Servische politieagenten proberen Servische nationalisten tegen te houden die de eerste steenlegging van de te herbouwen mos kee willen verstoren. foto Damir Sagolj/RTR van onze redactie buitenland BANJA LUKA - Honderden Bosnische Ser viërs hebben gisteren in Banja Luka verte genwoordigers van de internationale ge meenschap en moslims belaagd die een plechtigheid bijwoonden ter gelegenheid van start van de herbouw van een verwoeste zestiende-eeuwse moskee. Klein, de chef van het VN-kantoor in Bos nië, Unhcr-vertegenwoordiger Blatter en andere internationale vertegenwoordigers zaten ingesloten in het islamitische ge meenschapscentrum, terwijl een woedende menigte de ruiten ingooide. Een Ameri kaanse helikopter die de functionarissen wilde evacueren werd door de menigte belet te landen. De woedende Serviërs staken een auto en vier bussen in brand en drie plaatse lijke politieagenten raakten gewond bij het ontzetten van de groep, aldus Roberts van het VN-kantoor in Banja Luka. Meer dan duizend Serviërs hadden zich vóór de plechtigheid bij de bouwplaats ver zameld en gooide stenen en vuurwerk naai de politie, die een duizendtal islamitische ex-bewoners probeerde te beschermen die voor de gelegenheid waren teruggekeerd. Van de SFOR-vredesmacht was slechts een handjevol mi litairen op de been en de politie kon niet verhinderen dat de Serviërs door het kordon braken en moslims aftuigden. De Bosnische Serviërs hadden indertijd na de verdrijving van de moslims uit Banja Lu ka alle sporen van hun aanwezigheid ver nietigd. De internationale Mensenrechten- kamer besliste in 1999 dat alle moskeeën herbouwd moesten worden .AP MOSKOU - Het Russische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft gisteren de Belgische zaakgelastigde in Moskou ontboden om te protesteren tegen de beslissing van de rege ring in Brussel om gedurende twee weken geen visa meer te verstrekken aan Russische onderdanen. Het Russische ministerie noemt de Belgische beslissing in te genspraak met de normen van beschaafde internationale be trekkingen. België heeft de afgifte van visa aan Russische burgers opge schort omdat er naar verhouding te veel visumaanvragen uit Rusland komen en Moskou te weinig zou doen om het aantal te beperken. AP WASHINGTON - Vijf weken na de botsing van een Ameri kaans spionagevliegtuigmet een Chinees jachtvliegtuig heb ben de Verenigde Staten hun spionagevluchten voor de Chi nese kust hervat. Dit heeft een functionaris van het Pentagon aan nieuwszender CNN meegdeeeld. Het RC-135-toestel maakte de vlucht zonder escorte. Door de botsing tussen de twee vliegtuigen op 1 april ontstond een conflict tussen beide landen. Het Amerikaanse vliegtuig maakte een noodlanding op een Chinees eiland. De Chinezen namen de bemanning gevangen. Na tien dagen werden de Amerikanen vrijgelaten. Het Chinese vliegtuig stortte in zee. Na de botsing eiste China dat de VS zouden stoppen met hun spionagevluchten boven de Zuid-Chinese Zee. RTR AKEN - Dove mensen moeten over een tijdje ook via de mo biele telefoon met elkaar kunnen communiceren. Europese onderzoekers ontwikkelen een systeem via UMTS - snel in ternet via de mobiele telefoon - waardoor doven in gebaren taal met elkaar kunnen telefoneren of informatie opvragen. Dat heeft een studiegroep van de Technische Hogeschool in Aken gisteren bekendgemaakt. Het project Wisdom duurt driejaar. De Europese Commissie heeft 13,5 miljoen gulden voor de ontwikkeling toegezegd. DPA HONGKONG - Hongkong heeft acht buitenlandse aanhan gers van de in China verboden geestelijke beweging Falun Gong de toegang tot de vroegere Britse kroonkolonie ontzegd. De maatregel komt kort voor een bezoek van de Chinese presi dent, Jiang Zemin. Die komt vandaag in Hongkong aan voor een ontmoeting tussen zakenlieden en politieke leiders. Falun Gong wil het bezoek van Jiang aangrijpen om te protes teren tegen de vervolging van de beweging in China. De groe pering is daar sinds 1999 verboden. In Hongkong is Falun Gong, dat ademhalingstechnieken met ideeën uit het boed dhisme en andere godsdiensten verbindt, legaal. RTR STOCKHOLM - Een wolf heeft in de nacht van zondag op maandag de Zweedse hoofdstad Stockholm doorkruist. Het dier is op talrijke plaatsen gezien. De gealarmeerde politie ging met een team van de plaatselijke dierentuin gewapend met verdovinggeweren op zoek naar de wolf. Het dier werd opgespoord, maar de politie greep niet in. Wel werd besloten de wolf te begeleiden op diens tocht. De wolf kuierde tegen de ochtend de stad weer uit en verdween in de bossen. Zweden telt slechts zo'n tweehonderd wolven. De jacht op de dieren is streng verboden. DPA dcor Eelco van der Linden HiRARE - Het is president M-egabe van Zimbabwe giste- rei niet gelukt zijn belangrijk- stitegenstrever, Morgan Tsvan- giai, via een rechtszaak uit te sciakelen. De oppositieleider w.rdt beschuldigd van aanzet te) tot terrorisme. TVangirai's verdediging claimt d4 de wet waaraan de aankla- grs refereren in strijd is met de gnndwet. De aanklacht moet nieerst worden voorgelegd aan he Hooggerechtshof. Morgan Tsvangirai is leider van de Beweging voor Democrati sche Verandering (MDC) en kandidaat voor de volgend jaar te houden presidentsverkiezin gen. Vorig jaar verloor de MDC op het nippertje de parlements verkiezingen van Moegabe's Zanu PF, die zich van veel ge weld en intimidatie had be diend. Tsvangirai zei enkele maanden later dat Moegabe vreedzaam moest vertrekken. Anders zullen wij hem met ge weld verwijderen, stelde hij. Aanklager Nathaniel Sibanda zei gisteren dat Tsvangirai had dtor Pascale Thewissen BiUSSEL - De Vlaamse minis- tff Johan Sauwens is in op braak geraakt omdat hij afge- hpen weekeinde een feestje heft bezocht van oud-oost- fontstrijders. Op de bijeen- lomst, zaterdag in Antwerpen, wrd hulde gebracht aan de Vaamse vrijwilligers die tij- ins de Tweede Wereldoorlog ain de zijde van de nazi's mee lachten. &uwens gaf gisteren toe het onstreden feest bezocht te heb- bn. Hij ontkent echter dat hij luitsestrijdliederen heeft mee- gzongen, zoals in dagblad De ïorgen was gesteld. De minis ter heeft naar eigen zeggen de hjeenkomst ook voortijdig ver- liten. lij spreekt over 'een inschat- tngsfout' en zegt niet goed ge formeerd te zijn over de in- ioud van de bijeenkomst, noch <ver wie er allemaal aanwezig jouden zijn. -O was onder de genodigden 'ok Roeland Raes, de gewezen 'ndervoorzitter van het Vlaams Blok die enkele weken geleden moest opstappen nadat hij in een interview met de Neder landse televisie de holocaust had gebagatelliseerd. Sauwens werd eind jaren zestig lid van het Sint Maartensfonds. Dat is volgens hem een a-poli- tieke belangenvereniging an nex zelfhulpgroep van gewezen oostfronters. Maar volgens Jos Vander Velpen van de Liga van de Mensenrech ten teert het fonds „op heimwee naar het verleden en naar de heldendaden van de Waffen- SS." u FT ïïïïTT:n'T rïïïïFmmiïïrrtï opgeroepen tot geweld en ter reur tegen een wettig gekozen president van een democrati sche staat. Sibanda beriep zich op een anti-terreurwet die stamt uit de jaren zestig. Indien schuldig bevonden, zou Tsvan girai levenslang krijgen. Een straf van meer dan een half jaar zou echter al genoeg zijn om hem te diskwalificeren voor deelname aan de presidentsver kiezingen. Volgens de MDC is dat het werkelijke doel van Moegabe. Tsvangirais advocaat, Chris Anderson, betoogde gisteren dat de gehanteerde anti-ter reurwet in strijd is met de latei- in de grondwet gegarandeerde mensenrechten. De belangrijk ste daarvan is de vrijheid van meningsuiting. Rechter Mosos Chinhengo ging mee in die rede natie: „De wetten besloegen een breed terrein, misschien wel te breed. Dat moet het Hoogge rechtshof nu uitmaken." Blunder Waarnemers achtten gisteren de kans erg klein dat het hoogste hof een andere conclusie zal trekken en de zaak zal 'terugge ven' aan het lagere hof. „De re gering heeft een enorme blun der gemaakt door aan de oude wet te refereren. Haar stelling is onmogelijk hard te maken", zei Peter Maregele, advocaat van mensenrechtenorganisatie Zimrights. GPD Oppositieleider Morgan Tsvangirai wacht buiten het gerechtsgebouw in Harare. door Gerard Chel DEN HAAG - Het beleid voor de 49 armste landen faalt. De rijke, geïndustrialiseerde landen ko men hun beloftes niet na en blijven hun eigen markt be schermen. Hoge tarieven en in voerbeperkingen houden eco nomisch groei in de arme landen tegen. Afspraken om de schul denlast van de armste landen structureel te verlagen, worden niet nagekomen. Dit stelt de internationale hulp organisatie Oxfam in een rap port dat vandaag verschijnt. Advertentie PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken middelburg Lange Geere 24 Segeerslraat 10 0118-634184 0118-613401 GARANTIE ELDERS GOEDKOPER GELD TERUG Volgende week wordt in Brussel een VN-conferentie gehouden over de 'minst ontwikkelde lan den' (MOL's in het jargon) en Oxfam hoopt dat de rijke landen hun dwalingen inzien. Volgens Oxfam merken de 614 miljoen mensen in de armste landen (met een jaarinkomen van minder dan 900 dollar per hoofd van de bevolkirg) niets van de beloftes die de r.jke lan den tien jaar geleden in Parijs deden. Daar werd een actiepro gramma aangenomen om de po sitie van de 49 armste landen aanzienlijk te verbeteren. Eva luerend stelt de hulporganisatie vast dat het tegenovergestelde is gebeurd. „De kloof tussen rijk en arm is sindsdien alleen maar vergroot. Twintig jaar geleden bedroeg de verhouding tussen de gemiddel de inkomens van rijke en arme landen 1 op 87, nu is die verhou ding 1 op 98. Als dat zo doorgaat zal over 50 jaar slechts één arm land boven de grens van 900 dollar uitkomen." Veertig pro cent van de 614 miljoen leeft on der de armoedegrens (1 dollar per dag) en de levensverwach ting is er 25 jaar lager dan in westerse landen, zegt Oxfam. De organisatie, waarbij ook de Nederlandse Novib is aangeslo ten, beschuldigt de geïndustria liseerde landen ervan hun markten nog steeds te bescher men in plaats van open te stellen voor produkten uit de armste landen. Hoge tarieven en in voerbeperkingen schelen de ar me landen 2,5 miljard dollar per jaar aan inkomsten, schat Ox fam. De VS en Canada zijn de grootste boosdoeners, zegt de organisatie. „Tegenover elke dollar aan hulp die de VS een land als Bangladesh geven, krijgt het er zeven terug door dergelijke handelspraktijken." Maar ook Europa krijgt ervan langs. Het ambitieuze handels programma 'Alles behalve wa pens' - dat alle 49 armste landen belastingvrije toegang zou ge ven tot de Europese markt - is voor een deel opgeschort tot 2009. „Met name in belangrijke sectoren als suiker en rijst zou den het de arme landen veel pro fijt hebben kunnen brengen", concludeert Oxfam. Oxfam hoopt dat de VN-confe rentie volgende week tot een pakket maatregelen besluit waarbij de armste landen voor al hun produkten een vrije en onbeperkte toegang krijgen tot de westerse markten. GPD van onze redactie buitenland TOKIO - In zijn eerste belang rijke toespraak tot het parle ment heeft de Japanse premier Koizumi gisteren plannen aan gekondigd voor het stimuleren van de economie en de herstruc turering van de maatschappij. Op korte termijn zullen de Ja panners offers moeten brengen, willen zij op de lange duur de vruchten plukken, zei Koizumi. De premier zei dat de Japanse samenleving opener moet wor den, met meer nadruk op con currentie. Koizumi kwam op 26 april aan de macht. Hij behoort tot de Li beraal-Democratische Partij (LDP), die Japan na de Tweede Wereldoorlog vrijwel onafge broken heeft bestuurd. Koizumi maakt deel uit van de hervor mingsgezinde vleugel van de LDP en vergeleken met het be leid van zijn voorgangers kun nen zijn plannen revolutionair worden genoemd. In zijn dertig minuten durende toespraak zei Koizumi dat het stimuleren van de economie de absolute prioriteit heeft. Hij wil af van de grootschalige over heidssubsidies en publieke wer ken. De premier waarschuwde de Japanners dat zij op de korte termijn rekening moeten hou den met nadelige effecten, zoals een oplopende werkloosheid. Verder zei hij dat het tijd is voor de reorganisatie van de financi ële sector, het terugdringen van de overheidsschuld en het sti muleren van werkgelegenheid voor vrouwen. Koizumi lichtte zijn plan voor de herstructure ring van de Japanse postspaar bank toe en zei dat hij zal onderzoeken of de grondwet ge wijzigd kan worden zodat het volk direct een premier kan kie- zen.AP Advertentie BRUSSEL - Het treinverkeer in België was gisteren in de war door een spontane staking van conducteurs en machinisten. Zij legden gistermorgen kort voor vier uur het werk neer in Wallo nië en Brussel. De vakbonden ondersteunden de actie. Gisteravond werd de actie be ëindigd na toezeggingen van de directie van de Bellgische spoorwegmaatschappij NMBS. Ook het treinverkeer in Vlaan deren was verstoord, hoewel het spoorwegpersoneel daar nor maal werkte. De staking leidde tot grote problemen in de spits. De actie is het gevolg van agres sie tegen een conducteur, vrij dagavond op het station van Je- meppe-sur-Sambre. Hij werd aangevallen door een reiziger, die weigerde een raam te slui ten. De vakbonden vragen maatregelen om de veiligheid van het NMBS-personeel en van de reizigers te verzekeren. Onder druk van de staking be loofde de directie gisteren meer spoorwegpolitie aan te stellen en de discussie over het verlenen van politie-bevoegdheden aan spoorwegpersoneel opnieuw aan te zwengelen. ANP/GPD sorry moeders u komt er niet in tijdens onze unieke mannenkoopavond vrijdag 11 mei van 18 tot 21 uur kinderen zijn welkom 2" LD ra ra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5