Banken verlagen wisseltarieven tot70% VNG in de bres voor kansloze vluchtelingen PZC NS sloten op eigen houtje Amsterdams station op 30 april Ophef over concert extreemrechtse band Brugman Hoogbejaarde nonnen openen internetcafé Politiemedewerker geschorst Onderzoek EU naar vermeende onderlinge prijsafspraken gestaakt Meer geld voor steunen warmtekrachtkoppeling Showroommodellen VOORDEEL1. Cel voor moorden Loosduinen Aardappels duur door nattigheid Snel besluit km-heffing nodig Verwarring door voorrangsregel Opknapbeurt voor stoomgemaal D66-voorzitter wil De Graaf als lijsttrekker Hennepkwekerij in voormalige wolfabriek in Tilburg ontdekt Vragen Kok bij EU-hervorming dinsdag 8 mei 2001 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse banken verlagen op korte ter mijn hun tarieven voor het wis selen van papiergeld uit de an dere EU-landen die meedoen met de euro. Vakantievierders en andere buitenlandgangers kunnen binnenkort hun francs, marken, peseta's of drachmen voor ongeveer de helft van de tot nu toe geldende provisie kopen. In oktober gaan de kosten nog verder omlaag. De tariefsverlaging is ingevoerd onder zware druk van de Euro pese Unie. Europees commissa ris Monti van Concurrentieza- ken vermoedde prijsafspraken tussen de Nederlandse banken. Vanwege de nieuwe tarieven heeft Monti een onderzoek naar prijsafspraken tussen ABN Am- ro, GWK, Fortis, ING en Post bank stopgezet. Eerder al werd een onderzoek naar SNS bank gestaakt, nadat deze bank de ta rieven had verlaagd. De banken hebben de prijsaf- doorRennie Rijpma AMSTERDAM - De Nederland se Spoorwegen sloten op Konin ginnedag het Centraal Station in Amsterdam zonder overleg met de politie. Dit blijkt uit de evaluatie van de Amsterdamse driehoek (gemeente, politie en justitie). De hoofd- en oostelijke ingang van het CS werden om 's avonds om tien over zeven afgesloten. Om kwart voor acht gingen ze weer open, maar acht minuten later gingen alle ingangen dicht. Alleen aan de achterkant konden reizigers het station mondjesmaat verlaten. De NS deelden de politie mee dat de af sluiting van het CS een half uur zou duren. Uiteindelijk ging het station pas om een uur 's nachts weer open. De NS zijn er niet in geslaagd gedurende de dag meermaals herhaalde toezeggingen over het hervatten van het treinver keer te realiseren, concludeert de driehoek. Omdat de NS in het verleden een betrouwbare part ner was gebleken, vertrouwde de driehoek op het oordeel van de spoorwegen. De Amsterdam seautoriteiten vonden het daar om aanvankelijk niet op hun weg liggen om alternatief ver voer te regelen. De Amsterdam- van onze redactie binnenland GRONINGEN - Loco-burge meester W. Smink van Gronin gen bekijkt of er redenen kun nen zijn om een concert van de extreemrechtse Noorse pop groep Zyklon te verbieden. Het optreden staat voor morgen ge pland in cultuurcentrum De Oosterpoort in het voorpro gramma van een deathmetal band. Voorman van de Noorse groep is de gitarist Zamoth, die vroeger speelde bij de groep Zyklon B. Zyklon B is de naam van het gas waarmee in de Tweede Wereld oorlog miljoenen joden zijn ver moord. De groep Zyklon B kan volgens het Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken be schouwd worden als extreem rechts. De groep Zyklon heeft door Henk van Lierop DEN HAAG - Het kabinet over weegt om energiezuinige cen trales door middel van belas tingaftrek verder tegemoet te komen. In het kader van de voorjaarsnota wordt besproken of verlaging van de regulerende energiebelasting soelaas kan bieden voor de zogeheten wkk- centrales (warmtekrachtkop peling). Het kabinet kwam die centrales voor dit jaar al tegemoet met maatregelen die zo'n 130 mil- (Advertentie) KEUKENS BADKAMERS Kijk voor adressen op internet: www.brugman.nl Vraag naar de adievoorwaorden in de showroom spraken altijd ontkend. SNS stelt dat zij geen (groot) financi eel belang heeft bij het wisselen en dus ook niet bij afspraken daarover. Slechts 0,1 procent van de omzet van de bank komt voort uit het omwisselen van eu rozone-valuta's, stelt SNS. De bank heeft daarin een markt aandeel van circa een procent in Nederland. De hoogte van de nieuwe wissel kosten zijn per bank verschil lend. ABN Amro vraagt per 15 mei een minimumbedrag van 3,50 gulden per transactie. Nu is datnog 7,50 gulden. Het percen tage van 2.75 blijft gelijk. Van 15 oktober tot 31 maart 2002 be- rekent de bank helemaal geen minimum. ING en Postbank voeren per 21 mei dezelfde ver laging door. De laatste dxne maanden van dit jaar berekenen zij geen minimum bij bedragen tot 5000 gulden. SNS vraagt sinds vorige week geen vast be drag meer, alleen een percenta ge van 2,5 procent per transac tie. GWK halveert per 1 juni bij bedragen tot 750 gulden het vaste bedrag van vijf gulden tot een rijksdaalder. Per 1 oktober vervalt dit vaste bedrag. De per centages van 2,25 bij aankoop en 1,75 bij verkoop van valuta blijven ongewijzigd. Voor be dragen boven de 750 gulden blijft het vaste bedrag vijf gul den. Voor het omwisselen van valuta van andere landen blijven de banken ook na oktober hogere vergoedingen vragen. Voor va luta uit deze landen bestaan geen vaste wisselkoersen en banken berekenen daarom ook het koersrisico. GPD/ANP se driehoek gaat met de NS overleggen als de spoorwegen nadere analyses beschikbaar hebben. Koninginnedag in Am sterdam liep aan het begin van de avond uit de hand toen dui zenden bezoekers die naar huis wilden het station niet in kon den. Het treinverkeer was sinds het eind van de morgen al ontre geld. Volgens de NS lag dat aan reizigers die aan de noodrem men trokken en vervolgens te voet over het spoor naar Am sterdam gingen. Bestorming De driehoek stelt in de evaluatie vast zelf voldoende voorbereid te zijn geweest op de gebeurte nissen. De politie bleek in staat een bestorming van het CS te voorkomen. De aanwezigen in het station zijn hierdoor niet in gevaar geweest, aldus de drie hoek. Bij toekomstige grootschalige evenementen zullen niet-Am- sterdamse diensten, zoals de NS en de KLPD (waar de spoorweg politie onderdeel vanuit maakt nog nauwer betrokken wor den bij de voorbereidingen. De Amsterdamse autoriteiten wil len verder bekijken hoe de toe stroom naar het CS beperkt kan worden en of de verkoop en het gebruik van alcohol beperkt kan worden. ANP De tien nonnen, van wie de oudste 89 jaar oud is, kunnen inmiddels surfen, downloaden en e-mailen. foto Ralph van Lisdonk/ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft gisteren twee Hagenaars veroordeeld tot lange gevangenisstraffen wegens het medeplegen van een dubbele doodslag. Een 51-jarige man kreeg 18 jaar en zijn 31-jarige zoon 14 jaar. Zij brachten bijna een jaar geleden de Hagenaai's Daan de Blok (22) en de 31-ja- rige Alan Roos op brute wijze om het leven. De daders hadden in een discotheek kennis gemaakt met hun slachtoffers. Na sluitingstijd waren De Blok en Roos meege gaan met de auto van hun latere moordenaars. De vader schoot vanaf de achterbank beide slachtoffers door het hoofd. De rechtbank achtte echter niet bewezen dat het tweetal van tevoren plannen had beraamd voor de mooi'den. Daarom meent de rechtbank dat moord niet bewezen is en dat de geëis te levenslange gevangenisstraffen dus niet kunnen worden opgelegd. ANP DEN HAAG - Het natte voorjaar vormt een steeds grotere be dreiging voor de Nederlandse aardappeloogst. Normaal zitten in april de piepei-s in de grond, nu nog lang niet. Wanneer het slechte weer nog langer aanhoudt, komt de oogst van denieuwe aardappelen ernstig in gevaar. Ditzegt A. Risseeuw van LTO-Nederland. Voor de consument betekent een vertraagde oogst van nieuwe aardappelen een hogere prijs voor de oude aardappelen. Het planten van de aai-dappelen ligt dit voorj aar ver achter op schema. „Het gaat om tientallen procenten van het totaal", verduidelijkt Risseeuw. Het seizoen is nu al enige weken tot een maand vertraagd. ANP DEN HAAG - Er moet snel een besluit worden genomen over de invoering van de kilometerheffing. Anders zal het bedrijfs- leven zijn interesse verliezen, wordt het systeem duurder dan begroot en kan het niet in 2006 worden ingevoerd. Dat zegt oud-Philipstopman Pieper in de Volkskrant. Pieper schreef vorige maand voor minister Netelenbos (Ver keer) een rapport over de kilometerheffing. In het interview zegt hij dat Nederland zijn voorhoedepositie verliest als Den Haag te langt wacht met invoering van de heffing. ANP RIJSWIJK - De nieuwe regel over voorrang van rechts voor fietsers leidt tot verwarring. Dat stelde de verkeersveilig heidsorganisatie 3VO gisteren. De organisatie leidt dat af uit telefoontjes van weggebruikers. Volgens 3VO-woordvoerderB. Woudenberg is er behoefte aan een nadere toelichting op de wet. Fietsers en andere trage weggebruikers, zoals ruiters en rolstoelgebruikers, hebben per 1 mei op gelijkwaardige wegen voorrang van rechts. Voor die datum moesten twee op de tien kruispunten in Nederland worden aangepast om gevaarlijke verkeerssituaties te voor komen, aldus Woudenberg. In sommige gemeenten zijn straten zonder overleg ineens ver anderd in voorrangswegen. ANP van onze redactie binnenland TILBURG - Oud-bisschop Ernst, zelf een internetfreak, opent woensdag 16 mei het internetcafé van het kloosterverzorgingshuis Huize Mater Misericordiae in Tilburg. Sinds februari hebben tien bejaarde nonnen van de Congregatie van de Zusters van Liefde, van wie de oudste 89 jaar is, zich verdiept in de wereld van internet. De ook een website waarop ex treemrechtse ideeën verspreid worden. Volgens het cultuur centrum De Oostei-poort heeft men zich bij de boeking niet ver diept in de achtergrond van de Noorse groep. Maar nu deze be kend is, ziet programmeur K. van Boven geen reden om het optreden alsnog te schrappen. „Wij betreuren het zeer dat deze groep zich op deze wijze uit. Maar de groep brengt helaas wel gevoelens onder woorden die le ven in de samenleving. Deze moeten naar onze mening ook een plaats kunnen krijgen op ons podium." Volgens Van Bo ven is kunst autonoom en moe ten programmeurs daar geen zeggenschap over proberen te krijgen. Zyklon treedt ook op in Hardenberg (donderdag) en Rotterdam (vrijdag). ANP joen gulden extra kosten. Nu wordt gesproken over een nieu we impuls die zeker evenveel geld gaat kosten. Het gaat om gasgestookte cen trales die wai-mte opwekken voor industriële processen, en tegelijkertijd stroom leveren. De leveranciers van stroom ge ven daardoor de voorkeur aan import, onder meer uit Duits land en Frankrijk. Dit laatste stuit op kritiek van Greenpeace, omdat die buitenlandse stroom minder milieuvriendelijk wordt opgewekt dan in ons land.het geval is. ANP HAARLEM - Een vrijwilliger werkt aan de restauratie van het stoomgemaal en museum Cruquius (1849) in de gelijknamige buurtschap bij Haarlem. In het gemaal staat een kolossale stoommachine. In het voorjaar van 2002, tijdens het 150-jarig bestaan van de Haarlemmermeer Polder, moet de restaura tie voltooid zijn. Deze wordt geheel door vrijwilligers uitgevoerd. Daarna zal het gemaal weer op volle toeren draaien. Het museum Cruquius blijft geopend voorpubliek. foto Koen Suyk/ANP zusters kunnen inmiddels surfen, downloaden en e-mailen op de vijf beeldschermen in de voormalige bibliotheek. Volgens directeur J. de Laat van het Tilburgse kloosterverzorgingshuis is het enthou siasme van de zusters wel verklaarbaar. „Het is een leuk tijdverdrijf en ze kunnen elkaar helpen. Veel bewoonsters krijgen weer het idee dat ze nuttig bezig zijn en dat is op die hoge leeftijd zeker zinvol", aldus De Laat. ANP DEN HAAG - D66-voorzitter Schouw wil dat de huidige frac tievoorzitter De Graaf volgend jaar voor zijn partij lijsttrekker wordt bij de Tweede-Kamerver kiezingen. Deelname aan een derde paars kabinet is wat Schouw betreft niet meer van zelfsprekend voor de progres sief liberalen. De partij wil af van haar positie als bindmiddel tussen VVD en PvdA. „Het gaat er om dat we ons van allebei wat verder ver wijderen", aldus Schouw. De partij moet meer met stevige, ei gen standpunten komen. We moeten niet in die stinkende moerasachtige poldercultuur blijven zitten." Volgens hem beschikt De Graaf over alle noodzakelijke kwali teiten om het lijsttrekkerstokje over te nemen van vice-premier Borst.„Hem valt onze zwakke positie in de peilingen niet te verwijten." D66 kiest zijn lijsttrekker dit najaar op een congi-es. D66 be schikt momenteel in de Tweede Kamer over veertien zetels, maar staat in de meest recente peilingen op acht. ANP SITTARD - Voor de tweede keer in anderhalve week tijdis een politiemedewerker in Sittard buiten functie gesteld. De nu aangehouden man wordt verdacht van heling. Dat heeft de rijksi'echerche gisteravond bekendgemaakt. Op 27 april werd een ander personeelslid van de politie Sit tard in zijn kraag gevat wegens diefstal van een mobiele tele foon. De nu geschorste man wordt verdacht van heling van een gsm. ANP TILBURG - In de kelder van een voormalige wolfabriek in Tilburg is gisterochtend bij toeval een hennepkwerij met 2500 planten ontdekt. Het komt zelden voor dat een plantage met een dergelijke omvang wordt opgerold. De straatwaarde van de 2500 planten wordt door de politie geschat op een miljoen gul den. Twee Tilburgers (27 en 41 jaar) zijn op heterdaad be trapt bij het knippen van hennepplanten. Enkele hon derden planten bleken oogst rijp. De apparatuur zag er nieuw uit. De hennep was verdeeld over vier verschil lende ruimten in de kelder van de Tilburgse fabriek. De voorbereidingen voor de in richtingvan een vijfde ruim te waren in volle gang. GPD (Advertentie) door Helene Schenk DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vindt het 'idioot' om uit geprocedeerde asielzoekers, die nog korte tijd in Nederland mo gen blijven, uit te sluiten van al lerlei voorzieningen. Volgens de beleidsmedewerker minderhe den van de VNG zullen 'ge meenten niet accepteren dat zij worden opgezadeld met het fa len van het rijksbeleid'. WD-Kamerlid Kamp stelde onlangs opnieuw schriftelijke vragen over de opvang van uit geprocedeerde asielzoekers. Hij wilde weten in hoeverre ge meenten zelf mogen bepalen of betrokkenen allerlei voorzie ningen kunnen worden onthou den. Sinds de invoering van de nieuwe Vreemdelingenwet op 1 april van dit jaar kunnen uitge- procedeerden nergens meer aanspraak op maken en moeten ze het land binnen 28 dagen ver laten. In de praktijk gebeuil dat laatste overigens lang niet al tijd. De VNG is over de opvang van uitgeprocedeerden nog in over leg met staatssecretaris Kals- beek van Justitie. Het laatste gesprek dateert van een maand geleden. Volgens de beleidsme dewerker van de VNG is de staatssecretaris toen verteld dat de nieuwe Rijksregeling 'idioot' is en teruggedraaid moet wor den. „Je kunt niet zeggen: de mensen mogen nog 28 dagen in Nedeiiand blijven om hen ver volgens voorzieningen te ont- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Kok plaatst vraagtekens bij de voor stellen die de Duitse bondskan selier Schroder vorig week lanceerde voor drastische her vormingen van de Europese Unie. Nederland steunt weliswaar Schröders plannen om de rol van de Europese Commissie en het Europees Parlement te ver sterken, maar met zijn voorstel om van de Europese Commissie een echte regering te maken loopt de bondskanselier wat Kok betreft te hard van stapel. Dat zei hij gisteren tijdens een congres van de Partij van Euro pese Socialisten in Berlijn. Het is de premier niet geheel duidelijk welke rol Schroder in de toekomst ziet weggelegd voor de raad van ministers. In de plannen van Schroder zou dit een Kamer van het parlement moeten wordenAlVP zeggen. Dat is belachelijk. Aan die regel moet echt iets veran derd worden", aldus de VNG- woordvoerster in een toelich ting. Kalsbeek zou nog op het gesprek terugkomen, maar heeft dat nog niet gedaan. De VNG is het ermee eens dat uitgeprocedeerden het land uit moeten. „Maar er zijn mensen bij die niet terug kunnen. Voor die groep moet iets geregeld worden, hoe simpel of hoe sober ook", aldus de beleidsmedewer ker. Mocht Den Haag vasthouden aan het beleid zoals dat in gang is gezet, dan voorspelt de VNG hommeles. „Dan is het hek van de dam. Gemeenten zullen het niet accepteren. Want er komen écht mensen met kleine kinde ren aan hun rokken op het stad huis om hulp vragen. Gemeen ten hebben daar echt een ontzettend groot probleem mee", aldus de woordvoerster van de VNG. GPD Laat uw spaargeld nü meeliften met de Europese beurs. Wilt u de zekerheid van sparen combineren met de kansen van beleggen? Dat kan met de SNS IndexRenterekening. Stijgt de Dow Jones EuroStoxx soSM-index, dan stijgt uw rente. In vijfjaar kan uw rendement oplopen tot maar liefst 37,5 Terwijl uw winst nooit lager zal uitvallen dan 15%. Gegarandeerd. Instappen kan tot uiterlijk 30 mei 2001, of zoveel eerder ■A als het maximum aantal inschrijvingen is bereikt. Meer weten? Bel gratis 0800 -18 80, kijk op snsbank.nl of 7 schrijf u meteen in bij een kantoor van SNS bank. pT Reageer vandaag nog. I Dow Jones CuroStoxx J ow Index Is een geregistreerd merk Dow Jones IS een viI geregistreerd merk van Dow JoncsRtCompany, Inc. Stoxx is een geregistreerd merk van Stoxx Limited. SNS bank N V Is gemachtigd tot het gebruik van deie naam voor bepaalde doeleinden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3