Minister wordt gek van belactie 13 Onderzoek naar discriminerende uitlatingen imam Sasse winkeliers zijn opgelucht na heropenen grens Wandelen in voorjaarszonnetje Peuters snel thuis in nieuwe Robbedoes Ondernemingsraad kan leven met sociaal plan Morres Wonen Ringslang tussen broccoli in koelkast Sasse tabakshandelaar protesteert met telefoonkanonnade tegen grensblokkade HOEKMAN"*"* Biertappen weg EPZ Winkelier in been gestoken Dode vissen in oude veerhaven zeeuwse almanak Natuurlijk PZC ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 8 mei 2001 DIRKSLAND - Een 29-jarige inwoonster van Dirksland ont dekte gisteren in de broccoli in haar koelkast een dertig centi meter lange slang. Waarschijnlijk ging het om een jong exemplaar uit de familie van de dobbelsteenringslang. Onduidelijk is hoe het dier in de groente terecht is gekomen, aldus een woordvoerder van de politie. Ringslangen zijn door gaans ongevaarlijk voor men sen. Volwassen mannetjes be reiken een lengte van ruim een gen komen voor in heel Europa, meter, de gemiddelde afmeting Engeland West-Azië en Noord van de vrouwtjes bij deze soort west-Afrika. Ze leven in de is veelal twee meter. Ringslan- buurt van plassen, sloten en vochtige graslanden en staan tevens te boek als goede zwem mers. Het j onge exempla ar uit D irks- land is overgebracht naar Diergaarde Blijdorp in Rotter dam. door Lilian Dorninicus SAS VAN GENT - Een actie van tabakshandelaar B. Evers uit Sas van Gent heeft het leven van de Belgische landbouwminister J. Gabriels en zijn kabinetschef de afgelopen week zuur ge maakt. Talloze Vlaamse siga- renliefhebbers belden de minis ter en zijn hoogste ambtenaar om beklag te doen over de grens blokkade op de Westkade. Dat deden ze op verzoek van Evers, die hun telefoonnummer aan al le Belgische klanten had meege geven. Andere ondernemers uit Zeeuws-Vlaanderen hebben de actie inmiddels overgenomen. Dat Gabriëls niet gelukkig was met de telefoontjes van zijn landgenoten - zo'n honderd in een paar dagen tijd - bleek toen Evers de politicus zelf een dag of wat geleden belde. Net als zijn klanten wilde hij zij n grieven bij de Belgische minister uiten over de hermetisch afgesloten grens overgang tussen Zelzate en Sas van Gent. „Hij gromde alleen maar: 'Dat is uw mening', en gooide gelijk de haak erop", al dus de Sasse sigarenboer. Evers begon zijn actie omdat hij zijn omzet na de grensaf sluiting sterk zag dalen. Een aanzienlijk deel van zijn klanten, bijna ne gentig procent, komt van over Advertentie Wij richten kantoren in Noordzandstraat 6 Ycrsekc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 de grens. Die konden de weg naar zijn winkel aan de Westka de niet meer vinden. „Het is niet alleen de grensblokkade zelf", zegt hij. „Het is ook omdat het zó slecht staat aangegeven. Pas vorige week donderdag zijn er omleidingsbox-den geplaatst, ter-wijl die zandhoop er al zes weken ligt." Voor Evers is de actie voorlopig met meer nodig; de Belgische autoriteiten hebben de zand berg gisterochtend opgeruimd en daai*voor in de plaats een controlepost van de douane neergezet. Andere winkeliers uit de regio echter hebben in middels hun interesse getoond. Zo gaf de tabakshandelaar re centelijk de telefoonnummers door aan de eigenaar van boek handel Van Geyt uit Hulst, die de actie in zijn winkel gaat voortzetten. Evers verwacht overigens niet dat hij door de heropening van de grens tussen Zelzate en Sas van Gent meteen al zijn klanten weer terugheeft. „De meesten weten niet dat we weer normaal bereikbaar zijn. Als Belgen eenmaal een bepaal de route hebben gevonden om hun inkopen te doen, houden ze er meestal aan vast. Toen de Westkade drie weken op de schop ging, heeft het ook weer minstens vijf weken geduurd voor de zaken weer normaal draaiden." VLISSINGEN - Van een tex-ras op het Bellamypark in Vlissin- gen zijn in de nacht van zondag op maandag twee biertapinstal laties gestolen. De waarde van de apparaten be draagt enkele duizenden gul dens. door Edy de Witte AXEL - Met ideaal weer begon gisteravond de wan delvierdaagse in Axel. Bijna driehonderd wandelaars vertrokken bij de kantine van voetbalvereniging AZ- VV voor een tocht van vijf, tien en vijftien kilometer. De meeste deelnemei-s 230) schreven in voor de kort ste route. Zij wandelden voornamelijk door Axel. De 55 wandelaars die tien of vijftien kilometer kozen, zetten de pas er flink in. Er is vijf dagen de gelegen heid om de vereiste vier wanlelingen te maken. Ook vandaag kunnen liefhebbers log inschrijven. De or ganiserende Christelijke Jonjeren Vereniging kreeg vooral veel jeugd aan de inscïrijftafel. Van de plaat selijke basisscholen De Wararfle en Marijke meldden zich in totaal honderd kindex-ei aan. Ook de gymnastiekverenigingdeed met dertig aan meldingen een duit in het zakj». De organisatie zorgt er voor dat de wandelaars oiderweg niets te kort komen. Er wordt onder meer georgd voor snoep, een appel, een ijsje en een glaasje limonade. Vrijdag tij dens de slotwandeling worden de volhouders de laat ste kilometer muzikaal begeleid door de Dr-umf anf are Hosanna. Die dag vertrekken de deelnemers aan de tien en vijftien kilometer respectievelijk om 18.00 en 17.30 uur om tegelijk met de wandelaars die vijf kilo meter lopen rond 20.00 uur aan 't Sportuus te zij n voor het muzikale onthaal. Na de bloemenhulde worden de hei-inneringsmedailles uitgereikt. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland in Middelburg gaat de uitspraken van de Terneuzense imam Ab dul Kadir Tural onderzoeken. Medewerker J. Geelen van het bureau wil een afspraak met Tu ral maken om er achter te ko men wat de gebedsleider afgelo pen zondag in een interview met Omroep Zeeland feitelijk ge zegd heeft. Hij sluit niet uit dat hij na afloop van het gesprek aangifte zal doen van discrimi natie. Tural zou op de open dag van de moskee aan de Leeuwenlaan hebben gezegd dat homosek sualiteit een ziekte is en dat een huwelijk tussen twee mannen in het islamitisch geloof 'niet vruchtbaar' zou zijn. Daarmee onderschreef hij desgevraagd de mening van de imam van Rotterdamdie met zijn uitspra ken enkele weken daarvoor voor commotie in Nederland had gezorgd. Het Openbaar Mi nisterie onderzoekt op dit mo ment of het mogelijk is de gees telijk leider voor discriminatie te vervolgen. De uitspraken van Turkal brachten de Terneuzense afde ling van de Islamitische Stich ting Nederland daarom in grote verlegenheid. Volgens bestuur lid I. Palit zou de slechts Turks sprekende imam onzorgvuldig zijn vertaald. 'Een afwijking in de genen' zou de woorden van de gebedsleider beter dekken. Verschil Geelen vraagt zich echter af of er veel verschil zit tussen de be naming 'afwijking' of 'ziekte', als het gaat over homoseksuali teit. Mocht blijken dat het OM de imam van Rotterdam kan vervolgen, dan is de kans daar om groot dat hij ook aangifte doet van discriminatie. (Advertentie) Het nieuwe onderkomen van peuterspeelzaal Robbedoes in luist. Splijtstof kernenergie centrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Op i6 maart is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zes splijtstofelementen geladen. Het geplande vervoer van 4 april werd door regionaal bevoegd gezag afgelast. Woensdag 9 mei vertrekt de container per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. door René Hoonhorst HULST - De ouders werden gisteren ver welkomd met koffie en koekjes. Het nieuwe onderkomen van de Hulster peuterspeel zaal De Robbedoes, een vleugel van basis school De Nobelhorst, valt leidsters en peu ters bij nader inzien zeker niet tegen. Twee weken terug in de drukte van de ver huizing zagen de leidsters de verplichte ver huizing vanuit activiteitencentrum 't Hou- tenkwartier nog helemaal niet zitten. De drie lokalen en de overdekte patio zouden minder gebruikscomfort geven dan de twee ruimtenwaarvan een grote zaal, in het oude pand. Fietsen en rondkarren met trapauto- tjes is in de nieuwe lokalen een stuk moeilij ker. Maar door om de beurt naar de patio te gaan, kunnen de peuters ook in de nieuwe Robbedoes bij slecht weer nog wel rondjes rijden, verwaiht leidster Ine Pollet. Tegen over het verliis van de grote zaal staat ook een aantal oimiskenbare voordelen. Het derde lokaal, lat nog van een nieuwe vloer moet worder voorzien, geeft de peuter speelzaal de nogelijkheid om na de vakan tie met een (erde groep te beginnen. De wachtlijst dieer nu voor sommige dagdelen is, kan daamee worden afgebouwd. De nieuwe lokalin en de patio zien er een stuk frisser en vrcijker uit dan de oude speel ruimten in 'tHoutenkwartier. De peuters voelden zich iirect thuis. Ze speelden op de eerste dag a in de nieuwe ruimten of ze nooit anders ladden gedaan. Parkeeqlaats Pollet: „De lidsters zijn dezelfden en het vertrouwde peelgoed is gewoon meever huisd. Ik heblan ook nog geen kind onwen nig zien rondijken.Ook de ouders hebben door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De midden stand in Sas van Gent kan opge lucht ademhalen. De grensover gang op de Westkade naar Zelzate is sinds gisterochtend weer geopend voor alle verkeer. De zandhoop, die de doorgaan de weg zes weken lang blok keerde, is door de Belgische autoriteiten opgeruimd. Een bemande douanepost is ervoor in de plaats gekomen. Tegelij kertijd met de heropening van de Westkade sloten de Belgen twee andere overgangen langs de grens met Sas. Ondernemers langs de Westka de leden de afgelopen periode enorme omzetverliezen door de afsluiting van de doorgaande route naar Zelzate. Zo zag pomphouder M. Sandrini van het Fina-station aan de grens 75 procent van zijn klanten ver dwijnen. „We hebben weer lucht", is dan ook zijn eerste reactie op de nieuwe ontwikkelingen. „Het werd hier wel erg benauwd, we waren echt een stukje nie mandsland geworden. We zien nu ten minste weer nieuwe ge zichten." Hij verwacht overi gens niet dat zijn oude klandizie met een dag of wat de weg naar zijn benzinestation terug zal vinden. „Dat gaat nog wel even duren. De Belgische klanten weten niet eens dat ik weer be reikbaar ben." Hoewel de officiële uitleg luidt dat de Belgische douane over meer personeel beschikt om te controleren bij de grensover gangen, vermoedt hoofd alge mene zaken H. van Oothegem van de gemeente Sas van Gent dat economische redenen heb ben geleid tot de heropening van de grensovergang op de Westka de. Files „De verkeersdrukte nam hier toe en zorgde voor veel files", zegt hij. „Tijdens het spitsuur, zo rond vijf uur 's middags, ston den de auto's voor de draaibrug (tussen Westdorpe en Sas van Gent) soms wel tot aan Zand straat te wachten. Normaal ge sproken reed dat verkeer over de Westkade naar Zelzate. Als de auto's vervolgens weer de brug over konden, bleef het verkeer lange tijd op de brug staan. Daardoor ontstond het gevaar dat het scheepvaartverkeer van en naar de Gentse haven stil kwam te liggen." De grensovergang Staak, tussen Sas van Gent en Assenede, is overigens op dezelfde dag geslo ten. Zo'n dertig Belgische wo ningen langs de Vrijstraat en de Poeldijkstraat zijn daardoor onbereikbaar geworden voor de plaatselijke vuilnisophaaldien sten. De Sasse gemeentewerken nemen daarom tijdelijk de ta ken van Assenede voor die adressen over. De Assenedese vuilnisophaaldienst op haar beurt heeft sinds enkele weken een rijtje van tien Nederlandse woningen op de Olmendijkweg nabij Philippine in de wekelijk se route opgenomen. De huizen zijn door de Belgische maatre gelen van Nederland afgesne den. De Posthoornweg tussen Phi lippine en Boekhoute is sinds gisteren beperkt bereikbaar, tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's middags. De algehele verwachting is dat de grens overgangen langs de Belgische grens zeker nog twee weken lang dicht blijven. SLUIS - In Sluis is gisteren aan de Kaai een 41-jarige Middel burger aangehouden die een winkelier maandag rond kwart over vijf in zijn been had gesto ken. De man had kleding gesto len. De 33-jarige winkelier volgde de dader en sprak hem aan. Die stak hem vervolgens met een mes in het been en ging er vandoor. De winkelier werd behandeld door een dokter. door René Hoonhorst HULST - De ondernemingsraad van Morres Wonen is 'niet onte vreden' over het sociaal plan dat directie en vakbonden in princi pe zijn overeengekomen. De OR heeft het 'groei- en ver beterprogramma' van de direc tie kritisch tegen het licht ge houden en bewerkstelligd dat een a'antal aanpassingen zijn doorgevoerd. „We hebben over een aantal punten stevig gediscussieerd. De directie wil zo snel mogelijk aan de slag met het programma voor Morres van Morgen. Maar de leiding was wel bereid naar onze kritiek en suggesties te luisteren. We zijn dan ook niet ontevreden over het nu voorlig gende plan", zei OR-voorzitter M. Vervaet gisteren. Vervaet wilde nog niet ingaan op de uit eindelijke resultaten van het in tensieve overleg van de afgelo pen drie maanden. De OR meldde op 12 'februari, toen de directie aankondigde dat negentig arbeidsplaatsen bij Morres moesten verdwijnen, te hopen dat het aantal ontsla gen zou worden kunnen be perkt. Twintig nieuwe arbeids plaatsen voor de verkoop van meubelen via internet zouden bijvoorbeeld door om te scholen huidige werknemers moeten worden bezet. Of die wens is ge honoreerd, wilde Vervaet nog niet kwijt. „De leden van de vakverenigingen worden eind deze week bijgepraat. Vervol gens worden alle medewerkers maandag 14 mei op de hoogte gesteld. Voor die tijd gaan de OR-leden niet op de details van het sociaal plan in." TERNEUZEN - Rijkswater staat en de dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen zijn maan dagmiddag gealarmeerd nadat in de voormalige veerhaven in Terneuzen wat dode vis was aangetroffen. Het ging om enkele tientallen harders. Hoewel in telefoontjes naar Rijkswaterstaat melding was gemaakt van sterfte door milieuvervuiling, wees onder zoek ter plaatste uit dat het ging om vissen die het loodje hadden gelegd, nadat een sleepboot met z'n schroef bij het wegvaren wat bagger had opgewoeld. De sle per moest plaatsmaken voor on derhoudswerkzaamheden aan een steiger. De dierenambulan ce, die met zwaailicht was toe gesneld, kon onverrichterzake weer vertrekken. foto Charles Strijd geen klachten over de verhuizing laten ho ren. Voor een aantal zal de verhuizing naar de Dullaertwijk betekenen dat de kinderen een eindje verder moeten worden wegge bracht. „Maar er zullen er ook zijn die nu dichter bij De Robbedoes wonen. Boven dien is halen en brengen van de peuters hier een stuk gemakkelijker dan in de binnen stad. De parkeerplaats achter gemeen schapscentrum Den Dullaert is tijdens de openingstijden van de peuterspeelzaal gro tendeels leeg. Parkeren bij 't Houtenkwar tier ga f altij d problemen De officiële opening van de nieuwe Robbe does vindt in augustus plaats, bij aanvang van het nieuwe schooljaar. Het derde lokaal is dan ingericht en ook de speelplaats zal he lemaal af zijn. De zandbak wordt deze week al in orde gebracht en binnenkort worden er ook een speeltrein en een aantal klimtoe stellen geplaatst. Katertje Bobbes ivas er aan toe. De capriolen van de voorspoedig opgegroeide kitten werden een tikje te fri vool. Door de doldrieste stoeipartijen die Bobbes te pas en te onpas begon kreeg moederpoes geen tel rust meer. Het werd tijd voor een gang naar de dierenarts, be sloot dat Terneuzense gezin. De jeugdige leden van de fa milie werden ook op de hoog te gebracht van de aard van de ingreep die Bobbes te wachten stond. Een kernge zonde kater breng je niet voor niets naar de dierendokter. Carmen, zeven jaar, vond het niet meer dan praktisch. Niks om je druk over te ma ken. Gewoon een prikje om te slapen, balletjes uit het zakje halen en weer dichtnaaien, legde ze haar neefje Damien van vijf de procedure voor Bobbes uit. Die leek de nuchtere uitleg zonder omhaal te accepte ren. Maar 's avonds bij het tandenpoetsen bleek hoe hij de informatie had vertaald. „En wanneer gaan mijn bal letjes er nou uit?" vroeg hij zijn vader met een mond vol tandpasta. Die verslikte zich zowat fa taal. Zoonlief keek echter al leronschuldigst. Voor hem was het een hoogst natuurlij ke zaak. Vast net zoiets als tanden wisselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39