Kippenboer zet zinnen op theater Herinrichting Havenplein dichterbij Onderzoek naar uitlatingen imam Sasse winkeliers zijn opgelucht na heropenen grens Kindertheater Noordgouwe pakt uit Fracties bang voor chaos door aanleg rotondes Zierikzee Ellemeetse pluimveehouder stelt grond beschikbaar Ringslang in koelkast LrÜ HOEKMAN""0" EPZ zeeuwse almanak Natuurlijk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 PZC NOORD dinsdag 8 mei 2001 door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland in Middelburg gaat de uitspraken van de Terneuzense imam Ab dul Kadir Tural onderzoeken. Medewerker J. Geelen van het bureau wil een afspraak met Tural maken om er achter te komen wat de gebedsleider af gelopen zondag in een inter- view met Omroep Zeeland fei telijk gezegd heeft. Hij sluit niet uit dat hij na afloop van het gesprek aangifte zal doen van discriminatie. Tural zou op de open dag van de moskee aan de Leeuwen laan hebben gezegd dat homo seksualiteit een ziekte is en dat een huwelijk tussen twee man nen in het islamitisch geloof 'niet vruchtbaar' zou zijn. Daarmee onderschreef hij des gevraagd de mening van de imam van Rotterdam, die met zijn uitspraken enkele weken daarvoor voor commotie in Ne derland had gezorgd. Het Openbaar Ministerie onder zoekt op dit moment of het mo gelijk is de geestelijk leider voor discriminatie te vervol gen. De uitspraken van Turkal brachten de Terneuzense afde ling van de Islamitische Stich ting Nederland daarom in gro te verlegenheid. Volgens be stuurlid I. Palit zou de slechts Turks sprekende imam onzorg vuldig zijn vertaald. 'Een af- door Marcel Modde ELLEMEET - Pluimveehouder J. Elenbaas uit Ellemeet wil meebetalen aan de bouw van een nieuw Schouws theater. De kippenboer stelt een deel van zijn landbouwgrond bij Scha- rendijke ter beschikking en is tevens bereid te investeren in de ontwerpplannen en exploitatie. Wethouder D. van der Wekken (Cultuur) houdt vooralsnog vast aan de verwezenlijking van een podiumvoorziening in cen trumplaats Zierikzee. Elenbaas lanceerde onlangs zijn ideeën voor de vestiging van een deels overdekt kinderspeelpar- dijs, mini-theater (honderd zit plaatsen) en een bijhorende ver- blijfsaccommodatie onder de noemer Open Globe. Het com plex draait binnen vijf jaar, !j hoopt hij. „Dat ligt eraan in i. hoeverre de gemeente en de pro- l| vincie willen meewerken voor wat betreft aanpassen van be- !i stemmingsplannen en beleid." I Het cultureel centrum zou de J vorm moeten krijgen van het vermaarde globetheatre van J Shakespeare. Inmiddels is de j groep participanten in het am- i| bitieuze plan aangegroeid tot zes en heeft de Ellemeetse pluimveehouder ookzijnzinnen gezet op het nieuw te bouwen theater voor Schouwen-Duive- land, dat zo'n driehonderd zit plaatsen moet krijgen. Tevens is er een ander initiatief in ont wikkeling: een ongeveer vijf hectare omvattend buiten- sportcentrum in de directe om- DIRKSLAND - Een 29- jarige inwoonster van Dirksland ontdekte giste ren in de broccoli in haar koelkast een dertig centi meter lange slang. Waarschijnlijk ging het om een jong exemplaar uit de familie van de dobbel steenringslang. Onduide lijk is hoe het dier in de groente terecht is geko men, aldus een woord voerder van de politie. Ringslangen zijn door gaans ongevaarlijk voor mensen. Volwassen man netjes bereiken een lengte van ruim een meter, de ge middelde afmeting van de vrouwtjes bij deze soort is veelal twee meter. Ring slangen komen voor in heel Europa, Engeland West-Azië en Noordwest- Afrika. Ze leven in de buurt van plassen, sloten en vochtige graslanden en staan tevens te boek als goede zwemmers. Het jonge exemplaar uit Dirksland is overgebracht naar Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. (Advertentie) Wij richten kantoren in Noordzandslraat 6 Yerseke tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 geving. „Mijn aspiraties rich ting het theater zijn van een hoog idealistisch gehalte. Ik vind het zonde dat, wanneer Mondragon straks wegvalt, de bevolking van Schouwen-Dui- veland vervolgens zou worden opgezadeld met onnodig hoge kosten voor een nieuwe voorzie ning in die sfeer." Elenbaas gooit een landbouwperceel aan de afslag van cle N57 bij Scha- rendijke in de aanbieding als bouwgrond. Binnenkort voert hij overleg met architect Chris- tiaan Kruis van ARP Ateliers in door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zierikzee Ondernemers Collectief (ZOC) Cothen over de opzet van het ge heel. Kruis tekende onder meer voor grootschalige projecten in Singapore en (het nieuwe For mule 1-circuit) in Zandvoort. Die besprekingen moeten bin nen een half jaar uitmonden in een 'masterplan', waarin ook de kosten zijn doorgerekend. „Met dat masterplan zullen de ideeën over de opzet dusdanig concreet worden onderbouwd, dat het op z'n minst een serieuze kans verdient. Alleen al het feit dat wij twintig- tot dertigdui zend gulden steken in de huidi- staat achter een snelle herin richting van het Havenplein. Maar dan moet wel, zo werd gis teren duidelijk tijdens de leden vergadering, een deel van het terrein behouden blijven voor het parkeren van auto's. De ge meente Schouwen-Duiveland gaat in haar plannen vooralsnog uit van een volledig 'blikvrije zone' tijdens het zomerseizoen. Ter voorbereiding van de herin richtingsplannen heeft de ge meente de middenstanders in Zierikzee gevraagd zelf met ideëen te komen. Uitgangspunt is dat het plein een multifunc tionele ruimte moet worden, niet te zeer gehinderd door vaste beplanting en storend straat- meubilair. Het ZOC gaat uit van behoud van nagenoeg alle huidige par keerplaatsen. In de tekeningen die gisteren werden gepresen teerd, staan aan de kant van de Beuze nog twintig parkeervak ken ingetekend op het Haven plein zelf. De andere 25 plekken kunnen in de optiek van de on dernemers verhuizen naar de ge voorbereidingen, geeft denk ik aan dat het geen luchtfietserij is." Elenbaas beschouwt de re latief afgelegen locatie die hij aanbiedt, niet als een belemme ring voor een nieuw theater. „Het terrein ligt aan een afslag van de N57 en is dus goed be reikbaar. Het geld dat de ge meente zo bespaart op de grond- verwervings- en exploitatiekos ten, kan worden gebruikt voor de opzet van een vraagafhanke lijk openbaar vervoerssysteem. Vergelijk het met de discobus voor Renesse. Het is veiliger (de noordzijde van het Haveipark, tussen de fontein en de mxziek- tent. Daartoe dient dan wel eeronge- veer vier meter brede proen- strook te worden ingefeverd, realiseert ZOC-voorzitt?r B. Noomen zich een mogeliji pijn punt. Op beide locaties staan eveneens twee invalidoipar- keerplaatsen ingetekend. Terrassen Het verkeer rijdt in hetZOC- plan niet langer aan werszij- den van het Havenplein maar dwars door het hart. Diarmee wordt de nodige veilige -uimte geschapen voor flarerende voetgangers langs de wincels en ontstaat er tevens een aaitrek- kelijk gebied voor zes terassen. Voor de weekmarkt veraidert er niets, aldus Noomen. Dm de 'pleingedachte' nadruckelijk vorm te geven, wil het IOC de trottoirs opheffen en deaestra- ting op één niveau brergen. De overlast van ladende enlossen- de vrachtwagens in de linnen- stad kan volgens de oazet zo veel mogelijk worden leperkt mensen kunnen eens wat drin ken in het theatercafé), ontlast de verkeersdrukte in het seizoen én stelt iedereen in staat een be zoek aan het theater te brengen. Ik zie niet in waarom dergelijke voorzieningen per se in Zierik zee moeten komen. Het is hier nu toch de gemeente Schouwen- Duiveland...?" Centrumfunctie Toch houdt de gemeente voorlo pig aan dat uitgangspunt vast, reageert wethouder Van dei- Wekken op het aanbod. Het door het aanwijzen van twee specifieke zones op de kop van het plein ter hoogte van de mu ziektent en één vak kort voor de Visstraat. Ook moeten er aan de zijkanten van de terrassen en bij de muziektent fietsenstallingen komen, vindt het collectief. Slechts het onderdeel parkeren stuitte gisteren op enige weer stand bij een paar ondernemers. Ze willen de toegestane par- keerduur op minimaal twee uur handhaven en niet verkorten naar dertig minuten, zoals de gemeente voor ogen heeft. Dat kost klanten, verwachten ze. Noomen ziet die situatie niet zo somber in. Op hooguit vier mi nuten afstand lopen zijn er in het omliggende gebied diverse lang-parkeerplaatsen, voerde hij aan. Locatie „Het Havenplein is niet de plek waar je een hele dag een auto neer moet zetten. Voor zo'n lo catie ben je veel beter af met een gezellig plein met zo min moge lijk blik. In elke stad zie je dat het hart voor de voetgangers wijking in de genen' zou de woorden van de gebedsleider beter dekken. Geelen vraagt zich echter af of er veel verschil zit tussen de be- naming 'afwijking' of 'ziekte', als het gaat over homoseksua liteit. Mocht blijken dat het OM de imam van Rotterdam kan vervolgen, dan is de kans daarom groot dat hij ook aan gifte doet van discriminatie. lijkt me niet helemaal passen binnen het bestuurlijk toe komstbeeld betreffende de cen trumfunctie van Zierikzee. Ook puur gevoelsmatig lijkt de pol der bij Scharendijke mij geen logische plaats voor iets derge lijks. Wat we willen, is een po diumvoorziening waar ook gezelschappen als de muziek school en Kunst en Eer makke lijk terecht kunnen. En juist door dat multifunctionele ka rakter kan dat exploitatietekort misschien best nog wel eens meevallen in de praktijk." aantrekkelijker wordt ge maakt. Zierikzee mag dan niet achterblijven, vind ik. Het is wel onze toekomst." Baatbelasting De inbreng van het ZOC wordt binnenkort doorgesproken met de verantwoordelijke beleids makers bij gemeente. Een speci aal daartoe opgerichte werk groep vanuit ondernemerskring gaat de opzet nader uitwerken en begeleiden. Dat betreft ook de financiering. Die komt, aldus Noomen, geheel voor rekening van de lokale overheid. Hij rea geerde daarmee op vragen uit de zaal naar aanleiding van het conflict tussen de gemeente en middenstanders in Renesse rond de baatbelasting voor her inrichtingswerkzaamheden daar. „De gemeente heeft ons ge vraagd met ideëen te komen. Niet andersom, dat is het be langrijkste verschil met Renes se. Mochten ze toch over baat belasting beginnen, dan moet de Havenplein maar blijven zoals het nu is." door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De mid denstand in Sas van Gent kan opgelucht ademhalen. De grensovergang op de Westkade naar Zelzate is sinds gisterochtend weer geopend voor alle ver keer. De zandhoop, die de door gaande weg zes weken lang blokkeerde, is door de Belgi sche autoriteiten opgeruimd. Een bemande douanepost is ervoor in de plaats gekomen. Tegelijkertijd met de hex-ope ning van de Westkade sloten de Belgen twee andere over gangen langs de grens met Sas. Ondernemers langs de West kade leden de afgelopen pe riode enoi-me omzetvei-liezen door de afsluiting van de doorgaande route naar Zel zate. Zo zag pomphouder M. San- drini van het Fina-station aan de grens 75 procent van zijn klanten verdwijnen. „We hebben weer lucht", is dan ook zijn eerste reactie op de nieuwe ontwikkelingen. „Het werd hier wel erg be nauwd, we waren echt een stukje niemandsland gewor den. Oude klandizie We zien nu ten minste weer nieuwe gezichten." Hij ver wacht overigens niet dat zijn oude klandizie met een dag of wat de weg naar zijn ben zinestation terug zal vinden. „Dat gaat nog wel even du ren. De Belgische klanten weten niet eens dat ik weer bereikbaar ben. Hoewel de officiële uitleg luidt dat de Belgische doua ne over meer personeel be schikt om te controleren bij de grensovergangen, ver- moedt hoofd algemene zaken H. van Oothegem van de ge meente Sas van Gent dat eco nomische redenen hebben door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - Als alles volgens planning verloopt, gaat de Laan van Saint Ililaire in Zierikzee volgend voorjaar voor een groot deel op de schop. De gelijktijdi ge aanleg van twee rotondes moet uiteindelijk de verkeersaf wikkeling verbeteren, maar kan tijdens de werkzaamheden gro te problemen veroorzaken. Ver schillende raadsfracties drin gen dan ook aan op aandacht voor tijdelijke maatregelen. De raadscommissie grendge- biedszaken, openbare werken en milieu steunde gisteren unai- em het voorstel om een krediet van anderhalf miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van een rotonde op de kruising van de Laan van Saint Hilaire met de Haringvliet- straat. De Laan van Saint Hilaire wordt steeds intensiever ge bruikt, als gevolg van de uit breiding van de wijk Poortam bacht en de toename van het toeristisch verkeer richting het centrum en de haven. Met aan leg van rotondes moet het ver keer vlotter kunnen doorstro men. Rijkswaterstaat heeft het plan om in het voorjaar van 2002 op de kruising met de Nieuwe Kooiweg een rotonde aan te leg- Katertje Bobbes ivas er aan toe. De capriolen van de voorspoedig opgegroeide kitten werden een tikje te fri vool. Door de doldrieste stoeipartijen die Bobbes te pas en te onpas begon kreeg moederpoes geen tel rust meer. Het werd tijd voor een gang naar de dierenarts, be sloot dat Terneuzense gezin. De jeugdige leden van de fa milie werden ook op de hoog te gebracht van de aard van de ingreep die Bobbes te wachten stond. Een kernge zonde kater breng je niet voor niets naar de dierendokter. Carmen, zeven jaar, vond het niet meer dan praktisch. Niks om je druk over te ma- geleid tot de hei-opening van de grensovergang op de Westkade. „De verkeersdrukte nam hier toe en zorgde voor veel files", zegt hij. „Tijdens het spits uur, zo rond vijf uur 's mid dags, stonden de auto's voor de draaibrug (tussen West- dorpe en Sas van Gent) soms wel tot aan Zandstraat te wachten. Normaal gespro ken reed dat vex-keer over de Westkade naar Zelzate. Als de auto's vervolgens weer de brug over konden, bleef het verkeer lange tijd op de brug 1 staan. Daax-door ontstond het gevaar dat het scheep vaartverkeer van en naar de Gentse haven stil kwam te liggen." Onbereikbaar De grensovergang Staak, tussen Sas van Gent en Asse nede, is overigens op dezelf de dag gesloten. Zo'n dertig Belgische woningen langs de Vrij straat en de Poeldijk straat zijn daardoor onbe- ï-eikbaar geworden voor de plaatselijke vuilnisophaal diensten. De Sasse gemeen tewerken nemen daarom tij delijk de taken van Assenede voor die adi-essen over. De Assenedese vuilnisophaal dienst op haar beurt heeft sinds enkele weken een rijtje van tien Nederlandse wonin gen op de Olmendijkweg nabij Philippine in de weke lijkse route opgenomen. De huizen zijn door de Belgische maatregelen van Nederland afgesneden. Twee weken De Posthoornweg tussen Philippine en Boekhoute is sinds gisteren beperkt be reikbaar, tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's mid dags. De algehele verwachting is dat de grensovergangen langs de Belgische grens ze ker nog twee weken lang dicht blijven. gen. De gemeente wil daar in de zelfde periode een rotonde ter hoogte van de Haringvlietstraat aan toevoegen. CDA-raadslid P. Beri'evoets- Ringelberg vroeg of er wel vol doende aandacht is voor de noodzakelijke omleidingen. „Zeker in het voorjaar wordt er veel gebruik van deze route ge maakt." Oplossing R. Geluk van D66 deed wethou der G. van de Velde-de Wilde een mogelijke oplossing aan de hand. „Misschien is het een idee om in plaats van een omleiding een tijdelijke ontsluiting te cre- eren via het Boerenwegterrein naar de Nieuwe Kooiweg. Het lijkt mij in ieder geval geen goed iclee om al het verkeer via de Nieuwe Haven te leidenGeluk zette overigens vraagtekens bij de strakke planning. „De aanleg van de rotonde bij de Haring vlietstraat is nog niet uitbesteed en er moet nog een artikel 19- procedui-e in gang worden ge zet. Het lijkt me nogal optimis tisch om er vanuit te gaan dat die rotonde er begin 2002 ligt." Volgens wethouder Van de Velde houdt de gemeente aan die plan ning vast. „Ik ga er op voorhand niet vanuit dat er bezwarer worden ingediend, temeer om dat het de verkeersafwikkeling alleen maar ten goede komt." ken. Gewoon een prikje om te slapen, balletjes uit het zakje halen en weer dichtnaaien, legde ze haar neefje Damien van vijf de procedure voor Bobbes uit. Die leek de nuchtere uitleg zonder omhaal te accepte ren. Maar 's avonds bij het tandenpoetsen bleek hoe hij de informatie had vertaald. „En wanneer gaan mijn bal letjes er nou uit?" vroeg hij zijn vader met een mond vol tandpasta. Die verslikte zich zowat fa taal. Zoonlief keek echter al leronschuldigst. Voor hem ivas het een hoogst natuurlij ke zaak. Vast net zoiets als tanden wisselen. (Advertentie) Splijtstof kernenergie centrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Op 16 maart is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zes splijtstofelementen geladen. Het geplande vervoer van 4 april werd door regionaal bevoegd gezag afgelast. Woensdag 9 mei vertrekt de container per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. Kindertheaterschool Noordgouwe repeteert voor de opvoering van 'Yes, nog zes levens exta'. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Kindertheater- school Noordgouwe onder leiding van Neeltje Meerman pakt morgenmiddag in het plaatselijke dorpshuis breed uit met de voorstelling 'Yes, nog zes levens extra'. Het optreden begint om drie uur en wordt verzorgd door jongeren tussen de zeven en twaalf jaar. De kinderen hebben het hele seizoen, verdeeld in twee leeftijdsgroepen, voor deze productie gerepeteerd in het vex-- enigingsgebouwtje van de kerk aan de Ring in Noordgouwe. „Niet zo'n grote ruimte, maar sinds we de boel hier wat hebben opgeknapt, is het goed te doen" aldus Meerman. Zij werkt graag met kinderen aan voor stellingen die gei'elateerd zijn aan hun eigen belevingswereld. Thema van de productie dit keer is pesten. Meerman stelt dat niet rechtstreeks aan de orde, maar heeft er een verhaal omheen ge weven. Het draait allemaal om een schoolklas die meedingt in een wedstrijd in het ontwerpen van computerspelletjes. De hoofdprijs is een reis naar Oxford. Eén van dtmeisjes in de klas wil daar dol graag kaar toe, want dan kan ze haar verzoi>pony weer ontmoeten. Haar vriendnnen willen haar graag helpen, maar z weten niet zo veel van compu- ters af. Stil neisje Dat stiie meisje in de klas dat zo vaak gepest vordtheeft juist wel veel kennis van zalen. De vriendinnen besluiten daaroirmaar aardig tegen haar te gaan doen otx met haar hulp een flitsend compufi-spel te maken. Het computer spel op ach vormt de hoofdmoot van de foto Marijke Folkertsma voorstelling. Meerman heeft gekozen voor een mix aan ingrediënten met spel, zang en vooral dans. Zo vormt de com- puterdans aan het slot van het stuk een belangrijk hoogtepunt. Meerman kreeg medewerking van Patrick Votrian bij het componeren van die dans. De op voering vormt de afsluiting van het kin- dertheatei-seizoen. Na de zomer gaat Meerman weer verder met toneellessen voor de jeugd in Noordgouwe. Inmid dels heeft zij ook besloten gehoor te ge ven aan het verzoek van de Dorpsraad Sirjansland toneellessen voor de kinde ren te verzorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33