Sharon te glad voor Mitchell PZC PZC Poetin legt in eerste jaar basis voor verdere hervormingen Bommen zouden klimaat Joegoslavië hebben veranderd Strijd om inzamelen van kleding Koreanen willen wel een hereniging maar niet tot elke prijs Israël bouwt rustig verder 8 mei 1951 dinsdag 8 mei 2001 door Ad Bloemendaal Een internationale onder zoekscommissie heeft Israël opgeroepen zijn nederzettin- genbouw te staken, en de Pales- tijnen hun Aksa-intifada stop te zetten. De Israëlische regering heeft het voorstel zondag vier kant van de hand gewezen. Ze is juist van plan haar kolonisatie inspanningen in de bezette ge bieden op te voeren. Volgens dagblad Ha'aretz zal premier Sharon deze week zijn kabinet voorstellen anderhalf miljard shekel (bijna een mil jard gulden) extra in de neder zettingen te pompen. Sharon vindt dat nodig om de Palestij- nen duidelijk te maken dat hun opstand nergens toe leidt. De internationale commissie staat onder leiding van de Ame rikaanse senator Mitchell. Tot de instelling ervan is vorig jaar oktober besloten op een topcon ferentie van Arabische, Israëli sche, Amerikaanse en Europese leiders in het Egyptische vakan tieoord Sharm el-Sheikh. Het advies aan beide partijen de vijandelijkheden te staken is destijds al in de wind geslagen en hetzelfde dreigt nu te gebeu ren met de aanbevelingen van de commissie. Israël en de Pa- lestijnen hebben de afgelopen dagen het rapport-Mitchell ge lezen en genoeg materiaal ge vonden om elkaar mee om de oren te slaan. Israël is kwaad over de passage betreffende nederzettingen, maar blij dat de commissie niet heeft toegegeven aan het Pales tijnse verlangen het conflict te 'internationaliseren'. Mitchell stelt vast dat voor het uitsturen van internationale waarnemers de toestemming van beide par tijen is vereist. De Israëliërs zijn ook tevreden met de constatering van de com missie dat het omstreden bezoek van Sharon aan de Tempelberg niet de oorzaak was van het uit breken van de intifada. De com missie meent dat de bron van de huidige opstand moet worden gezocht in de gebeurtenissen onmiddellijk na het Tempel berg-bezoek. Het Israëlische le ger schoot toen met scherp op ongewapende demonstranten. Het Palestijnse bestuur treft blaam, omdat het niet genoeg heeft gedaan om het volk in toom te houden. De felle veroordeling van de Pa lestijnse terreur is in Israël in goede aarde gevallen. Maar de Israëlische regering is des dui vels over de manier waarop de commissie het Palestijnse ge weld volgens haar op één lijn stelt met de nederzettingen- bouw. Volgens medewerkers van Sharon heeft de commissie dat recht niet omdat de toe komst van de nederzettingen zal worden bepaald in onderhande lingen over een definitieve rege ling van het conflict met de Pa lestij nen. Goede basis De Palestijnen hebben laten weten dat ze de bevindingen van de internationale commissie een goede basis vinden voor 'een ontwikkeling van bezetting en conflict naar onderhandelingen en een Palestijnse staat'. Arafat wil een vervolgconferentie van Sharm el-Sheikh. Israël is daar tegen en vindt dat de Palestijnen eerst hun op stand moeten staken. Arafat kan nu zeggen, onder aanhaling van de internationale commis sie, dat hij dat alleen zal doen als Israël de nederzettingenbouw bevriest. Sharon wil daar niet van weten, en dat wijst op een patstelling. GPD pagina 5: Israël voert acties op door Cees van Zweeden De bombardementen van de NAVO op Joegoslavië twee jaar geleden hebben geleid tot een drastische verandering van het klimaat in de regio. Dat zegt een vooraanstaande natuur kundige in Nis, een stad in het zuiden van Servië. De oorzaak is het gebruik op grote schaal van zilverbromide en koolstof. In de eerste weken van de aan val op Joegoslavië werden pilo ten gehinderd door zware bewolking. Daarom werden bommen gegooid die een wolk zilverbromide verspreidden, een stof die ook wel in de land bouw wordt gebruikt om wol ken te condenseren. Maar volgens professor dokter Dimittrija Stefanovica, die de laatste hand legt aan een rap port over de klimaatsverande ring, stonden de hoeveelheden die de NAVO gebruikte in geen verhouding tot hetgeen boeren aanwenden. „Om het in heel Texas, dat vele honderden keren groter is dan de regio Nis, te la ten regenen volstaat honderd kilo zilverbromide", verklaart Stefanovica. „Boven Nis werd vijfhonderd kilo gebruikt en in andere delen van het land nog eens vijfhonderd kilo." Stefanovica zag de eerste bom met zilverbromide ontploffen om zes uur 's ochtends op de tiende dag van de oorlog, toen hij uit zijn raam keek. „Het was op dat moment zwaar bewolkt", zegt hij. „Een uur later was de lucht blauw." Radioamateurs Omdat hij behalve natuurkun dige ook radioamateur is, legde Stefanovica contact met radio amateurs in andere delen van het land „Gezamenlijk begon nen we de explosies van zilver bromide te tellen en dat waren er binnen tien minuten enkele honderden." De bombardementen met zil verbromide hielden volgens de professor pas na tien dagen op, toen het weer opklaarde. Tegen die tijd hadden de radioama teurs zo'n 20.000 explosies ge teld, waarbij in totaal duizend kilo zilverbromide vrijkwam. De meeste explosies waren bo ven Nis en Vrangacka Banja, omdat van daaruit de wind naar Kosovo blies. „Als ze zilverbro mide boven Kosovo hadden ge bruikt, hadden ze de lucht bo- dat.. door Hélène Schenk De opbrengst van de inzameling van kle ding komt in toenemende mate terecht in gemeentekassen of in de zakken van com merciële bedrijven. De vier grootste liefda digheidsinstellingen willen deze ontwikke ling een halt toeroepen, omdat er steeds minder geld beschikbaar komt voor goede doelen. Het Leger des Heils, de Stichting Kleding Inzameling Charitatieve Instellingen (KICI), Mensen in Nood en de Stichting Hu mana Fondsenwerving gaan hun krachten bundelen. Bovendien willen ze nu zelf ook commercieel gaan. Volgens J. Jongedijk van Mensen in Nood- Cordaid willen de vier instellingen tot twin tig procent van hun netto opbrengsten af staan aan gemeenten, als die tenminste de totale inzameling van kleding aan hen over dragen. Ze proberen zo de commerciële be drijven af te troeven in de race om een ver gunning voor de inzameling van textiel. In de jaren '80 hadden de charitatieve in stellingen bijna de hele markt voor de inza meling van kleding in handen. Dat is nu nog maar een procent of zeventig. De vier wor den in steeds meer gemeenten geweerd. Zo neemt Den Bosch de inzameling voor ei gen rekening. Almere wil de containers van de liefdadigheidsinstellingen op termijn van de straat hebben. Utrecht zamelt zelf kleding in en gebruikt de opbrengst voor een verlaging van de afvalstoffenheffing. Ook in Bergen op Zoom en Den Haag heb ben de vier de strijd verloren. Gemeenten geven ook steeds vaker vergunningen af aan kringloopbedrij ven en commerciële bedrijven.Charitatieve instel lingen moeten door deze ontwikkeling reke ning houden met een forse verlaging van inkomsten voor hun goede doelen. Zo zag het Leger des Heils de bruto opbrengsten dalen van achttien miljoen gulden in de ja ren 8 0 tot elf milj oen aan het eind van de j a- ren '90. Mensen in Nood heeft bruto een mil joen minder te besteden dan in de jaren '80. Directeur T. van den Berg van het Leger des Heils: „Vroeger had je vier charitatieve in zamelaars. Nu zijn er dat 29. We hebben er minder moeite mee als de inzamelvergun- ningen naar één van die andere instellingen gaan, want dan gaat de opbrengst ten min ste nog naar een goed doel. Als gemeenten de inzameling zelf ter hand nemen of die gunnen aan commerciële bedrijven, gaat er niks meer naar een goed doel. En daar zijn wij op tegen", aldus Van den Berg. GPD ven Macedonië geklaard", legt Stefanovica uit. Zilverbromide doet wolken re genen en komt met de water druppels naar beneden. In kou de, vochtige streken met een poreuze bodem is dat misschien geen onoverkomelijk probleem, aldus de professor. Maar in een heet en rotsachtig gebied als dat bij Nis wordt maar een klein deel van de zil verbromide afgevoerd. „De stof verdampt al bij lage tempera tuur, maar zeker in zomers waarin het kwik tot 40 graden oploopt", zegt hij. „De zilver bromide komt daardoor op nieuw in de lucht, waar het op nieuw wolken doet regenen." In het begin leidt dat tot ver hoogde regenval, maar uitein delijk tot grote droogte omdat er in het getroffen gebied een per manente hoge druk ontstaat. Stefanovica schat dat het vijf tien jaar kan duren voordat de situatie zich normaliseert, om dat elk jaar maar een klein deel van de zilverbromide via rivie ren wordt afgevoerd. Bliksem Behalve zilverbromide ge bruikte de NAVO volgens de na tuurkundige ook koolstof, dat was vermengd met de kerosine van de vliegtuigen. Doel daar van, zo zegt hij, was in de io- nosfeer een reflecterende laag van koolstof te vormen die de opsporing van de vliegtuigen met radar onmogelijk moest maken. De natuurkundige be gon echter pas te vermoeden op welke schaal de NAVO deze koolstof had gebruikt, toen hij tijdens en na de bombardemen ten getuige was van een merk waardig natuurverschijnsel: bliksem zonder donder. „Onder normale omstandighe den heeft lucht een weerstand die bij elektrische ontlading tot hittevorming leidt en vervol gens tot een explosie. Maar toen ik vaststelde dat die explosie uitbleef, zelfs in de winter, be gon ik mij af te vragen waarom. Ik kwam al snel tot de slotsom dat de aanwezigheid van grote hoeveelheden koolstof in de io- nosfeer de verklaring vormde, omdat koolstof elektriciteit ge leidt." Die koolstof hangt permanent boven Nis, aldus de natuurkun dige, en heeft in de lagere lucht lagen dezelfde werking als zil verbromide, omdat ook koolstof wolken doet regenen. GPD door Joost Bosman Een nationalistisch pragma tisme, zo zou je het beleid van de Russische president Vla dimir Poetin misschien het best kunnen omschrijven. Wat heeft hij, precies een jaarna zijn inau guratie, bereikt? De president wil van Rusland weer een we reldmacht maken. Vrijc-markt- hervormingen combineert hij daarbij met centralistische staatsprincipes uit de sovjettijd. Communistenleider Gennadi Zjoeganov noemde vorige week in de krant Nezavisimaja Gaze- ta Poetins beleid nog 'liberaal verwoestend' voor Rusland. „Veel woorden, maar nog steeds geen daden. Hij gaat Gorbatsjov achterna", bromde de baas van de rode brigade. Terugkeer naar het oude regime is uitgesloten, zo beseft Poetin. De toegang tot de mondiale eco nomie en alle vormen van infor matie alsmede de vrijheid te rei zen, zijn verworvenheden die het volk zich niet meer snel zal laten afsnoepen. In 2000 gebruikten drie miljoen Russen het internet, reisden er acht miljoen naar het buiten land en bedroegen de inkomsten uit export 102 miljard dollar (bijna twee keer zoveel als in 1993). Lappendeken Niettemin blijft de Russische economie in last. Poetin wist al bij zijn aantreden dat economi sche hervormingen slechts kun nen plaatsvinden in een effici ent, politiek systeem. Daarom moest hij ingrijpen in de politie ke chaos die Jeltsin had achter gelaten. Door diens verdeel-en- heerspolitiek was Rusland ver worden tot een lappendeken en als eenheidsstaat feitelijk opge houden te bestaan. De eigenwij ze gouverneurs van de verschil lende districten gedroegen zich als de bojaren van weleer en dreigden zich bij tijd en wijle zelfs af te splitsen van de Russi sche Federatie. Door hen het lidmaatschap van de Federatieraad (de Russische Eerste Kamer) per 1 januari 2002 te ontnemen, heeft Poetin hen voor een groot deel aan de ketting gelegd. Bovendien zijn alle regio's inmiddels gedwon gen zich te houden aan de fede rale wetten. En om de politieke lij nen verder in te kortendeelde Poetin het land op in zeven su pergouvernementen, met aan Aanhangers van de president betuigen, gekleed in Poetin-shirts, hun steun tijdens een parade gisteren in Moskou. Zo'n 70 procent van de Russen sympathiseert nog met Poetin. foto Viktor Korotayev/RTR het hoofd zijn eigen vertegen woordigers. Ook de Doema (de Russische Tweede Kamer) is in middels als was in de handen van de president. Door de recen te fusie van de aan hem gelieer de partij Eenheid met de Vader landpartij van de Moskouse burgemeester Loezjkov hebben Poetins geestverwanten inmid dels een ruime meerderheid in het lagerhuis (in de Russische media wordt al gesproken van een 'nieuw Politbureau'). Dat zal het doorvoeren van de broodnodige valuta-, land- en monopoliehervormingen een stuk eenvoudiger maken. De aankondiging van Poetin in zijn ministerieel apparaat te snoei en, lijkt eveneens te zijn ingege ven door het pragmatisme dat de Russische president drijft. De huidige regeringsploeg be staat uit te veel vice-ministers die de belangen van verschi 1 len de groepen vertegenwoordigen en daardoor sterk beleid in de weg staan. Economisch gezien heeft Poetin echter nog weinig kunnen berei ken. De recordgroei van vorig jaar (ruim 7,5 procent) is verte kend, want die is slechts te verklaren uit de hoge grondstof- prijzen. Het investeringste- ringsklimaat in Rusland is vooralsnog verre van aantrek kelijk. Poetins belangrijkste wapenfeit ligt waarschijnlijk op het fiscale vlak. Per 1 januari werd de omzetbelasting voor bedrijven verlaagd van vier naar een procentEn om de 'gri j - ze economie' een slag toe te brengen, voerde hij een laag en uniform belastingtarief in. Zo hoopt Poetin de burger over te halen zijn inkomstenbelasting aan de staat af te dragen. Wat de democratie, mensen rechten en persvrijheid betreft, heeft Poetin de slechte ver wachtingen waargemaakt, zo menen zijn critici. Zij verwijzen daarbij de laatste weken vooral naar de recente perikelen rond de media van de zakenlieden Vladimir Goesinski en Boris Berezovski. Dat Poetin weinig opheeft met de media, is een pu bliek geheim. Toch is de strijd om de 'onafhankelijke' media complexer dan in het Westen wordt voorgesteld. Het gevecht om NTV betrof im mers ookeen ordinaire zakenaf- rekening tussen Gazprom top man Alfred Koch en Goesinksi. Bovendien zijn media in Rus land nooit geheel vrij geweest. Waren ze niet in staatshanden, dan spraken ze wel het woord van hun commerciële bazen. Een redactiestatuut dat zoiets hier onmogelijk maakt, ont breekt in Rusland nog altijd. NTV maakte zich vijf jaar gele den in opdracht van Goesinski dan ook schaamteloos sterk voor de herverkiezing van Boris Jeltsin, daarbij hevig fulmine rend tegen de communisten. Fundament Vladimir Poetin heeft in zijn eerste jaar als president het po litieke fundament gelegd voor een versnelde doorvoering van de economische hervormingen. Die zullen er snel moeten ko men, wil Poetin zijn hoge popu lariteit - zo'n 70 procent van de Russen steunt hem nog - behou den. Dalende olieprijzen liggen immers op de loer, en de oorlog in Tsjetsjenië (waaraan Poetin in eerste instantie zijn populari teit te danken had) is allerminst opgelost. De zakenkrant Kommersant deelde vorige week met een opi niepeiling al een speldeprik uit. Het aantal mensen 'dat zich niet langer met de daden van de pre sident kon verenigen', was ge stegen van 19 naar 24 procent. Poetin is gewaarschuwd. Als hij niet oppast ondergaat hij wel licht hetzelfde lot als Gorba tsjov. doorGert-Jan Broere Er zit weer beweging in het Koreaanse vredesproces. Met dank aan de Europese Unie. De EU-missie naar Noord- en Zuid-Korea onder leiding van de Zweedse pre mier Göran Persson was vol gens Stockholm een groot succes. En wat Persson be treft een voorloper van een veel actievere rol van de EU als bemiddelaar op het poli tieke wereldtoneel. Maar een dergelijke rol heeft haar beperkingen. Afgezien van de verdeeldheid onder de Europese lidstaten op het terrein van de buitenlandse politiek, maakte de missie in Korea duidelijk dat de EU vrijwel altijd overschaduwd wordt door de Verenigde Sta ten. De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il deed vage belof ten over een moratorium op rakettesten tot 2003 en een nieuwe top met het zuiden. Maar Noord-Korea zal niet bewegen totdat de nieuwe Amerikaanse regering het beleid ten aanzien van het land heeft herzien. Harde lijn Afgaande op de harde lijn van de regering-Bush in de eerste schermutselingen met het eveneens communisti sche China is er weinig reden tot optimisme. Maar de Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung spoorde zijn Amerikaanse collega Bush in ieder geval aan de herziening van het Amerikaanse beleid van toenadering tot Noord- Korea zo snel mogelijk af te ronden. De winnaar van de Nobel prijs voor de Vrede heeft zijn lot aan zijn op hereniging ge richte 'Sunshine-politiek' verbonden. Toch zijn er ge noeg Zuid-Koreanen die het prima vinden dat de vaart uit de onderhandelingen is. „Ik denk dat het allemaal te snel gaat", zegt de 71-jarige voor malig top-econoom Rim Hecho. De oud-professor van de Tangun-universiteit vocht in de Koreaanse oorlog 1 en is voor hereniging. Maar hij denkt dat de tijd nog lang niet rijp is. „Het verschil tus sen de beide landen is veel te groot", aldus Rim Hecho. Volgens Rim vallen de mil jarden voor de Duitse hereni ging in het niet bij wat een Koreaanse verzoening gaat kosten. „Zuid-Korea zal dat nooit alleen kunnen opbren gen, zeker niet nadat het zo hard getroffen is door de Azi atische crisis. Je kunt ook niet verlangen dat het zuiden zijn verworvenheden opgeeft ten gunste van hereniging, Dat zal wel gebeuren als de beide landen snel zouden sa mengaan." Rim vermoedt dat er meer mensen in Zuid-Korea den ken als hij, maar dat ze zich niet uitspreken. Hij heeft een medestander in een verte genwoordiger van de jongere generatie, de 29-jarige Koo Heejin. „Ik heb geen pro bleem met de haast die wordt gemaakt met het samenbren gen van families die door de Koreaanse oorlog werden ge scheiden", zegt ze. „Veel van die mensen hebben waarschijnlijk niet meer zo lang te leven, dus is het goed dat ze contact kunnen leggen nu het nog kan. Maar een vol ledige hereniging, dat is een ander verhaal. Mijn genera tie heeft daar tegenstrijdige gevoelens over. De meesten zijn voor, maarniet ten koste van alles." Engels Ten noorden van de 38ste breedtegraad, die Korea ver deeld, wordt in gesprekken met buitenlanders nauwe lijks serieus ingegaan op de hereniging. Een leraar in Py ongyang: „In het zuiden ge bruiken ze steeds vaker woorden uit het Engels, ter wijl wij in het noorden Kore aanse woorden ontwikkelen voor nieuwe begrippen. Als de hereniging nog lang uit blijft ben ik bang dat we el kaar niet meer kunnen ver staan." GPD Defensie De Nederlandse regering is van mening dat het defensie apparaat tegen het eind van 1954 kan zijn uitgebreid tot vijf infanteriedivisies en 21 squadrons gevechtsvliegtui gen. De dienstplicht wordt op gevoerd tot achttien maanden. Agenda De Middelburgse gemeente raad heeft maandag een zeer omvangrijke agenda afge werkt. Zo werden onder meer de plannen voor uitbreiding van het Gasthuis goedge keurd. Er komen openbare toi letten op het parkeerterrein aan de Markt, de gas- en elek triciteitstarieven worden ver hoogd en de Landbouw Jonge ren Gemeenschap krijgt geen subsidie voor haar cursussen. Aardbeving Een aardbeving in El Salvador heeft volgens de eerste berich ten aan ongeveer tweehonderd mensen het leven gekost. Voor al de steden Jucuapa en China- meca zijn zwaar getroffen.- Dubbelleven Een brigadier van de gemeen tepolitie te Drachten is gear resteerd en heeft een bekente nis afgelegd. De man had als agent een onberispelijke staat van dienst, maar leidde al ge ruime tijd een dubbelleven, Hij heeft onder meer een roof overval gepleegd op de Boe renleenbank in Akmarijk. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 E-mail' redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax (0114)373840 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst- 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen bij automatische incasso. (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39.45 (nvt.) per kwartaal: 107,50 109,15) per jaar 409.50 (ƒ411.15) Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdelmg. Tel 0118-484321 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2