PZC Proef moet blauwalg beteugelen Papier prikken en blikjes ruimen 13 Sasse winkeliers zijn opgelucht na heropenen grens Onderzoek naar discriminerende uitlatingen imam Noppen in het gras voor Borsele-cup Feestelijke opening Dierplezier ondanks dreigende sluiting EPZ Rijkswaterstaat wil Volkerak-Zoommeer doorspoelen Ringslang in koelkast Heien in centrum Goes mogelijk toch beperkt zeeuwse almanak Natuurlijk Blikschade bij botsing MIDDEN dinsdag 8 mei 2001 door Mieke van der Jagt HOEDEKENSKERKE - On danks de dreiging met sluiting gaat het dierenparkje van de stichting Dierplezier donder dag 24 mei weer open. Met een springkussen, spelletjes en pop corn viert de stichting dat de dieren weer naar buiten kun nen. De gemeente Borsele, eige naar van de grond, wacht een procedure bij de kantonrechter af. De grond waarop Dierplezier een dierenparkje exploiteert, is eigendom van de gemeente en is lange tijd voor niets ter beschik king gesteld. De gemeente wil echter voor de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) een mi- nispoorbaan op het terrein ont wikkelen. Dierplezier kreeg vorig jaar te horen dat de stichting het veld moet ruimen. Dat leidde tot een conflict waarbij ook het be schikbaar stellen van een alter natief perceel grond door de ge meente een gepasseerd station werd. Dierplezier stapte naar de rechter omdat de stichting van mening is dat de gemeente de ontbinding van de gebruiks- overeenkomst niet tijdig en niet correct heeft afgewikkeld. Dierplezier kondigde aan ge woon te blijven zitten, wat de gemeente morrend heeft moeten accepteren. Inmiddels is de be handeling van het verzoek van Dierplezier minstens een maand verdaagd. Vrij willigers van de SGB zij n in tussen al vanaf vorig jaar bezig met de voorbereidingen van het themaparkje. Ze maken rails, bruggen, treinen en locomotie ven maar het volledige, geplan de traject kan niet worden ge realiseerd zolang Dierplezier op het weitje blijft zitten. Een woordvoerder van de gemeente verwacht niet dat het thema parkje dit jaar kan worden ge realiseerd. „Een deel ervan kan worden gebouwd maar de grond waarop Dierplezier boert, is van cruciaal belang. Er moet een lus op komen, waar verschillende aspecten van het spoorwezen uit de doeken worden gedaan." Dierplezier doet op Hemel vaartsdag de poorten om 10.30 uur open. Een half uur later wordt de stichting een cheque aangeboden door het evene menten-verhuurbedrijf dat de opening verzorgt. Advertentie Wij richten kantoren in tfj,s1 HOEKMAN Noordzandslraat 6 Yersekc lel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De mid denstand in Sas van Gent kan opgelucht ademhalen. De grensovergang op de Westkade naar Zelzate is sinds gisterochtend weer ge opend voor alle verkeer. De zandhoop, die de doorgaan de weg zes weken lang blok keerde, is door de Belgische autoriteiten opgeruimd. Een bemande douanepost is er voor in de plaats gekomen. Tegelijkertijd met de herope ning van de Westkade sloten de Belgen twee andere over gangen langs de grens met Sas. Ondernemers langs de West kade leden de afgelopen pe riode enorme omzetverliezen door de afsluiting van de doorgaande route naar Zel zate. Zo zag pomphouder M. Sandrini van het Fina-sta- tion aan de grens zo'n 75 pro cent van zijn klanten ver dwijnen. Oude klandizie „We hebben weer lucht", is dan ook zijn eerste reactie op de nieuwe ontwikkelingen, j „Het werd hier wel erg be- J nauwd, we waren echt een I stukje niemandsland gewor den. We zien nu ten minste 1 weer nieuwe gezichten." Hij verwacht overigens niet dat i zijn oude klandizie met een dag of wat de weg naar zijn benzinestation terug zal vin den. „Dat gaat nog wel even duren. De Belgische klanten i weten niet eens dat ik weer i bereikbaar ben." Hoewel de officiële uitleg luidt dat de Belgische doua ne over meer personeel be schikt om te controleren bij de grensovergangen, ver moedt hoofd algemene zaken H. van Oothegem van de ge meente Sas van Gent dat eco nomische redenen hebben i geleid tot de heropening van de grensovergang op de Westkade. „De verkeersdrukte nam hier toe en zorgde voor veel files", zegt hij. „Tijdens het spits uur, zo rond vijf uur 's mid dags, stonden de auto's voor de draaibrug (tussen West- dorpe en Sas van Gent) soms wel tot aan Zandstraat te wachten. Normaal gespro ken reed dat verkeer over de Westkade naar Zelzate. Als de auto's vervolgens weer de brug over konden, bleef het verkeer lange tijd op de brug staan. Daardoor ontstond het gevaar dat het scheep vaartverkeer van en naar de Gentse haven stil kwam te liggen." Onbereikbaar De grensovergang Staak, tussen Sas van Gent en Asse nede, is overigens op dezelf de dag gesloten. Zo'n dertig Belgische woningen langs de Vrijstraat en de Poeldijk straat zijn daardoor onbe reikbaar geworden voor de plaatselijke vuilnisophaal diensten. De Sasse gemeentewerken nemen daarom tijdelijk de taken van Assenede voor die adressen over. De Assenedese vuilnisophaaldienst op haar beurt heeft sinds enkele we ken een rijtje van tien Neder landse woningen op de Olmendijkweg nabij Philip pine in de wekelijkse route opgenomen. De huizen zijn door de Belgische maatrege len van Nederland afgesne den. Twee weken De Posthoornweg tussen Philippine en Boekhoute is sinds gisteren beperkt be reikbaar, tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's mid dags. De algehele verwach ting is dat de grensovergan gen langs de Belgische grens zeker nog twee weken lang dicht blijven. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland in Middelburg gaat de uitspraken van de Terneuzense imam Ab dul Kadir Tural onderzoeken. Medewerker J. Geelen van het bureau wil een afspraak met Tu ral maken om er achter te ko- DIRKSLAND - Een 29-jarige inwoonster van Dirksland ont dekte gisteren in de broccoli in haar koelkast een dertig centi meter lange slang. Waarschijnlijk ging het om een jong exemplaar uit de familie van de dobbelsteenringslang. Onduidelijk is hoe het dier in de groente terecht is gekomen. Ringslangen zijn doorgaans on gevaarlijk voor mensen. Vol wassen mannetjes bereiken een lengte van ruim een meter, de gemiddelde afmeting van de vrouwtjes is veelal twee meter. Ringslangen komen voor in heel Europa, Engeland West-Azië en Noordwest-Afrika. Ze leven in de buurt van plassen, sloten en vochtige graslanden en staan te boek als goede zwemmers. Het jonge exemplaar uit Dirksland is overgebracht naar Diergaar de Blij dorp in Rotterdam. men wat de gebedsleider afgelo pen zondag in een interview met Omroep Zeeland feitelijk ge zegd heeft. Hij sluit niet uit dat hij na afloop van het gesprek aangifte zal doen van discrimi natie. Tural zou op de open dag van de moskee aan de Leeuwenlaan hebben gezegd dat homosek sualiteit een ziekte is en dat een huwelijk tussen twee mannen in het islamitisch geloof 'niet vruchtbaar' zou zijn. Daarmee onderschreef hij desgevraagd de mening van de imam van Rotterdam, die met zijn uitspra ken enkele weken daarvoor voor commotie in Nederland had gezorgd. Het Openbaar Mi nisterie onderzoekt op dit mo ment of het mogelijk is de gees telijk leider voor discriminatie te vervolgen. De uitspraken van Turkal brachten de Terneuzense afde ling van de Islamitische Stich ting Nederland daarom in grote verlegenheid. Volgens bestuur lid I. Palit zou de slechts Turks sprekende imam onzorgvuldig zijn vertaald. 'Een afwijking in de genen' zou de woorden van de gebedsleider beter dekken. Geelen vraagt zich echter af of er veel verschil zit tussen de be naming 'afwijking' of 'ziekte', als het gaat over homoseksuali teit. Mocht blijken dat het OM de imam van Rotterdam kan vervolgen, dan is de kans daar om groot dat hij ook aangifte doet van discriminatie. DRIEWEGEN - Gisteren is het voetbaltoernooi om de Birsele- cup voor jeugdteams weer losgebarsten op verschillende ,'elden in de gemeente Borsele. De zeventallen van de F-jes befen het spits af. Elf voetbalverenigingen in de gemeente Borsele bveren in totaal 61 teams, die in hun categorie voetballen om een iinale- plaats. De finale wordt gespeeld in de week voor Pinksteren. De teams van F tot en met B spelen deze week in poules. Omdat er maar vier A-elftallen aan het toernooi meedoen, voetballen die meteen in een finalepoule. Inzet is de Borsele-cup: inmiddels een felbegeerde wisselbeker. Voor de organisatie tekent het sport- jeugdwerk, de gemeente Borsele en de voetbalverenigingen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ingrid Huibers GOES - Heiwerkzaamheden bij bouwprojecten op 'bepaalde plekken' in de Goese binnen stad kunnen 'onder bijzondere omstandigheden' in de toe komst waarschijnlijk wel aan banden worden gelegd. Dat zei wethouder C. Linssen gister avond tijdens een praatavond voor bewoners van de binnen stad in zorgcentrum het Gast huis. Wel waarschuwde hij meteen voor de (financiële) consequen ties van een gemeentelijke ver plichting tot boren, schroeven of andere technische oplossin gen waarmee het heien omzeild kan worden. „Stel je onder bij- zondere omstandighederop be paalde locaties specified fun deringstechnieken veiplicht, dan trek je daarmee als gimeen- te mogelijk de verantwoorde lijkheid voor achteraf oitstane schade aan omliggende ?anden naar je toe. Van een dergdijk be leid zijn de financiële gtvolgen niet te overzien." Linssen liep met zijn opnerkin- gen vooruit op onderzoek dat burgemeester en wethouders op dit moment nog doen naar de 'mogelijkheid en onmogelijk heid' om in bepaalde gevallen een heiverbod op te leggen. Hij zegde de vertegenwoordigers van de Stichting Centrum-West toe de zaak in ieder geval zo snel mogelijk te zullen uitzoeken. De stichting maakt zich ernstige zorgen over toekomstig heiwerk tijdens de bouw van drie appar tementencomplexen, waaron der de locatie Prins van Oranje, langs de Nieuwstraat. Behalve over heien werd er ge sproken over de mogelijke be steding van het wijkbudget van 12500 guldenHoewel de Stich ting Centrum-West daarvoor in eerste instantie drie ideeën aan droeg, gooide het bestuur gis teravond de handdoek in de ring. Een afgelopen winter ge houden enquête onder centrum bewoners leverde slechts 25 re acties op. Nog minder animo was er om mee te helpen het eni ge overgebleven idee, een wan delroute met speelobjecten, vorm te geven. Het geld zal nu hoogstwaar schijnlijk worden ingezet om twee bestaande speelplekken, langs de Zaagmolenstraat en op het Van Westerwijkplein, op te knappen. Daarvoor is overigens al een bedrag van dertigduizend gulden beschikbaar. Katertje Bobbes was er aan toe. De capriolen van de voorspoedig opgegroeide kitten werden een tikje te fri vool. Door de doldrieste stoeipartijen die Bobbes te pas en te onpas begon kreeg moederpoes geen tel rust meer. Het werd tijd voor een gang naar de dierenarts, be sloot dat Terneuzense gezin. De jeugdige leden van de fa milie teerden ook op de hoog te gebracht van de aard van de ingreep die Bobbes te wachten stond. Een kernge zonde kater breng je niet voor niets naar de dierendokter. Carmen, zeven jaar, vond het niet meer dan praktisch. Niks om je druk over te ma ken. Gewoon een prikje om te slapen, balletjes uit hel zakje halen en weer dichtnaaien, legde ze haar neefje Damien van vijf de procedure voor Bobbes uit. Die leek de nuchtere uitleg zonder omhaal te accepte ren. Maar 's avonds bij het tandenpoetsen bleek hoe hij de informatie had vertaald. „En wanneer gaan mijn bal letjes er nou uit?" vroeg hij zijn vader met een mond. vol tandpasta. Die verslikte zich zowat fa taal. Zoonlief keek echter al leronschuldigst. Voor hem was het een hoogst natuurlij ke zaak. Vast net zoiets als tanden wisselen. Hoor Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK Rijkswaterstaat wil in 2002 met een doorspoelproef proberen korte nietten te maken met de blauwalg in het Volkerak- Zoommeer. Het giftige organis me teistert 's zomers regelmatig de zoete plas. Een betere doorstroming kan een stap vooruit zijn. Gedacht wordt aan het doorvoeren van water via het Krammer-Vol kerak en de Bathse Sluis bij de Westerschelde, met een snelheid van honderd kuub per seconde. Rijkswaterstaat hoopt dat deze eenmalige proef zoveel blauw alg wegspoelt dat de huidige si tuatie wordt doorbroken. De blauwalg in het Volkerak- Zoommeer kent op dit moment geen andere vijand dan water- dynamiek. Nu blijft het water in dit gebied zo'n tweehonderd da gen op dezelfde plaats. De ver wachting is dat dit kan worden verlaagd tot vijfentwintig a der tig dagen. Daarmee is de ondergang van de blauwalg allerminst zeker, stelt A. van der Wees van de afdeling integraal waterbeheer van Rijkswaterstaat „Het is op het randje of het helptBovendien is het de vraag of het ook in ondie pe zones zoals bij Tholen-stad zal helpen of dat het misschien BURGH-HAAMSTEDE - Een botsing tussen taxi en een per sonenauto leverde gisteren op de Kraaijensteinweg bij Burgh- Haamstede veel blikschade op. Een 56-jarige bestuurster van een taxi reed rond 16.00 uur over de Zandweg richting Kraaijensteinweg. Zij verleen de op de kruising geen voorrang aan een 57-jarige automobilist. De auto schoot door de klap door de berm, over het fietspad om te landen in een greppel. Bei de auto's zijn zwaar beschadigd. alleen effect heeft in de hoofd stroom", hield hij gisteren de le den van de Thoolse commissie gemeentelijke ontwikkeling voor. Het ontstaan van de blauwalg hangt nauw samen met de aan voer van fosfaat en het uit land- bouwmeststoffen afkomstige nitraat, dat via de rivieren Mark en Dintel het Volkerak-Zoom meer instroomt. De blauwalg- problematiek is volgens Van der Wees dan ook zeker geen zaak van Rijkswaterstaat alleen. „We moeten dit in een veel grotere context zien en er moeten zich ook veel meer mensen om be kommeren." Zwemmers Op verschillende manieren pro beert Rijkswaterstaat grip te krijgen op de algen, die er vorige jaar enkele keren voor zorgden dat onder meer het water bij de Speelmansplaten tot verboden gebied werd verklaard voor zwemmers. Er is wetenschappe- lijk onderzoek gaande naar de blauwalg. Rijkswaterstaat is daarnaast met een beleidsstudie bezig die erop gericht is een duurzaam systeem te ontwikke len voor dit gebied. Dat zou kunnen betekenen dat op ter mijn voor een ander beheer wordt gekozen van het nu zoete stilstaande water. In de afwe ging van alternatieven wordt rekening gehouden met alle be langhebbenden, zoals onder meer recreatie, visserij en land bouw. Verzilting als mogelijke oplossing heeft bijvoorbeeld consequenties voor die laatste sector. Maar liefst 50.000 hecta re landbouwgebied is afhanke lijk van het zoete water van het Volkerak. Om de ergste nood te lenigen, wil Rijkswaterstaat dit jaar al een noodregeling treffen voor een paar drukbezochte plekken, zoals de baai bij Tholen-stad. Met een soort giertank wordt, als de nood aan de man is, de laag blauwalg afgezogen. Geen echte oplossing, maar een lap middel, zegt Van der Wees op voorhand. De blauwalg 'ont- mengt' door aanraking en is dus eigenlijk ongrijpbaar. Gewapendmet prikstok, emmer en bezem, gaan deGoese scholieren op jacht naar zwerfvuil in Goes-Oost. foto DirkJan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Het kan niet anders of Goes-Oost is aan het einde van de week de schoonste wijk van Zeeland. Zeshonderd scholieren trek ken de straten in om de rommel, die ze vaak zelf hebben gemaakt, op te ruimen. De schoonmaakactie is een initiatief van de wijkinfowinkel Goes-Oost. Daar komen buurtbewoners regelmatig klagen over de rotzooi op straat. Onder het motto 'Goes schcon, heel gewoon' trekken leerlingen van iet Buijs Ballot College, Groot Stelle en het Goese Lyceum daarom tot en met vrij dag le wijk in. Voorze hun opruimkunsten in de praktijk mogm brengen krijgen ze nog een lesje mentaliteitsverandering. Niet zonder ef fect, want de scholieren stappen allemaal redeljk enthousiast de straat op. Gewipend met prikstok, emmer en bezem, gaande jongens en meiden van start. Het valt én van hen op dat er eigenlijk helemaal niet zoveel rommel ligt. „Maken de mensen zich hier nou zo druk over?", vraagt de scho liere zich af. Anderen maken er in hun en thousiasme een wedstrijdje van. „Kijk daar ligt een blikje", roept een jongen. Meteen stormen drie anderen erop af, blij dat ze weer wat hebben om in hun emmer te gooi en. Het is te hopen dat de scholieren toch het een en ander laten liggen, zodat hun 'colle ga's' die later deze week aan de beurt zijn ook nog wat te prikken hebben. Advertentie Splijtstof kernenergie centrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Op 16 maart is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zes splijtstofelementen geladen. Het geplande vervoer van 4 april werd door regionaal bevoegd gezag afgelast. Woensdag 9 mei vertrekt de container per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25