PZC Ed de Goey moet weg bij Chelsea Vrijbuiter O'Sullivan verovert titel Arco Herrebout vandaag onder het mes Lammers maakt indruk op Le Mans Zesdaagse moet de oude tijden doen herleven Feyenoord zonder Kornejev tegen Ajax 21 Reiziger wijst nieuw aanbod van Barcelona van de hand Eén dode en 284 gewonden bij stadionramp Elf renners in Tourselectie Rabo Ullrich start in Romandië Topprestatie cricketer Zuiderent Bowyer drie duels geschorst Schalken onderuit in Rome Ijsstadion Thialf ondergaat facelift Contra-expertise Edgar Davids uitgesteld dinsdag 8 mei 2001 Hnor André Hoogeboom LE MANS - Jan Lammers heeft van zich doen spreken tijdens de eerste en enige test dag op het 13,6 kilometer lange circuit van LeMans. De Zandvoorter nestelde zich me teen tussen de dominante Audi's, het merk dat vorig jaar de legendarische 24 uurs race domineerde. Jan Lammers zette met de nieuwe Dome S101 Judd V10 een tijd van 3:34.883 op de klokken (gemiddelde snelheid 227,9 km/h) en zorgde daarmee voor de sensatie van de EssaisPreliminaires des 24 Heures du Mans zoals de volledige titel luidt van deze voor alle 48 deelnemers belangrijke dag. De top snelheid van de kunstzinnige bolide be droeg 333 kilometer per uur. De opvallend zwart wit beschildere Dome S101 trok tijdens de keuring al veel bekijks, maar nadat Lammers zich moeiteloos op de vierde plaats had genesteld werd de pits van Racing for Holland bestormd door journa listen, fotografen en vertegenwoordigers van alle grote fabrieksteams. Er was veel bewondering voor het team van Lammers dat pas zes weken geleden met het project is begonnen. Lammers: „Bijna niemand kent Dome, laat staan de kwaliteit, dus dat versterkt de ver rassing. Fabrieksteams werken met bud gets van tegen de 100 miljoen gulden, heb ben twee, drie of zelfs vier auto's, testen veel en zijn hier met tientallen mensen. Wij ko men net kijken, draaien elke gulden drie keer om en hebben een team van acht man. Nu zijn we twee seconden sneller dan de snelste Chrysler, 3,5 seconde sneller dan de snelste Cadillac en staan we zelfs voor twee Audi's en een Bentley. Dus ja, wij zijn heel tevreden." Naast Lammers bestaat het team Racing for Holland uit Val Hillebrand en Donny Cre- vels. GPD De auto van Jan Lammers haalde een topsnelheid van 333 kilome ter per uur. foto GPD door Anton Lippold LONDEN - Chelsea is bezig met een grote schoonmaakoperatie. Voorzitter/eigenaar Ken Bates liet bij Sky Sports weten dat Frank Leboeuf (33), Albert Fer rer (30) en Ed de Goey (34) mo gen vertrekken bij de Blues. De Goey is onder trainer Ranieri op de bank beland. De Gouwe naar werd gehaald door Ruud Gullit en heeft nog een tweeja rig contract. „Dat hij op de bank zit, is geen reden weg te gaan. Hij tekende dat contract met zijn volle verstand" aldus zaak waarnemer Ger Lagendijk. De Goey en Lagendijk zijn wel verbaasd over het bericht. „Maar ik zeg niets, want dan hang je jezelf op in Engeland" veridaart de manager. „Maar directeur Colin Hutchinson heeft een goed contact met de spelers en als er wat is, meldt hij dat keurig. Wij hebben niet ge hoord dat Ed weg moet. Hutchinson vertelde juist dat Ed zo'n voorbeeldige prof is." De Londense club is bezig aan een teleurstellend seizoen, waarin alleen nog een plaats in de Uefa Cup kan worden ge haald. De clubleiding wil de verouderde selectie drastich veijongen in een poging de aan sluiting met de top te hervinden. „We kunnen het ons niet veroor loven in de subtop te spelen", bitste Bates. De onderhandelingen tussen Barcelona en Patrick Kluivert alsmede Michael Reiziger over SARI - Bij de voetbalramp in het Iraanse Sari is één dode ge vallen, 284 mensen raakten ge wond. Dat meldde het Iraanse persbureau Irna gisteren. Het bureau beroept zich op cijfers van een woordvoerder van een ziekenhuis in Sari, 250 km ten noordoosten van Teheran. Er liggen nog 107 mensen in het ziekenhuis. Bij de ramp stortte een metalen luifel boven de zittribune in. „Die luifel", aldus ingenieur Kambouzia van de commissie van onderzoek, „moet de men sen beschermen tegen de zon, regen en sneeuw". In het Motta- qi-stadion dat een capaciteit heeft van 10.000 man, bevonden zich naar schatting 30.000 be zoekers voor de topper uit de eerste divisie tussen Shamous- hak en Pirouzi. „Daarvan zaten er zo'n 1500 op die luifel." Kort na de rust kon de overkap ping de druk niet langer aan. Het gevaarte stortte neer op het onderliggende vak met toe schouwers. „Gelukkig kwam de kap in delen naar beneden, waardoor veel mensen konden ontsnappen", aldus Kambou zia. „Het overgrote deel van de gewonden zat op het dak." Na de ramp raakte de politie slaags met woedende toeschou wers. Een horde fans bestormde de VIP-ruimte. De Iraanse tele visie brak de rechtstreekse uit zending van de wedstrijd kort na de instorting af. RTR een nieuw contract verlopen zeer stroef. Kluivert kan voor vier jaar bijtekenen, terwijl Rei ziger een nieuwe verbintenis voor drie jaar kan signeren. Rei ziger wees het eerste aanbod re soluut af. „Het ligt aan Barcelona of ze blijven", zegt Sigi Lens, zaak waarnemer van beide spelers van het bureau Pro Athlete. „Ie dereen binnen de club wil met hen verder, maar dan moeten ze dat nu maar laten blijken. Er zijn drie opties: of ze tekenen bij, of Barcelona verkoopt ze, of ze spelen nog een seizoen en ver trekken daarna transfei-vrij. Ik kan nu absoluut niet zeggen hoe groot de kans is dat ze bijteke nen." Met Kluivert, die sinds 1998 voor de Catalaanse club uitkomt, is Barcelona al langer in gesprek. Hij is bezig aan een sterk seizoen en scoorde al ne gentien keer in de Primera Divi sion. Voor de Amsterdammer is veel belangsteUing, waaronder van erfvijand Real Madrid. Kluivert en Lens ontkennen dat er contacten zijn met Real. Lens: „Barcelona vroeg mij of het waar was dat Patrick een voor contract heeft getekend, maar dat is onzin. Er is helemaal niets. Kluivert zelf: „Barcelona komt eerst. Ik heb geen overeenkomst met een andere club. Zo'n type ben ik niet. Ik respecteer mijn club en mijn contract. Pas als we er niet uitkomen, praat ik met andere clubs. Maar de bedoeling is om eerst te proberen met Barcelona emit te komen." Dat geldt ook voor Reiziger, al bijna vier jaar actief bij Barca. Het eerste aanbod dat de club hem deed wees hij resoluut van de hand. „Er zat een groot gat tussen het bod van de club en wat Michael wil", aldus Lens. Hij weerspreekt dat de verdedi ger na dit seizoen naar een En gelse club gaat. ANP Ronnie O'Sullivan in actie in zijn partij tegen John Higgins. Engelse snookeraar lost eindelijk belofte in foto Rui Vieira/EPA door Edwin Alblas SHEFFIELD - In zijn eerste WK-finale snooker heeft Ronnie O'Sullivan gena deloos toegeslagen. De vrijbuiter ver sloeg gisteravond de Schot John Higgins met 18-14 en veroverde de 74 jaar oude trofee. Volgens kenners had dat heuglijke feit, waarmee hij bijna 900.000 gulden verdiende, zich al veel eerder moeten voordoen. O'Sullivan geldt al jarenlang als een grote belofte. Meteen drong zich de vraag op hoe lang O'Sullivan van plan is zijn imperium in stand te houden. Kort voor het wereld kampioenschap uitte de 25-jarige En gelsman nog zijn twijfels over zijn be staan als prof. Het spelletje blijft leuk, maar de sleur, het wereldje en de regel tjes gaan hem meer en meer tegenstaan. „Te vaak", zo zei hij„ben ik tegen beter weten in aan toernooien begonnen, ook al won ik ze." Het was geen nieuwe ontboezeming. O'Sullivan kondigt regelmatig zijn af scheid aan en dat heeft alles te maken met zijn wispelturige persoonlijkheid. In tegenstelling tot de brave Schot Stephen Hendry, die al zeven keer we reldkampioen werd, is O'Sullivan een kleurrijk figuur in de wereld van snooker. Niet vreemd dat hij Jimmy White, ook een vrijbuiter in het circuit, tot zijn beste vrienden rekent. Tot die categorie behoort ook zijn vader Ro nald, die enkele weken nadat Ronnie als jongste speler ooit in 1993 het Brits kampioenschap won, voor moord op een zwarte man tot levenslang werd veroordeeld. Volgens de rechter moord de O'Sullivan senior, actief in de porno- industrie, uit 'racistische' overwegin gen. Kopstoot Vanaf dat moment liep ook Ronnie, wiens moeder in 1994 nog bijna de cel in draaide wegens belastingfraude, regel matig uit de pas. In 1996 werd hij bij het WK door zijn collega's op de vingers ge tikt, omdat hij met de keu in zijn andere hand een bal potte en daarmee tegen stander Alan Robidoux te kijk zette, Maar hij maakte het in die editie nog bonter door een official een kopstoot te gevei. De man had het gewaagd O'Sul- livars vrienden de toegang tot de VIP- ruimle te weigeren. Door een boete van 70.001 gulden en een voorwaardelijke schor.ing van twee jaar te accepteren, voorkvamhij diskwalificatie. Een jiar later, op hetzelfde podium, wex-d hij verafgood omdat hij in een re cordtijd van vijf minuten en twintig se conder voor het oog van miljoenen tv- kijkers een maximum break van 147 realiseerde. Alleen: hij won het toer nooi niet. Nog geen jaar later werd hij weer als de 'bad boy' afgeschilderd. O'SuHivan werd bj een dopingcontrole tijdens de door hen gewonnen Irish Open betrapt op het gebruik van cannabis. Hij gaf toe vijf daj»n voor het toernooi marihuana te hebben gerookt. Weer kwam hij met een lichte straf weg: de titel en 200.000 gulden prijzengeld werden hem ontno men. Het wai geen incident, want vorig jaar werd OSullivan in de vermaarde Lon dense kiniek Priory opgenomen om af te kicken van zijn drugverslaving en zijn depressiviteit te li jf te gaan. Illuste re beroemdheden als model Kate Moss en voetballer Paul Gascoigne waren hem voorgegaan. Dit jaar is de schade vooralsnog be perkt. Hoewel, O'Sullivan dreigde pas nog het reguliere profcircuit de rug toe keren en over te stappen naar het alter natieve circuit van internetbedrijf The Sportsmaster Network, één van zijn sponsors. Een scheuring zou het snooker zeker geen goed doenDaar zal Ronnie O'Sullivan geen nacht van wak ker liggen. De kenners hopen dat hij na het binnenhalen van zijn eerste wereld titel niet nog eens de weg kwijt raakt. Want snookeren, dat kan-ie als de bes te. Oud-wereldkampioen John Parrott deelde twee jaar terug op het WK na zijn uitschakeling tegen O'Sullivan al een opmerkelijk compliment uit. „Het was een eer om betrokken te zijn bij een wedstrijd waarin Ronnie speelde." En halvefinalist Joe Swail prees vorige week al net zo zijn meerdere. „Als hij het op zijn heupen krijgt, is hij geniaal. Zelfs als tegenstander treurde ik dan om een door hem gemiste bal." GPD Kruisbanden en binnenste knieband van Hoek-speler afgescheurd door Frits Bakker HOEK - De grootste vrees van Hoek-speler Arco Herrebout is bewaarheid. De 17-jarige'voet- baller, die zaterdag door een grove tackle uit het veld werd geschopt in de wedstrijd tegen Oostkapelle, werd gistermid dag onderzocht in het zieken huis in Terneuzen. De diagnose was dat de kruisbanden en de binnenste knieband van het lin kerbeen zijn afgescheurd. Arco Herrebout wordt vandaag al geopereerd. De Terneuzense chirurg Corbeye voert een kijk operatie uit en beoordeelt dan wat er verder moet gebeuren. "Ik had al rekening gehouden met het ergste, dat is clus uitge komen", zei de jonge voetballer gisteren nadat hij terug was ge keerd uit het ziekenhuis. „Ik ben in het gunstigste geval een klein jaar uit de roulatie, maar als het mis gaat kan ik nooit meer voetballen." De uitkomst van het onderzoek kwam als een mokerslag. „Toen het gips van mijn been werd af gehaald, kreeg ik weer die pijn van zaterdag. Ik wist eigenlijk wel al dat het helemaal fout zat. Maar toch was er nog een klein beetje hoop. Ik had mezelf de hele dag ingepraat dat het mis schien nog wel mee zou kunnen vallen." Aangifte Het incident, waarbij Oostka- pelle-speler Jean Paul Mulder, toen de bal al was gespeeld, de knie van Arco Herrebout torpe deerde, kreeg gisteren voor de speler en alle verdere betrokke nen nog een lange nasleep. Hoek heeft al een fax naar de voetbal bond gestuurd om aangifte te doen van het molestatie-geval. Secretaris Cas Braaf hart: „We moesten voor twaalf uur reage ren, dat hebben we gedaan per fax. Daarna hebben we een brief gestuurd, die vandaag bij de bond binnen zal komen. Het verhaal is wat we zelf hebben gezien en dat door de tv-beelden is bevestigd: het was een heel grove actie." Districtsmanager Wim Jagt van de KNVB in Breda heeft inmid dels de reglementen geraad pleegd over bewijzen met tv- beelden. In de KNVB-regels staat letterlijk: „De tuchtcom- missie, die de zaak behandelt. kan bewijs gronden op stikken, verklaringen of beelden en ge luidsdragers, met dien vtrstan- de dat het bewijs niet kaï wor den gegrond op één enkd stuk, één enkele verklaring of alleen beeld of geluid." Wim Jagt weet echter al ;e mel den dat er meer dan éénbewijs is. „Ik heb begrepen dat lerneu- zen-voorzitter Eddie Doabeleir het voorval heeft gezien en dat Hans Barth, de voorzitter van OostkapeUe, ook ooggetuige was. Daarnaast zal de speler zelf natuurlijk ook een verkla ring geven." Het bestuur van Oostkapelle beraadt zich vanavond over maatregelen tegen Jean Paul Mulder. Hans Barth: „II: ben de enige van het bestuur die het voorval met eigen ogen heeft ge zien. De andereleden zullen hun oordeel moeten vormen op grond van de tv-beelden die Omroep Zeeland heeft uitge zonden." Kwetsbaar Barth wil niet vooruitlopen op de zaken. „We zitten als bestuur in een kwetsbare positie: er is nog één wedstrijd om ons te red den in de hoofdklasse. Wat we ook doen met deze affaire: er zal altijd kritiek zijn. Als wij zeg gen: we schorsen Jean PaulMul- der en we schoppen hem uit de club, dan komt de trainer mis schien in opstand. Hij zal zeg gen: ik heb hem hard nodig za terdag." Moreel gesproken weet Hans Barth wel wat hem te doen staat. „We hebben al eerder proble men gehad met Mulder, met die kopstoot in een vriendschappe lijke wedstrijd. Op persoonlijke titel zeg ik dat we dit absoluut niet meer kunnen accepteren. Het hoort niet thuis bij Oostka pelle, onze naam wordt door het slijk gehaald. Ik zeg het eerlijk: als het mijn zoon was geweest, waarbij hij dit had gedaan, dan was ik hem aangevlogen." Hans Barth heeft contact opge nomen met Arco Herrebout om namens de club zijn afschuw over het voorval uit te spreken. „Ik heb van Jean Paul Mulder niets vernomen", zei Herrebout. „Dat lijkt me maar beter ook. Ik heb er geen behoefte aan om nog met hem te spreken. De vader van Arco Henebout heeft gisteren aangifte gedaan van mishandeling. RIJSWIJK - De leiding van de Rabobank-wielerploeg heeft een voorlopige selectie van elf renners gemaakt voor de Ronde van Frankrijk die op 7 juli in Duinkerken begint. Kort voor de Tour zal de definitieve keuze worden gemaakt. De Neder landse ploeg mag negen renners meenemen naar Frankrijk. De elf zijn Michael Boogerd, Jan Boven, Erik Dekker, Bram de Groot, Steven de Jongh, Maarten den Bakker, Addy En gels, Mare Lotz, Grischa Niermann, Geert Verheyen en Mare Wauters. ANP FREIBURG - Jan Ullrich gaat vandaag van start in de Ronde van Romandië. De Duitse wielrenner kreeg gisteren het groe ne licht van ploegarts Schmid van Telekom. „Zijn bloed is in orde, hij heeft geen ontstekingen." Ullrich klaagde zondag in de GP Gippingen, gewonnen door Karsten Kroon, over ver moeide benen. Maandag onderging hij een routine-check in Freiburg. DPA LONDEN - De Nederlandse cricketer Bas Zuiderent heeft gisteren in het Engelse profcricket een topprestatie geleverd. De 24-jarige batsman van Sussex produceerde in de beker wedstrijd tegen Hampshire met 102 runs zijn eerste century. Bovendien bleef hij als batsman nummer drie not out. Mede dankzij de kapitale bijdrage van Zuiderent, bezig aan zijn derde en laatste contractjaar bij Sussex, kwam zijn team tot een totaal van 255 runs voor het verlies van zeven wickets. Hampshire strandde daarna op 195 runs. In de kwartfinales van de Benson en Hedges Cup speelt Sussex nu tegen Surrey (22 en 23 mei). ANP LONDEN - Leeds United kan vandaag in en tegen Valencia geen beroep doen op middenvelder Lee Bo wyer. De tuchtcom- missie van de Uefa besloot gisteren de jeugdige Engelsman voor drie wedstrijden te schorsen wegens wangedrag in het eerste duel met Valencia (0-0). Leeds kondigde meteen aan in beroep te gaan tegen de beslissing. Bowyer is echter door de tijdsfactor hoe dan ook geschorst voor de return tegen de Spanjaarden in de halve finales van de Champions League. Bowyer bracht in de 25e minuut Sanchez ten val. De Brit trapte de op de grond liggende Spanjaard daarna tegen de schouder en ging met zijn rechtervoet ook nog op diens borst staan. De overtredingen van Bowyer ontsnapten aan de aan dacht van de arbitrage. Op basis van de videobeelden ging de tuchtcommissie van de Uefa alsnog tot schorsing over. RTR ROME - Sjeng Schalken heeft het in de eerste ronde van het tennistoernooi in Rome niet gered. De Limburger moest zich gisteren gewonnen geven tegen de 20-jarige Spanjaard Juan Carlos Ferrero, de nummer acht van de plaatsingslijst. De set standen waren: 6-3 7-5. RTR/ANP HEERENVEEN - Het ijsstadion Thialf ondergaat een face lift. De 17 miljoen gulden kostende operatie is gisteren begon nen. De oude Heerenveense ijsvloer wordt gesloopt en ver nieuwd. Daarnaast komt er op het middenterrein van de 400- meterbaan een tweede piste van 360 meter te liggen. Beide ba nen en andere aanpassingen, zoals een tunnel naar het mid denterrein, moeten over een vijf maanden klaar zijn. ANP door Peter van Leeuwen AMSTERDAM - Voor het eerst in jaren heeft Nederland weer een eigen zesdaagse. Tot vreugde van Jan Derksen, oud- baancoryfee en een van de initi atiefnemers voor het wielereve- nement dat van 11 tot en 16 sep tember in het Amsterdamse Velodrome wordt gehouden. Derksen was gisteren uiteraard present bij de presentatie van de plannen. De oud-wielermana- ger zegt al jaren dat er in Neder land plaats is voor een zesdaag se. Directeur Frank Boelé van het Velodrome is net zo optimis tisch. „De afgelopen tweeënhalf jaar hebben we negen interna tionale baanontmoetingen ge organiseerd. Elke keer was er meer belangstelling. Vandaar durven wij de stap naar de orga nisatie van een zesdaagse aan." Volgens Boelé is Nederland klaar voor een hernieuwde ken nismaking met een vooral in België en Duitsland populair sportevenement. „De combina tie van sport en entertainment werkt volgens mij perfect. Wiel rennen kijken, een optreden van Lee Towers, biertje erbij. Dat willen de mensen." Wedstrijdleider is de Belg Pa trick Sercu, ook al zo'n grote naam uit het wielerverleden. Sercu bekleedt eenzelfde func tie bij vrijwel aHe zesdaagsen in Europa. „Nederland heeft weer grote wielerkampioenen", sprak de Belg. „Ook op de baan is er iets aan het rijpen. De ac commodatie in Amsterdam speelt daar een grote rol in. Er is weer een vaste wielerbaan in Nederland. Dat gaat zijn vruch ten afwerpen." ANP door Jochem Lippmann ROTTERDAM - Feyenoord kan zondag tegen Ajax waarschijn lijk geen beroep doen op Igor Kornejev. De Rus, die zondag te gen Fortuna Sittard als invaller twee keer scoorde, heeft een spiertje in zijn bovenbeen ge scheurd. Kalou miste gisteren de training wegens een liesbles sure en Smolarek en Rzasa zijn als gevolg van een vierde gele kaart geschorst voor het duel met de Amsterdammers. De training van Feyenoord be gon maandag een uur later dan gepland. „We hebben lang en goed gepraat", vond trainer Van Marwijk. „Of dat niet eerder had moeten gebeuren? Ach, dat weet ik niet. Dit was voor mij en de spelers het moment. Nu is de nood echt hoog. Discussies over een gevaarlijk kruispunt ont staan ook pas als er een zwaar ongeluk is gebeurd." Van Marwijk kreeg tijdens het gesprek bevestigd dat hij ook na de vijfde nederlaag in zes wed strijden nog steeds het vertrou wen heeft van zijn spelers. „Dat is voor mij geen verrassing, maar ik wilde het wel weten. Ik heb namelijk altijd gezegd dat ik aUeen kan functioneren als spelers en bestuur mijn werk waarderen." Tijdens het ge sprek stond het wankele zelf vertrouwen van de spelers cen traal. ANP TURIJN - De contra-expertise van de urine van de van doping verdachte international Edgar Davids vindt vandaag niet plaats. Dat heeft de leiding van zijn club Juventus gisteravond bekendgemaakt. De beslissing is genomen door het tribunaal van Rome dat een verweerschrift heeft ontvangen van de Nederlandse voetballer, die verdacht wordt van het ge bruik van nandrolon. Daarin geeft een dopingexpert van de universiteit van Rome een uit leg. Wanneer de contra-experti se wel plaatsvindt, werd niet be kendgemaakt. Drvids hangt een schorsing van maximaal twee jaar boven het hoofd. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21