Skopje ziet af van uitroepen oorlog Zorg ziekenhuis op laag pitje PZC DE GRATIS WEKEN VAN A&P Belgische kroonprinses Mathilde in verwachting Voldoende ruimte in landbouwbudget EU voor kosten veecrises 3e PIZZA Dode na party Brand legt uitgaanscentrum de Bonte Wever in de as VS ook uit VN-drugsraad ictie in Vlissingen; personeel Terneuzen en Goes overlegt nog Poetin in spoor Gorbatsjov Wisselen bij bank goedkoper Onderzoek naar uitspraken imam O'Sullivan wint WK snooker Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 HnnrRoelf Reinders VLISSINGEN - De acties in de ziekenhuizen bereiken morgen Zeeland, nadat ze gisteren in andere delen van het land begonnen. De afde ling psychiatrie en twee on dersteunende diensten in Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen draaien morgen zondagsdiensten. Donder dag volgen de operatieka mer en een verpleegaf deling. Het personeel van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen heeft gis teren een actiecomité opgericht, datmorgen voor het eerst verga dert. Tijdens die vergadering wordt bekeken of er voldoende animo is voor acties. ,,De be reidheid lijkt groot te zijn", zegt M. de Vos van het actiecomité. „Maar voordat we acties gaan voorbereiden willen we eerst meer zekerheid hebben. Poortactie Bij de Oosterscheldeziekenhui- zen in Goes en Zierikzee is voor vanochtend een poortactie ge pland om personeel tot actie te bewegen. Daar zijn deze week nog geen initiatieven zoals in Vlissingen te verwachten. Ab- vaKabo-bestuurder W. Vissers verwachtte eerder nog dat ook in de Oosterscheldeziekenhui- zen deze week acties zoals werkonderbrekingen en zon dagsdiensten zouden komen. „Maar de bereidheid is niet zo groot", zegt G. Bin van het ac tiecomité Oosterscheldezieken- buizen. „Het begint pas een beetje op gang te komen." Mor gen vergadert het comité over acties, die volgens Bin pas vol- Advertentie) deze week o.a. DR.OETKER RISTORANTE PIZZA'S alle soorten 2 pizza's naar keuze t.w.v. 439 dig van maandag 7 t/m zaterdag 12 mei SUPERMARKT gende week te verwachten zijn. Nadat de onderhandelingen tussen werkgevers en werkne mers zondagnacht stukliepen, beet het keukenpersoneel van het Medisch Centrum Leeuwar den gisterochtend het spits af voor de ziekenhuisacties. Dertig personeelsleden gingen niet aan het werk, waardoor patiënten van drie ziekenhuizen, een ver zorgingstehuis en twee ver pleeghuizen het met uitgebreide lunchpakketten in plaats van warme maaltijden moesten doen. Ook elders waren werkonder brekingen. Zo gingen 250 ver pleegkundigen van het Medisch Spectrum Twente (MST) in En schede de straat op om pamflet ten uit te delen. Het personeel van het MST ziet deze week af van harde acties in verband met de herdenking van de vuur werkramp van vorig jaar. Ook in Hengelo, Oss en Veghel werd ac tie gevoerd. De vakbonden zijn furieus over het loonbod van de werkgevers, verenigd in de NVZ. De werkge vers bieden 9 procent meer loon in twee jaar. De bonden eisen in twee jaar in totaal 12,8 procent extra loon. NVZ-onderhande- laar L. Jansen noemt dit 'vol strekt onverantwoord'. De bon den zeggen een inhaalslag te willen maken voor het zieken huispersoneel. Tweede-Kamerlid Kant van de SP wil een spoeddebat met mi nister Borst over de acties in de zorg en van de huisartsen. Dat debat zal niet eerder dan vol gende week plaatsvinden, als de Tweede Kamer terugkeert van het reces, pagina 14: het gaat niet alleen om de centen DEN BOSCH - Na een bezoek aaneen technoparty in Amster dam het afgelopen weekeinde, is een 22-jarige man uit Den Bosch gisteren overleden. De jongeman werd gisteroch tend in bewusteloze toestand aangetroffen en overgebracht naar een ziekenhuis. Hij over leed kort daarop. De doodsoor zaak is niet bekend. Vandaag volgt sectie. GPD Brandweerlieden verrichten bluswerk bij de Bonte Wever in Slagharen. van onze redactie binnenland SLAGHAREN - Het uitgaanscentrum de Bonte We ver in Slagharen is gisteren door een grote, uitslaande brand in de as gelegd. Het complex wordt als verloren beschouwd. Zo'n honderd gasten van het hotel-, con gres- en uitgaanscomplex werden geëvacueerd. Er zijn geen gewonden gevallen, meldt een woordvoer der. De schade loopt volgens de politie in de miljoenen. Burgemeester Meulman spreekt van tientallen mil joenen guldens schade en wijst er op dat de brand veel consequenties heeft voor het dorp. Bij de Bonte Wever werken zo'n 75 mensen, die vooral afkomstig zijn uit Slagharen. Het vuur brak gisteren in het begin van de middag uit. De brand in de sauna leek snel onder controle, maar laaide later weer op. De vuurzee breidde zich vooral door exploderende bierfusten en gasflessen steeds verder uit over het complex, aldus een zegsman van de foto Jacob Melissen/ANP brandweer. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Ook een boerderij op enkele honderden me ters afstand brandde uit door overgewaaide branden de delen van De Bonte Wever. Ongeveer tweehonderd brandweerlieden bestreden het vuur. Zestig woningen nabij de Bonte Wever werden uit voorzorg geëvacueerd. De bewoners konden rond half elf weer terug naar hun woningen. Hotelgasten wer den elders ondergebracht. ANP van onze redactie buitenland SKOPJE - Na een ontmoeting met vertegenwoordigers van de NAVO en de Europese Unie heeft de Macedonische regering gisteren besloten geen 'staat van oorlog' uit te roepen in de strijd tegen Albanese guerrillastrij ders. Zij trok haar verzoek om zo'n maatregel aan het parle ment in nadat de secretaris-ge neraal van de NAVO, George Robertson, en EU-buitenland- coördinator Javier Solana steun aan Skopje hadden toegezegd. Robertson noemde de Albanese guerrillastrijders 'een bende moordzuchtige criminelen, die een democratisch Macedonië willen vernietigen en die bur gers als menselijk schild gebrui ken'. De NAVO wil met Macedo nië overleggen over betere samenwerking en 'zal zorgen voor agressieve patrouilles aan de grens van Kosovo met Mace donië'. EU-gezant Solana zei dat hij de politieke leiders in het land wil helpen een dialoog op gang te brengen. „Dat is de enige ma nier voor dit land om te overle ven", zei hij. De Democratische Partij van de Albanezen (DPA) dreigde bij uitroeping van de oorlogstoe stand uit de coalitieregering van Macedonië te stappen. De regering trok echter haar ver zoek om het voor vandaag ge plande debat hierover in, zodat de bespreking voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Macedonische troepen verhe vigden gisteren de acties tegen de Albanese rebellen. Bij het noordelijke dorp Lojane zouden volgens het leger twintig op standelingen zijn gedood. Posi ties van Albanezen in de plaat sen Slupcane en Vakcince werden met helikopters aange vallen. Ook de artilleriebeschie tingen gingen door. De Servische premier Djindjic liet weten dat hij de Macedoni sche regering onvoorwaardelijk steunt in haar optreden tegen de rebellen. Volgens hem heeft Skopje al het mogelijke gedaan om een vreedzame oplossing van het conflict te bereiken. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken eiste 'doeltref fende maatregelen' om de gewelddadige situatie te beëin digen. De Macedonische presi dent Trajkovski schrapte in ver band met de gevechten een officieel bezoek aan Turkije. Inmiddels zijn al zeker 2000 Macedonische Albanezen uit bergdorpen nabij Tetevo naar de Kosovaarse stad Prizren ge vlucht. Volgens de NAVO-vre- desmacht KFOR in Kosovo zijn nog eens 1500 vluchtelingen on derweg. Het Macedonische leger begon zijn offensief donderdag, nadat rebellen in een week tijd tien militairen hadden gedood. AFP/RTR/DPA/ANP (Advertentie) VANDAAG INFO AVOND HogeschoolJ^^Zedand 19:00 uur - 21:30 uur, Edisonweg 4, Vlissingen door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgische prin ses Mathilde, echtgenote van kroonprins Filip, is in verwach ting. Het paar maakte het blijde nieuws gisteren bekend tijdens een ontmoeting met de media in het kasteel van Laken. De baby wordt in november verwacht. Of het een jongen of een meisje wordt 'maakt helemaal niets uit', zei Mathilde. Premier Guy Verhofstadt bracht gisteren na mens de hele Belgische bevol king zijn gelukwensen over aan het paar. Filip (41) en de dertien jaar jongere Mathilde d'Ude- kem d'Acoz traden op 4 decem ber 1999 in het huwelijk. De komst van een kroonprinse lijke baby doet de discussie over een mogelijke troonsafstand door de Belgische koning Albert weer oplaaien. Albert II lijdt aan jicht en onderging vorig jaar april een zware hartopera tie. Lange tijd werd getwijfeld of de wat sullige en vaak niet bijster intelligent overkomende Filip wel de kwaliteiten had om zijn vader op te volgen. Maar dankzij zijn huwelijk met Ma thilde lijken de bezwaren tegen zijn koningschap te zijn wegge nomen. Voor de troonopvolging is het geslacht van de baby met van belang. Sinds begin jaren ne gentig kan in België ook een vrouw de troon bestijgen. Dat is het gevolg van een wetswijzi ging, die er kwam op aandrin gen van wijlen koning Boude- wijn. Die zou zo hebben willen voorkomen dat Filips jongere, excentrieke broer Laurent in aanmerking zou komen voor de kroon. Prinses Mathilde in het Paleis van Laken, waar ze samen met echtgenoot Filip aankondigde dat ze in verwachting is. NEW YORK - De Verenigde Staten hebben voor de tweede keer binnen korte tijd een ver nederende tik gekregen in de Verenigde Naties. Washington blijkt vorige week uit de Inter nationale Drugs Controle Raad gestemd te zijn. De Economische en Sociale Raad van de VN (Ecosoc) wipte de VS vorige week donderdag tijdens een geheime stemming uit de drugsraad. Dezelfde dag verloren de VS ook hun zetel in de VN-mensenrechtencommis- sie. De in Wenen gevestigde drugs- raad houdt het oog op verdoven de middelen en het controleren van de regels. Maar ook gewone legale middelen en medicamen ten worden in het oog gehouden. Na drie stemrondes kregen on der meer Nederland, Oosten rijk, Frankrijk, Peru en India een zetel in de raad. RTR/ANP Zonnig Veel zon, droog en matige noordenwind. Maximumtemperatuur rond 15 graden. 244e jaargang no. 108 dinsdag 8 mei 2001 losse nummers 2,00 internet: www.pzc.nl De Russische president Poetin (links) ontving gisteren, pre cies een jaar na zijn inauguratie, voormalig sovjetpresident Gorbatsjov in het Kremlin. Volgens communistenleider Zjoe- ganov gaat Poetin Gorbatsjov achterna met een beleid van 'veel woorden, maar nog steeds geen da den'. Vakantievierders kunnen binnenkort voor ongeveer de helft van de nu geldende provisie buitenlands geld aankopen. De banken hebben besloten hun tarieven voor het wis- selen van papiergeld uit de andere landen die mee doen met de euro te verlagen. Het Anti Discriminatie Bureau Zeeland in Middelburg on derzoekt of de uitlatingen van de Terneuzense imam Abdul Kadir Tural over homoseksualiteit strafbaar zijn. Het bureau wil in een gesprek met de imam nagaan wat hij afge- lopen zondag precies heeft gezegd in een interview e'f\ met Omroep Zeeland. Ronnie O'Sullivan heeft gister avond in Sheffield de wereldtitel snooker veroverd. De 25-jarige Engelsman was in de finale met 18-14 te sterk voor de Schot John Higgins, de wereldkampioen van 1998. O'Sullivan verdiende met de eerste WK-triomf in zijn carrière bijna "J': 900.000 gulden. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; gezondheid: 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport. 20 en 21 van onze redactie buitenland RUSSEL - De Europese Unie hoeft volgend jaar waarschijn lijk niet te bezuinigen op de landbouwuitgaven, terwijl er toch geld is om de extra kosten van de bse- en de mond- en klauwzeercrisis op te vangen. Minister Zalm van Financiën heeft dat gisteren gezegd na af loop van een overleg met zijn EU-collega's in Brussel. De bewindslieden werden daar door eurocommissaris Schreyer bijgepraat over haar ontwerp begroting voor 2002, die van daag officieel wordt gepresen teerd. Volgens Zalm heeft Schreyer een miljard euro (2,2 miljard gulden) weten vrij te maken voor de kosten van bse en mkz en ook nog eens zo'n 360 miljoen euro kunnen reserveren voor onverwachte tegenvallers in de landbouwsector. Zalm prees het werk van de Duitse eurocommissaris als 'knap'. De Europese Unie wil het ver bod op het gebruik van diermeel in diervoeder tot nader order verlengen. Dit heeft Land bouwcommissaris Franz Fisch- ler gisteren gezegd tijdens een conferentie van de Duitse oppo sitiepartij CDU over landbouw politiek. Slachtafval Momenteel is er in de hele Euro pese Unie een verbod op het ge bruik van alle dierlijke produc ten in veevoer. De maatregel werd eind vorig jaar door de mi nisters van Landbouw van de Europese Unie ingesteld om de ongerustheid over de gëkke- koeienziekte bse weg te nemen. Diermeel (gemalen karkassen en slachtafval) wordt gezien als de veroorzaker van bse bij slachtrunderen. ANP (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcodeonderstaand rekening nummer (proef geldt plaats: telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I II I I I I II 8 713214 000002 eenmalig binnen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1