Ophalen huisvuil naar OLAZ Sasse winkeliers zijn opgelucht na heropenen grens Onderzoek naar discriminerende uitlatingen imam CSW'ers leren water schoon te houden Wilgenhof, open u Aanzienlijk minder bezwaren tegen WOZ-beschikking LnJ HOEKMAN EPZ Ringslang in koelkast zeeuwse almanak Natuurlijk Campingbaas mishandelt man Middelburgs college bereid om reinigingsdienst over te dragen Borst steunt ziekenhuisbeleid DIRKSLAND - Een 29- jarige inwoonster van Dirksland ontdekte giste ren in de broccoli in haar koelkast een dertig centi meter lange slang. Waarschijnlijk ging het om een jong exemplaar uit de familie van de dobbel steenringslang. Onduide lijk is hoe het dier in de groente terecht is geko men. aldus een woord voerder van de politie. Ringslangen zijn door gaans ongevaarlijk voor mensen. Volwassen man netjes bereiken een lengte van ruim een meter, de ge middelde afmeting van de vrouwtjes bij deze soort is veelal twee meter. Ring slangen komen voor in heel Europa, Engeland West-Azië en Noordwest- Afrika. Ze leven in de buurt van plassen, sloten en vochtige graslanden en staan tevens te boek als goede zwemmers. Het jonge exemplaar uit Dirksland is overgebracht naar Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Katertje Bobbes was er aan toe. De capriolen van de voorspoedig opgegroeide kitten werden een tikje te fri vool. Door de doldrieste stoeipartijen die Bobbes te pas en te onpas begon kreeg moederpoes geen tel rust meer. Het werd tijd voor een gang naar de dierenarts, be sloot dat Terneuzense gezin. De jeugdige leden van de fa milie werden ook op de hoog te gebracht van de aard van de ingreep die Bobbes te wachten stond. Een kernge zonde kater breng je niet voor niets naar de dierendokter. Carmen, zeven jaar, vond het niet meer dan praktisch. Niks om je druk over te ma ken. Gewoon een prikje om te slapen, balletjes uit het zakje halen en weer dichtnaaien, legde ze haar neefje Damien van vijf de procedure voor Bobbes uit. Die leek de nuchtere uitleg zonder omhaal te accepte ren. Maar 's avonds bij het tandenpoetsen bleek hoe hij de informatie had vertaald. „En wanneer gaan mijn bal letjes er nou uit?" vroeg hij zijn vader met een mond vol tandpasta. Die verslikte zich zowat fa taal. Zoonlief keek echter al leronschuldigst. Voor hem was het een hoogst natuurlij ke zaak. Vast net zoiets als tanden wisselen. doorNadia Berkelder VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen heeft aanzienlijk minder bezwaarschriften tegen de beschikkingen voor de Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) ontvangen dan in de vo rige taxatieronde. Dit jaar ligt het aantal bezwaren rond de 1800, vier jaar geleden waren er nog 3000 bezwaarmakers. Elke eigenaar of huurder van onroerend goed ontving in fe bruari bericht over de taxatie waarde van zijn huis. De be schikking is bepalend voor het bedrag dat aan onroerend- zaakbelasting betaald moet worden. Verder bepaalt de taxa tiewaarde de hoogte van de wa terschapsbelasting en moet het bedrag worden opgegeven aan de belastingdienst om het huur waardeforfait vast te stellen. Vier jaar geleden kwamen er 3000 bezwaren binnen op 22.000 beschikkingen. Dit jaar zijn 25.000 huizen, garages en andere objecten getaxeerd en maakten 1800 mensen bezwaar. (Advertentie) Wij richten kantoren in n#j Noord/andstraat 6 Yerscke 'el. (0113) 57 29 07 lax (0113) 57 38 73 Volgens gemeenteambtenaar A. Bouziani is de daling van het aantal bezwaren te danken aan de grotere bekendheid van de wet. „Bij de eerste ronde was het voor iedereen nieuw. De infor matievoorziening is deze keer beter gegaan en mensen weten steeds beter wat het belang is van de WOZ." Het nieuwe systeem van de ge meente om de waarde van hui zen te bepalen, heeft voor hel derheid gezorgd, meent ze. Mensen konden op het gemeen tehuis zien hoe de taxatie tot stand is gekomen en welk pand als referentie heeft gediend voor de waardebepaling. Vier jaar geleden moesten mensen met het taxatieverslag zelf op zoek naar het referentiepand. Nu is dat door het intikken van een postcode in een computer op het stadhuis in een paar tellen op te roepen. De gegevens van het re ferentiepand en de eigen wo ning zijn makkelijk met elkaar te vergelijken. De gemeente streeft ernaar de bezwaarprocedure binnen acht maanden af te ronden Bouziani: „Als alles volgens plan verloopt, is alles voor december dit jaar afgerond." Hoewel de waarde van de hui zen is gestegen, is het totale belastingbedrag volgens de ge meente niet gestegen. Uitgangs punt voor de gemeente was om evenveel aan belasting binnen te krijgen als voorgaande jaren. Daarom zijn de tarieven omlaag gegaan. MIDDEN dinsdag 8 mei 2001 door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De mid denstand in Sas van Gent kan opgelucht ademhalen. De grensovergang op de Westkade naar Zelzate is sinds gisterochtend weer ge opend voor alle verkeer. De zandhoop, die de doorgaan de weg zes weken lang blok keerde, is door de Belgische autoriteiten opgeruimd. Een bemande douanepost is er voor in de plaats gekomen. Tegelijkertijd met de herope ning van de Westkade sloten de Belgen twee andere over gangen langs de grens met Sas. Ondernemers langs de West kade leden de afgelopen pe riode enorme omzetverliezen door de afsluiting van de doorgaande route naar Zel zate. Zo zag pomphouder M. Sandrini van het Fina-sta- tion aan de grens zo'n 75 pro cent van zijn klanten ver dwijnen. Oude klandizie „We hebben weer lucht", is dan ook zijn eerste reactie op de nieuwe ontwikkelingen. „Het werd hier wel erg be nauwd, we waren echt een stukje niemandsland gewor den. We zien nu ten minste weer nieuwe gezichten." Hij verwacht overigens niet dat zijn oude klandizie met een dag of wat de weg naar zijn benzinestation terug zal vin den. „Dat gaat nog wel even duren. De Belgische klanten weten niet eens dat ik weer bereikbaar ben." Hoewel de officiële uitleg luidt dat de Belgische doua ne over meer personeel be schikt om te controleren bij de grensovergangen, ver moedt hoofd algemene zaken H. van Oothegem van de ge meente Sas van Gent dat eco nomische redenen hebben geleid tot de heropening van de grensovergang op de Westkade. „De verkeersdrukte nam hier toe en zorgde voor veel files", zegt hij. „Tijdens het spits uur, zo rond vijf uur 's mid dags, stonden de auto's voor de draaibrug (tussen West- dorpe en Sas van Gent) soms wel tot aan Zandstraat te wachten. Normaal gespro ken reed dat verkeer over de Westkade naar Zelzate. Als de auto's vervolgens weer de brug over konden, bleef het verkeer lange ti]d op de brug staan. Daardoor ontstond het gevaar dat het scheep vaartverkeer van en naar de Gentse haven stil kwam te liggen." Onbereikbaar De grensovergang Staak, tussen Sas van Gent en Asse nede, is overigens op dezelf de dag gesloten. Zo'n dertig Belgische woningen langs de Vrij straat en de Poeldijk straat zijn daardoor onbe reikbaar geworden voor de plaatselijke vuilnisophaal diensten. De Sasse gemeentewerken nemen daarom tijdelijk de taken van Assenede voor die adressen over. De Assenedese vuilnisophaaldienst op haar beurt heeft sinds enkele we ken een rijtje van tien Neder landse woningen op de Olmendijkweg nabij Philip pine in de wekelijkse route opgenomen. De huizen zijn door de Belgische maatrege len van Nederland afgesne den. Twee weken De Posthoornweg tussen Philippine en Boekhoute is sinds gisteren beperkt be reikbaar, tussen tien uur 's ochtends en vijf uur 's mid dags. De algehele verwach ting is dat de grensovergan gen langs de Belgische grens zeker nog twee weken lang dicht blijven. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Het Anti Dis criminatie Bureau Zeeland in Middelburg gaat de uitspraken van de Terneuzense imam Ab dul Kadir Tural onderzoeken. Medewerker J. Geelen van het bureau wil een afspraak met Tu ral maken om er achter te ko men wat de gebedsleider afgelo pen zondag in een interview met Omroep Zeeland feitelijk ge zegd heeft. Hij sluit niet uit dat hij na afloop van het gesprek aangifte zal doen van discrimi natie. Tural zou op de open dag van de moskee aan de Leeuwenlaan hebben gezegd dat homosek sualiteit een ziekte is en dat een huwelijk tussen twee mannen in het islamitisch geloof 'niet vruchtbaar' zou zijn. Daarmee onderschreef hij desgevraagd de mening van de imam van Rotterdam, die met zijn uitspra ken enkele weken daarvoor voor commotie in Nederland had gezorgd. Het Openbaar Mi nisterie onderzoekt op dit mo ment of het mogelijk is de gees telijk leider voor discriminatie te veryolgen. De uitspraken van Turkal brachten de Terneuzense afde ling van de Islamitische Stich ting Nederland daarom in grote verlegenheid. Volgens bestuur lid I. Palit zou de slechts Turks sprekende imam onzorgvuldig zijn vertaald. 'Een afwijking in de genenzou de woorden van de gebedsleider beter dekken. Geelen vraagt zich echter af of er veel verschil zit tussen de be naming 'afwijking' of 'ziekte', als het gaat over homoseksuali teit. Mocht blijken dat het OM de imam van Rotterdam kan vervolgen, dan is de kans daar om groot dat hij ook aangifte doet van discriminatie. VEERE - Een 52-jarige man is zaterdag rond 17.30 uur mis handeld door een campingeige naar. Op een camping op Wal cheren kwam de man materiaal afleveren, dat bestemd was voor een klant op het campingter rein. De campinghouder be dreigde hem. Toen hij de cam ping wilde verlaten, sloeg de campinghouder de man met een hamer op de armen en handen. Ook de zijruit van de bestelbus moest het ontgelden. De oor zaak ligt in een eerder conflict met het bedrijf, waar de werk nemer werkzaam is. De politie onderzoekt de zaak. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - B en W van Middelburg zijn onder voor waarden bereid afvalverwerker OLAZ (Openbaar Lichaam Af valverwijdering Zeeland) toe te staan vuil op te halen. Nu ge beurt dat nog door de eigen rei nigingsdienst. Het college wil bij een eventuele overdracht de zelfde service en kwaliteit en een goede rechtspositie voor het gemeentepersoneel. Dat staat in een discussienota over de toe komst van de reinigingstaken van Middelburg. Het OLAZ presenteerde in fe bruari een plan om de onderne ming uit te bouwen tot een re gionaal reinigingsbedrijf, dat voor de gemeenten ook de inza meling van huisvuil verzorgt. Het ophalen zou dan goedkoper kunnen, bleek uit een studie van het organisatie- en adviesbu reau KPMG. Aanleiding voor het rapport was de noodzaak om slagvaar diger te kunnen optreden en op iets meer afstand van de politiek te kunnen opereren. De zeven tien Zeeuwse gemeenten vor- mennu een gemeenschappelijke regeling voor de verwerking (storten en verbranden) van het DEN HAAG - Minister Borst heeft er alle vertrouwen in dat de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldezieken- huizen zijn afspraken over de inrichting van de ziekenhuis voorziening in Zierikzee na komt. Zij heeft dat onlangs aan de Tweede Kamer laten weten. Enkele weken geleden, tijdens een overleg met de Tweede Ka mer, maakte Borst zich nog kwaad op de Raad van Bestuur van de Oosterscheldezieken- huizen. De afspraak over de op richting van een uitziekafdeling (in jargon 'short stay'-afdeling) zou niet nagekomen zijn door de directie in Goes. afval. Het ophalen van het vuil doen de gemeenten zelf of het is uitbesteed. Door de komst van een regionale reinigingsdienst kunnen de gemeentelijke huis- vuilophalers verdwijnen. Het personeel treedt in dienst bij het OLAZ met behoud van de rechtspositie. Borsele liet van meet af aan we ten niets te zien in de plannen van het OLAZ De gemeente is bang dat zij en andere deelne mers aan het nieuwe, regionale reinigingsbedrijf opdraaien voor de tegenvallers van het dan geprivatiseerde bedrijf. Ook Vlissingen zette vraagtekens bij privatisering. De Middelburgse raadscommis sie Milieu deed vorige maand een duit in het zakje. De CDA- fractie vreesde dat de gemeente in de nieuwe opzet nauwelijks meer iets heeft in te brengen. Economisch voordeel De PvdA vond dat het OLAZ te veel naar het economisch voor deel had gekeken van het vuilophalen. Een motie van Leefbaar Middelburg om priva tisering van de gemeentelijke reinigingsdienst tegen te gaan, werd tijdens de raadsvergade ring ingetrokken. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm zegde een discussienota toe. Het college stelt in de nota dat het heeft meegewerkt aan het KPMG-onderzoek, omdat de afvalmarkt aan het veranderen is. De landelijke tendens is schaalvergroting. Aansluiting bij het OLAZ moet, vinden B en W, onder een aantal voorwaar den plaatsvinden. De gemeente moet blijvend invloed kunnen uitoefenen op de prijs en kwali teit van de huisvuilinzameling. Op dit moment praat Delta met het OLAZ over de opzet van een gezamenlijke milieudivisie. Niet uitgesloten is dat de ge meentelijke reinigingsdiensten worden ondergebracht in die di visie. Het college wijst er in de nota op dat de invloed van de ge meentebesturen in die opzet vrijwel nihil is. De milieudivisie wordt bestuurd door een raad van commissarissen: drie van Delta en twee van het OLAZ. door Mario Wisse MIDDELBURG - Niet iedereen vindt het interessant. Het is in ieder geval lekker om op maan dagmiddag eens niet in de schoolbanken te zitten. Het gezelschap aan boord van het educatieschip van stichting Reinwater aan de Middelburgse Loskade bestaat uitsluitend uit jongens, leerlingen van de afde ling techniek van de Christelij ke Scholengemeenschap Wal cheren. Reinwater wil hen laten zien hoe ze zelf een bijdrage kunnen leveren aan schoon wa ter. Quinten Corré is een van hen. „Het is beter dan school", zegt hij. Zijn klasgenoten knikken instemmend; zo denken ook zij er over. De proefjes in het labo ratorium vindt Quinten het leukste onderdeel van de educa tieve middag. Met de proefjes doen de scholieren zelf onder zoek naar de kwaliteit van wa ter. Het project maakt voor de CSW-leerlingen deel uit van een lesprogramma over water. Het groepje met Quinten is be zig met een kringloopspel waar bij het de bedoeling is dat door Richard Hoving MIDDELBURG - Verkleed als rovers opende groep 5 van de Wilgenhof gister ochtend de nieuwbouw van hun school in de Middelburgse wijk Dauwendaele. Alle leerlingen van de basisschool verzamel den zich op het schoolplein en zongen om het hardst. „Wie-o-waai-o-Wilgenhof!" Groep 5 van de christelijke school de Wil genhof volgt sinds vorig jaar september lessen in een dependance aan de Kruitmo- lenlaan. De kinderen moesten tijdelijk plaatsmaken voor de bouwvakkers die een gebouw tegen de school in de Toren hofstraat zetten. Gisterochtend mochten de 32 leerlingen terug naar de Wilgenhof. In optocht wer den ze door de andere leerlingen, ruim tweehonderd, opgehaald. De kinderen van groep 5 waren uitgedost als rovers en werden aangevoerd door Ali Baba en zijn Oosterse prinses. Met de woorden 'Wilgenhof, open u' werd de nieuwbouw geopend en konden de rovers hun klaslokaal innemen. Het 'Wilgenhof lied' begeleidde ze. „Een school om in te komen, een school voor iedereen, een school met open deuren, daar ben je niet alleen." De aanbouw van de Wilgenhof is ontwor pen door het architectenbureau Rothui zen van Doorn 't Hooft. In het gebouw dat boven het bestaande schoolgebouw uit steekt, zitten twee lokalen en een ruimte voor remedial teaching, het individueel begeleiden van leerlingen. In de loop van de dag mochten de groepen 1 tot en met 8 om de beurt een kij kje nemen in de nieuwe lokalen. Splijtstof kernenergie centrale Borssele op transport EPZ gaat weer gebruikte splijtstofelementen transporteren uit de kernenergiecentrale Borssele. Als 'goede buur' willen wij u daarover graag informeren. Op 16 maart is een lege container bij de centrale gearriveerd. Hierin zijn zes splijtstofelementen geladen. Het geplande vervoer van 4 april werd door regionaal bevoegd gezag afgelast. Woensdag 9 mei vertrekt de container per spoor naar Frankrijk voor recycling. Wilt u meer weten? Kijk dan op www.epz.nl. Daar geven wij u alle informatie. U kunt er ook terecht met uw vragen. inzicht wordt verkregen in de waterkringloop. Er is ook een expositie aan boord, waarbij studenten van de Wageningse landbouwuniversiteit tekst en uitleg geven. Bedoeling is dat de leerlingen ontdekken wie de be langrijkste watervervuilers zijn, wat de gevolgen zijn van watervervuiling en hoe ze zelf een bijdrage kunnen leveren aan het voorkomen van water vervuiling. Vlak naast het schip staat Robin van Leerdam met een groepje jongens van de afdeling tech niek. De student mileuhygiëne demonstreert een aantal proe ven met het kanaalwater. Hij gooit een zogenoemde Secchi- schijf in het water, waarmee de helderheid van het water kan worden bekeken. Ook wordt de temperatuur van het water ge meten met een grote thermome ter. De meeste jongens volgen het belangstellend. Na de de monstratie van Van Leerdam gaat een deel van de groep en thousiast in de weer. Op één jon gen na, hij onderneemt verwoe de pogingen om een klasgenoot het kanaal in te duwen. Even later belandt een formulier, waarop de leerlingen hun on derzoeksresultaten moeten in vullen, in het water. „Kijk, dat is nou watervervuiling", zegt Van Leerdam gevat. Reinwater is een milieuorgani satie die zich op verschillende manieren bezighoudt met de kwaliteit van het oppervlakte water in Nederland. Deze week komen alle 550 tweedeklassers van de CSW langs. Bijzonder is dat het om leerlingen gaat van alle schooltypen. Scholieren testen aan de Loskade in Middelburg hoe helder het kanaalwater is. foto Lex de Meester Oosterse sferen bij de opening van de nieuwbouw. foto Lex de Meester (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13