Oplossing afvalwater te mager PZC Ouwerkerk wil toeristen lokken PZC Boekenmarkt het domein van verzamelaars en koopjesjagers Kinderen nemen speeltuin in gebruik GGD en Goes geven strijd in BTW-kwestie Magnolia nog niet op Groenlinks eist verbetering Inbreker betrapt Vernielingen aan Turkse winkels Fietser door voorruit auto Diefstal gsm's op festival Parkeergarage onder water Lift na belediging agenten Slapend achter stuur Dronken man regelt verkeer Mishandeling GEVRAAGD §S| VEILING in de Schouwburg te Middelburg A.I. VERHAGE maandag 7 mei 2001 door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes moet zelf de ongezuiverde lozingen in liet buitengebied aanpakken, in plaats van de verantwoordelijk heid volledig bij de eigenaren te leggen. Op die manier is meer milieuwinst te halen. Dat stelt de fractie van GroenLinks in de gemeenteraad. Iri heel het land moet er op 1 ja nuari 2005 een einde zijn geko men aan de ongezuiverde lozin gen op het oppervlaktewater. De gemeente is verantwoorde lijk voor het aansluiten van de resterende panden op de riole ring, tenzij dat een te kostbare zaak wordt. Dan verleent de provincie de gemeente onthef fing van haar 'zorgplicht'. In die gevallen moet de eigenaar zelf actie ondernemen. De hui dige septic tanks, die het water onvoldoende zuiveren, moeten plaatsmaken voor een zogehe ten IBA (Individuele Behande lingsinstallatie Afvalwater). De gemeenteraad van Goes heeft onlangs besloten daarvoor per geval een subsidie van 5000 gul den beschikbaar te stellen, mits de eigenaar zelf ten minste 4500 gulden betaalt. GroenLinks heeft haar beden kingen bij deze constructie. Het enige voordeel is dat de bijdrage van de gemeente precies vast ligt. Het nadeel is dat de eige naar zal kiezen voor de goed koopste en dus eenvoudigste oplossing. Dat betekent een IBA met een lager zuiveringsrende ment en dus minder milieuwin st. Alternatief voor een IBA is volgens GroenLinks de aanleg van een helofytenfilter, een riet veld dat het afvalwater op na tuurlijke wijze zuivert. Een ei genaar die bij de aanleg zelf de handen uit de mouwen steekt, is minder dan 4500 gulden kwijt en loopt dus de bijdrage van de gemeente mis, wat niet stimule rend werkt. De fractie stelt daarom voor de rollen om te draaien: de ge meente legt zelf de IBA's aan of voert in elk geval de regie daar over. De eigenaar betaalt dan een vaste eigen bijdrage van 4500 gulden, het gemiddelde bedrag dat iemand betaalt als zijn pand op de gemeentelijke riolering wordt aangesloten. De gemeente zou, vindt Groen Links, moeten wachten met de uitvoering totdat precies duide lijk is aan welke eisen de zuive ring moet voldoen. Mede door gezamenlijke inkoop is vervol gens een gunstige prijs te bedin gen bij de leverancier, zodat de kosten ook voor de gemeente binnen de perken blijven. GroenLinks ziet diverse voor delen. Behalve dat de eigenaar weet waar hij aan toe is (een ei gen bijdrage van 4500 gulden), kan de gemeente het systeem bepalen dat wordt aangelegd en daarmee ook de milieuwinst. In een aantal gevallen is een helo fytenfilter waarschijnlijk mo gelijk. Eigenaren die zelf helpen bij de aanleg ervan, zouden kor ting op de eigen bijdrage moeten krijgen. Het college van burge meester en wethouders heeft toegezegd het voorstel van GroenLinks te bekijken. GOES - De politie heeft gister nacht een 19-jarige man uit Goes aangehouden bij een po ging tot inbraak in zijn woon plaats. De man heeft bekend de zelfde nacht diverse andere inbraken te hebben gepleegd. De politie verwacht nog één aanhouding te verrichten. door Richard Hoving OOSTKAPELLE - Als Da- nisah (2) 's ochtends wakker wordt, roept ze 'speeltuin'. Zaterdagmorgen was ze met haar broer Jari (5) en een tante van haar moeder bij de overdracht van drie nieuwe toestellen aan de speeltuin in de Torenstraat in Oostka- pelle. Honderden kinderen zijn net als Danisah en Jari op bevrijdingsdag naar de speeltuin gekomen in het centrum van het dorp. Ze zien hoe vertegenwoordi gers van de Oranjevereni ging en de VW de speeltoe stellen symbolisch aan wet houder M. Brouwer-te Rol ler overhandigen. De toe stellen zijn betaald uit de opbrengst van de vliegshow die op 5 mei 2000 in Oostka- pelle is gehouden. Als de wethouder is uitge sproken ('Ik beloof dat de gemeente de toestellen goed zal onderhouden'), bestor men de kinderen de boot schommel, het kindercircus en de klimtol. Tim (7) en Björn (7) roetsjen van de glijbaan van het kindercir cus. „Ik kom hier vaak met mijn vriendje Mitchel spe len", zegt Tim. Björn kijkt beteuterd. „En met mij toch?" Het spelen wordt gestaakt als een historisch vliegtuig over komt. Uit het toestel worden pamfletten gegooid. Door de harde wind waaien ze hoog over het speelter rein. Na een aantal mislukte pogingen is het raak. Aan de rand van het terrein dwar relen een paar pamfletten neer. Het zijn kopieën van het laatste nummer van de Vliegende Hollander, een ondergrondse krant die tij dens de Tweede Wereldoor log verscheen. Reinier (9) is één van de kin deren die een pamflet weet te bemachtigen. Hij leest de inhoud hardop voor. „Duit- schland capituleert." Wat capituleert betekent, weet hij niet. Als de j ongen verder leest ('Nederland herwint zijn vrijheid') wordt het hem duidelijk. „Dat is van toen de Canadezen kwamen om ons te bevrijden." Kinderen testen de toestellen van de speeltuin in de Torenstraat in Oostkapelle uit. foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - Twee Turkse winkels in de Scheldestraat in Vlissingen moesten het in de nacht van vrijdag op zaterdag ontgelden. De etalageruit van één van de twee winkels werd tussen 1.00 uur en 7.30 uur met een baksteen ingegooid. Aan de gevel van de andere winkel werden vernielingen gepleegd. Het schadebedrag is in beide gevallen nog niet bekend. VLISSINGEN - Op de ventweg van de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen is zaterdagavond rond 20.30 uur een fietser te gen een geparkeerde auto gereden. De 45-jarige fietser klapte met volle vaart tegen de personenauto en ging door de voor ruit. De man liep een paar hoofdwonden op, maar kon zijn tocht vervolgen. De fietser had niet gedronken. Tegenover de politie verklaar de hij de wagen niet hebben gezien. VLISSINGEN - Op het Bellamypark in Vlissingen zijn zater dagtijdens het Bevrijdingsfestival twee mobiele telefoons ge stolen. Eén van de gsm's werd uit een broekzak gerold. Het andere mobieltje werd uit de binnenzak van een jas weggeno men. VLISSINGEN - In de Gravestraat in Vlissingen is zaterdag avond een parkeerkelder van een appartementencomplex on der water gezet. Onbekenden spoten met een brandslang een laag water van drie centimeter hoog in de kelder. Geparkeer de fietsen werden op een hoop gegooid. De bewoners ontdek ten de wateroverlast gisterochtend en deden aangifte bij de politie. De kelder is normaal niet toegankelijk voor derden. VLISSINGEN - De aanhouder wint, zo bleek zaterdagavond maar weer eens in Vlissingen. Een 21-jarige man vroeg om kwart voor twaalf in de Nieuwstraat een voorbijkomende po litieauto om een lift. De surveillerende agenten weigerde. De man werd boos en sloeg op het dak van auto. Hij riep een paar keer 'fuck you' tegen de agenten en stak zijn middelvinger op. De man werd aangehouden en mocht alsnog meerijdennaar het bureau. LEWEDORP - Op de Korenweg in Lewedorp trof de politie gisternacht een 50-jarige man aan die midden op de weg in zijn auto zat te slapen. De man bleek te veel te hebben gedron ken. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en zal binnenkort voor de rechter moeten verschijnen. Datzelfde overkwam een 37-jarige man die op de Ruiterplaat in Kamperland eerst een stopteken van de politie negeerde. Ook hij bleek aanzienlijk meer te hebben gedronken dan is toegestaan. ZAAMSL AG - Een 43-jarige man uit de gemeente Hontenisse heeft zijn roes in nacht van zaterdag op zondag moeten uitsla pen op het politiebureau. Hij stond op de rijksweg N61, ter hoogte van Zaamslag, in beschonken toestand 'het verkeer te regelen' en wilde in de berm slapen. De politieagenten, die hem daar aantroffen, namen hem mee. door Marqreet van den Broek OUWERKERK - Een rondje Ouwerkerk per huifkar of te paard. Kanovaren op de Grote kreek met aansluitend een be zoek aan het Museum Waters nood 1953. Het is een greep uit de nieuwe arrangementen die zeven Ou- werkerkse ondernemers in sa menwerking met de VW heb ben ontwikkeld. „Ouwerkerk is een uniek dorp en dat willen we promoten", aldus L. Weeber van paviljoen De Vierbannen. Het Duivelandse Ouwerkerk heeft een bijzondere geschiede nis. De sporen van de waters noodramp zijn niet meer weg te I denken en nemen ook tegen woordig, zij het op een andere I manier, een belangrijke plaats in in het dorp. De kreken vor men inmiddels een geliefd na tuurgebied en in één van de na- I bijgelegen caissons is sinds kort een drukbezocht museum inge richt over de watersnoodramp. De ligging aan de Oosterschelde REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom M.E. de Bruijn I. Huibers A.M. van der Jagt R.J.A. Paardekam E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl oefent een grote aantrekkings kracht uit op sportduikers en het strandje biedt in de zomer vermaak aan campinggasten en inwoners uit de omgeving. Zeven recreatie-ondernemers bieden sinds 1 mei gezamenlijk enkele arrangementen waar mee bezoekers het unieke land schap van Ouwerkerk kunnen verkennen. „We zagen elkaar toch al regelmatig", legt L. Wee ber van paviljoen De Vierban nen uit. „De mensen van het museum vergaderden hier vaak, en wij hebben hier folders van boerderij De Stelle liggen. Zo onstond het idee om samen wat extra's voor bezoekers te doen. We willen het eerst een jaartje proberen en dan bekijken of het inderdaad zo goed werkt als we nu hopen." Het aanbod voorziet onder an dere in huifkartochten vanaf boerderij De Stelle. Op bepaal de data is het mogelijk vanaf de verschillende campings in te stappen voor een 'rondje Ou werkerk'. Bij Paviljoen De Vier bannen wordt tot 1 oktober de mogelijkheid geboden om deel te nemen aan een picknick- en kano-arrangement, eventueel aangevuld met een bezoek aan het watersnoodmuseum. Het paviljoen werkt ook mee aan de arrangementen van twee Ou- werkerkse campings. Zo kun nen fietsliefhebbers bij cam ping de Kreekoever terecht voor een pakket met een boekje vol cultuurhistorische fietsroutes op Schouwen-Duiveland, Tho- lenenSt.Philipsland. Camping 't Sluitgat heeft drie ruiterrou- tes uitgezet. Eigenaresse A. Landegon neemt met het ruiter- arrangement een voorschot op de plannen van de kersverse Vereniging Paardenbranche. Die wil naast de routes in de Westhoek ook op de oostkant van het eiland ruiterroutes in combinatie met pleisterplaat sen aanbieden. Meer informatie over de arrangementen is te ver krijgen bij de deelnemende be drijven en de VW-kantoren. GOES - Een 29-jarige man uit Roosendaal werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Grote Markt in Goes mishan deld. De man kreeg, van een nog onbekende dader, zonder aan leiding een klap in zijn gezicht. Het slachtoffer liep een gebro ken neus op en moest in het zie kenhuis worden behandeld. Voor de liefhebber viel er voldoende te snuffelen in deze bijna dertig meter lange boekenkast. foto Lex de Meester door Richard Hoving MIDDELBURG - Een Ameri kaanse toerist die op deze zon dagmorgen over de Markt in Middelburg loopt, is 'impres sed'. „Look at all these books", zegt hij tegen zijn vrouw. Met 75 kraampjes en duizenden boeken zijn ze op de grootste boeken markt van Zeeland beland. Middelburg Boekenstad wordt op de Markt, in de Lange Delft en de Koorkerkstraat gehou den. De verkoop begint kort na negen uur als de eerste veelal tweedehands boeken zijn uitge pakt. Er is keuze in alle prijs klassen en genres. De monu menten van Middelburg van W. S. Unger wisselt voor 75 gul den van eigenaar. Een zacht prijsje volgens de koper. „Ik heb het laatst voor 125 gulden zien staan." Toujours Provence van Peter Mayle verdwijnt voor tien gulden in een plastic tas. Om- melooper van de Watering e van Cadzand uit 1621 wacht voor 2900 gulden op een liefhebber. „Een aantal bladzijden is be schadigd", zegt de verkoopster. Ze heeft ook nog een verslag van het bezoek dat koning Willem III in 1862 aan Zeeland bracht in de aanbieding voor 300 gul den. De 'ééndaagsopruiming' van de Middelburgse multimediawin- kel de Drukkery trekt een groot aantal koopjesjagers. Nieuwe boeken gaan sterk afgeprijsd in de verkoop. Eerste koper Eigenaar Dick Anbeek is nog druk bezig met het uitstallen van zijn waar, als de eerste ko pers zich meldenEen medewer ker van Anbeek rekent af. De ei genaar pakt de dozen verder uit Volgens hem was de afspraak met de organisatie dat voor elf uur niet verkocht zou worden. „Nou, ja wat maakt het ook uit. Alles wat wordt verkocht, hoe ven we vanavond niet meer op te ruimen." De boekenmarkt is de eerste uren niet alleen het domein van koopjesjagers, maar ook van verzamelaars. Een kale man van middelbare leeftijd vraagt kraampje na kraampje naar boeken over muziek. Als het antwoord nee is, bedankt hij vriendelijk en gaat weer verder. De Middelburger P. Koole is op zoek naar boeken over de ge schiedenis van het Byzantijnse rijk. Hij heeft na een paar kraampjes nog niets gevonden Koole wanhoopt niet. „Er zijn nog zat kraampjes." In de Lange Delft staat een jon geman met het boek Bakoe. Een strijd om boortorens uit 1943 in zijn handen. Hij twijfelt. Het onderwerp interesseert hem niet. Het gaat de verzamelaar om de uitgever, de Volkse he uitgeverij Westland uit Amsterdam. West- land was fout in de oorlog, legt hij uit. De koop gaat niet door. Het boek kost 22,50 gulden. Dat vindt de man te duur voor een tweede druk. Voor het stadhuis op de Markt staat de Amsterdamse anti quaar Kees de Vos met de lang ste mobiele boekenkast van Eu ropa. De Vos heeft duizenden boeken uitgestald in wijnkist jes. Opgestapeld vormen de kistjes een bijna dertig meter lange boekenkast. Amerikaanse toeristen die een paar dagen in Nederland zijn en ook Middel burg aandoen, vinden het prachtig. Ze gaan voor de boe kenkast staan en laten zich foto graferen. Tevreden Organisator Gert-Jan de Rooij van Middelburg Boekenstad is tegen het eind van middag 'dik tevreden'. Volgens De Rooij wordt de derde editie van de boekenmarkt goed bezocht. De bezoekers komen van ver buiten Zeeland, zegt hij. „Ik heb men sen uit Breda. Eindhoven en Zeist gesproken." Aan een schatting van het aantal bezoe kers waagt De Rooij zich niet. „Het is zeker drukker dan vorig jaar." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes en de Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD) geven de strijd tegen de fiscus niet op. De Belastingdienst eist bijna 1,2 miljoen gulden vanwege de ver huur van het GGD-pand en werd onlangs in het gelijk ge steld door het gerechtshof. De gemeente en de GGD gaan nu in cassatie bij de Hoge Raad. Daarmee is het debacle met het gezondheidscentrum Magnolia, vijf jaar na dato, financieel nog altijd niet volledig afgewikkeld. Het Magnoliagebouw verrees begin jaren negentig aan de Piet Heinstraat om allerlei organisa ties op het gebied van gezond heid en welzijn onder één dak te brengen. De beoogde samen werking kwam niet van de grond en leegstand dreigde. Al na enkele jaren moesten de or ganisaties daarom het veld rui men voor een nieuwe huurder: waterschap Zeeuwse Eilanden. De herhuisvesting van de vroe gere gebruikers kostte de ge meente veel geld, in totaal enke le miljoenen. De GGD, toen deels eigenaar van Magnolia, bedong een nieuw pand aan de Westwal. De gemeente en de GGD richtten daarvoor samen de stichting Gezondheidszorg Gebouwenexploitatie (GGE) op, die het pand weer verhuurt aan zowel de GGD als de ge meente. Beide partners hoopten met die constructie de BTW-last te verlichten. Voor de bouw van het pand lukte dat: de fiscus gaf de omzetbelasting terug. Voor het gebruik van het gebouw slaagde GGE daar niet in. De stichting riskeert daardoor een schadepost van bijna 1,2 mil joen gulden, waar de GGD en de gemeente allebei voor de helft voor opdraaien. De juridische strijd die de afgelopen jaren daarover met de Belasting dienst is gevoerd, heeft nog niets opgeleverd. De discussie heeft alles te ma ken met een wetswijziging die in maart 1995 is aangekondigd en eind dat jaar is doorgevoerd. De wijziging komt erop neer dat een verhuurder alleen nog recht heeft op aftrek van voorbelas ting als de huurder het gebouw hoofdzakelijk gebruikt voor BTW-belaste activiteiten. Als overgangsmaatregel gold de regel niet voor bestaande huur overeenkomsten. GGE stelt in 1995, toen het pand nog niet klaar was, al afspraken met GGD en de gemeente over ver huur te hebben gemaakt en meent dus onder de overgangs- regel te vallen. De fiscus was en is van mening dat de partijen destijds wel in onderhandeling waren, maar dat er nog geen huurovereenkomst was. Het gerechtshof in Den Haag, waar GGE beroep had aangete kend, heeft inmiddels uitspraak gedaan in de zaak en de stich ting in het ongelijk gesteld. Het hof is van oordeel dat de afspra ken die er in maart 1995 waren 'bij lange na niet' van dien aard zijn dat er sprake was van een huurovereenkomst Cassatie De gemeente en de GGD hebben nu besloten beroep in cassatie in te stellen bij de Hoge Raad, met het risico van extra kosten. Be halve de aanslag van ruim 1,1 miljoen gulden, lopen de rente- en advieskosten alleen maar op. Aan juridische bijstand door het bureau Ernst Young is al enkele tienduizenden gulden besteed. De cassatieprocedure vergt ongeveer 50.000 gulden, waarvan de GGD en de gemeen te allebei de helft betalen. De bijdrage van de gemeente wordt via een begrotingswijzi ging voorgelegd aan de gemeen teraad. Die beslist daar donder dag 17 mei over. (Advertentie) Schilderijen, meubilair, sieraden, horloges, bloedkoraal, granaat, Zeeuwse messen, munten, goud en zilver etc. Voor onze balangrijke bel. 0118 - 627639 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 9