PZC Ouwerkerk wil toeristen lokken Thools brandweerkorps pakt uit 7 Terneuzense imam: homoseksualiteit is afwijking in genen Geld genoeg maar te weinig goede plannen voor fietsers Vakbonden en directie Morres eens over sociaal plan Swingend en zingend bevrijding vieren Wegens viering van 5 mei buiten gebruik Catamaran omgeslagen bij Dishoek Ondernemers stellen met VVV speciale arrangementen samen PSD-directeur Vos met pensioen Bevelands paar 75 jaar getrouwd Tamme eenden opgehangen en verbrand zeeuwse almanak Probleempje waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 7 mei 2001 WILHELMINADORP - Leven zonder angst, was dit jaar het thema van de 4 en 5 mei-herden king en -viering. De bedenkers hebben daarbij ongetwijfeld niet de angst voor de flitspaal voor ogen gehad. Desondanks hebben onbeken den in de nacht van vrijdag of zaterdag onder dat motto een politiecamera langs de Delta weg, bij de stoplichten ter hoog te van Wilhelminadorp, op lu dieke wijze onklaar gemaakt. Zij hadden er een juten zak overheen getrokken, met rood- wit-blauwe linten eraan en een zwarte helm erbovenop. Passe rende automobilisten konden, als ze veel moeite deden, op een bord lezen over het hoe en waar om van de actie: 'Vanwege de 5 mei-viering buiten gebruik'. foto Willem Mieras door Lillian Dominicus BRESKENS - De reddings brigade van Breskens en de kustwacht hebben gistermor gen een omgeslagen catama ran met opvarende in het vaarwater Oostgat tussen Dishoek en Zoutelande gered en aan wal gebracht. De man, die tussen Dishoek en Zouteland zeilde, had zich na het voorval op kiel van de boot weten te trekken, in afwach ting van verdere hulp. Rond het middaguur kreeg de bemanning van de Bressiaan- se reddingsboot Zeemans- hoop melding van het ongeval op open zee. ,,We zijn er direct naartoe ge varen". zegt pr-coördinator H. de Lobel van de Koninklij ke Nederlandse Reddings- maatschappi]. „Het was ge vaarlijk omdat hij zich in een vaarwater met grote scheep vaart bevond. De Zeemans- hoop heeft het schip met be hulp van de wind weer recht gezet." De inmiddels gealarmeerde bemanningsleden van red dingsboot De Fint van de kustwacht in IJmuiden heb ben het jacht en de opvarende vervolgens verder naar het strand geholpen. De man was ongedeerd. doorMarqreet van den Broek OUWERKERK - Een rondje Ouwerkerk per huifkar of te paard. Kanovaren op de Grote kreek met aansluitend een be zoek aan het Museum Waters nood 1953. Het is een greep uit de nieuwe arrangementen die zeven Ouwerkerkse onderne mers in samenwerking met de VW hebben ontwikkeld. „Ou werkerk is een uniek dorp en dat willen we promoten", aldus L. Weeber van paviljoen De Vier bannen. Het Duivelandse Ouwerkerk heeft een bijzondere geschiede nis. De sporen van de waters noodramp zijn niet meer weg te denken en nemen ook tegen woordig, zij het op een andere manier, een belangrijke plaats in in het dorp. De kreken vor men inmiddels een geliefd na tuurgebied en in één van de na bijgelegen caissons is sinds kort een drukbezocht museum inge richt over de watersnoodramp. Daarnaast oefent de ligging aan het schone water van de Ooster- schelde een grote aantrekkings kracht uit op sportduikers en biedt het strandje in de zomer vermaak aan campinggasten en inwoners uit de omgeving. Zeven recreatie-ondernemers bieden sinds 1 mei gezamenlijk enkele arrangementen waar mee bezoekers het unieke land schap van Ouwerkerk kunnen verkennen. „We zagen elkaar toch al regelmatig", legt L. Wee ber van paviljoen De Vierban nen uit. „De mensen van het museum vergaderden hier vaak, en wij hebben hier folders van boerderij De Stelle liggen. Zo onstond het idee om samen wat extra's voor bezoekers te doen. We willen het eerst een jaartje proberen en dan bekijken of het inderdaad zo goed werkt als we nu hopen." Het aanbod voorziet onder an dere in huifkartochten vanaf boerderij De Stelle. Op bepaal de data is het mogelijk vanaf de verschillende campings in te stappen voor een 'rondje Ou werkerk'. Bij Paviljoen De Vier bannen wordt tot 1 oktober de mogelijkheid geboden om deel te nemen aan een picknick- en kano-arrangement, eventueel aangevuld met een bezoek aan het watersnoodmuseum. Het paviljoen werkt ook mee aan de arrangementen van twee Ou werkerkse campings. Zo kun nen fietsliefhebbers bij cam ping de Kreekoever terecht voor een pakket met een boekje vol cultuurhistorische fietsroutes op Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland. Camping 't Sluitgat heeft drie ruiterroutes uitgezet. Eigena resse A. Landegon neemt met het ruiterarrangement een voorschot op de plannen van de kersverse Vereniging Paarden- branche. Die wil naast de routes in de Westhoek ook op de oost kant van het eiland ruiterroutes in combinatie met pleister plaatsen aanbieden. Meer infor matie over de arrangementen is te verkrijgen bij de deelnemen de bedrijven en de VW-kanto- VLISSINGEN - F. Vos vertrekt in september als directeur van de Provinciale Stoomboot Diensten. Hij maakt gebruik van de regeling voor flexibel pensioen en uittreden. H. Tho- maes, die thans samen met Vos de directie van de PSD vormt, krijgt alleen de leiding van het provinciale veerbedrijf. Gedeputeerde J. Hennekeij be vestigde gisteren dat Vos (61) zijn functie neerlegt. Hij onder streepte dat het vertrek van de directeur niets te maken heeft met de vertrouwenskwestie die de kapiteins van de PSD jegens de directie hebben gesteld. „De eerste gesprekken met Vos over zijn uittreden dateren van februari. Dat is dus vóór de ka piteins naar buiten traden. In goed overleg hebben we afge sproken dat het ontslag na de zomervakantie ingaat." De jurist Vos werd in 1987 me de-directielid van de PSD. Voordien werkte hij bij Rijks waterstaat en op de provinciale griffie. In het provinciehuis ver vulde hij functies bij het kabinet van de commissaris van de ko ningin en bij de afdeling ruimte lijke ordening. door Margreet van den Broek BRUINISSE - „Eigenlijk is dit de tweede helft van Koninginnedag", zegt Vincent Bouwman (10) met een lach. Speelkame raadjes slaan hem met oranje ballonnen vriendschappelijk om de oren op het rit me van de muziek. De kinderdisco veran dert zaterdag het dorpshuis van Ouwer kerk in een swingpaleis, ter gelegenheid van Bevrijdingsdag. Uit recente onderzoeken blijkt dat de jeugd niet goed meer weet wat er in de eerste week van mei herdacht en gevierd wordt. In Ouwerkerk blijkt dat echter in de praktijk wel mee te vallen. Vincent weet heel goed wat Bevrijdingsdag in houdt: „Dan denken we eraan dat Neder land werd bevrijd van de Duitsers", zegt hij ernstig. Hij weet zelfs wat het thema van dit jaar is: Leven zonder angst. Zelf is hij 'best wel eens bang': „Als ik in een achtbaan zit, of een hele spannende film op televisie zie." Mariska de Wit (12) vindt sommige televisiebeelden ook be angstigend: „Als ik soldaten zie, ben ik bang dat er ooit een derde wereldoorlog uitbreekt." Als de tonen van Star maker door het dorpshuis galmen, zijn de zor gen echter snel vergeten en is het weer tijd om te dansen. De twee gaan op in de swingende groep kinderen, die later op de avond plaats maakt voor de volwasse nen. Die vieren tot in de kleine uurtjes hun Beestenbal. In Bruinisse waait rond de muziektent een gure wind. „Het is koud. dus laten we met wat Spaanse muziek wat warmte brengen", ï-oept een lid van het Rotter dams Shantykoor naar de ongeveer vijf tig belangstellenden. Vooi'zichting dei nen een paar vrouwen heen en weer op de zeemansliederen. Een stukje verderop zingen twee mannen uit volle borst mee. Van de biertap op het plein wordt vanwe ge de kou weinig gebruik gemaakt, maar de stemming zit er desondanks aardig in. Uitgedost als echte zeebonken en met grote gebaren om het leed te onderstre pen. zetten de circa zestig zangers hun beste beentje voor. Ook 's avonds wordt er nog feest gevierd in het vissersdorp. De Bruënaren verma ken zich dan op de Bonte Zeeuwse avond in 'tDurps'uusw. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Een radio interview op Omroep Zee land met de Terneuzense imam Abdul Kadir Tural heeft de Islamitische Stich ting Nederland in Terneu- zen in verlegenheid ge bracht. De imam zou volgens de om roep tijdens de open dag in de moskee van Terneuzen heb ben gezegd dat hij, evenals zijn collega-imam in Rotter dam, van mening is dat ho moseksualiteit een ziekte is. Volgens bestuurslid I. Palit van de Islamitische Stichting is er echter sprake van een vertaalfout. Te sterk „Het gaat om een nuancever schil", verklaart Palit, die overigens benadrukt dat de stichting 'in principe' buiten de uitspraken van de gebeds leider staat. „Ik heb de imam na afloop gesproken en ik vermoed dat degene die naast hem tolkte, iets te sterk heeft vertaald. Hij heeft ge zegd dat homoseksualiteit een afwijking is in de mense lijke genen, maar hij had het niet over een ziekte. „Bij ons komt homoseksuali teit weliswaar niet zoveel voor, maar dat heeft met de cultuur te maken. Wat dat betreft lopen we in Turkije achter. Ik verwacht dat over een aantal jaar een veel hoger percentage homoseksuelen rondloopt. Die mensen zul len gewoon door ons worden geaccepteerd." Volgens Palit was Tural over vallen door de vraag of hij de mening van de Rotterdamse imam deelt. „We vonden hem erg onge past, op een dag als deze. De open dag is bedoeld om ken nis te maken met ons geloof, om drempels te verlagen. Dan stel je een dergelijke vraag niet." door Rolf Bosboom SINT-ANNALAND - „Hé, wordt nou eens wakker!", roept de brandweerman quasi-seri- eus tegen het slachtoffer. De pop, gehuld in een overall en ge tooid met een pet van het nabij gelegen uienverwerkingsbe- drijf, geeft geen krimp. Hij ligt er ook niet echt comfortabel bij, met een tank van enkele tonnen op zijn linkerbeen. Even later tilt de brandweer met ingenieu ze hefkussens het gevaarte op en bevrijdt de ongelukkige uit zijn benaderde positie. Piet was zaterdag een van de ve le demonstraties die de brand weer van de gemeente Tholen bij de haven van Sint-Annaland verzorgde. De open middag was niet alleen bedoeld om de bevol king te laten zien waar de hulp verleners allemaal toe in staat zijn, maar ook om mensen en thousiast te maken om vrijwilli ger te worden bij de brandweer. Het korps kan er namelijk nog enkele gebruiken. Diverse be zoekers namen informatiema teriaal en een sollicitatieformu lier mee naar huis. Alle blusgroepen van de Thool- se brandweer waren aanwezig om een demonstratie te geven. De open middag van de brandweer was ook bedoeld om vrijwilligers te werven. foto Willem Mieras Die van Sint Philipsland liet zien hoe je met hydraulisch ge reedschap eenvoudig een auto kunt openknippen om verkeers slachtoffers te bevrijden, de spuitgasten uit Stavenisse toonden het gevaar van de 'vlam in de pan' en de groep van Sint- Maartensdijk demonstreerde behalve de hefkussens ook brandbestrijding met schuim. Als afsluiting ging het duikteam uit Tholen te water. Het publiek kreeg ook de gele genheid zelf enkele dingen te ondernemen. Bezoekers konden bijvoorbeeld ervaren hoe be angstigend het is als je de weg moet zoeken in een ruimte die vol rook staat. De kinderen mochten zich, bijgestaan door het jeugdkorps, uitleven met cle brandspuit en zich even een echte brandweerman wanen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Na een sla pend bestaan van anderhalf jaar, timmert het Zeeuws Coör dinatiepunt Fiets (ZCF) weer flink aan de weg. De folder Op stappen en doortrappen moet vooral wegbeheerders stimule ren meer te doen voor de fiet sers. Fietscoördinator Hans Willekes: „Er is altijd geld voor goeie plannen, maar helaas zijn die er zo weinig." Eind 1998 was het provinciaal fietscoördinatiepunt op sterven na dood. In maart 2000 zette Willekes zich met nieuwe ener gie aan de taak meer mensen op de fiets te krijgen. „Een jaar lang ben ik bezig geweest de grote lijnen voor het fietsbeleid van de komende vier jaar uit te stippelen. Gaandeweg merkte ik bij onszelf en bij de wegbe heerders de behoefte aan meer profilering van het ZCF." Dat heeft geresulteerd in een nieuwe huisstijl. Het coördina tiepunt, dat is gehuisvest in de Middelburgse Abdij, beschikt over een logo: een wegwijzer met een donkerblauw vak waarin de letters Z, C en F op lichten als onderdelen van fiet sen en een lichtblauwe punt waarin de volledige naam is uit geschreven. Dat moet de her kenbaarheid vergroten. Het logo prijkt op de folder Op stappen en doortrappen, die is geschreven voor bedrijven en instellingen, maar vooral voor de wegbeheerders (gemeenten en waterschappen). Doel is hen te laten weten dat het ZCF er is en dat daar geld te krijgen is voor maatregelen die het fietsen stimuleren en verbeteren. De provincie heeft voor 2002 tot en met 2006 5,6 miljoen gulden uit getrokken voor fietsbeleid. Bo vendien is jaarlijks drie ton be schikbaar voor subsidie van initiatieven van andere wegbe heerders. Geld genoeg dus, maar nauwe lijks plannen. Willekes: „Het blijkt ontzettend moeilijk weg beheerders te motiveren. Ik ben begin dit jaar bij de gemeenten geweest. Wat blijkt: vooral klei nere gemeenten zijn met zo veel dingen tegelijk bezig, met on derhoud, met openbaar vervoer, met wegen, met mobiliteit, dan is de fiets niet het eerste waar aan ze denken. Ze doen wel wat aan fietsbeleid, maar vooral als onderdeel van andere maatre gelen." En dat zou het ZCF graag anders zien. De fiets ver dient de volle aandacht. De ste den en het waterschap Zeeuwse Eilanden hebben wel een paar goede ideeën. Zo heeft Goes de fietsroutes tussen de buitenwij ken en het centrum verbeterd en werkt Middelburg aan betere stallingen. Uniek noemt Wille kes de bewaakte fietsenstalling die Zeeuwse Eilanden deze zo mer bij Dishoek opent. Met hulp van het ZCF, dat zeventig pro cent (24.500 gulden) van de kos ten betaalde. Zulke initiatieven zijn onmisbaar om mensen voor korte ritten uit de auto te krij gen, zegt Willekes. „Want dat is echt heel moeilijk. Gedrag ver ander je niet snel, maar met be tere voorzieningen bereik je soms toch wat je wilt." 's-HEER ARENDSKERKE - Het echtpaar Tramper-Remijn- se uit 's-Heer Arendskerke was gisteren maar liefst 75 jaar ge trouwd. Zij vierden de bijzon dere mijlpaal in besloten kring in zorgcentrum Poelwijck, waar zij sinds acht jaar wonen. Bartel Tramper (inmiddels 96) en Maatje Remijnse (94) ont moetten elkaar begin jaren twintig. Hij was geboren en ge togen in Baarland en werkte toen als knecht op een boerderij in het dorp. Zij was afkomstig uit Oudelande en werkte als dienstbode op dezelfde boerde rij. Het was liefde op het eerste gezicht, in mei 1926 trouwden zij en gingen wonen in Baar land. Het echtpaar kreeg twee kinderen. door Lilian Dominicus HULST - De vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Diensten bond hebben met de directie van het meubelbedrijf Morres Wo nen in Hulst een principe-ak koord bereikt over een sociaal plan. Daarin is een sociale en fi nanciële regeling getroffen voor de werknemers, die gedwongen zullen worden ontslagen. Ook arbeidsbemiddeling is onder deel in dit sociaal raamwerk. De werknemers van Morres zijn vrijdagochtend middels de prikborden op de werkvloer en het computersysteem op de hoogte gesteld van het akkoord tussen de bonden en hun werk gever. Maar naar de inhoud van de regeling kunnen ze voorlopig slechts gissen. Pas volgende week, op maandag 14 mei, ko men de bedrijfsleiding van de meubelgigant en de vakbonden met de details naar buiten. In de loop van deze week, op donderdag 10 mei, worden de leden van de vakbonden in een ledenvergadering wel alvast op de hoogte gesteld van de inhoud van het sociaal akkoord. Een dag later volgt nog een laatste overleg tussen de bonden en de Morres-directie. Commercieel directeur I. van der Schenk ver wacht echter geen wijzigingen meer. „Dat lijkt me niet de ge bruikelijke gang van zaken", verklaart hij. Volgens Van der Schenk zijn de onderhandelin gen in een 'goede sfeer verlo pen'. „Af en toe vielen er harde woorden", verklaart hij. „Maar dat lijkt me normaal; we hebben in zo'n vijf besprekingen alles kunnen afronden." Morres Wonen lanceerde medio februari dit verbeterprogram- ma om het bedrijf, de grootste werkgever binnen de gemeente Hulst, uit de rode cijfers te ha len. Daarom moeten negentig van de vijfhonderdtachtig ar beidsplaatsen de komende twee jaar verdwijnen. MIDDELBURG - In een wei land aan de Oude Veerseweg in Middelburg zijn afgelopen weekend drie tamme eenden opgehangen. Twee van de drie eenden waren verbrand. Volgens de politie heeft de mishandeling plaatsge vonden tussen zaterdag- en zondagmiddag. De eigenaar vond de dode eenden gisteren in de loop van de dag. Hij hield de dieren als hobby. Volgens een woordvoerder van de politie hingen de eenden met ijzer- draad aan een tak. Bij het schrijven van stukjes voor dit hoekje in de krant, willen wij nog wel eens gaar ne gebruik maken van verha- j len die ons geworden vanuit j de lezerskring. Soms, ivan- neer de actualiteit dit ge- 1 biedt, publiceren we een der gelijke bijdrage heet van de naald. Maar het komt ook wel voor dat zo'n verhaal, bij te veel aan aanbod, in de wachtrij wordt geplaatst. Wij bergen het dan op in een map, om het er bij schaarste aan copij met grote dankbaar- heid weer uit te halen. Zo kijken we nu tegen een verhaaltje aan dat ons al ge ruime tijd geleden werd toe gezonden door een trouw le- zer uit het Nieuwerkerkse. De man beschrijft een bijzon der vermakelijk voorval. Maar een beetje langdradig is het wel. Te breed van stof om het onverkort in het nauwe keurslijf van dit kleine hoek je te kunnen plaatsen. Meest al, met hier wat gedraai, en daar wat geschaaf, is aan zoiets nog wel een mouw te passen. Maar in dit geval hik ken we toch tegen een pro bleempje aan. Want de be trokken lezer hecht aan een letterlijke weergave van z'n verhaal. „Wanneer u meent er veranderingen in te moe ten aanbrengen", schrijft hij, „dan heb ik liever dat u het niet plaatst." Aan welk ver zoek wij bij deze hebben vol daan. Het Rotterdams Shantykoor in Bruinisse. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29