Acties in ziekenhuizen na mislukken overleg Kapiteins bezorgd over veiligheid veren EU maant Macedonië tot terughoudendheid PSV prolongeert titel Postmen uitsmijter op Bevrijdingsfestival ^16° *9° LTO helpt veehouders bij herstel Milosevic zit tribunaal dwars Akkoord sociaal plan Morres Redders testen materieel Kampioenschap Middelburg Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Titel voor SSV'65 Duel Oostkapelle-Hoek eindigt in schoppartij Looneis struikelblok in onderhandelingen Treinrover Biggs op weg naar huis Bijrol neonazi s in Hamlett N0 5 Vrij zonnig Overwegend zonnig maar ook wolkenvelden. Noordoostenwind bij maxima rond 16 graden. 244e jaargang no. 107 maandag 7 mei 2001 losse nummers 2,00 Om ervoor te zorgen dat veeboeren die hun stallen geruimd zagen door de mkz-crisis er weer bovenop komen, richt de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO) een veebank op. Via deze bank kan op landelijk niveau vraag en O aanbod bij elkaar worden gebracht. Vrijwel alle advocaten van Ser vische verdachten die voor het Joegoslavië-Tribunaal moeten verschijnen, werken voor de Servische geheime dienst. Ze zijn aangesteld in opdracht van Slobodan Milosevic en dienen te voorkomen dat hun cliënten de oud-president van Joe goslavië als opdracht- r™ gever noemen. Vakbonden en directie hebben een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor Morres Wonen in Hulst. Daarin is een sociale en financiële regeling getroffen voor de werkne mers, die gedwongen zullen worden ontslagen. Bij Morres verdwijnen de komende jaren 90 van 580 ar- beidsplaatsen. Zeeuwse reddingsbriga des hebben dit weekeind voor het eerst een regiona le testdag gehouden. Doel was het vergelijken van het materieel van de ver schillende brigades in de regio. Niet alleen door er naar te kijken, maar ook door er 05 mee te varen. Voetbalvereniging Middelburg nam gistermiddag in stijl af scheid van sportpark De Nadorst. Door een 2-0-overwinning greep de ploeg de titel in de vierde klasse. Volgend jaar speelt Middelburg, als fusiepartner van Zeelan- dia, op het nieuwe sportcomplex Vèerse Poort. éL, radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9,10 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. van onze redactie buitenland NYKÖPING - De Europese Unie probeert te voorkomen dat Macedonië de staat van oorlog uitroept, die het leger de vrije hand geeft om op te treden tegen Albanese rebellen. De EU-mi- nisters van Buitenlandse Zaken roepen Macedonië op tot maxi male terughoudendheid om slachtoffers onder de bevolking te voorkomen, zei de Zweedse minister Lindh gisteren. De Macedonische premier Ge- orgievski verklaarde dit week einde dat hij het parlement wil vragen de staat van oorlog uit te roepen. ,,Wat zich op het grond gebied van Macedonië afspeelt is oorlog", zei Georgievski. Een daadwerkelijk besluit werd niet genomen. Het parlement komt pas morgen bijeen. Gistermiddag reageerden de opstandelingen met een verkla ring waarin zij de regering een onnodige escalatie verweten. De Macedonische strijdkrach ten voerden dit weekeinde de mortieraanvallen op vermeende stellingen van de Albanese re bellen gisteren op. Daartoe werd zwaardere artillerie inge zet dan de voorgaande dagen. Vooral de dorpen Vakcince en Slupcane kwamen onder vuur te liggen. Ditmaal werd niet te ruggeschoten. Vertrekken Een woordvoerder van de Mace- doniërs zei dat de strijdkrach ten een groot aantal stellingen van de opstandelingen heeft vernietigd. De aanvallen waren gisteren rond het middaguur hervat, kort nadat een nieuw staakt-het-vuren afliep. Dat was bedoeld om de burgers de kans te geven naar veiliger oor den te vertrekken. Weinig inwo ners lijken van het aanbod ge bruik te hebben gemaakt. Het Macedonische leger begon zijn offensief donderdag, nadat de rebellen in een week tijd tien militairen hadden gedood. AFP/DPA/RTR (Advertentie) naam:0 noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rékening- nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon:Hl n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna Voor automatische incasso stem ik toe in wil ik betalen: afschrijving van mijn (post)bankrekening- maand met nummer. automatische incasso handtekening: 39'4^ c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "713214"000002" 123 di wo do vr za (postzegel niet nodig) door Frits Bakker OOSTKAPELLE - De voet balwedstrijd tussen Oostka- pelle en Hoek is zaterdag geëindigd in een brute schoppartij. De zeventienja rige Arco Herrebout van Hoek raakte in de laatste mi nuut zwaar geblesseerd na een schop en werd naar het ziekenhuis afgevoerd. Het duel tussen de twee Zeeuwse ploegen in de hoofdklasse van het zater dagvoetbal speelde zich af in een vijandige sfeer. Zes mi nuten voor het einde werd Hoek-speler Ramazan Yuruk uit het veld gestuurd voor het schoppen van een tegenstan der. Daarna liep het duel nog verder uit de hand. Jean Paul Mulder, spits bij Oostkapel- le, raakte Arco Herrebout met een onbeheerste trap op de linkerknie. Scheidsrech ter Stofkooper zag de over treding niet, omdat de bal niet meer in de buurt was. Foto's in het ziekenhuis in Vlissingen wezen uit dat Herrebout zwaar knieletsel heeft opgelopen.Hoek dient bij de voetbalbond een offici ële aanklacht in tegen Jean Paul Mulder. De vader van Herrebout doet vandaag aangifte van zware mishan deling bij de politie. Ook Oostkapelle stelt een on derzoek in. Voorzitter Hans Barth: „We kunnen dit bij on ze club niet tolereren." pagina 13: bar slechte derby Onderhandelaar E. de Bruin van vakbond De Unie toonde zich zeer verontwaardigd over de weigering van de werkgevers om akkoord te gaan met de ge vraagde loonsverhoging. „In eerste instantie kondigen de werkgevers aan akkoord te gaan met de gevraagde loons verhoging, maar op het laatste moment hebben ze die toezeg ging ingetrokken. Het hek is nu echt van de dam. De mensen in de zorg zijn zo kwaad. We krij gen een hele reeks acties." Overeenstemming Tot gisteravond laat zag het er nog naar uit dat bonden en werkgevers, verenigd in de NVZ, overeenstemming zouden bereiken over een nieuwe CAO. LONDEN - De Britse treinrover Ronald Biggs is gisteren na een ballingschap van ruim 35 jaar in een vliegtuig met bestemming Groot-Brittannië gestapt. De kleine Falcon 900EX is gechar terd door de krant The Sun. De Britse autoriteiten hadden al eerder gezegd dat Biggs zodra hij voet op Britse bodem zet, wordt gearresteerd. In het toe stel zit ook collega-treinrover Bruce Reynolds. Biggs vertrok gisteren aan het einde van de middag (plaatselij ke tijd) vanaf de internationale luchthaven van Rio de Janeiro. De rappers van Postmen sloten zaterdag het Bevrijdingsfestival in Vlissingen af. Het festival trok dit jaar naar schatting veertigduizend bezoekers, twintigduizend minder dan in 2000. Meer over het Bevrijdingsfestival op pagina 10. foto Lex de Meester Daar werd hij eerst nog door de autoriteiten verhoord. De Britse autoriteiten hadden Biggs in een versnelde procedu re een speciaal paspoort doen toekomen. Donderdag werd be kend dat Biggs terug wil naar Engeland. Tegen The Sun zou hij hebben gezegd dat hij zich aan de Britse rechtsgang wil on derwerpen. De nu 71-jarige, ernstig zieke Biggs werd wegens een trein- overval in 1963 veroordeeld tot dertig jaar cel, maar na vijftien maanden wist hij te ontsnap pen. DPA/AFP/RTR ZÜRICH - De Duitse theaterre gisseur Christoph Schlingensief wil in Ziirich een uitvoering van Hamlet brengen met neonazi's als acteurs. De repetities van het stuk zijn inmiddels begonnen. Schlingensief staat bekend om zijn provocerende acties. In de Hamlet-uitvoering van de om streden Duitse regisseur spelen Zwitserse en Duitse skinheads bijrollen. Volgens Schlingen- schief spelen de neonazi's thea ter op het podium, „zoals ze dat ook in het dagelijkse leven doen." ANP/EFE door Ben Jansen VLISSINGEN - De kapiteins van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) maken zich zor gen over de veiligheid aan boord van de veerboten op de Wester- schelde. Er is gebrek aan vol doende opgeleid en ervaren per soneel om bij problemen, laat staan bij calamiteiten, op de juiste manier op te kunnen tre den. De gezagvoerders van de vijf schepen die de PSD beschik baar heeft, vinden ook dat bin nen het provinciale veerbedrijf geen of in elk geval onvoldoende actie wordt ondernomen na constatering en melding van on veilige situaties. De door de 23 PSD-kapiteins in de arm geno men advocaat BVader noemt in een brief aan het dagelijks pro vinciebestuur twee voorbeel den: er hebben problemen gespeeld rond niet tijdig goed gekeurde vlotten en er zijn geen voorzieningen getroffen naar aanleiding van een brand, enke le maanden geleden aan boord van een van de schepen. (Advertentie) MORGEN INFO AVOND Hogeschooljjj^Zeehnd De personeelsbezetting, erken nen de kapiteins in de brief, voldoet aan de wettelijke mini mumnorm. De minimumbezet ting bij de PSD bestond tot voor enkele jaren geleden evenwel uit één bemanningslid meer dan nu. De veiligheid kan eveneens in het gedrang komen doordat bij onvoorziene uitval van een bemanningslid soms geen reser ve voorhanden is. Bezettings problemen ontstaan ook als gevolg van de verlening van ver lof. Volgens de gezagvoerders wordt nieuw of bevorderd personeel te kort opgeleid of in de nieuwe functie begeleid. Het steekt de kapiteins dat bij een aanstelling of promotie in de dekdienst niet langer hun advies wordt ge vraagd. Soms bestaat het me rendeel van een dekploeg uit steeds wisselende uitzend krachten en dat leidt tot onvol doende continuïteit. Aan matrozen en kwartier meesters bestaat voortdurend tekort. De dienstleiding van de 19:00 uur - 21:30 uur, Edisonweg 4, Vlissingen EINDHOVEN - PSV is gisteren voor de zes tiende keer landskampioen geworden. De Bra bantse ploeg prolongeerde de titel door een 3-0-overwinning op Heerenveen. Na een rond rit door de stad, waarbij Ruud van Nistelrooy (foto) de kampioensschaal aan het publiek toonde, werden de voetballers gehuldigd op het Stadhuisplein van Eindhoven. PSV is nu al dertig wedstrijden ongeslagen. Het clubrecord staat op 32 duels. Dat dateert van vijftien jaar geleden. PSV verloor dit seizoen één keer en kan op 24 mei tegen FC Twente ook nog de be ker winnen. foto Marcel Antonisse/ANP pagina 13: kampioen zonder echte rivaal PSD heeft dat in 1998 onder kend en oplossingen toegezegd. De kapiteins stellen vast dat dit tot geen enkel resultaat heeft geleid. Maandelijkse ziektever zuimpercentages onder matro zen en kwartiermeesters van boven de 15 - en regelmatig bo ven de 20 - zijn geen uitzonde ring. Afgescheept Vaders schrijven volgt op een gesprek dat vorige maand heeft plaatsgehad tussen een afvaar diging van de kapiteins, twee le den van het dagelijks provincie bestuur en de PSD-directie. Aanleiding was de brief aan de provincie in maart, waarin de kapiteins het vertrouwen in de PSD-directie opzegden. De ka piteins vonden het verloop van het gesprek teleurstellend, om dat de gedeputeerden D. Bruin- ooge en J. Hennekeij volhielden dat kritiek in de verschillende overlegvormen binnen de PSD aan de orde moeten worden ge steld. Ze voelden zich afge scheept en handhaven hun eis dat bij de PSD een interim-ma nager met een nautisch-techni- sche achtergrond wordt aange steld. PSD-directeur H. Thomaes rea geerde gisteren verbaasd op de nieuwe brief. Hij zei dat ander halve week geleden een gesprek heeft plaatsgehad tussen een grote afvaardiging van de kapi teins en de directie van het veer bedrijf. Daarbij is een groot aantal van de grieven van de ka piteins aan de orde geweest. Thomaes: „Dat gesprek is afge rond met de conclusie van een van de kapiteins dat de basis is gelegd voor herstel van vertrou wen. En nu weer een brief waar in alles opnieuw wordt aange kaart. Hier begrijp ik niet veel van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het overleg tussen bonden en zieken huizen over de CAO voor ziekenhuispersoneel is vanmorgen vroeg mislukt. De bonden eisten voor de komende twee jaar een to tale loonsverhoging van 12,8 procent, maar de werkgevers wilden niet verder gaan dan 9 procent voor die periode. Acties zijn nu onvermijdelijk ge worden. Ze beginnen van daag in onder meer Hen gelo en Oss. De werkgevers kwamen de bon den tegemoet op het punt van de 38-urige werkweek. Ze gingen in op de eis van de bonden, die vasthielden aan 36 uur. Op het punt van de looneisen liep het overleg echter spaak Het keukenpersoneel van het Medisch Centrum Leeuwarden Zuid is vandaag als eerste 24 uur gaan staken. De centrale maaltijdvoorziening voor drie ziekenhuizen, twee verpleeg huizen, een verzorgingstehuis en een opvanghuis voor ver slaafden liggen dan stil. Verder staakt het personeel van het Medisch Centum Twente 's middags gedurende een uur en draait de afdeling centrale ste rilisatie van het Hengelose Zie kenhuis Groep Twente een zon dagsdienst. Operatiekamers Vanaf woensdag worden de ac ties grimmiger. Dan gaan in acht noordelijke ziekenhuizen de operatiekamers een dag dicht. In de komende drie weken wil len de vakbonden alle operatie kamers een dag hebben stilge- legd. In Zeeland zijn tot dusver acties aangekondigd in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes en het Ziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Morgen worden daar poortacties gehouden en later in de week volgen werkon derbrekingen en zondagsdien sten. GPD/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1