PZC 29.95^ i BOEKENMARKT Ophef munitie ergert Oostburg Fontein Kleine Kreek is grote stroomvreter Ook personeel ziekenhuis Goes gaat in staking Goes Vijf mille voor Kruiningse hobbyherder Wethouder belooft aanpak eendenhaters KOOPZONDAG Keukemarket ii liAKlliHH Leerling loopt aan nekkramp verwante bloedvergiftiging op Drie jaar cel wegens betasten kleindochters /BRISTOL/ Frontale botsing Nederlandse patiënten niet naar Vlaamse huisartsen ZONDAG 6 MEI MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR Burgemeester denkt dat publiciteit over bommen op strand toeristen afschrikt zeeuwse almanak Samaritaan ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 5 mei 2001 door Rob Paardekam KRONINGEN - Bijna vijfdui- zend gulden en een noop nieu we schapen. Dat is de op brengst van de actie voor de Kruiningse hobbyherder die eind maart al zi jn schapen ver loor. Initiatiefneemster Petra Willc- boer wil het geld volgende doorPascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg is hoogst ongelukkig met de bewering dat het strand van Cadzand-Bad en Nieuw- vliet bezaaid zou liggen met munitie uit de Tweede Wereld oorlog. Zo vlak voor het toeris tenseizoen kan de gemeente dergelijke publiciteit niet ge bruiken. Zeker niet omdat het verhaal volgens burgemeester G. Noordewier een eigen leven is gaan leiden en niet berust op waarheid. „Waarom onrust ver oorzaken die niet nodig is?" Burgemeester Noordewier is weinig te spreken over de rol van het Zeeuwse CDA-kamer- lid S. Buijs. Hij heeft schriftelij ke vragen gesteld aan de minis ter en zich in de pers uitgelaten over de tonnen munitie die nog aan de Zeeuws-Vlaamse kust zouden liggen, zonder zich tot de gemeente Oostburg te wen den. Die had het verhaal zo kun nen nuanceren, geeft Noorde wier aan. „Een storm in een glas water", oordeelt hij. „Er is in Cadzand nooit grootschalig munitie gedumpt. Dat kunnen meerdere mensen bevestigen." Ook het moment waarop het de fensierapport Munitieruiming in de periode 1944-1947 is ge presenteerd, acht Noordewier buitengewoon ongelukkig ge kozen. De gemeente wist van niets. Veel toeristen bellen naar de gemeente of naar het VW- kantoor of het nog wel veilig is aan de kust van Cadzand-Bad. Volgens Noordewier is er echter absoluut geen gevaar. Als er nog DEN HAAG - De 77-jarige man uit Terneuzen die vier van zijn kleindochters zou hebben mis bruikt is gisteren op het Haagse gerechtshof veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf waarvan een voorwaardelijk. Daarmee kwam het hof tot de zelfde straf als eerder door de rechtbank in Middelburg was opgelegd. De man zou tussen '84 en '98 vier van zijn kleindoch ters tussen hun zevende en hun twaalfde jaar seksueel hebben misbruikt. De verdachte ont kent dat hij de meisjes ooit onze- delijkheeft betast. Hij zou ze al leen per ongeluk tussen hun benen hebben aangeraakt. week zonder veel poespas overhandigen. Op zijn schapen zal de herder nog even moeten wachten. De Kruininger, een man van Turkse afkomst, maakte op 22 maart het gebruikelijke rondje bommen en granaten liggen, dan liggen die onder de duinen van de Verdronken Zwarte Pol der, een natuurgebied in Nieuwvliet waar nauwelijks re creanten komen. Het rapport maakt volgens hem enkel mel ding van het feit dat er 373 ton munitie is geruimd en 1208 ton tot explosie is gebracht. Dat bevestigt ook oud-gemeen tesecretaris P. Verhage van Cadzand, die bijna zestig jaar met zijn dieren. Dat kwam hem duur te staan, want hij werd verklikt. De Algemene Inspec tie Dienst (AID) kende geen ge nade en ruimde alle 13 schapen en 21 lammetjes. Petra Willeboer uit Krabben- geleden werkte bij het militair gezag, dat toezag op het ruimen van de bommen en granaten. Verhage noemt de ophef, 'volko men waanzin' en 'zwaar over trokken'. Er waren eenvoudig geen diepe putten waar de mu nitie in gedumpt werd, het on schadelijk maken gebeurde bij hoogwater op de vloedlijn en deze locaties zijn absoluut niet meer terug te vinden, omdat de dijken in de loop der jaren tel- dijke was het daar niet mee eens en belde de gemeente. „Ik vroeg me af of we iets voor de man konden doen", vertelt ze. „Toen de gemeente meer van dat soort telefoontjes kreeg, ben ik min of meer tot coördi- kens verlegd zijn. Het is daarbij 'onzin' dat een groot deel van de munitie niet ontplofd zou zijn. „Als je twee mijnen naast elkaar legt, en je brengt er één tot ont ploffing, gaat de ander ook." Gevaarlijk A. Provoost van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen vindt de termen 'risicovol' en 'gevaar lijk' zoals Cadzand-Bad en Zwarte Polder worden aange- door Sheila van Doorsselaer AXEL - De stroom om de fon tein in de Kleine Kreek in Axel te laten spuiten, heeft de ge meente in een jaar al bijna even veel gekost als de installatie- kosten. Delta Nutsbedrijven trok bij de gemeente aan de bel, omdat de pomp voor ongeveer twaalfduizend gulden aan ener gie had verbruikt. Nu er een PANTHER Sportschoen zwart-gnjs-blauw 36-46 A&&S Alléén morgen nator gebombardeerd." Wille boer is zeer te spreken over de opbrengst van de actie. „Veel meer dan ik had verwacht." Op het speciaal geopende reke ningnummer kwam bijna vijf duizend gulden binnen. Ook merkt, evenmin van toepassing. Bij de versterking van de dijken in de jaren tachtig werd de munitie, die werd gevonden, verzameld en op het strand tot ontploffing gebracht of meege nomen. „Er lagen hele rijen. El ke veertien dagen kwam de EOD wel langs." In 1987 is be gonnen met het ophogen van de duinen, via zandsuppletie. „Mocht er toen nog munitie zijn blijven liggen, dan ligt daar nu nieuwe pomp is aangesloten, zullen de kosten niet meer zo uit de pan rijzen. De fontein werd in september 1999 in gebruik genomen. De in- stallatiekosten bedroegen 48.00Ü gulden, waarvan spon sors 30.000 gulden voor hun re kening namen. De fontein hield het niet lang vol. Na een paar weken scheurde een schroefele- Uitsluitend geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 boden enkele mensen schapen aan. Op die aangeboden schapen moet hij wachten tot het ver- voersverbod helemaal is opge heven. De actie is overigens niet offici eel beëindigd, maar de ver wachting is dat de mensen die iets wilden geven dat inmid dels hebben gedaan. anderhalve meter zand over heen." Noordewier vindt dat de situatie in Zeeuws-Vlaanderen om die reden niet te vergelijken is met Zandvoort of Zierikzee (dat volgens de opstellers van de defensienota aan de Wester- schelde zou liggen), waar spra ke is van dumpputten. Als er al een probleem is, dan is het een gezamenlijk probleem van ge meenten, provincies en rijks overheid, vindt hij. ment en daardoor schoot de spuitkop van de fontein. De ko peren spuitkop werd gevonden en het plastic schroefelement werd vervangen door een van gietijzer. In maart 2000 spoot de fontein weer. De hoge energie kosten waren te wijten aan de pomp. De perspomp had een veel te grote capaciteit voor de fontein en voor die capaciteit moest ook worden betaald. De gemeente heeft nu een kleinere pomp geïnstalleerd. Wethouder A. van Waes. „Die hoge stroom rekening betalen we gewoon. Het is immers onze fontein." KLOOSTERZANDE - Een 26- jarige automobilist is gisteren gewond geraakt bij een frontale botsing op de Hulsterweg in Kloosterzande. De man, die in de richting Kuitaart reed, haal de een vrachtwagen in toen een 36-jarige bestuurder hem op de linkerhelft tegemoet reed. Deze chauffeur bleef bij de aanrij ding ongedeerd. De 26-jarige is naar het ziekenhuis gebracht. door Roelf Reinders GOES - Personeel in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes gaat volgende week ook staken. Na het Ziekenhuis Walcheren is het Goese ziekenhuis het tweede Zeeuwse ziekenhuis waar werknemers actie voeren. De acties in Goes beginnen dinsdagochtend met een poort- actie. De rest van de week zijn er stakingsacties te verwachten, zegt regiobestuurder W. Vissers van de vakbond AbvaKabo. „Dan gaat het om werkonder brekingen en zondagsdien sten." Voor het ziekenhuis in Vlissingen was al bekend dat af delingen woensdag en donder dag zondagsdiensten draaien. Volgens Vissers zijn er voor Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen nog geen concrete plannen om te staken. „Maar in Terneuzen is er wel een actiecomité in oprich ting." Volgens haar laten acties in Terneuzen op zich wachten door de onrust onder het perso neel. Volgens een aantal (ano nieme) verpleegkundigen lijdt ziekenhuispersoneel onder een dictatoriaal bewind van afde lingshoofden en directie. Strijdlust Vissers hoopt dat de strijdlust die in Vlissingen heerst ook het personeel van de andere Zeeuw se ziekenhuizen tot staken brengt. „Vlissingen trekt de kar. Ik hoop dat dit uitstraling heeft op de andere ziekenhuizen." De stakingen in de ziekenhuizen worden door alle vakbonden in de zorg gezamenlijk voorbereid. Ze weigeren in te gaan op het bod van de ziekenhuiswerkge vers 38 in plaats van 36 uur te gaan werken voor hetzelfde loon. Volgens Vissers heerste er de af gelopen dagen onder zieken huispersoneel onduidelijkheid over de impasse met de werkge vers. „Er waren wat problemen omdat mensen dachten dat de onderhandelingen weer waren door Rene Hoonhorst HULST - Een 13-jarige leerling van het Hulster Reynaertcollege is deze week in het Terneuzense ziekenhuis opgenomen met een door meningokokken ver oorzaakte bloedvergiftiging (sepsis). De meningokokbacte- rie kan ook hersenvliesontste king (meningitis) veroorzaken. De brugklasscholier is intussen weer aan de beterende hand. Hoewel de kans op besmetting van medeleerlingen klein is, zijn alle ouders en verzorgers van leerlingen van het Reynaertcol lege op aanraden van de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland (GGD) gewaarschuwd. Ook de leden van een volleybalclub waarbij de jongen speelt, zijn in kennis gesteld. GGD-arts infectieziek ten E. van Dijk benadrukt dat mensen in het Land van Hulst niet bang hoeven te zijn voor nekkramp, de populaire naam voor meningitis. (Advertentie) aan zee elke zondag (ook met moederdag) Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 Weet u nog, beste lezer, een gladde prater maakte in Vlis singen eerlijke burgers geld afhandig door aan de deur een zielig verhaal op te han gen over autopech. Volmede- lijden gaven de mensen een paar tientjes, die het 'slacht offer' zou terugbetalen. De vogel was vervolgens gevlo gen, om nooit meer terug te keren. Stond allemaal te le zen in deze krant. Een gewaarschuwd mens telt voor twee, althans... Zo was daar die verslaggever met begonnen. Maar er is zeker geen reden om achterover te leunen en niet te staken. Het ging slechts om oriënterende ge sprekken. We houden pas op met acties als de werkgevers onze ei sen inwilligen. En dat zie ik de komende twee weken nog niet gebeuren." DE KLINGE - De staking van de Nederlandse huisartsen is geheel voorbij gegaan aan hun Belgische collega's. Nederland se patiënten hebben zich de af gelopen drie dagen niet gemeld in praktijken net over de Belgi sche grens. „Ik heb al een tiental Neder landse patiënten in mijn be stand en ik kan er echt geen meer bij hebben. Alleen met mijn Belgische patiënten is het eigenlijk al te druk", zegt huis arts N. van Puymbrouck uit De Klinge. „Ik heb gehoord van de staking van de Nederlandse art sen, maar daardoor hebben er geen patiënten van over de grens bij me aangeklopt en dat geldt ook voor mijn collega." Volgens Van Puymbrouck is het overigens niet mogelijk voor Nederlanders uit de grensstreek om zomaar bij een Belgische huisarts medische zorg te krij gen. In de groepspraktijk in Zei- zate heeft dokter R. van Acker evenmin Nederlanders gezien. Huisarts B. Schulte uit Sint Jansteen zegt dat hij geen ver zoeken heeft gekregen van pati ënten om de naam te geven van een Belgische arts waar ze te recht zouden kunnen voor een minder spoedeisend geval. „Wij kunnen niet doorverwijzen naar Belgische artsen. Tijdens de sta king was er gewoon een nood- arts oproepbaar." Een naam die artsen verfoeien. Want nekstijfheid (kramp) is slechts één van de symptomen die op een meningokokkenziek- te duiden. Spierpijn, koude ril lingen, misselijkheid en braken zijn andere kwalen die, meestal na koortsaanvallen, duiden op hersenvliesontsteking. Als er sprake is van sepsis, de bloed vergiftiging die de jongen uit het Land van Hulst had opgelo pen, krijgt de patiënt ook last van sufheid en rode vlekjes op de huid, kleine huidbloedinkjes die kunnen uitgroeien tot grote re vlekken. De vlekjes verdwij nen, in tegenstelling tot andere vormen van huiduitslag, niet als er op wordt gedrukt. Antibiotica De ouders en verzorgers van de Reynaert-leerlingen worden in een uitgebreide brief gewezen op de eigenschappen en symto- men van de meningokokken- ziekten. De GGD zal de leerlin gen en het personeel op de Hulster school niet onderzoe ken, omdat er geen verhoogd gezondheidsrisico is. Arts infec tieziekten Van Dijk: „Me- ningokokkenziekten komen met enige regelmaat voor, voor al onder jeugdigen. Veel mensen dragen de bacteriën, maar slechts weinig mensen worden na besmetting daadwerkelijk ziek. De gezinsleden van een slachtoffer krijgen uit voorzorg antibiotica, maar verdere maat regelen worden meestal niet ge nomen. Het gebeurt hoogst zel den dat buiten het gezin een tweede persoon ziek wordt. Hulst als werkplek. Aan de balie diende zich een man aan. „Autopech meneer, en ik heb geen geld op zak. Zou ik misschien wat kunnen le nen?" De verslaggever trok, onder het verbijsterde oog van zijn collega's, grif zijn portemonnee en overhandig de de man een snip. Een vod dige jas diende als onder pand. De jas hangt er nu nog steeds. Suske en Wiske heb ben er een nieuwe albumtitel bij: De Sukkelige Samari taan. Advertentie Ringbaan West 2B Tel. 0113-22 97 38 Ashley Bijland overhandigt de lijst met tweehonderd handtekeningen aan wethouder van Waes. door Sheila van Doorsselaer AXEL - De Axelse wethouder A. van Waes nam gisteren ruim tweehonderd handtekeningen in ontvangst voor het plaatsen van een hek rond de eenden vijver aan de Groen van Prinstererlaan. Het hek moet voorkomen dat jonge eendjes worden mishandeld. Van Waes twijfelt over het hek, maar beloofde het probleem aan te pakken. Hij wil de jon geren die de eendeneieren kapot gooien en de kuikens op gruwelijke wijze do den, aanspreken op hun gedrag. Een groepje jonge buurtbewoners is de laatste dagen met een lijst en artikelen uit de krant langs de deuren gegaan. Waren er een paar weken geleden nog tientallen eendenkuikens in de vijver, nu zijn het er nog maar een paar. Behal ve dat ze worden gegrepen door ratten en katten, kan ook een groep jongeren de eendenkuikens niet met rust laten. Volgens ooggetuigen gooien ze de kui kens dood of voetballen ze ermee, net zolang tot de kuikens aan hun vex-won- dingen bezwijken. Akke Bijland, die de gewonde eendjes opvangt, spoorde de kinderen uit de buurt aan om actie te voeren. De kinde ren waren immers ook met het lot van de eendjes begaan, ze gingen elke dag even kijken. Een hek rond de vijver kan volgens Bij land en de kinderen de dierenmishan- foto Charles Strijd delaars tegenhouden. Van Waes beloof de de mogelijkheid te bekijken, maar zegde niks toe.,Het lijkt me in ieder ge val zinvol om die jeugd aan te spreken op hun gedrag, want dit kan zo niet lan ger." De bewuste jongeren zijn bij de ge meente bekend. Zij zullen op het ge meentehuis worden ontvangen voor een serieus gesprek. Van Waes beloofde dat over twee weken duidelijk is of het gevraagde hek er komt. Advertentie Showroom met 60 complete opstellingen in meer dan 5.000 combinaties GRATIS montage van de complete keuken ontwerp advies - montage - financiering lO JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD - A17 - AFSLAG 21, Telefoon 0165 - 51 06 00, Fax 0165 - 51 06 03, Internet www.keukenmarket.nl Openingstijden: ma tJm vr930-18.00 u, VRIJDAG KOOPAVOND, za 10.00-17.00 u. Elke eerste zondag (september t/m juni) van de maand geopend van 11.00 tot 17.00u. (Advertentie) (Advertentie) ZONDAG 6 MEI A.S. IN HET CENTRUM VAN MIDDELBURG ZEELANDS GROOTSTE BOEKENMANIFESTATIE EEN EVENEMENT IN HET KADER VAN DE KUNST- EN CULTUURROUTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 73