Sanering veestapel toch nodig Big Brother leeft in Noord-Korea PZC PZC Parijs worstelt met ex-generaal Huisartsen 2 Conclusie varkensvoorman Khatami liet Iran lang in ongewisse 5 mei 1951 zaterdag 5 mei 2001 door Martijn Schuring De blokkades van boze boe ren vond hij 'levensgevaar lijk'. Chris van Gisbergen, voor zitter van de LTO-vakgroep varkenshouderij, is meer van het overleg- dan het conflictmo del. „Een crisis is niet de beste periode om een conflict aan te gaan. Met overleg bereik je meer. Blokkades kunnen je een imago-tik geven, je verspeelt de publieke opinie." Zijn achterban was volgens hem dan ook niet betrokken bij de wilde acties. De actievoerders waren volgens hem vooral af komstig van 'die andere bond', de NW van Wien van den Brink. Natuurlijk baalt ook hij van de overvolle stallen. „Maar we moeten zo langzamerhand ook eens aan het boeren welzijn gaan denken." Van Gisbergen kan best begrijpen dat de animo voor de opkoopregeling voor dieren, die LTO 19 april uit het vuur sleepte, gering is. „Ondanks beloftes van de mi nister is het nog steeds niet dui delijk hoe hoog de vergoeding voor het fokverbod uitpakt. En of Brussel de vergoeding voor boeren buiten de getroffen ge bieden überhaupt wel goed keurt. Vandaag werd bekend dat het nog enige weken duurt voor Europa een beslissing neemt. Dat is dodelijk." Het is één van de weinige keren dat Van Gisbergen van leer trekt tegen de overheid. Gedurende de rest van de mond- en klauw zeercrisis trokken Brinkhorst en LTO samen op. „De aanpak kan niet streng genoeg zijn. Maar we zijn geen ja-knikkers, we laten onze tanden zien als het nodig is." Zoals toen de overheid geen goede opkoopregeling bood om Lang heeft hij de bevol king in spanning ge houden, maar met minder dan zes weken voor de verkiezingen heeft de Iraanse president Khata mi de knoop doorgehakt en zich herkiesbaar ge steld. Met meer dan vijftig an dere kandidaten gaat Khatami op 8 juni de strijd aan. Zijn zege lijkt vrijwel zeker. Hojatoleslam Sayyid Mo hammed Khatami werd in 1943 in Ardakan geboren als zoon van de geestelij ke ayatollah Hajj Ruhollah Khatami. Hij trad in de voetsporen van zijn vader door theologie te gaan studeren. In het tijdperk van de sjah voerde hij actief opposi- tie.Na de revolutie werd hij in het parlement geko zen en gaf hij leiding aan de krant Kayhan. Zijn be noeming tot minister van Cultuur volgde in 1982. Na tien jaar moest hij af treden omdat zijn beleid te liberaal was. In 1997 werd Khatami tot veler verrassing gekozen tot nieuwe president van Iran. Met zijn hervor mingsgezinde program ma kreeg hij de steun van 70 procent van de kiezers en bracht hij de conserva tieve geestelijkheid een gevoelige slag toe. De nieuwe president bleek echter al gauw min der machtig dan velen hadden gehoopt. Khatami kon weinig van zijn her vormingen uitvoeren. Het land zat in een econo mische crisis en de macht van de conservatieven bleek te groot. Zij maken de dienst uit in leger, me dia, justitie en geheime diensten. Ook hebben zij de steun van de geestelijke leider van Iran, ayatollah Ali Khamenei. Liberale politici gingen het gevang in. Zelfs minis ters moesten het veld rui men onder druk van de conservatieve instanties. Khatami's twijfel om aan de verkiezingen mee te doen, was dan ook op recht. Hij moet zich heb ben afgevraagd of hij zijn kiezers wel kan geven wat hij belooft. ANP de welzijnsproblemen op te los sen. Collega-bestuurder Doorn bos dreigde onmiddellijk met acties. Anderhalve dag later lag er een akkoord. „De 110 miljoen gulden die we eruit gesleept hebben was het maximaal haal bare", bezweert hij. „We zijn toen heel koel en zakelijk ge weest. En het is geen gering pak ket. Het zou de eerste keer zijn dat er voor boeren buiten de ge troffen gebieden ook iets gere geld was." De varkensstallen worden nog niet veel leger. Niet alleen de overheid, ook de slachterijen zijn daarvoor verantwoorde lijk, meent Van Gisbergen. „Die helpen alleen hun vaste klanten Als ze zouden samenwerken en het vlees voor export in slachte rijen zouden halen die ook daadwerkelijk mogen exporte ren, zouden de stallen sneller leeg raken." Soms bekruipt hem het gevoel dat Brinkhorst een verborgen agenda heeft. Dat de crisis de bewindsman goed uitkomt om de sanering van de veehouderij, een van de beleidsdoelen van de minister, te versnellen. „Ik heb geen bewijs en wil hem er ook niet van betichten. Maar je denkt wel eens: sla je niet door met deze houding en deze aan pak." Lering Van die sanering moet het vol gens Van Gisbergen wel degelijk komen. Uit een mkz-crisis valt ook lering te trekken. „De vee houderij moet een andere struc tuur krijgen. We moeten vaart zetten achter de herstructure ring, al is er na de varkenspest eind jaren '90 binnen onze sec tor al veel geïnvesteerd. Maar het moet wel in landelijke ge bieden ingepast blijven, var kensflats." GPD pagina 3: Schoonebeekers geruimd door Henk Glimmerveen Of wij werkelijk denken dat wanneer vandaag de dag in Parijs in stadions, cafés of el ders bommen zouden ontplof fen, de autoriteiten met klassie ke middelen de daders zouden opsporen? Generaal Paul Aus- saresses is gisteren in de tegen aanval gegaan nadat hij eerder die dag publiekelijk terecht is gewezen door zowel premier Jospin als president Chirac. Met name Chirac trok fel van leer tegen de generaal, die in een zojuist verschenen boek nog maals erkent dat hij zich tijdens de Algerijnse oorlog schuldig heeft gemaakt aan martelingen. Chirac wil dat de generaal zijn onderscheiding van het Legion d'Honneur teruggeeft. Maar Aussaresses liet vervolgens in een verklaring weten, dat hij er niet aan denkt zijn uitlatingen in te trekken. „Het terrorisme van de FLN (de Algerijnse ver zetsbeweging) had eind 1956 dusdanige vormen aangeno men, dat generaal Massu werd benoemd tot super-prefect van Algiers. Hij kreeg de opdracht het terrorisme snel en met alle mogelijke middelen te stoppen. Massu heeft mij vervolgens be volen dat bevel uit te voeren, wetende dat dat niet kon zonder vuile handen te maken. Aussaresses zegt dat hij dage lijks rapport van zijn activitei ten uitbracht aan Massu, die op zijn beurt Lacoste informeerde. Het boek van de gepensioneerde generaal heeft in Frankrijk veel aandacht getrokken. Vooral vanwege de openhartigheid waarmee tot in de gruwelijkste details de folteringen worden beschreven. Het zwaarste ver wijt tot dusver van politici van door Gert-Jan Broere Big Brother bestaat. De we reld zoals George Orwell die beschreef in zijn boek '1984', is tot leven gekomen op een droog stuk land in het noordelijk deel van het Koreaanse schiereiland, de Democratische Volksrepu bliek Korea. Het opperste wezen heet hier geen Big Brother, maar de Grote Leider. Vanaf elk gebouw van enig belang in de hoofdstad Py ongyang kijkt wijlen Kim II- sung op zijn volk neer. Hij, die zijn hele leven in dienst stelde van zijn volk. Hij, die nauwe lijks sliep om zich te kunnen wijden aan het welzijn van zijn onderdanen. Hij, die Noord- Korea onafhankelijk maakte en leerde voor zichzelf te zorgen. De propagandamachine heeft zijn werk met akelige perfectie gedaan. „De Geliefde President heeft zich opgeofferd voor ons. Daar om moeten we hem eren. Zelfs na zijn dood is hij nog steeds bij ons", zegt Lee Jin-young, een 35-jarige onderwijzer. Hij zegt het met een overtuiging die geen tegenspraak duldt, die past bij een echte 'gelovige'. 's Zondags gaat Lee vaak met zijn vrouw en dochter van drie wandelen langs de rivier de Tae- dong, die Pyongyang door snijdt. Steevast begint de wan deling bij het bronzen beeld van Kim Il-sung op de heuvel Mansu. „Dat is voor ons alle maal een bijzondere plek. Wan neer mensen van buiten naar Pyongyang komen, is hun eerste doel dit beeld, om door het leg gen van bloemen hun dank baarheid te tonen." Maar dankbaar voor wat? Noord-Korea is failliet. Py ongyang is een hemel vergele ken met het platteland, waar Westerse hulporganisaties strij den tegen de ondervoeding. Maar ook in de hoofdstad is het merendeel van de bevolking voor het basisvoedsel aangewe zen op een distributiesysteem met ratsoenen. Kim Il-sung pre dikte dat Noord-Korea op de ei gen benen moest staan, dat het niemand nodig had, het moest een perfecte autarkie worden. Maar het bleek een illusie. Er is een facade opgetrokken waar achter de harde, kille werkelijk heid wordt verborgen. Maar het kost niet veel moeite om daar doorheen te prikken. Stil Pyongyang telt twee miljoen mensen, maar is overdag naar geestigstil. Auto's rijden er nau welijks, zelfs een fiets is een bij- .ir t-v Soldaten en burgers wandelen langs propagandaborden bij een treinstation in Pyongyang. zonderheid. 's Ochtends vroeg galmen er strijdliederen door de luidsprekers en wordt de bevol king opgeroepen op deze glori euze dag weer vol goede moed aan het werk te gaan. Maar aan veel mensen voor het treinsta tion gaat die opmerking geheel voorbijZe hebben geen werk en zitten de hele dag op het plein onder een boom. En ze wachten Anderen lopen rond, veelal doelloos, als zombies. Ze kijken niet op of om. Buitenlanders worden genegeerd. Stilte Winkelende mensen zijn on zichtbaar in het straatbeeld, commerciële activiteit ont breekt trouwens vrijwel hele maal. Aan beide zijden van Changgwangstraat zijn restau rants. maar de stilte overheerst. De tafels zijn gedekt, de menu's liggen klaar, alleen de klanten en het voedsel ontbreken. In de winkels is het niet veel an ders. Het Yokjon warenhuis wordt bijna alleen bevolkt door het personeel. Het zonlicht dat door de donker gekleurde ra men naar binnen komt, zorgt voor schaarse verlichting. De inrichting is daaraan aange past: somber. De schappen lij ken goed gevuld, maar schijn bedriegt. Een hele stelling ligt vol met één oudemets model zonnebril. Bij de televisies even verderop is er zowaar keuze, maar het gaat om oude uit China geïmporteerde toestellen, com pleet met spriet. Een echt nuttige investering is zo'n televisie trouwens niet. In Pyongyang is één zender te ont vangen en daarop wordt een goll' van propaganda over de kijkers uitgestort. Met als ach tergrond mooie plaatjes van na tuur die dienen als achtergrond voor revolutionaire liederen of bezoeken van de huidige leider Kim Jong-il aan weer een ande re modelfabriek. Kim Jong-il, in Noord-Korea aangesproken als de Generaal of de Grote Dirigent, heeft na het overlijden van zijn vader in 1994 zijn plaats ingenomen in het pantheon van grote revolu tionaire leiders. Volgens de Ko- reanen is de Generaal een genie, die de theorieën van zijn vader verder heeft uitgediept. In het Westen bestond er lange twijfel over zijn geestelijke vermogens, maar voorlopig heeft hij ver lichte ideeën waar zijn vader nooit op betrapt is. De toenade ring tot Zuid-Korea is daar het duidelijkste voorbeeld van. Al leen weet niemand hoe machtig hij werkelijk is en hoever hij be reid is te gaan. Imperialisten Voorlopig heeft de verdieping van de staatsideologie door Kim Jong-il Noord-Korea nog wei nig goeds gebracht. Dat is alleen niet wat de Koreaanse staats media berichten. Noord-Korea bewandelt nog steeds fier het revolutionaire pad en alle voed- selzorgen zijn de schuld van de zowel links als rechts is dat de generaal zo cynisch is. De affai- re-Aussaresses komt voor de Socialistische Partij van pre mier Jospin op een uiterst pijn lijk moment. Over enkele dagen wordt op grote schaal herdacht dat precies twintig jaar geleden Franfois Mitterrand tot presi dent werd gekozen. Diezelfde Mitterrand was eind 1956 mi nister van Justitie en volgens Aussaresses de bewindsman die Robert Lacoste opdracht gaf het terrorisme van de FLN 'met alle mogelijke middelen' te stoppen. GPD foto Chien-Min Chung/RTR natuurlijke elementen en de te genwerking van 'imperialisten' (lees: Amerika). Zelfs dat er nu voorzichtig in de keuken wordt gekeken van communistische staten die hen zijn voorgegaan op de kapitalistische weg (Chi na en Vietnam), sijpelt maar mondjesmaat door. Voor de Koreanen zelf bestaat er dan ook geen twijfel over de grootheid van de Generaal. Noord-Korea is bevoorrecht met een familie die twee van zulke grote leiders heeft voort gebracht „Het volk heeft een gids nodig", zegt de 32-jarige journalist Kim Min-jo. „Hij leidt ons. Of hij een vrouw heeft? Ik weet het niet, dat zal wel. Ze is in ieder geval geen publiek fi guur. En hij zal ook wel kinde ren hebben, maar voor ons is dat niet interessant. Hij heeft ook recht op privacy. De Geliefde Generaal is tenslotte ook maar een mens." GPD pagina 5: Japan wijst zoon leider uit De driedaagse veldtocht van de huisartsen is deze week door een goed deel van de samenleving met begrip ontvangen. De Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) zag in de aanloop tot de stakingen geen kans een helder beeld te scheppen van de achter gronden van de actie. Gaandeweg werd echter duide lijk dat de huisartsen niet uitsluitend omwille van het eigen financiële belang de barricaden beklommen. Zij wisten de bevolking ervan te overtuigen dat hun actie vooral ook werd ingegeven door grote zorg over de toe komst van de gezondheidszorg, een sector waarvoor zij als poortwachters optreden. Het is opmerkelijk dat de huisartsen pas nu luid en dui delijk naar buiten brengen dat de maat vol is. Onbegrij pelijk is het niet. Vrijwel iedereen die met vertegen woordigers van de beroepsgroep in aanraking komt, er vaart dat het om mensen gaat die eraan gewend zijn aandacht aan patiënten te besteden en die minder gefo cust zijn op een cijfermatige benadering van het ar beidzaam leven. Over het algemeen zijn huisartsen meer gericht op het oplossen dan op het veroorzaken van problemen. Komen zij tot een massaal protest, dan moet er wel iets ernstigs aan de hand zijn. Dat is onvoldoende en te laat doorgedrongen tot minis ter Borst van Volksgezondheid. Haar aanvankelijke opperbeste stemming nadat ze 3,4 miljard extra voorde gezondheidszorg uit de schatkist had gepalaverd, werd al spoedig gesmoord in de teleurstelling over de reactie van de huisartsen. Het lijkt erop dat ze in haar mineur stemming blijft hangen. De minister is een lauw proce dureel spel gaan spelen en komt aan een ordentelijke, inhoudelijke beoordeling van de eisen niet toe. Zou ze dat wél doen, dan zou ze tot de slotsom komen dat voortzetting van haar beleid voert tot uitholling van het systeem waarbinnen de huisartsen een promi nente rol vervullen. Handhaving van de financiële ver goedingen op het huidige en al veel te lang gehandhaaf de niveau zal de lust bij aankomende medici om een huisartsenpraktijk te beginnen, doen vergaan. Daar mee verliezen de consumenten van de zorg de figuur van de vertrouwenspersoon. Ieder willekeurig onder zoek naar het welbevinden van de bevolking geeft als uitkomst te zien dat gezondheid als een hoog goed wordt beschouwd. Verdwijnt de eerst vrouw of man met wie men nu in de zorg van doen krijgt, dan wordt in ern stige mate afbreuk gedaan aan een zeer gewild product. Naar alle waarschijnlijkheid zal, naarmate het vak van huisarts meer in de verdrukking raakt, de tendens ver sterkt worden waarbij patiënten alleen nog gebruik kunnen maken van onpersoonlijke gezondheidsfabrie ken. De rijksoverheid zal zich, om een systeem te behouden waarbinnen de huisarts behoorlijk kan functioneren, nu ruimhartiger moeten opstellen. Doet ze dat niet, dan zal op termijn kaalslag ontstaan. Herstel zal vervolgens kostbaarder zijn dan de samen leving lief is. Knokploegen De Westduitse regering heeft bepaalde formaties van de So cialistische Rijkspartij verbo den. De Rijkspartij is een nieu we nazi-beweging die zich tot taak heeft gesteld Hitlers NS- DAP te doen herleven. De par tij heeft onlangs Reichsfront gevormd, een soort SA-forma- tie die momenteel zesduizend man telt en waarvan de leden zwarte uniformen dragen. Pokken In Zwolle en Voorburg is be gonnen met het inenten tegen pokken. Aanleiding daarvoor is dat beide plaatsen bezoek hebben gehad van mensen uit Tilburg, die besmet bleken met pokken. In Tilburg heerst al enige tijd een pokkenepide mie. Gezinnen die bezoek heb ben gehad van de Tilburgers, zijn in quarantaine. Herdenking In Zeeland zijn gisteren de ge vallenen uit de Tweede We reldoorlog herdacht. In de ra dio-uitzending van de Natio nale Herdenking werd Renesse genoemd, waarbij de verslag gever stilstond bij de Tien van Renesse, die in december 1944 zijn geëxecuteerd. Mosselvissers Het ministerie van Visserij geeft de Zeeuwse mosselvis sers een bijdrage van 250.000 gulden om mosselpercelen in de Waddenzee te exploiteren. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissmgen Tel. (0118) 484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17,00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie redactie@pzc.nl exploitatie internet@pzc nl abonnementen abo@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13 30 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso; (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39.45 (n v t perkwartaal, 107,50 109,15) per jaar 409,50 411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers maandag t/m vri|dag: 2,00 per stuk zaterdag 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 72