Oosterland ontbeert hangplek Oud, maar vergeten! WERELDWIJD 13 MILJOEN AIDSWEZEN Jjg PZC Den Haag Giro 555 Geld lospraten voor arm Bangladesh Reimerswaal stopt welstandstoezicht voor nieuwbouw Meer evenementen Grote Markt Goes Verveelde jeugd gaat over tot vandalisme :14 Hersenstichting Nederland SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES zaterdag 5 mei 2001 door Ali Pankow OOSTERLAND - Er zijn nau welijks voorzieningen voor jon geren in Oosterland. Vooral het ontbreken van een hangplek voor de jeugd wordt als een pro bleem ervaren. De jongeren in het dorp gebruiken als alterna tief het bushokje als ontmoe tingsplek. Deze abri wordt be klad en er ligt vaak een enorme rotzooi. Het vele vandalisme in Oosterland wordt toegeschre ven aan het feit dat de jeugd zich verveelt. Dit staat vermeld in de kernbe schrijving die de Stichting Scoop over Oosterland maakte in het kader van het project Duurzame Sociale Ontwikke ling. Oosterland is een van de weinige kernen op Schouwen- Duiveland die geen dorpsraad heeft. Scoop was derhalve ge noodzaakt ten behoeve van de kernbeschrijving gesprekken te voeren met zogeheten sleutel personen in het dorp, die een brede kijk hebben op de samen leving in Oosterland. Jong dorp Van vergrijzing is in deze kern geen sprake, in tegenstelling tot vele andere dorpen. Oosterland is een relatief jong dorp met een grote groep kinderen en jong volwassenen. Er zijn veel grote gezinnen met gemiddeld zes tot zeven kinderen en soms nog met twaalf tot dertien kinderen. De beperkt toegestane woning bouw wordt als groot knelpunt voor de toekomst ervaren. Kin deren die in Oosterland worden geboren, zouden hier ook later graag blijven wonen, maar de mogelijkheden daartoe lijken beperkt. De geloofsovertuiging speelt hier een grote rol. Zeventig pro cent van de bevolking gaat naai de kerk. De zondagsrust wordt in Oosterland echt gerespec teerd. Volgens de sleutelperso nen is de orthodoxe bevolking overigens 'best tolerant'. Er zijn in dit dorp circa 440 per sonen fulltime werkzaam. De grootste bedrijfssectoren zijn bouwnijverheid, handel en re paratie. Ook de sleutelpersonen menen dat er redelijk wat werk gelegenheid is in Oosterland. Over de voorzieningen zijn zij eveneens behoorlijk tevreden. Wel uitten zij him bezorgdheid over ontwikkelingen die gaande zijn op Schouwen-Duiveland. Zo vrezen zij dat de voorgeno men versterking van de cen trumfunctie van Zierikzee ten koste kan gaan van voorzienin gen in de kleine kernen. Bevalling Oosterland en Bruinisse zijn de enige dorpen op Schouwen- Duiveland waar de huisartsen nog bevalling thuis begeleiden. Na de sluiting van de kraamaf- deling in het Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee begeleiden de meeste huisartsen geen thuisbevallingen meer, wegens het ontbreken van specialisti sche zorg in de directe omge ving. De huisartsen in Ooster land en Bruinisse kunnen indien noodzakelijk snel een beroep doen op die tweede Iijnszorg in het ziekenhuis in Dirksland. Over het openbaar vervoer in Oosterland uitten de sleutelper sonen niets dan lof. De kern is goed te bereiken. Er zijn twee bushaltes in het dorp en één er buiten. De bevolking van Oosterland kan op deze kernbeschrijving reageren tijdens een hoorzitting die woensdag 9 mei vanaf 19.30 uur wordt gehouden in Dorps huis De Oosterhof. door Margreet van den Broek SCHUDDEBEURS - Oud-no taris D. van Eek uit Schudde- beurs kan 'slecht schooien'. Desondanks blijft hij bij ver schillende bedrijven en instel lingen aankloppen voor een bijdrage aan het Dhaka Com munity Hospital in Bangladesh. „Ik heb inmiddels veel respect opgebouwd voor mensen die met een collectebus langs de deuren gaan. Daar deed ik wei eens niet zo aardig over, maar nu denk ik: ze doen het toch maar steeds weer." Van Eek werd vorige week be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Bij de uitrei king van de koninklijke onder scheiding maakte burgemeester J. Asselbergs gewag van Van Ecks uiteenlopende inspannin gen op maatschappelijk gebied. Zo is hij niet alleen voorzitter van de stichting Feyenoord Pre mie Effect, die fondsen beheert voor het betaald voetbal in Rot terdam, maar ook honorair, dus onbezoldigd consul van Ban gladesh. Van Ecks fascinatie voor Ban gladesh is geen oude jeugdlief de. Pas drie jaar geleden kwam hij met het land in aanraking, toen de ambassadeur tijdens een bezoek aan de Zeeuwse del tawerken vroeg of Van Eek con sul wilde worden. Sindsdien probeei*thij de zakelijke uit wis seling tussen Nederland en Ban gladesh te intensiveren. Zijn aanpak blijkt succesvol, want sinds zijn aanstelling is de ex port naar Nederland verdub beld. Hij is net terug uit Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. Daar overhandigde hij samen met de Nederlandse ambassa deur nieuwe röntgenappara tuur aan een lokaal ziekenhuis. De zeventigduizend gulden die daarvoor nodig was, wist Van Eek los te praten bij zorgverze keraars en de stichting gezond heids- en maatschappelijke zorg Schouwen-Duiveland, waarvan hij ook bestuurslid is. Weverijen In Dhaka heeft zeker de helft van de tien miljoen inwoners geen toegang tot de gezond heidszorg. ,,Het Community Hospital is echt voor de aller armsten", legt Van Eek uit. Het ziekenhuis richt zich voorna- Het röntgenapparaat dat Van Eek vorig jaar overhandigde aan het Dhakar Community Hospital in Bangladesh. melijk op de mensen die in de weverijen werken, vrouwen en slachtoffers van het met arseni cum vergiftigde drinkwater. „Je moet er niet te lang rondlopen, want dan krijg je het wel flink voor je kiezen door wat je alle maal ziet." Inmiddels heeft Van Eek een nieuwe actie voor het zieken huis opgestart. Hij wil genoeg fondsen bij elkaar zien te krij gen om dit najaar ontwikke- lingsapparatuur voor de rönt- genafdeling naar Dhaka te kunnen brengen. Ook is er grote behoefte aan een EEG-appa- raat, waarmee hersenonder zoek kan worden gedaan. Van Eek hoopt deze keer een beroep te kunnen doen op een subsidie regeling van het Rijk, die het in gezamelde bedrag verdubbelt. „Van die mogelijkheid wist ik niets af, totdat ik hoorde dat de eigenaren van restaurant De Zeelandbrug iets soortgelijks deden met hun actie voor Cam bodja. Voor dat idee ben ik ze nog steeds dankbaar, want op die manier kun je met relatief kleine bedragen ontzettend veel goeds doen." door Rob Paardekam KRUININGEN - Het gemeente bestuur van Reimerswaal wil in uitbreidingsgebieden voor wo ningbouw af van het welstands toezicht. Burgers die een nieuw huis bouwen, moeten dat voort aan aan hun eigen smaak, en niet aan die van de welstands commissie, kunnen aanpassen. De keuze van het gemeentebe stuur betekent dat gekibbel over kleur, materiaal, afmetin gen en verhoudingen in nieuwe woonwijken tot het verleden gaat behoren. Met deze keuze slaat het college van burge meester en wethouders een nieuwe weg in die afwijkt van het oorspronkelijke beeldkwa liteitsplan Reimerswaal. Daarin worden nieuwe woon wijken als welstandsarm aan geduid. Dat wil zeggen dat er slechts enkele richtlijnen gel den. De gemeente gaat nu een stap verder en wil een wel- standsvrije vorm, waarbij er he lemaal geen toezicht meer is. Het college komt daarmee tege moet aan de wens van het over grote deel van de gemeenteraad. Als de plannen doorgaan, is het niet zo dat mensen zomaar alles kunnen doen. „Uiteraard moe ten ze zich houden aan het ter plaatse geldende bestemmings plan", zegt wethouder M. van Overloop. „Verder kan op het gebied van welstand in principe I alles." Ook aan de wens van veel raads leden om bedrijventerreinen welstandsvrij te maken, komt het beeldkwaliteitsplan tege- moet. In het plan staat echter dat de relatie met de omgeving wel in ogenschouw genomen moet worden. Daarom zouden op panden aan de rand van een bedrijventerrein wel enige richtlijnen van toepassing moe ten zijn. Deze randen zouden j het stempel 'neutraal gebied' moeten krijgen. Dat wil zeggen I dat er standaard richtlijnen worden opgesteld. Als men zich daaraan houdt, volgt een posi- tieve afhandeling. Het kan nog wel even duren voor de nieuwe woonwijken daad werkelijk het predikaat wel- standsvrij hebben. Het plan wordt eerst voorgelegd aan burgers en bedrijven. Hun inspraakreacties worden ver volgens beoordeeld en van com mentaar voorzien. De gemeen- i teraad beslist uiteindelijk over het beeldkwaliteitsplan Rei- j merswaal. Voor burgers die meer informa- tie willen of met de gemeente van gedachten willen wisselen, j is er woensdag 16 mei een infor matieavond over dat plan. Deze begint om 19.30 uur in dorps huis De Meiboom in Krabben- dijke. In zijn functie als voorzitter van de stichting Feyenoord Premie Effect, is Van Eek met heel an dere bedragen bezig. De stich ting beheert het geld dat met een obligatie-actie onder suppor ters en andere belangstellenden bijeen is gebracht. „Dat is mak kelijk werk, met weinig zor gen", vindt Van Eek, die met de ze functie wat in de luwte van zijn favoriete voetbalclub is te rechtgekomen. Gouden tijd Als bestuurslid van Feyenoord maakte hij in de jaren 1993 tot 1995 de grote sportieve succes sen mee. „Een gouden tijd, na tuurlijk", erkent hij. Toch zou hij het niet meer kunnen op brengen er al zijn energie in te steken. „De wereld van betaald voetbal is hard. Je telt alleen mee als je succes hebt." Fondsen werven voor een ar moedig hospitaal in Bangladesh enerzijds en het roemruchte Feyenoord anderzijds: „Ja, het is een volmaakte tegenstelling", erkent Van Eek. Voor zeventig duizend gulden kun je voor een ziekenhuis in Bangladesh een röntgenapparaat kopen. In het voetbal is het de boete die je moet Betalen als de supporters flesjes op het veld gooien." door Rolf Bosboom GOES - Meer en betere eve nementen op de Grote Markt in Goes. Met die doelstelling gaan de gemeente en stich ting Goes Promotie geza menlijk aan de slag. In het najaar moet er een evene- mentenbeleid op papier staan. Het gemeentebestuur streeft ernaar van de Grote Markt meer een 'mensenplein' te maken, waar regelmatig wat te doen is. De coördinatie en promotie daarvan komt in handen van de heropgerichte stichting Goes Promotie. Aanvankelijk was het de be doeling dat de gemeente het plein daarvoor aan de stich ting beschikbaar zou stellen. Deze constructie blijkt ech ter juridisch niet haalbaar. Daarom zijn afspraken ge maakt over een andere werk wijze, waarbij de stichting een loketfunctie op het ge bied van evenementen krijgt. Over wat wel en niet kan op het plein stelt de gemeente in overleg met de stichting een evenementenbeleid op. Dat moet in oktober gereed zijn. Aan de hand van dat beleid beoordeelt de stichting in de toekomst binnengekomen aanvragen voor evenemen ten en brengt advies uit aan het gemeentebestuur. Dat bepaalt uiteindelijk of het wel of geen vergunning ver leent. Ook Goes Promotie zelf kan als initiatiefnemer een vergunning aanvragen. Goes Promotie gaat uit van een begroting van 70.000 gulden per jaar: 20.000 gul den voor organisatie en 5 0000 gulden voor promotie. Het geld wordt gezamenlijk opgebracht door de gemeente, de Ondernemers Organisatie Goes, de horeca en andere betrokkenen, zoals de banken in het centrum. Gezond ouder worden willen wij allemaal. De onbe zorgde oude dag van zo'n 200.000 Alzheimer- en 40.000 Parkinsonpatiënten wordt echter grondig verziekt. Hun aantal wordt almaar groter. Tijd om er iets aan te doen! Wetenschappelijk on derzoek kan de oplossing bieden voor deze hersen- aandoeningen. Laat oude hersenen ook üw zorg zijn! Word donateur of doe een gift. Giro 860 Korte Houtstraat 10, 2511 CD 's-Gravenhage - Tel, 070 - 360.48.16 - lnternetwww.hsn.nl foto Marijke Folkertsma Een bushokje in Oosterland is nu in gebruik als hangplek. Miljoenen kinderen moeten zichzelf zien te redden. Steun daarom Stop Aids Now! Een initiatief van. Aids Fonds, jjjjjjjj Hivos, ICCO, Memisa en Novib. Meer weten? Kijk op www.StopAidsNow.nl of bel 020-5287828. Giro 60.30.90. N0W!' KERKEN IN AKTIE MEMISA MENSEN IN NOOD NEDERLANDSE RODE KRUIS TEAR FUND STICHTING VLUCHTELING IJ K V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 68