Plan houtloodsen even uitgesteld PZC Dol-Fijn floreert als nooit tevoren PZC Open; Huis Brogum in teken van rock en theatersport 13 Nog geen akkoord over aankoop en invulling monumentale gebouwen Excursie naar I broedkolonie Subsidie voor hartapparatuur I in ambulances Cheque voor Museumhaven Greenery belandt in rode cijfers Man krijgt klappen in gezicht Dieven slaan slag in café Blikseminslag bij Cerestar zaterdag 5 mei 2001 door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland en de Stichting Renesse zijn er niet in geslaagd voor de afgesproken datum (1 mei) overeenstemming te bereiken over aankoop en ex ploitatie van de monumentale houtloodsen in Zierikzee. De stichting heeft een maand lan ger de tijd gekregen om het 'to taalplaatje op tafel te leggen'. Daarbij gaat het vooral om de toekomstige invulling en finan ciering van de plannen, aldus wethouder G. van de Velde-de Wilde. I De gemeente is er volgens de wethouder alles aan gelegen I helder te krijgen wat de stich ting precies met de houtloodsen aan de haven voorheeft. „We willen er zeker van zij n dat het geen gerealiseerd gaat worden, ook is wat wij in gedachte heb ben voor die locatie." j Eén van de twistpunten betreft het aankoopbedrag. De ge meente kocht het monumentale i pand begin 1999 voor een be drag van 660.000 gulden van de Zierikzeesche Houthandel. BURGH-HAAMSTEDE - Na- j tuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland houdt vanaf dinsdag 8 mei twee keer in de I week een excursie naar de broedkolonie in de Meeuwen- duinen in Westerschouwen. De excursie begint bij het wa terleidingpompstation aan de Adriaan van der WeydewegHet I eerste stuk van de wandeling I gaat door de Boswachterij Wes- I terschouwen en het tweede deel door de broedkolonie in de Meeuweduinen, die op het mo ment voor het publiek gesloten zijn in verband met de broed tijd. Vanaf 8 mei wordt er elke dins dag en donderdag door de dui nen gewandeld. Opgeven kan bij de VW in Burgh-Haamste- de. De laatste wandeling is op donderdag 28 juni. De excursies beginnen telkens om 190 0 uur. MIDDELBURG - Gedeputeer de Staten willen honderdveer tigduizend gulden bijdragen aan hartapparatuur in ambu- I lances van de Ambulancedienst Boven de Westerschelde. Met deze monitoren kan worden vastgesteld of er sprake is van een harfinfarct en of een patiënt medicijnen moet krijgen. Zorgverzekeraar CZ Groep draagt honderdduizend gulden bij. De Ambulancedienst Boven de Westerschelde wil twaalf monitoren aanschaffen. „Dooi de opheffing van de 24-uurs in terne geneeskunde te Zierikzee en het te geringe aantal cardio logen op Walcheren moeten ten minste de ambulances die in de ze gebieden werkzaam zijn, worden uitgerust met de be doelde monitoren", motiveert Gedeputeerde Staten de hon derdveertigduizend gulden subsidie. Gezien de problematiek rond het ziekenhuis in Zierikzee en het cardiologentekort op Wal cheren wil Gedeputeerde Sta ten invoering van de appara tuur snel laten plaatsvinden. REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Doel was van meet af aan het pand door te verkopen ten bate van realisatie van een museale scheepswerf, als onderdeel van een toeristische attractie. De Stichting Renesse zou eigenaar van het gebouw worden en het vervolgens verhuren aan de vrijwilligers van de Stichting Museumhaven. Vraagprijs Geen van de betrokken partijen is er tot dusver echter in ge slaagd het met elkaar eens te worden over de condities waar op die invulling moet gebeuren. De kandidaat-koper hikt aan tegen de vraagprijs. Die stond eind vorig jaar op 710.000 gul den. Bovendien moet er volgens bestuursvoorzitter E. Geluk eerst zekerheid komen over subsidies voor de noodzakelijke restauratie. Ook al komen de houtloodsen in aanmerking voor een rijksbijdrage in de kos ten, zo voert hij aan, dan nog duurt het tot 2005 voordat het bedrag beschikbaar komt. Een ander essentieel punt waar om de onderhandelingen zo stroef verlopen, zijn de uiteen lopende belangen van de stich tingen Renesse en Museumha ven. Eerstgenoemde weigert de verwerving en inrichting als een gezamenlijk project te zien. „Je hebt te maken met gescheiden verantwoordelijkheden. Wij zijn best bereid de houtloodsen voor een x-aantal jaren voor een vriendenprijs te verhuren aan de museumhaven. Maar op ter mijn moet er wel uitzicht zijn voor een renderende exploita tie. Ik heb het in een ander ver band al eens eerder opgemerkt: we zijn geen liefdadigheidsin stelling." Geluk verheelt niet dat hij denkt aan een voorlopig huurcontract van maximaal vijf jaar „Tegen de tijd dat die ter mijn afloopt, zouden we kunnen bekijken welke mogelijkheden het pand verder nog biedt." De gemeente wil in één klap al les geregeld zien, stelt wethou der Van de Velde. „De aankoop, restauratie, exploitatie en hoe het geheel gedekt is. Dan wordt ook duidelijk wat van ons wordt verwacht, zodat daar later geen misverstanden over kunnen ontstaan. Ik heb geen zin in de salami-methode; iedere keer een beetje en maar zien wat er verder nog komt." Aanvankelijk hadden de stich tingen Renesse en Museumha ven een half jaar de tijd gekre gen met een doortimmerd plan te komen. Die termijn is na over leg met de gemeente een maand verlengd tot 1 juni. Van de Velde: ,Ik ben nog niet zo ver om al uit spieken te doen over een even tuele alternatieve bestemming. Voorlopig ga ik er nog steeds vanuit dat we met elkaar tot overeenstemming komen." Wethouder C. Veerhoek heeft in een eerder stadium, na het af blazen van zijn semi-commerci- ele plannen met het gebied rond de museumhaven in 1999, ge zegd in het uiterste geval te wil len overgaan tot bouw van ap partementen op de locatie van de houtloodsen. Niet alle kinderen hadden zin om in het koude water naar Pokémon-FIippo's te duiken. door Ali Pankow NIEUWERKERK - Trimfit- ness, aquarobic, zwemmen voor ouderen, kleuterzwem men, zwemlessen voor de jeugd en zwemfeestjes voor de kinderen. Het gebeurt alle maal in zwembad Dol-Fijn in Nieuwerkerk. Vrijwel onbe grijpelijk voor wie deze week al die stralende snoetjes zag bij het Pokémon-Flippofestijn in Dol-Fijn dat de gemeentebe stuurders deze voorziening ooit om zeep wilden helpen. Ze hadden buiten de waard ge rekend. Nieuwerkerk liet zich Dol-Fijn niet ontnemen. Er ontstond een ware volksop stand tegen het voornemen tot sluiting van het zwembad. Maar naast protesteren, bleek de bevolking veel verder te wil len gaan. „Als jullie het zwem bad niet meer willen exploite ren, doen we het wel zelf", gaven Dorpsraad en actieco mité Tot Behoud van Dol-Fijn te kennen. De bevolking van Nieuwer kerk meende wat ze zei, zo kan na ruim driekwart jaar op ei gen benen geconstateerd wor den. Dol-Fijn floreert als nooit te voren dankzij de nimmer af latende inzet van enkele fana tieke voortouwnemers en tal rijke vrijwilligers, Tot die fanatiekelingen behoren Jos en Jacolien Flikweert. De vrouwen zijn geen familie van elkaar, maar wel hecht ver bonden in hun voornemen sa men met vele anderen te bewij zen dat het Nieuwerkerkse zwembad wel degelijk be staansrecht heeft. Deze week waren beiden weer druk in de weer voor het Poké mon-Flippofestijn in Dol- Fijn. Zesenveertig kinderen tussen de vier en acht jaar wa ren er luid kwetterend en spet terend bijeen. „Ik heb al der tien Flippo's en ik heb een nieuwe zwembroek", deelt een kleine jochie vertrouwelijk mee. „Ik ga zwemmen, hop, hop, hop", zingt een blond ventje balancerend op het randje van het bad voordat hij er met veel bravoure in springt. „O, o, ik kan bijna niet boven komen", grinnikt een meisje terwijl ze er juist uit klautert. Flippo's „Allemaal even aan de kant", maant Jos Flikweert. Haar verzoek wordt behoorlijk snel ingewilligd. Vrijzwemmen is leuk, maar spelletjes doen met pokémon-flippo's lijkt de kleintjes nog veel lolliger. Jos deelt de groepen vaardig in: de vier- en vijfjarigen én de kin deren zonder zwemdiploma in vak één, de zes- en zevenjari gen in vak twee, de oudste deelnemertjes in vak drie. Flippo's opduiken luidt de eer ste opdracht. Jos, Jacolien en twee vrijwillige hulpmoeders gooien de populaire rondjes in het water. Zodra het startsein is gegeven, worden de flippo's in een mum van tijd weer opge doken. De oogst wordt collec tief verzameld. Niks geen on derlinge concurrentie, elk kind krijgt aan het einde van de middag een pakje met evenveel flippo's mee Een veel moeilij ker opdracht blijkt het over brengen van flippo's op een drijf plankje. Eén golfje en ze spoelen er allemaal af. De kin deren in het eerste vak hebben snel door dat ze het plankje be ter lopend dan zwemmend van de ene naar de andere kant kunnen brengen. De estafette met een flippo op het hoofd en op een lepel levert veel lol op. Tussentijds wordt er limonade gedronken en een spannend moment breekt aan met de bekendmaking van de winnaars van de kleurwed- strijd. „Ik was nog niet hele maal klaar met inkleuren", realiseert een van de kinderen zich plotseling. Ze beseft in eens met spijt dat haar plaat niet bij de collectie in de gang hangt en dus niet meer mee dingt naar een prijs. Toezichthouden Jacolien Flikweert is behoor lijk tevreden over het reilen en zeilen van Dol-Fijn op dit mo ment. Er is weinig verloop in het vrij willigersbestand. Velen die zich destij ds sterk maakten voor het behoud van het zwem bad doen ook nu hun beloften nog gestand. Het zijn er onge veer vijfenzeventig. „We zou den alleen voor het toezicht houden bij het vrijzwemmen wel wat meer mensen kunnen gebruiken", zegt Jacolien. Voor schoonmaak en technisch onderhoud blijkt er voldoende vrijwillig inzet. Het toezicht houden vereist enige deskun digheid. Deze vrijwilligers dienen in elk geval in het bezit te zijn van een EHBO-diplo- ma. Belangstellenden kunnen die cursus op kosten van Dol- Fijn volgen, maar dan wordt wel van hen verwacht dat ze minstens een jaar regelmatig als toezichthouder oproepbaar zijn. Jacolien benadrukt dat vooral de komende jaren de vrijwilli ge inzet niet mag verslappen. In vijf jaar tijd dient er een ren dabele exploitatie tot stand te komen, want na 2005 trekt de gemeente echt helemaal haar handen van Dol-Fijn af en is er van die kant geen enkele finan ciële bijdrage meer te ver wachten. „Sinds de overdracht aan de vrijwilligers is het allemaal veel levendiger geworden hier, met veel meer leuke activitei ten", zegt badmeester Ingrid Lookman. Zij en haar collega Ronald Ooievaar werken hier als professionele krachten. Lookman is voor 20 uur per week in dienst, Ooievaar voor 32. Vrije tijd Dat het voortbestaan van Dol- Fijn heel wat vrije tijd vergt, vinden Jacolien en Jos Flik weert geen probleem. Als het foto's Pieter Honhoff belang van deze voorziening maar door velen erkend blijft worden en de bevolking zich er collectief voor blijft inzetten. Uit oproepjes aan het prikbord in de hal blijkt het streven de boel binnenkort nog wat gezel liger te maken. 'Wie heeft er tweedehands geluidsappara tuur met boxen?' en 'wie heeft er tweedehands tuinstoelen in de aanbieding?', luiden de op roepjes. Het Pokémon-Flippofestijn loopt inmiddels teneinde. De kinderen die nog willen mee doen met de quiz in de hal moe ten tien minuutjes eerder het water uit. „Nou dat doe ik dus mooi niet", zegt het ventje dat eerder al zo enthousiast liep te zingen. Op het eerste gezicht lijkt het niet zo'n simpele quiz, maar de ware Pokémonken- ners zullen er hun hand niet voor omdraaien. Achter elke beschrij ving moet de juiste Po- kémonfiguur worden inge vuld. De meeste kinderen blij ken volledig op de hoogte van de kenmerken van hun idolen als Pikachu, Sacha, Donphan, Elekid, Sunflora, Hoothoot, Lugia, Blissey, Totodile of Asch. De vrijwillige inzet van hulpmoeders is onontbeerlijk bij zwemfestijnen in Dol-Fijn. ZIERIKZEE - De Stichting Museumhaven Zeeland is 350 gulden rijker. Uit handen van voorzitter W. Meijer van de Schouwse Rotary-jongerenafdeling Interact kreeg penning meester J.A. Deurloo gisteren een symbolische cheque ter waarde van dat bedrag overhandigd. Interact - pas enkele weken geleden officieel opgericht, maar officieus al ruim vier jaar actief - sprokkelde het bedrag bij elkaar door het houden van een culturele avond voor kinderen. Voorzitter P.J. Huij- brecht van de Stichting Museumhaven Zeeland toonde zich zeer ingenomen met het gebaar van Interact. „Het feit dat jul lie aan ons gedacht hebben vind ik waardevoller dan de hoog te van het bedrag." BREDA - The Greenery, het grootste conglomeraat van groente- en fruitveilingen in Nederland, is vorig jaar in de ro de cijfers beland. Lagere marges, reorganisatiekosten, lagere inkomsten uit tarieven voor telers en uit Europese fondsen noemt The Greenery als oorzaken. Het nettoverlies na belastingen over 2000 kwam uit op 5,8 miljoen gulden. In 1999 behaalde de veiling nog een winst van 6,1 miljoen gulden. De veilingomzet steeg wel, van 2,0 miljard gulden in 1999 naar 2,2 miljard gulden. Daarmee ligt de vei lingomzet nog altijd lager dan twee jaar geleden. Onverwacht komt het verlies niet. Vorig jaar maakte The Gre enery al bekend te gaan bezuinigen om verliezen het hoofd te bieden. Volgens de raad van bestuur zijn inmiddels de eerste effecten van de genomen maatregelen zichtbaar. Zij vindt het nog te vroeg om een verwachting over 2001 te geven. ANP VLISSINGEN - In een recreatiegebouw in Vlissingen is vrij dag tussen 17.50 en 18.10 uur een medewerker enkele malen in zijn gezicht geslagen door een 19-jarige bezoeker uit Vlis singen. Dit gebeurde naar aanleiding van een woordenwisse ling, waarna de bezoeker gemaand werd het pand te verlaten. De medewerker heeft geen letsel overgehouden aan de mis handeling. De 19-jarige man is aangehouden. VLISSINGEN - Uit een horecagelegenheid aan het Bellamy- park in Vlissingen zijn donderdagnacht tussen 01.00 en 03.00 uur diverse goederen gestolen. Van een 19-jarige Vlissingse is een leren jas met daarin haar gsm en portemonne weggeno men. De waarde hiervan bedraagt enkele honderden guldens. De portemonnee is later leeg teruggevonden. Uit de handtas van een 22-jarige inwoonster uit Vlissingen zijn een mobiele telefoon en een portemonnee weggenomen met een waarde van ruim honderd gulden. Van een 2 0-j arige inwoonster uit de gemeente Veere is een jas weggenomen en een 20-jarige Vlis- singer miste zijn leren jas ter waarde van enkele honderden guldens. In de loop van vrij dag kwamen bij de politie nog eens vi j f mel dingen binnen van diefstal van jassen, een melding van een tas met inhoud en een melding van diefstal van een portemon nee. SAS VAN GENT - Op het terrein van zetmeelproducent Ce restar in Sas van Gent is donderdagnacht tijdens het hevige noodweer op enkele weegbruggen de bliksem ingeslagen. De in- en uitgaande weeginstallaties zijn direct na het incident hersteld. De materiële schade bleef beperkt. „Er is geen brand uitgebroken, er was alleen sprake van inductieschade.", al dus een woordvoerder van de fabriek. dóór Piet Kleemans ZIERIKZEE - Rock, theater en soulmuziek prijkt op het mei/juni-programma van Mu ziek- en Theaterpodium Bro gum in Zierikzee. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen van de eenentwintigste editie van het driedaagse Anywave-festival. De band Handsome3some bijt het spits van het mei-program ma af met een concert op zater dag 12 mei. Het Rotterdamse drietal laat zich inspireren door de muziek van Jimi Hendrix, Roni Size en Pearl Jam. Het voorprogramma wordt ver zorgd door het Groningse Gold fish. Aanvang 22.00 uur. Het Brogumpodium is zaterdag 19 mei voor de Zierikzeese thea- tersportgroep Kiekieres. Na een succesvolle 'thuiswedstrijd' in Brogum heeft Kiekieres nu the- atersportgroep Fijn Dank U Wel uit Dordrecht uitgedaagd voor een wedstrijdje improvisatieto neel. Bij theatersport dagen twee teams elkaar uit tot het spelen van scenes. Rechters geven pun ten voor speeltechniek, inhoud en amusementsgehalte. De stem van het publiek geeft de door slag. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 26 mei wordt voor trouwe Brogum-bezoekers een weerzien met oude bekenden. Nuff Said speelde al verschil lende keren in het Zierikzeese muziek- en theaterpodium. De band speelt een mengeling van punk, powerpop, hardrock en metal. De band 16down is zater dag 26 mei eveneens te zien en te horen in Brogum. De muziek van de Zwolse muzikanten wordt wel vergeleken met die van bands als Radiohead, Cold- play en Smashing Pumpkins. Aanvang 22.00 uur. Op zaterdag 2 juni is het de beurt aan Wealthy Beggar - of wel Racoon meets Beck - als support act van Nederlands nieuwste soulsensatie Ivar. De afgelopen maanden was Ivar re gelmatig te horen op radio 3. Support act Wealthy Beggar opent de avond met gespierde gitaren en fraaie samenzang. Aanvang 22.00 uur. De 21ste editie van Any wave staat gepland voor 20 tot en met 23 juni. Het programma start woensdagmiddag 20 juni met een kindervoorstelling van Muis en Leeuw. Donderdag avond 21 juni wordt het Any wa ve-programma voortgezet met een smartlappengala. Vrijdag avond 22 juni spelen in de tent achtereenvolgens hip-hopband Brainpower en Beatbusters (Ska) met als speciale gast rap per Def P. Het programma van zaterdag 23 juni begint om 13.45 uur. Het exacte zaterdag programma is nog niet bekend, maar in ieder geval komt Death- metalband Altar naar Brogum evenals Formica, Till Dawn, Rebba The Loon en Celldust. (Advertentie) De Hele maand Mei organiseren wij iédere zaterdag feestelijke Open Huisdagen. Een Mooie Collectie, een lekkere traktatie en een leuke verrassing voor iedere geslaagde klant. U bent van harte welkom op zaterdag 5 mei 12 mei 19 mei 26 mei Grote Markt 11/13 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 67