Monumenten staan er redelijk bij BOEKENMARKT Zorgen over hoge kosten stadskantoor 11 Ook personeel ziekenhuis Goes gaat in staking Jubilerende korpsen verwennen Schouwen met twee Muziekdagen Vijf mille voor Kruiningse hobby herder KOOPZONDAG Keukemarket /BR/STOL/ Celstraf geëist voor belediging agenten Gemeente komt in oktober met prioriteitenlijst Drie jaar cel wegens betasten kleindochters Automobilist krijgt klappen zeeuwse almanak Samaritaan ZONDAG 6 MEI Bredanaar mishandeld PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD zaterdag 5 mei 2001 door Rob Paardekam KRUININGEN - Bijna vijfdui zend gulden en een hoop nieu we schapen. Dat is de op brengst van de actie voor de Kruiningse hobbyherder die eind maart al zijn schapen ver loor. Initiatiefneemster Petra Wille- boer wil het geld volgende week zonder veel poespas overhandigen. Op zijn schapen zal de herder nog even moeten wachten. De Kruininger, een man van Turkse afkomst, maakte op 22 maart het gebruikelijke rondje met zijn dieren. Dat kwam hem duur te staan, want hij werd verklikt. De Algemene Inspec tie Dienst (AID) kende geen ge nade en ruimde alle 13 schapen en 21 lammetjes. Petra Willeboer uit Krabben- dijke was het daar niet mee eens en belde de gemeente. „Ik vroeg me af of we iets voor de man konden doen", vertelt ze. „Toen de gemeente meer van dat soort telefoontjes kreeg, ben ik min of meer tot coördi nator gebombardeerd." Wille boer is zeer te spreken over de opbrengst van de actie. „Veel meer dan ik had verwacht." Op het speciaal geopende reke ningnummer kwam bijna vijf duizend gulden binnen. Ook boden enkele mensen schapen aan. Op die aangeboden schapen moet hij wachten tot het ver- voersverbod helemaal is opge heven. De actie is overigens niet offici eel beëindigd, maar de ver wachting is dat de mensen die iets wilden geven dat inmid dels hebben gedaan. door Roelf Reinders GOES - Personeel in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes gaat volgende week ook staken. Na het Ziekenhuis Walcheren is het Goese ziekenhuis het tweede Zeeuwse ziekenhuis waar werknemers actie voeren. De acties in Goes beginnen dinsdagochtend met een poort- actie. De rest van de week zijn er stakingsacties te verwachten, zegt regiobestuurder W. Vissers van de vakbond AbvaKabo. „Dan gaat het om werkonder brekingen en zondagsdien sten." Voor het ziekenhuis in Vlissingen was al bekend dat af delingen woensdag en donder dag zondagsdiensten draaien. Volgens Vissers zijn er voor Zie kenhuis Zeeuws-Vlaanderen nog geen concrete plannen om te staken. „Maar in Temeuzen is er wel een actiecomité in oprich ting." Volgens haar laten acties in Temeuzen op zich wachten door de onrust onder het perso neel. Volgens een aantal (ano nieme) verpleegkundigen lijdt ziekenhuispersoneel onder een dictatoriaal bewind van afde lingshoofden en directie. begonnen. Maar er is zeker geen reden om achterover te leunen en niet te staken. Het ging slechts om oriënterende ge sprekken. We houden pas op met acties als de werkgevers onze ei sen inwilligen. En dat zie ik de komende twee weken nog met gebeuren." Strijdlust Vissers hoopt dat de strijdlust die in Vlissingen heerst ook het personeel van de andere Zeeuw se ziekenhuizen tot staken brengt. „Vlissingen trekt de kar. Ik hoop dat dit uitstraling heeft op de andere ziekenhuizen." De stakingen in de ziekenhuizen worden door alle vakbonden in de zorg gezamenlijk voorbereid. Ze weigeren in te gaan op het bod van de ziekenhuiswerkge vers 38 in plaats van 36 uur te gaan werken voor hetzelfde loon. Volgens Vissers heerste er de af gelopen dagen onder zieken huispersoneel onduidelijkheid over de impasse met de werkge vers. „Er waren wat problemen omdat mensen dachten dat de onderhandelingen weer waren DEN HAAG - De 77-jarige man uit Temeuzen die vier van zijn kleindochters zou hebben mis bruikt is gisteren op het Haagse gerechtshof veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf waarvan een voorwaardelijk. Daarmee kwam het hof tot de zelfde straf als eerder door de rechtbank in Middelburg was opgelegd. De man zou tussen '84 en '98 vier van zijn kleindoch ters tussen hun zevende en hun twaalfde jaar seksueel hebben misbruikt. De verdachte ont kent dat hij de meisjes ooit onze delijk heeft betast. Hij zou ze al leen per ongeluk tussen hun benen hebben aangeraakt. TERNEUZEN - Een 24-jarige automobilist uit Temeuzen deed donderdagavond aangifte van mishandeling. De man reed met zijn auto over de Axelsestraat toen hij door een andere autobestuurder werd achtervolgd en gesom meerd te stoppen. Hij deed dit, waarop zijn achtervolger hem zonder aanleiding begon te slaan en schoppen. De dader stapte na het incident in zijn au to en reed weg, het slachtoffer met een bloeddoorlopen oog en lichte kneuzingen achterlatend. De politie heeft de zaak in on derzoek. door Rolf Bosboom GOES - Een compleet nieuw stadskantoor in Goes wordt GroenLinks te duur. De fractie pleit ervoor de huidige plannen 'kritisch te bekijken' en naar al ternatieven te zoeken. Het oor spronkelijke idee om het huidi ge pand te verbouwen en uit te breiden komt daarbij weer in beeld. GroenLinks maakt zich grote zorgen over de kosten van de nieuwbouw. Die waren aanvan kelijk geraamd op 24,1 miljoen gulden. Medio maart werd ech ter bekend dat de huidige bere keningen uitkomen op een be drag van 35,8 miljoen gulden, een verhoging van bijna twaalf miljoen. Die is voor een belang rijk deel het gevolg van de enor me prijsstijgingen in de bouw sector. A. van Oosten, fractievoorzitter van GroenLinks, liet toen al we- (Advertentie) ten zich 'rot geschrokken' te zijn van de bedragen. In een brief die gisteren is verstuurd naar wet houder S. Heijning, bestuurlijk verantwoordelijk voor het pro ject, pleit de partij ervoor de zaak nog eens goed tegen het licht te houden. GroenLinks noemt twee alter natieven. Het eerste is dat de ge meente terugkeert op haar schreden en het huidige stads kantoor aan de Oostsingel gaat vertimmeren. De kosten daar van werden enkele jaren gele den ingeschat op ongeveer zestien miljoen gulden. Als er rekening wordt gehouden met de prijsstijgingen, zou dat nu neerkomen op 22 a 24 miljoen gulden. „Een aanzienlijk ver schil met nieuwbouw", aldus de fractie. Een andere mogelijkheid die GroenLinks aandraagt is het bouwen van een 'kernstadskan toor': een nieuw, klein onderko men voor de ambtenaren dat wel op de voorziene locatie bij het Hollandiaplein zou moeten komen. Als aanvulling daarop kan de gemeente kantoorruimte huren in de directe omgeving. Daar is volop keuze: het Land bouwcentrum (dat de gemeente nu al deels gebruikt) en op ter mijn ook het leegkomende wa terschapskantoor en de nieuwe kantoren in het Bekhofgebied. Verder zou de mogelijkheid van thuiswerken meer moeten wor den benut om ruimte te bespa ren. Gezellig brunchen aan zee elke zondag (ook met moederdag) Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 Weet u nog, beste lezer, een gladde prater maakte in Vlis singen eerlijke burgers geld afhandig door aan de deur een zielig verhaal op te han gen over autopech. Vol mede lijden gaven de mensen een paar tientjes, die het 'slacht offer' zou terugbetalen. De vogel was vervolgens gevlo gen, om nooit meer terug te keren. Stond allemaal te le zen in deze krant. Een gewaarschuwd mens telt voor twee, althans... Zo was daar die verslaggever met Hulst als werkplek. Aan de balie diende zich een man aan. „Autopech meneer, en ik heb geen geld op zak. Zou ik misschien wat kunnen le nen?" De verslaggever trok, onder het verbijsterde oog van zijn collega's, grif zijn portemonnee en overhandig de de man een snip. Een vod dige jas diende als onder pand. De jas hangt er nu nog steeds. Suske en Wiske heb ben er een nieuwe albumtitel bij: De Sukkelige Samari taan. door Niels Juist DEN HAAG - Tegen een 24-jari ge Amsterdammer die in Renes- se een politieagent had be dreigd, is gisteren op het Haagse gerechtshof acht weken gevan genisstraf geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De man was eerder door de politierechter veroordeeld tot vijfhonderd gulden boete waarvan tweehon derdvijftig voorwaardelijk. Omdat de officier die straf veel te laag vond, ging hij in hoger beroep. De man was vorig jaar op 21 april met een vriend naar Re- (Advertentie) nesse gereden, om daar op een terrasje een biertje te drinken. Terwijl ze op het terras zaten, trok de politie het nummerbord van hun auto na en kwam erach ter dat er nog een reeks aan on betaalde boetes openstonden. Vervolgens werd de vriend van de verdachte ingerekend en de auto in beslag genomen. Toen de agenten de vriend op het bureau in de cel wilden stop pen, werd de verdachte kwaad en begon te schelden. „Ik ga jou pakken jongen," beet hij een van de agenten toen. „Ik gooi een handgranaat bij je naar bin nen." Volgens de verdachte was hij door het lint gegaan omdat de agenten hem en zijn vriend respectloos behandelden. Volgens de hofaanklager had de verdachte de agenten op zijn beurt echter ook respectloos be handeld. Bovendien had de ver dachte met geweld gedreigd, wat bijzonder intimiderend zou zijn geweest voor de agenten. Hij eiste daarom dat de ver dachte een hogere straf kreeg opgelegd dan de politierechter had gedaan. Uitspraak over twee weken. Zierikzee heeft bijzonder veel monumentenpanden binnen de stadswallen. foto Aero Lin Photo BV door Jacoliene van Weele DREISCHOR - Normaal geeft niemand thuis om een Eilande- lijke Muziekdag te organiseren (Advertentie) Showroom met 60 complete opstellingen in meer dan 5.000 combinaties GRATIS montage van de complete keuken ontwerp - advies - montage - financiering 10 JAAR ZEKERHEID ROOSENDAAL NOORD -A17- AFSLAG 21, Telefoon 0165 - 51 06 00, Fax 0165 - 51 06 03, Internet www.keukenmarket.nl Openingstijden: ma t/m vr 9.30-18.00 u, VRIJDAG KOOPAVOND, za 10.00-17.00 u. Elke eerste zondag (september t/m juni) van de maand geopend van 11.00 tot 17.00u. en nu stonden er opeens twee korpsen in de rij om de dag op te eisen. Crescendo uit Dreischor en Oefening Uitspanning uit Nieuwerkerk bestaan dit jaar beide een eeuw en willen daar om beide de eer. Helemaal geen punt volgens voorzitter T. Raaijen van het Ei- landelijk Contactorgaan. „April vorig jaar is dit bespro ken tijdens een vergadering. Zo wel Crescendo als Oefening Uitspanning gaven aan de mu ziekdag te willen houden, ieder op een andere datum. Het con tactorgaan kan niet verbieden dat er twéé eilandelijke muziek dagen worden gehouden." Raaijen benadrukt dat er on derling geen strijd is tussen de korpsen Crescendo houdt op zaterdag 12 en zaterdag 19 mei een muziekdag, 9 juni is het de beurt aan Nieuwerkerk. Het idee achter deze dag is om alle muziekverenigingen van Schouwen-Duiveland uit te nodigen voor een optreden. Ver spreid over de dag zijn muziek korpsen, drumbands en majo rettes uit de regio te zien en te horen. Ieder jaar is een andere dorpskern, die beschikt over een eigen muziekvereniging, aan de beurt om het geheel in goede banen te leiden. „Het kost over het algemeen ontzettend veel moeite iemand voor de or ganisatie te vinden. Daarom wordt de dag meestal aan een jubileum gekoppeld", legt Raaijen uit. Afkeuring Ondanks dat Dreischor en Nieuwerkerk onderling niet moeilijk doen over de bij uitzon dering dubbele muziekdag, heeft een derde Schouws korps zijn afkeuring uitgesproken over de gang van zaken. Luctor et Emergo uit Renesse tekende protest aan tijdens de laatste vergadering van het eilandelij- (Advertentie) MORGEN GEOPEND VAN 13.00-17.00 UUR (Advertentie) zondag 6 mei a.s. in het centrum van middelburg Zeelands grootste boekenmanifestatie een evenement in het kader van de kunst- en cultuurroute PANTHER Sportschoen zwart-grijs-blauw 36-46 Alléén morgen Uitsluitend geldig in ons filiaal MIDDELBURG: Markt 45 ke contactorgaan en gaf te ken nen niet naar Nieuwerkerk te zullen komen op 9 juni. Zij vin den dat er maar één eilandelijke muziekdag is en dat Dreischor dit jaar die eer toekomt. „Ik vind het persoonlijk niet erg loyaal van Luctor. Ik ben zelf ook blij als mensen naar mijn feest komen als er een jubileum is. Maar alle verenigingen mo gen zelf bepalen of ze wel of niet komen", reageert Raaijen. Dreischor heeft de dag opge deeld in twee avonden. Op zaterdag 12 mei openen drum bands Apollo uit Brouwersha ven en Nut en Uitspanning om vijf uur de avond met een rond gang door het dorp om de men sen letterlijk op te trommelen voor het muziekevenement. Luctor et Emergo zal de eerste dag afsluiten. Op 19 mei wordt op dezelfde wijze geopend door drumband Kunst Eer uit Zie rikzee. Organisator Crescendo neemt die avond het slotconcert voor zijn rekening. Verder heb ben alle Schouwse muziekver enigingen en majorettes van Appolonia hun medewerking toegezegd voor beide avonden. In totaal doen elf muziekgezel schappen mee. HULST - Een twintigjarige in woner van Breda is donderdag nacht mishandeld in de Sport- laan in Hulst. De man had eer der op de avond al onenigheid gehad met de dader. Het slacht offer liep een blauw oog en een gescheurde bovenlip op. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het varieert van zeer slecht tot zeer goed, maar over het algemeen staan de n rijksmonumenten op Schouwen er redelijk bij. Dat blijkt uit de op last van de gemeente Schou wen-Duiveland uitgevoerde be hoefteraming monumenten. De gemeente is druk doende met de verwerking van de gegevens die het onderzoek heeft opgeleverd. Die inspanningen moeten in ok tober leiden tot het verschijnen van een prioriteitenlijst. Maandenlang liepen ze rond op Schouwen, de onderzoekers van het Facilitair Bureau Monu mentenzorg uit Helmond. De ene keer vergaapten zij zich aan prachtig gerestaureerde monu menten, om een volgend mo ment geconfronteerd te worden met een bouwvallig dichtgetim merd monumentaal woonhuis. Ir. P. C. van Traa van het Facili tair Bureau Monumentenzorg: „Grofweg kun je zeggen dat de meeste monumentenpanden er redelijk bijstaan." Voor de onderzoekers is de staat waarin een gebouw verkeert soms niet makkelijk in te schat ten. Van Traa: „Toch kun je met een geoefend oog veel zien. Aan scheurvorming in de gevel zie je hoe het met de fundamenten ge steld is en als een kap doorge zakt is, moet er nodig iets aan het dak gebeuren." De invloed van zwaar verkeer en trillingen op de constructie van oude huizen, wordt volgens Van Traa vaak overdreven. „Tij dens de aardbeving een paar jaar geleden in het zuiden had den de oude panden veel minder schade dan de nieuwbouwhui zen. Oude huizen zijn vaak flexibeler gebouwd." De meeste eigenaren/bewoners van woonhuismonumenten zijn zich er terdege van bewust dat ze een bijzonder huis hebben dat zorgvuldig onderhoud ver dient. Van Traa: „Maar we kre gen ook heel verbaasde reacties van mensen die echt geen idee hadden dat hun huis een rijks monument is." Subsidie De gemeente kan, weet Van Traa, particuliere eigenaren van monumenten niet dwingen hun bezit in goede staat te houden. Het is zijn ervaring dat de mees te monumentenbezitters van goede wil zijn, maar vaak de weg in subsidieland niet goed -weten en aanhikken tegen forse investeringen. Volgens Van Traa loont het de moeite je daar als particulier eens in te verdiepen. Van Traa: „De gemeente heeft onder monumentenbezitters in formatie verspreid over die mo gelijkheden en dat vind ik een goede zet." Want, stelt hij, er zijn meer mogelijkheden dan de meeste mensen beseffen. „Van de belasting kun je bijvoorbeeld vaak behoorlijke bedragen te rugkrijgen. Dat is echt de moei te waard." De eerste gang van een monumentenbezitter die zijn waardevolle bezit koestert en restauratieplannen smeedt, moet in de ogen van Van Traa dan ook naar de gemeente zijn. „Daar kunnen ze mensen een eind op de goede weg helpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 65