Timorezen krijgen lage straffen PZC VS woest over verlies zetel in mensenrechtencomité VN Honderd doden gevreesd bij veerbootramp Congo Paus betuigt spijt aan orthodoxen Europees hof berispt Londen voor weigeren onderzoek IRA-doden VN woedend over vonnis moordenaars VN-medewerkers Japan stuurt zoon leider Noord-Korea naar China iV\ Rusland vraagt VS om Goesinski Duitsland overweegt hackerschild Hiv resistenter tegen medicijnen Hofpersoneel muit tegen koningin Slowaakse minister ontslagen President Zambia ziet van derde ambtstermijn af zaterdag 5 mei 2001 van onze redactie buitenland JAKARTA - De rechter in Indo nesië heeft zes mannen die ver antwoordelijk zijn voor het do den van drie VN-medewerkers in het West-Timorese Atambua straffen gegeven, variërend van tien tot twintig maanden. De VN heeft verontwaardigd ge reageerd op het lichte vonnis en stelt dat Indonesië daarmee een volkomen verkeerd signaal af geeft aan de buitenwereld. De veroordeelden zeiden trots te zijn op hun daad, omdat ze me nen met de moord de rood-witte vlag van Indonesië te hebben verdedigd. ,,Ik aanvaard het vonnis met trots", aldus een van hen. De drie omgekomen VN'ers - een Kroaat, een Ethiopiër en een Portoricaan - hielden zich bezig met repatriëring van Oost-Ti- morezen die na de volksraad pleging in 1999 in Oost-Timor door het Indonesische leger en zijn milities naar het westelijk deel van het eiland waren gede porteerd. De daders behoorden tot zo'n militie. De lynchpartij schokte de wereld, temeer daar uit een e-mail van een van de slachtoffers bleek hoe bezorgd hij was over de risico's. Het incident maakte pijnlijk duidelijk dat de Indonesische (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. AL MEER DAN 25 JAAR GLANSRIJK IN SCHOONMAAKWERK 0118 - 417 500 www.bleijeribergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 regering geen baas was in eigen land. President Wahid stond in zijn hemd toen op een vergade ring van de VN in New York een minuut stilte in acht werd geno men wegens de lynchpartij. Zijn medewerkers hadden hem er nog niet over geïnformeerd. Het is niet voor het eerst dat de Indonesische justitie in op spraak komt met betrekking tot de Timor-kwestie. De beruchte militieleider Guterres werd een week geleden in Jakarta tot een half jaar veroordeeld, omdat hij kort na het Atambua-incident zijn mannen opdracht gaf inge leverde wapens terug te pakken. Hij komt eind deze maand vrij Ontwapening van de milities vergde maandenlang soebatten en is nog niet afgerond. De Ne derlandse overheid ontraadt daarom reizen naar Timor. Guterres' naam ontbreekt op de lijst van 22 verdachten die de door de Indonesische procu reur-generaal wegens schen ding van mensenrechten in Oost-Timor worden vervolgd. Ook staan er geen namen op van hoge officieren uit het Indonesi sche leger. Vier verdachten zijn zoek. Druk Eind april besloot Indonesië onder internationale druk een tribunaal op te zetten voor ver volging van het schenden van mensenrechten in Oost-Timor. De moord in september 1999 op de Nederlandse journalist San- der Thoenes in de Oost-Timore- se hoofdstad Dili is voorlopig geschrapt uit het programma van het ribunaal 'wegens ge brek aan bewijs'. Tegenover ambassadeur, S. Baron van Heemstra, verklaarde procu reur-generaal Darusman giste ren echter wel dat verder wordt gezocht naar de daders. Het dossier-Thoenes is nog niet ge sloten. Darusman stuurt bin nenkort een nieuw onderzoeks team naar Oost-Timor om te proberen meer bewijsmateriaal te vergaren. De rechters in Indonesië gelden als uiterst corrupt. De nieuwe minister van Justitie Lopa, ont sloeg onlangs twaalf van hen in een poging orde op zaken te stel len. GPD/ANP TOKIO - Japan heeft de in Tokio gearresteerde zoon van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il gisteren het land uitge zet naar China. De 29-jarige Kim Jong-nam is gisteren in de Chinese hoofdstad Peking aan gekomen. China had zich bereid verklaard Kim op te vangen om zo een internationaal diploma tiek incident te voorkomen. Japan onderhoudt geen diplo matieke banden met Noord-Ko- rea. China, bondgenoot van Noord-Korea, zal Kim naar ver wachting op een vliegtuig naar Pyongyang zetten. De 29-jarige oudste zoon van de Noord-Koreaanse leider werd dinsdag op de luchthaven van Tokio opgepakt toen hij pro beerde Japan binnen te komen met een vals paspoort. Kim Jong-nam reisde in het gezel schap van twee vrouwen en een kind van vier jaar. Volgens het Japanse persbureau Kyodo was de douane op de luchthaven ge tipt over zijn komst. Tijdens zijn verhoor vertelde de Noord-Koreaan aan de Japanse politie dat hij in Tokio Disney land wilde bezoeken. Over de reden van zijn reis naar Japan doen verschillende ge ruchten de ronde. Volgens som migen zou Kim in een hevige machtsstrijd zijn verwikkeld met zijn jongere broer Kim Jong-chol over de opvolging van hun vader. Maar andere gaan ervan uit dat hij écht naar Disneyland wilde omdat hij na februari volgend jaar, als hij wordt aangewezen als opvolger van zijn vader, geen tijd meer voor zulke privé-reisjes zou hebben. ANP/DPA/RTR Een 28-jarige vrouw die een zus en twee nichten verloor bij de ramp met de veerboot in Congo, wordt getroost. van onze redactie buitenland GOMA - Gevreesd wordt dat bij de veerbootramp van donderdag in de haven van Goma in Oost-Congo ze ker honderd mensen zijn omgekomen. Tot dusverre zijn echter slechts twaalf doden geborgen, zeiden lei ders van de Congolese rebellen die Goma in handen hebben. De veerboot MV Musaka kapseisde donderdagmid dag toen tientallen passagiers en familieleden die af scheid van hen namen de boot op renden om te schui len voor een wolkbreuk. De boot, die vanuit Goma over het Kivu-meer naar het zuidwestelij ker gelegen Bukavu zou varen, kan tussen 100 en 150 passagiers vervoeren. Gisteren werden de pogingen om de slachtoffers te bergen bemoeilijkt door dezelfde regen die indirect tot de ramp leidde. Wel is men geslaagd in een poging foto Rodrique Ngowi/AP het gezonken schip vast te leggen, om te voorkomen dat het door de stroming naar dieper water wordt ge sleept. Volgens een ooggetuige zijn de passagiers en familie leden die plots de boot op renden, niet omgekomen. Zij konden nog van het schip af springen of werden gered voor het in het water verdween. De opvarenden die hun plaats in de cabine van het schip al hadden in genomen waren echter kansloos. AP van onze redactie buitenland ATHENE - Johannes Paulus II heeft gisteren in Griekenland spijt betuigd over de zonden die in naam van het Vaticaan zijn begaan tegen de christelijk-or- thodoxe kerk. De orthodoxe aartsbisschop Christodoulos was blij met de spijtbetuiging. Maar er moet volgens hem nog veel gebeuren voor er van ver zoening gesproken kan worden. Met de verklaring, waarin de rooms-katholieke kerkvader onder meer inging op de 'desa streuze verwoesting' van het Byzantijnse machtscentrum Constantinopel, wil de Heilige Stoel de aversie weg te nemen die bij het conservatieve deel van de Grieks-orthodoxe staatskerk tegen het bezoek van de paus bestaat. Ook hoopt het Vaticaan bijna duizend jaar na het Grote Schisma een dialoog met de orthodoxe kerk op gang te brengen. Meer nog dan een theologische broedertwist lag aan de kerkscheuring een ordi naire strijd om de macht tussen Byzantium en Rome ten grond slag. Later ondertekende de paus met Christodoulos, de leider van de orthodoxe kerk, een gezamen lijk opgestelde verklaring waarin 'geweld, bekeringsijver en geloofsfanatisme' werden veroordeeld. Johannes Paulus, die voor het eerst sinds bijna een jaar een buitenlandse reis maakt, is de eerste paus in bijna dertien eeu wen die Griekenland bezoekt. Op zijn zesdaagse reis, waarbij hij in de voetsporen treedt van de apostel Paulus, zal de paus ook Syrië en Malta aandoen. Gevoelig Hij werd op de luchthaven van Athene verwelkomd door een erewacht van de Griekse lucht macht. Hoge vertegenwoordi gers van de Grieks-orthodoxp kerk ontbraken, wat aangeeft hoe gevoelig het bezoek ligt. Net als op al zijn andere buitenland se reizen kuste de paus de grond. Sommige conservatieven had- MOSKOU - Rusland heeft gisteren de Verenigde Staten ge vraagd mediamagnaat Vladimir Goesinski aan te houden en uitteleveren. De Amerikaanse regering weigert dat, omdat er tussen beide landen geen verdrag daarover bestaat. Rusland wil de mediamagnaat vervolgen voor fraude en het witwassen van zwart geld. Goesinski zat eerder tien dagen in voorarrest in Spanje, maar mocht na betaling van een borgsom van zes miljoen euro naai zij n woning in dat land terugkeren. Vorige week vertrok Goesinski naar de Verenigde Staten. AFP/EFE BERLIJN - Duitsland wil een 'veiligheidsschild' opzetten te gen de internationale dreiging van aanvallen van hackers, in brekers in computersystemen. De regering verwacht dat be staande beveiligingsinstanties daartoe gaan samenwerken. Met het veiligheidsschild wil de Duitse regering overheidsin stanties, industriële grootmachten, banken en infrastruc tuurnetwerken beveiligen. Hackersaanvallen kunnen niet alleen computers beschadigen, maar ook als politiek instru ment worden ingezet. DPA LONDEN - Britse onderzoekers hebben ontdekt dat het aids- virus hiv steeds resistenter wordt tegen de gangbare medicij nen. Meer dan een kwart van de mensen die nu in Groot-Brit- tannië seropositief worden, zijn geïnfecteerd met een resis tente variant van hiv, zo meldden Britse media gisteren. „Dit nieuwe onderzoek onderschrijft dat we nog steeds aids niet kunnen genezen en dat hiv een levensbedreigende infec tie blijft", aldus Derek Bodell van het Britse Nationale Aids Fonds. De wetenschappers in Londen en Birmingham vermoeden dat de toegenomen resistentie bij het virus te maken heeft met het veelvuldig gebruik van anti-hiv middelen. ANP KOPENHAGEN - Het personeel van het Deense hof wil ko ningin Margrethe niet langer als personeelschef. Woordvoerder Björn Kvist Ottens van de bond van hofperso neel zei tegen de krant Politiken, dat de vorstin door de Grondwet is beschermd tegen elke vorm van juridische aan sprakelijkheid. Werknemers kunnen daardoor geen CAO met haar afsluiten en haar ook niet voor de rechter dagen. De afgelopen maanden is de Deense koninklijke familie we gens haar juridische uitzonderingspositie en haar financiële handelwijze herhaaldelijk in de publiciteit geweest. Er waren berichten over de oncontroleerbare vermenging van zakelijke privé-belangen en middelen uit de staatskas. DPA BRATISLAVA - President Rudolf Schuster van Slowakije heeft gisteren vice-premier Pavol Hamzik, verantwoordelijk voor de toetreding van Slowakije tot de Europese Unie, ont slagen. Een medewerker van Hamzik verdacht wordt van cor ruptie. Hamzik had donderdag nog geweigerd ontslag te nemen, on danks druk van de regeringspartijen. De verdachte topamb tenaar, Roland Toth, is in april al ontslagen. Hij had de leiding over de distributie van Europese subsidies en zou steekpen ningen hebben aangenomen. De Europese Commissie schort te het hulpprogramma voor Slowakije vorige week op naar aanleiding van de mogelijke corruptie. Toen bleek dat het vermoedelijk om kleine bedragen ging, werd het hulppro gramma hervat. AP Paus Johannes Paulus n en aartsbisschop Christodoulos, leider van de Grieks-orthodoxe kerk, bij een icoon van de apostel Paulus in Athene. foto AP den zich daartegen verzet, om dat de paus daarmee een claim op orthodoxe grond zou leggen. Samen met Christodoulos be zocht de paus de Areopagus, de heuvel waar Paulus in 51 na Christus één van zijn redes hield. Orthodoxe fanatiekelin gen hadden gedreigd te verhin deren dat de pauselijke stoet de Areopagus bereikt, maar daar was niets van te merken. AP van onze redactie buitenland GENEVE - De Verenigde Staten zijn verbolgen over het verlies van hun zetel in de mensenrech tencommissie van de Verenigde Naties. Dat hebben Amerikaanse regeringsfunctio narissen gisteren meegedeeld. De Amerikanen hebben sinds de oprichting in 1947 deel uitge maakt van de 53 landen tellende commissie. De Economische en Sociale Raad van de VN (Ecosoc), waar toe de commissie behoort, koos donderdag in een geheime stem ming Frankrijk, Oostenrijk en Zweden op de drie zetels die voor de westerse landen waren gereserveerd. Waarom de Verenigde Staten zijn weggestemd, was niet di rect duidelijk. Volgens Joanna Weschler van de mensenrech tenorganisatie Human Rights Watch hebben zowel de wester se als de ontwikkelingslanden klachten over het gedrag van het machtigste land ter wereld. Zij hebben mogelijk hun onge noegen geuit over het verzet van de Verenigde Staten tegen een verdrag om landmijnen af te schaffen en hun grote aarzelin gen bij het Internationaal Straf- hofdenkt Weschler. De Hoge Commissaris voor de Mensenrechten, Mary Robin son, heeft zich in een eerste re actie uitgesproken voor een spoedige terugkeer van de VS in de commissie. De VS hebben een belangrijke rol te vervullen, al dus Robinson, In Washington noemde de De mocratische afgevaardigde Ni- ta Lowley het verlies van de ze tel een pijnlijke nederlaag voor het Amerikaanse leiderschap op het gebied van mensenrechten en democratie. Ze gaf president Bush de schuld, omdat hij te veel zou hebben geaarzeld bij de be noeming van Amerikaanse di plomaten op internationale sleutelposten. Republikeinen reageerden woe dend. Voorzitter Hyde van de commissie voor internationale betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden haalde uit naar de VN. „Dit is een goed voor beeld van de irrelevantie van sommige internationale organi saties, Het werk van internatio nale bureaucraten is niet van belang voor de onderdrukte mensen op deze wereld die door Harm Harkema LONDEN - Groot-Brittannië is gisteren op de vingers getikt door het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straats burg. Het betreft vier afzonder lijke gevallen waarbij in de ja ren tachtig en begin jaren negentig twaalf mensen zijn doodgeschoten door het Britse leger, de Noord-Ierse politie en de protestantse terreurorgani satie UDA. Bij de doden ging het om tien le den van het verboden Ierse Re publikeinse leger (IRA), een lid van Sinn Fein (de politieke tak van het IRA) en een burger. Het Hof heeft geen oordeel over het feit dat de mannen zijn doodgeschoten. Het veroordeelt de Britse regering omdat die geen fatsoenlijke onderzoeken heeft gehouden naar de omstan digheden waaronder de mannen zijn doodgeschoten. De Britse regering moet de nabestaanden van ieder van de slachtoffers nu een schadevergoeding van 35.000 gulden betalen. De reacties in Noord-Ierland op de uitspraak logen er niet om. De unionistische eerste minister David Trimble noemde uit spraak van het hof 'verbijste rend en slecht'. Radicale Unio nisten riepen de Britse regering op de uitspraak naast zich neer te leggen en de schadevergoe dingen niet uit te betalen. Slachtoffers van IRA-terreur zeiden kotsmisselijk te worden van de uitspraak en een woord voerder van de Police Federa tion merkte op: „Er is geen ge rechtigheid." Uit katholieke en republikeinse kring klonken tegenovergestel de geluiden. „Het recht zege viert eindelijk", zei Mary Bo- gues, zuster van het in 1991 vermoorde Sinn-Feinlid Pa trick Shanagan. Shanagan werd om het leven gebracht door protestante terroristen, naar vermoed werd in samen werking met de Noord-Ierse, door protestanten gedomineer de politie. Het onderzoek na af loop omzeilde die kwestie en werd bovendien lang uitgesteld. Het merendeel van de doden be trof acht gewapende IRA-leden die in 1987 een politiebureau aanvielen, maar daar in een hin derlaag liepen van een comma- do-eenheid van het Britse leger en werden doodgeschoten. Ook kwam daarbij een burger om het leven. Tijdens de behandeling van de zaak in Straatsburg be toogden advocaten van de na bestaanden dat het leger exces sief geweld had gebruikt. Ook naar deze zaak werd een onder zoek ingesteld dat grote gebre ken vertoonde. GPD Advertentie smachten naar Amerikaanse waarden als vrijheid en demo cratie." Ook Amnesty International USA zegt dat de VN-mensen- rechtencommissie ten prooi is gevallen aan landen die het j uist niet zo nauw nemen met die rechten. In de commissie heb ben nu onder meer China, Cuba, Syrië, Libië en Vietnam zitting. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde teleiu'gesteld te zijn. „We blijven geloven dat de com missie een zeer belangrijk fo rum is voor het bespreken van mensenrechten", aldus een woordvoerster. „Het zal helaas niet zo'n sterk instrument zijn zonder de VS als lid met stem recht." RTR/AFP/DPA LUSAKA - President Frederick Chiluba van Zambia ziet af van een derde ambtstermijn. Hij blijft wel leider van de Be weging voor Meerpartijende- mocratie, de regeringspartij in het land in het zuiden van Afri ka. Dat heeft hij gisteren be kendgemaakt. Chiluba's partij paste begin de ze week de partij statuten aan om een derde ambtstermijn van de president mogelijk te maken. Dat gebeurde ondanks heftig verzet van een deel van de rege ring. Een aantal tegenstanders, onder vice-president Christon Tembo en de ministers van Landbouw en Mijnbouw, wer den uit de partij gezet. RTR ZEEUWS VEILINGHUIS Attentie! exclusieve kunst- en antiekveiling van juni de volgende goederen: Vilnnekasten Slingerglazen staand horloge Tafels (coulise) -Vulpennen -Gegraveerde Dekenkisten -Antiekeschouwen glazen 'Kasten -Sabels 'Stoelen -Antieke deuren Miniatuur meubeltjes -Landkaarten 'Chinees porselein -Horloges Imari scheerbekkens Gouden tienlies Unica's copier 'Jantje de Prentenkmpper •Grote porseleinen schotels Theologische boeken Partumflesjes met gouden staples Zilver bestek •Opgravingen 'Stieeksieraden •Oude brommers •Zilveren sieraden Schilderijen van: R. Kimpe, D. J. Koets, G. Jacobs, L Heijmans ea. en alle overige zaken zijn welkom We zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00 -17.30 uur. Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74. Middelburg lel. 0118-650680 of www.zeeuwsveilinghuis.nl Japans porselein Hoekkasten •Gouden sieraden Kraakporselein 'Theestaven 'Vijzels Bronzen beelden Plateel aardewerk Hummeltjes 'Kandelaars 'Ansichtkaarten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5