A r-fcpn ctollon oetipnlon nu PZC Justitie overweegt vervolging imam voor uitspraken homo's J Leuk huis belangrijker dan plezierig werk Schoonebeeker schapen moeten toch worden geruimd 3 Tijdelijke patiëntenstop en geen contacten apotheek en arbo Oudste vrouw bezoekt koningin rv%^l j ,<r\ Ik III II I I I I Van Andel maakt deel uit van een delegatie mensen uit Hoo- Slachtoffers piramidespel voor miljoenen het schip in Statiegeld op fles prik gehalveerd Waarschuwing voor antisemitisme Naheffing Heineken-ontvoerder Huurmoordenaar krijgt tien jaar Regels aantal passagiers in trein Politie pakt tientallen Haagse straatrovers op Landsadvocaat ontkent nut van lekken in zaak Mink K. Wonen met toegevoegde waarde zaterdag 5 mei 2001 a HOOGEVEEN -De oudste vrouw van Nederland, de 110-ja- X. i_iL «S. JBL J -v L-l .fl. Tlbi -* JM. «M. wKJr -®- geveen en Meppel die een rol hebben gespeeld bij de voorbe- Qw reidingen van Koningirmedag. De koningin zou op 30 aprl a lit ie- zij li- ij' n ir- et et kt U K til ir- e- te e: 'i ui tli ed e: n- :t u T- it j DORDRECHT - De beheerder van het piramidespel Orpiton heeft mensen uit overwegend gereformeerde kringen tot twintig miljoen gulden afge- i troggeld. Dat blijkt uit het ver slag van curator C. Hamm aan de rechtbank in Dordrecht. Hamm beschuldigt de man van j wanbeleid en talloze strafbare feiten. Volgens de beheerder I trapten gereformeerden blind I in de beloften van hun vermeen- I de geloofsgenoot. Ze betaalden contante bedragen van honder den tot tienduizenden guldens - tegelijk. De miljoenen zijn nog niet teruggevonden. Na 1997 is het piramidespel in- gestort. Tot nu toe meldden zich 85 schuldeisers voor een bedrag van 1,4 miljoen gulden. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie bekijkt of de Rotter- damse imam sheik Khalil el- Moumni strafrechtelijk moet worden vervolgd. Het landelijk expertisecentrum discriminatie van het OM bestudeert de uit zending van het actualiteiten programma Nova. Daarin zei de geestelijk leider donderdag dat de 'ziekte' homoseksualiteit schadelijk is voor de samenle ving. Volgens een woordvoerder van het college van procureurs-ge neraal zou de imam vervolgd kunnen worden voor belediging I of discriminatie. Mocht het tot vervolging komen, dan gebeurt I dat door het Openbaar Ministe- j rie in Rotterdam, j De imam van de An-Nasrmos- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staken doen ze voorlopig niet meer, maar de huisartsen gaan wel andere ac ties houden. De komende weken worden geen nieuwe patiënten ingeschreven, overleg met bij voorbeeld apothekers of het Re gionaal Indicatie Orgaan wordt stopgezet en arbo- en verzeke ringsartsen krijgen tijdelijk geen informatie van de huisart sen. Zo'n negentig procent van de huisartsen legde de afgelopen drie dagen uit onvrede met hun beloning het werk neer. Ze wil len in totaal een miljard gulden kee zei bang te zijn dat de mens uitsterft als homoseksualiteit zich verspreidt onder de jeugd. Hij wees erop dat er steeds meer ouderen komen en het burger lijk huwelijk voor homoseksue len is opengesteld. „Als straks ouderen niet meer actief zijn in de voortplanting en het baren van kinderen, wie maken dan nog kinderen als mannen onderling trouwen en vrouwen ook." De als conserva tief bekend staande Khalil rea geerde op het volgens Nova toe nemende geweld onder Marok- extra van minister Borst van Volksgezondheid en de verzeke raars. De helft van dit bedrag is bedoeld als tegemoetkoming in de praktijkkosten en de andere helft als salarisverhoging. Volgens de LHV bieden de ver zekeraars slechts zeventig mil joen als vergoeding voor prak- tijkkosten. De minister wist bij het kabinet niet meer dan drie honderd miljoen gulden los te peuteren. Desalniettemin kijkt de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) terug op een succesvolle staking. Aan de stakingsacties namen zo'n 90 procent van de ruim 7000 huisartsen deel. „Het is ons gelukt om de problemen kaanse jongeren tegenover ho mo's en lesbiennes. Tijdens het vrijdaggebed een dag later zei de imam dat homo seksualiteit volgens de koran weliswaar een 'mensafwijkend verschijnsel' is, maar beslist geen reden tot intolerantie of non-acceptatie. Jongeren die uit intolerantie homoseksuelen bedreigen, begaan uit islami tisch oogpunt derhalve een mis stap, zei de Khalil el-Moumni gistermiddag. Volgens El Moumni is de islam zelfs uitermate tolerant als het van de huisartsen nadrukkelijk op de kaart te zetten", aldus P. Wouters van de LHV. „En bo vendien is bij allerlei sectoren van de maatschappij grote be zorgdheid ontstaan over hoe we het in Nederland moeten redden zonder adequate zorg van de huisartsen." De allereerste huisartsensta king heeft bij patiënten geen ernstige problemen veroor zaakt, meent Wouters. Mensen die niet konden of wilden wach ten met een consult, konden te recht in de poliklinieken van ziekenhuizen. Op enkele plek ken waar de toeloop naar de zie kenhuizen te groot leek te wor den, zijn huisartsen toch bijge- gaat om andersdenkenden, an- dersgeaarden en andere gelovi gen. „Het meest ernstige in de islam is ongeloof, erger dus dan homoseksualiteit." En zelfs ten aanzien van ongeloof is de islam tolerant, vindt El Moumni. Om dat te staven citeert hij uit het koranvers Al Kafiroen: „Daar om voor jullie jullie godsdienst en voor mij mijn godsdienst." Slachtoffer De invloedrijke imam nam gis termiddag stelling tegen het be dreigen van homoseksuelen. sprongen. Alleen op de eerste stakingsdag werd er door pati ënten veel geklaagd over ondui delijke informatie. Ook bij het uitvoeren van de nieuwe acties worden de patiën ten ontzien. „Als iemand echt in de problemen dreigt te komen doordat bijvoorbeeld de verze keringsarts niet over de juiste gegevens beschikt, doen we niet moeilijk." De LHV verwacht snel een reac tie vanuit de Kamer op de sta king. Uit het informele circuit heeft Wouters al gehoord dat veel Kamerleden ondanks het reces de discussie 'heel goed hebben gevolgd'. Vandaar dat de huisartsenvereniging niet „Ongelovigen of wie dan ook mogen nooit in een uitzonde ringspositie gemanoeuvreerd worden, laat staan het slachtof fer worden van bedreiging. De genen die zich daar schuldig aan maken zijn in overtreding. Mos lims mogen nimmer hun gods dienst of normen en waarden opleggen." Een woordvoerder van Islami tisch Cultureel Centrum Neder land in Den Haag reageert niet verbaasd op de uitspraken van de imam, maar wel op de com motie. Volgens hem is het alge- verwacht nog over te hoeven schakelen op het laatste actie middel: het niet verlengen van de contracten met de zorgverze keraars. Tarieven In die contracten, die per 1 juli weer met een jaar moeten wor den verlengd, staan de rechten en plichten van de huisarts be schreven. In het uiterste geval zouden de vastgestelde tarieven van de huisarts weer op losse schroeven komen te staan. Dat kan consequenties hebben voor de weekend- en nachtdien sten. GPD/ANP commentaar op pagina 2 meen bekend dat monotheïsti- sche godsdiensten homoseksua liteit niet accepteren. „Het nut tigen van alcohol mag niet, net zomin als eten van varkens vlees. Daarom is toch nog nie mand bang dat varkenshoude rijen worden opgedoekt, of dat cafés worden aangevallen?" Niet blij De stichting Yoesuf voor infor matie over islam en homosek sualiteit is niet blij met de uit spraken van de imam. Volgens de stichting kunnen jongeren met een moslimachtergrond die niet op juistheid controleren. Dat zou weer kunnen leiden tot negatief gedrag tegen homosek suelen. Yoesuf erkent dat er in de islam een religieus verbod bestaat op seksuele relaties tus sen mensen van hetzelfde ge slacht. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De politie heeft in een paar maanden tijd bijna zestig jonge straatrovers aange houden. Vorig jaar december werd een speciaal onderzoeksteam op de straatroof gezet omdat deze vorm van criminaliteit in Den Haag schrikbarend toenam. Vijftien van de daders, rond de zestien jaar, zitten nu al langere tijd vast in huizen van bewa ring, te wachten op hun proces De jongeren, die alleen of in kleine groepjes optraden, dwongen door intimidatie hun buit af. In enkele gevallen zijn messen en een pistool, gebruikt De verdachten worden verant woordelijk gehouden voor mi nimaal zeventig misdrijven. De politie vermoedt dat het werke lijke aantal hoger ligt. GPD door Louis Burgers DEN HAAG - Mensen die op grote afstand van hun werk wonen veranderen liever van baan dan dat zij verhuizen. In het overheidsbeleid wordt te weinig rekening gehouden met het gegeven dat wonen voor veel mensen belangrijker is dan werken. Een gevolg is dat overheids- plannen om mensen dichterbij hun werk te laten wonen tot mislukken zijn gedoemd. Dit schrijft de econoom Arno van der Vlist in zijn proefschrift waarop hij over enkele weken promoveert. Hij concludeert dat de woon-werkafstand minder doorslaggevend is dan gedacht. Een anti-filebeleid dat erop gericht is mensen dichter bij hun werk te laten wonen zal om die reden weinig zoden aan de dijk zetten. „Het spreekt niet vanzelf dat huishoudens in de richting van het werk verhuizen om zo de pendelafstand te verkleinen; daarvoor vinden ze het veel te belangrijk hoe en waar ze wo nen. Bovendien kunnen die huishoudens ook een werklo- catie dichter bij huis zoeken", aldus Van der Vlist. Hij vindt dan ook dat de over heid tot nu toe te eenzijdig op volkshuisvesting heeft inge zet. „Het probleem van het woon-werkverkeer vraagt om een benadering waarin - be halve volkshuisvesting - de ruimtelijke ordening van werkgelegenheid en verkeer en vervoer een rol spelen." Hij denkt daarom dat een ver laging van de overdrachtsbe lasting, zoals bepleit door de WD, weinig effect zal sorte ren. Het gaat hierbij immers om een belasting die moet worden betaald bij het kopen van een huis, terwijl mensen die op behoorlijke afstand van hun werk wonen (en vooral huiseigenaren) juist eerder ge neigd zijn van baan te veran deren dan van huis. Uit het on derzoek van Van der Vlist blijkt ook dat mensen met een lange werkweek eerder ge neigd zijn te verhuizen. GPD DEN HAAG - Statiegeld tarieven op flessen en kratten bier en frisdrank worden drastisch aange past door de komst van de euro. Het Centraal Bureau voor Levensmiddelen handel is de nieuwe tarie ven overeengekomen met de Nederlandse Frisdran ken Industrie en het Cen traal Brouwerij Kantoor. Om het statiegeld in Ne derland op eenzelfde ni veau te krijgen als in Bel gië, Frankrijk, Duitsland en Luxemburg, is het no dig dat het statiegeld op flessen prik wordt gehal veerd. Ook moet het statiegeld in euro's in mooie ronde be dragen, vindt het CBL. Daarom gaat het tarief op kratten bier en losse pijp jes juist weer iets omhoog. Al in november voeren su permarkten de nieuwe ta rieven in. De branchever eniging voor supermark ten, het CBL, hoopt zo de grootste drukte rond de euro-omwisseling voor te zijn en veel verwarring te voorkomen. Voor de consument bete kent dit dat vanaf 5 no vember op een liter- en an derhalve literfles prik nog maar 55 cent statiegeld zit en per 1 januari 25 euro cent. Nu wordt er nog over een grote fles prik één gul den geheven. Tot 19 no vember kunnen consu menten nog wel him lege fles prik voor het oude statiegeldtarief inleveren. Bij overige producten met statiegeld wordt het nieu we tarief wel in één keer doorgevoerd. Het statie geld op een krat bier (pijp jes) blijft nagenoeg het zelfde. Nu is dat 8,60 en dat wordt in november 8,80 (4 euro). Over losse pijpjes bier of andere gla zen flesjes wordt straks iets meer geheven, per 19 november 0,22 (0,10 eu ro), tegen ƒ0,15 nu. De waarde van een leeg krat je daalt met ƒ1,50 naar 3,50(1,60 euro). ANP De kudde Schoonebeeker schapen in Tongeren van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een kudde Schoone- beekers en twee kuddes Veluwse Heide- schapen worden wegens het risico op mkz toch afgemaakt. De president van de rechtbank van het College van Be roep van het Bedrijfsleven heeft dat gisteren bepaald in het kort geding dat vijftien natuurorganisaties hadden aangespannen om het doden van de volgens hen zeldzame schapenrassen te voorkomen. Volgens de rechter is het niet aan justi tie om de veterinaire risico's van mkz af te wegen. Weliswaar gaat door de rui ming van de schapen genetisch materi aal verloren, maar dat acht zij 'geen on omkeerbare schade'. Idealiter zouden de bijna vierhonderd schapen moeten worden geïsoleerd, wat volgens de rechter door de omvang van de kuddes niet haalbaar is. Er is veel tumult geweest rond de voor genomen ruiming van de schapen. Na tuurorganisaties benadrukten dat bei de schapenrassen zeldzaam zijn en daarom ondanks angst voor versprei ding van het mkz-virus niet afgemaakt mogen worden. Door het ruimen zou den de Schoonebeekers en het Veluwse Heideschaap in hun voortbestaan be dreigd worden. Het ministerie van Landbouw. Natuurbeheer en Visserij (LNV) spreekt dat tegen. Brief De KamerledenPoppe (SP) en Stelling werf (ChristenUnie) hebben er bij mi nister Brinkhorst per brief op aange drongen niet tot ruiming van de scha pen over te gaan vóór het mkz-debat dinsdag in de Kamer. Zo'n 540 particu liere mede-eigenaren van de bedreigde kudde stuurden gisteren een verzoek schrift naar koningin Beatrix. Het verdachte buisje dat dinsdag in foto Martin Hollering/ANP Kootwijkerbroek werd gevonden, be vatte geen mkz-materiaal. Het buisje is afkomstig van TNO en werd gebruikt voor een onderzoek naar ammoniak- concentraties in de luchtDoor het hele land hangen van dergelijke buisjes, die eens per maand worden vervangen. De 21 Britten van wie men vreesde dat zij mkz hadden, kunnen opgelucht ademhalen. Tests wezen uit dat ze de ziekte niet hebben. Ze werden getest, nadat in het bijzijn van een slachter het kadaver van een koe ontplofte. Het ver moeden bestond dat de man daardoor met mkz besmet raakte. GPD/ANP/AFP 1 een bezoek aan beide gemeenten brengen, maar dat werd in verband met de mkz-epidemie een jaar uitgesteld. Gezien de hoge leeftijd van de vrouw is het maar de vraag of zij het bezoek vankoninginBeatrixin2002 in Hoogeveen nog wel zal meemaken. ANP DEN HAAG - Het antisemitisme sluipt in de Nederlandse sa menleving. Dat komt omdat de overheid en de mensen in de samenleving zelf, zich steeds toleranter tegenover racistische uitingen opstellen, concludeert H. Hirschfeld van het Cen trum Informatie Documentatie Israël (CIDI). Uit een onderzoek van het CIDI blij kt dat het aantal antisemi tische incidenten in 2000 in vergelijking met het jaar daar voor is toegenomen. „Opmerkelijk is het aantal antisemitische uitingen, waarbij leden van de Marokkaanse gemeenschap betrokken zijn", stelt het CIDI. Volgens het CIDI is de oorzaak hiervan vooral de Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting. ANP AMSTERDAM - Heineken-ontvoerder Cor van H. moet als nog belasting betalen over de criminele winsten die hij maak te tussen 1993 en 1997. De fiscus schat deze inkomsten op 1,7 miljoen gulden. De Amsterdammer verloor begin vorige maand een hoger be roep tegen de naheffing van de fiscus. De aanslagen hebben betrekking op de periode waarin Van H. leiding gaf aan een vanuit Vijfhuizen opererende criminele organisatie. De ben de hield zich bezig met het op grote schaal handelen in en pro duceren van drugs. Van H. verweert zich tegen de naheffing door te stellen dat hij in die periode niet in Nederland woonde en daarom ook niet belastingplichtig was. De fiscus weerlegt dit verhaal GPD ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een Britse huurmoordenaar veroordeeld tot tien jaar cel. De officier van justitie eiste eerder vijftien jaar. De rechter achtte bewezen dat de 39-jarige man op 5 juli 1997 op klaarlichte dag een Rotterdammer in koelen bloede heeft doodgeschoten voor diens woning. De rechtbank zette eerder de opdrachtgeefster van de moord na een hoger beroep voor acht j aar vast. Zij betaalde de moor denaar vijfduizend gulden om de Rotterdammer uit de weg te ruimen. Het slachtoffer zou haar ex-vriend hebben verraden tijdens een cocaïnesmokkel. ANP ARNHEM - Het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampen (Nibra) vindt dat er regels moeten komen voor het maximaal aantal passagiers in treinen. Dat zou de brandvei ligheid op het spoor ten goede komen. „Er zijn geen normen voor de hoeveelheid mensen in de trein, zoals wel het geval is in een vliegtuig", aldus een Nibra- woordvoerder gisteren. „Het moet duidelijk worden bij welk aantal reizigers een trein niet meer mag gaan rij den.De zegs man wijst erop dat de kans op verwondingen en paniek klei ner is als mensen in de trein de ruimte hebben. ANP Advertentie door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Ministers of de top van het OM kunnen geen boete krijgen voor elke keer dat geheime informatie uitlekt over topcri mineel en informant Mink K. Dat stelde landsadvocaat G. Houtza gers gisteren in een kort geding tegen de staat. De advocaten van Mink K.stellen dat hun cliënt in levensgevaar is gebracht door het uitlekken van allerlei geheime informatie. Daar door werd bekend dat K. in ruil voor strafvermindering politie-in- formant was geworden. Het gerechtshof in Amsterdam liet K. vorige maand vrijuit gaan voor zijn vermeende rol bij een wapenopslag, omdat justitie de be loofde geheimhouding over zijn rol als informant had geschonden. Volgens Houtzagers is er echter helemaal geen bewijs dat het OM doelbewust geheime informatie heeft gelekt. „Het OM heeft daar ook geen belang bij." Uitspraak woensdag 9 mei. GPD Met de SNS Rendementhypotheek maakt u kans op extra vermogen. Want het bedrag dat u nodig heeft voor het aflossen van uw lening bouwt u op door te beleggen. En dan is het niet ondenkbaar dat u aan het eind van de rit een flink kapitaal overhoudt. En wat dacht u van lage maandlasten en optimaal belastingvoordeel? Vraag snel de brochure aan of maak een afspraak voor een vrijblijvend adviesgesprek. Ga langs bij een kantoor van SNS bank, bel gratis 0800 -18 8o of kijk op k snsbank.nl De waarde van uw beleggingen Iran fluctueren In het verleden behaald rendementen bieden geen garantie voor de toekomst. SNS bonk Is geregistreerd bij de Stichting Toelicht Effectenverkeer te Amsterdam Bk Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3